'Marokkanen niet anders dan 'Het Leidse leven bruist Nederlandse leeftijdgenoten' dankzij de universiteit' Industriebond deelt pamfletten uit bij brouwer Heineken Zoeterwoude Acties behoud Prinsengrachtziekenhuis Randstad MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 LEIDEN/HAARLEMANNET VAN AARSEN j Marokkaanse jongens zijn over het algemeen net zo gewoon als hun Nederlandse leeftijdsgeno ten. Ze voetballen, maken hun huiswerk, trekken op met hun vriendjes, hunkeren naar meis jes en maken plannen voor hun toekomst. Dat zegt de Leidse onderzoeker Frank Buijs, die in opdracht van het ministerie van WVC onderzoek heeft gedaan naar het wel en wee van Marok kaanse jongemannen. Volgens hem klopt er niet veel van het algemeen aanvaarde denkbeeld dat Marokkaanse jongens per definitie 'probleemgevallen' zijn. Afgelopen weekend bood Buijs het eerste exemplaar van zijn boek 'Leven in een nieuw land, Marokkaanse jongeman nen in Nederland' aan aan mi nister Hedy d'Ancona. Vanaf 1991 volgde de onderzoeker, die verbonden is aan het Leids In stituut voor Sociaal Weten schappelijk Onderzoek (LIS- WO), twintig Marokkaanse jon geren op de voet. Uit de lange gesprekken, die .hij met hen voerde, kwamen opmerkelijke, nieuwe inzichten tevoorschijn. Narigheid „Mensen denken gelijk aan cri minaliteit en narigheid als het woord Marokkaans valt", zegt Buijs. „En ik zeg 'Hallo, er be staat ook nog een grote groep Marokkaanse jongens die juist wél slaagt, wél succes heeft in Nederland'. De nadruk ligt te vaak op de probleemgevallen. De nadruk ligt ook te veel op het Marokkaans zijn van deze groep. Uit de gesprekken die ik met de twintig jongens heb ge voerd ik heb ze echt het hemd van het lijf gevraagd blijkt dat de werkelijkheid an dersom is. Grofweg gezegd, de ze jongens zijn gewone jongens met daarover heen een Marok kaans sausje. Factoren als de school waar ze naar toe gaan, hun leeftijd blijken belangrijker dan hun herkomst. Een Marok kaanse jongen op het VWO heeft meer gelijkenissen met LEIDEN/DEN HAAG De Leidse universiteit moet een stadsuniversiteit blijven. Met al le afzonderlijke gebouwen zo veel mogelijk binnen de stads grenzen en niet daarbuiten. „Het Leidse leven bruist mede dank zij de universiteit. En de universiteit is door de stichting alhier onverbrekelijk met de stad verbonden. We willen geen campusuniversiteit worden". Dat is een van de boodschap pen die mr. C. Oomen, voorzit ter van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit van Lei den vandaag uitsprak bij de opening van het academisch jaar. In die zin sloot zijn rede goed aan bij die van zijn colle ga's van de andere universitei ten. Het centrale thema in de verschillende toespraken vorm de het doorbreken van de 'my the van de gelijkheid' in acade misch Nederland. Er zijn nu eenmaal grote, klassieke univer siteiten en kleine, 'moderne'. Niet iedereen kan tot de Eu ropese top behoren. Een beetje elitair mag een top-universiteit ook best zijn: liever wat minder studenten, maar dan wel de beste. De concurrentieslag in het hoger onderwijs is nu echt be gonnen. De grote woorden over de kwaliteit van de eigen uni versiteit worden in de redes van de verschillende collegevoorzit ters en rectoren niet meer ge schuwd. „Utrecht wil het Berke ley van Europa zijn". De een heid tussen de universiteiten heeft plaatsgemaakt voor een voluit ingezette concurrentie strijd om de plaats van top-uni- Stadskarakter Leiden tracht zich te profileren door, naast te wijzen op het het stadskarakter, de nadruk te leg gen op de verschillende studie mogelijkheden. En de mogelijke samenwerking met universitei ten in de regio. „De universitei ten in Leiden, Delft en Rotter dam kunnen samen een vrijwel volledig aanbod aan weten schappelijk onderwijs en onder zoek verzorgen dat aan interna tionale kwaliteitseisen voldoet. Hun voorzieningeh op het ter rein van wetenschapsbeoefe ning zijn overwegend comple mentair van aard zodat zij zich gezamenlijk heel goed in Euro pees verband als 'randstaduni versiteit' kunnen presenteren aldus dr. P. den Os. secretaris van de RUL, tijdens zijn rede. Het gaat er immers niet meer om wie binnen Nederland de beste is. Binnen Europa, zo rea liseren de universiteiten zich, zal maar plaats zijn voor een paar topuniversiteiten en het is niet waarschijnlijk dat de twaalf Nederlandse daar allemaal bij zullen horen. De mythe van de gelijkheid moet dus maar eens doorbroken worden. De eensgezindheid van de universitaire bestuurders richt zich dit jaar eigenlijk maar op een punt. Niet zozeer op de mi nister, hoewel velen ook hem nog wel wat te verwijten heb ben. Bijvoorbeeld dat hij zegt siteiten te zijn. maar als het er op aankomt houdt hij nog veel te veel invloed. De meeste kri tiek gaat echter naar de politiek in het algemeen, inclusief de minister het aftreden van staatssecretaris In 't Veld. „Het hoogtepunt van politieke hypo crisie en een dieptepunt van politieke courtagezo noemde Oomen het. zijn Nederlandse klasgenoot dan met een Marokkaanse jon gen op de LTS." Buijs toont in zijn onderzoek aan dat naast individuele factoren als doorzettingsvermo gen de leeftijd waarop Marokkaanse jongeren naar Ne derland komen, een grote in vloed heeft op hun kans van sla gen in de Nederlandse maat schappij. Jongens die op tien tot zestienjarige leeftijd in Ne derland arriveren hebben de meeste hindernissen te over winnen» „Ze hebben de meeste achterstand. Ze moesten het onderwijs in Marokko afbreken en de scholen daar verschillen nogal van de scholen hier. Bo vendien is het in veel steden zo dat deze jongens terechtkomen op speciale opvangscholen, LTS-en met speciaal taalonder wijs. Dat zijn zwarte scholen, er zit geen Nederlander op. Het gevolg is dat deze jongeren af gezonderd raken, binnen een eigen Marokkaanse groep blij ven. Ze hebben een slecht per spectief op de arbeidsmarkt." Opvang „We kunnen zeggen dat de op vang van die groep tien- tot zes tienjarigen te kort is geschoten. Met name de schoolse opvang moet beter. We zouden er voor moeten zorgen dat kinderen niet alleen met andere buiten landse kinderen in contact ko men. Ik moet trouwens zeggen dat ik sceptisch ben over de vraag of de overheid in staat is met beleid iets aan de situatie te veranderen. Tot nu toe is er sprake geweest van een hap snap beleid. De meeste Marok kaanse jongeren zijn hier geko men in het kader van de gezins hereniging. De overheid heeft de problemen, die onstonden, niet zien aankomen. Er is een voudigweg sterk achter de fei ten aangelopen." Voor de onderzoeker zelf is het belangrijkste resultaat van twee jaar gesprekken voeren het inzicht dat er niet veel klopt van de verhalen over cultuurkloven. „Er wordt heel vaak gedacht dat Marokkaanse jongens in Neder land in zo'n kloof terechtko men, Ze zouden thuis te maken hebben met het'ene stelsel van normen en waarden en op straat en op school met een an der. Het verhaal is dat ze daar een beetje schizofreen van wor den. Maar de jongens met wie ik gepraat heb, blijken geen last te hebben van een cultuurkloof. Ze zijn in staat om heel flexibel de normen en waarden uit twee culturen te combineren tot een nieuw normenstelsel." 'Pompen of verzuipen AMSTERDAM In de binnenstad van Amsterdam is zater dagmiddag actie gevoerd voor het behoud van het Prinsengrachtziekenhuis. Onder het motto „pompen of verzuipen" werd in de gracht voor het ziekenhuis een dekschuit met water leeggepompt. Tal van verpleeg kundigen, artsen en sympathisanten waren daarbij aanwezig. Het Prinsengrachtziekenhuis moet fuse ren met het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in de hoofdstad, in het kader van de algehele reorganisatie in de ziekenzorg. Het zieken huis, dat zondag zijn 150-jarig bestaan viert, wordt dan binnen drie jaar „gedegra deerd" tot een polikliniek, een dependance van het Onze Lieve Vrouwe. Tal van Am sterdammers verzetten zich daartegen, om dat Amsterdam zo zijn laatste ziekenhuis in de binnenstad verliest. Zaterdag verscheen in Het Parool een grote advertentie waarin ongeveer twee honderd bekende en onbekende Amster dammers en/of (oud-)patiënten zich ern stig zorgen zeggen te maken over deze ont wikkeling. Ze doen een beroep op overhe den en betrokken instanties om de huidige functie van het Prinsengrachtziekenhuis te behouden. Onder de ondertekenaars van de verkla ring zijn Harry Mulisch, Hella Haasse, Hans van Mierlo, Freddy Heineken en hoofdcom missaris Ed Nordholt. Hun actie heeft ver moedelijk weinig kans van slagen, omdat de politieke besluitvorming in deze.zaak al geruime tijd geleden is afgerond. RUDOLF KLEUN Leden van de Industriebond FNV hebben vanmorgen vroeg bij de vestigingen van Heineken in Zoeterwoude en Den Bosch pamfletten uitgedeeld. De bond maakt zich zorgen over de ge volgen van een reorganisatie bij het brouwerijconcern waardoor geleidelijk drie- tot vierhonderd arbeidsplaatsen verdwijnen. Hoewel Heineken heeft beloofd dat er geen gedwongen ontsla gen vallen, vindt de bond dat er onvoldoende zekerheden zijn voor de werknemers. Deze maand wordt het overleg over de reorganisatie weer hervat. Onder het motto 'Mensen maken Heineken' wil de brou wer een nieuwe structuur door voeren waarbij de werkzaamhe den worden verdeeld over klei nere relatief zelfstandige eenhe den. Heineken wil het bedrijf zo flexibeler maken, zodat schoks gewijze reorganisaties zoals die enkele jaren geleden plaatshad den niet meer nodig zijn. De In dustriebond FNV vindt dat er voor de herstructurering een nieuw sociaal plan moet wor den opgesteld. Daarin moet omscholing en herplaatsing van personeel worden geregeld. Bo vendien moet er een arbeids pool komen voor werknemers van wie het werk vervalt. Vol gens de bond staat nu al vast dat er bij de arbeidsplaatsen die vervallen om 75 tot 100 pro bleemgevallen overblijven van mensen waarvoor niet direct ander werk beschikbaar is. FNV-bestuurder J. Duinhöven Leden van de Industriebond FNV deelden vanmorgen rond half zeven pamfletten uit aan het personeel van de Heineken-brouwerij in Zoeterwoude. vertelt desgevraagd dat Heine ken voor deze reorganisatie in principe wil vasthouden aan het sociaal plan voor de vorige ror- ganisatie, toen vooral 55-plus- sers vertrokken. Maar dat biedt volgens hem onvoldoende ze kerheid. De bond vreest bovendien dat uiteindelijk meer werknemers het veld ruimen. Duinhoven: „In de nieuwe opzet wordt uit gegaan van drie kernactivitei ten, brouwen, verpakken en dis tributie en verkoop. De huidige interne en technische dienst ko men daar niet in voor. Nu al be steedt Heineken steeds meer werk uit. Wij willen dat die ont wikkeling niet verdergaat en dat een deel van dat werk weer wordt teruggehaald." De pamflettenactie werd van morgen in Zoeterwoude in stemmend begroet. Vrijwel ie dereen pakte de pamfletten aan. Volgens Duinhoven is dan ook ongeveer tachtig procent van het produktiepersoncel bij Heineken lid van zijn bond.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11