Krajicek ontsnapt in marathonpartij Boogmans en Van Tongeren plaatsen zich op de valreep LD-Masters toetje van tennisseizoen Sport Leidsch Dagblad Tennis Circuit '93 Rabobank G3 MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 CHEF AD VAN KAAM. 071 356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER f Graf gebruikt weinig tijd NEW YORK» Steffi Graf heeft de kwartfinales van de US Open bereikt. Ze was in 50 minuten klaar met Mar> Pierce (6-1, 6-0) en heeft nu in vier partijen 2 uur en 24 minu ten gespeeld. Terwijl Richard krajicek er vijf uur en tien minuten over doet om Todd Martin opzij te zetten, heeft Graf met de helft van die tijd al vier speelsters verslagen De roep uit het vrouwencircuit om net zo veel geld als de man nen te krijgen, begint steeds be lachelijker te klinken. Grafs landgenote Boris Becker gaat ook lekker. Ili) krijgt tegen woordig hulp van John McHn- roe. 'Big Mac' - ook tv-com- mentator op Flushing Meadow - treedt de laatste weken op als coach van de 25-jarige Duitser die de US Open in '89 won en nu opgaat voor een nieuwe titel. In het afgelopen weekeinde keerde de rust terug na vijf dolle dagen die werden afgesloten door de uitschakeling van Go ran Ivanisevic door Carlos Cos ta. (Ivanisevic na afloop: ..Ik ga bij de vTouwcn spelen Pete Sampras (tweede geplaatst) won zijn wedstrijd tegen Ar noud Boetsch makkelijk. 6-4. 6- 3, 6-1 en gaat net als de num mer een van de lijst. Jim Cou rier. zonder problemen verder Courier won gisteravond laat van Malivai Washington: 6-4. (>- 4.6-2. Voor Mats Wilander is het toernooi voorbi). Mij verloor gis teren met drie keer 6-4 van de Fransman Cedric Pioline. Wi lander voelde wellicht nog de naweeën van zijn vrijdagnacht- optreden. Samen met Mikael Pernfors deed de 29-jarige base liner pas om bij half drie zatcr dagmorgen het licht uit in bel Louis Armstrong-stadium 7-o (7-31.3-6. 1-6.7-6 (8-6). 6-4. PLAATSINGEN EINDSTAND T'tck van Mdl (L'v.rl 23, 7 Wouter v^n sia) Jasper'van keffen (TLAN) 2U. 10 Maarten Soeis (torescate) 16. 11 M. rhael W.eten (TEAN) 13. 12 Jan Pieter Roeloifs (Aihpmade). Ronakl RifSóorp (Unicum) 12. 14. Tim Baveiaar (MunniK 11. l'i Iimo van oer Voort (Ha^erswoude) ld DEC' 1. Heddy Boers (Unicum) 4! Nicohne Derks (Hillegom) 22. 3 Hia van Santen (De Merenw,>) 16. 4 Manene Ha lenbeek (Leidse Hout) 14. 6 Barbara van der Gugten (R.jnMnters) 12, 6 Cmdy Berf? (Hiile^om) 11. 7 Gea van der Sman (Bent buizen) 10. 8 Iva Poiia (0LTC) 9. 9 Maud Beran (Unicum) 8. 10 InRr.o van der pias (2ee en'Dum), Marioe<. ten RefCe (te«1se Hou!) 7. 12 Ksa Co'son (Hille^om), Ma CIRCUIT IN CIJFERS PROGRAMMA Maandag 13 00 DOD IA) Hagenaar overleeft twee matchpoints tegen Todd Martin Richard Krajicek stond gisteren met één voet in het graf op Flushing Meadow, maar hij leeft nog. Wellicht leeft hij zelfs wel meer dan ooit. Want wie 0-2 in sets achterstaat, twee matchpoints overleeft en na vijf uur en tien minu ten winnend van de baan stapt, moet het gevoel hebben de hele wereld aan te kunnen. Krajicek zette in de derde ronde van de US Open een bijzondere prestatie neer te- gen Todd Martin: 6-7 (7-4), 4-6,7-6 (11-9), 6-4,6-4. NEW YORK ROB VAN DER ZANDEN „Op een bepaald moment is zo'n wedstrijd geen kwestie meer van fysiek sterk zijn of goed spelen, maar gaat het om mentale dingen", zei de 21-jari ge Hagenaar een uur na zijn marathonpartij. „Ik heb be nauwde momenten gekend, maar gek genoeg was ik op matchpoint legen niet nerveus. Nooit had ik echt het gevoel dat ik ging verliezen. Vlak voor de tiebreak in de derde set kwam ik op 5-5 en op mijn eigen ser vice 15-40 achter. Dat is het eni ge moment geweest dat ik dacht: dit wordt erg lastig." „Ik heb ook niet het idee iets ongelofelijks te hebben gepres teerd. Al is het natuurlijk wel een lekker gevoel om zo te win nen. Vorig jaar deed ik ook al zoiets hier tegen Markus", her innerde de triomfator zorgde, tijdens de opvalend druk be zochte persconferentie. Verliezer Todd Martin was aangedaan maar vol lof over Krajicek. „Hij speelde wonder baarlijk goed", overdreef de ver liezer. Vijf uur en tien minuten is lang. in de hitte van New York lijkt het zelfs gevaarlijk lang. In wer kelijkheid echter is de effectieve speeltijd beduidend korter. Martin en Krajicek speelden gis teren 386 punten (opvallend: ze maakten er ieder 193...). Na elk punt gebruiken de spelers de toegestane 25 seconden voorbe reiding voor de volgende service optimaal. Zeker met dit weer. Handdoekje pakken, zweet af vegen. racketgrip schoon ma ken. Dat kost 386 x 25 seconden en dat is dus al zo'n 2.5 uur weggegooide tijd. Voeg daarbij nog de wissels die in New York geen 90 seconden duren (vol gens de regels) maar drie minu ten (omdat het altijd lang duurt voordat de beweeglijke en ru moerige Amerikanen zitten) en dan wordt vijf uur en tien minu ten opeens betrekkelijk. Overi gens waren Martin en Krajicek dicht hij het US Open-record van Michael Chang en Stefan I dberg, die vorig jaar 5 uur en 23 minuten op de baan ston den. Krajicek hoefde na zijn mara thon niet op de bank bij hapto- noont Ted Troost. „Die ging eten na de wedstrijd. Ik ben zelf even op de bank gaan liggen om wat ijs op mijn pijnlijke knie te wrijven. Daarna ben ik heer lijk gaan douchen." Ruim 4000 toeschouwers ver drongen zich gisteravond rond de afgeladen baan 1 - de 'Grandstand' - om een glimp op te vangen van de thriller, die be gon als een erbarmelijke wed strijd waarin Krajicek geen mo ment zijn ritme vond. De ma nier waarop hjj zijn rug rechtte was wonderbaarlijk. Het pu bliek stond op de banken voor de man die 'comeback-kid' Jim my Connors deed vergeten op de US Open. Martin was een te kloppen te genstander voor Krajicek, maar dé dit jaar pas goed doorgebro ken man uit Lansing, Michigan werd door hem gevreesd. De 22-jarige Amerikaan begon dit seizoen als nummer 87. werd in 'no time' nummer 14 en staat nu zeventiende op de ATP-lijst. Vreemd genoeg is de 1.98 meter lange service-volleyer pas drie jaar prof en won hij onlangs in Coral Springs pas zijn eerste grote toernooi Ooit lag een bas ketbalcarrière in het verschiet en nog steeds betreurt Martin het dat hij geen guard is gewor den bij Michigan State Spar tans. Haperen Krajicek begon niet agressief en scherp aan het duel. De service haperde, de volleys waren niet af en simpele forehands en backhands verdwenen meters uit. In feite speelde hij niet eens LEIOEN GERRIT-JAN VAN GEEN TENNISMEDEWERKER I let seizoen van de open tennis toernooien is voorbij. De Leidsch Dagblad Masters zijn vandaag begonnen op de banen van Unicum. Afgelopen zomer plaatsten de beste acht spelers en speelsters in de B-, C- en D- categoric zich net zoals de afge lopen veertien jaar weer voor het seizoenstoetje. Ook de win naars van de D-dubbel 30+- toernooien sluiten deze week hun seizoen af. Met 30 deelne mende dubbels bij de mannen en 25 bij de vrouwen. Zoals gebruikelijk worden de diverse onderdelen in eerste in stantie in poules afgewerkt. Bij de singelaars plaatsen de beste twee van de poule zich voor de kruisfinales. De winnaars daar van spelen om een finale-plaats. De dubbelaars gaan in poules van drie van start. De winnaars plaatsen zich voor de kwartfina le. waarna het toernooi verder gaal volgens het afvalsysteem. Het LD-circuit omvatte dit seizoen veertig toernooien. Op die evenementen werden ne gentig onderdelen verspeeld, waarin Masterspunten te verza melen waren. Het laatste toer nooi was beslissend voor deel name. Jeroen Boogmans en Wouter van Tongeren moesten het toernooi van ZTC winnen om zich te plaatsen. Zij deden dat ook. - Zo bleef het LD-circuit span nend tot de laatste snik. Span ning. die deze week een vervolg krijgt, als het om de uiteindelij ke prijzen gaat. Want spelen in een poule-systeem levert vaak verrassende uitslagen op. De Masters is dan ook het enige toernooi van het jaar waar een speler kan winnen, hoewel hij of zij in de voorronde al een keer verloren heeft. Vanmiddag om 13.00 zijn de Masters van start gegaan. Tot en met vrijdag worden de pou lewedstrijden afgewerkt. In het weekeinde staan de kruisfinales en finales op het programma. I.ugthart Jan-Willem Lugthart gaat van start als de grote favoriet voor de eindzege in B. De Katwijker was dit seizoen werderom on genaakbaar. Ook dit jaar verloor hij maar één keer. In Lisse moest hij Coen van Bemmel in de kwartfinale laten voorgaan. De overige toernooien waaraan hij deelnam, beëindigde Lugt hart als nummer één. Marco Visser wordt verwacht als zijn opponent in de finale. De Uni- cummer boekte twee toernooi- overwinningen, in Lisse en op Dekker. Gert-Jan Hgberink is samen met Jeroen Boogmans en' Jeroen Vink één van de drie de butanten op de B-Masters. De Voorschotenaar. die hockey al tijd boven tennis stelde, maakte dit jaar indruk en staat dan ook als derde geplaatst. Mare Fleischeuer, winnaar van vorig jaar. completeert het kwartet geplaatste spelers. Bionda Zonderop is het eerste reekshoofd in B. Voor haar staat er deze week veel op het spel. Vijf keer stond ze in een Mas- ters-eindstrijd, vijf keer verloor ze die. Er zal haar veel aan gele gen zijn om de Masterstitel dit jaar wel binnen te halen. Win nares van vorig jaar. jolanda Mens, is in staal om ver te ko: men. maar litelprolongatie lijkt er niet in te zitten. Carlijn Buis versloeg haar dit jaar drie keer. Martijn van den Berg voelt in C de hete adem van Marc Brand in zijn nek. Zij worden zondag in de eindstrijd tegenover elkaar verwacht. Menno Seriier en Matthijs van Sterkenburg zijn de naaste belagers van het tweetal. I leddy Boers profileerde zich dit jaar als sterkste C-speelster en eindigde met een straatleng te voorsprong op de concurren tie. De Unicumse won alle acht de toernooien waarvoor zij in schreef en is de te kloppen vrouw op de Masters. Marieke Halenbeek is als tweede ge plaatst. Nicoline Derks en Bar bara van der Gugten worden geacht de kruisfinale te halen. loost Rothbarth en Charlotte Zandbergen zijn als districts kampioenen de favorieten in D. Rothbarth heeft als voornaam ste concurrenten Arthur Hertz berger. Jacco Poot en Rudy Wellner. Zandbergen krijgt te maken met Marjolein Cornelis- sen en Danielle Derks. In het begin van zijn partij tegen Richard Krajicek was Todd Martin oppermachtig. foto herb swanson/afp servicevolley, daarvoor was hij meestal veel te laat aan het net. Krajicek liet in zijn gedrag duidelijk merker? dat hij be hoorlijk baalde. Op zulke mo menten is het net alsof Krajicek de partij weggeeft. Nadat hij in de eerste set al in zijn eerste ser- vicegame werd gebroken, was reeds duidelijk dat hij niet lek ker in de wedstrijd zat. Hij red de zich nog wel door terug te breken, maar in de tiebreak ver loor hij de set (7-4). In de twee de kwam de ommekeer nog niet. Krajicek maakte weer de meeste fouten en verloor met 6- 4. „Ik had niet het gevoel dat ik te traag of sloom begon. Wel had ik moeite me te concentre ren. Ik zag de bal slecht, vooral bij het volleren. Bijna iedereen op de tribune draagt iets wits met dit weer en dan zie je de bal slecht komen." In de derde reeks moest op nieuw een barrage de beslissing brengen. Ondanks een 5-3 voorsprong (en zelf aan service) kwam de als tiende geplaatste Krajicek toch in de problemen door een dubbele fout. Hij over leefde twee matchpoints en kreeg na een schitterende fore handwinner een derde setpoint. dat hij verzilverde. Kentering Het was iets dat op een kente ring leek en de schijn bedroog niet. De vierde set won hij met 6-4 en de vijfde ronde draaide uit op een miraculeuze finale met alles erop en eraan. Op 4-4 forceerde Krajicek de belang rijkste break (5-4) door na een knappe return de bal met een forehand bijna dwars door het lichaam van Todd Martin heen te slaan. Met een lovegamc en een ace (nummer 24) op 40-0 maakte hij de partij uit: 6-4. De toeschouwers in het sta dionnetje werden gek en Kraji cek sloeg, dol van blijdschap, een bal richting Manhattan. Die klap telde niet meer mee, maar werkte wel bevrijdend. In de vierde ronde wacht morgen An drei Mcdcvedev. als achtste ge plaatst. Die mag zijn horst nat maken. Jeroen Boogmans en Wouter van Tongeren hebben zich met hun enkelspeltitels in het Drie Klaver Drie-toernooi alsnog ge plaatst voor de LD-Masters. Charlotte Zandbergen en Mike van Velzen pakten in het evene ment in de eigen woonplaats de eerste prijs in de D-afdcling. Plaatsen of inspelen voor die zo belangrijke Masters. De af sluitingvan het tennisseizoen in het district Leiden loopt als een rode draad door hel Drie Klaver Drie-toernooi. Boogmans en Van Tongeren grepen de laatste kans op deelname door in Zoe- terwoude de titel bij de B- res pectievelijk de C-mannen bin nen te slepen. Boogmans deed dat met zo veel overtuiging, dat hij direct tot de favorieten voor de Masters B-titel wordt gere kend. De speler van het eerste team van Zee Duin stond geen set af en was ook in de fi nale tegen lerocn Vink snel klaar: 6-1 6-2. Boogmans ver drong Marcel van Rijn. die in Zoeterwoude niet in actie kwam. van de achtste plaats. De dertigplusser had er geen pro blemen mee. .Als Jeroen direct na de competitie niet gebles seerd was geraakt, had hij zich toch moeiteloos geplaatst. Ik kom deze week nog wel even een biertje drinken." Sigrid Ra vensberg uit Zoetcrmeer werd winnares bij de vrouwen voor ReneeCrama. Van Tongeren moest afreke nen met het complete veld van deelnemers aan de C-Masters. Alleen Taco de Vries ontbrak. De Merenwijker streed met Jas- per van Ingen om de achtste plaats. Met de toernooizege maakte hij zijn achterstand van twee punten op de speler van TEAN goed. Van Ingen werd na het afbreken vrijdag alsnog het slachtoffer van Van Sterken burg. Van Tongeren bleef in de kwartfinale tegen Brand en bij de beste vier tegen clubgenoot Van den Berg ter werd niet 'ge deald') in drie sets overeind. De eindstrijd legen de leeggespeel- de Van Sterkenburg. die ook nog eens in het clubtoernooi zijn partijtjes afwerkte, werd een formaliteit. Marielle Pati- wael was in deze categorie de sterkste speelster. Zoeterwoude kreeg in de D- afdeling winnaars uit het eigen dorp. Charlotte Zandbergen gaf een ondubbelzinnig visitekaart je af voor de Masters door ook in haar vierde toernooi in Lei den opnieuw ongeslagen te blij ven. Marjolein Cornelissen werd in de eindstrijd ruim ge klopt en meteen van de eerste plaats van de ranglijst verdre- Mike van Velzen stond voor de derde maal van dit seizoen tegenover Mark Spigt. De zoon van wedstrijdleider lohan van Velzen bleef op eigen grond on geslagen. De twee andere zeges op Spigt kwamen op kunstgras (Zuid-West) en gravel (districts op Unicum) tot stand, waarmee de jeugdige Zoeterwoudenaar op drie verschillende types on dergrond de winst greep. Bij de D-dcrtigpiussers bleef andermaal de honfdpri|s in Zoeterwoude. Mcerhurgers I lan Felkers en Geert van Zandwijk waren de laatste deelnemers, die het Masters-heiligdom mochten betreden. Bij de vrou wen werd het laatste ticket ver overd door Katja van der Klaauw en Corry van der Mcy. Nieuwkoop Het Mastersgeweld bleef verre van het Dulentoernooi in Nieuwkoop. In de finale hij de C-mannen rekende Mikel Wie ten af met thuisspeler Pieter Frans Stroo. Een afdeling lager miste Danny van der Doe op twee games de toelating tot de D-Masters. De jeugdspeler van TEAN kon op een 6-1 5-5 stand niet doordrukken cn moest Rian van der Hoef na de derde set feliciteren. Dick Ackcrman fungeerde niet alleen als wed strijdleider. maar veroverde ook nog eens twee prijzen. Eerste in het herendubbcl C. tweede in het 35+ onderdeel in dezelfde categorie. Chris Hartman was goed voor tweemaal goud. de thuisspeler won het 35+ heren dubbel D en de mixed D met wedstrijdleidster Lies de Vries. De leeggespeelde Matthijs van Sterkenburg was in de C-finale van Zoeterwoude geen partij voor Wouter van Tongeren.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21