DIGR0S 'Jazz in sfeervolle ambiance' Cultuur&Kunst Meditatieve muziek in De X Mexicaanse ruitertraditie: rijkdom aan uitrustingen Festival oude muziek trekt meer bezoekers Prijzen voor Sacha Bulthuis en Gijs Scholten van Aschat Venetië in crisissfeer 3-PAAGSE SUPERKOOPJES ANDUVIE Mï MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 Het twaalfde Holland Festival Oude Muziek, dat gisteravond in het Muziekcentrum Vreden- burg in Utrecht werd afgesloten, werd 68.000 keer door liefheb bers uit binnen- en buitenland bezocht. I)at is ruim 6000 meer dan het afgelopen jaar. Volgens de festivalleiding een opmerke lijk resultaat voor een jaar waar in de populaire late barok en grote orkesten en koren goed deels ontbraken. Een verklaring voor de toege nomen belangstelling is het gro te vocale aanbod en de groeien de nieuwsgierigheid voor mu ziek uit middeleeuwen en re naissance. Vooral de thefnacon- certen rond de componisten Guillaume de Machaut (14e eeuw) ert Monteverdi (350 jaar geleden gestorven) trokken gro te belangstelling. Het experi ment om madrigalen van Mon teverdi door musici uit het land van herkomst uit te laten voe ren. wordt door programmalei der lan Nuchelmans als ge slaagd beschouwd. Tot nu toe hadden vooral Engelse gezel schappen - The Consort of Mu- sickc onder leiding van Anthony Rooley voorop - een zeker 'pa tent' op historisch verantwoor de uitvoeringen van bijvoor beeld vroege Italiaanse barok muziek. Het optreden van het ensemble Concerto Italiano met madrigalen van Monteverdi voor vrijwel uitverkochte zalen was, aldus Nuchelmans, een van de grote ontdekkingen van het festival. Ook de themaconcerten met kamermuziek van Franz Schu bert bleken een schot in de roos. De authentieke afstofbeurt die de vroege romanticus Schu bert van laat-romantische inter pretaties moest vrijmaken, kan als geslaagd worden be schouwd. Ook hier: uitverkoch te zalen. prijzen gingen naar De Trust. Artistiek leider Theu Boermans kreeg de Proscenium-prijs, om dat hij met 'Friedrichs Wald' ..ilf meest aantrekkelijke voor stelling" van het seizoen op de planken had gebracht, aldus de jury. Anneke Blok en Rik Launspach van De Trust kregen de prijzen voor de beste vrou welijke en beste mannelijke bij rol. de Colombina en de Arlec- chino. De twee speelden samen in 'Overgewicht'. De Trust kreeg ook nog de Dommelsch Thea terprijs (50.000 gulden) voor 'Overgewicht' en 'Friedrichs Wald'. Met de uitreiking van de prij zen werd het jaarlijkse Dom melsch Theaterfestival in Den Haag afgesloten. Tijdens het festival zijn voorstellingen te zien geweest, die door critici als de beste van het vorige seizoen werden bestempeld. Aan de soms halflege zalen te zien, denkt het publiek daar in een aantal gevallen anders over. De uitverkoren toneelstukken wor den echter ook nog in Antwer pen uitgevoerd. De kaartver koop zou daar prima lopen. De prijs voor de beste vrouwe lijke hoofdrol in het Nederland se toneel van het afgelopen sei zoen is dit jaar voor Sacha Bult huis. De actrice kreeg de be langrijkste toneelprijs van Ne derland voor haar rol van Lotte in 'Groot en Klein' van Botho Strauss. Het stuk werd door het Haagse gezelschap De Appel op de planken gebracht. Met Bult huis waren Ingeborg Elzevier. Beppie Melissen en Anne Wil Blankers genomineerd. De prijs werd gistermiddag in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag uitgereikt. Het was de tweede keer dat Sascha Bulthuis de Theo d'Or ontving. De Louis d'Or, de prijs voor de beste mannelijke hoofdrol, ging naar Gijs Scholten van Aschat. Zijn uitverkiezing was al bekend doordat hij de enige ge nomineerde was. Gijs Scholten van Aschat kreeg de prijs voor zijn rol in 'Decadence' van het Nationale Toneel in Den Haag. Peter Oosthoek kreeg de oeu- vreprijs voor al zijn prestaties op het toneel. De vier overige Gratis spijkerbroek op popfestival Rotterdam Simon Ie Bon, de frontman van Duran Duran, schreef zaterdagavond in Ahoy' geschiedenis door aan het slot van het tweede nummer Hungry like the wolf plotseling van het podium te stappen. Die onverwachte manoeuvre, ingegeven door opspelende stembanden, zorgde prompt voor enorme pa niek bij de organisatie van de eerste Levi's Rock Night. Want de alternatieve promotiestunt dreigde ineens om te slaan in een brok anti-reclame. De ruim 5000 toeschouwers werden daarom tevreden gesteld met de mededeling van presentator Adam Cur ry dat alle aanwezigen, op vertoon van de gekochte kaarten, een spijkerbroek zouden krijgen. Afgezet tegen een toegangsprijs van slechts 17,50 gulden was dat een ronduit gul gebaar van het denimconcern. Tulpen in Noordwijks Tulip-hotel noordwuk» Omdat het dit najaar precies 400 jaar geleden is dat Carolus Clusius de eerste tulp plantte in de Leidse Hortus, is er in het Golden Tulip beach hotel in Noordwijk een tentoonstel ling aan deze bloem gewijd. Werken van elf kunstenaars worden vanaf vandaag precies 400 dagen geëxposeerd, waarbij elke twee maanden nieuwe werken te bezichtigen zijn. Het Filmfestival van Venetië heeft zijn eerste Gouden Leeuw al toegekend. Steven Spielberg zal hem deze week in ontvangst komen nemen voor zijn gehele oeuvre. Daarmee wordt de Amerikaanse tovenaar van Jaws, E.T., Close Encounters en Juras sic Park bijgezet in de galerij der groten waar eerder kunstenaars als Fellini en Ivens een plaats hebben gekregen. Met dit soort gebaren kan 's werelds oudste Filmfestival ter gelegenheid van de deze week gestarte 50-ste editie nog edel moedig zijn. De recessie heeft evenwel ook in Venetië hevig huis gehouden. Op de hele aan kleding van het festival is zwaar bezuinigd, met als gevolg dat het festivalpaleis er niet eerder zo akelig kaal heeft bijgestaan als juist nu tijdens de vijftigste verjaardag. Festivaldirecteur Pontecorvo heeft zijn best gedaan om de stemming er toch in te brengen door een paar feestelijke films aan de kop van zijn programma te plaatsen. De ouverture was in handen gegeven van Martin Scorsese die - buiten competitie - The Age Of Innocence te zien gaf. Een vorige eeuws kostuum drama, met Michelle Pfeiffer en Daniel Day Lewis als een onge lukkig liefdeskoppel dat door standsverschillen uit elkaar wordt gehouden. De tweéde buiten competitie vertoonde feestfilm is Manhat tan Murder Mystery, waarmee Woody Allen New York en zich zelf trouw blijft. In Husbands and Wives, zijn vorige film, had Allen geëxperimenteerd met een vormgeving die opzettelijk een beetje slonzig werd gehou- dén omdat het er moest uitzien als een pseudo-documentaire over echte mensen en hun uit elkaar spattende relaties. Die documentaire-achtige stijl (dia logen die klinken alsof iedereen zijn tekst ter plekke verzint, een nerveuze camera-voering, natu ralistische belichting) is doorge trokken naar Manhattan Mur der Mystery. Dat geeft weinig reden tot esthetische verruk king, maar het heeft wel een ge raffineerd dramatisch effect. Woody Allen weet sterk het ge voel over te brengen dat we hier te maken hebben met gewone mensen die toevallig bij een misdaad worden betrokken. Intussen is ook de competitie om de Leeuwen van San Marco op gang gekomen en slaat de schrik om het hart. Op papier zag het programma er zo veel belovend uit, maar grote namen zeggen kennelijk ook niet alles. Carlos Saura, Gus van Sant en Bertrand Blier hebben tenmin ste achter elkaar drie tamelijk genante missers te zien gege ven. Als die trend zo doorzet komt de 'oude dame', zoals de Italianen dit festival liefkozend noemen, toch werkelijk in een crisis te verkeren. Maar Venetië heeft nog zeven dagen de tijd om die indruk weg te nemen. Succesvol Internationaal Jazz Festival Noordwijk muziek recensie dick hermsen Concert: Internationaal Jazz Festival Noordwijk 1993 Gezien 4/9, Oranje- en Boulevard Hotel. Noordwijk Het programma van het Inter nationale Jazz Festival Noord wijk onderscheidt zich nauwe lijks van andere festivals in de omgeving. Toch is de sfeer heel uniek. Bepalend hiervoor is de ambiance waarin de concerten zich afspelen. De dixieland doet het goed op het hoogpolig tapijt en de mainstream verhoudt zich prima tot het zacht rode pluche. Een hotelgast die min of meer toevallig op dit jazzfeest is be landt, verbaast zich er over dat iedereen er in Nederland zo netjes uitziet als hij of zij naar een jazzconcert gaat. Het kost enige moeite haar ervan te overtuigen dat dat nou juist het bijzondere is van dit festival is. Het jazzfestijn beleefde afge lopen zaterdag z'n derde afleve ring. De formule, jazz, verdeeld over zes podia, in een sjieke ambiance, blijkt aan te slaan. Tegen negenen lopen de zalen goed vol. Een belangrijke /ol lijkt er vanavond weggelegd voor vocalisten. Het merendeel van de orkesten en de bands werkt vast met een zangeres of heeft speciaal voor deze gele genheid een zangeres uitgeno digd. Zo horen we de Noord- wijkse Geja Griek met haar Teacher's Band'. Daisy Bell wordt begeleid door het 'Rob Agerbeek Trio'. In de wintertuin worden 'Bernhard Berkhout's Swingmates' vokaal geleid door een vrouw die de hoge registers bepaald niet schuwt, Sylvia Droste. Natuurlijk mag de dixieland op een festival als dit niet ont breken. De dansmuziek uit de jaren '20 blijft populair, getuige onder andere het enthousiasme van het publiek bij optredens van de Belgische 'Golden River City Jazz Band' en de uit Enge land afkomstige 'Cambridge Jazz Band'. Wat moderner getint is de muziek van de band 'Mistura': stevige Lalin-muziek op Por tugese teksten. Overigens één van de weinige groepen die ook eigen werk speelt. Het kwali teitsduo vader en zoon Rigter spelen een thuiswedstrijd. De r het Internationale Jazz Festival Noordwijk is de unieke ambiance v Bepalend v spelen. uit Noordwijk afkomstige tenor saxofonisten spelen soms in een ruige 'bebop-groove', dan weer in een verstilde balladestijl, de sterren van de hemel. Blues'. Met een Janis Joplin- Een zangeres die precies be- achtige stem en uitstraling zorgt grijpt hoe je een zaal'plat krijgt' ze voor een swingende afslui- is Gina van 'Gina's Band of ting van dit sfeervolle festival. alphen aan den run Acteur Thom Hofman was gis termiddag in Alphen aan den Rijn om, in galerie Hofman Van der Zee, de officiële opening te ver richten van de expositie van plastieken, schilderij en, pastels en kleuretsen van Dana Andreev en werken op papier van Toscani. De tentoonstelling in de galerie aan de Hooftstraat is nog te zien tot en met 7 oktober. foto ben de bruyn Gezien: 3/9, Cultureel Centrum de x. i den. Het is altijd weer even omscha kelen. Concerten waarbij niet- westerse muziek centraal staat hebben zo hun eigen sfeer. Er wordt dan ook een heel ander beroep gedaan op de aandacht en de muziekbeleving van de toehoorder. Geen houvast meer aan goed in het gehoor liggende melodieën, geen steun meer aan strak doorlopende ritmes. Andere elementen in de muziek worden belangrijk. Bij het betreden van cultureel centrum de X waan je je even in een tempel: de geur van wie rook, gedempt oranje licht met op de achtergrond Indiase mu ziek. Ashok Pathak, hij bespeelt zelf de sitar, wordt muzikaal be geleid door Sandeep Bhatta- charya op de tabla en door de uit Nederland afkomstige Jan Van Beek op de Tanpura. Laatstgenoemde is opgegfoeid in de Westerse muziektraditie, maar is nu leerling van Ashok Pathak. Het ensemble speelt traditionele Indiase muziek. Aanvankelijk komt het con cert wat moeizaam op gang. Het duurt enige tijd voor de juiste concentratie wordt ge vonden. Om de muziek te kun nen 'verstaan' is het voelen van een optimale concentratie, door zowel luisteraar als uitvoerder, een voorwaarde. De lengte van de composities, een stuk duurt al gauw een uur, in combinatie met het zwevende karakter van de muziek, brengt een medita tief gevoel teweeg. Wanneer dit bij de luisteraar overkomt, is het voornaamste doel van de mu ziek bereikt. Eetf paar storende factoren leidt bij aanvang van hel con cert de aandacht nogal af van de muziek. De snaren van de si tar ontstemmen in het begin voortdurend. De krakende vloer zorgt ervoor dat laatkomers nogal luidruchtig de zaal betre den. In de loop van de avond krijgt de muziek de overhand. Ashok Pathak is een virtuoos musicus die de talloze raga's feilloos beheerst. De klank van het ensemble is opvallend hel der. Door een juiste dosering van dynamiek wordt zo nu en dan een optimale spanning in de muziek bereikt. Ondanks de lange programmaduur wordt een toegift aan het rijkelijk aan wezige publiek niet onthouden. reada' wordt gehouden op een omheind terrein, waar de 'char- ro' - de Mexicaanse ruiter - zijn kunsten toont bij het bedwin gen van stieren en paarden. Hij werpt zijn lasso om de achter benen van het beest, waarbij hij drie pogingen krijgt van ver schillende afstanden. Een ander onderdeel is dat de ruiter een stier bij de staart grijpt en ver volgens poogt deze omver te trekken. De video laat zien hoe de dieren genadeloos in de piste bedwongen worden. Wie van dit soort taferelen houdt, moet de video zeker gaan bekijken. De tentoonstelling toont de rijkdom aan uitrustingen van deze nationale sport; prachtige zadels met zilverbeslag, bewerk te zwepen, waarvan één van echt vrouwenhaar, bitten, sier lijke sporen en stijgbeugels. Op vallend onderdeel van de tradi- Op de tentoonstelling is een tionele kleurrijke kostuums is video te bezichtigen (weliswaar de sombrero in verschillende met Spaans commentaar, maar varianten, deze is gemaakt van de beelden zijn sprekend ge- palmblad, rijsthalm of ananas- noeg) waarin naar voren komt blad. wat 'La Charreria' is. Een 'Char- De 'Charreria' heeft sporen beeldende kunst recensie roos van put Expositie 'La Charreria'. Te zien: t/m 7 nov di. t/m vr. 10-17 uur za en zo 12- 17 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steenstraat 1Leiden. De Europalia '93 is volledig ge wijd aan de Mexicaanse cultuur uit heden en verleden. Het Rijksmuseum voor Volkenkun de in Leiden toont als eerste in dit verband de tentoonstelling 'I-a Charreria, een Mexicaanse ruitertraditie'. Wat de stierege vechten zijn voor Spanje, is de 'Charreria' voor Mexico: een symbool van nationale trots en groots feest. De expositie in Vol kenkunde geeft zowel een beeld van de Mexicaanse ruiterkunst als een overzicht van de voor werpen en kostuums die hier van een belangrijk onderdeel zijn. achtergelaten in vele volksuitin gen, zoals ballades en legendes. In de schilder- en beeldhouw kunst en kunstnijverheid is de invloed tot op heden tevens zichtbaar aanwezig. Dit is te zien op een rode dekenkist (1978) in laktechniek bewerkt door Juan Rendón. Deze heeft bijvoorbeeld in de decoratie motieven van zwarte vrouwelij ke charros. De dekenkist is ver vaardigd in de zogenaamde rayado-techniek. Hierbij wor den minstens twee laklagen over elkaar aangebracht, waar bij het weghalen van een ge deelte van de laatste laklaag dc voorstelling in reliëf zichtbaar wordt. Figuratieve schilderijen van de Mexicaanse schilder Juan La- ra tonen typische hedendaagse 'Charro taferelen', zoals 'Het re sultaat van het bij de staart ne men' en 'In afwachting van de wedstrijd'. Bij de tentoonstelling is de gelijknamige publikatie vai J.J. Leyenaar verschenen. iTed KT La Charreria, de Mexicaanse ruitertraditie, heeft een rijkdom aan uitrus tingen opgeleverd: prachtige zadels met zilverbeslag, bewerkte zwepen, bitten, sierlijke sporen en stijgbeugels. foto pr VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP OP! 0VENVERSE TARWE BOLLEN I STUKS DAGVERSE BLANKE VLA LITERPAK IN ONZEGBOENTEi PANKLARE GESNEDEN 500 GRAM ELDERS T79 "I^'ÏDEHARLEQUINSEKS- m testation POCKET ROMANS elders PER STUK Gestolen Vermeer teruggevonden Het beroemde schilderij 'De briefschrijfster' van de Holland- eniggevondcn in Antwerpen. Het erk erd jaar geleden in Ierland gestolen uit de privé-collectie van mul timiljonair Sir Alfred Beit. De rijkswacht in Antwerpen heeft bij het vliegveld van Deurne drie leren aangehouden, die in dc kofferbak van hun auto acht doeken vervoerden. Behalve dc genoemde Vermeer, ging het om een Goya. een Metsu en een Vestier, alle afkomstig uit dc Ier se kunstroof. 'De briefschrijf ster' zou 30 miljoen dollar waard zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27