Feyenoord ontsnapt bij NAC Romario scoort drie keer voor Barcelona Sport 'Gezondheid is alles' Gullit houdt Sampdoria in juiste spoor Duisburg imponeert MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 16 Vrij spel voor Boerebach volendam Libre, vrij spel, is het gemakkelijkste onderdeel van biljarten. Vrij spel bij voetbal is nagenoeg onbekend. Michel Boerebach beleefde dit zeldzame fenomeen gisteren in Volen dam. Tussen zijn schitterende openingstreffer en een perfect passje kort voor tijd, dat Arts gebruikte voor het vijfde doelpunt van Twente, was de middenvelder nauwelijks op een fout te be trappen. Boerebach was het verschil tussen Twente en Volen dam, dat tenslotte werd vastgelegd in de overduidelijke Twentse overwinning van 5-2. Van der Laan redt Sparta Rotterdam» Met een katterig gevoel betrad RKC-trainerVerel de perskamer van Sparta. Zijn zondag was slecht begonnen door de ziekmelding van Hoekstra en ook het einde was hem niet goed bevallen. In de allerlaatste minuut zorgde Van der Laan (ex- ARC) er voordat RKC tenminste nog drie dagen moet wachten op zijn eerste overwinning van Vonk uit kritiek Groningen FC Groningen verkeert in een heel diep dal. Door de 0-3 in het Oosterpark tegen debutant VW staat het elftal van trainer Vonk bijna onderaan. Alleen Cambuur doet het nog slechter. Vonk was woedend over de wanprestatie. „De voorbereiding was goed. Ik heb de spelers precies verteld hoe VW bestreden moest worden. En toch gaat weer van alles fout", foeterde Vonk. „Er zijn bij ons spelers die niet willen en spelers die niet kunnen. Namen noem ik niet. Dat speel ik niet via de pers. Wat er is gebeurd, is uiterst triest. Dit verdient het hondstrouwe publiek niet." Been drie maanden uitgeschakeld Rotterdam Een onschuldig duel tussen Telstar-verdediger Mi chel Nok en Mario Been was er zaterdagavond de oorzaak van dat Excelsiors spelmaker onverwacht moest afreizen naar een Rotterdamse ziekenhuis. Daar werd de rechterenkel van de on fortuinlijke Been tijdens een kleine operatieve ingreep voorzien van een stalen schroef om de ontwrichte enkelvork weer op zijn plaats te krijgen. Naar verwachting is de middenvelder drie maanden uitgeschakeld. ïerenveen - Roda JC 0-0 Scheidsrech- n Uilenberg. Toeschouwers 12.100 Willem II - FC Utrecht 4-1 (0-0). 56 Smits 1-0, 60. Van Arum 2-0, 79. Van de Ark 2- 1. 80. Van Geel 3 1 '86 Stewart 4-1 Scheidsrechter Blom. Toeschouwers: 6.000. Rode kaart: 61. De Jong (Utrecht. Bogers (Willem II). 2xgeel) mw- Sparta - RKC 1-1 (0-1) 18. Peelen 0-1 89 Van der Laan 1 -1 Scheidsrechter Jol Toeschouwers: 25000. Gele kaart: Veld Toeschouwers: 11 200 Gele 63. Cocu 0-2 Scheid 0-2 (0-1). 29 Gillhaus 0-1. (Feyenoord) f (NAC). Taument en Bosz Luinge Ajax - PSV 2-0 (0-0). 72. George 1-0. 87. Go Ahead Eagles - Cambuur 3-0 (2-0). 21 Arts 1-0, 30 Pothoven 2-0, 84 Kam- meron 3-0. Scheidsrechter: Luyten. Toe- Spork, Brou- Feyenoord r (Cambuur), Hulshoff. Arts en Mie 0). 62 Grae n 0-3. Scheids rechter Houben Toeschouwers 10 548. Gele kaart: Gall en Diurovski (Groningen). Braem (VVV) Volendam - FC Twente 2-5 (0-2). 6. Boere bach 0-1. 18. Vurens 0-2, 47. Stetanovic 1 2. 52 Vurens 1-3. 69 Petiet 2 3. 80. Hoogma 2-4. 84 Arts 2-5 Scheidsrechter Schaap. Toeschouwers: 2600. Gele kaart Pastoor (Volendam). Boschker, Paus en Karnebeek (FC Twente). 3 0 1 6 9 - 5 0 3 2 3 5 0 2 3 2 CHEF» AD VAN K. Nog twee wedstrijden als tegen RKC en NAC en Feyenoord kan het rusthuis in. Immers, de vermoeien de voorbereidingsperiode zit de Rotterdamse club volgens Wim van Hanegem nog altijd in de benen, waardoor het beloofde oogstrelende voetbal voor lopig nog wel even zal uit blijven. Tegen zó veel agressie, waar mee het tot op de tanden gewa pende NAC zich teweer stelde, was zelfs het fysiek toch niet kinderachtige Feyenoord nau welijks opgewassen. Het wekte irritatie op, omdat menige Feyenoorder te kort komt om zulke tegenstanders kwalitatief af te troeven. De meeste Rotter damse spelers gingen dan ook mee in de vlijmscherpe per soonlijke duels. Een kolfje naar de hand van NAC, dat zich lou ter op wilskracht langdurig staande kon houden, maar uit eindelijk toch moest buigen: 1- „We hebben gedaan wat we konden doen", stelde Ronald Spelbos dan ook met trots vast. „We hebben alles gedaan wat in ons vermogen lag om het pu bliek te amuseren. En als je dan ook nog op een-nul komt, denk je dat het nog gaat lukken ook". NAC's trainer wilde doen voorkomen alsof de bikkelharde strijd alle 11.900 kijkers had ge boeid. De messcherpe overtre dingen maakten aantrekkelijk voetbal echter onmogelijk, waardoor het louter op brute kracht gestoelde gevecht het aankijken amper waard was. Natuurlijk, de spanning ver goedde veel, het scoreverloop was enerverend, maar als kijk spel deed NAC ais 'parel van het zuiden', zoals het clublied wil doen geloven, zijn bijnaam geen eer aan. Ronald Spelbos kon nader hand dan wel opmerken dat zijn ploeg te weinig had gekre gen - gezien de serie mogelijk heden die Feyenoord voor rust vermorste, mocht NAC beide handen stevig dichtknijpen dat Marco Sas en Romeo Zondervan proberen Rob Witschge het schieten te beletten. de rust zonder kleerscheuren werd gehaald. Gaston Taument was in de eerste helft op doel man John Karelse gestuit en had een fraaie pass van Ulrich van Gobbel verkwanseld door voorlangs te schieten. Boven dien had Arnold Scholten ook een goede mogelijkheid onbe nut gelaten. NAC's eerste seri euze doelpoging kwam pas tien minuten voor rust op naam van John Lammers. Afbluften Zijn actie luidde wel een fase in waarin Feyenoord zich liet af bluffen door het Bredase ge weld. Met de rug tegen de muur en met het angstzweet in de handen leken de gasten te bez wijken onder de mokerslagen van Pierre van Hooijdonk en Ton Lokhoff, die beiden voor alsnog te hoog mikten. Bij Feye noord ontbrak de kracht om het Bredase beleg te ontzetten. Het beleg duurde ook na de hervat ting voort omdat de Rotterdam mers een periode van herstel hadden ingelast. Het ontbreekt Feyenoord echter aan klasse om zonder ge volgen gas terug te nemen, al moet gezegd dat de vrije trap. die de inleiding vormde voor de 1-0 van de vogelvrije John Lam mers, ten onrechte was toege kend aan Pierre van Hooijdonk, omdat de Bredase spits een fractie eerder Ulrich van Gobbel aan het shirt had vastgehouden. Nochtans leek Feyenoord het in die fase op agressie te moe ten afleggen. Ook brak het ge mis van de nog steeds gebles seerde Jozsef Kiprich zich op en was de vraag gewettigd of de opbouw met John Metgod dan weliswaar niet sneller, maar in elk geval zorgvuldiger verloopt. Omdat Dean Gorré (voor de fa lende Rob Witschge) ook geen diepte in Feyenoords aanvallen had kunnen brengen en van overleg in de opbouw geen sprake meer was, moest oppor tunisme uitkomst brengen in de Rotterdamse drang naar de ge lijkmaker. John de Wolf verleid de op de achterlijn Ruud Brood tot een onnodige overtreding, waarop scheidsrechter John Blankestein resoluut naar de stip wees. Ruud Heus schoot vanaf elf meter raak: 1 -1 De gelijkmaker riep bijkans nog meer agressie op. Vooral Ton Lokhoff raakte geïrriteerd en las arbiter Blankestein voort durend de les. Dat leverde hem na een lichte overtreding prompt de gele kaart op. NAC's aanvoerder ontstak helemaal in woede nadat John van Loen na een voorzet van Regi Blinker plotseling moederziel alleen voor doelman Karelse opdook (1-2). NAC: Karelse; Koumans, Brood. Sas en Wil ms; Remie, Lokhoff. Zondervan en Van Bremen. Van Hooijdonk en Lammers. EERSTE DIVISIE Weijers 1-2. Scheidsrechter Van der Neut Toeschouwers 1250. Rode kaart 62. Var Scheidsrechter Theelen. Toeschouwers 2358. Gele kaart: Kooiiman (Heracles), Koorman en Maaskant (Zwolle) NEC - TOP 2-0 (1-0) - H.-i jhuis, Aal- i (TOP) Sport - Den Bosch 1-1 (0-0) bl 0-1. 90 Kreekels 1-1 Scheids- De Graaf Toeschouwers 2200 Gerver, Meulendijk en Van der itrafschop) Scheidsrechter t Ogura, Conrad, Rayer. Tevreden en Van Boekei (Excelsior) Fortuna S. - AZ 2-2 (1-0). 35. Barmentloo 1-0, 48 Van Dam 1-1, 50. Buskermolen 1-2, 58. Anton Janssen 2-2 (strafschop). Schëidsrechter: Van Huiten Toeschou- 5 3 0 2 6 PROGRAMMA REDIVISIE mma woensdag 8 september - Volendam, WV - GA Eagles, buur - Heerenveen, Roda JC - Willem II PSV - MVV, Vitesse - Sparta. RKC - NAC EERSTE DIVISIE Programma woensdag 8 september AZ Eindhoven, Graafschap - Helmond Spor FC Den Bosch - NEC. - Heracles. FC it'90 - RBC, AD0 Den Haag - Ex- TOPSCORERS 1 Hofstede (Roda JC). Van Hooijdo (NAC). Litmanen (A|ax) 5 3. Gillhaus V tesse), Graef (WV), Lammers (NAC) 4 Rijkaard (Ajax), Popescu (PSV). ley (FC Twente), Van der L rens (FC Twente) 3. EERSTE DIVISIE 1 Van der Laan (ADO Den Haag). Breet veld (Dordrecht'90) 7 3 Vetten (Heracles) 5 4 Van Roon (AZ). Ogura (Excelsior). BUITENLANDS VOETBAL Eijkelkamp geveld door een hernia brugge»gpd In het ziekenhuisbed moest hij aan René Eijer denken. „En aan Robfcfie de Wit en aan Henk Duut. Ik dacht: al zou ik een doodschop krijgen, dat ik nooit meer kan voetballen, het geeft niet. Als je maar w wordt, gezondheid ben al blij dat ik de> mogen meemaken." I let klinkt fatalistischer dan nodig, wat Renó Eijkelkamp zegt. Vrijdagnacht bracht hij in een Brugs hospitaal door, aan een apparaat dat zijn wervels uit elkaar trok. Tijdens de top per Club Brugge-Standard Luik was hij die avond door zijn rug géfeaan en per brancard afge- de meteen dat er iets knapte. Ik wilde nog uit de draai voorzet- ii ue uuiai vuuizei- vuur een dat ging al niet allemaal spuit. Dan moet het weer een goed deel hersteld zijn Ruud Gul,it vviIde m'nder spanning, bij gezond is alles. Ik i jaren heb ërd: hei Lr zijn ergere dingen in het leyen. wist Eijkelkamp meteen, hóe rot de blessure ook uit komt. hoe onverwacht en onge lukkig het kwetsuur ook tot stand kwam. „Ik ging de hoek in voor een bal, remde af en voel- Onderzoek wees uit dat een tussenwervelschijf tegen een ze nuw drukt. Operatief ingrijpen is niet nodig, voorlopig moet Eijkelkamp een paar dagen plat. „Ik kan ook nauwelijks lopen. Maar gelukkig is er geen uitstra ling naar m'n benen. Het is een ongelukje geweest, een ander kan het overkomen bij het opra pen van zijn paraplu." Hij leverde, indirect, toch een bijdrage aan de 1-0 overwin ning van zijn ploeg op het team van Arie Haan. „Doordat ik er uit moest, ging Staelens naar voren. En die scoorde. Op zich is het dus een goeie wissel ge weest". Geintje van Eijkelkamp, die op blessuregebied weinig gewend is. „Tien jaar geleden heb ik m'n been eens gebroken, dat is alles". En nu dit akke fietje. „Woensdag moet ik weer naar het ziekenhuis, krijg ik nog hamburg dpa MSV Duisburg blijft uitblinken in de Bundesliga. De debutant, nog ongeslagen, speelde zater dag geilek tegen Bayern Miin- chen (2-2). De record-kampioen mocht met het resultaat de handen dichtknijpen. De onver diende gelijkmaker van Scholl viel pas in de slotfase. Eintracht Frankfurt blijft lijst aanvoerder. De topclub won vrij moeiteloos van Schalke, 3-1. Le- verkusen versloeg in het duel van de buren Köln met 2-1. Polster, de Oostenrijkse spit van Köln. werd uit het veld ge stuurd. VfB Stuttgart en Borus- sia Dortmund deelden de pun ten (2-2) en blijven beide in de middenmoot. Debutant Freiburg kwam on danks een aanvankelijke 2-0 voorsprong niet verder dan 3-3 tegen het zwak gestarte Mön- kleinere club. Maar na twee wedstrijddagen behoort Sampdoria wel tot de vier koplo pers in de Serie A. De nieuwe werkgever van Gullit verspeel de net als AC Milan, Torino en Parma nog geen punt. Door een beter doelsaldo is To rino aanvoerder in de Italiaanse voetbal competitie. Gullit had een werkzaam aandeel in de zege, die Sampdoria gisteren boekte op Pia- cenza (2-1). De Amsterdammer verzette veel werk en stond na ruim een half uur aan de basis van de eerste treffer, gemaakt door de Serviër Jugovic. Bucchioni hielp Piacen- za twee minuten voor rust door de eigen doelman te passeren. Maar juist i pauzesignaal maakte Mancini het de doelpunt. Doelpunten van Venturi en Fortunato brachten Torino, dat het seizoen met een ruime winst (3-0) had geopend, al in de eer ste drie kwartier van het duel met Atalanta Bergamo in het goede spoor. Diep in de tweede helft scoorde Ganz tegen. AC Milan en Parma zegevierden met 1-0 over respec tievelijk Genoa, de stadgenoot van Samp doria, en Lecce. Milan speelde de wedstrijd in Napels. De Milanezen waren voor een wedstrijd door de tuchtcommissie uit San Siro verdreven. Bij vechtpartijen tussen supportersgroepen raakten zes wond. Inter volgt de ongeslagen punt. De club van Dennis Bergkamp en Wim Jonk raakte dat kwijt in Foggia. De thuisclub voltooide de wedstrijd trouwens met tien man, nadat verdediger Caini van het veld was gezonden. Een verrassende nederlaag leed Juventus bij AS Roma (2-1). Bij de UEFA-bekerhou- der zal er komende week vooral op straf schoppen worden geoefend. Roberto Bag- gio en Vialli misten na rust allebei vrij van elf meter. Baggio schoot zo zacht in, dat doelman Lorieri de bal keerde. Voor Vialli was het doel zelfs van korte afstand te klein. Treffers van de Argentijn Balbo en Muzzi bezorgden de hoofdstedelingen de punten. De tegengoal van Juventus kwam op naam van de Duitser Möller. SPANJE Osasuna - Real Madrid 1-4. Te - Lerida 1-0, Racing F na - Celta 0-0, Valladolid - Sporting Gi|( 0-1. Zaragoza - Sevill; 1-2, FC Barceloné Real Sociedad 3-0. Athletic de B bacete4-l ITALIË Cagl.an - Udinese 1-2. Cremonese - Napoli 2-0, Foggia - Inter 1-1. AC Milan - Genoa 1-0, Parma - Lecce 1-0, Roma - Ju ventus 2-1Sampdoria - Piacenza 2 1, To- AC Milan Atalanta DUITSLAND: VfB Stuttgart - Borussia Dor burg - Borussia Mónchengladbacli 3- Schalke'04 - Eintracht Frankfurt 1-3. Duisburg - Bayern Munchen 2 2. VtB Lei z.g - Wattenscheid 0-0. f Kaïserslautei'n 11. FC Nürnberg - Werder Bremen 0-1 Zondag Dynamo Dresden Hamburger SV 1-1. barcelona chengladbach. Hier kregen Hei- denreich (Freiburg) en Hockstatter (Mönchenglad- bach) de rode kaart. Leipzig, de derde nieuweling, wacht nog op de eerste zege. Tegen Wat ten - scheid werd gelijk gespeeld, 0-0. Doyle van Leipzig werd uit het veld gestuurd. MSV Duisburg speelde tegen Bayern München bijna net zo goed als eerder in de week te gen kampioen Werder Bremen, dat met 5-1 werd verslagen. In het uitverkochte (31.500 toe schouwers) Wedaustadion kwam de ploeg van voormalig Sportclub Enschedc-speler Alf red Nijhuis al snel op voor sprong dank zij Kölze. Wouters, samen met Matthaus uitblinker bij Bayern, maakte gelijk. Rein mayr zette Duisburg kort na rust oopnieuw op voorsprong. Scholl maakte op de valreep ge lijk. Romario de Souza Earia is nu al een held in Barcelona. Met drie doelpunten bezorgde de in Eindhoven niet langer gewenste Braziliaan de FC van Johan Cruijff de eerste seizoenzege. „De doelpuntenprins is op weg zich tot koning te kronen", riep een Catalaanse radiover slaggever. De door PSV ver kochte Romario schitterde in de openingswedstrijd van de Spaanse competitie tegen Real Sociedad. Hij verleidde de toe schouwers te wuiven met witte zakdoeken. Voor de socio's is Romario een toreador. ruijfl heeft aHeen maai luxe problemen. Hij startte de wed strijd met de Deen Michael (.audrup. de Bulgaar Hristo Stoitskov en Romario. Meer buitenlanders zijn niet toege staan. De plaats van de Neder lander Ronald Koeman was be zet door Miguel Angel Nadal. Omdat Stoitskov na rust in de kleedkamer achterbleef, kon Koeman zijn opwachting ma ken. Romario scoorde al na dëï- tien minuten. Halverwege de tweede helft was het tijd voor zijn tweede doelpunt. Beide treffers hadden een identiek ka rakter. De kleine balkunstenaar stak zijn rechtervoet uit naar een dieptepass.De uitlopende doelman Alberto had geen kijk op die voetbeweging. Twee mi nuten voor tijd maakte Romario het werk op passende wijze af door Alberto met een lobje te passeren. Athletic de Bilbao had een matchwinner in de pas 19-jari- ge Julen Guerrero, die in de ver trouwde omgeving van het San Mamesstadion tegen AJbacete drie doelpunten maakte (3-0). Real Madrid nam in Pamplona afstand van Osasuna (4-1): twee doelpunten van Butragueno, een van Alfonso en een uit een strafschop van Michel. Valencia kwam bij Oviedo tot een forse score (3-0). Uilblinker was Pe- dra Mijotovic. die twee keer raak schoot. Met uitzondering van de der by in Galicië (La Coruna - Vigo) en de ontmoeting in Nou Camp (85.000* kijkers) was er maar weinig belangstelling voor de seizoenopening. In de noord westelijke derby, die in La Coru na met 25.000 toeschouwers wel goed hezocht was, bleef het 0-0. l-.cn jaar geleden was La Coruna de voetbalcompetitie aanzienlijk voortvarender ge De Pool Staniek klimt op de rue van Real's Butragueno. Real

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16