THU Kampen begint met deeltijdopleiding predikant Paus vraagt eerbied voor het milieu Kerk Samenleving 'Kathedraal van de Bollenstreek' in de steigers Anglicaanse bisschop in Sudan krijgt zweepslagen DINSDAG 7SEPTEMBER 1993 975 14 KORTWEG Informatiewagen De 'Mariale informatiewa gen' van de rooms-katholie- ke stichting Koningin van de Vrede staat komende don derdag van 9.30 tot 17.00 uur op het winkelcentrum Noordplein in Roelofarends- veen. Het rozenkransgebed wordt hier gebeden van 11.30 tot 12.00 uur en van 15.00 tot 15.30 uur. Met de rondreizende informatie-wa gen wil de stichting meewer ken aan de bevordering van geloof, gebed en vrede. Boeddhisme De boeddhistische meditatie staat op donderdag 9 sep tember centraal in een lezing van dr. H.F. de Wit (Vrije Universiteit Amsterdam) in het Boeddhistisch studie- en informatiecentrum aan de Geversstraat 48 in Oegst- geest. De Wit, student van de bekende meditatieleraar Chögyam Trungpa, gaat vooral in op de boeddhisti sche visie van karma. De toe gangsprijs bedraagt 7,50 gul den. Moker De radio-uitzending van Mo ker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bol lenstreek, besteedt deze week aandacht aan de Natio nale Ziekendag van de Zon nebloem. De overdenking is van prof. dr. M. de Jonge uit Leiden. De uitzending duurt morgenmiddag van 16.30 tot 17.00 uur en is te ontvangen op de FM 105.7 en via de ka bel op de FM 88.1. Het pro gramma wordt op zondag 12 september herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Rolf Staiger De Duitse tenor Rolf Staiger geeft een eenmalige concert in ons land in de Leidse Bethlehemskerk aan de Lam mermarkt 57. Deze 'Pavarotti van het geestelijk repertoire' zingt eigen lofprijzingsliede ren en tevens internationaal bekende gospelsongs. Staiger was enige jaren geleden te zien in het "EO-programma 'God verandert mensen' en op één van de familiedagen van deze omroep. Het con cert van de tenor wordt gege ven op vrijdag 10 september om 20.00 uur. De toegang is gratis. De organisatie is in handen van de Stichting Jo- han Maasbach Wereldzen- ding. Geloofsvernieuwing De gemeenschap Emmanuël organiseert dit najaar de cur sus 'Geloofsvernieuwing'. Vrijblijvende inlichtingen over deze cursus worden op 13 september verstrekt in de parochiezaal-ran de St. Lode- wijksparochie, Steenschuur 19 A in Leiden om 19.45 uur. De duur van de cursus is in totaal acht weken en de les sen worden telkens op maandagavond gegeven. De kosten bedragen 10 gulden voor het cursusboekje. Opga ve of informatie: 071-215813 of040-443680. Gezinsdienst De eerste aangepaste gezins dienst van de oudervereni ging Philadelphia wordt ko mende zondag (12 septem ber) gehouden in de Gerefor meerde Kerk aan de Hoofd straat 35 in Valkenburg. Voorganger is dominee P. van der Horst en de dienst begint om 15.00 uur. Muzi kale medewerking wordt ver leend door Margriet en Henk van der Meij uit Valkenburg. 'Tekort cian voorgangers in Gereformeerde Kerken terugdringen REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 'Gouden spoor' langs culturele en religieuze joodse schatten AMSTERDAM. ANP De Theologische Universiteit van de Gereformeerde Ker ken in Kampen begint dit jaar met een deeltijdstudie voor afgestudeerden HBO-theologie, die eveneens tot het predikantschap opleidt. Verder heeft 'Kampen' de gere formeerde synode toestemming gevraagd voor een ver korte doctoraalstudie (vier jaar, zonder klassieke talen), die geen toegang tot het predikantschap biedt. kampen anprale werk(st)ers of godsdienstle raren die zich wetenschappelijk Dit deelde rector prof. dr. A.J. verder willen vormen. Doordat Jelsma gisteren mee tijdens de zij na deze opleiding predikant opening van het academisch kunnen worden, kan hierdoor jaar 1993-1994. De eerste moge- ook het predikantentekort in de lijkheid is bestemd voor pasto- Gereformeerde Kerken worden teruggedrongen. Voor deze op leiding hebben zich al 25 perso nen gemeld. Een verkorte doctoraaloplei ding is vooral bedoeld voor mensen die verdieping van theologische kennis nastreven om beter in de kerk te kunnen functioneren. Deze mensen wil len geen predikant worden maar wel theologie studeren. Ook in deze opleiding blijven kerkelijke vakken als dogmatiek en praktische theologie hun plaats vinden. De belangstelling voor zo'n opleiding is ruim schoots voldoende om er op korte termijn mee te beginnen, aldus Jelsma. De Theologische Universiteit in Kampen sluit met deze plan nen aan bij het feit dat steeds minder middelbare scholieren in die fase van hun leven een functie als predikant ambiëren. Het algemene klimaat binnen het middelbaar onderwijs vormt in dit opzicht zeker geen stimu lans. Kampen wil een poging doen het imago van de theolo giestudie voor middelbare scho lieren te verbeteren door directe contacten met een aantal scho len te zoeken. lisse De rooms-katholieke Agathakerk in Lisse, ook wel de 'Kathedraal van de Bollen streek' genoemd, staat in de steigers. Met de restauratie van het bouwwerk wordt komen de zaterdag, toevallig ook Open Monumen tendag, officieel een begin gemaakt. Pastor C. van der Voort namens het parochiebestuur en wethouder D. Stapel van ruimtelijke ordening nemen het 'startceremonieel' voor hun reke ning. De Stichting Restauratie Agathakerk heeft dit voorjaar, na een grote financiële actie on der de parochianen, voldoende geld binnen gehaald om de eerste fase van de restauratie te kunnen uitvoeren. Er wordt begonnen met de zuidgevel van de kerk, waar de aannemer inmiddels het steigerwerk al heeft geplaatst. Voor de grote opknapbeurt van het Godshuis is in totaal een bedrag van ongeveer vijf mil joen gulden nodig. De restauratie wordt over meerdere jaren uitgesmeerd. Het 'startschot' voor de restauratie wordt zaterdag om 11.00 uur gegeven. De plechtig heid wordt muzikaal omlijst door de harmo nie van Canite Tuba en de schooljeugd kan deelnemen aan een ballonnenwedstrijd. De ballonnen kunnen op het kerkplein worden gekocht voor 2,50 gulden. Rond 11.25 uur zullen ze worden opgelaten. De eigenaar van de ballon die de grootste afstand aflegt krijgt een fiets. De Agathakerk is tijdens Open Monumen tendag te bezichtigen en er worden rondlei dingen verzorgd. FOTO DICK HOGEWONING Zorgen om situatie in voormalige Sovjet-Unie kaunas «CIC-dpa-afp-reuter Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de mensheid gevraagd eerbied te betonen voor het milieu. Met een verwijzing naar de gigantische milieuvervuiling in de vroegere Sovjet-Unie zei de paus dat de aarde 'het thuis van de mensheid' is. Op de derde dag van zijn be zoek aan de Baltische landen richtte de paus zich tot 100.000 gelovigen tijdens een eucharis tieviering in de open lucht te Kaunas in Litouwen. „Ongeluk kigerwijs is de mens ook in staat de aarde te verwoesten met oorlogen en milieurampen. Heeft de Schepper de aarde niet aan de mensen gegeven om haar te bewaren?", zo vroeg de paus. De regeringen van vele lan den van de voormalige Sovjet- Unie worden geconfronteerd met de gevolgen van het feit dat de vroegere communistische machthebbers geen enkel milieubeleid hadden. De Oek raïne, waar in 1986 de ramp met de kerncentrale in Tsjer- nobyl plaatshad, is het ergst ge troffen. In Litouwen waarschu wen milieuactivisten bij herha ling tegen de veligheid van de kerncentrale te Ignalina, die van dezelfde makelijk als die in Tsjernobyl is. Verder waarschuwde de paus in verschillende toespraken de jeugd en de bisschoppen voor de verleidingen van de con sumptiemaatschappij. Voor 10.000 jongeren bekritiseerde de paus de 'zoektocht naar pseudo-paradijzen'. Drugs, seks en porno, jeugdcriminaliteit, geweld, racisme en zelfmoord duiden op een crisis van waar den, die onvermijdelijk tot een verlies van ethische oriëntering moet leiden. Bij een ontmoeting met de Li touwse bisschoppenconferentie veroordeelde de paus het prak tische materialisme. Dit is weliswaar niet zo agressief als de communistische ideologie, maar niet minder gavaarlijk. De joodse gemeenschap in Am sterdam was tijdens de Gouden Eeuw (ruwweg van 1579 tot 1702) verdeeld in Portugese jo den, die zich uiterlijk en cultu reel niet van hun omgeving on derscheidden, en berooide Hoogduitse joden. De armoede verhinderde de laatste groepe ring deelname aan de Gouden Eeuw, waarin de Portugese jo den een voorname rol speelden. Het Joods Historisch Museum in Amsterdam heeft in het ka der van de manifestatie De Gouden Eeuw van Amsterdam (5 juni 1993 - 6 maart 1994) een Gouden Spoor uitgezet, dat langs culturele en religieuze schatten uit de joodse Gouden Eeuw leidt. Het eerste exem plaar van de begeleidende pu- blikatie Een Gouden Eeuw, ge schreven door conservator Edward van Voolen, is aangebo den aan Simon Levie, oud-di recteur van het Rijksmuseum. Joods Nederland heeft welis waar geen Rembrandt voortge bracht, maar wel mensen die de Nederlandse cultuur hebben beïnvloed, zo zei Van Voolen. Hij noemde daarbij vooral de architectuur (de Hoogduitse en de Portugese synagoges), textiel, zilver en de boekdrukkunst. Het Gouden Spoor voert on der meer langs een Hebreeuwse Bijbel uit 1667, handschriften op perkament, siertorens, een sjabbatlamp, maar ook een schilderij van de I7e eeuwse predikant Gualtherus Boudaan, die met een Hebreeuwse bijbel werd afgebeeld, en een reliëf van palissanderhout van de filo soof Baruch de Spinoza (1632- 1677). Dit reliëf is afkomstig uit de salon van het passagiers schip Johan de Witt, waar het deel uitmaakte van een galerij beroemde Nederlanders. Spino za, in 1656 door de bestuurders van de Portugese synagoge in de ban gedaan, wordt be schouwd als de eerste seculiere jood. londen afp-reuter Een anglicaanse bisschop in Sudan is kortgeleden veroor deeld tot 80 zweepslagen we gens overspel. Hij heeft ontkend zich hieraan schuldig te hebben gemaakt. Dit hebben Brise kranten gemeld. Bisschop Peter El-Birdish van de Sudanese nationaliteit werd door een gerechtshof in de hoofdstad Khartoum veroor deeld, nadat een rechtbank hem had vrijgesproken. Onder de islamitische rechtsspraak werd hij veroordeeld tot 80 zweepslagen op de rug en de benen. Op 12 juli zou hij zijn af- getuigd. Aartsbisschop George Carey van Canterbury, geestelijk leider van de internationale angli caanse gemeenschap, noemde de zaak 'barbaars en onmense lijk'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Borne: mevr. A.M. Atte- ma te Kats en Kortgene. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Ridderkerk-Slikkerveer J.J. van Eckeveld te Zeist COLOFON leidsch dagblad Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B.M Essenberg.J de Vries. C P Arnold (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR: Roosevelt'straat82,2321 BM Leiden Telefoon071 -356356. REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521 -19610 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam berichten 071-323508 Redactie071-321921 Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) per kwartaal82.85 per kwartaal (post) ƒ119.50 per jaar ƒ321.65 per maand 28,75 (Automatischeincasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij: 18.00-19.30 uur. HET WEER ROB GROENLAND Restanten Emily De tropische cycloon Emily heeft vorige week een tocht over de At lantische Oceaan gemaakt, om ver volgens bij New York scherp naar het noordoosten af te buigen en in de straalstroom terecht te komen. Dergelijke tochten zijn in dit jaar getijde heel normaal en wat we nu zien is dat de restanten van Emily ten zuidwesten van Ierland in een actieve depressie worden opgeno men. De luchtdruk in het lagedruk- centrum daalde gistermiddag tot onder de 980 mb en de voorste re genfronten drongen toen het zuid westen van Engeland binnen. Ons land profiteerde nog volop van een rug van hogedruk hetgeen ein delijk weer eens een rustige, droge en vrij zonnige dag opleverde. Deze fijne dag volgde na een hele koude nacht met in het binnenland op 10 centimeter hoogte temperaturen rond het vriespunt. Op de normale waarnemingshoogte van 1,5 meter m de thermometerhut werd op de Veluwe zelfs een minimum van plus 2 graden gemeten. Uiteraard bleef het langs de stranden met 10 tot 13 graden aanzienlijk warmer door de invloed van het warme wa ter van de Noordzee. De warme en vochtige luchtmassa's van ex-Emi- ly begonnen gistermiddag in de ho gere luchtlagen al heel geleidelijk binnen te sijpelen en aan het aard oppervlak ging de kille noordelijke stroming er eindelijk uit. De subtropische lucht probeert in de loop van vandaag vanuit het zuidwesten ook tot het aardopper vlak door te dringen. De tol die we hiervoor moeten betalen iseen langgerekt frontensysteem wat ons gebied vermoedelijk de komende avond en nacht gaat passeren. Voor het front uit staat er een opspelen de oost tot zuidoostenwind 4-6 Bft en achter het front een naar zuid tot zuidwest ruimende wind. Vanaf donderdag installeert het grote la- gedruksysteem zich boven de Brit se Eilanden, waarbij ons land een aantal dagen aan de oostzijde van dit systeem gaat vertoeven. Met een vrij zuidelijke stroming wordt dan vrij warme maar ook vochtige lucht aangevoerd. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Schotland af en toe zon en vrijwel overal droog, verder over wegend veel bewolking en nu en dan regen. Maxima van 14 graden langs de Schotse oost- en noord kust tot tegen de 20 gra den m het zuiden van En geland. België en Luxemburg: Vandaag toenemende be wolking en in de loop van de avond van het zuidwes ten uit regen. Morgen af en toe zon en enkele bui en, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Noord- en Midden-Frank- Nu en dan zon en enkêle regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur vandaag van 20 graden aan de Kanaalkust tot 26 graden in het midden en oosten. Morgen koeler. Portugal en Madeira: Portugal: In het noorden half tot zwaar bewolkt en enkele buien, soms met veel neerslag. In de Algarve droog en wat meer zon. Maxima van 20 graden bij Porto tot 26 graden aan de zuidkust. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: vandaag in het noorden half tot zwaar bewolkt en enkele fikse regen- of onweersbuien. Morgen ook nu en dan zon. In het zuiden vrijwel overal droog en geregeld zón. Middagtemperatuur van 20 graden in het noordwesten tot ongeveer 30 graden in het zuidoosten. Canarische Eilanden: Droog en perioden met zon. Vooral aan de noordelijke stranden ook wolkenvelden. Middagtem peratuur aan zee ongeveer 27 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Droog en flinke perioden met zon. Maximumtemperatuur aan de west kust ongeveer 25 graden Tunesië: Droog en flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur aan zee ruim 30 gra- Zuid-Frankrijk: Vandaag in het oosten eerst nog vrij zon nig, verder veranderlijk bewolkt en enke le regen- of onweersbuien. Maxima on geveer 27 graden, morgen vooral in Les Landes en het Centraal Massief lagere temperaturen. Mallorca enlbiza: Afwisselend zon en bewolking en een kleine kans op een .regen- of onweers bui Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden toenemende be wolking en enkele regen- of onweersbui en, met name in de Dolomieten en Itali aanse Alpen. Vooral morgen valt daar plaatselijk veel neerslag. In het midden en zuiden perioden met zon en droog. In het noorden maxima rond 24 graden, el ders middagtemperatuur vandaag 28. morgen 30 graden. Corsica en Sardinië; Perioden met zon, ook nu en dan bewol king en morgen'voornamelijk op Corsica mogelijk een regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 30 graden. Griekenlanden Kreta: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en aan de west- en zuidkust van Turkije overwegend zonnig. Middag temperatuur aan de stranden tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Vandaag flinke perioden met zon, later in het zuidwesten meer bewolking en mogelijk een regen- of onweersbui. Mor gen breiden de buien zich over de rest van Duitsland uit. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Zwitserland: Vandaag toenemende bewolking en later van het westen uit enkele regen- of on weersbuien. Morgen half tot zwaar be wolkt en opnieuw enkele, soms zware re gen- of onweersbuien. Maximumtempe ratuur rond 23 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07 01 Zon onder 20.09 Maan op 23.02 r Maan onder 14.53 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.58 20.19 Laag water 4.07 16.27 Weerrapporten 06 SEPTEMBER 20 uur: Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Barcelona Budapest Frankfurt Geneve Helsinki Innsbruck Lissabon Locarno Londen Luxemburg wind temp neersl arbew. verand 19 onbew. hall bew. half bew7 hall bew. verand 18 5 0.1 17 12 07 27 22 0 25 18 0.1 21 11 0 half bew. ozo2 17 half bew. metontv hall bew. regenbui SpT Stockholm Warschau Zurich zwaar bew. Bangkok zwaar bew. Buenos Aires regen Casablanca zwaar bew. Johannesburg onbew Los Angeles onbew New Orleans zwaarbew New York onbewV Tel Aviv half bew. wnw2 13 8 0.6 HEINZ

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14