Duin Bollenstreek Voorhout krijgt jeugdsoos Noordwijkse huurders mogen huis niet kopen 'Met wat fantasie is het net een F16 Dief begraaft geldkistje MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 571 Scheuren 9 Drie jaar geleden is de Nieuwe Weg in Zoe- terwoude gereconstrueerd en nu vertoont het weg dek alweer scheuren Discobezoeker draagt geladen pistool noorpwuk» Een bezoeker van een dancing aan de Koningin Wil- helminaboulevard in Noordwijk bleek zaterdagavond een gela den pistool bij zich te dragen. Een oplettende portier die zag dat de man het wapen bij zich had, slaagde erin het pistool af te pakken. Toen dit gebeurde, nam de discobezoeker de benen. Politie onderzoek wees uit dat het ging om een pistool van het merk Browning, geladen met vier patronen. Naar de eigenaar van het wapen wordt onderzoek ingesteld. Motorrijders gewond bij ongeval noordwukerhout» Een 19-jarige motorrijder en zijn 18-jarige duopassagiere, beiden afkomstig uit Oegstgeest, zijn vrijdag avond gewond geraakt bij een aanrijding in Noordwijkerhout. Met name de verwondingen die het meisje opliep, waren ern stig. Zij brak haar rechter boven- en onderbeen en moest nog dezelfde avond worden geopereerd. De bestuurder had alleen schaafwonden. Het ongeluk gebeurde rond elf uur op de krui sing Rijnsburgerweg-Herenweg-Noordwijkerweg. De veroorza ker van de aanrijding was een 40-jarige Katwijkse automobilist die volgens de politie geen voorrang aan de motor verleende. Dronken chauffeurs aangehouden noordwijkerhout/LissERijbewijs ingevorderd, een rijverbod en een proces-verbaal. Dat waren de gevolgen voor twee automobi listen die in de nacht van vrijdag op zaterdag door de politie werden betrapt op rijden onder invloed. Bij beide mannen we zen testen uit dat zij drie keer zoveel alcohol hadden gedronken als toegestaan. De mannen kwamen uit Noordwijkerhout en Lis- se en werden beiden in hun woonplaats staande gehouden. De 55-jarige Noordwijkerhouter was zo dronken, dat hij zijn auto nauwelijks op de weg kon houden en twee keer bijna een aanrij ding veroorzaakte. Winkeldief ontkomt met tas vol spullen ussEEen onbekende man slaagde er zaterdagmiddag in met een tas vol gestolen spullen te ontkomen in het Lissese winkel centrum Blokhuis. Ondanks zijn opvallende postuur, de dief is ongeveer twee meter lang, zag de man kans tussen het winke lende publiek te verdwijnen. De politie heeft overigens een goed signalement van de dader. Op grond daarvan wordt een 27-jari- ge Katwijker verdacht. Militair opgepakt met-heroïne noorpwuk» Een Noordwijker heeft in de nacht van zaterdag op zondag een dienstplichtig militair met heroïne op zak aange houden. De verdachte, een 21-jarige Noordwijker, zou zich ver dacht hebben opgehouden bij een parkeergarage aan de Paral lelboulevard. De oplettende burger greep hem in zijn kraag en leverde hem aan de politie over. Die vond later na fouillering een kleine hoeveelheid van het verdovende middel. Omdat het een dienstplichtig militair betrof, is hij overgedragen aan de Ko ninklijke Marechaussee. Auto ploegt door voortuinen noordwukerhout» Een 20-jarige automobilist afkomstig uit Po len vernielde zondagmiddag twee tutnen aan de Victoriberg in Noordwijkerhout. De man verklaarde dat hij moest uitwijken voor een tegenligger en daardoor op de verkeerde weghelft be landde, de stoep op reed en de tuinen doorploegde. De bestuur der brak door de klap zijn neus en moest zich in het AZL laten behandelen. De auto werd flink beschadigd. In een van de tui nen stond verder nog een oude Volvo die de eigenaar wilde res taureren. Deze restauratie zal nog iets duurder uitpakken dan gepland, want ook deze wagen raakte beschadigd. Inloophuis moet overlast jongeren bij gemeentehuis oplossen De kans is groot dat Voorhout binnenkort een inloophuis voor tieners krijgt. Het praathuis zou een onderkomen moeten gaan worden voor jongelui in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. Het is nog niet bekend waar deze jeugdsoos moet komen. voorhout irene nieuwenhuijse Met de verwezenlijking van dit idee moet een einde komen aan een reeks vernielingen in de omgeving van het gemeente huis. Een groep tieners, die veelal in de vroege avonduren bij het raadhuis bijeen klit. is verantwoordelijk voor dit van- Een 29-jarige man uit Laren is gisteravond om kwart over tien bij een woning aan de jan Toor- opstraat in Katwijk op heter daad betrapt toen hij bezig was in te breken. Omwonenden hadden de politie getipt dat drie mannen zich bij de woning ver dacht ophielden. De twee ande ren zijn nog voortvluchtig. Bij onderzoek bleek dat de man met zijn kornuiten even daar voor nog een andere woning aan de Jan Töoropstraat en een woning aan de Boulevard had den bezocht. Uit een huis was een geldkistje gestolen. Dit is in de loop van de avond op aan wijzing van de verdachte opge graven op het strand. Auto niet verzekerd Een 39-jarige man uit Sassen- heim is zaterdagavond om kwart voor negen op de Hoofd weg in BuitenKaag tijdens een controle aangehouden. Hij bleek in een auto te rijden die sinds juni 1990 niet meer was verzekerd. Voorts was de auto sinds 1991 niet meer APK ge keurd. noorpwuk dorith ligtvoet Huurders van gemeentelijke woningen in Noordwijk hoeven er niet op te rekenen dat ze hun huis binnenkort kunnen kopen. Een werkgroep die de toekomst van het gemeentelijk woningbe drijf heeft bekeken, vindt dat de gemeente geen huurwoningen op de markt moet brengen. De verkoop van huizen aan de huurders was een van de moge lijkheden die de werkgroep moest onderzoeken. Uit een oriënterend onder zoek dat de ambtelijke werk groep 'verzelfstandiging ge meentelijk woningbedrijf heeft verricht, blijkt dat Noordwijk eind vorig jaar 1327 woningen en zeven woonwagens beheer de. Landelijk gezien gaat het om een middelgroot woningbedrijf. De werkgroep vindt dat Noordwijk geen woningen moet verkopen aan bewoners of bij voorbeeld beleggingsmaat schappijen. De kustplaats heeft al heel weinig huurwoningen terwijl het aantal woningzoe kenden hoog is. Bovendien zou Noordwijk bij verkoop alle in vloed prijsgeven op het lokale en regionale volkshuisvestings beleid. Ook bestaat het risico dal de gemeente met een ver brokkeld woningbezit blijft zit ten dat moeilijk te exploiteren valt. 'Niet elke zittende bewoner heeft immers belangstelling voor de aankoop van zijn huis', schrijven de ambtenaren in het beleidsstuk. Toch zal er iets moeten ver anderen. De rijksoverheid wil niet dat gemeenten nog langer eigen woningbedrijven in stand houden. Gemeenten hebben een toezichthoudende taak en dat gaat niet samen met de uit voerende taak; het optreden als sociale verhuurder. Het rijk vindt het onwenselijk dat ge- Woningbouwvereniging is bereid tot samenwerking De gemeente Noordwijk wil het woningbedrijf wel privatiseren, maar tegelijk alle touwtjes in handen houden. Dat is het oordeel van J.F. Netten-Wijsbek, secretaris van de Noordwijkse woning bouwvereniging. Het bestuur ziet niets in de 'toegelaten instel ling', een aparte stichting die het gemeentelijk woningbedrijf moet overnemen. De woningbouwvereniging denkt dat het onmogelijk wordt om met twee aparte instellingen rendabel te werken. ,,Een be hoorlijke corporatie moet toch wel 2000 woningen tot haar be schikking hebben", is haar oordeel. De Noordwijkse woning bouwvereniging heeft 550 woningen in haar bezit, het gemeen telijk woningbedrijf ruim 1300. Het liefst had de woningbouwvereniging de gemeentewonin gen overgenomen, maar dat bleek onhaalbaar omdat het ge meentebestuur daar niets voor voelde. „Dat kan ik me nog enigszins voorstellen, omdat de gemeente enige invloed op het volkshuisvestingsbeleid wil kunnen uitoefenen", zegt Netten. „Maar we zijn bereid om te komen tot een samenwerkingsover eenkomst, waarin B en W invloed op het beleid kunnen uitoefe nen. Dat de gemeente het argument van het behoud van onze eigen identiteit nu gebruikt om de woningbouwvereniging ter zijde te schuiven, vinden we niet leuk." Het bestuur van de woningbouwvereniging zal vanavond over het rapport vergaderen en haar verdere strategie bepalen. op deze manier een dubbele pet ophebben. Bovendien zijn veranderingen noodzakelijk omdat de concur rentiepositie van het gemeente lijk woningbedrijf straks steeds slechter wordt. Men kan geen nieuwbouw plegen of invloed uitoefenen op het gebied van de regionale volkshuisvesting. De ze taken zijn voorbehouden aan de Noordwijkse woningbouw vereniging. De werkgroep vindt een door de gemeente zelf op te richten 'toegelaten instelling' de beste oplossing. Een zelfstandige stichting waarbij leden van het college van burgemeester en wethouders deel uitmaken van het bestuur. Zo kan de gemeen te toch nog enige invloed uitoe fenen terwijl het 'dubbele pet ten-probleem'verdwijnt. Een fusie tussen de Noord wijkse woningbouwvereniging en de nieuwe stichting is op den duur wenselijk. De woning bouwvereniging zou daar nu nog weinig voor voelen, omdat ze haar eigen identiteit wil be waren. Een samenwerkingsver band zou wel bespreekbaar zijn. Het onderzoeksresulaten worden maandag 13 september tijdens een gecombineerde commissievergadering bespro ken. dalisme. Omwonenden van het raadhuis klagen over overlast. Voor de burgemeester van Voorhout, M.E.B. de Goeij- Smulders, is de maat langza merhand vol. Zo zijn er in het verleden verschillende licht masten vernield, de jeugd ver trapte de nieuwe beplanting, er werd graffiti aangebracht en een natuursteen moest het ont gelden. „Op een gegeven mo ment ben ik naar ze toegegaan en heb ze gevraagd waarom ze dit eigenlijk doen. Ik heb nu met één van hen een wat inten siever contact en met deze woordvoerder gaan we op 13 september om de tafel zitten." Bij dit gesprek zijn ook wet houder E.R.F. van de Laar en een vertegenwoordiger van de Stichting Werkkring aanwezig. Deze instelling zal mogelijk een kracht leveren die de activitei ten van de jongeren gaat bege leiden. De stichting spant zich in de gehele Duin- en Bollen streek in voor langdurig werklo- Buitensporig Om de huidige overlast tegen te gaan, zal de politie de komende tijd vaker gaan patrouilleren. Voorts is zij van plan alle soor ten vernielingen die gepleegd zijn en die nog zullen gebeuren te inventariseren. Woordvoer der F. Mesker: „Je ziet vaak dat dit soort samenscholingen zich door een dorp of stad verplaat sen. Op het moment komt een bepaalde groep bij het gemeen tehuis bijeen. Er zijn nog geen buitensporige vernielingen aan gericht, maar we willen de zaak toch goed onder controle hou den." Voor de burgemeester is de extra politiecontrole beslist niet voldoende. „Je bent dan alleen maar controlerend bezig, terwijl ons beleid er op is gericht pre ventief te werken." Volgens De Goeij hebben de jongeren slechts één wens: een eigen ont moetingsruimte, waar ze met elkaar kunnen praten. Zij noemt de jongeren 'aanspreek baar'. noordwuk» Leerlingen van de Bronckhorst- school hebben zaterdag de scholenwedstrijd gewonnen in het Noordwijkse bowlingcen trum aan de Van Panhuysstraat. De wedstrijd was een van de activiteiten die de bedrijfslei ding van het vernieuwde centrum zaterdag op touw zette. In het kader van de nationale bowlingdag werd de hele middag open huis gehouden. Tussen twee en vijf uur 's middags kon ieder een zijn schoenen verruilen voor bowling exemplaren en onder het oog van bowling- bondscoach Jac Edelaar gratis een balletje gooien. Van deze mogelijkheid maakten een hoop mensen gebruik. „De banen waren alle goed bezet", aldus een tevreden bedrijfslei der S. Manders. Leden van de Noordwijkse bowlingclub ga ven onervaren bezoekers de broodnodige tips en showden hoe een perfecte 'strike' eruit hoort te zien. „Het is immers niet leuk als ie mand voortdurend in de goot gooit", aldus Manders. Ook voor de allerkleinsten was ge zorgd. Clowns en tekenfilms zorgden ervoor dat zij zich niet verveelden. FOTO DICK HOGEWONING Jonkheer Six daagt Hillegom voor rechter hillegom kees van per unpen Een laatste poging van de Amsterdamse jonkheer Jan Six om een rechtszaak tussen hem en de gemeente Hille gom te voorkomen, is mis lukt. Voor de Hillegomse ge meenteraad blijft overbren ging van een stapel archief stukken uit het gemeentear chief naar het familie-archief van Six onbespreekbaar. De jonkheer stapt nu naar de rechter. Six had de gemeenteraad in epn brief verzocht nog éénmaal om de tafel te gaan zitten. Op die manier hoopte hij een oplossing te vinden voor de slepende twist over het eigendomsrecht van een aantal documenten en teke ningen in het Hillegomse ge meente-archief. De woord voerders van WD in DA. die samen een meerderheid vormen in de Hillegomse raad, toonden zich tijdens die bespreking onvermurw baar. „Wij blijven bij ons standpunt. Als de jonkJteer wil procederen, dan hebben wij daar vrede mee." De stukken waarover wordt getwist, dateren me rendeels uit de 18de eeuw toen grote delen land in Hil legom nog eigendom waren van de familie Six. Volgens jonkheer Six zijn de archief bescheiden in 1877 door zijn betovergrootvader uitge leend aan een Hillegomse ambtenaar, die de papieren nodig had ter bepaling van kadastrale grenzen. De ge meente gaf de stukken echter nooit terug. Six vindt dal de papieren thuishoren in zijn familie-ar chief en heeft de afgelopen zes jaar vergeefs geprobeerd de Hillegomse gemeenteraad daarvan te overtuigen. Een meerderheid in de raad meent dat de stukken door verjaring inmiddels eigen dom van de gemeente zijn geworden en piekert niet over teruggave. Enige maan den geleden liet de raad de jonkheer officieel weten de archiefstukken in bezit te houden. De laatste poging van Six om tot een oplossing te komen heeft in dal stand punt geen wijziging ge bracht. De jonkheer heeft aangekondigd de zaak nu aan de rechter te gaan voor- leggen. Politie vindt stuntvliegers op strand 'geen echt probleem katwuk/noordwijk tinegré willemsen Op het ene moment staan ze hoog in de lucht, het volgende ogenblik scheren ze met hoge snelheid laag over het strand, maken salto's en loopings en schieten weer omhoog. De mo derne, bestuurbare vlieger heeft maar weinig meer weg van de oude, ruitvormige bouwsels van bamboe en papier die vroeger het luchtruim kozen. De specta culaire duikvluchten van de vliegers worden echter niet door iedereen gewaardeerd. De poli tie heeft al verschillende klach ten gekregen van mensen die zich in het nauw gebracht voel den door het lucht-speelgoed. Vliegeraar Jurgen Seyteth, die op een stille, sombere dag op het Noordwijkse strand in de weer is met zijn stuntvlieger, zegt altijd zo veel mogelijk reke ning te houden met voorbijgan gers. „We zoeken plaatsen op waar weinig wandelaars komen. Als er mensen naderen, beweeg ik mijn vlieger zo ver mogelijk bij hen vandaan." Piet van de Brink van de Noordwijkse strandpolitie ver telt dat er het afgelopen seizoen een paar incidenten met vlie gers zijn geweest. Afgelopen week npg kwamen er klachten binnen over stuntvliegers die met grote snelheid te laag over de grond raasden. Verder zijn er deze zomer een kind van een vliegeraar en een voorbijganger door het razendsnelle speelgoed geraakt. Het kind liep daarbij lichte verwondingen op. Toch wil Van de Brink nog niet van Vliegeraars in actie op het Noordwijkse strand. „We zoeken altijd plaatsen op waar weinig wandelaars komen. een echt probleem praten. „Het valt in het niet bij de hinder van bijvoorbeeld honden." Jurgen Seyteth stelt vast dat het gevaar voor ongelukken niet zo groot is. „De vliegers zijn heel goed in de hand te houden. En als je enige ervaring hebt kun je. zoals ik. tegelijkertijd op de vlieger en de omgeving te letten. Dan kan er eigenlijk niet duur materiaal waardoor ze niet gauw knappen. Je moet alleen wel uitkijken dat iemand zo'n lijn niet tegen zijn lichaam krijgt als de vlieger in volk- zo veel misgaan. De lijnen zijn vliegt. Dat kan lelijke snijwon- bijvoorbeeld van erg sterk en den geven." Overigens kunnen FO TO DICK HOGE WONING de vliegers volgens Seyteth snel heden halen van 150 kilometer per uur. „Dat is ook de kick er van Ais jé dooi je wrlmpew Mfl& is het soms net of er een F16 voorbij raast. Met een beetje fantasie."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7