Leiden PvdA: veiligheid in stad vergroten '94 'Fusie moet buurthuiswerk redden' PvdA-vernieuwer Van Seggelen met CD vergeleken VEBO groeit tegen de verdrukking in ogers BOGERS 'Bordenwoud' Maredijk' •a Van Aelst naar SP Onderzoek naar verdere verspreiding vervuiling ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071 -356430, PLV -CHEF Knallende ruzie in partij In de Leidse PvdA is een knallende ruzie uitgebroken tussen oud-wethouder en - raadslid P. Bordewijk en PvdA'er E. van Seggelen. De laatste maakt deel uit van een speciale werkgroep die de verkie zingscampagne van de Leidse PvdA-af- deling op poten zet. Van Seggelen was onlangs in het nieuws omdat hij die werkgroep wilde gebruiken om vergaan de vernieuwingen in de partij door te voeren. Hij pleitte voor veel nieuwe i zowel bestuur als de fractie verklaarde 'de partij-elite', waarin veel te weinig echte Leidenaars zitten de oorlog. PvdA'er Bordewijk heeft in het nieuwe ledenblad van de partij een cy nisch artikel over Van Seggelen geschre ven, onder de kop 'Van Seggelen for pre sident' waarin hij hem vergelijkt met de Noordwijkse makelaar Harry Mens die zich in tal van publicaties manifesteert als het prototype van de nieuwe WD'er. Keihard is de kritiek van Bordewijk op Van Seggelens uitlatingen over een te laag aantal echte Leidenaars in de fractie en het bestuur. „Wat moeten we hier met al die Brabanders die onze huizen en onze banen inpikken. Van Seggelen had er ook op kunnen wijzen dat er frac tieleden zijn die nog van veel verder weg komen (het Turkse raadslid N. Demir- bas, red.) maar daarover zwijgt hij wijse lijk want dan zou het CD-gehalte van zijn ideeën al te duidelijk worden." Van Seggelen zegt de vergelijkingen met Mens en de CD niet te pikken. Hij kondigt een 'tegen-artikel' in het PvdA- blad aan en is ook van plan iets te onder nemen in de eerstvolgende afdelingsver gadering van de partij. Van Seggelen be weert ook dat de landelijke voorzitter van de partij, F. Rottenberg, op het punt heeft gestaan om naar Leiden te komen vanwege het conflict dat deze zomer los- barstte. „Felix steunt de vernieuwers in de Leidse afdeling. De problemen bij ons zijn niet typisch Leids, overal in het land stribbelt de partij-elite tegen. Het is jam mer dat hij op het laatste moment was verhinderd." Mogelijk komt Rottenberg op 2 okto ber alsnog naar Leiden. Dat is dan echter niet om het conflict van de Leidse PvdA- afdeling te bezweren maar om de reünie die dag van oud-raadsleden op te luiste- Buurtfeest in Merenwijk leiden De bewoners van de Staverse Jolwerf en de Damloper- werf in de Leidse Merenwijk willen elkaar beter leren kennen. Daarom houden ze op zaterdag 11 september een buurtfeest. Op een plein komt een grote feesttent waarin vanaf vier uur 's middags de festiviteiten losbarsten. Voor de kinderen zijn er al lerlei spelletjes en de volwassenen gaan zich vermaken bij een uitgebreide barbeque. Computers tellen op bowlingbanen leiden» Wethouder A. van Bochove (CDA/sportzaken) werpt vandaag om 12 uur de eerste bowlingbal op de geheel geauto matiseerde banen van bowlingcentrum Hans Menken. Vanaf vandaag hoeven fervente bowlers niet meer zelf hun punten te tellen, maar doet de computer dat. Menken heeft met het sys teem de primeur voor Leiden en omliggende gemeenten. Na de officiële opening mogen belangstellenden de nieuwe banen uit proberen. Sober verkiezingsprogramma van socialisten Vervolg van voorpagina De PvdA wil voor de komende jaren maatregelen nemen om de veiligheid in de stad te vegroten. In het gisteren gepresenteerde verkiezingsprogramma schrijven de soci alisten dat de bevoegdheden van parkeerwachters moe ten worden uitgebreid. De PvdA vindt ook dat organisa toren van grote evenementen moeten betalen voor steun die ze van de politie krijgen. leiden wim koevoet leiden aap Terwijl andere agrarische ten toonstellingen verdwijnen bloeit de VEBO. Tijdens de 57- ste najaarsshow staan de Leidse Groenoordhallen vandaag weer tjokvol fok- en vetvee, melkgei- ten en shetlandpony's. Het aan tal inschrijvingen voor de keu ring van vleesvee steeg ten op zichte van vorig jaar met veertig procent. „En ons ledental is de afgelopen twee jaar verdubbeld naar 400", zegt een trotse VE- BO-voorzitter M. Veldman. Het verdwijnen van andere veetentoonstellingen in Zuid- Holland is volgens Veldman één van de oorzaken van de groei ende belangstelling voor de VE BO. Vroeger had elk dorp zijn eigen show. Nu^zijn er alleen nog de Leidse veetentoonstel ling en die in Hoornaar. „De sociale contacten zijn ook belangrijk", weet Veldman. „Vroeger had je echte boeren- verjaardagen - daar praatte je over het vee en de gewassen. Als er tegenwoordig nog twee boe ren op zo'n verjaardag zitten is het veel. Maar op de VEBO ko men de boeren mekaar weer te gen. Na de keuringen gebruiken wij ook altijd gezamenlijk de maaltijd." De veekeuringen zijn de hoofdmoot van de VEBO- shows. „Maar er is voor ieder een iets te doen", zegt directeur A. de Jong van de Groenoord hallen, die secretaris van de VE BO is. „Voor de kinderen is er een jongerenhoek waar ze kun nen knutselen en er zijn leuke prijzen te winnen met het raden van het gewicht van een super koe, de hoogte van een Shet- landpony en het gewicht van een kaaswagen." De show is vanaf negen uur geopend tot vanmiddag twee uur. Hoewel de PvdA het accent in haar programma op veiligheid legt, wil dat volgens fractievoor zitter H. Baaijens niet zeggen dat Leiden nu onveilig is. „Maar de burgers ervaren dat wel zo en daarom nemen wij dat seri eus." De PvdA wil dan ook dat de Leidse raad een 'lokaal vei ligheidsplan' maakt op basis van wensen van de burgers. De beperkte financiële moge lijkheden van de gemeente heb ben geleid tot een van de dun ste verkiezingsprogramma's die de Leidse PvdA ooit heeft uitge bracht. „Lange lijsten met am bities zul je er niet in vinden", aldus PvdA-wethouder me vrouw H. Koek. Het verkiezings programma is volgens de schrij vers 'een authentiek PvdA-ver- haal waarin extra hulp, zorg en aandacht voor de kwetsbaarste stadsgenoten wordt veiligge steld'. RAADSVERKIEZINGEN Alleen voor stadsvernieuwing en een sociaal pension voor on- behuisden wil de partij extra geld uittrekken. Dat geld is er niet en dus zal er elders bezui nigd moeten worden. De op brengsten van de parkeerplaat sen moeten worden aangewend voor het langzaam verkeer, meent de partij. Gedacht wordt aan meer bewacikte fietsenstal lingen en snelle en veilige ver bindingen voor fietsers en voet gangers. Uit het PvdA- programma Geen voorkeursbehande ling van speciale groepen als vrouwen, allochtonen of ge handicapten; Geen uitbreiding van de kinderopvang, daar is geen geld voor; Stadsgehoorzaal moet het muziekcentrum van Lei den worden; De Waag moet beschik baar komen voor culturele en maatschappelijke mani festaties; De PvdA onderneemt geen nieuwe initiatieven voor de bestrijding van 'zwarte' en 'witte' scholen; Uitbreiding van buiten schoolse opvang. De PvdA wil de gemeentelijke tarieven en belastingen zo veel mogelijk in toom houden. Toch zijn lastenverzwaringen voor de burgers niet uitgesloten. Ze stij gen sowieso met het inflatieper centage en als de kosten van de vuilverwerking toenemen, krijgt de burger de rekening gepre senteerd in de vorm van een hogere afvalstoffenheffing. Wethouder Van Bochove heeft oplossing voor crisis bij Skil oumenserres deurensfiowl en Van 4 t/m 11 september Zondag 5 sept. geopend van 10.00-17.00 uur. omgeving in géén geval missenl Dan is uw woning beter af VRIJE TIJD Pancrat In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 beginnen volgende week vier cursussen. Op maandagochtend is dat een teken- en schildercursus, die 85 gulden kost voor negen lessen. Naailessen zijn er op maandag avond voor 55 gulden en op vrijdagochtend voor 70 gulden per tien lessen. Verder worden er cursussen tekstverwerking WP 5.1 gegeven op dinsdag avond en op vrijdagochtend speciaal voor vrouwen. Die kos ten 75 gulden voor zes lessen. De cursus aerobics voor vrou wen op de maandagavond kost veettig gulden voor tien lessen. Opgeven kan in het buurthuis aan de Middelstegracht of op telefoonnummer 126243. leiden hans koenekoop Wethouder A. van Bochove (CDA) van welzijn heeft het ant woord op de crisis bij de stich ting Skil (Stichting sociaal cultu reel werk in Leiden) al klaar. De voorgenomen fusie tussen Skil, de Stichting Welzijn en de vrij- willigerscentrale moet zo snel mogelijk plaatshebben. Door deze reorganisatie kunnen de problemen bij Skil snel worden opgelost, verwacht hij. Volgens de wethouder hoeft het allemaal ook niet lang meer te duren. De plannen voor de -fusie liggen klaar. „Er ligt een plan voor een hérschikking van de functies, uitplaatsingen en overplaatsingen van personeel, een scholingstraject en loop baanbegeleiding met functione ringsgesprekken. Daar moeten we nu al onze energie in ste ken." Schrik over het rapport van het Projektenbureau Jeugdhulp verlening heeft Van Bochove niet. Uit dat nog geheime rap port blijkt dat de organisatie van het club- en buurthuiswerk in leiden een chaos is. Er is een volledig gebrek aan vertrouwen tussen enerzijds de coördinato ren van de buurthuizen, Het Leidse Volkshuis en Stedelijk Jongerenwerk en anderzijds de stichting Skil die het beheer voert over het sociaal cultureel werk. Van samenwerking is nauwelijks sprake en er woedt een strijd om de macht. „Bij mijn aantreden als wet houder in oktober 1990 trof ik een prille organisatie aan met problemen. Het is nu eenmaal zo dat niet iedereen even en thousiast was over de fusie van de buurthuizen. Een hoop oud zeer is blijven hangen. Formeel stond ik er buiten. Het bestuur CDA-wethouder A. i blemen bij Skil." van Skil is aangewezen als eind verantwoordelijke. Toch voelde Van Bochove zich geroepen om met directie en bestuur te praten over de pro blemen. „Skil beschikt over een gebrekkige bedrijfsvoering. Dat hadden wij veel eerder moeten onderkennen. En met wij be doel ik het gemeentebestuur en de geitieenteraad. Maar wij hebben te veel gekeken naar de inhoud van het beleid en te wei nig aandacht besteed aan de bedrijfsmatige problemen. Wel zijnswerk in de jaren negentig stelt hoge professionele eisen. Dat kun je niet meer organise ren op basis van goede wil, ook al is die bij iedereen aanwezig." In die gesprekken heeft Skil wel herhaaldelijk gevraagd om meer subsidie. De organisatie, die jaarlijks bijna tien miljoen van de gemeente ontvangt, zegt de begroting niet rond te krijgen zonder ingrijpende bezuinigin gen. Vier buurthuizen dreigen daardoor te moeten worden ge sloten. Van Bochove is echter niet bereid om de subsidie te verhogen omdat hem uit de re keningen nooit duidelijk is ge worden dat Skil armlastig is. Dat het vier jaar heeft ge duurd voordat de organisatori sche chaos door een onder zoeksbureau wordt aangetoond, vindt de wethouder ook lang. „Maar vergeet niet dat de ge meente weinig greep heeft op de interne processen bij Skil. Het kost al moeite om het eigen ambtelijk apparaat om te vor men. Daar hebben we met de vuist op tafel moeten slaan, ter- leiden» Het nieuweparkeerrestrictiesysteem in de Leidse Maredijkbuurt kost de bewoners niet alleen 240 gulden per jaar voor een parkeervergunning maar ook hun uitzicht. In een recordtempo is de hele wijk 'vol- geplant' met allerlei borden, palen en betaalautomaten in verschillende kleuren en maten. Zes palen langs de volle lengte van een gevel zijn geen uitzondering in de buurt. De Maredijkers klagen steen en been over deze in hun ogen ernstige verstorinfg van de aanblik van hun woonbuurt. foto hielco kuipers Poppenbeurs In restaurant Het Haagsche Schouw wordt zondag 5 sep tember een poppen- en beren- beurs gehouden. Oude en ka potte beren en poppen kunnen worden gerestaureerd door de poppendokter en er worden de monstraties poppen-maken ge geven. De beurs duurt van 10.30-16.30 uur. Gezocht: tandem van blinde vrouw leiden loman leefmans i Bochove: „Gemeente heeft onvoldoende aandacht besteed aan bedrijfsmatige pro- foto hielco kuipers wijl het college toch de baas is." Vertraging van de fusie van Skil met de Stichting Welzijn er) de vrijwilligerscentrale heeft volgens Van Bochove geen en- kelë zin, ook al heeft het onder zoeksbureau geen vertrouwen in het welslagen van zo'n fusie op dit moment. Van Bochove: „Het weghalen van een of twee mensen in de organisatie van Skil doet de zaak geen goed. Het gaat om het geheel. En ik bert ervan ove- tuigd dat er nog voldoende steun en bereidwilligheid is bij de medewerkers van Skil om door te gaan. Met het plan dat we nu in ons hoofd hebben, moet het lukken om Skil weer gezond te krijgen." 'Mijn tandem is gestolen. Ik blind en kan nu niet meer fietsen' luidde de tekst van een advertentie gisteren op de voorpagina van deze krant. Wie het telefoonnum mer dat in de advertentie staat belt, krijgt echter niet de gedupeerde eigenaresse maar Jan Blonk, uitbater van café De Buren aan de Har- testeeg. „De blinde vrouw van de tandem is zwaar gedupeerd vertelt Blonk: „Zij brengt elke vrijdagavond met haar bege leider na een fietstochtje op de tandem een bezoekje aan mijn café." Ook afgelopen vrijdag deden de twee het ca fé aan maar bij het vertrek bleek dat het slot van de tan dem met een betonschaar was losgeknipt en de fiets was meegenomen. „Daar was de vrouw aardig van overstuur, ze moesten met een taxi naar huis wor den gebracht", aldus Blonk. Het hele geval zat de uitbater niet lekker. Hoewel hij zijn klant niet bij naam kent. zet te hij een oproep in de krant. „Laten we hopen dat de actie succes heeft aldus Blonk die verwijst naar een soortge lijke actie in het verleden waar een verdwenen super- barbeque ook boven water kwam. Het buurtcomité Groenoord is zijn woordvoerder kwijt. E. van Aelst is namelijk ingelijfd bij de SP. Van Aelst vindt zijn nieuwe functie en zijn werk voor het buurtcomitéonverenigbaar. Het Leidse SP-bestuur heeft de afdeling voorgesteld Van Aelst de vierde plaats op de kieslijst te laten innemen. De SP houdt sii^ds de vorige gemeen teraadsverkiezingen twee zetels bezeti De SP-raadsleden C. Ver geer eb T. van Houten bezetten respectievelijk de eerste en twëede plaats op de lijst, waar over de Leidse SP-afdeling zich nog pioet uitspreken. Fractie assistent D. Sloos staat derde. Als dé SP het tot drie zetels schopt, is Van Aelst in voor de functie van Sloos. Van Aelsts overstap is verras send. Hij heeft zich nooit aan een politieke partij willen bin den. „Ik heb liever mijn handen vrij", verkondigde hij veelvul dig. Daarin is medio vorig jaar verandering gekomen toen de discussie losbrak over de even tuele sloop van Groenoord. De inspanningen en standpunten van de SP in deze discussie be vielen Van Aelst zo goed dat hij zich als lid aanmeldde. De Leid se socialisten waren op hun beurt erg blij met de komst van de 'burgemeester van Groen oord' en polsten hem voor een functie in de fractie. Van Aelst had daar wel oren naar. Eerder deze week woonde hij voor het laatst een vergadering van het buurtcomité'bij. Van Aelst heeft als comitélid met alle problemen in de wijk te maken gehad: de vuilverbran ding, het casco-herstel, de voortdurend onzekere toekomst van de wijk en de Groenoord hallen. Onder Van Aelst op de SP- kieslijst staat mevrouw M. Ker vers van de stichting Ouders op Herhaling, die een met vrijwilli gers draaiende school voor vol wassenen onder haar hoede heeft. SP-fractievoorzitter C. Vergeer zegt dat Van Aelst grote kans maakt op een raadslid maatschap. „We rekenen op een a twee zetels winst." erna straatsma genomen om te onderzoeken of de verontreiniging nog verder is verspreid. De sanering van de met chlo ride-verbindingen vervuilde bo dem duurt al ruim een maand langer dan gepland. I lalf augus lus ontdekte de provincie een met afvalstoffen volgestorte wa terput. Door het afgraven van deze waterput liepen de schoonmaakwerkzaamheden enkele weken vertraging op. De bodemverontreiniging bij de Uiterstegracht is vermoede lijk veroorzaakt door een textiel fabrieken die vroeger in de wijk Pancras-Oost stonden. In 1985 werd de verontreiniging ontdekt in het grondwater. De bodemvervuiling aan de Ui terstegracht is verder verspreid dan de provincie verwachtte. In de omgeving zijn monsters ge nomen om de aard en omvang van de verontreiniging te pei len. Bij de laatste saneringsvverk- zaamheden stuitten medewer kers van het milieutechnische bureau Iwaco op een nieuwe vervuiling in de achtertuin van nummer 55. Ook de grond on der naastgelegen parkeerplaats bleek vervuild. Beide plekken vallen buiten het saneringsge- bied. In de omgeving van de nieuwe vervuiling zijn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9