AIDS -campagne stuit op onbegrip De fout van de Kurden is dat zij vrij willen zijn TGV schiet over de grenzen heen Feiten &Meningen MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 Vijf TGV's op een rijtje. Een schok tussen stilstaan en rijden is er niet. De trein verlaat geluidloos Gare de Lyon, het kopstation in het zuidoosten van Parijs. Alleen de wissels van de hier nog oude en ook door andere treinen gebruikte spoor baan zijn een beetje hoor- en voelbaar. De Parijse voorsteden schieten hoe langer hoe sneller voorbij. Een groot vliegtuig haalt de trein schuin van achte ren in en scheert over het dak: de TGV-Sud Est kruist de aan vliegroute van Orly. de tweede luchthaven van de Fraflse hoofdstad. Daarna kan niets de supersnelle trein meer inhalen. De TGV (train a grande vitesse, ofwel hoge snelheidstrein) rijdt zijn eigen baanvak op. Het zachte gezoem van de elektro motoren wordt indringender. De trein trekt voelbaar op. Langzaam wanen de passagiers zich in een vliegtuig met bijna leesbaar op hun gezichten: .Wanneer komt-ie los?" Zo ging het in 1981 toen de eer ste TGV's begonnen aan hun vaste dienstregeling tussen Pa rijs en het 500 kilometer zuide lijker gelegen Lyon. Met zijn 260 kilometer per uur bracht de TGV de steden op twee uur van elkaar. Sindsdien is het heel ge woon de duizend kilometer van een retourtje dezelfde dag af te leggen met tussendoor een drukke werkdag in Lyon. Om 's avonds uitgerust weer thuis te zijn. met een volle maag uit de restauratiewagen en alle huis werk gedaan op de klaptafels tussen de luxueuze, verstelbare vliegtuigfauteuils. Sindsdien is ook deze lijn al weer verouderd en de traagste TGV-verbindingvan Frankrijk. Maar wel het begin van een nieuw tijdperk in het openbaar vervoer, waarin de trein het op de middellange afstand (500 tot 1.000 kilometer) duidelijk wint van het vliegtuig. AI enkele ja ren rijdt de TGV-Atlantique met 300 kilometer per uur naar Le Mans, Nantes en Bordeaux. Le Mans in Bretagne, nu op een klein uur van Parijs, krijgt zo een reputatie van „nieuwe Pa rijse voorstad", op 250 kilome ter afstand. Daarmee is de nieuwbakken Bretonse forens soms sneller dan iemand vanuit een 'gewone' voorstad, die per bus, trein en metro een uur on derweg is naar zijn werk. Sinds mei is het nieuwe pronk stuk deTGV-Nord, met aanslui ting op de Eurotunnel onder het kanaal richting Londen, die de Parijse passagier in een uur tijd met 350 kilometer per uur naar Lille brengt. Het wachten is nu op de TGV-Est naar Straatsburg, waarvoor het groene licht al is gegeven. Hoe hard gaat die rij den? De Franse TGV heeft het wereldrecord in handen met 515 kilometer per uur. Vernuft Zelfs het klassieke gedender is uitgebannen dankzij de rails, een staaltje van technologisch vernuft. In verband met de hoge snelheden bestaan ze uit één stuk, aaneengelast met een spe ciale legering die inkrimpt en uitzet met dc temperatuur. Voor de 25.000 volts-bovenlei- dingen zijn nieuwe legeringen ken dat ze de grote hitte bij 300 kilometer per uur niet aankon den en knapten. Het TGV-systeem is een essen tieel onderdeel van de moderni sering en decentralisatie in Frankrijk, net als de volledig ge automatiseerde VAL-metro in Lille waar de TGV direct op aan sluit, of het intelligente tele foon/telexsysteem minitel. Vóór de TGV had Frankrijk al het dichtste spoorwegnet ter we reld, nu is het ook het snelste en het meest comfortabele. Na twaalf jaar praktijk loopt de sneltrein gesmeerd, hetgeen de export van het systeem alleen maar kan bevorderen. De TGV rijdt in Spanje al tussen tussen Madrid en Sevilla, en voor 5,7 miljard dollar is er een verkocht aan Texas, waar de Franse bullet train met 320 kilo meter per uur moet razen op de 1.000 kilometer in de driehoek Houslon-Dallas-San Antonio. In het Verre Oosten gebruikt Frankrijk de TGV als wisselgeld bij wapenJeveranties aan Tai wan: China belooft er steeds eentje af te nemen als Parijs er van afziet Taiwan militair mate riaal te leveren. En als Frankrijk dan nog aarzelt om Peking niet tegen de haren in te strijken, dan wil de Taiwanese regering wel een supersnelle trein bo venop de wapenlevering ne- Dichter bij huis hebben de Ne derlandse Spoorwegen vier treinstellen ter waarde van 217 miljoen gulden besteld. België stemde deze maand in met de aanleg van een speciaal TGV- traject, Italië deed dat eind vorig jaar. Om met de TGV een gloed nieuw snelspoorwegnet in Eu ropa te vestigen, lonken de Franse Spoorwegen (SNCF) ook naar overname van tenminste een deel van het te privatiseren British Rail. Wellicht komt er dan vaart achter de achterblij vende Britse spoorprestaties aan de andere kant van de Eurotunnel. Zoals het zich nu laat aanzien, zal de TGV Parijs- Londen daar niet eens boven 160 kilometer per uur komen, de snelheid van een doodgewo ne, ouderwetse Franse snel trein. Versperring De aanleg van een TGV-lijn be tekent allereerst dat een strook grond zo breed als een voetbal veld moet worden vrijgemaakt, zonder gelijkvloerse kruisingen en afgezoomd met drie meter hoge hekken over de hele leng te. Ofwel een versperring dwars door het hele land, overspan nen en ondergraven door een gigantisch aantal bruggen, tun nels en wildtunnels voordieren. Maar de aanleg loopt zelfs in Frankrijk niet helemaal zonder problemen. Hier en daar zijn hele dorpen doormidden gesne den. Mensen kunnen niet meer naar hun buren, waar ze al ge neraties lang vlakbij wonen, omdat een supersneltrein de dorpsstraat doorklieft. Protesten ook van boeren, die voortaan kilometers om moeten om bij een geguillotineerd stuk land achter hun schuur te kunnen komen. De milieubeweging laat zich evenmin onbetuigd. De meest serieuze weerstand bestaat wellicht binnen de SN CF zelf. Keer op keer zijn daar uitingen van onvrede omdat de vooruitgang van de TGV ten koste gaat van kleine lijntjes. Kleine stationnetjes worden op geheven en de populaire, nog niet zolang geleden alom rond- kuchende michelines een soort autobussen op rails worden zeldzaam. Alles gaat naar de TGV en de veiligheid op de andere lijnen heeft daaron der te lijden, klagen de vakbon den. Gemeentebesturen daarentegen vechten op leven en dood om een TGV-station en de bedrij vigheid die dat mee zich mee brengt, in de wacht te slepen. Grenoble heeft zo geprofiteerd van de Olympische Winterspe len in het nabijgelegen Albert- ville in 1992 om een TGV-sta- tion los te peuteren, compleet met een 14 hectare groot zaken centrum. In Lille wordt een nog grootser statio n - busi nesscom- plex gebouwd. Voor elke zich zelf respecterende Franse stad is de TGV inmiddels een must. IJ.IDt-N )AN PRIT-NEN Sommige mensen leggen bloe men op het graf van de onbe kende soldaat als ze in een land komen. Maar in Kurdistan zul len ze vragen: waar moet ik deze bloemen leggen Waar ligt de onbekende soldaat? Het ant woord is: bij elke rivier, bij elke moskee, in de deuropening van elk huis. Bij elke kerk, elke grot, elke steen, elke berg, elke boom, elke akker. In dit land kun je overal bloemen leggen, want we zijn allemaal onbekend. Deze tekst staat op de sokkel van een monument in het dorp Koptepe in Vrij Kurdistan. In dit Noordiraakse plaatsje kwamen in 1988 150 van de duizend in woners om bij een gifgasaanval van het regime van de Iraakse dictator Saddam Hussein. Het noorden van Irak zou vol met gedenktekens kunnen staan van Kurden. Bij de aanval van vijf jaar geleden werden in totaal 182.000 Kurden gevangen genomen en waarschijnlijk ver moord. Zeker 70 dorpen werden met gifgas bestookt, 4.300 dor pen werden met dynamiet en bulldozers geëgaliseerd. Het was het niets en niemand ont ziende antwoord van Saddam op de steun die de Iraakse Kur den in de Iraans-Iraakse oorlog (1980-1988) hadden gegeven aan Iran. Na de Golfoorlog 2,5 jaar gele den sloeg Saddam opnieuw toe. De Kurden voelden zich sterk genoeg om het werk van de ge allieerden af te maken. Met de hulp van die alliantie was het ongetwijfeld gelukt om Saddam uit te schakelen. Omdat de VS en consorten alleen maar toeke ken, werden opnieuw veel Kur den afgemaakt en vluchtten 1,5 a 2 miljoen Kurden naar Iran en 800.000 naar Turkije. In gesprekken met vluchtelin gen, gefolterden, uit Saddams leger gedeserteerde soldaten, politici en peshmerga's (de Iraaks-Kurdischestrijdkrachten) roept de Nederlandse journalist Michiel Hegener die bloedba den opnieuw in herinnering. Zijn boek De bergen als bondge noot, reizen door Vrij Kurdistan is voor een belangrijk deel een aanklacht tegen het regime van Saddam, dat de Kurden nog al tijd als mensen moet ontdek ken. Iraakse gevangenissen be stonden (en bestaan) uit licht dichte cellen van 80 bij 100 cen timeter. Gevangenissen die door de Kurden werden her overd op de Irakezen, bleken voorzien van rijen kindergalgen. Maar niet alleen de Irakezen Kurden in Zakho, noord-lrak. worden terechtgewezen. Ook Turkije wordt op de vingers ge tikt, omdat het de vluchtende Kurden in 1991 aan de grens te genhield, zodat zij op 2.000 me ter hoogte maar moesten zien te overleven in de modder en de sneeuw. Hegener beschrijft de ellende die hij tijdens zijn vier reizen naar Vrij Kurdistan aan trof zonder dat je de indruk krijgt dat hij overdrijft. De lezer wordt niet gehinderd door ge forceerd literair taalgebruik. Vloeren vol uitgetrokken nagels, plat gebombardeerde dorpen en aan muren vastgeketende gevangenen die op hun beurt wachtten, terwijl voor hun ogen anderen werden opgehesen en bewerkt, dat alles spreekt voor zich. In zulke gevallen hoeft de fantasie van de lezer niet extra te worden geprikkeld. Tijdens zijn barre tochten over bijna onbegaanbare modderige en besneeuwde wegen kwam Hegener echter niet alleen mi sère tegen. Tussen de vele puin hopen trof hij ook optimisme en wilskracht aan van Kurden, die ondanks alles blijven gelo ven in een betere, wat kogel vrijere toekomst. Hij sprak veel Kurden die maar één doel vo'or ogen hebben: het vrije Kurdis tan in het noorden van Irak waar het leger van Saddam in april 1991 tot staan werd ge bracht, zal nooit meer worden prijsgegeven. Datzelfde geldt voor het beschermde gebied dat door de geallieerden werd ge creëerd, de zogeheten 'safe ha- In het verleden is echter vaak gebleken dat de Kurden zich geen illusies moeten maken. Nadat hun land in 1923 werd opgedeeld tussen Irak, Iran, Turkije en Syrië zijn zij constant gebruikt, tegen elkaar uitge speeld en van hun land verdre ven, voor zover zij althans nog konden vluchten. Die dreiging hangt de Kurden in noord-lreüc, tot wie Hegener zich in dit boek beperkt, opnieuw boven het hoofd. Als de militairen van de Verenigde Naties niet langer het luchtruim kunnen controleren omdat de kas van de VN leeg is, zal Saddam ongetwijfeld weer toeslaan. foto bert verhoeff Het gedicht dat een Kurd schreef naar aanleiding van de Iraakse vernietigingscampagne in 1988 zal daarom voorlopig niet aan actualiteit inboeten: Hun bloed vloeide zonder enige rechtvaardigheid: hun fout was slechts dat zij vrij wilden zijn en wilden dat hun land vrij was. De bergen als bondgenoot, rei zen door Vrij Kurdistan van Micliiel Hegener. Uitgeverij Contact, 29,90, ISBN 90-254- 0435-9. Ziekte blijft zich razendsnel verspreiden in Afrika BUSIA. FRANS V Het AlDS-probleem in Afrika kan niet worden opgelost met gigantische sommen geld. In een land als Kenya is de afgelopen zes jaar bijna 30 miljoen gulden in een anti- AlDS-campagne gepompt, maar de ziekte blijft zich on dertussen razendsnel verspreiden. Er zijn op dit moment een miljoen seropositieven tegen 200.000 een paar jaar geleden. Het onbegrip onder de plattelandsbevolking is nog steeds erg groot. achter een gordijn in zijn hut. Even later komt hij terug met zijn redmiddel. Een smerig, ge scheurd condoom. Alsof hij mijn gedachten raadt, zegt hij: „Ik was het steeds uit." Een paar hutten verder ligt de 40-jarige onderwijzeres Eliza beth op sterven. In het donker, op een hard houten bed zonder matras en moederziel alleen. Niemand zegt te weten waar Elizabeth aan lijdt. Het enige dat men kwijt wil, is dat ze een paar jaar geleden iemands tweede vrouw werd en dus „door de eerste vrouw van die man zal zijn behekst". En daar mee is voor iedereen de kous af. Twee dagen later overlijdt Eliza beth aan AIDS. zo bevestigt een westerse verpleegkundige. CORRESPONDENT De lokale leider grijpt de zoveel ste begrafenis van de zoveelste AIDS-p^tiënt dit jaar maar eens aan om zijn dorpsgenoten aan hun verstand te brengen dat het nu echt de hoogste tijd wordt hun seksuele gewoonten te ver anderen. Hij trekt vooral van leer tegen polygamie en 'overer ving'. Dat laatste houdt in dat een vrouw na de dood van haar echtgenoot dooreen mannelijk familielid wordt 'overgenomen'. Onder zijn gehoor wordt slechts wat gemompeld, niemand lijkt erg onder de indruk. „Deze verhalen hebben we meer gehoord zegt David Ba- rasa. „Maar volgens ons zijn ze alleen maar bedoeld om ons onze rechten als man en ge neugten des levens af te ne men." Hij lijkt het serieus te menen en omstanders beamen wat hij zegt. Barasa, een man van middelbare leeftijd, heeft een paar maanden eerder de vrouw van zijn overleden broer geërfd. Alle tekenen wezen er op dat zijn broer aan AIDS is overleden, maar het deert Bara sa allerminst. „Ik ben veilig, ik gebruik een condoom", zegt hij zonder schroom en verdwijnt Bitter weinig Zoveel onwetendheid, ontken ning, verzwijgen, en koppig ge drag wekken de indruk dat in Kenya nog nooit zoiets als een anti-AIDS-campagne is ge voerd. Niets is minder waar. Al sinds 1987 bestaat er een Natio nal Aids Control Program dat sindsdien ruim 14,5 miljoen dollar van de Wereld Gezond heids Organisatie (WHO) heeft opgeslokt. De conclusie lijkt ge rechtvaardigd dat het allemaal bitter weinig heeft uitgehaald. „Dat ben ik roerend met je eens", zegt Piet Verhoeven, al ruim 20 jaar werkzaam in het westen van Kenya en sinds kort nauw betrokken bij de AIDS-be- strijding. „Het bewustwordings proces verloopt erg langzaam. Enerzijds omdat veel seksuele gebruiken zo ingebakken zitten bij de mensen, anderzijds om dat de aanpak van de anti- AIDS-campagnes niet goed is en veel geld over de balk wordt gesmeten." Volgens Verhoeven is veel te veel geld besteed aan het in dure hotels houden van cursussen en seminars. „De mensen die de plattelandsbe volking moeten voorlichten, zit ten voortdurend in de stad te ouwehoeren en rijden de rest van de tijd maar 'n beetje rond, vaak voor hun plezier." Een ander bezwaar geldt vol gens Verhoeven de on-Afrikaan- se aanpak van de voorlichtings programma's. „Er zijn veel wes terse organisaties die aan de weg timmeren, maar ze houden geen van allen rekening met lo kale gewoonten en ze werken allemaal langs elkaar heen. Ze leiden weliswaar Kenyanen op voor het veldwerk, maar op puur Europese wijze. De pro gramma's zijn helemaal niet doordacht en spelen niet in op de lokale situatie." Daar komt bij dat sommige Ke- nyaanse gezondheidswerkers het niet zo nauvy nemen met hun beroepsethiek. Dorpelin gen geven een aantal stuitende voorbeelden. Ze verhalen over voorlichters die met een stalen gezicht rondbazuinen dat AIDS weliswaar bestaat, maar niet le AIDS-baby in Kenya. Onbegrip vensgevaarlijk is omdat het ver gelijkbaar is met mysterieuze ziekten die langgeleden al be stonden en waartegen de men sen hun eigen geneeskrachtige kruiden hadden. En wat te den ken van een verpleegster met AIDS die alsmaar bleef ontken nen dat de ziekte bestond en patiëntjes haar eigen bloed gaf? Verhoeven: „Er is absoluut geen controle op wat die mensen zeggen of doen. Gezondheids werkers, mensen die het ver trouwen van de bevolking ge nieten, kunnen naar hartelust hun eigen praatjes verspreiden en in één kJap alle juiste infor matie teniet doen." Kentering Fran<;oise Jenniskens, die vanuit Nairobi het STD- (geslachts ziekten) en AJDS-programma van de Europese Gemeenschap in Kenya coördineert, beaamt dat er in het veld nogal wat mis geldverspilling belemmeren de bestrijding van de ziekte. archieffoto is met het nationale AIDS-pro- gramma, maar signaleert tege lijkertijd een aantal kenterin gen. „Heel veel hangt af van de autoriteiten in de districten en provincies. Wordt het medisch personeel daar goed begeleid, dan ben je al een heel eind. In de provincie Nyanza is de hoog ste baas nu begonnen met het strikter controleren van de mensen in het veld en het aan de kaak stellen van traditionele gebruiken. Bovendien zijn alle geldverslindende cursussen en seminars die de voorlichters van hun eigenlijke werk afhiel den, afgeschaft." Er zit voor Kenya niets anders op dan het beleid ten aanzien van AIDS drastisch om te gooi en. De donoren zijn niet langer bereid geld in een bodemloze put te storten. „Het dumpen van grote sommen geld is voor bij benadrukt Jenniskens. „De WTIO heeft haar jaarlijkse bij drage verlaagd van 2,5 miljoen naar 600.000 dollar en andere donoren willen alleen nog goe de en zinvolle programma's steunen die ook terdege worden geëvalueerd." In de straten van de hoofdstad Nairobi is ondertussen een soort van AIDS-paranoia ont staan. Een vrouw die op de bus stond te wachten en werd bena derd door een „charmante man in een grote Mercedes", werd door voorbijgangers gewaar schuwd dat „die kerel AIDS heeft en het onder zoveel moge lijk vrouwen wil verspreiden". Een van de medische minibus- jes, de zogenaamde matatu's die een dichtbevolkte wijk in Nairobi aandoet, wordt sinds kort gemeden als de pest omdat je er volgens sommige passa giers „inet AIDS-bloed wordt ingespoten".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2