Leiden 'Discriminatie van niet-Leidenaars Een labyrint van trappen en gangen Nieuwe brug bij Coebel nu te laag 'Ik kreeg dieren die soms al vrijwel dood waren Inbraakgolf 'Geen kringloopwinkel' DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 V3 chef gert vlsser. 071 -356430, plv -chef aad rietveld. 071 -356428 PvdA-plcin voor aparte prijzen valt slecht Maand voorwaardelijk en geldboete voor Leidse 'vampier' leiden frank buurman De verwaarlozing van cavia's, kippen en konijnen, en de daaruit voortvloeiende dood van een aantal dieren leverde een Leidse laborant gisteren bij het kanton gerecht een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand op en 2000 gul den boete. Een gebruikelijke straf in dit soort zaken. De laborant kocht de dieren op en ge bruikte hun bloed voor het maken van kweekjes in zijn laboratorium aan de Mariënpoelstraat. Die werden verkocht aan instellingen, zoals het Rotterdamse Dijkzigt Ziekenhuis. Na klachten van omwonenden kwam de Leidse dieren bescherming in actie. Die constateerde dat er sprake was van een van de ern stigste vormen van dierenmishandeling die de Leidse afdeling ooit had meege maakt. De dieren werden met grote aantallen in te kleine hokken gestopt, kregen geen voedsel en werden niet ver schoond. Rottende kadavers waar de maden uitkropen werden in de tuin aangetroffen. Volgens de Leidenaar viel het met de verwaarlozing nogal mee. „Om het bloed te kunnen gebruiken was het noodzakelijk om de dieren een dag geen eten te geven. Er gingen inderdaad die ren dood, maar dat dat kwam vaak om dat ze al in slechte conditie verkeerden als ik ze kreeg. De dieren zijn afkomstig van veemarkten. Het gaat vaak om ou de, zieke dieren die door hun eigenaren worden afgedapkt. Ik heb wel gehad dat ze stierven op dezelfde dag dat ik ze binnenkreeg." Kantonrechter R. van Leeuwen ge loofde dat verhaal niet zo erg. „Sommi ge dieren hadden luizen, kregen long ontsteking en waren overdekt met won den en zweren. Dat gebeurt niet als je de dieren een dag geen eten geeft. De dierenbescherming heeft geconstateerd dat de hokken niet verschoond werden en dat de uitwerpselen zich opstapel den." De Leidse laborant werd enkele malen gewaarschuwd tloor de veterinaire dienst, maar toen dat geen resultaat op leverde, werden de dieren in beslag ge nomen en proces-verbaal opgemaakt. Er werd geen proces-verbaal opgemaakt wegens het aftappen van bloed, omdat dat niet strafbaar is. Overigens wordt niet uitgesloten dat diverse dieren stier ven door bloedarmoede. „Volgens het Rotterdamse Dijkzigt Ziekenhuis, dat wel vaker bloed koopt van particulieren, is het helemaal niet nodig om dieren niet te voeden als er bloed moet worden afgenomen. En het is zeker niet nodig om ze te verwaarlozen en de kadavers te laten rondslingeren", aldus officier van justitie I. Breman. De laborant stelde nog steeds niet veel te begrijpen van de strafvervolging. „Met de dierenbescherming heb ik nooit contact gehad, en aan de veteri naire dienst hen ik de zaak uitgelegd. Ik kan begrijpen dat het er wat rommelig uitziet als er een paar dieren in een hok zitten, maar het is de enige manier om dit beroep uit te oefenen. Niettemin doe ik het momenteel zo netjes mogelijk", aldus de Leidenaar, die vanaf heden ge vangenisstraf boven het hoofd hangt als wederom verwaarlozing wordt gecon stateerd. Vijfhonderdste klant bij R&D leiden aad rietveld Leids Jaarboekje beschrijft geschiedenis Vroom Dreesmann In 1938 werd het huidige monumentale warenhuis van Vroom Dreesmann opgeleverd. Het was een ont werp van architect Jan van der Laan. foro arc hui „Geen ongelijkheden met ongelijkheden compenseren" en „een hoop rompslomp." Tegen het PvdA-plan om niet-Leidenaars meer te laten betalen dan Leidenaars voor hun kaartje voor de Schouwburg of andere kunst en cultuurfaciliteiten in Leiden wordt vreemd aangeke ken. Niet alleen door buitenstaanders maar ook door partijgenoten van de PvdA'ers. Het plan voor aparte ta rieven voor niet-Leidenaars is te vinden onder het hoofd stukje kunst en cultuur in het verkiezingsprogramma van de Leidse PvdA. leiden wim koevoet De Oegstgeester wethouder T. Kohlbeck is ééri van de mensen die het plan van zijn Leidse par tijgenoten van de hand wijst. Kohlbeck was eerder in discus sie met de Leidse PvdA-wethou der S. de Vreeze van financien over een regionale belasting waarmee niet-Leidenaars mee betalen aan Leidse voorzienin gen waarvan ze zelf ook gebruik maken. Kohlbeck: ,„Dus ik moet straks als Oegstgeestenaar vijf gulden meer betalen voor Youp van het Hek dan een Leidse lief hebber. De volgende stap is dan zeker de bouw van een theater voor niet-Leidenaars. Plannen als deze leiden tot oorlogen tus sen gemeenten. Niet-Leide naars zullen zich gediscrimi neerd voelen. Ik vind het een principieel onjuist voorstel. Wij, de Oegsteestenaren, kunnen hiertegen inbrengen dat Leiden meer geld krijgt dan andere ge meenten voor faciliteiten als een schouwburg. Als Leiden vindt dat het te weinig krijgt voor zijn functie als centrumge meente dan moet de discussie daarover gaan. Wat dat betreft hebben de PvdA-afdelingen in deze regio een kans gemist om hun verkiezingsprogramma een regionale dimensie mee te ge ven. Dat had dit onzalige idee kunnen voorkomen." Schouwburg-directeur P. Wallis de Vries zegt dat hij de gedachte achter het PvdA-voor- stel heel goed kan volgen. „Meeprofiteren betekent mee betalen. Maar je kan die stelling ook omdraaien: Leiden profi teert al van het theaterbezoek van niet-Leidenaars. De helft van het- publiek komt van bui ten Leiden. Zonder hen kan de schouwburg vermoedelijk niet eens draaien." Wallis de Vries voorspelt oök een hoop rompslomp. „Als uit voerder van het kunstbeleid van de gemeente zou ik het onpret tig en onpraktisch vinden om het publiek verschillende prij zen te laten betalen. Ga dat maar eens allemaal controleren. Mensen die zeggen dat ze net naar Leiden zijn verhuisd en meer van dat soort smoezen. Abonnementhouders zijn niet zo'n probleem want we be schikken over hun adressen maar mensen die hier aan de kassa komen... Ik kan ze toch moeilijk vragen zich te legitime ren. Vergeet niet dat die men sen dikwijls al hogere reiskosten hebben. Ik krijg een beetje het gevoel dat een politiek pro bleem wordt afgewenteld op bezoekers en uitvoerders. De schouwburgdireceur reikt de Leidse PvdA een alternatief aan. „Ik kan cijfers aandragen waarmee de betrokken ge meentebesturen een verdeel sleutel van de kosten kunnen overeenkomen. De verschillen kunnen zodoende op de ge meentehuizen worden afgere kend en niet bij de kassa van de schouwburg. Dit is immers een poitieke kwestie die niets met theatermanagement te maken heeft." leiden Het inbrekersgilde is gisteren zeer actief geweest in Leiden. Er zijn voornamelijk geld en siera den buitgemaakt. De inbreker van de Aalmarkt was wel heel succesvol. Hij ver nielde een ruit bij V&D, liep naar de goudafdeling en roofde een grote hoeveelheid sieraden. Bij de politie werd verder aangifte gedaan van inbraken in de kneppelhoutstraat (gouden sieraden), de Oude Rijn (ge luidsinstallatie), de Morsweg (geld). Een rolstoeler die graag het hu welijk van zijn kleindochter op het Leidse stadhuis wilde bijwo nen: dat was de 500-ste bezoe ker van de Raad Daad winkel aan de Parkstraat in Leiden- Noord. H. Harteveld kwam vori ge week al met zijn vraag bij B. Dirkse-Leugering van de R&D- winkel. Vandaag werd hij in het zonnetje gezet door wethouder H. Koek (PvdA/sociale vernieu wing). Harteveld voorzag ernstige problemen. Bij het huwelijk van zijn kleinzoon, twee jaar gele den, was het stadhuis voor de Leidenaar in zijn invalidenwa- gen een bijna onneembare ves ting gebleken. „Kunt u voor mij iets regelen, zodat ik gewoon bij het trouwen van mijn klein dochter kan zijn", vroeg hij aan mevrouw Dirkse van de Raad Daadwinkel. De Raad Daad winkel van Leiden-Noord regelde iets. „Ik heb contact opgenomen met de huishoudelijke dienst van de gemeente. Die heeft een paaltje weggehaald", zegt B. Dirkse. Dat al na een half jaar - va kanties niet meegerekend - de vijfhonderdste klant naar de winkel in de Parkstraat kwam bewijst volgens Dirkse dat de gemeentelijke 'loketten in de wijk' hard nodig zijn. Harteveld kreeg van wethou der Koek een plantje en een stel wijnglazen. leiden ernastraatsma Een bijzondere winkel is het nooit geweest. Maar manufac- turenmagazijn 'De Zon', later omgedoopt tot Vroom en Dreesmann, was wel het eerste warenhuis in Leiden. In het 85ste Leids Jaarboekje, waarvan de Vereniging Oud Leiden het eerste exemplaar vanochtend aan burgemeester Goekoop presenteerde, gaat Marjan Groot in op de geschiedenis van deze winkel voor de 'practische huisvrouw'. 'Wie goede waar verkoopt die dient den gragen klant, maar steunt de voort- brengst ook en helpt zoo 't gan- scheland'. Aanvankelijk was magazijn De Zon een bescheiden winkel in manufacturen, opgericht in 1903. De zaak werd geopend in een klein pand aan de Aalmarkt, maar moest als snel uitbreiden. Naastgelegen panden aan de Aalmarkt, Breestraat en Maars- mansteeg werden er bijgetrok ken. Het 'magazijn' bestond hal verwege de jaren twintig uit een ratjetoe aan gevels. Een grote verbouwing in 1928 maakte slechts een deel van de winkel, met in totaal 38 afdelingen, or delijker. De plattegrond van de V&D-winkelplanden tussen Aal markt en Breestraat anno 1930 laat een labyrint van trappen en gangen zien. Er waren in totaal twintig etalages aan verschillen de kanten van het complex. Het assortiment van V&D voorzag de eerste decennia voornamelijk in stoffen en de meest noodzakelijke spullen voor woninginrichting, zoals bedden, wiegen, matrassen en dekens. Na 1918 werd het assor timent uitgebreid met confec- tie-kleding, serviesgoed en mo de-accessoires. 'Het welzijn van den geest wordt door de stof ge dragen. De stof dient staag ver nieuwd om het menschdom te behagen,' luidde een van de motto's van V&D. Ondanks de recente verbou wing constateerde directeur C. Kerckhoff in 1930 dat het ge bouw nog steeds te klein was. Het plan ontstond om de oude panden in te ruilen voor een groot' nieuw pand. Kerkckhoff gaf de Leidse architect Jan van der Laan (1896-1966) de op dracht een nieuw warenhuis te ontwerpen. Hij is de ontwerper van het huidige monumentale pand aan de Aalmarkt. Naar verluidt werd het eerste ontwerp van Van der Laan afge keurd door directeur Kerckhoff, omdat het te veel zou lijken op het Haagse warenhuis De Bijen korf. Het tweede ontwerp droeg Kerkchoffs goedkeuring wel weg. De gemeente had geen moeite met de sloop van de ou de panden in het stadshart en verleende snel de benodigde bouwvergunning. De eerste paal voor het nieuwe warenhuis ging in 1934 de grond in. In 1936 was het gebouw voltooid en werd het 'prachtige winkel paleis' officieel geopend. Het nieuwe warenhuis gaf de Aal markt een aanzien van stedelij ke allure, schrijft Marjan Groot in het Jaarboekje. Zvveetziekte Het Jaarboekje bevat dit keer negen historische artikelen over uiteenlopende onderwerpen, waarvan V&D er een is. Zeven stukken gaan over Leiden, de andere twee verhalen spelen zich af in de regio rondom Lei den. Renovatie jr De renovatie van I J twee panden aan de Dorpsstraat in War mond komt een ton duur der uit dan begroot. De wethouder weet van niets. In het openingsartikel werpt R.C.J. van Maanen een nieuw licht op de geschiedenis van de oude Witte Poort aan de Vliet. Rudolph Ladan gaat kort in op een van de pestilenties van de zestiende eeuw: de Engelse zweetziekte, die zich ook in Lei den manifesteerde. R.A.V. van Haersolte legt uit wat de provin cie Zeeland heeft te maken met de oprichting van de Leidse universiteit. C. de Bondt onderzocht de Leidse geschiedenis van de voorloper van het huidige ten nis ('kaetsen met den raquette'). leiden Woningbouwvereniging Leiden is niet bereid ruimte op de be gane grond van de Condor horst-flat te verhuren voor een nieuw 'kringloopproject'. De vestiging van een winkel waar tweedehands goederen worden verkocht zou het toch al slechte imago van de flat geen goed doen. De WBL doet haar best het imago van de buurt op te vijze len en vindt dat de komst van Markt sf -» Een laatste red- I dingspogingvoor de wegkwijnende markt in Koudekerk: voortaan op woensdagochtend in plaats van 's middags. Het ijken van maten en gewich ten tussen 1920 en 1924 is be schreven door G.J.G. Nipper Cor Smit verklaart daarna dal lohannes Kneppelhout, alias Klikspaan, de beschrijving van zijn prototype 'student-leyde- naar' heeft geënt op de figuur van Jan van I leukelom De laatste twee artikelen gaan over Noordwijk en Woubruggr /Hoogmade. Geert rui da de Moor doet een boekje open over Noordwijk in de Middel eeuwen. Hans van der Wereld schrijft over veldwachters in Hoogmade/Woubnigge. een kringloopprojec t niet in dat plan past. De afwijzing van de WBL wekte verbazing en irritatie bi) de bewoners. „Zo'n kringloop project hoeft heus geen rom- melwinkel a la Stiefbeen zoon te worden. Het zijn de buurtbe woners zelf die gebaat zijn bi) zo'n winkel omdat ze er goed koop nieuwe spullen kunnen kopen. Voor een vereniging die zich met sociale woningbouw bezighoudt is dit een schandali ge beslissing". Ruiten ingegooid leiden In het Leidse stationsgebied hebben vandalen vannacht huisgehouden. Bij het hamburgerrestaurant McDonald's aan de Beestenmarkt gingen enkele ruiten van 2.5 bij 1.5 meter bij het terras aan diggels. Enige tijd later werden de ruiten van een tele fooncel vernield. Valse dollarbiljetten leiden* Een 32-jarige Nederlandse vrouw en haar 30-jarige Israë lische metgezel zijn gisteren bij de balie van Holiday Inn aan de Haagse Schouvvweg aangehouden omdat zij in het bezit waren van ongeveer twintig valse biljetten van honderd Amerikaanse dollars. De twee kwamen het hotel binnen met het verzoek de dollars in guldens om te wisselen. De balie-medewerkster ver trouwde het zaakje niet en schakelde de politie in. Door de komst van een nieuwe, houten brug nabij de wijk Coebel is het voor de bewoners van de Noachstraat niet meer mogelijk om met hun bootjes een leuk tochtje te maken. foto jan holvast leiden loman leefmans Er rust geen zegen op de bruggen die door de gemeente bij de wijk Coebel worden ge plaatst. Eerst kwam er een halfronde brug waarvan de ronding zo steil was dat er gek scherend van werd verteld dat alleen alpi nisten er overheen konden. De gemeente Leiden zag zich genoodzaakt extra treden op de brug te timmeren. Nu is er verderop een nieuwe brug gekomen die makkelijker te nemen is, maar waar je om er onderdoor te kunnen komen een diepzeeduiker moet zijn. „Het is ongelooflijk. Ze hebben hem vrij dag zomaar neergepletterd. Dit is er weer een waar je niet onderdoor kunt varen. Heel vervelend, want veel bewoners hebben hier een bootje. Die kunnen nu het open water niet bereiken", klaagt J. van Schie uit de Noachstraat. De bewoners wisten wel dat er na het echec van de ronde brug een andere brug zou komen. Maar dat deze voetgangers- oversteek zó laag zou zijn: „In de winter kun je er niet onderdoor schaatsen omdat het water onder de brug niet bevriest. En dat is gevaarlijk in een Icinderrijke buurt", aldus Van Schie, die meten bij de gemeente aan de bel heeft getrokken. „Ik heb vernomen dat er eigenlijk een an dere brug zou komen. Maar die was van tropisch hardhout en dat wil de gemeente niet meer. Maar de brug die er nu ligt, is zo laag dat ik vrees dat behalve voetgangers, waar hij voor bedoeld is, ook fietsers en vooral brommers er overheen zullen gaan. Wat heeft dit allemaal voor zin, ik vind het verkwisting van gemeenschapsgeld." U krijgt natuurlijk ook het LEIDS JAARBOEKJE want u bent al lid van OUD LEIDEN en gaat naar de lezingen en excursies. Lidmaatschap f 28, Nieuwe leden kunnen zich opgeven door overmaking van dit bedrag op girorekeningnummer 175228

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13