Serviërs in Bosnië bereid tot concessie Buitenland i Extremisten molesteren cameraploeg Busongeluk Duitsland kost vier levens Fan van de paus Nieuwe regering Irak moet crisis hoofd bieden Wet uit 1700 moet EG-verdrag stoppen Grote schare demonstranten steunt akkoord van Israël met PLO Benny Begin vindt akkoord gevaarlijk Blauwhelmen gedood in hinderlaag Somalia MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 Hevige gevechten Kroaten en moslims De Serviërs in Bosnië zijn 'bereid tot territoriale conces sies' aan de moslims. Een Bosnisch-Servische leider ver klaarde gisteren dat zijn partij te allen tijde terug wil ke ren naar de onderhandelingstafel in Genève. Her en der in Bosnië werd in het weekeinde zwaar gevochten. Kroaten beschuldigden moslim-troepen ervan meer dan duizend families gevangen te houden in detentiecentra in moslim-steden. bagdad «afp-anp De Iraakse president Saddam Hussein heeft gisteren een nieuwe regering benoemd. Pre mier Mohamed Hamza aJ-Zu- beidi werd aan de dijk gezet en vervangen door Ahmed Hussein Khodayir, tot voor kort minister van financiën. In het kabinet treden zeven nieuwe ministers aan op het terrein van de eco nomie. Aangenomen wordt dat de president de wisseling heeft doorgezet in de hoop dat een nieuwe regeringsploeg beter het londen Rtr Tegenstanders van naüwere Britse banden met Europa ha len wetten uit 1700 en 1795 uit de kast om minister Hurd (bui tenlandse zaken) aan te klagen wegens verraad» Dat hebben ze gisteren laten weten. Twee activisten die strijden tegen de Europese Gemeen schap 'kondigden aan dat ze donderdag een aankondiging zullen ophangen bij de recht- amsterdam anp De overeenkomst over beperkt Palestijns zelfbestuur is een „doodgeboren kind" en zal nooit tot vrede leiden. Als de overeenkomst tussen Israël en de PLO van kracht wordt, zullen er veel slachtoffers vallen, zowel onder Palestijnen als Israëli's. Dat verwacht Benny Begin, een vooraanstaand parlementslid van het Israëlische Likud-blok. Begin nam gisteravond in Amsterdam het ontwerp-ak- koord dat de Israëlische rege ring met de PLO sloot, danig onder vuur. Het akkoord bevat naar Begins mening tal van in nerlijke tegenstrijdigheden waardoor het zal mislukken voordat het van kracht wordt of anders binnen drie maanden na invoering aan terrorisme ten onder zal gaan. De zoon van de vroegere Is raëlische premier Menachem Begin die een historisch vredes verdrag met Egypte sloot, ver wacht dat hij degenen die het akkoord nu nog steunen ervan kan overtuigen dat de gemaakte afspraken niet deugen. Eén van hoofd kan bieden aan de eco nomische crisis waarin Irak sinds de Golfoorlog verkeert. In de nieuwe regering is nau welijks getornd aan de bezetting van ministeries buiten het ter rein van de economie. Vice-pre- mier Tareq Aziz, die gewoonlijk de betrekkingen van Irak met de Verenigde Naties behartigt, blijft in de nieuwe regering in functie. Hetzelfde geldt voor de ministers van buitenlandse za ken, defensie en binnenlandse zaken. bank in het stadje Hexham. Daarin zullen Hurd en voorma lig onderminister Francis Mau de worden beschuldigd van „verraderlijk handelen" door het Verdrag van Maastricht te ondertekenen. De mannen stellen dat de Vestigingswet van 1700 en de Wet inzake Verraad van 1795 worden geschonden doordat niet-Britten krachtens het Ver drag van Maastricht rechten krijgen in het Britse bestuur. de basisfouten in het akkoord heeft naar zijn zeggen betrek king op de PLO. Die organisatie is een „terroristische maffia" die niet kan worden vertrouwd. De PLO is net als radicale Pales tijnse groepen nog steeds uit op de vernietiging van Israël, aldus Begin. Premier Rabin kan alleen vre- SARAJEVO AFP-Rtr-DPA Nikola Koljevic, vice-president van de zelfverklaarde Bosnisch- Servische republiek, verklaarde ook dat de Serviërs bereid zijn enkele gebieden te ruilen met de moslims. De besprekingen in Genève liepen vorige week vast nadat de moslims meer grond gebied hadden opgeëist bij de verdeling van Bosnië. Serviërs en Kroaten weigerden dit. Vooral rond Teslic en Maglaj in het noorden van Bosnië werd in het weekeinde zware strijd gevoerd tussen moslims en Ser viërs. In en rond de zuidweste lijke stad Mostar gingen de ge vechten door tussen Kroatische en moslim-troepen. VN-functionarissen waar schuwden gisteren dat Sarajevo mogelijk binnen enkele dagen zonder brandstof komt te zitten omdat door zware gevechten de sluiten met een „getemde PL.O", maar zo'n PLO kan zich niet vertonen in de Palestijnse vluchtelingenkampen, meent Begin; daar zal een getemde PLO van verraad worden be schuldigd, vooral door de fun damentalistische Hamas-bewe- gjng. Verder maakt de regering-Ra- tussen Kroatische en moslim troepen de aanvoerroutes ge blokkeerd zijn. Door gevechten tussen de vroegere bondgeno ten in Gornji Vakuf zijn de hu manitaire konvooien vanuit de Kroatische haven Split onmoge lijk geworden. Kroatische bevelhebbers in Bosnië beschuldigden Bosni sche regeringstroepen er van meer dan duizend Kroatische families gevangen te houden in detentiecentra in het midden van Bosnië. Ze zeiden dat man nen, vrouwen en kinderen zijn samengebracht in de steden Za- vidovici, Maglaj en Tesanj na het Bosnische legeroffensief in het gebied in juni. Volgens Kroatische functionarissen wor den nog ten minste vierduizend andere Kroatische burgers vast gehouden in kampen verspreid over het gehele moslim-gebied. bin de fout te denken dat de het gezag in de Gazastrook en in Jericho wordt overgedragen, in staat zal zijn Harnas te on derdrukken. Dat zal volgens Be gin echter niet lukken. Daarnaast voorziet hij dat be paalde onderdelen van de ont- werp-overeenkomst gegaran deerd tot problemen zullen lei den. Als voorbeeld noemt hij ar tikel 15 uit het akkoord. Dat ar tikel gaat over het oplossen van geschillen; het bepaalt dat in laatste instantie beide partijen om arbitrage kunnen verzoe ken. In sommige kwesties, zoals veiligheid, kan dat naar Begins opvatting onaanvaardbare ge volgen hebben. In het akkoord staat dat er een sterke politiemacht komt in de gebieden met Palestijnse zelfbestuur, maar nergens staat uit hoeveel mensen die politie macht moet bestaan. Israël denkt aan 2 3.000 mensen. De Palestijnen hebben al een getal van 20.000 genoemd. Begin vraagt zich af welk compromis dan mogelijk is. Voor hem is het onaanvaardbaar dat Israëls vi- Benny Begin. foto anp taaiste veiligheidsbelangen in zulke gevallen mogelijk in han den van andere landen worden gegeven. Het doet er daarbij niet toe hoe beschaafd, aardig, verantwoordelijk of goedwillend die bemiddelaars ook zijn, aldus de Likud-politicus. Begin is momenteel in Neder land op uitnodiging van het Centrum voor Informatie en Documentatie over Israël (CIDI) en het Israël Comité Nederland. Hij arriveerde gisteren op Schiphol en zal woensdag weer naar Israël reizen. Tijdens zijn verblijf heeft hij onder meer ontmoetingen met Nederlandse politici. muqdisho ap Zeven Nigeriaanse militairen van de Verenigde Naties zijn gisteren gedood toen zij in de Somalische hoofdstad Muqdis- ho in een hinderlaag liepen, zo hebben de VN bekend gemaakt. Zeven andere Nigcrianen raak ten gewond en een is mogelijk ontvoerd. De speciale VN-afge- zant in Somalia, Jonathan Howe, sprak van een 'vooropge zette aanval' en stelde strijders van de voortvluchtige krijgsheer Mohamed Farrah Aideed ervoor verantwoordelijk. Volgens VN- secretaris-generaal Boutros Ghali maakt het incident de noodzaak duidelijk om alle So malische facties te ontwapenen. De commandant van de Ni geriaanse troepen in Somalia beschuldigde Italiaanse troepen ervan zijn soldaten niet te hulp te zijn gekomen. De aanval van Somalische militieleden vond kort voor zonsopgang plaats toen de patrouille een Italiaans controlepunt naderde. VN-functionarissen klagen er al wekenlang over dat de Italia nen zich niet loyaal opstellen tegenover de andere troepen van de vredesmacht, waaraan 29 landen en bijdrage leveren. De Nigcrianen werden van het binnenland van Somalia over geplaatst naar de hoofdstad om daar 600 Italianen te vervangen die naar drie stadjes in het bin nenland zullen worden ge bracht. De vervanging van de Italiaanse militairen in Muqdis- ho werd verordend nadat de Italiaanse commandant gene raal Bruno l,oi had geklaagd dat de VN het doel van hun huma nitaire missie uit het oog verlo ren in hun pogingen Aideed te pakken. Gorbatsjov: 'Jeltsin heeft zijn tijd gehad' londen ap De Russische president Jelstin „heeft zijn tijd gehad" en wordt nu gemanipuleerd door anderen. Dat heeft voormalig Sovjet-president Gorbatsjov gisteren gezegd in een inter view voor de Britse televisie. „Hij wordt nu gemanipuleerd door bepaalde politieke krin gen en politieke groepen. Hij is in de war en weet niet wat hij moet doen", aldus Gorbatsjov in een interview met David Frost. Gorbatsjov zei nooit een mo ment te hebben getwijfeld aan de oprechtheid van Jeltsins stre ven om hervormingen door te voeren. „De door hem gekozen koers biedt echter geen garan ties dat de hervormingen zullen slagen", meent hij. „In dit bui tengewoon complexe land en deze gecompliceerde gemilitari seerde economie kun je de din gen niet erg snel doen. Je kunt 300 miljoen mensen niet zo snel op andere gedachten brengen. Je moet ze tijd geven om door te krijgen hoe ze hun vrijheid kunnen gebruiken, dat is heel ingewikkeld", zei Gorbatsjov, die daaraan toevoegde dat Jelt sin op dat punt volledig heeft gefaald. brussel anp Een cameraploeg van het Duit se televisiestation ZDF is zater dag in de Belgische gemeente Ronse (Rcnaix) door extreem rechtse betogers gemolesteerd. Een geluidstechnicus werd het ziekenhuis ingeschopt. Het inci dent deed zich voor toen aan hangers van het extreem-recht se Vlaams Blok in het stadje op de Frans-Nederlandse taalgrens demonstreerden tegen het voortrekken van Franstaligen en tegen de komst van buitenlan ders. De Duitse cameraploeg was er getuige van dat extreem rechtse jongeren een linkse te- genbetoger in elkaar sloegen. Toen de betogers merkten dat ze daarbij werden gefilmd, richtte de agressie zich op de tv- ploeg. De Duitse tv-ploeg volgde al een week het kamerlid Filip Dewinter van het Vlaams Blok. Deze zei na afloop het incident te betreuren en gaf de Waalse extreem-rechtse beweging I.'As sault (de stormloop) de schuld. Vooraanstaande Kurden gedood bij aanslag Bij een aanslag in de plaats Bat man in het zuidoosten van Tur kije is zaterdag een Kurdisch lid van het Turkse parlement, Mch- met Ozdemir, omgekomen. Een plaatselijke leider van de pro- Kurdische Partij voor de Demo cratie (DEP), Mehmet Sincar, raakte gewond en is later over leden. De verboden Kurdische Arbeiderspartij (PkK) kondigde gisteren aan dat de moorden zullen worden gewroken. Volgens de PKK zijn de Turk se veiligheidstroepen verant woordelijk voor de aanslag. De groep Kurdische politici werd zaterdagmiddag beschoten in een drukke straat in Batman be schoten. Zeven parlementsle den waren naar Batmen geko men voor een onderzoek naar de recente moord op Habib ki- lic. broer van DEP-leider Nesim Kilic. De Turkse politie sprak van een tot vier onbekende daders. De Turkse premier, Giller, zei gisteren na een spoedzitting van het kabinet dat de moorde naars spoedig zullen worden opgespoord. magdeburg Bij een busongeluk op de Autobahn tussen Han nover en Berlijn zijn gisteren bij Magdeburg vier mensen omgekomen en 52 gewond geraakt. Twintig van hen zijn er ernstig aan toe. Overver moeidheid van de bestuurder is de mogelijke oor zaak van dit tweede ernstige busongeluk op de Duitse autowegen in drie dagen. De slachtoffers zijn vooral Kurden, die na een Kurdisch festival in Frankfurt am Main op de terugweg waren naar Berlijn. Een inzittende van de verongelukte bus ver klaarde dat de chauffeur waarschijnlijk achter het stuur in slaap is gevallen. Al voor het ongeluk was het voertuig enkele malen aan het slingeren ge raakt. Vrijdag liepen bij een busongeluk op de Auto bahn van Mtinchen naar Salzburg bij Rosenheim 61 mensen merendeels lichte verwondingen op. Op een van de regen natte weg was de bestuurder ingereden op een file en op een andere bus ge botst. De afgelopen twee jaar is het aantal onge vallen met bussen op Duitse autowegen enorm toegenomen. Bij het zwaarste ongeval kwamen in september vorig jaar 21 mensen om het leven. Regeringsdelegatie Sudan verongelukt khartoum In Sudan is een militair vliegtuig neergestort met aan boord een delegatie van de regering die onderhandelingen met de opstandelingen in het zuiden van het land moest voeren. Dit heeft het Egyptische persbureau Mena gemeld. Het ongeluk zou gisteren gebeurd zijn op het vliegveld Aiuda in de provincie Opper-Nijl. Alle inzittenden kwamen om het leven. VN-soldaten besmet met HIV-virus Indiase soldaten van de vredesmacht van de Verenig de Naties (VN) in Cambodja zijn besmet geraakt met het HTV-\ rus. Ten minste 45 soldaten zijn uit Cambodja teruggekeerd met de besmetting die AIDS kan veroorzaken. Honderd andere sol daten hadden geslachtsziekten opgelopen bij het vervullen van vredestaken. De Indiase krant Times of India heeft dit geschre- Russische mijnwerkers in staking moskou Tienduizenden Russische mijnwerkers verspreid over heel Rusland, zijn vandaag in staking gegaan. Zij eisen dat de re gering in Moskou haar beloftes nakomt wat betreft salarissen en financiële steun aan de mijnbouw. Volgens een woordvoerder van de mijnwerkers moet de regering nog met ruim zevenhon derd miljard roebel (ongeveer l,3.miïjard gulden) over de brug komen. Fout in fotobijschrift zaterdageditie hadera* In de zaterdageditie van deze krant is in een fotobij schrift over een aanslag op de westelijke Jordaanoever een sto rende fout geslopen. Er werd melding gemaakt van 'een militair die met een legervoertuig terecht in een hinderlaag liep'. Daar had moeten staan dat de militair met een legervoertuig terecht kwam in een hinderlaag. Veel doden bij brand in Chileense dico Valparaiso Bij een felle brand in een discotheek in de Chileense havenstad Valparaiso zijn zaterdagochtend 17 mensen omgeko men en 11 gewond geraakt. Waarschijnlijk is het vuur door kort sluiting! Chemicaliën en cosmetica moeten Marcos beschermen Wanneer de Filipijnen deze week voor het eerst in zeven jaar weer een glimp-kunnen opvangen van Ferdinand Marcos zal de in 1986 overleden dictator zijn opgebaard in een luchtdichte kist. Zijn gezicht is dan opgelapt met drie lagen cosmetica. Het lijk van Marcos is vandaag vanaf Hawaii aangekomen in de Fili pijnen. De voormalige president zal vol chemicaliën worden gepompt om zijn lichaam nog jaren te conserveren. Dat verklaarde Frank Malabed, de man die veel overleden beroemdheden en rijkaards balsemt en ook Marcos' lijk moet beschermen tegen de tand des tijds. „Ik ben trots", aldus Malabed. „Ik kan hem vijf, tien jaar goed houden." Marcos is sinds zijn overlijden in 1989 bewaard in een gekoel de crypte. Het is de bedoeling dat hij vrijdag wordt begraven i Batac in het noorden van de Filipijnen. Daaraan voorafgaat ee driedaagse wake waar meer dan een miljoen mensen worden verwacht. Tijdens een herdenkingsdienst op Hawaii voer de zoon van oud-dictator, Ferdinand 'Bongbong' Marcos Jr. uit tegen de 'z> genaamde vrienden' die zijn vader adviseerden af te treden. „We zijn hierheen gekomen onder valse voorwendselen en door be drog", aldus Marcos Jr., tegenwoordig congreslid, tegenover e •menigte van 2.000 rouwenden. De huidige Filipijnse president, Fidel Ramos, maakte de verla te begrafenis van Marcos in zijn geboorteland mogelijk. Hij hief het verbod op de terugkeer van Marcos' lijk op. Dat verbod v nog ingesteld door zijn voorgangster Corazon Aquino. Vilnius* Een vrouw uit Litouwen koestert een portret van paus Johannes Paulus terwijl zij wacht tot haar idool in levende lijve voorbij komt door de hoofdstraat van Vilnius. De paus bezoekt in een week tijd de drie Baltische staten Litouwen, Letland en Estland. Hij begon zijn tour afgelopen zaterdag in Litouwen. foto reuter tom szlukovenyi Over het tijdstip waarop een PLO-verkla- ring te verwachten is, bestaat intussen onzekerheid. Nabil Al-Sha'ath, topadvi- •ur van Arafat, verklaarde gisteren dat ).'n verklaring nog wel twee of drie we ken op zich kan laten wachten. Israël had gehoopt dat de handtekeningen sneller konden worden gezet. Donderdag praat de Knesset, het Is raëlische parlement, in een buitengewo ne zitting over het akkoord met de PLO. De regeringscoalitie probeert een zo groot mogelijke meerderheid achter het akkoord te krijgen en oefent daarom on der meer druk uit op de ultra-orthodoxe Aguda-partij. Omgekeerd probeert het oppositionele Likud-blok ook de ortho doxe partijen van binnen' en buiten de regeringscoalitie aan zijn zijde te krijgen om tegen het aJckoord te stemmen. Een steun in de rug kreeg de Israëli sche regering zaterdagavond. Toen werd in Tel Aviv een manifestatie gehouden voor het akkoord met de Palestijnen. Ondanks uiteenlopende schattingen over de opkomst van 80.000 tot 150.000 mensen was het zeker de grootste demonstratie uit de Israëlische geschiedenis. Desondanks zien de rege ringspartijen met enige angst de grote protestbetoging tegemoet die de rechtse oppositiepartijen voor morgenmiddag in Jeruzalem hebben gepland. De Israëlische regering heeft gisteren joodse kolonisten toestemming gegeven gardes van burgerwachten op te richten die mogen patrouilleren in de nederzet tingen in bezet gebied. Het groene licht voor de vrijwillige eenheden die naast de politie opereren is kennelijk bedoeld als een tegemoetkoming aan de kolonisten. De Israëlische minister van buitenlandse zaken reist door Europa om steun te verwerven voor het voorlopige akkoord met de Palestijnen. Za terdag streek hij met enkele medewerkers even neer op een terras aan de Parijse Champs Elysées. foto afp daniel mordzinski 'Italianen schoten niet te hulp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5