Sport PSV buigt voor de geweldige Litmanen Van der Marei: echte liefhebber Rentree Arthur van Orssagen motiveert UVS Goed gekeeptmaar wat heb je eraan? MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 Roodenburg -7 Het debuut in de I eerste klasse viel Roodenburg zwaar. De Leidenaars verloren in Alk maar van AFC'34. Katwijk q Landskampioen I -/ Katwijk begon on der nieuwe man Cees Guyt waannee het was geëindigd: met winnen ROB ONDERWATERT Nog geen twee jaar geleden speelde Jari Litmanen voor PSV een oefenduel tegen KV Mechelen. Mooie voetballer, maar niet goed genoeg, oordeelde men in Eindhoven. Louis van Gaal hoefde Litmanen niet eens in een wed strijd aan het werk te zien, na twee trainingen kreeg 'Fin stra' al een contract aangeboden. Gisteren liet Litmanen PSV nog eens zien hoe voetbal gespeeld moet worden. De 'nummer 10' van Ajax was de grote uitblinker in de klassieker tegen PSV: 2-0. amsterdam gpd-verslaggever Uiteraard kon Van Gaal het gis teren na de volkomen verdien de overwinning, bewerkstelligd door een intikkertje van Finidi en een schitterende goal van Litmanen, niet laten nog eens lekker te pochen over 'zijn' ont dekking. Het was waarschijnlijk de opluchting bij de Ajax-trai- ner. Eindelijk won hij immers ook eens op een normale ma niervan PSV. Tot dit seizoen was het Van Gaal slechts een keer eerder ge lukt van PSV te winnen. In het seizoen '91-'92, via een onte rechte strafschop, door Berg kamp versierd, door Pettersson benut. Gisteren had Van Gaal niet eens een mazzelgoal nodig. Ajax was veruit de beste ploeg en had eigenlijk, zoals zo vaak, met veel grotere cijfers ,,Want Numan was de beste bij PSV, die speelde Overmars vol ledig uit de wedstrijd. Dat was een goeie zet van Aad". Zelf had hij voor de net weer fitte Edgar Davids gekozen als linkshalf. „Omdat ik toch liever op links een linkse speler heb. Maar dat is geen kritiek op De Mos hoor, die zal zijn redenen hebben ge had om Van Mol op rechts te la ten spelen en Ingesson (rechts- benig, red.) op links". Het gehannes over linksbeni- gen op rechts en andersom zei wel iets over de wedstrijd die in de eerste helft lange tijd op slot zat. PSV speelde defensief, Ajax speelde met de rem erop. Niet temin had het duel halfweg al beslist kunnen zijn als Ajax twee van de vele kansen had benut. Premie Met het r de ploeg JMsof e Optimist Van Gaal had natuurlijk vooraf al geweten dat het dit keer, na drie eerdere nederlagen tegen PSV onder zijn bewind, wel goed zou gaan. „Ik ben een op timist. Je kunt ook niet drie jaar achtereen PSV wegspelen en blijven verliezen". Tegen dit PSV was dat inder daad vrijwel onmogelijk. Aad de Mos kwam noodgedwongen met een bizarre opstelling voor de dag. Van Tiggelen, Faber, Van Aerle, Ellerman, Linskens en Van Ankeren waren niet be schikbaar, hetgeen De Mos ver leidde tot een rechterkant vol linksbenige spelers: Numan rechtsback, Van Mol rechtshalf, Erik Meijer meestal rechtsbui ten. Later ging linksbuiten Peter Hoekstra zelf^ nog rechtshalf spelen. De Mos klaagde naderhand weer volop over het feit dat 'dit mijn selectie niet is', hoewel Van Gaal zijn collega nog wel een compliment verstrekte. Fraser als eerste beschuldigd breda» Henk Fraser is als eerste Feyenoorder in de zogenaamde Helderse affaire in staat van beschuldiging gesteld. De verdedi ger verklaarde voor de tuchtcommissie van de KNVB te hebben gespuwd, waarmee hij de aanzet gaf tot een massale vechtpartij, waarbij een Feyenoorder de Helderse speler Ronald Schouten een gebroken kaak sloeg. „Deze zaak is eruit gelicht," zegt Feye- noords interim-manager Fred Blankemeijer. Ajax: meer krediet bij de bank amsterdam Ajax heeft het sponsorcontract met ABN Amro met drie jaar verlengd. Dat werd kort voor de topper van de Amster damse club tegen PSV bekendgemaakt. Met de overeenkomst is per seizoen een bedrag van 4 miljoen gulden gemoeid. De laatste drie jaar betaalde de bank Ajax per jaar 3,3 miljoen gul den. Een woordvoerder van het bedrijf verklaarde dat de spon sorovereenkomst in alle opzichten aan de verwachtingen had voldaan. Onderzoek had uitgewezen dat Ajax het afgelopen sei zoen 35 uur op televisie was geweest. Het jaar daarvoor wat dat 40 uur. Het aantal keren dat het shirt van de club met sponsor- naam op krantenpagina's werd afgebeeld, was bijna ontelbaar. Roy Heiner wint de Nations Cup hoorn Nederland, met schipper Roy Heiner uit Koudekerk, heeft zaterdag op het IJsselmeer de Nations Cup match racing veroverd. In de eindstrijd won Nederland met 3-1 van Australië. Heiner, met de bemanning Bart Verschoor, Arnoud Hummel en John de Engelsman, bereikte de finale door in de halve eindstrijd te winnen van de Maagden Eilanden. De strijd om de Nations Cup wordt internationaal hoog aangeslagen. Stephen Roche stapt definitief af dubun De Ierse beroepswielrenner Stephen Roche stapt defini tief af. Hij rijdt eind deze maand nog precies drie criteriums en beschouwt zijn rijke loopbaan daarmee als beëindigd. „Ik heb een akkoord bereikt met de ploegleiders van Carrera om er nu mee op te houden", zei Roche gisteren. De 33-jarige Ier, die is getrouwd met een Francaise en in de buurt van Parijs woont, was een van de populairste renners van het peloton. Hij schreef in 1987 geschiedenis met een zogenaamde 'triple': winst in de Giro, de Tour en het wereldkampioenschap op de weg. Dat lukte verder alleen Eddy Merckx. Morceli de allersnelste op de mijl rieti Noureddine Morceli uit Algerije heeft gisteren in Rieti het wereldrecord op de mijl verbeterd en gebracht op 3.44,39. Het oude record stond met 3.46,32 op naam van de Engelsman Steve Cram, die deze prestatie op 27 juli 1985 in Oslo leverde. sing, een hoge bal in de korte hoek: 2-0. De weergaloze goal van Litma nen bezorgde Ajax-PSV een uit slag die staat. Aad de Mos sprak van 'een dikverdiende zege van Ajax' en Van Gaal had weer eens 'een goed Ajax gezien'. Hij complimenteerde de ploeg voor het getoonde doorzettingsver mogen, zoals De Mos zijn ploeg complimenteerde met het gele verde weerwerk. Dat was wat overdreven. PSV toonde inzet, maar geen vorm, geen klasse, geen brille. Dat wordt nog peentjes zweten tegen Karsruhe, zelfs woensdag al tegen MW. Pbpescu en In gesson zijn dan ook nog eens verhinderd vanwege interland verplichtingen, Van Aerle is nog geschorst, Van Tiggelen nog ge blesseerd. Echt pijnlijk is natuurlijk de 'oude' klacht van De Mos dat hij geen speler heeft a la Litmanen. Of Petersen! Want die hield Lit manen nog uit de ploeg toen deze competitie begon. Zoals Van Gaal natuurlijk moest toe geven. „Dat was natuurlijk een moeilijke kwestie, Petersen of Litmanen. In eerste instantie heb ik aan Petersen de voorkeur meteen geblesseerd geraakt. Nu echt fantastisch". Dat vinden z gegeven, maar die is dus speelt Litmanen. En hij speelt in Eindhoven inmiddels ook. ;en van kansen ging rust vrolijk verder, i premie te verdie nen was, zo slordig sprong Ajax met de mogelijkheden om. Tot Geroge Finidi de ban brak, ruim een kwartier voor tijd, na schit terend voorbereidend werk van Ronald de Boer en een door Van Breukelen half gepareerde kopbal van Litmanen. De Fin zat er voortdurend bij. Hij lobde eens tegen de paal, hij krulde de bal eens tegen de an dere paal, hij knalde eens tegen Van Breukelen op. Wat Litma nen, in eigen land 'Diego' ge noemd, vooral deed was prach tig voetbal laten zien. Hij danste over het veld, behandelde de bal met een fluwelen touch en scoorde uiteindelijk ook nog. Drie minuten voor tijd zette hij een weergaloze punt achter een klassieker die na rust toch weer alle emoties losmaakte. De hoek was scherp, eigenlijk te scherp, bovendien stonden voor het doel van Van Breukelen twee ploegmaats te wachten om de teruggelegde bal in te tikken. Litmanen koos voor de minst voor de hand liggende oplos- Ondanks een nederlaag toch opgelucht zijn. Dat vreemde gedrag vertoonden gisteren bijna alle PSV-spelers na het 2-0 verlies tegen Ajax. „Dit valt nog mee", vond spits Erik Meijer. „Ik geloof dat ze alleen in de tweede helft al vijftien goede kansen hebben gehad. Het was voor ons gewoon niet te belopen." Inderdaad was de enige ploeg die het Ajax gisteren lastig maak te, Ajax zelf. De mooiste kansen waren lange tijd niet aan de Van Gaal-brigade besteed. „En toch werken we genoeg af op de trai ning", gaf Frank Rijkaard een grappige draai aan het gebrek aan 'doelgerichtheid'. En dan, serieus: „lk moet dit team een compli ment maken. Zoveel kansen missen en toch niet moedeloos wor den. Dat is de kracht van dit Ajax." De enige PSV'er die wel de ziekte in had, was Hans van Breuke len. Met een blik als een oorwurm kwam de beste man aan Eind- hovense zijde de kleedkamer uit. Doelgericht op weg naar een stil plekkie in de spelersbus. Complimenten over zijn puike optreden waren aan de doelman niet besteed. „Ja, goed gekeept. Prima hoor, maar wat heb je er aan. Dit geeft echt geen bevredigend ge voel. Ajax heeft dik en dikverdiend gewonnen." PSV-spits Meijer zette vraagtekens achter de speelwijze van het elftal. „We hebben veel te angstig en te defensief gespeeld. Met deze groep kunnen we veel beter. Of dit het juiste systeem was om tegen Ajax te spelen? Niemand heeft bezwaren gemaakt, dus dan moet je achteraf ook niet zeuren. Onze fysieke kracht heeft flair van Ajax." Stephan Pettersson deelde niet in de feestvreugde. De Zweed was voor het eerst in z'n leven gepasseerd. De van een knieblessu re herstelde Edgar Davids nam zijn plaats aan de linkerkant in, voor de 'omgeschoolde' spits restte slechts een plaatsje op de re servebank. „Ik zag dit wel aankpmenberustte Pettersson in z'n lot. „Tegen MW speelde ik niet best, dat heeft me de kop gekost. Bovendien ziet Van Gaal graag een linkspoot op die positie. Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar ondanks zijn jaren lange verdiensten voor Ajax vindt de Zweed dat hij nog steeds als een soort joker wordt gebruikt. „In de voorbereiding werd ik als rechtshalf uitgeprobeerd, totdat Rijkaard op het laatste moment werd aangetrokken. Toen werd ik opeens linkshalf. Ik heb ook al weer in de spits gestaan en nu op de bank. Nee, je kan niet zeggen dat de trainer vertrouwen in me heeft." Ondanks dat Ronald de Boer, sinds zijn terugkeer bij Ajax, pas zes keer scoorde in 21 competitieduels en dit seizoen nog op nul staat, blijft hij eerste keus voor de spitspositie. Heel opmerkelijk omdat Ajax zit te springen om een speler met 'scorend vermo gen'. Pettersson was vorig seizoen in de schaduw van Dennis Bergkamp toch goed voor 19 treffers in 21 competitiewedstrijden. Nu moeten de doelgerichte acties vooral komen van Jari Litma nen. de Fin die gisteren voor de derde keer op rij een belangrijk aandeel had in de Ajax-zege. De goal waarmee hij aan alle PSV-il- lusies, voor zover aanwezig, een einde maakte, kon moeiteloos ondergebracht worden in de categorie 'wereldgoals'. „Ik was lek ker aan het slalommen en toen ik niemand vrij zag staan, schoot ik zelf maar," glunderde Litmanen. Triatleet uit Ter Aar wint Almere De organisatoren gaven het na afloop van het open Nederlands kampioenschap triathlon op de 'echte', dus hele afstand ruiter lijk toe. Ze hadden, in tegenstel ling tot zijn concurrenten, Jan van der Marei als kansrijk debu tant even over het hoofd gezien. Daarom droeg de 25-jarige ingenieur uit Ter Aar een start nummer uit de achterhoede. Daarom kon het gebeuren, dat toen deelnemer 999, de echt 'naamloze' Hans Weeber, na 8 16 i den voor een uurtje of drie. vier op pad ging voor zijn afsluiten de marathon, nummer 166 al over de eindstreep kwam: Jan van der Marei, een tevreden amateur met een 40-urige werk week, maar tegelijkertijd een heuse topper. Wielrenner De verslagenen, onder wie Ben van Zeist, Rik van Trigt. Jos Everts, Eimert Venderbosch en titelverdediger Mark Koks. wis ten dat. Ze kenden Van der Ma- rel van de vele kwart triathlons en vreesden zijn mogelijkheden op de 3,8 km zwemmen. 180 ■km fietsen en 42,195 km lopen. Met name zijn kwaliteiten als wielrenner werden uitgebreid hele triathlon w as hem meege vallen. Dat zei 1 lij niet alleen in de euforie van i de overwinning. Van der Marei i rindt de klassie- ke afstand zeke: r voor herhaling vatbaar, maar niet vaker dan één keer per seizoen „Miih voorbereiding e eigenlijk p.i- in juli begonnen. Ik heb vakantie genomen om i •xtra te kunnen trainen, zo'n 25 uur per week. Kerncentrale Een ../wem. (iet s- en loopbaan" als professional trok in het ver- leden wel even nu niet meei De opleiding U it 'instrumentu tie-ingenieur' .momenteel ben ik aan het werk voor de kern centrale van Dodewaard") be zorgde Van der Marei naast technisch inzie ht ten behoeve van de c heiriist lie en nucleaire industrie ook relativeringsver mogen ten ai anzien van de sport. „Ik heb de laa itste twee jaar de nodige tegensla gen gehad 1 CfSt hield een knieblessure me lang aan de kant, daarna de ziekte van Pfeiffer. Toen had ik in elk geval mijn studie nog. Als pro fessioneel triatleet had ik achter de ramen zitten kijken. Nu heb leuke baan en dan word i kritischer." ikeei ger emd. der Marei wachtte tot 'ki- lometerpaal honderd' in zicht was, de etenszak om de nek hing en reed toen als een speer weg bij de rest. Die zag hem bij de persconferentie of de huldi ging pas terug. De nieuwkomer op de 'hele' had het de laatste veertien kilometer van de mara thon wel te kwaad. De koude wind teisterde zijn ingewanden. Maar de hete adem van Van Zeist, die ook in de slotfase een echte hardloper bleek en Nieuwkoper Van Trigt voor de derde keer 'slechts' het brons liet, hield hem op de been. „Tot 28 kilometer liep ik heel ontspannen, maar daarna kreeg ik last van mijn maag. Ik heb de krampen mentaal onderdrukt, want ik mocht niet verslappen omdat Van Zeist er aan kwam. Pas na de finish verloor ik de controle en gooide ik het eruit", verontschuldigde Van der Marei zich voor zijn wat onsmakelijke binnenkomst. weer een en al grijns. De eerste Jan van der Marei Meer dan een jaar geleden speelde Arthur van Orssagen zijn laatste wedstrijd voor UVS 1. Dat was tegen AFC'34 voor promotie naar de hoofdklasse. Een beslissingsduel op het veld van EDO dat UVS verloor. Erger dan dat leek het tevens einde oefening voor de flamboyante verdediger, want zijn knie lag voor de tweede maal volledig in de vernieling. Maar zie wat ka rakter kan doen. Gisteren na melijk stond de Leidse lichtge wicht er tegen Wilhelmus ge woon weer. Alsof hij nooit was weggeweest. Een klein medisch wonder. Mede dankzij de niet aflaten de inzet en ijver van Van Orssa gen -het handelsmerk toch van 'de kleine' - won UVS de sei zoensopener tegen Wilhelmus met 1-0. Dat was mooi meege nomen, want in de op papier zware eerste klasse B tellen de punten dit jaar dubbel, zij het figuurlijk. Het Wilhelmus van de Leidse trainer Ruud de Groot eindigde vorig seizoen als twee de. waar UVS in een andere af deling (A) acteerde. Een voor zichtige indicatie dat het jonge keurkorps van Gerard Désar de ze competitie wel aankan. Het is vanzelfsprekend nog uitermate vroeg dus enig voor behoud maken kan so wie so geen kwaad. Dat deed ook Ar thur van Orssagen die absoluut niet tevreden was over de twee de helft. Daarin stond de thuis club veelal met de rug tegen de muur. „Er was. in tegenstelling tot in de eerste helft, veel te wei nig rust in de ploeg. Zij speel den achter één op één en had- jonge honden mag verwachten. Lekker fel. lekker scherp en lek ker snel. i en tikkeltje onrustig nog en niet altijd oog hebbend voor de simpelste oplossing. Maar over het algemeen oog de het aardig en het was effec tief na een half uur toen Gerrv Jansen een lange aanval met een lage schuiver bekroonde: I 0 i lei was de eerste keet dal tg rappe lansen zit li aan hel fro01 meldde. Ilij moet dat gewoon vaker doen. Of mogen. Want een doelgerichte Jansen dicht achter de nog immer balvaardi ge Hans de Kruijs lijkt een bete re optie dan een Jansen die Ion ter de post moet bezorgen op het middenveld. Dat doet de PTTer bij zijn baas wel. Het mooie was er na de pauze in elk geval snel vanaf. Alleen arbiter Otto uit Langeraar hield de goede vorm tot het einde toe \.isi Bijtertje Van Vsiiwn zeil liet ook paar steekjes vallen. Uit een daarvan kwam die Hot van een kans voor De long. ..Mijn snelheid moet nog wat omhoog en het wenden en kappen kan beta M-t.it laten wa wezen ik ben al hartstikke blij dat ik op dit niveau terug ben. Ik ben he lemaal pijnloos. Alleen dat litte naai Gerry Jansen schuift de bal in de verste hoek en zorgt daarmee voor de enige en dus winnende treffer den'een mannetje middenveld. Bij or te snel gekozen voQr de lange bal. Die komt over het alge meen net zo hard terug. Daar door kwamen we niet of nauwe lijks meer van onze eigen helft". De schade viel uiteindelijk al- er op het leszins mee. Enerzijds omdat werd veel het overvol was op de speelhelft van UVS waardoor er nauwe lijks ruimte ontstond om te combineren. En anderzijds om dat bij Wilhelmus de eindpass voor een extra training vatbaar is, want die kwam dus zelden of nooit goed aan. Welgeteld twee kansjes peurden de Voorburgers uit het offensief. Het stiftballetje van invaller De Jong kwam nog het dichtst in de buurt van doel man Mokvelds kooi. Beduidend beter liep het bij de blauwwitten in de eerste helft. Zonder de gepasseerde geblesseerde spits Walter de Kievit en de aanvankelijk van wege te laat komen buiten de ploeg gehouden Edwin Robbers legde UVS dat spelletje op de grasmat wat je ook van zo n stel staat een jaar voor de revalida tie. als je überhaupt nog ooit voetbalt. Maar ja. ik ben nog al tijd een beetje eigenwijs. Die paar maanden hebben we voor lopig weer gewonnen Het /al UVS geen windeieren leggen. UVS - Wilhelmus 1-0(1-01 I Ja -n Q

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15