Leidsch Dagblad Volvo en Renault fuseren PREI EN RUNDERVINKEN. Van der Marei verrassend winnaar NK thriathlon Geen Syrische steun voor vredesakkoord TV-actie levert WNF 320.000 donateurs op Berovingen in Alphen Rottenberg opent de aanval GOED NIEUWS MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40253 LOSSE inUMMERS j 1,b0 Op Jan van der Marei had ei genlijk niemand gerekend bij het NK triathlon in Almere. De 25-jarige ingenieur uit Ter Aar is namelijk een pure liefhebber, een echte amateur temidden van doorgewinterde profs in de ze zware discipline die meer dan een dagtaak vergt. Deson danks stond deze specialist op het kortere werk - halve- en kwarttriathlons - zaterdag na 8 uur 16 minuten en 21 seconden als winnaar aan de finish. Zijn slag had de debutant op de 'he le' vooral geslagen op het on derdeel wielrennen. Hij behield zijn voorsprong, hoewel de laatste kilometers van de mara thon hem zeer zwaar vielen. Litmanen Jari Litmanen ontpopte zich gisteren tot de grote smaakma ker bij de onvervalste kraker tussen Ajax en PSV. De 'vliegen de' Fin was 'voor de Eindhove- naren niet te houden. Vooral dankzij hem zegevierde de op permachtige Amsterdammers met 2-0. Feyenoord is nog de enige club in de eredivisie zon der puntverlies. De Rotterdam mers kwamen bij NAC overi gens zeer fortuinlijk met de schrik vrij: 1-2. uvs de profs is de ook Op de eerste i de competitie de eerste klasse goede zaken. Met de van een zware knieblessure herstelde Arthur van Orssagen weer in de In navolging strijd bij de losgebarsten, speeldag va deed UVS ir AIDS in Afrika Jazzfestival 2 Al steekt het Westen er 7 Het prcgramma miljoenen guldens in, dL t van het jazzfestival deAIDS-campagnesin Noordwijkonderscheidt Afrika sorteren bitter wei- zich nauwelijks van andere nig effect. maar de sfeer is uniek. Van der Valk houdt niet van gokje Jan van der Marei wordt na de finish opgevangen door zijn gelederen wonnen de Leide- naars met 1-0 van het Voor- burgse Wilhelmus. Op zaterdag een helper. ging landskampioen Katwijk ge- werd r woon verder waar het gebleven was. In en van Scheveningen nuland. bill meyer Als het aan oprichter Gerrit van der Valk ligt, komen er geen ca sino's in de wegrestaurants van het Van der Valk-concern. Maar het ligt niet langer aan Gerrit. ,,De jeugd gaat verder, hè. Maar ik ben er op tegen. Zelf heb ik nog nooit gegokt. Ik heb er een hekelaan." Vorige week werd bekend dat het Van der Valk-concern het monopolie van de overheid op het exploiteren van casino's wil breken. Een vergunning voor casino's bij de wegrestaurants van Van der Valk is door het mi- i justitie geweigerd. De zaak ligt nu bij de Raad van State. Wat de jongere generatie van de familie precies wil is nog niet duidelijk. Gerrit van der Valk, naar eigen zeggen adviseur en nog een beetje baas, weet er ook niet het fijne van. Maar aan gokken heeft hij een broertje dood. „Wij hebben zelf mensen met een gokverslaving moeten ontslaan. Mensen raken ver slaafd en gaan gappen om aan geld te komen." Van der Valk zegt nog nooit een voet in het eigen casino in Curgao te heb ben gezet. Hoofdkantoor holding komt vrijwel zeker in de Randstad Assad terughoudend, Hussein positief De fusie tussen de Franse autofabrikant Renault en het Zweedse concern Volvo is nagenoeg rond. De Franse mi nister van industrie, Gerard Longuet, heeft dat gister avond bevestigd. Het gezamenlijke financiële hoofdkan toor komt vanwege fiscale voordelen in Nederland. Dat zullen de beide fusiepartners waarschijnlijk vandaag be kendmaken. Volgens welingelichte bronnen komt het hoofdkantoor in de Randstad. zou voorzitter van de raad van commissarissen worden. De da gelijkse leiding komt in handen van Louis Schweitzer, bestuurs voorzittervan Renault. De nieuwe onderneming krijgt 200.000 mensen in dienst en is goed voor ongeveer twaalf procent van de Europese markt voor personenwagens. Op de Volvo en Renault, die sinds 1990 steeds hechter samenwerken, hebben voor Nederland geko zen in verband met de centrale en neutrale ligging tussen Frankrijk en Zweden. Pehr Gyl- lenhammer, topman van Volvo, wereldranglijst komt het con cern op de zesde plaats te staan. Volvo lijdt al jaren zware ver liezen. Sterk verzwakt door de slechte resultaten, rechtvaardigt de waarde van de Volvo-activi- teiten eigenlijk niet meer dan een klein Zweeds minderheids- aandeel in de fusie. Renault kende de afgelopen jaren een flinke opleving als gevolg van stevige saneringen en het uit brengen van succesvolle model len en is twee keer zo groot als Volvo. Volvo zou daardoor na de fu sie nauwelijks meer invloed hebben. Daarom zullen de ge zamenlijke activiteiten niet rechtstreeks onder de twee ven nootschappen Volvo en Renault geplaatst worden. In plaats daarvan wordt een kleine r derheid bij een financiële hol ding in Nederland ondergi bracht.,Daarin krijgen de Zwe den ec?n blokkerende minder heid. Zo kunnen ze met slechts een kwart van het economisch belang toch een redelijke stem uitoefenen. Het nieuwe Nederlandse hoofdkantoor levert weinig ex tra werkgelegenheid op. De per soneelsbezetting wordt geschat op 200 mensen, merendeels Fransen en Zweden. In Bom wordt al een tijdje ge speculeerd over de gevolgen van het monsterverbond voor Nederlands enige personenau tofabriek. Zwartkijkers menen al te weten dat Volvo-Renault zich uit NedCar terug zal trekken, i Bom alleen een as semblagefabriek van Mitsubishi overblijft. NedCar is in gelijke delen ei gendom van de Nederlandse Staat, Volvo en Mitsubishi.Door de fusie komt daar ook Renault bij kijken. Welke rol de Fransen voor NedCar weggelegd zien, is nog niet duidelijk. De fusie komt op een mo ment dat het slecht gaat in de autowereld. Dit jaar zal de ver koop van nieuwe personenwa gens in Europa veertien procent kleiner uitvallen dan vorig jaar. De nieuwe combinatie moet onder meer een antwoord vor men op de toenemende con currentie uit Japan. De Palestijnse leider Arafat heeft geen openlijke instem ming van Syrië gekregen voor een vredesakkoord met Israël. Tijdens zijn bezoek aan Da mascus kreeg hij van de Syri sche president Assad slechts te horen dat „de Palestijnen vrij zijn beslissingen te nemen die hen passenSyrië is geïrriteerd, omdat de Palestijnen zonder overleg met andere Arabische landen een voorlopig akkoord hebben gesloten. Daardoor zou de onderhandelingspositie van Syrië in het vredesoverleg zijn verzwakt. De zes Golfstaten hebben in middels wel ingestemd met de Palestijns-Israëlische regeling voor Gaza en Jericho. Ook Jor danië heeft zich, zij het schoor- Piekfijn op veebeurs hilversum» gpd De TV-actie van RTL4 voor het Wereldnatuurfonds heeft 320.000 nieuwe donateurs op geleverd. Het geld dat zij bin nenbrengen zal geheel worden besteed voor natuurbescher mingsprojecten van het WNF. Het WNF is zeer gelukkig met het resultaat. Directeur Sieg fried Woldhek: „Eens te meer blijkt dat de natuur en de be scherming ervan leeft bij de Ne derlanders. Het WNF voelt zich gesteund door het vertrouwen dat zoveel mensen in onze or ganisatie stellen." Ook voorzit- ALS ER WAT BETERS IS.7 r fajMÏ ter Ed Nijpels toonde zich ver rast door het resultaat. „We hadden hoge verwaohtingen, maar een resultaat dat drie keer zo groot is als onze meest suc cesvolle actie tot nu toe, hadden we niet verwacht. We hebben nu in totaal 700.000 donateurs." De marathon-uitzendirtg van 28 uur begon vrijdagavond en werd in de nacht van zaterdag op zondag afgesloten. Meer dan honderd presentatoren, acteurs, zangers, politici en andere be kende Nederlanders gaven acte de présence. Vanaf de start van de actie tot diep in de nacht van zaterdag op zondag rinkelden de telefoons .bij het WNF, RTL4 en in TV-studio Aalsmeer. Ook PTT-Post maakte overuren om vele tienduizenden antwoord kaarten op tijd te bezorgen. Het. programma werd zater dag tussen 18 en 24 uur gemid deld door 2,3 miljoen mensen bekeken, zo blijkt uit kijkcijfers. Onder bedreiging van een stroomstootwapen is een 21-ja rige man uit Ter Aar zaterdag avond in Alphen beroofd van zijn portemonnee. Op het Win- depad bedreigden twee man nen hem met het wapen, dat gewoonlijk op veemarkten wordt gebruikt om koeien en varkens op te jagen. Het slacht offer moest zijn portemonnee afgeven. Hoeveel geld daar in zat, is niet bekend bij de politie. Een 59-jarige Alphenaar werd vrijdagavond op de Verlengde Aarkade twee keer met een on bekend voorwerp in zijn rug ge stoken. De man werd aange houden door twee jongens op een bromfiets die herfi vroegen hoe laat het was. De man werd vervolgens bedreigd door het tweetal, dat geld eiste. Om de eis kracht bij te zetten werd hij in zijn rug gestoken. Daarna werd in zijn kleding gezocht naar geld, maar dat had hij niet bij zich. Het slachtoffer is door een arts behandeld. leiden» Met een klein schaartje werkt deze veehandelaar de harige buik bij van een paard. Het dier moest er piekfijn uitzien op de na- dag werd gehouden in de Leidse Groenoord- jaarsshow van de VEBO-veebeurs, die zater- hallen. foto loek zuyderduin voetend, achter het plan ge steld. Koning Hussein was aan vankelijk terughoudend, maar liet gisteren weten dat „Jordanië het plan volledig kan steunen". De Israëlische ministerraad nam gisteren nog geen beslis sing over de Palestijnse eisen voor beperkte autonomie in Jericho en de Gazastrook. Mi nister Sarid van de linkse Me- retz-partij verklaarde dat de nog bestaande meningsverschillen met de PLO voor het eind van deze week overbrugd kunnen zijn. Naar verluidt hebben de moeilijklieden betrekking op bepaalde formuleringen en niet op principiële meningsverschil len. Staatssecretaris Beilin van buitenlandse zaken benadrukte voor de radio, dat over Israels voorwaarde niet verder meer kan worden onderhandeld. Zoals gemeld eist Israël een ver klaring waarin de PLO Israël er kent, de terreur ondubbelzinnig afzweert, en het PLO-Handvest wijzigt. Minister van huisvesting Ben-Eliezer stelde zelfs dat af zwering van terreur en de be reidheid terreur ook te bestrij den, zo mogelijk nog belangrij ker zijn dan de erkenning van Israël. Extra geld voor opvang nieuwkomers haarlem pauline van der mue Het kabinet uil volgend jaar tientallen miljoenen guldens uittrekken om opvangprojecten voor nieuwkomers in Neder land te bekostigen. Dat heeft minister H. d'Ancona (WVC) za terdag in Haarlem bekend ge maakt. Nederland moet zich beter realiseren een multi culturele samenleving te zijn, zei d'Anco na nadat ze het boek 'Leven in een nieuw land' in ontvangst had genomen. Dat boek van on derzoeker Frank Buijs bevat de weerslag van interviews met twintig Marokkaanse jongeren. Het blijkt dat ze vaak met dis criminatie in aanraking komen. Prei, kort algesneden, *1 QQ kilo ±.^7^7 Rundervinken, kilo ms 15.90 100 gram ®m® 189'. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 11 september a 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. den haag gpd-anp PvdA-voorzitter Rottenberg heeft de aanval ge opend op CDA, WD en D66. Bij de presentatie van het verkiezingsprogramma van zijn partij kondigde hij zaterdag een scherpe discussie aan met de drie andere grote partijen. De partijvoorzitter zei met het CDA de degens te willen kruisen over wat hij als 'de sociale kwes tie' omschreef: in hoeverre worden mensen afge schreven in een beleid om de economie weer zo goed mogelijk te laten draaien. „Gaat de zorg voor de economie samen met de zorg voor men sen", vroeg Rottenberg. Richting WD kondigde hij een 'confrontatie' aan over het milieu. Krijgt het milieu genoeg aan dacht in de economie en mag ons land bij milieu maatregelen voorop lopen? D66 moet rekenen op een debat over politieke duidelijkheid, aldus Rot tenberg. De politieke reacties op het programma liepen dit weekeinde uiteen. Voorzitter Braks van de HET WOORD IS AAN Wouter van Dieren Als je Schiphol uitbreidt, verspeel je als overheid het recht de burger te vragen het theezakje uit het gewone afval te halen. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Feiten en meningen RTV Show - Sport HET WEER Eerst zon Vrij zonnig en droog. Later op de dag meer bewolking Middagtem- peratuur 20 graden. Eerst weinig wind, later matige zuidoostenwind rond kracht 3. Greenpeace wil geen boringen in Waddenzee amsterdam anp Greenpeace Nederland wil een moratorium voor onbepaalde tijd op boringen in de Wadden zee. Het voordeel van het win nen van de geschatte voorraad gas van 100 tot 200 miljard ku bieke meter weegt niet op tegen milieu, zoals verstoring van vo gels, bodemdaling, landschaps vervuilingen geluidhinder. Dit schrijft de milieuorganisa tie in haar vandaag verschenen notitie „Waddengas - Van win ning naar winnen". Het kabinet moet de komende maanden een besluit nemen over borin gen in de Waddenzee. Eind dit jaar loopt het 'heren-akkoord' tussen het Rijk en enkele olie maatschappijen af. Tien jaar ge leden kwamen zij overeen tot 1994 niet te boren in de Wad denzee. Lcidach **Dag|blad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter Postcode:. Plaats: CDA-programcommissie zei dat de PvdA „een positie dicht bij het CDA zoekt". Hij 'ziet ook geen problemen om eventueel samen verder te rege- D66-leider Van Mierlo zei gisteravond dat de PvdA het CDA „als het ware smeekt" om de vol gende kabinetsperiode weer mee te mogen doen. Hij noemde het PvdA-programma wel „een ver betering" ten opzichte van het CDA programma. Dat vertegenwoordigt volgens de D66-voorman „een ruk naar rechts". Hij ging daarbij niet in op de concrete inhoud van het programma. Fractievoorzitter Lankhorst (GroenLinks) vindt dat de PvdA dichter bij de ecologische opvattin gen binnen zijn eigen partij is gekomen. De con crete invulling laat volgens Linkhorst echter nog veel te wensen over. De WD heeft nog niet gerea geerd. Pagina 3: PvdA mikt op meer banen, belangrijk ste punten uit het programma. I Tel.:i Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) j 0 Per kwartaal i 0 via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82,85) j Nr. bank/giro: Handtekening: Drrr bon in een rnwelop. tonder potuntel I Muren naar Leidtrh Dagblad. I Abonnr«-»*fwr.Anr»oordnr IQOSO. 2300 VB Uiden Of bd 071-128030 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1