Volleybalploeg kan nog niet overtuigen WK-match begint met vuurwerk in Zwolle Sport Bakkeleien in de Zandvoorter duinen Wayne Rainey rijdt nooit meer Hockeyteam zonder overwinning MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 Peter van Hal eerste op de schans meinerzhagen Peter van Hal is het afgelopen weekeinde eerste geworden bij het wereldkampioenschap schansspringen voor de zogenaamde lowlanders, landen zonder alpine-traditie. De Leid- se student op de academie voor LO bleef in Meinerzhagen (Dui) met sprongen van 54 en 51 meter de Engelsman James Lambert Het kritisch punt van de schans lag op 65 meter. In het zomerse vierschansentoemooi op de matten eindigde Van Hal in de to taalstand op de veertiende plaats. Bronzen plak voor dressuurploeg lipica Nederland heeft zaterdag bij het EK dressuur in Lipica met een totaal van 4607 punten de bronzen medaille veroverd. Op de laatste dag van de teamwedstrijden klom Oranje verras send van de zesde naar de derde plaats. Duitsland prolongeerde de titel met 5110 punten, Engeland werd tweede met 4663 purv Handbalsters laatste in Seoul seoul Nederland heeft ook zijn laatste wedstrijd in het interna tionale handbaltoernooi voor vrouwen verloren. Door de neder laag tegen Roemenië (18-25) eindigde de ploeg van bondscoach Bert Bouwer als zesde en laatste. De toernooizege ging naar Rus land. Wielrenner Zanoli zegt contract op dongen Michel Zanoli heeft zijn contract bij de wielerploeg Van Griensven Automaten/Elro Snacks opgezegd. Hij beraadt zich op zijn toekomst. De voormalige wereldkampioen bij de junioren weet niet of hij zijn professionele loopbaan voortzet. Zanoli zegt alleen door te willen gaan, als hij onderdak kan vinden bij een grote profploeg. Zo niet, dan richt hij zich op zijn maatschappelijke loopbaan. Turner mag starten voor Stuttgart frankfurt» Alexander Selk, de turner uit Deventer, mag in het komende seizoen voor WKTV Stuttgart uitkomen in de Bundes- liga. De beroepscommissie van de Duitse turnbond wees giste ren de protesten van de verenigingen TK Hannover, SC Berlin, SC Cottbus en OSC Potsdam tegen het deelnemen van de Ne derlander af. Stuttgart zal echter voorlopig moeten afzien van de inbreng van Valeri Belenki uit Azerbeidzjan, die in Barcelona Olympisch kampioen met de ploeg van het GOS werd. Belenki mag pas starten wanneer hij over een verblijfs- en werkvergunning be schikt. Zuidkoreaan behoudt wereldtitel seoul De Zuid-Koreaan Park Yung-kyun heeft zijn wereldtitel (WBA-versie) in het vedergewicht behouden. In zijn woonplaats Damyang versloeg hij zijn landgenoot Chun Tae-shik op punten. Dinamo Tiflis tekent beroep aan tiflis Het bestuur van Dinamo Tiflis heeft beroep aangetekend tegen de Europese schorsing voor twee jaar, die de tuchtcom- missie van de UEFA vrijdag oplegde. De club uit Georgië werd gestraft wegens een poging tot omko ping van de arbitrage bij de uitwedstrijd tegen Linfield.(Belfast) in de voorronde van het Europese toernooi voor landskampioe- oulou ad heesbeen Twee dagen voor de start van het Europees kampioen schap volleybal liep Edwin Benne met een rotgevoel rond in het luxueuze Sokos Vaakuna hotel in Oulu. Weliswaar had hij de avond voor het vertrek naar Finland als een van de laatste 'buitenlanders' in de nationale ploeg zijn sportieve toekomst voor een jaar verzekerd via een goed contract bij Parijs PUC. Maar de eerdere mededeling van bondscoach Joop Alberda dat voor hem geen plaats in de basis was ingeruimd, overtroffen de frustraties, die hij met zijn Italiaanse avontuur bij Catania had opgelopen. De trouwe en gezichtsbepalende volgeling van het Ne derlands team tijdens de bewindsperiode van Arie Selin- ger en Harrie Brokking was van het ene op het andere moment tot een oproepkracht gedegradeerd. ,,Ach", bleek Benne, die over enkele weken in de omgeving van de Sorbonne een apparte ment hoopt te betrekken, niet geschrokken van het niveau van de Fransen. „Het peil van de Italiaanse A2 is niet veel slechter dan dat van de Franse competi tie. Bovendien ben ik niet zo gek van Italië. Natuurlijk is het jammer dat ik na de Olympi sche Spelen niet heb kunnen oogsten, dat ik niet bij een top club terecht ben gekomen. Dat is een risico wat ik bewust heb genomen. Ik wilde onze missie afmaken. Door de alom heer sende economische recessie is de spoeling om een topsalaris te verdienen dun geworden. Zeker voor een type speler zoals ik ben. Aan de andere kant leef ik liever ontspannen en prettig. Wat dat betreft is Parijs sowieso veel leuker dan Sicilië." Die klap was zichtbaar hard aangekomen. „Kennelijk", zo typeerde de man met de meeste interlands (ruim 370) zijn ge voelens, „is dat mijn lot. Wat anderen mee hebben, zit mij vaak tegen. Ik heb al zoveel te leurstellingen meegemaakt." Maar gehard door het strenge regime van de toenmalige lei ders liet de Castricummer zich niet leiden door valse sentimen ten noch door kritiek op de nieuwe bewindvoerder. „Ik zeur niet om een plek", merkte hij nog voordat er een bal was ge slagen. „Het enige wat ik wil, is gerechtigheid en opheldering over mijn rol gedurende dit EK. Kennelijk ben ik niet meer zo belangrijk dan vroeger." Duidelijkheid Die duidelijkheid kreeg Benne het afgelopen weekeinde tegen Frankrijk (3-0) en Tsjechië/Slo wakije (3-1) sneller dan hij zelf had verwacht. In de allesbehal ve soepel draaiende tweede set tijdens de toemooi-ouverture tegen Frankrijk verscheen er - nog voordat Alberda hem het wissel-signaal had gegeven - een brede grijns op zijn gezicht. Het voor Olof van der Meulen fatale teken kwam bij 3-5, waar na de geprikkelde hoogwerker van 2.08 meter samen met Ron Zwerver iedereen op sleeptouw nam en het team tot en met het einde van de rit (15-7, 15-10 en 15-3) over de Franse drempel tilde. De afstraffing deed bonds coach Jean Marie Fabiani zicht baar pijn. Maar de bittere pil werd enigszins verguld door de constatering dat PUC, de club waar de veelvoudig internatio nal zelf nog steeds speelt, met het aantrekken van Benne geen verkeerde keuze had gemaakt. Vertrouwen Het ziet er naar uit dat Oulu, een industriestad in het hoge Finse noorden, voor Edwin Benne ook veel aangenamer wordt dan hij zelf voorafhad in geschat. Een dag na na. de flit sende start schonk Alberda hem opnieuw zijn vertrouwen, het geen de speler tegen Tsjechië- /Slowakije in alle opzichten waarmaakte. Met (opnieuw) Zwerver trok hij de hevig zwal kende Nederlandse formatie gaandeweg uit het diepe moe ras, waarin iedereen dreigde weg te zakken. „Het is jammer voor Van der Meulen", stak Al berda bij het opmaken van de balans Benne een hart onder de riem, „maar perfect voor het team. In dat opzicht hebben een luxe probleem. De bank is zo breed dat we iedereen even rust kunnen geven als een spe ler het goede ritme mist." Voor Olaf van der Meulen viel er gisteren weinig meer "te la Henk-Jan Held hamert de bal langs de verbouwereerde Tsjech Martin Deman. Nederland keek s chen. Uitgerekend op het mo ment suprème miste de Fries de scherpte, die hij niet alleen bin nen, maar ook buiten het veld in zijn spel en grappen en grol len legt. Zijn vorm en zijn en thousiaste inbreng tijdens de World League en in de laatste testserie tegen Canada gaven bij Alberda voor het EK dè doorslag om Van der Meulen de (liber- o)positie te geven, die de coach eigenlijk aan Benne had toege dacht. „Zo'n belangrijk toernooi werk je niet af met z'n zessen", herhaalde de roerganger de woorden, die hij vooraf ai tegen de selectie had gebezigd. „Ik sluit niet uit dat ze tijdens het EK alle twaalf aan bod komen." Reserves Tegen Frankrijk en Tsjechië- /Slowakije gebruikte Alberda er. uit pure noodzaak al tien. Weliswaar bleef de basis (Zwer ver, Grabert, Blangé, Zoodsma, Held en Benne (voor Van der Meulen) goeddeels in takt. Maar in beide duels zag de Gro ninger zich al snel genoodzaakt de reserves (Benne en Van der Horst in de eerste, alsmede Klok en Van der Goor in de tweede match) op te roepen om het dreigende onheil af te wenden. „Ik ben wel even geschrokken", klonk het realisme vooral na de zwakke vertoning tegen Tse- chië/Slowakije door. „Gelukkig vonden we op tijd de weg naar de overwinning, maar tevreden ben ik eigenlijk over niemand. Uitgezonderd dan Zwerver en Benne." Naar de oorzaak van het fou- tenfestival (geen blok, zwakke passing) kon ook de coach slechts gissen. „Ik denk niet dat het een kwestie van onderschat ting is. Het is meer verlies van concentratie. Daarmee maak je tegenstanders, hoe zwak ook in geschat, sterker dan ze in feite zijn". Daarmee doelend op de klus van vanavond tegen Zweden, dat zichzelf met twee verrassen de verliespartijen 3-1 tegen TsjechiëSlovvakije en 3-0 tegen Bulgarije), al min of meer op een zijspoor heeft gezet. Alber da: „Dit is voor iedereen een goede waarschuwing. In het in ternationale volleybalwereldje gaat er in dat opzicht elke dag een nieuwe wereld open". zwolle gpd FIDE-president Florencio Campomanes zei 'ont roerd' te zijn door zo veel Hollandse initiatieven, de Zwolse burgemeester L. Hermans sprak de hoop uit dat de schaakgeschiedenis met een 'Zwolle-variant' verrijkt zou worden en prins Jo- han Friso mocht de WK-match tussen Jan Tim man en Anatoli Karpov officieel voor geopend verklaren. Maar het vuurwerk werd tot het laatst bewaard, letterlijk, en op een wijze die de organi satoren bepaald niet in het draaiboek hadden op genomen. Er dreigde zaterdagavond een 'heus' binnenbrandje aan het slot van de feestelijke ope ningsceremonie De Nieuwe Buitensociëteit in hartje Zwolle. De namen van de grootmeesters werden op het podium ontstoken, de honderden aanwezigen, onder wie ook mijnheer de ambassadeur van Oman, keken geamuseerd naar het schouwspel en dc burgemeester nam nog eenmaal plaats achter het spreekgestoelte. Achter hem sloeg el de vlam in de pan, hardnekkiger dan was De eerste burger achtte het raadzamer zich uit de voeten te maken. „Ik hoop niet dat dit een te ken aan de wand is," sprak het voormalige Ka merlid even later al improviserend met een mi crofoon in de hand, terwijl achter hem de gordij nen ijlings werden gesloten en de aanwezige brandwachten hun werk deden. Schade bleek het vuur niet te hebben aangericht, gespreksstof daarentegen des te meer. „De match staat nu al in vuur en vlam," merkte iemand op. De loting, verricht door een goochelaar, leerde dat Jan Timman de tweekamp vandaag (aanvang 15.00 uur) met de witte stukken mag begii Dat heeft de Nederlander altijd als een (r jvoordeeltje beschouwd, hoewel hij niet herinnerd wordt aan zijn vorige match met Ana toli Karpov, drieëneenhalf jaar geleden in Kuala Lumpur, toen Timman de eerste de beste partij met wit in de gesloten variant van het Spaans op 'onheilspellende' wijze verloor. De rest is bekend. Opmerkelijk of op z'n minst opvallend tijdens het geanimeerde samenzijn zaterdagavond in Zwolle - met 'magic acts', illusie, dans en muziek - was dat de namen van Kasparov en Short angst vallig werden vermeden. Of deelde Campomanes indirect een sneer uit naar de twee 'rebellen' hij Timman en Karpov niet alleen om hun schaaktechnische kwaliteiten prees, maar ook twee 'echte gentlemen' noemde? De 'heren' in kwestie laten wel na zich laatdun kend over elkaar uit te laten. Timman praat met respect over Karpov („Hij is twee klassen beter dan Short."), andersom is het niet anders. Hun collega's in Londen hebben daar minder moeite mee. Nigel Short noemde zijn tegenstander een 'lelijke aap', een uitspraak die Gary Kasparov schouderophalend afdeed als 'psychologische do ping'. „Mr. Short heeft kennelijk impulsen nodig om me te haten," aldus de wereldkampioen die officieel geen wereldkampioen meer is. Maar wie is dat straks wel? Kasparov: „Na af loop zullen de mensen beoordelen wie de ware wereldkampioen is. Ik weet wel wie ze zullen kie zen. En dat is niet de winnaar van een match, die in een of ander Nederlands dorpje wordt ge speeld..." Wereldkampioen komt bij hoge snelheid ten val hamburg «anp Het Nederlandse mannenteam is dit weekeinde in het vierlan- dentoernooi van Hamburg zonder overwinning gebleven. Na de verdienstelijke gelijke spelen tegen Olympisch kam pioen Duitsland en houder van de Champions Trophy Austra lië (beide keren 2-2) ging giste ren het slotduel tegen. Palastan met 0-2 verloren. Australië, komende woens dag in het Wagenerstadion van Amstelveen opnieuw tegen stander van Oranje in een vriendschappelijke interland, bracht het evenement op zijn naam met vijf punten uit drie wedstrijden. Pakistan werd tweede met vier uit drie, ge volgd door Nederland (twee punten) en Duitsland, dat zijn fans teleurstelde door slechts één puntje te veroveren. Zaterdag werd Nederland te gen Australië te kon gedaan met het onbeslist. Na elf minu ten stond de ploeg van coach Roelant Oltmans al met 2-0 voor door treffers van Veen en Bovelander. Daarna onthield de Pakis taanse arbiter Iqbal Van den Honen een zekere strafbal na dat verdediger Wark de bal op de lijn tegen zijn voet had ge kregen. Nu konden Hager en Stacy voor Australië alsnog een gelijkspel redden. Wayne Rainey heeft waarschijn lijk zijn laatste motorrace gere den. De Amerikaan kwam giste ren op het circuit van Misano ernstig ten val. Bij controle in het ziekenhuis van Cesena bleek dat de wervelkolom van de 32-jarige Rainey beschadigd is. Gevreesd wordt dat de cou reur uit Califomië de rest van zijn leven in een rolstoel moet doorbrengen. Artsen konden geen zeker heid geven. De eerste 48 uur na de wedstrijd om de Grote Prijs van Italië zal nog nader onder zoek wórden verricht. „Je moet de hoop nooit opgeven", ver klaarde dr. Mattioli. „Maar mo menteel moeten wij er van uit gaan dat Rainey verlamd zal bij ven." Verdere behandeling zal in Los Angeles plaatsvinden. In de avonduren werd de motor coureur via Londen naar Cali fomië vervoerd. Bij een snelheid van 220 kfn per uur kwam Rainey op zijn Yamaha in de tiende ronde van de wedstrijd ten val. Zonder te bewegen bleef hij in het gravel langs de baan van de Santa Mo- nica-omloop liggen. Hij was bij bewustzijn en werd per helicop ter naar een gespecialiseerde kliniek in Cesena vervoerd. In eerste instantie leek hij enige zware kneuzingen te hebben opgelopen. Totdat hij viel voerde Rainey het kleine deelnemersveld aan. De omstandigheden waren droog en zonnig. Rainey ver overde drie keer achtereen de wereldtitel in de halve-literklas- se. Voor de start in Misano, de twaalfde van een reeks van veertien wedstrijden voor de ti tel, had hij een goed perspectief op een vierde kampioenschap. De zege ging nu voor een stal- genoot, de Italiaan Luca Cada- lora, die ook al de beste trai- ningstijd had genoteerd. Rainey was naast de italiaan op de eer ste rij gestart. De Amerikaan Ke vin Schwantz, van het met Ya maha concurrerende Suzuki, nam de leiding in de algemene rangschikldng over van Rainey. De 250 cc-klasse van de Itali aanse wedstrijd gaf een omme keer te zien voor de Nederlan der Wilco Zeelenberg. Weken lang was de Aprilia van de Bleis- wijker langzamer dan die van zijn concurrenten. Op het snelle circuit eindigde Zeelenberg, die een heel goede start had, weer eens bij de eerste tien, negende. De Fransman Jean-Philippe Ruggia was ver voor, ruim een halve minuut. De Japanner Tetsuya Harade is eerste in de WK-stand. Zeelenberg is der tiende. De Duitser Dirk Raudies boekte zijn achtste seizoenzege in de klasse tot 125 cc. Hans Spaan blijft vechten met zijn motor. Liever had hij de be schikking gehad over twee Hon da's, maar zijn beperkte budget verhindert dat. Spaan, ooit tweede in de eindstand voor een wereldtitel, kwam niet ver der dan 23e plaats. Radies, 48 kg licht en 1,62 m klein, kan de wereldtitel nauwelijks meer ontgaan. zandvoort wim de grood autosportmedewerker De op twee na laatste racedag van dit seizoen stond geheel in de ban van de punten. Logisch, want voor vele coureurs moeten er nu beslissingen vallen. Met nog een, maximaal twee races te gaan komt het er nu op aan. Het gedoe begon al gelijk bij de race voor de ldeinste produk- tiewagens. Titelverdegiger Eg- bert Top kreeg in zijn Suzuki Swift zijn overwinning niet ca deau. De Rovers 114 van Van de Haterd en Duncan Huisman gingen de slag volledig met el kaar aan. Huisman legde daar bij het loodje. Tweede werd Henk Tappel, eveneens in Su zuki. De eerste Rover was die van Toon van de Haterd. Amee de Jong uit Rijnsater- woude vierde in deze race haar rentree. Vanwege de geboorte van haar zoon had zij vanaf ok tober niet meer gereden. Suzuki maakt het haar mogelijk de laatste twee wedstrijden te rij den. Erg gelukkig was zij echter niet. Ook zij werd de dupe van het gekrakeel, verdween zelfs een moment van de baan en eindigde uiteindelijk als veer tiende. De start van de Formule Renault was op zijn minst tu multueus te noemen. Wegens een valse start werd de vanaf de tweede startplaats vertrokken Deen Brian Taulborg de wed strijd uitgehaald. In de eerste bocht de besté was het met een schuifpartij van Joop Boerkamp al raak. Frank te Wolde en Hemcarrijder Oscar Middeldorp uit Woubrugge profiteerden daarvan. Nadat Ten Wolde we gens een storing uitgevallen was, kon' Middeldorp de over winning niet meer ontgaan. Hierdoor leidt Middeldorp nu met 74 punten, gevolgd door teamgenoot Ten Wolde met 65 punten. De race voor het kam pioenschap van de produktie- wagens boven de twee liter werd gekenmerkt door de strijd tussen de broertjes Tom en Ron Langeberg. De Oegstgeestenaar Tom verdedigt zijn vorig jaar behaalde titel. Gestart vanaf de derde rij kreeg hij het al snel aan de stok met broer Ron die achter hem was vertrokken. Dat dit niet goed kon gaan, bleek in de zestiende ronde. Beide rij ders spinden, waardoor uitein delijk Tom's teamgenoot Mar cel van» Vliet derde werd. Tom Langeberg werd in zijn Lotus Esprit vierde. De race werd ge wonnen door Peter Kox, met Frans Voros, beiden in BMW, op een tweede plaats. In de Ci troen AX GTI-cup behaalde Sandra van der Sloot uit Alphen aan den Rijn een vijfde plaats. In een wedstrijd die ook in de eerste ronde al weer werd ge neutraliseerd vanwege een crash had Van der Sloot te kam pen met slecht functionerende remmen en ondanks een goede start kon zij niet uit de slip stream van John de Vos komen. De race werd gewonnen door Donald Molenaar met Rob Karst op een tweede plaats, ge volgd door Pieter van de Berkt. Wereldtitel voor Zwitsers duo Op het zware Prikkedamcircuit in Makkinga hebben Jacky en William Janssen de GP van Nederland zijspancross gewonnen. Daarmee was de 21-jarige tweeling uit Wychen de jongste winnaar van een zijspancross uit de geschiedenis. Ofschoon de Zwitsers Andreas Fuhrer en Adi Kaser op het Friese circuit geen rol van betekenis speelden, incasseerden zij hun eerste wereldtitel. In de eerste manche haalde de 34-jarige Fuhrer de finish niet, in de tweede had hij door zijn enorme voorsprong aan een twaalfde plaats al voldoende om de titel te pakken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22