Optimisme over vorming van Samen op Weg-kerk Kerk Samenleving Dalai Lama pleit voor geboortenbeperking Blanke Zuidafrikaanse kerk weer welkom bij gereformeerden Eindelijk minder koud s/U Cf ihl v 'il (<yzL li' m yj MAANDAG 6SEPTEMBER 1993 BUITENLAND KORT Pauselijk gezant De hoogste gezant van het Vaticaan die China sinds 1949 bezoekt, heeft gisteren een ontmoeting gehad met een ondervoorzitter van het Nationale Volkscongres, liet parlement van China. Dit heeft het officiële persbu reau Xinhua medegedeeld. Kardinaal Roger Ftchega- ray, die vrijdag in China is gearriveerd, sprak met Buhe, één van de onder voorzitters van het parle ment. Over de inhoud van het gesprek werden geen mededelingen verstrekt. F.tchegaray woonde za terdagavond de opening bij van de zevende Nationale Spelen in Beijing. Verder had hij zaterdag toeristi sche uitstapjes gemaakt. De Franse Curiekardinaal zal zes dagen in China verblij ven. Zijn bezoek wordt ge zien als een belangrijke stap in de verbetering van de be trekkingen tussen het com munistisch geregeerde Chi na en het Vaticaan. Radio Vaticaan zei afgelo pen vriidag dal de weg naar normalisering van de be trekkingen nog lang is. Dat kardinaal Etchegaray is uit genodigd, is echter een hoopvol teken. De reis is een teken van vriendschap voor het gehele fhinese volk, niet alleen voor de ka tholieken in China, aldus directeur Federico l.ombar- di van Radio Vaticaan. Etchegaray is hoofd van de pauselijke commissie voor gerechtigheid en vrede (Justiliaet Fax). Niet voor dieren Paus Johannes Paulus II is niet bereid om in het voetspoor van Sint-Francis- cus voor dieren te preken. Het Vaticaan heeft een der gelijk verzoek van Italiaanse Franciscanen afgewezen, zo meldt de Italiaanse krant 'La Repubblica'. De Fran ciscanen hadden graag ge zien dat de paus tijdens zijn zondagse Angelus-gebed op het Sint Pietersplein ook honden, katten, schapen en andere dieren zou zegenen. Broeder Renato Moretti vindt dat het Vaticaan 'on begrijpelijk koel' op het ver zoek van zijn orde heeft ge reageerd. Inkatha-beweging In Johannesburg heeft za terdag een historische ont moeting plaatsgehad tussen de Zuidafrikaanse Raad van Kerken SACC en de Inka tha-beweging van chief Buthelezi. De bijeenkomst was een vervolg op bet be zoek dat secretaris-generaal Konrad Raiser van de We reldraad van Kerken vorige week aan een pension van zulu's in Tokoza bracht. Daarmee doorbrak Raiser, die zelf op het bezoek had aangedrongen, een jaren lange patstelling tussen de SACC - door de zulu's niet zonder reden van ANC- sympathieën beschuldigd - en de Inkatha-beweging, die met het ANC een strijd op leven en dood voert. De ze strijd woedt vooral in de pensions voor zwarte arbei ders rond Johannesburg, waarbij al meer dan 600 do den zijn gevallen. De SACC erkende nog maals schuld te hebben aan de 'misverstanden' bij de zulu's. Zo heeft de Raad van Kerken altijd geweigerd be grafenissen van zulu's die door geweld om het leven kwamen, bij te wonen. Het optimisme over de totstandkoming van de 'Samen op Weg-Kerk' groeit. Vertegenwoordigers van hervorm den, gereformeerden en lutheranen zijn zeer ingenomen met de gewijzigde tekst van de Koncept-Kerkorde, zeg maar de 'grondwet' van de toekomstige verenigde kerk. Voorzitter B. Wallet van de Werkgroep Kerkorde hoopt dat het 'onaanvaardbaar' van de Geformeerde Bond met deze herziene versie zal veranderen in een 'nee, tenzij'. „Dan kan er tenminste weer gesproken worden." doorn dick v De synodes van de Hervormde, de Gereformeerde en de Lu therse kerken buigen zich begin oktober voor de eerste keer over de gewijzigde tekst. Dan kun nen zij zich ook uitspreken over de naam van de Samen op Weg kerk. Het door de werk groep voorgestelde "Verenigde Reformatorische Kerk in Neder land' heeft een storm van kritiek geoogst. Toch staat Wallet nog steeds achter die naam. „Maar omdat we niet eenkennig zijn, leggen we de synodes toch een alternatief voor." Dat alternatief is "Verenigde Protestantse Kerk in Neder land'. Verwacht wordt dat de kerkorde, na een uitvoerige be spreking door alle geledingen van de kerken, in de loop van 1996 kan worden vastgesteld. „De volle breedte van de kerk wordt nu voortdurend met deze materie geconfronteerdaldus synode-voorzitter P. Boomsma van de Gereformeerde Kerken. De werkgroep die de kerkorde voorbereid kreeg na het indie nen van de eerste ontwerp-tekst bijna 400 reacties te verwerken. Het meest vergaand in de kri tiek was de Gereformeerde Bond binnen de Nederlandse Hervormde Kerk. De Bond vond het met name onaanvaardbaar dat in de ontwerp-kerkorde el kaar tegensprekende belijdenis geschriften waren opgenomen. De Werkgroep Kerkorde heeft nu in de gewijzigde tekst beslo ten zowel dc Leuenberger Kon- kordie als de Barmer Thesen uit de opsomming van 'klassieke belijdenissen' te verwijderen en op een andere plaats in de kerkorde te vermelden. Synode-voorzitter G.H. van chicago dpa-epd De Dalai Lama heeft afgelopen zaterdag het Parlement van de Wereldreligies in Chicago opgeroepen meer te doen voor geboorten- beperking. Familyplanning is nodig voor de instandhouding van het menselijk leven op aarde. „Als ieder menselijk leven waardevol Het hoofd van de Tibetaanse boeddhis ten zei dit op de slotdag van de bijeenkomst in Chicago. Verder pleitte hij voor religieuze tolerantie. Ieder moet de gelegenheid krij gen om die godsdienst aan te hangen die hij of zij zelf wil. ZOETERWOUDEEen weinig alledaags beeld in de Meerburg-kerk in Zoeterwoude Rijndijk: een optreden van clowns voor de jongste parochiele den. Dit was één van de onderdelen van de Startdag, waarmee de parochie afgelopen zaterdag het seizoen 1993/1994 inluidde. De hele dag door werden er in en rond de kerk tal van activiteiten afgewerkt waaronder een grote braderie, een feestelijke mis en een feestavond in een tent. FOTO HIELCO KUIPERS BEROEPINGSWERK s-End: P. Perdok, kandidaat te Utrecht. Bedankt: voor Valkenburg (ZH) (toez.) E. van der Sluis te Maasdam de Graaf van de Nederlandse Hervormde Kerk toonde zich bij de presentatie tevreden over de gewijzigde kerkorde. „Veel van de aangebrachte veranderingen beschouw ik als verbeteringen", zei hij. Hij toonde zich onder meer ingenomen met de duide lijker ordening van de belijde nisgeschriften. Een 'verarming' noemde hij het aangedragen al ternatief voor de naam van de toekomstige Samen op Weg kerk. De synodevoorzitter van de Gereformeerde Kerken vond dat de Werkgroep Kerkorde 'heel goed' naar de reacties had ge luisterd. „Natuurlijk hebben wij bij een aantal onderdelen nog vragen, maar wat er nu op tafel ligt lijkt een uitstekende basis om met volle moed verder te gaan." NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Wapenveld. D.W. Fijan te Langerak. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Aagtekerke en te Veen- endaal: A.J. Gunst te Tholen; te Rot terdam-Zuid: N W. Schreuder te Goes; teVlissingen: C Sonneveltte Krimpen aan den IJssel; te Zoeter- meer J.J. van Eckeveld te Zeist. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Beroepen: te Apeldoorn mevr. F H Karelse-Di|k. kandidaat te Leeuwar- Orthodoxen weg uit Parlement Wereldreligies chicago epd Het parlement aanvaardde zaterdag met overgrote meerderheid een gedragscode voor alle religies. In deze door Hans Küng opgestelde verklaring wordt de principiële gelijkwaardigheid van alle mensen onder streept. Daarin wordt verder agressie en haat in naam van het geloof veroordeeld alsmede misbruik van de natuur, bewape ning en discriminatie op grond van sekse. Vertegenwoordigers van de or thodoxe kerken hebben het 'Parlement van de Wereldreli gies' verlajen, dat afgelopen week in Chicago bijeenkwam. Zij wensten niet langer samen te werken met 'pseudo-religieu- ze groepen', aldus hun verkla ring. Het protest van de ortho doxen was vooral gericht tegen allerlei groepen 'die niet in een God geloven'. Daarmee doelden zij onder meer op 'heksenker- ken' en andere groeperingen die er 'heidense' riten en ge bruiken op na houden. Aan de bijeenkomst namen ongeveer 6000 vertegenwoordi gers deel van 125 godsdienstige groepen en organisaties. Onder de deelnemers waren bahai's, boeddhisten, christenen, confu- cianisten, hindoes, joden, mos lims, aanhangers van inheemse godsdiensten en sikhs. Het Parlement heeft afgelo pen week ingestemd met een gedragscode voor alle religies. De verklaring, met de titel 'Een wereldwijde ethiek', veroordeelt agressie en haat in naam van het geloof, misbruik van de na tuur, bewapening en discrimi natie op grond van sekse. „We moeten de ander behandelen, zoals we zelf behandeld willen worden." De vertegenwoordigers heb ben ervoor gekozen het woord 'God' niet in de verklaring op te nemen. Daarmee hopen zij te voorkomen dat religies die geen voorstelling van God als opper wezen hebben, worden buiten gesloten. Vooral boeddhisten hebben zich op de conferentie tegen de voorstelling van God als schepper gekeerd. Organisaties van indianen protesteerden in Chicago tegen 'misbruik' van inheemse ge bruiken in tal van commerciële New Age-cursussen, zoals het zweten in een verhitte tent, met als doel de persoonlijke loute ring. Een 'valse medicijnman' herken je zo, zei een Winne- bago-indiaanse, want echte geestelijke leiders vragen geen geld voor hun diensten. Het was de tweede keer dat het Parlement van de Wereldre ligies bijeenkwam. De eerste conferentie had precies 100 jaar geleden plaats, eveneens in Chi cago. De conferentie werd za terdag afgesloten door de Dalai Lama, leider van de Tibetaanse boeddhisten en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede. De Gereformeerde Kerken in Nederland hebben afgelopen week voor het eerst sinds dc verbreking van de banden eind jaren '70, een ontmoeting op Nederlandse bodem gehad met vertegenwoordigers van de blanke Nederduitse Gerefor meerde Kerk (NGK) in Zuid- Affika. Dit heeft oecumene-se- cretaris dr. L.J. Koffeman desge vraagd bevestigd. Het initiatief voor deze ont moeting ging uit van de NGK- delegatie, die op dit moment als aanwezig is op de vergadering van Internationale Conferentie van Gereformeerde Kerken (ICRC) in Zwolle. Syno devoorzitter dr. P. Potgieter en oecumene-secretaris ds. P. Mei- ring hadden een gesprek met de Nederlandse oecumene-des- kundigen, onder wie synode voorzitter ds. P. Boomsma. Kof feman wilde niet zeggen waar en wanneer het gesprek heeft plaatsgevonden. Het ging om een informatieve bijeenkomst, waaraan volgens Koffeman niet te veel gewicht moet worden gehecht. Er is on der meer gesproken over de samenwerking tus sen de drie raciaal gescheiden NG-Kerken en over de politiek in Zuid-Afrika. „Maar ik heb niet zo verschrikkelijk veel ge hoord wat ik niet al wist", aldus Koffeman. Over het herstel van de be trekkingen is niet gesproken, benadrukt de secretaris. COLOFON RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutel ma -vrij van 8 30-17 00 uur Telefoon071-143545 per kwartaal (post) (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij 18 00-19 30 ui t 1000-12 OOui 82.85 119,50 ƒ321.65 ƒ28,75 HET WEER ROB GROENLAND In het afgelopen weekeindfe heeft West-Europa behoorlijk kennis kunnen maken met een guur okto- ber-weertype. Vooral vrijdagavond en de nacht van vrijdag op zaterdag was het erg guur met een tot krach tig aanwakkerende noordenwind en vele plensbuien bij een luchttem peratuur van 10-12 graden. Op de Wadden werden zelfs windstoten van meer dan 45 knopen gemeten (42 knopen is de grens van storm kracht). Zaterdag overdag dreven in de noordelijke stroming van tijd tot tijd troggen (gebieden met sa mengeklonterde buien) mee. die het geheel nat en grauw maakten. Het duurde pas tot zondagmiddag voordat de echte buienactiviteit plaatsmaakte voor zonnige perio den van langere duur. In de voor avond klaarde het vrijwel helemaal uit en tijdens de avondschemering konden we genieten van de enorme vergezichten in een schone en hel dere luchtsoort. Deze luchtsoort, afkomstig van het polaire gebied, kon over de Noordzee uitstromen aan de oostflank van een langge rekte hogedrukgordel over de Brit se Eilanden. Deze gordel komt vandaag over on ze omgeving te liggen, om daarna door te schuiven naar het oosten. Dit doorschuif proces wordt in gang gezet door een toenemende de- pressiedruk vanaf de Atlantische Oceaan. De komende dagen trekt een actief lagedruksysteem over Engeland naar het noordoosten. Voordat de bijbehorende fronten onze omgeving bereiken, blijft het vandaag rustig, vrij zonnig en droog. Morgen in de loop van de dag neemt de bewolking vanuit het zuidwesten toe en de eerste regen volgt waarschijnlijk pas in de avond. Bij een opspelende zuid oost- tot zuidenwind wordt het met 20 tot 23 graden aanzienlijk war mer dan we gewend zijn. Na de passage van de eerste fron ten komen we vanaf woensdag in een zuid tot zuidwestelijke lucht stroming te liggen, waarmee vrij warme maar vochtige lucht wordt aangevoerd. De luchttemperatuur komt overdag maximaal rond de 20 graden te liggen. Doordat we in het kielzog van het Britse lagedruksys teem blijven, is er regelmatig kans op buien met zelfs kans op onweer Doch, het is nu duidelijk dat we de periode met te koud weer hebben afgesloten HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en in Ier land en Wales nu en dan regen Morgen ook in Schotland en Engeland re gen Maxima van 15 gra den in Schotland tot tegen de 20 graden elders op de Britse Eilanden België en Luxemburg: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen toene mende bewolking en in het westen kans op regen Middagtemperatuur onge- 20 graden. Noord- Midden-Frank- -143241 yvesten nogal be regen. |n het oosten van daag nog zon en droog. Morgen overal bewolking onweersbui Middagtemperatuur onge veer 19 graden langs, de Kanaalkust, rond 22 elders maar bij Clermont-Fer rand oplopend tot 27 graden. Portugal en Madeira: Portugal: In het noorden en midden wol kenvelden en een enkele bui. In de Al- garve droog en overwegend zonnig. Maxima van 22 graden bij Porto tot 28 graden aan de zuidkust. Madeira: Gelei delijk wat meer wolkenvelden maar ook geregeld zon. Toenemende kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 25 graden Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje vandaag in het noorden enkele wolkenvelden en langs de noordkust wat regen Morgen ten noorden van de lijn Barcelona-Madrid wolkenvelden en een enkele fikse regen- of onweersbui Ver der overwegend zonnig. In het zuidelijke binnenland maxima tussen 30 en 35 graden, aan de stranden langs de Mid dellandse Zee ongeveer 29 graden. Ca narische Eilanden: Droog en perioden met zqn. Vooral aan de noordelijke stranden ook wolkenvelden Middagtem peratuur aan zee ongeveer 28 graden. Marokko en Tunesie: Marokko: Geleidelijk wat meer wolken velden maar ook flinke perioden met zon Droog Maximumtemperatuur aan de westkust ongeveer 30 graden. Tune sië. Droog en overwegend zonnig Mid dagtemperatuur aan zee rond 30 gra- Zuid-Frankrijk: Vandaag m de westeh|ke helft bewolkt en een enkele bui In het oosten nog vrij zonnig Morgen ook naar het oosten toe meer bewolking en kans op een bui Maxima van ongeveer 28 graden Mallorca en Ibizb: Tameli|k zonnig maar geleidelijk wat meer wolkenvelden Droog Middagtem peratuur ongeveer 30 graden Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Flinke zonnige perioden en droog Morgen in het noorden toenemende be wolking en later kans op een regen- of onweersbui Warmer, met morgen mid- dagtemperaturen in het noorden van on geveer 24 graden, in het midden en zui den ongeveer 28 graden Op Sicilië ruim boven de 30 graden. Corsica en Sardi nië Flinke perioden met zon en droog Morgen op Corsica wat meer bewolking. Maxima oplopend naar 30 graden. Griekenland en Kreta: Droog en tamelijk zonnig In het Griekse binnenland mogelijk nog stapelwolken. Middagtemperatuur ongeveer 28 gra- Turkijeen Cyprus: Vandaag in het binnenland stapelwolken en een enkele regen- of onweersbui. Verder overwegend zonnig, vooral aan de stranden. Middagtemperatuur aan de stranden ongeveer 28 graden Duitsland: Perioden met zon en bijna overal droog, Morgen in het westen meer bewolking en mogelijk een bui Oplopende mid- dagtemperaturen met morgen maxima van ongeveer 21 graden Zwitserland: Droog en er is tamelijk veel zon. Morgen neemt de bewolking toe en is er in het westen kans op een regen- of onweers bui. Maxima oplopend tot ongeveer 24 graden morgen. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DINS0AG 7 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07 .00 Zon onder 20 11 Maan op 22 20 Maan onder 13 53. Waterstanden Katwijk Hoog water 07 24 19.38 Laag water 3.36 «15 41 Weerrapporten 05 SEPTEMBER 20 uur: nv»5 19 12 0 2' wnw8 15 10 Bang„o« Buenos Aires i joha-nesourg c HEINZ Wé JOM5SMS/CVT /s W/J /s Of> Zü&cr WAAe ftJSM0/VS, WAMT U/J W££rTWAT££/W Z'W oow/ IVUM

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8