TOP zet de zaken onmiddellijk recht Handhaving Holland, degradatie Spartaan Alphians zorgt voor mooi slot Vrouwen AAV en AV Holland redden zich Sport Toernooizege Jessica Gal Vis wint in Voorschoten De Bataven beter dan AAV '36 Fiks keert met succes terug in eerste klasse HW '70 gaat onderuit Docos verpulvert DHC MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 Onverwachte uitkomst van competitiefinale Niet AV Holland, maar De Spartaan is ten ónder gegaan in de zinderende competitiefinale van de landelijke eer ste divisie. Terwijl de Leidse atleten zichzelf gisteren in Nijmegen overtroffen, kwamen de Lissenaren 145 pun ten tekort voor lijfsbehoud. Pas na afloop van de onover zichtelijke puntentelling, kwam De Spartaan (22ste) als één van de vier ongelukkigen uit de tombola tevoor schijn. Holland klom zelfs op naar de achttiende plaats. NIJMEGEN TIM BROUWER DE KONING Het grote verschil tussen Hol land en Spartaan was het ver werken van de zomervakantie. Bij de Leidenaars stond iederen op scherp. Zo liep Ronald Ver mond, koud terug van een va kantie in Tsjechië, de 800 meter veel sneller dan ooit tevoren (1.56,8). „Tijdens mijn vakantie was ik te verliefd om veel te trai nen", zei de herboren Leide- rjaar na afloop. Ook op de andere loopnum mers scoorde Holland er lustig op los. Veteraan Martien van der Hoorn, sinds 1 september terug op het oude nest, beëin digde de 3000 meter steeple chase als derde in 9.22,6. Het aantrekken van de waardevolle routinier was voor de Leidse vereniging een dubbeltje op zijn kant. Ook de Spartaan had na melijk belangstelling, met name met het oog op veteranenwed- strijden. „Ik had al een groene broek aangeschaft", zei Van der Hoorn, die de hindernisrace af legde in eep geleende oranje Holland-broek. Het verschil met zijn Spar taan-collega Marijn van der Ploeg mocht er zijn. De jeugdi ge Lissenaar had zijn vakantie kennelijk niet zo goed verteerd, want na een snel begin zakte hij af naar regionen waar hij nor maal gesproken niet thuishoort (9.50,3). Zijn 23-jarige clubge noot Krik Bakker viel tegen op de 5000 meter (15.55,5), die Hollander Theo van der Veer van kop af won in 14.59,7. Op de 1500 meter leidde een ande re oranje-broek de dans. Jan Jansen (3.56,2) duldde clubge noot Michiel Mooibroek (4.05,0) en de nooit versagende Jan Laan van De Spartaan (4.00,0) niet al te dicht in zijn nabijheid. Spartaan Danny Paardekoper kwam op de 800 meter tot 1.56,7. Op de technische onderdelen boekte De Spartaan enkele suc cessen. Kogelslingeraar Peter van Noort zorgde met een worp van 59,88 meter voor de beste Nederlandse prestatie van het seizoen. Hoogspringer Edwin Peter van Noort kwam in Nijmegen met de slingerkogel tot op twaalf centimeter van de zestig meter. Het mocht zijn vereniging De Spartaan niet baten. foto archief Kortekaas bleef met een sprong van 1,95 slechts een fractie ver wijderd van de twee meter. Hol land-junior Koen Hamers ver beterde zich zowel met de speer (52,86) als met de kogel (12,26). Jeroen Kolnaar sprong 6,57 me ter ver. De rest van de Leidse ploeg presteerde, op een enkele springer na. volgens de hoogge spannen verwachti ngen. De Spartaan daarentegen kan na de koude douche in Nijme gen zijn wonden likken. De jeugd moet volgend jaar wor den klaargestoomd om de fak kel over te nemen van de onver- slijtbare 'generatie Van Noort'. Looptrainer Piet Waaning weet in welke richting hij vooruit gang moet zoeken. „We gaan wat meer nadruk leggen op de loopnummers, want we hebben de laatste jaren het accent te veel op technische training ge- CHEF AD VAN KAAM. 071 356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 RUSSELSHEIM ANP Jessica Gal en Claudia Zwiers waren dit weekeinde de Neder landse winnaressen tijdens een sterk bezet judotoernooi in Rüssselsheim. Gal (tot 56 kg) boekte haar eerste toernooizege na een blessure, die haar zeven maanden buiten de wedstrijd- mat hield. In de eindstrijd won de Amsterdamse van de Britse Debbie Allan met yuko. Zwiers (tot 66 kg) toonde haar goede vorm door in de finale met een vol punt te winnen van de Oos tenrijkse Anneliese Angelberger Gal rekende onder meer af met de Britse Nicola Fairbro- ther, de winnares van het zilver tijdens de Olympische Spelen. De studente is geheel hersteld van haar schouderblessure en lijkt klaar voor de wereldtitel strijd, die eind deze maand in Hamilton (Can) begint. VOORSCHOTEN De Voorschotense Vlietloop kende op de 21,1 kilometer Ineke Vis als winnaar bij de vrouwen. De Wateringse atlete startte voor een 'stevige tempoduurloop', maar finishte in een aansprekende 1.21.37. Bij de mannen was het de onbekende Schippers die de winst greep. Samen met Hagenaar Ajbar bleek hij binnen de 110 (1.09.34 om 1.09.40). Martin Oosterwijk werd derde in 1.10.21. Bij de veteranen was Henk van Velzen van De Bataven in 1.09.49 de snelste. Op de tien kilometer, waarvan het parcours vanwege de drassige ijsbaan enkele honderden meters werd omgelegd, won Su- ze Groen in 't Woud in 42.00. De Bataafse bleef clubgenote Corry van Egmond negentien tellen voor. Het organisatie-comité van de Voorschotense wedstrijd is van zins volgend jaar de KNAU-wedstrijdstatus aan te vragen, wat ge zien de winnende tijden en het grote aantal deelnemers (1010) re denen een terechte keuze lijkt.In Warnsveld liep Harry Versteegen een uitstekend in de plaatselijke halve marathon Hanzeloo. Drie minuten achter winnaar Sijtsma finishte de Bataaf in 1.09.29. Beide ploegen eindigen ruim boven de streep AMERSFOORT WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER De vrouwenploegen van AV Holland en AAV '36 slaagden gisteren in de degrada tie-finale van landelijke atletiekcompeti- tie met glans voor de test om de status van eerste-divisionist. De ploegen ein digden in de slotwedstrijd als eerste en vijfde en nemen in het totaalklassement de tiende en de dertiende plaats in, hon derden punten boven de rode streep. Voor AV Holland was er in de sfeervol le Aniersfoortse wedstrijd geen vuiltje aan de lucht. Nadat in de laatste voor ronde-wedstrijd een uitstekend resultaat werd neergezet, was een prognose opge steld die meer weg had van een promo tiekandidaat. Alleen de zeer late afzeg ging van Monique Bodijn gooide roet in het eten, omdat de ploeg enkele wijzi gingen moest ondergaan. De breedte van de Holland-ploeg toont zich in het feit dat zowel werpend, lopend als springend goede prestaties werden gerealiseerd. Lopend was het Bianca Vermond die drie minuten na de 4x100 meter estafette startte op de 800 meter en dit moest bekopen met een in zinking. Desondanks zette de Leidse een tijd neer van 2.28,72, terwijl ze twee uur later volledig hersteld tweede werd op de 200 meter (26,36). Troeven Yvonne van Dorp pakte bij de Leidse at letes de meeste punten. Op haar specia liteit verspringen werd ze eerste, hink- stappend tweede. Bleef de beste verte- sprong met 5,66 iets achter bij de ver wachtingen, de hinkstapsprong leverde met 11,06 een persoonlijk record op. Op de werpnummers lieten twee speciale troeven in positieve zin van zich horen. Met de kogel pakte Jacqueline Baljet als vanouds een mooie vierde plaats. Ook ongetraind kan het werptuig schijnbaar moeiteloos een afstand van 11,32 berei ken. Astrid Engwegen, vóór haar huwe lijk met kogelslingeraar Remy nog Weij- nen geheten, nam voor het eerst sinds een vol jaar de speer ter hand. Met een afstand van 35,18 en een derde plaats benaderde ze de prestaties uit de tijd dat ze nbg volop trainde. Kentering Bij het Alphense AAV '36 werden de ge zichten gaande de wedstrijd somberder. Begonnen op de zevende stek stonden de Alphense atletes een tijd lang achtste en zes nummers voor het einde zelfs ne gende en laatste. De kentering begon bij Lisette Stad houders, die in een mooie race de 1500 meter op haar naam schreef (4.55,92). „Vanaf de winst van Lisette begon het te komen", analyseerde ploegleider John Nieumeijer. Daarna hleef iedereen bo ven de prognoses." Dit gold met name voor Marie'lle Stokdijk die met een vier de plaats op de 400 meter (61,89) en een tweede achter verspringster Van Dorp (5,07) waardevolle punten en voorsprong uit het vuur sleepte. Verrassend Linda Verhorst kwam net zo goed uit de verf. De jonge sprintster dubbelde de 100 en de 200 meter en werd verrassend res pectievelijk vierde en tweede. Op beide nummers bleef ze gevestigde seniores voor, terwijl ze tegen de wind in met 13,12 en 26,54 ook nog snelle tijden rea liseerde. Het optreden van Sietske Rensen be vestigt de doorstroming van jong talent binnen AAV '36. In het afsluitende num mer van de dag, de hinkstapsprong, pak te ze met 10,06 een vierde plaats. Met een verrassende winst in de districtsfinale .West II stelde de mannenploeg van De Bataven gisteren zijn kandidatuur voor de promotie naar de eerste divisie. De Leidse atleten bleven het Alphense AAV '36 ruim 100 punten voor. Één nummer voor het einde lag de AAV nog ruim voor op de Bataven. In één klap zetten Huub Pragt en Jan Kortekaas een achterstand van 150 punten om in een even grote voor sprong. Het tweetal realiseerde tijden van 15.00,4 en 15.02,3 en zette de gezamenlijke te genstand op minuten. Eerder op de middag liepen Kamiel Maase en Joost la Lau snelle 1500 meter-tijden. Met 3.48.0 en 3.52.8 werden zij tweede en derde. Ju nior Bastiaan Heus kroop mee in de slip stream en pakte namens AAV '36 een tijd van 3.56,9 mee. Op de 100 meter was Martijn de Lange met 11,1 razendsnel. Van AAV was Ruud van Maurik de punten- pakkende steunpilaar van de ploeg. Bleef de 14,79 op de 110 meter horden iets achter bij de verwachtingen, met 14,58 plaatst de Alphenaar zich opnieuw hoog in de nationale top-tien van het hinkstapspringen. Verder liep het niet bij de Alphense ploeg. Bataaf Cees Hoogenboom had een verklaring voor het uitstekende resultaat: „De andere ver enigingen waren dit keer technisch niet veel sterker dan wij. terwijl onze loopnummers veel beter gingen dan tot nu toe." Opvallend was het debuut van A-junior John van der Wulp met 11,4 op de 100 meter, 6,28 ver en een goe de bocht in de 4x100 meter estafette (goed voor •een sterke 43,2). 1 De districtscompetitie bij de vrouwen is van laag niveau. De Spartaan en De Bataven wer den ondanks grote gaten in de ploeg derde en vierde. Bij De Spartaan was de sterkste presta tie gisteren voor Astrid Oostermeijer, met een speerworp van 38,44. Astrid van Velden liep de twee baanrondes liep op de 800 meter 2.21,5, Marjan van Voorden 10.50,0 op de 3000 meter. OEGSTGEEST BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER De terugkeer van Fiks in de eerste klasse verliep zaterdag uiterst succesvol. Tegen het gerenommeerde ODO(M). vorig seizoen nog tweede, behaalde de ploeg van coach Henny Piket een doelpuntrij ke 17-16 zege. „Dit resultaat kwam voor mij niet onverwacht", al dus de Leidenaar na afloop. „Maar als we dit zo kunnen doorzet ten, zorgen we aan hel einde van het seizoen misschien wel voor een verrassing." „Mijn verwachtingen zijn erg hoog gespannen dit seizoen", zette Piket fors in. „Met wat er momenteel in het veld staat en langs de lijn zit, moeten we zonder meer in staat zijn hoog mee te spelen." Nieuwkomers Carola van Tol (ex-De Algemene) en Maikel Martens (ex-K/ Leiden) hadden reeds een waardevolle inbrengen scoorden bovendien elk tweemaal. Belangrijk wapen is ook de grote trefze kerheid. „Ze haalden een schotpercentage van 1 op 4". rekende ODO-coach Ab van Bruggen na afloop voor. „Met twee dames die zelfs 2 op 5 en 2 op 4 haalden. Vorig seizoen hadden wij met ODO een gemiddelde van 1 op 8." De opening van Fiks was evenwel wat pover. Het duurde tien mi nuten voordat Henrik Hooimeijer de eerste treffer maakte (1-3) en na twaalf minuten keek de thuisploeg tegen een 1-5 achterstand aan. I let herstel kwam snel en via 3-6 nam Fiks bij 7-6 de leiding over. Na een verder gelijk opgaande eerste helft (rust 9-9) startte Fiks na de hervatting opnieuw slecht. Een kwartier lang hikte het tegen een achterstand van twee doelpunten (9-11, 12-14) aan, om vervolgens het initiatief te grijpen en in het laatste kwartier niet meer uit handen te geven. Topscorer Matthijs de Visse (5), Tanja Huizing, Maikel Martens en Marleen Boomgaard zorgden voor 16- 14, waarna de Visser (17-15) voor de laatste Fiks-treffer tekende: 17-16. LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER De vrouwen van HW '70 heb ben in de regionale eerste klasse van de veldhandbalcompetitie de knappe prestatie van de vori ge week, winst tegen Meeuwen, niet kunnen herhalen. HVC bleek in Voorschoten net iets te sterk: 6-5 (rust 4-3). De magere score geeft al aan dat de defensies de strijd be heersten. HW hanteerde de vertrouwde 3-2-1 verdediging,* terwijl HVC met een hangende 5-1 defensie opereerde omdat van HW bekend is dat het mank gaat aan schutters uit de tweede lijn. Na een niet veel goeds belovende 3-0 voor sprong voor HVC leverde een break-out van Anneke Gijsman 3-1 op en Nina Krosschell pro duceerde 3-2 uit een een-twee tje met Monica Zeeuw-Van der Laan. De overige Voorschotense treffers kwamen van laatstge noemde. HVC behield een licht overwicht, maar stuitte in haar dadendrang op Aimee Visser, die haar sterke keepen onder streepte met het stoppen van vier strafworpen. HVC won dus verdiend maar krap. In de eerste klasse afdeling won Oase met 12-8 (rust 6-4) van Hermes. Hermes opende weliswaar de score, 1-0, maar toen Oase de break-out goed benutte via het ervaren trio Ger- rie Hoogenboom, Anita van der Poel en Jannie Jansen, 5-2, was Hermes in feite al geklopt. Dat de Haagse ploeg tot 10-7 nog aardig kon bijblijven dankte het aan onnodige fouten van Oase. Bij Oase keepte Anja van der Geest sterk. Voor Oase scoorden Anita van der Poel (4), Wilma van Hees, Gerrie Hoogenboom, Marleen van Stipdonk en Jannie Jansen (2). In dezelfde klasse speelde MSV gelijk tegen EHC: 11-11 (2- 6). De ruststand geeft al aan dat MSV in de tweede helft veel kracht moest geven om langszij EHC te komen: 7-7. MSV kwam op 10-7 om met de winst in zicht de teugels weer uit han den te geven: 10-11. De gelijkmaker van Jacque line Knijnenburg was dik ver diend. Voor MSV scoorden Jac queline en Joke Knijnenburg (4) en Karin van Schie, Marjan van Schie en Claudia van Rijn. LEIDEN MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER De Leidse korfbalclubs zijn met wisse lend succes begonnen aan de nieuwe vcldcompetitie. TOP, Fiks en Tempo behaalden nipte overwinningen, terwijl De Algemene zelfs met ruim verschil won. De overige vier clubs moesten al le punten aan hun tegenstanders laten. top had sinds september 1992 geen veldwedstrijd meer gewonnen, maar dal werd tegen Ahimo gelijk rechtgezet: 15-14. De Sassenheimers dankten deze zege aan een sterke tweede helft, want aanvankelijk be paalden de bezoekers het scoreverloop (7-9 rust). Na de paalwisseling gaf de verdediging minder kansen weg. Dat gaf de aanval alle gelegenheid om zich te ontplooien. Gerco Langclaan (2). Linda Dannijs, Chantal van Duijn en Ron van der Willik zorgden na 8-10 dan ook in krap negen minuten voor 13-10. Toch keerde de spanning terug, omdat de aanval onfortuinlijk was met het schot en het afvangen (13-13). Met twee goals hielp topscorer Langelaan (6) 'FOP de langverbeide zege. Het sterk gerenoveerde De Danaï den kwam net schot en tijd tekort om Trekvogels te achterhalen. Coach Ruud Schreuder had het herenkwartet op drie plaatsen gewijzigd. De ploeg speelde daardoor nog wat onwennig, hetgeen de tegenstander gelegenheid gaf het scoreverloop te bepalen. Acht minuten na rust leek de wedstrijd ge speeld met 6-11, maar daarna zette de thuisclub een krachtig offensief in. Dat resulteerde in goals van nieuwelingen Casper van Nierop (2). Marcel Keijzer en I lans van der Velde als ook Richard Dikken en invaller I leiko Locher. maar de gelijkmaker bleef uit: 12-13. Poulegenoot Tempo ging beter vari start en hield Diamco met 9-8 net ach ter zich. Coach Nico Oskam was des ondanks niet tevreden, want de eerste aanval was met twee goals (3-2 en 6-4) duidelijk onder de maat gebleven. Na 7-5 stond het desbetreffende vak liefst achttien minuten voor de korf, zonder enig succes te behalen. Daarin bracht ook het inzetten van Erik Pons geen verandering (7-7). Joke Boot en Ben Nikkels waren na de vakwisseling wel succesvol en hun goals bleken beslis send voor de goede afloop. Kansloos Gezien de 17-12 eindstand leed Fides Pacta een kansloze nederlaag tegen De Corvers. Deze cijfers waren in sterke mate misleidend, want de fusieclub speelde een goede wedstrijd. „Als we deze lijn voortzetten, zie ik het wel zit ten". zei coach Steven Tims, die Betti- na Buikstra terug in de basis haalde en de rentree van een andere routinier, Patricia Gottmer, overweegt. Minder te spreken was hij over de scheidsrechter, die de bal liefst tienmaal op de stip leg de. Daardoor was er ondanks goals van Jan Willem Meijer (3). Wendy van Hooven, Dimitri IJzerman en Henk van der Waals (2) steeds een achterstand, die in de slotfase tot geflatteerde hoog te opliep. De Algemene maakte het zichzelf te gen Sperwers onnodig moeiiijk, omdat het niet goed omging met een ruime voorsprong. De bewoners van de Leid se Hout kwamen na 3-3 door Remco (2) en Annemieke Molloy, Diana Hop penbrouwer, Alfred Lambooy en Perry Venema op 9-5, waarmee de wedstrijd gelopen leek. Daarna boette de aanval echter zo sterk sterk aan concentratie en zuiverheid in. dat de voorsprong tot 10-8 slonk. Goals van Arnoud (2) en Al fred Lambooy en Remco Molloy maak ten aan alle onzekerheid een einde: 14- 9. Amper tien minuten waren verstre ken. of KZ Leiden stond bij KVR al op een 6-0 achterstand. Het achttal van Herman Godefroy kon ondanks een gebrek aan rebound goed terugkomen met goals van Sandra Verhorik (2), An- nelies van der Blom, Aldo Spadon en Martin Verhorik (7-5 rust). Aan het be gin van de tweede helft lieten de Leide naars zich echter weer overdonderên (10-6) en ditmaal volgde er geen ople ving meer. Integendeel, de score liep op tot 18-8, wat in de ogen van Godef roy wel wal geflatteerd was. Ook Crescendo kende bij NIO een fase, waarin de ploeg even niet in de wedstrijd zat. Peter Baak (2), Wijnand Alberts en debutant Edwin van der Kraan zorgden voor een goede opening (2-4), maar in het volgende kwartier liep het niet meer zo vlot (8-4). None Lepelaar en Arno Kooloos herstelden diep in de tweede helft even het even wicht (9-9 en 10-10), alvorens de thuis club de beslissende 11-10 maakte. LEIDEN JAN DAAN VAN OOSTEN MEDEWERKER De honkballers van Alphians komen volgend jaar opnieuw uit in de eerste klasse. Twee overwinningen op Neptunus Tridents (5-1 en 4-2) brachten de Alphenaren niet alleen bui ten degradatiegevaar, maar ook de vierde plaats in de eindrang schikking. De softballers uit Al phen kregen in de finale om de nationale titel in Utrecht tegen Antillian Stars een ferme draai om de oren: 3-1 en 10-0. Alphians stelde met twee de gelijke honkbalpartijen tegen J"4eptunus het eerste klasse schap veilig. Waar Brett Thorn- steinson op de heuvel de verde diging gesloten hield, zorgden vooral Walerie van Wijngaarden en Emil Smit met goed slagwerk voor de aanvallende impulsen Na een 3-0 stand in de tweede inning werden de Rotterdam mers eenvoudig met 5-1 versla gen. De tweede wedstrijd verliep voor Alphians even voorspoe dig. Deze keer leidde Jurgen van den Bosch de verdediging. Van den Bosch stond alleen in de zesde en de zevende inning twee Rotterdamse runs (één homerun) toe. nadat de Al phense aanval in de vierde in ning een 4-0 voorsprong had den genomen: 4-2. Hiermee was de taak van de Amerikanen Bruce Heiser en Thornsteinson volbracht. SV Wassenaar won en verloor dik van het zwakke Tilburg. De verslagen titelkandi daat (PSV werd kampioen) ver sloeg de Tilburgers zaterdag met 14-2, maar ging gisteren met 10-3 ten onder. In de confrontatie tussen de softballers van Alphians en An tillian Stars zorgde een rake klap van Urnie Solomons in de eerste inning nog voor Alphens optimisme: 1-0. Antillian Stars kwam echter nog in diezelfde inning op gelijke hoogte: 1-1. In de zesde inning lieten de Stars zien de betere ploeg te hebben: 3-1. De tweede ontmoeting van de best-of-five ging voor Alphians geheel de mist in. Al in de eerste inning liet de Utrechtse aanval weinig heel van de worpen van pitcher Tuti Rumai: 3-0. De snelle achterstand bracht het inmiddels morrende Alphians totaal van slag. Antillian Stars profiteerde zonder aarzeling van de Alphense onenigheid en brachten de tweede wedstrijd in de vijfde inning tol een vroegtij dig einde: 10-0. Alphians moet de volgöenide twee wedstrijden winnen om nog kans te houden op de Nederlandse titel. De softbalsters van Alphians hebben de competitie positief afgesloten met twee overwinin gen op SC Haarlem: 4-3 en 1-0. Scores van Celeste (2x) en Jascha Rooswinkel. Wendy ten Haaf en Marcella van Duyn wa ren voldoende voor een dubbe le zege. De tafeltennisters van Docos zijn in hun voorgespeelde wedstrijd in de tweede divisie tegen DHC goed uit de startblokken gekomen. De 8-2 winst in eigèn huis tegen het gepromoveerde DHC was iets geflatteerd. Bij de Delftse vrouwen vormde Wanny Tirtawidjaja een lastige hinder nis. Alleen Mirjam Bik f3x) wist haar, zij het met miniem verschil, van zich af te schudden. Manon Nijssen( 2x) en Karin Bunnig (2x) en het gewonnen dubbel zorgden verder vooreen goede start. De tafeltennissers van Pecos/Oegstgeest oefenden zaterdag in de Vo- scuvl. Het vlaggeschip rolde TSC (eerste div.) met 9-1 op. Herman van der Broek en 'I ed van den Berg bleven ongeslagen. Friso Reitsma ver loor een potje De reserves van Oegstgeest (eerste div.) namen het op tegen eredivisieclub Avanti en wonnen verrassend met 7-3.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20