Nieuwe Weg Zoeterwoude scheurt nu al Zoeterwoudse clubs willen niet samenwerken 'Heel wat mensen hadden onderduikers' Regio Voorschoten: extra ambtenaar voor hulp aan asielzoekers Spelen in Muzenhof Nieuwe burgemeester in november bekend Onderzoek asbestbrand Wassenaar loopt vast Sigaretten in rook opgegaan MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 Jongens plunderen kleedkastjes leiderdorp» Drie jongens uit Leiden zijn gistermiddag in zwem bad De Does in de kraag gegrepen. Zij werden door een zwem badbezoeker betrapt toen ze kleedkastjes aan het doorzoeken waren. De jongens, 13,14 en 15 jaar oud, waren in het bezit van enkele kledingstukken, portemonnees en sleutelbossen. De drie Leidenaars zijn voor ondervraging meegenomen naar het poli tiebureau. Inbreker leegt gokkast leiderdorp» Ongeveer duizend gulden was de buit van een dief stal, die de afgelopen nacht is gepleegd in een restaurant aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp. Het geld is afkomstig uit een gokkast in het bedrijf. Om het bedrijf binnen te komen had de dader een ruit stukgeslagen. Gemeente wil huis voor vluchtelingen kopen Het Voorschotense college van B en W wil een extra ambtenaar voor een periode van een jaar aantrekken voor de opvang en begeleiding van asielzoekers in de gemeente. De komst van ex tra asielzoekers brengt meer werk met zich mee, waarvoor momenteel niet genoeg ambte naren beschikbaar zijn. Ook overweegt het college een be taalde part-time medewerker aan te trekken voor de Stichting Vluchtelingenwerk Voorscho ten. Moeizaam Het vinden van woningen voor asielzoekers gaat volgens het college nog steeds vrij moei zaam. Omdat verhuurders en beleggers maar mondjesmaat huurwoningen beschikbaar stellen en er ook niet genoeg so ciale huurwoningen zijn, wil het college een huis gaan kopen. Gedacht wordt aan een flatwo ning met vier kamers, waarmee een bedrag van 130.000 gulden is gemoeid. De vier asielzoekers die er gaan wonen, moeten de gemeente dan maandelijks een huurbedrag betalen. Het rijk heeft Voorschoten onlangs met klem gevraagd om extra opvangplaatsen beschik baar te stellen voor vluchtelin gen, voornamelijk ex-Joegosla- ven. Voorschoten heeft zijn me dewerking inmiddels toegezegd, maar had nog een achterstand in te lopen. Volgens de oude 'tweepromille-regeling' moeten op elke duizend inwoners twee vluchtelingen worden opgevan gen. Dat betekent voor Voor schoten 45 mensen. Er wonen nu 25 asielzoekers in tien wo ningen. Er wachten du? nog twintig mensen op een huis. Daar komt de groep extra asiel zoekers dus bovenop. Dat blij ken er overigens geen 47 te zijn, waarvan eerder sprake was, maar 24. Woning Nog voor het eind van dit jaar hoopt de gemeente de tweepro mille-regeling af te sluiten, on der meer door het aankopen van een woning. De gemeente streeft ernaar om de 24 extra asielzoekers rond juli volgend jaar te hebben geplaatst. De komst van de asielzoekers bete kent extra werk voor de plaatse lijke ambtenaren en de vrijwilli gers van de Stichting Vluchte lingenwerk Voorschoten. Wo ningen moeten worden inge richt. De nieuwkomers in de ge meente moeten wegwijs wor den gemaakt en hebben opvang en begeleiding nodig. Ze heb ben hulp nodig bij het aanvra gen van uitkeringen en subsi dies. Bestuursleden uit Zoeterwoude voelen niets voor een eventuele samenwerking tussen verenigingen en stichtingen die zowel in het dorp als rond de Hoge Rijndijk op hetzelfde vlak actief zijn. Als de gemeente de subsidiestroom in de toekomst ver der indamt, zullen zij eerder op zoek gaan naar activiteiten die geld opleveren dan streven naar samenwerking. Dit blijkt uit een kleine rondvraag binnen het Zoeterwoudse verenigingsleven. ,,We zouden eerder een vaste in plaats van vrij willige bijdrage vragen dan dat we zouden gaan samenwerken", zegt mevrouw A. Versteegen van 'Bejaardensociëteit Zoeterwoude-dorp'. Een sa menwerking is in de praktijk onmogelijk, omdat de afstand voor ouderen te groot is, zeggen zowel Versteegen als H. van der Hoeven van de 'bejaar- densoos' aan de Hoge Rijndijk. „De meeste oude ren hebben geen auto. Hoe zouden die mensen hier moeten komen?", vragen beide bestuursle den zich af. Typerend is dat ze er allebei van uit gaan dat de andere partij wel naar hen toe zal ko men. Eind augustus kon het verenigingsleven tijdens een inspraakavond zijn mening geven over het Zoeterwoudse welzijnsprogramma 1994. Aan staande dinsdag zal de politiek haar zegje doen in de raadscommissie welzijn en burgerij. Tijdens de inspraakavond constateerde mevrouw T. Smit (Progressief Zoeterwoude) dat 'Zoeterwoude veel dubbel heeft'. Aangezien zowel zij -evenals de ge meente- in de toekomst een daling van de subsi die-uitgaven voorziet, suggereerde Smit dat de verenigingen en stichtingen eens moesten na denken over mogelijke vormen van samenwer king. Als Smit praat over de luxe van twee dezelfde verenigingen voor een dorp met zo'n 8500 inwo ners, weet ze dat dit idee haar 'niet populairder' zal maken. „Niemand durft zoiets hardop te zeg gen, maar ik doe het toch. In de toekomst krijgen verenigingen en stichtingen het financieel alleen maar moeilijker. Ze kunnen zich misschien beter verweren door een of andere vorm van samen werking." Zo vindt Smit twee muziekscholen 'best een dure voorziening'. „Öe gemeente geeft 650 gul den subsidie per leerling. Als je weet dat het rijk in de toekomst minder geld in het gemeente fonds gaat stoppen, weet je ook dat zulke bedra gen een probleem gaan worden," zegt Smit. Vol gens haar is er best ruimte voor bezuinigingen. „Ik weet dat de streekmuziekscholen in Leiden en Alphen aan den Rijn met grotere klassen werken. Dat zou hier toch ook bekeken kunnen worden? Eén muziekleraar in plaats van twee, dat scheelt nogal wat", redeneert het raadslid. De muziekscholen zijn het niet met haar eens. „We hebben serieus naar samenwerking gekeken, maar we schieten er gewoon niets mee op", stelt mevrouw M. Bal van de 'Stichting Muziekonder wijs Zoeterwoude'. ,Als beide scholen nu betaal de bestuursleden hadden, konden we besparen op een bestuur. Maar we werken met allemaal vrijwilligers. Op leraren kunnen we niet bezuini gen, omdat we de groepen niet groter willen ma ken. Dat werkt niet. Tussen twee leerlingen zit al tijd een niveauverschil en dat zou betekenen dat de ene zou moeten wachten op de ander", legt Bal uit. Ook bij de sportclubs (voetbal, tennis, gymnas tiek), muziekkorpsen en EHBO-verenigingen voelt niemand voor een samenwerking, ledereen voert de afstand tussen het dorp en de Hoge Rijn dijk als argument aan. Wethouder R. Hogenelst (welzijn) is niet verbaasd over de terughoudende reacties. „Die clubs worden gedragen door vrij willigers. Hoe dichter in de buurt, hoe groter de betrokkenheid. Als je daar ve/andering jn gaat brengen, zou het enthousiasme weieens helemaal kunnen verdwijnen", vreest Hogenelst. De ge meente wil samenwerking dan ook absoluut niet opleggen. Maar als toenadering ontstaat zoals tussen de volleybalverenigingen 'Utopia' en 'Meerburg' juicht de wethouder dat wel toe. Volgens me vrouw A. Borst van 'Utopia' liep het ledental bij 'Meerburg' zo sterk terug dat de Rijndijkse ver eniging bij haar collega-sporters aanklopte voor hulp. In korte tijd gingen beide clubs samenwer ken. „Omdat wij ook willen dat het volleybal ook voor de Rijndijk behouden blijft", vertelt Borst. Volgens haar hadden de sportclubs al veel con tact tijdens trainingen en wedstrijden. Aan het eind van het jaar fuseren de verenigingen. Reparatie voor winter invalt De Nieuwe Weg in Zoeterwoude is nog geen drie jaar ge leden gereconstrueerd, maar begint nu al te scheuren. De Nieuwe Weg verbindt Zoeterwoude-Dorp met de Wei poort. De uitvoerder van de reconstructie, wegenbouwer Heijmans, maakt de scheuren nog voor de winterperiode dicht. „Er kan vocht in komen. Als het dan gaat vriezen, worden de scheuren groter", zegt rayondirecteur F. Kel der. Nu gaat het nog om beschadi gingen die de weggebruikers niet zullen opvallen. „Het zijn haarscheuren, geen scheuren waar je met je fiets in blijft ste ken." Volgens Kelder komt het wel vaker voor dat wegen zo snel na een reconstructie gebre ken vertonen. Vooral in het westen. Dit zou te maken heb ben met de veenachtige onder grond in dit deel van het land. Hoe deze grondsoort zich ont wikkelt is volgens Kelder moei lijk te voorspellen. „Veen kan heel erg samendrukken, als er water aan onttrokken wordt." Kelder weet het niet precies, maar hij vermoedt dat de scheuren zijn ontstaan na de droge zomerperiode van 1992 De vele bomen langs de weg zouden bovendien ook nog eens het nodige water aan de grond hebben onttrokken. De gemeente Zoeterwoude hoeft overigens niets te betalen aan het herstel van de weg. Dit komt volledig voor rekening van de firma Heijmans, die drie jaar garantie heeft gegeven op de Nieuwe Weg. leiderdorp» Of deze kinderen het een ge slaagde middag vonden is nog de vraag. De organisatoren kijken in elk geval tevreden te rug op de 'open middag* van speel-o-theek De Grabbelton. Circa 100 bezoekers stortten zich zaterdagmiddag in Muzenhof op de ge zelschapsspelen. De 'open middag' van de Grabbelton werd gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. In 1983 begon De Grabbelton met 60 leden. Dat aantal groeide snel uit tot de huidige 200. foto loek zuyderduin De naam van de nieuwe burge meester van Leiderdorp wordt op z'n vroegst in november be kend. De vertrouwenscommis sie die een advies over de solli citanten moet uitbrengen aan de commissaris van de konin gin S. Patijn, heeft haar werk nog niet afgerond. Een woordvoerster op het ge meentehuis weet niet of alle ge sprekken met kandidaten al zijn gevoerd. „Alles rond een burge meestersbenoeming verloopt uiterst geheim." Behalve de le den van de vertrouwenscom missie mag niemand zelfs ook maar weten hoeveel sollicitan ten er zijn. De ervaring leert dal Patijn na ontvangst van het ad vies nog zes weken nodig heeft om de benoeming rond te ma ken. Zoals bekend heeft de ge meenteraad van leiderdorp een profielschets aangenomen waarin staat dat de nieuwe hur gemeester bij voorkeur geen wortels heeft in de gemeente en van het vrouwelijke geslacht is Het zou wat betreft de raad ook nog meegenomen zijn als ze van allochtone afkomst is of ge handicapt. Maar, zo waar schuwde Patijn al eerder dit jaar, dergelijke kandidaten zijn schaars. wassenaar kees van kuilenburg De Wassenaarse politie en de Koninklijke Marechaussee zijn gestopt met het onderzoek naar de oorzaak van de brand op het voormalige terrein aan de Maal drift. Het vermoeden dat de brand is aangestoken bestaat nog steeds, maar is moeilijk hard te maken. Kort na de brand hadden rechercheurs een afdruk van een voel gevonden, maar dat spoor heeft niets op geleverd. „Het was een leeg gebouw en een gewilde speelplaats voor kinderen"; zegt voorlichter W. Issendonck van de gemeente Wassenaar. „Al eerder zijn er brandjes gesticht in het ge bouw. De gemeente had al di verse keren aangedrongen hij defensie om wat aan die situatie te doen, maar daar is niets mee gedaan. Het is dus denkbaar dat ook die keer sprake is geweest van brandstichting. Dat is ech ter niet keihard te maken door de politie en marechaussee", merkt de voorlichter op. De brand zorgde destijds voor veel overlast. De rondvliegende vuurdeeltjes waren er de oor zaak van dat rieten daken van woningen aan de overkant van de Rijksstraatweg in brand raak ten. Na de brand werd bekend dat bij de brand in de lege ha- rakken ook deeltjes asbest wa ren vrijgekomen. De weg werd daarop voor het verkeer afgeslo ten. In de nacht werd het gebied gereinigd. Hoeveel schade er bij de brand is aangericht is nog niet duidelijk. Burgemeester en wet houders komen deze week met een advies voor de gemeente raad over de schadeclaims die bij defensie worden ingediend. Welke kosten daarin worden opgevoerd is nog niet bekend. Daarbij kan worden gedacht aan de kosten van politie, brandweer, het onderzoek naar de verspreiding en het oprui men van het asbest. Bij het ministerie van defen sie zijn inmiddels drie schade claims van in totaal 9000 gulden binnengekomen. Onder ande ren de eigenaar van een naast het marinecomplex gevestigde autosloperij vraagt schadever goeding. Bij het bedrijf van de Wassenaarder is twee dagen niet gewerkt, hij moest zijn kle ren weggooien en woonwagen en terrein laten schoonspuiten. Van wie de andere eisen zijn. is bij de gemeente en de mare chaussee niet bekend. oegstgeest kees van kuilenburg De zes miljoen sigaretten, die in juli bij het transportbedrijf Van der Luyt in Oegstgeest werden gestolen, zijn in rook opgegaanOnbekenden ver dwenen met een vrachtauto die met de miljoenen sigaret ten was geladen. De wagen stond in een afgesloten ge deelte van het bedrijf. De vrachtauto werd na een tip de volgende avond in het Noordhollandse Midden- meer teruggevonden. Dé helft van de rookwaar was uit de wagen geroofd. Een on derzoek naar de diefstal heeft nog geen resultaat gehad. Wel zijn er tips bij het bedrijf binnengekomen, maar die hebben ook niets opgeleverd. De inbrekers hebben de deur van de uitgang openge bróken. Dit ondanks de be veiliging die kort daarvoor was aangebracht bij het be drijf. Dit gebeurde nadat bij Van der Luyt enkele weken daarvoor ook al drie vracht wagens waren gestolen. Naar aanleiding van die laatste in braak heeft het bedrijf nog meer aandacht aan de bevei liging besteed. „Dat werkt prima", zegt woordvoerder Huisman van het bedrijf in Oegstgeest, „er is in elk geval daarna niet meer ingebro ken." De 'totale schade voor het bedrijf is nog niet bekend. Die kan pas worden opge maakt als duidelijk is of Van der Luyt ook accijns over de verdwenen sigaretten moet betalen. „Daarover wordt nog overleg gevoerd met het ministerie van financiën", zegt Huisman. „Maar het zou toch al te dol zijn als wij daar voor zouden opdraai en." Boek over Oegstgeest in Tweede Wereldoorlog Wat zich gedurende de Tweede Wereldoorlog in Oegstgeest heeft afgespeeld, is in nevelen gehuld. Mede daardoor is het een halve eeuw na dato nog wel degelijk zinvol om de jaren '40- '45 in een 225 pagiqa's dik boek uit de doeken te doen. Daarvan zijn de schrijvers, Riet van Dort en Bert Driessen, overtuigd. De twee, die elkaar via hun lidmaatschap van de Vereniging Oud Oegstgeest leerden ken nen, hebben al honderden of zelfs duizenden uren („We tel len niet meer") zitten in onder zoek en schrijven van het boek. Ze kregen een speciale onthef fing om het uit deze periode nog niet openbare gemeente archief uit die tijd door te lich ten. De deuren van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumenta tie staan voor Van Dort en Driessen wijdopen en zelfs het archief van de Koninklijke Landrtiacht blijkt interessante zaken te bevatten. Uiteraard komen er de nodige verhalen van (ex)Oegstgeeste- naren los handicap daarbij is wel dat alle verhalen gecheckt en nog eens gecheckt moeten worden. Riet van Dort: „Je kunt nooit op één verhaal afgaan. In de loop der jaren blijken be paalde gebeurtenissen te wor den gekleurd, sommige verha len gaan een eigen leven leiden. En je kan je bij zo'n delicaat on derwerp als de oorlog geen fou ten permitteren. Kortom, dit soort onderzoek vreet tijd." De schrijvers hebben ook veertig gesprekken gevoerd met oud-verzetsstrijders en familie leden van in de oorlogsjaren omgekomen plaatsgenoten. Want ook de lijst slachtoffers blijkt veel langer dan tot nu toe bekend was. Riet van Dort zegt dat zij allen in het boek aan bod komen. „Of het nu om mensen gaat die in' het verzet zaten en daardoor zijn omgekomen, of toevalliger wijs, omdat zij in eer>tram za ten die beschoten werd. In chronologische volgorde en op Een van de ruim honderd foto's die het boek over de oorlogsjaren in Oegstgeest moet illustreren: een groep militairen voor kasteel Oud Poelgeest Gezien de lange jasen moet de foto uit eind 1939 of begin 1940 dateren, op de achtergrond een zogeheten wielpantserwagen. foto e driessen verhalende wijze worden de ge beurtenissen beschreven. Voor de meeste familieleden is het uiterst bevredigend dat de over ledene alsnog erkenning krijgt, zo blijkt uit de gesprekken. Bij na niemand reageert negatief." De schrijvers hebben geen flauw idee waarom er zo weinig bekend is over hetgeen er die vijf oorlogsjaren in het destijds 6000 zielen tellende Oegstgeest is gepasseerd. „Terwijl er toch genoeg is gebeurd! Anderzijds zie je dat boeken over dit on derwerp juist in deze tijd ver schijnen, nu het bijna een halve eeuw geleden is dat de oorlog is afgelopen. In dorpen als War mond, Lisse^n Sassenheim zijn ze ons net voor geweest. In Wassenaar zijn ze ook al bezig." Het boek moet eind volgend jaar in de winkel liggen. Met schrijven zijn Van Dort en Driessen aanbeland bij de maand november 1943. Het tweetal vindt het dan ook nog te vroeg om conclusies te trekken. Wel valt het beiden op dat er zoveel in Oegstgeest de revue passeerde zonder dat de door snee inwoner daar weet van had. „Na de oorlog bleken heel wat mensen onderduikers te hebben gehad, zonder dat een mens ,het wist. In het pand Endegeesterstraatweg 21 bij voorbeeld hebben zes tot acht onderduikers gewoond. Moet je eens gaan kijken hoe klein dat huis is!" „Het verzet opereerde en functioneerde via allerlei kleine clubjes en heel veel sub-groep jes. De meesten wisten van el kaar niet wat er gebeurde. Op merkelijk is dat bepaalde lijnen terug te voeren zijn naar steeds dezelfde straten. De Regentes- selaan en Emmalaan bijvoor beeld hebben daarbij belangrij ke rollen gespeeld." Heel wat stukjes van de puz zel zijn inmiddels op de juiste plaats gelegd. De schrijvers blij ven echter met een aantal vra gen zitten. Wie bijvoorbeeld weet iets over Hendrik de Veer, geboren in 1921, die tijdens de oorlog aan de Frederik Hen- drikJaan 14 woonde en later in de Hofbrouckerlaan 2? De man zou in het Poolse Lublin zijn omgekomen. En wie herinnert zich de Leidse verzetsman Kees van Koert met de bijnaam 'Zwarte Kees'? De man zou vanuit een zolderpand aan de Leidse Vismarkt instructies heb ben gegeven aan het verzet in Oegstgeest. „We zouden dol graag een antwoord op deze vragen krijgen en willen even eens nog zoveel mogelijk ande re verhalen horen. Ook geestige - want er is in die tijd ook wel eens gelachen." Informatie die voor het boek over de oorlogsjaren in Oegst geest van belang kan zijn, kan worden doorgegeven aan Riet van Dort (tel. 071-173290) of Bert Driessen (tel. 071-175228).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9