asie Atletiekfïnale farce door fax Vermulst: 'Geen tweede Zoetemelk' Sport Topcompetitie gaat voor Casba uit als nachtkaars np T öon. M/ L(jcht toi toi MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 De slotwedstrijd van de topcompetitie heeft Casba Wonen geen succes meer gebracht. Slechts drie wieleramateurs van de Zoeter- woudse stichting reden gisteren de Grote Prijs Wielerrevue uit. Di- noTolhoek (38), Vital Timmermans (40) en Marcel Remijn (69) vie len in 's-Heerenberg echter geen van allen in de prijzen. Tolhoek was al blij dat hij aan de wedstrijd kon deelnemen. Vlak voor de start slikte hij een wesp in, die hem weliswaar in zijn keel stak, maar niet definitief buiten gevecht stelde. Drie andere 'Casba- nen', de gevallen Bennie Gosink. Mark Rasch en Koudekerker Fer- nand Warmerdam, haalden de finish niet. Een dag eerder had Leon Rekelhof in de Omloop van Maaskant voor renners tot 23 jaar de twintgste plaats voor zich opgeëist. Wouter van der Linden werd zaterdag in Poeldijk tweede in een wedstrijd voor nieuwelingen. De Alphense Ingrid Kelderhuis legde zaterdag in Dordrecht beslag op de derde plaats. Leiden ligt goed in de markt leiden De gemeente Leiden kan deze week een belangrijke brief tegemoet zien. Herman Brinkhof, secretaris van de organisatie van de profronde van Nederland vraagt het gemeentebestuur zich kandidaat te stellen als etappeplaats. Gezien de goede erva ringen met de start van de afgelopen wielerronde in de Sleutel stad biedt de organisatie Leiden de kans mee te dingen naar het verzorgen van de finish van de eerste etappe, die in 1994 op maandag 14 augustus wordt verreden. Andere gegadigden zijn Huizen en Tilburg. Colombia zorgt voor sensatie buenos aires» Colombia heeft zich gisteren in Buenos Aires door een sensationale zege op Argentinië van 5-0 geplaatst voor de eindronde om de wéreldtitel voetbal, die volgend jaar in de Ver enigde Staten wordt gehouden. Bij de rust was het 1-0. Rincon (2), Asprilla (2) en Valencia scoorden voor de Colombianen. Slowaakse ijshockeyers naar Spelen ijshockey» Het Slowaakse ijshockeyteam heeft zich als twaalfde en laatste land geplaatst voor de Olympische Winterspelen van 1994 in Lillehammer. De Slowaken wonnen in de 'finale' van het kwalificatietoernooi in Sheffield met 7-1 van Groot-Brittannië en bleven in de eindrangschikking Letland voor. Elf deelnemers wa ren al na he,t WK bekend. Tsjechië werd daar aangemerkt als de opvolger van Tsjechoslowakije. Bridgeteam door naar halve finale Santiago de chili De Nederlandse bridgers-hebben zich in San tiago de Chili voor de halve finale van het toernooi om de we reldtitel viertallen geplaatst. In de kwartfinale werd gisteren de eerste ploeg van de Verenigde Staten met 208-180 verslagen. Ne derland speelt in de volgende fase tegen het tweede Amerikaan se team, dat Denemarken met klein verschil versloeg (189-180). Noorwegen, dat Polen bedwong, en Brazilië (via een monsterze ge op China) bereikten eveneens de laatste vier. De teleurstelling druipt van Laurien Vermulst af. De roeister kwam tijdens het WK in de lichte skiff vi De Rotsee Regatta is geen we reldkampioenschap. Dit gaat in de Nederlandse roeistudieboe- ken als de 'Stelling van Roudni- ce'. Winnen in Luzern is verlie zen bij de WK. Lichte skiffeuze Laurien Vermulst, de lichte dubbeltwee Rip/Meliesie en de Holland Acht, bewierookt op de Rotsee, presteerden zonder uitzonde ring minder in Roudnice. Vermulst pakte nog zilver, Rip- /Meliesie brons, de Holland Acht stond balend met lege handen: vijfde. Lichte skiffeur Pepijn Aardewijn bracht de Ne derlandse medaille-oogst met brons op drie, goed voor de 14de plaats in het lange medail leklassement. Hij had in Luzern nog zilver gehaald. De Leidse Irene Eijs zaterdag werd samen met Eeke van Nes vierde in de dubbel twee in de open klasse. Luzern is al jaren de enige se lectiewedstrijd voor de Konink lijke Nederlandse'' Roeibond voor de WK. Gezien de Stelling van Roudnice dient dit herover wogen te worden. Landen als Canada, Roemenië, Duitsland, China en Verenigde Staten rich ten zich hoofdzakelijk op de wereldtitélstrijd. Nico Rienks gisteren na de vijf de plaats in het koningnummer. Duitsland, het hele seizoen in de problemen, zegevierde glansrijk voor de Roemenen en de Amerikanen. Oranje lag bij de start vijfde en finishte als vijfde. „Sinds onze triomf op de Rotsee hadden we nog meer te bieden moeten hebben", zei Ronald Florijn na de nederlaag. Laurien Vermulst sloot haar laatste jaar in de skiff af met de derde zilveren medaille. De 33- jarige Utrechtse pyschologe kondigde aan met roeien te stoppen of over te stappen in een lichte dubbeltwee met als doel een Olympische medaille in Atlanta. „Ik heb geen zin de Zoetemelk van het roeien te worden", sprak zij beslist. Het vervolg van haar roeil- oopbaan hangt af van de part ner. „Ik moet wel de overtuiging hebben dat we in '96 een me daille kunnen winnen", meende Vermulst. In Roudnice kon ze kiezen uit Cindy Rip en Ellen Meliesie, zaterdag met brons in de lichte dubbeltwee de eerste Nederlandse medaillewinnaars. Laurien Vermulst opperde begin dit seizoen al eens er een jaartje tussenuit te knijpen om daarna de dubbeltwee op te pakken. Zij heeft wellicht de zwaarste stem, vanwege haar staat van dienst met vijf WK- medailles, haar klasse en routi ne. In Roudnice wist ze het nog niet definitief. Bizar, lachwekkend en triest Bizar en soms lachwekkend, maar tegelijk ook triest. Wat voor veel atletiekclubs het hoogtepunt van het seizoen had moeten worden - de finale van de landelijke club competitie - werd door een fax van de LAAF een bescha mende vertoning. Met in de hoofdrollen de atletiekunie en Erik de Bruin. Gisteren, in Eindhoven, haakten de na tionale atletiektoppers voor aanvang van de wedstrijd massaal af. De IAAE dreigde met schorsing bij deelname aan een atletiekevenement, waaraan ook een 'besmette' atleet - in dit geval de van dopinggebruik beschuldigde Erik de Bruin - zou deelnemen. eindhoven» gpd MC en ADA waren de eerste ploegen die bedankten. De wis selbeker lieten ze niet achter. „Denk maar niet dat Rotterdam Atletiek die beker krijgt. Dat ple zier gunnen we ze niet", grom de een begeleider van de Am sterdamse atletiekclub MC. An dere clubs volgden het voor beeld. Niet echter de vereniging van De Bruin, Rotterdam Atle tiek, Lycurgus uit Krommenie en het organiserende PSV. Die lieten de keuze aan de atleten, wel of niet meedoen. Het was in feite ook te zot voor woorden. De Bruin won vrijdag het door hem aange spannen kort geding tegen de KNAU, met als inzet opheffing van het startverbod, hem door de atletiekunie opgelegd. Op de burelen van de unie in Nieuwe- gein brak diezelfde avond pa niek uit door een fax van de IMF, die dreigde met schorsing voor alle atleten, die zouden deelnemen aan wedstrijden waar ook De Bruin in zou optre den. De KNAU kwam zaterdag zowaar in actie. Het fotokopi eerapparaat deed overwerk, de kopietjes van de IMF-fax rol den eruit en werden de volgen de ochtend, in Eindhoven, aan de verbijsterde atleten uitge reikt. Kort af Waarnemend KNAU-voorzitter Anny Schmitz was gisteroch tend kort af in haar toelichting: „Alstublieft, hier is de fax, dit is wat de LMF zegt, de beslissing is aan u." De ploegleiders van de clubs gingen snel in con claaf, maar kwamen er evenmin De atleten mochten zelf be slissen. „Dit is toch te gek", meende Ton Baltus, de nationa le 800 meterkampioen. „Ik doe niet mee. Ik ga niet een schor sing riskeren vanwege De Bruin. De fout ligt bij de bond. Die had deze wedstrijd moeten afgelas ten. Zij leggen nu de problemen bij de atleten." Angst Nationale toppers als Van Lan gen. longmabs. Mellaard, Van Helden, Snoek, Lammertsma en Vriesde volgden het voorbeeld van Baltus. Uit angst voor een schorsing, niet direct uit protest tegen deelname van De Bruin. Al merkte Van Langen op dat de De Bruin niet alleen aan zich zelf, maar ook aan de anderen had moeten denken. „Juridisch staat Erik in zijn recht. Maar intussen verpest hij wel deze wedstrijd voor ieder een. Hij had er verstandiger aan gedaan weg te blijven en anders had zijn club zo wijs moeten zijn om hem terug te trekken. Nu zijn atleten de dupe gewor den van een zaak waar ze niets mee te maken hebben." B elstar-speler Hans Kraay jr na het rood tegen AZ in Voetbal International. Eigenlijk hyb ik er schoon ge noeg van. Ik heb er al lang spijt van, dat ik nog weer een jaartje in de eerste divisie ben gaan voetballen. Ik had na Dordrecht gewoon moeten stoppen*M'n vrouw heeft, eigenlijk ook groot gelijk. „Kap maar lekker met die hele handel", zegt ze. Ik kende die hele enge jungle die de voet ballerij is natuurlijk wel, maar dat het zo erg was, wist ik ook niet". Alexander Ndhlovu, coach van de Zambiaanse voetbalploeg, in De Volkskrant. „Als het goed gaat met de voetballers, gaat het beter met liet land. Voetbal was altijd al ra zend populair in Zambia, maar na de ramp is het een den. Verliest de na tionale ploeg dan rouwt het land en is iedereen apa thisch. Winnen wi dan is het volk op getogen, energiek en bereid om drie keer zo hard te werken". Cabaretier Youp van 't Hek in zijn nieuwste theatershow. „Golfen? Dat is knikkeren voor kinderen die niet meer willen bukken Raymond de Meester, van de nationale ploeg in Sport international over wielrenster Leontien van Moorsel. „Het verschil met de anderen? Ze heeft gewoon mannenb'enen. Dat zei ik jaren geleden al, en toen was ze nog tien kilo zwaar der. Ik voelde het meteen aan d< quadriceps. Ze heeft meer spier massa. Er zijn er bij de top van de Nederlandse amateurs, de mannen, geen tien die hier zo omhooggaan Henk Spaan, in zijn column in SI over het dopinggebruik van Erik de Bruin. „Toen Eriks tranen begonnen te vloeien, wist ik het zeker. Elke op doping betrapte sportman, of hij nu Zoetemelk heet, Den Hertog ofMerckx, huilt tranen met tui ten. Het is een dominant symp toom bij het gebruik van het bij- Idem. ,Als er toch schadevergoeding geëist moet worden, laat de KNA U het clan van Erik de Bruin doen, zo'n Nederlandse schlemiel die zich als enige dis cuswerper ter wereld laat pak ken bij een dopingcontrole". Verslaggeefster Pauline Blom in De Volkskrant, na afloop van de Champions Trophy, over het vrouwenhockey. „Meestal gebeurt het onbewust, maar er wordt heel denigrerend over vrouwen gesproken. Het eerste wat een bevriende hoc keyer vroeg toen ik 'm vertelde dat ik het Nederlands elftal volg de was: „En? Zit er nog wat bij?" Oudere toeschouwers hebben het ook over 'het meisje Dijsselhof en 'het meisje Grijp- ma'. Die hockeysters worden echt vreselijk Cru ttig behandeld Trainer Piet Buter in VI, over zijn ervarin gen als gastdocent in Mozambique. „Als ik ze vertel dat de toparbiters wel dui zend gulden per wed strijd ontvangen, zijn ze met stomheid ge slagen. Dat zijn twee miljoen Meticais (de Mozambiquaqhse munt), en dat terwijl een over hier 100.000 Meticais per maand verdient". Johnny Rep, die afgelopen jaar als enige trainer zakte voor het diploma betaald voetbal, in Het Parool. „Ik heb een advocaat moeten in schakelen om toegelaten te wor den. De cursus staat open voor alle oucl-internationals, die meer clan veertig interlands heb ben gespeeld. Ik heb er 42 op mijn naam, dus moesten ze me wel toelaten. Maar vanaf dat al lereerste moment heb ik cont- stant het idee gehad dat ze terug wilden pakken. Het was net als met Niels Overweg, zes jaar gele den. Die hacl ook niet cle norma le weg bewandeld om tot cle cur sus toegelaten te worden en zak te vervolgens meteen half punt". Idem. „Voor het onderdeel voetbal- management deed ik examen bij Crum en Van de Wetering. Een korfbalcoach en eeyi adrijkskun- cleleraar. Wie zijn zij om over mij te oordelen". Peter Hoogeveen is sinds kort 'sponsor in lucht.' Zaterdag liet de eigenaar van het Noordwijkse restaurant Bon Bon een vlieg tuigje cirkelen boven de velden van Scheveningen, Noordwijk en Quick Boys met het op schrift: Bon Bon, sponsor in lucht, toi toi. De meeste voetballiefhebbers zullen met gefronste wenkbrau wen hébben kennisgenomen van de actie. Voor Peter Hoog eveen was het een manier om blijk te geven van zijn onvrede. De restauranthouder was tot voor kort sponsor bij de w Kat wijk. Maar sinds een knetteren de ruzie met hoofdsponsor BMW is Hoogeveen opgestapt bij Katwijk. Zolang Cees van der Plas daar geldschieter is, zien ze Hoogeveen niet op het Katwijk- -veld. Hoogeveen beweert dat er „afspraken zijn geschonden." Secretaris Jan van der Plas spreekt van een redactioneel foutje van Hoogeveen. Bon Bon is volgens het bestuurslid nog wel degelijk sponsor van Kat wijk. Oftewel: een typisch geval van Babylonische spraakver warring. „Leuk is het allemaal niet," zegt Jan van der Plas. „En wat die zaak tussen Hoogeveen en Cees van der Plas betreft: daar wil ik van afblijven. Hoog eveen heeft een probleem met Cees van der Plas, niet met Kat- wijk." Hoogeveen fourneerde zater dagmiddag 1000 gulden om zijn onvrede op een 'hemelse' ma nier te laten blijken. Had toch een aardige extra-premie ge weest voor de voetballers van Katwijk. en zichzelf respecte- I - rende amateurclub geeft tegenwoordig een presehtatiegids uit. Quick Boys, althans de supporters club, streeft naar perfectie en inventiviteit. Dat levert al een aantal jaren een alleraardigst produktop. Vorige week woensdag deed een nieuw fenomeen zijn intre de: een gids over de eerste klas se A, zeg maar de koningsklasse van het zaterdag-amalëurvoet- bal.'Een super-presentatiegids. gelardeerd met interviews en de geschiedenis van de clubs in de A-categorie. Een handig boekje voor cijferaars en liefhebbers. Jaarboek eerste klasse A zater dagvoetbal 1993-1994 is een uitgave van uitgeverij Sport op Vrijdag. Het boek is geschreven door Gijs van Oosten, Kees van Hoogdalem verzorgde de foto's. Het resultaat is bron van infor matie over spelers (compleet met leeftijden en beroep), trai ners, bestuur en accommodatie. Zelfs een routebeschrijving van elke club ontbreekt niet. Wat het boek extra cachet geeft is de gedetailleerde beschrijving van de clubhistorie. De inter views met, afwisselend trainers, spelers, zakenmannen en ver zorgers, zijn meestal informa tief, maar soms laat de auteur trainers zeggen 'dat ze favoriet zijn voor de titel' (Jan Everse van Kozakken Boys). Of dat Wim van Zwam (ARC) in het begin van de competitie 'een erg wisselvallige ploeg ver wacht. Dat zijn dooddoeners en die teksten makent het boekje snel gedateerd. De verhalen met Dirk de Groot (trainer Ajax) en Keith Masefield (speler FC Lisse) zijn de blik vangers. De Groot ontvouwt dat hij droomt van een algehele amateurtitel. De streefdatum is het jaar 2000, dan wil hij a la TOP, RKC, RBC en Emmen het betaalde voetbal in. .Waarom niet? Dat kunnen we toch aan vragen? Dan dient mijn elftal als satellietclub van Ajax 1In Spanje is dat toch gebruikelijk.' oon van Helfteren (42) is benoemd tot M nieuwe bondscoach van het Nederlands basketbal team. Erg druk zal de opvolger van Randy Wiel het voorlopig nog niet krijgen. Pas in 1995 staat het eerstvolgende kwalifi catietoernooi op de rol. Wiel heeft een baan als hoofd coach van de University of Nor- e0flf th Carolina Ashville geaccep teerd. Recordinternational (200 interlands) Van Helfteren was als Wiels assistent voor de bond de logische opvolger. Van Helf teren blijft overigens actief als coach van de A-junioren van DAS in zijn woonplaats Delft. „Coachen is net als basketbal len, je moet het zo vaak moge lijk doen." Oranje is inmiddels afgezakt naar de kelder van het Europese basketbal. Veel te verliezen heeft Van Helfteren dus niet. Hoewel het Nederlands team zich pas in 1995 hoeft op te ma ken voofeen officieel toernooi, wil de nieuwe bondscoach geen afwachtende houding aanne men. „Het liefst zou ik maande lijks een centrale training hou den en in november een oefen trip naar Amerika maken. Als dat niet kan, hoop ik dat er wedstrijden tegen België, Duits land of Frankrijk gespeeld kun nen worden. Bovendien wil ik de organisatie van de Haarlem se Basketbalweek proberen over te halen een plaatsje voor Oran je in te ruimen." Van Helfteren wil stap voor stap een 'nieuw Oranje' in de stei gers zetten. Een deel van de ge vestigde orde hoeft niet langer op een vaste stek te rekenen. Zeker niet na de massale stroom vqn bedankjes voor het onlangs gehouden EK-kwalifi- catietoernooi in Wenen. „Ik moet op nul beginnen. Dat kan het beste met jeugdig talent, voor wie het nog een eer is om in een vertegenwoordigend team te spelen", vindt Van Helf- De nieuwe bondscoach, die vijf tien seizoenen in Delft speelde, met een onderbreking van drie Leiden, heeft er heel veel Hij is, in tegenstelling tot de in Amerika woonachtige Wiel, in staat om veel wedstrij den te bekijken. Oranje moet uit het verdomhoekje en Van Helf teren is vast van plan daarvoor te zorgen. Het basketbalseizoen begint over twee weken met een be kercompetitie waarvan de eind fase (de 'final four') op 30 en 31 oktober in Den Helder wordt af gewerkt. Er wordt gespeeld in jaar n twee poules. 'Noord' wordt ge vormd door de ploegen uit Den Helder. Groningen. Meppel, Haarlem en IJmuiden. In 'zuid' spelen Weert, Den Bosch, Rot terdam en de nieuwelingen uit Gorinchem en Zwijndrecht. De nummers één en twee plaatsen zich voor de 'final four'. De bekerwinnaar wordt be loond met een ticket voor de Haarlemse Basketbalweek, maar mag van de FIBA niet deelnemen aan het Europese bekertoernooi. De wereldbond stelt dat een nationale beker competitie niet exclusief voor eredivisieteams mag zijn. Van daar dat de NBB ook een beker toernooi houdt zonder de lop- ploegen. Men gaat er vanuit dat die winnaar zich niet inschrijft voor het EC-toernooi. De reguliere competitie begint eind november en eindigt met een 'best-of-seven' finale in Jim Abbott van de New York Yankees heeft gete kend voor de tweede no- hitter van het Amerikaanse honkbalseizoen. De Yankees wonnen in eigen stadion met 4- 0 van de Cleveland Indians. Chris Bosio van de Seattle Mari ners kwam eerder tot een no- hitter. Abbott is een van de populairste spelers uit het professionele honkbal. Niet in de laatste plaats omdat de pitcher de rechterhand mist. Alleen in de zevende inning bracht Albert Belle de no-hitter even in ge vaar. Een snoekduik van derde honknman Wade Boggs voor kwam echter een honkslag. Ab bott is de achtste Yankee in de geschiedenis, die in een wed strijd over negen innings geen tik tegen kreeg. abio Parisi was giste- I ren een aandachtig .JL. toeschouwer bij de va derlandse topper. De chef-scout van AC Milan was speciaal voor deze wedstrijd overgevlogen vanuit Italië. Voor welke speler hij het Olympisch Stadion aan deed wilde Parisi geen medede lingen doen. Alle neuzen wezen afgelopen zaterdag bij het begin van de voetbalcompetie voor amateurs dezelfde kant op. Richting de luchtreclame van Brasse rie Bon Bon uit Noordwijk, die met een luchtige leus de aandacht trok van de duizenden toeschouwers die de velden van Scheveningen (tegen Kat- I wijk), Noordwijk (tegen ARC) en Quick Boys (tegen Huizen). foto lock zuydirduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23