Unita stemt toe in Staakt-het-vuren Kroaten en moslims 'Duitsers moeten meer werken' bestoken eikaar hevig Buitenland Litouwen bang voor invasie van Polen Cubaanse schooltaxi Schip ten prooi aan Yancy 'Iraanse troepen nemen dorpen Azerbajdzjan in' Ex-gijzelaar Sutherland op bezoek bij Hezbollah Verwarring over onderhandelingen PLO en Israël Hoge Italiaanse rechter in Milaan gearresteerd ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 :ePressc ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Pres se Agentur CPD Gemeenschappdi|ke Persdienst Ind The Independent IPS Inier Press Service RTR Reuter UPI United Press International Canadese VN-ers in Somalia racistisch toronto Soldaten van het Canadese vredeskorps in Somalia hebben zich schuldig gemaakt aan racistisch gedrag. Dit blijkt uit een militair onderzoek dat in Canada is ingesteld naar het wangedrag van een aantal Canadese VN-soldaten. Volgens ver klaringen zou iemand gezegd hebben naar Somalia te zijn geko men om 'een nikker neer te knallen'. Ook droegen sommigen racistische tatoeages. Bush best betaalde tafelredenaar atlanta» De voormalige Amerikaanse president George Bush wordt vandaag 100.000 dollar (ongeveer 185.000 gulden) rijker. Dat bedrag krijgt hij voor een toespraak in de staat Georgia voor distributeurs van huishoudelijke schoonmaakmiddelen. Bush wordt daarmee de best betaalde tafelredenaar, aldus de krant Atlanta Journal-Constitutionvan gisteren. Jakarta laat rebellen Oost-Timor gaan jakarta De Indonesische regering heeft vorige maand gratie verleend aan twee voormalige leiders van het gewapende verzet op Oost-Timor. Dat heeft het Indonesische persbureau Ajitara gisteren gemeld. De twee mannen gregen gratie omdat ze zich tijdens hun gevangenschap 'positief hadden opgesteld'. Kurden gedood in oosten Turkije ankara* Bij gevechten met veiligheidstroepen zijn donderdag in het oosten van Turkije achttien Kurden om het leven gekomen, zo heeft de Turkse justitie gisteren bekendgemaakt. De Kurdi- sche 'rebellen' zouden deel hebben uitgemaakt van de Kurdi- sche Arbeiderspartij (PKK). De PKK streeft naar een eigen Kurdi- sche staat in Turkije. Kinderen rijk door versteend reuzeëi perth Drie Australische kinderen hebben gisteren een tweedui zend jaar oud ei opgegraven. Het bestuur van west-Australië heeft de kinderen 160.000 Australische dollar (195.200 gulden) geboden, bestemd voor hun scholing. Het versteende ei dat volgens deskundigen afkomstig is van de Aepyornis, een uitge storven reuzevogel wordt tentoongesteld in het staatsmuse- um van west-Australië. Glassplinters in Spaanse flesjes bier londen Een Britse supermarktketen heeft gisteren besloten 200.000 flessen bier van het Spaanse merk Premium uit de han del Je nemen. De beslissing volgde op de ontdekking van glas splinters in verscheidene bierflesjes. Onlangs namen drie Neder landse brouwerijen, Heineken, Bavaria en Oranjeboom, in totaal 23 miljoen flessen bier uit de handel na de vondst van glasplin- ters in flesjes. Voor bezoek van paus Johannes Paulus vilnius-leiden hans jacobs Litouwen is bang voor een inva sie van Polen. Die willen naar het noordelijke buurland om getuige te zijn van het vanmid dag beginnende bezoek van de (Poolse) paus Johannes Paulus II. De autoriteiten in Vilnius, die op enigszins gespannen voet stèan met de Poolse regering, vrezen dat ze de stroom bezoe kers niet kunnen verwerken. Deze week zou een tweede grensovergang tussen beide landen moeten worden ge opend. Die opening is echter al herhaaldelijk uitgesteld omdat Warschau geen haast maakt met de aanleg van een weg naar de Litouwse grenspost. De wachttijden bij de grenspost bij Ladzdijai lopen herhaaldelijk op tot drie dagen. Beide landen zijn er niet ingeslaagd om voor afgaande aan het pausbezoek afspraken te maken over een soepele afhandeling van het grensverkeer. De Litouwse bisschoppen heb ben de Polen gevraagd thuis te blijven met het argument dat „de paus al drie keer in Polen is geweest. Nu is het onze beurt om de kerkvader te zien en te horen". En dan het liefst niet in het Pools, want dat ligt in Litou wen zeer gevoelig. De verhoudingen tussen Polen en Litouwen, die eeuwenlang een politieke unie vormden, zijn aan het einde van de Eerste Wereldoorlog vergiftigd toen Pölen een deel van Litouwen inclusief de hoofdstad Vilnius annexeerde. In het bewuste gebied vormden Polen overi gens de meerderheid van de be volking. Beide landen hebben ook nu nog geen vriendschap verdrag gesloten omdat Litou wen erop staat dat Polen schuld bekend voor de handelingen in de jaren twintig en dertig. Poolse pelgrims die speciaal voor de paus naar Vilnius kwamen, luiste ren naar voorbeden in het centrum van de stad. Litouwen vreest de enorme toeloop van Poolse bezoekers niet te kunnen verwerken, foto reuter c ricorydukor Savimbi snel naar Portugal voor vredesbespreking Jonas Savimbi, de leider van de Angolese rebellenbewe ging UNITA, heeft gisteren in een onverwacht telefoon gesprek met de Portugese president Soares toegestemd in een algeheel staakt-het-vuren. Het bestand kan wat Savimbi betreft ingaan op een door de Verenigde Naties te bepalen datum. lissabon ap Savimbi zei dat een hoge UNI- TA-delegatie volgende week naar Lissabon zal komen om met Portugese regeringsverte genwoordigers te overleggen over een definitieve beëindiging van de burgeroorlog die, sinds hij tien maanden geleden weer oplaaide, 100.000 levens heeft geëist. Savimbi zei in zijn gesprek met Soares ook dat hij instaat voor de veiligheid van de onge veer 30 Portugese burgers die ingesloten zitten in de al maan den lang belegerde stad Kuito. Het telefoongesprek met Soa res was het eerste contact met de buitenwereld dat Savimbi had sinds regeringstroepen twee maanden geleden begon nen met het bombarderen van de stad Huambo. Huambo is de machtsbasis van de rebellen op 530 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Luanda. De aanval maakte deel uit van een lucht- en grondoffensief in het door rebellen beheerste binnen land van Angola. Door het zelfgekozen isole ment van Savimbi was de spe ciale VN-afgezant Alouine Blon- din Beye niet in staat de strij dende partijen aan de onder handelingstafel te krijgen. De VN hebben gedreigd hun on derhandelingsteam uit Angola terug te trekken als niet voor 15 september vooruitgang op de weg naar vrede is bereikt. Beye probeert van de partijen veiligheidsgaranties te krijgen voor het beginnen van lucht brug om de naar schatting 3 miljoen mensen te helpen die als gevolg van de strijd in het binnenland van Angola te lijden hebben onder een voedselte kort. UNITA heeft naar schatting 50.000 guerrillastrijders die meer dan de helft van het zui delijk Afrikaanse land bezet houden. havana Een inwoner van de Cubaanse hoofdstad Havana helpt zijn kleindochters in een geïmproviseerd zijspan van zijn fiets. Bij gebrek aan brandstof en auto-onderdelen is de fiets een belangrijk transport middel geworden in Cuba. foto afp adalberto roque Parlement van Rusland tegen besluit Jeltsin MOSKOU Rtr Het Russische parlement heeft zich gisteren uitgesproken te gen de beslissing van president Jeltsin om zijn rivaal vice-presi dent Roetskoj te schorsen. Met een overweldigende meerder heid van 141 stemmen tegen twee schoven de parlementsle den de beslissing van leltsin ter zijde. Zij besloten de schorsing voor te leggen aan het Constitu tioneel Hof. Het parlement gaf wel haar fi at aan het besluit van Jeltsin om vice-premier Sjoemeiko ook te schorsen. Volgens leltsin waren de schorsingen noodzakelijk omdat hun wederzijdse be schuldigingen over corruptie de staat ondermijnen. 'Sihanouk zal weer koning Cambodja zijn' Massamoord op schaapsherders doesjanbe ap phnom penh afp tkm Tokio Een Japanse veerboot kapseist in de haven van Kagoshima onder het geweld van de wervelwind Yan cy die Japan momenteel teistert. Yancy, de hevigste tyfoon die Japan sinds de Tweede Wereldoorlog aan deed, heeft al aan drie mensen het leven gekost. Tenminste 19 mensen zijn door aardverschuivingen meege sleurd en zeker vijftig mensen raakten gewond op de Zuidjapanse eilanden Kyushu en Shikoku. Dat hebben de Japanse politie en de meteorologische dienst gisteren bekendgemaakt. foto reuter De monarchie in Cambodja wordt hersteld. Prins Norodom Sihanouk 'zal weer koning zijn'. Dit heeft zijn zoon prins Noro dom Ranariddh, een van de twee co-premiers van de Cam bodjaanse overgangsregering, gisteren gezegd bij zijn terug keer uit Noord-Korea, waar de Cambodjaanse leiders hadden vergaderd. Prins Ranariddh zei dat op de bijeenkomst in Py ongyang, waar prins Sihanouk momenteel verblijft, was beslo ten tot restauratie van de mo narchie. Prins Sihanouk werd koning in 1941 toen Cambodja gere geerd werd door Frankrijk, maar deed in 1955 afstand van de troon ten gunste van zijn va der. Toen die vijf jaar later over leed, werd hij alsnog staats hoofd, maar zonder de konings titel. In 1970 werd hij afgezet tij dens een staatsgreep. In het vredesakkoord van Pa rijs van 1991, waarin werd afge sproken dat er onder auspiciën van de Verenigde Naties vrije verkiezingen zouden worden gehouden, werd afgesproken dat Cambodja een parlementai re democratie zou worden met een gekozen staatshoofd. istanbul jessica lutz Tadzjiekse soldaten hebben in de buurt van de Afghaanse grens de lichamen gevonden van 32 vermoorde schaapsherders. Woord voerder Nikolai Stsjoerovsky van het Tadjiekse ministerie van de fensie meldde gisteren dat de schaapsherders vorige week in de zuidelijke grensregio door rebellen om het leven werden gebracht omdat ze geweigerd hadden hun tweeduizend schapen tellende kudde naar het rebellengebied over te brengen. trekken. De Iraanse inval werd gisteravond niet vanuit Teheran - bevestigd. In het conflict rond Nagorno- Karabach, de christelijke Ar meense enclave in islamitisch Azerbajdzjan die zichzelf onaf hankelijk heeft verklaard, nik ken Armeense troepen steeds verder op naar de grens met Iran. De Russische regering maakte duidelijk niet te zullen toestaan dat de Armeniërs een al zeer gevaarlijk conflict laten escaleren tot een internationale aangelegenheid. Moskou ont kende gisteren de Iraanse aan wezigheid in Azerbajdzjaanse dorpen. Iraanse troepen zijn gisteren de grens met Azerbajdzjan overge stoken. Boven een aantal dor pen wappert de Iraanse vlag. Iraanse en Azerbajdzjaanse sol daten patrouilleren gezamelijk bij een waterreservoir in de buurt van Hoida-Assam en in Nachitsjevan, de aan de Iraans- Turkse grens gelegen Azerbajd zjaanse enclave in Armenië Dit melden verslaggevers van de Turkse staatstelevisie TRT, de commerciële zender Star en het semi-officiële persbureau Anatolia. Teheran heeft eerder Armenië dringend verzocht zijn troepen uit het gebied terug te De Duitsers moeten minder studeren, meer werken en hun ver wachtingen over de rol van de overheid lager stellen om de positie van economische grootmacht te kunnen behouden. Dat stelt bondskanselier Helmut Kohl in een gisteren openbaar gemaakt be leidsprogramma waarmee de economische neergang moet worden omgebogen. Volgens Kohl is bovenal een mentaliteitsverandering nodig. „Ou de gewoontes moeten kritisch worden bekeken en er dienen nieu we prioriteiten te worden gesteld. We moeten loskomen van in gesleten patronen en moeten waken voor de illusie van zelfgenoeg zaamheid", betoogde Kohl, kort voor de Bondsdag (de Duitse Tweede Kamer) volgende week scherp het mes zal zetten in het stelsel van sociale zekerheid. Momenteel zijn 3,5 miljoen Duitsers werkloos. De eveneens gis teren gepubliceerde werkloosheidscijfers voor augustus wijzen uit dat de werkloosheid nog verder zal toenemen. Ook traditionele trekpaarden van de economie, zoals de auto-in dustrie en de staalsector, verkeren in grote problemen, omdat is nagelaten die bedrijfstakken met nieuwe investeringen te moderni seren. Daarnaast trekt de integratie van de voormalige DDR een nog zwaardere wissel op de economie dan al was verwacht. De overheid moet hiervoor enorme bedragen lenen, waardoor het fi nancieringstekort steeds verder oploopt. Om het gevaar van oplopende inflatie te beteugelen houdt mi nister van financiën Theo Waigel de rente hoog, wat weer een rem mend effect heeft op nieuwe investeringen door het bedrijfsleven die de economie een injectie zouden kunnen geven. De CSU-mi- nister maakte gisteren bekend dat hij voorlopig ook nog geen ruim te ziet voor verlichting van de belastingdruk, die door de eenwor ding eveneens is opgelopen. Waigel gaf wel aan dat zijn beleid erop gericht is de overheidsuitgaven niet verder te laten oplopen, zodat er op de langere termijn wel een belastingverlichting inzit. De door Kohl uiteengezette toekomstverkenning is opgesteld door minister Rexrodt (economische zaken). Volgens Kohl valt er niet aan te ontkomen dat alle Duitsers offers brengen voor een be tere toekomst. „De staat en politici kunnen deze veranderingen niet alleen teweeg brengen. Wat bovenal nodig is, is een verande ring in hoofd en denken van elk individu", aldus Kohl. In het programma wordt ook grote aandacht gewijd aan het pro bleem van de vergrijzing. In het jaar 2030 zal een derde deel van de bevolking bestaan uit mensen van 60 jaar en ouder. Volgens Kohl zal dit ingrijpende gevolgen hebben, zeker gezien het feit dat steeds minder actieven een bijdrage leveren aan het nationaal inkomen. De gemiddelde Duitser betaalt maar 30 jaar lang belasting. „Gedu rende de overige tijd zit men op school of geniet men van zijn pen sioen", aldus Kohl. SARAJEVO «AFP-UPI-Rtr Het Bosnische regeringsleger probeert terreinwinst te boeken in het centrale gedeelte van Bosnië door de aanvallen op Kroatische stellingen te verhevi gen. De militaire woordvoerder van de Verenigde Naties (VN) in Bosnië, de Belgische comman dant Van Biesebroeck. zei giste ren dat hevige gevechten aan houden in en rond de Vitez, 80 kilometer ten westen van Sara jevo. Van Biesebroeck meldde ge vechten in Gornji Vakuf, 80 km ten noordwesten van Sarajevo. Kroatische eenheden hebben de stad gisteren onder vuur geno men. Veel van de cent raai- Bosnische gebieden behoren volgens het vredesplan van de bemiddelaars Stoltenberg en Owen tot de moslim mini-staat, één van de drie voorgestelde Bosnische staten, maar worden nog bewoond door veel Bosni sche Kroaten. Grote delen van Bosnië ble ven relatief kalm en de Bosni sche hoofdstad bleef gisteren rustiger dan werd gevreesd na het mislukken van het vredes overleg in Genève. ACHTERGROND MARCEL KUPFERSCHMIDT GPD BAYRUT Rtr Tot de onoverzichtelijkheid wordt ook bijgedragen door de onderhandelingen die op een aantal plaatsen in het diepste geheim tegelijkertijd worden gevoerd. Na Oslo was sprake van Brussel, Athene, wellicht Madrid en Parijs. Minister Peres (buitenlandse zaken) heeft'daar gisteren zijn Franse en Noorse ambtgenoten gesproken en vervolgens ook een bezoek aan de Franse president Mitterrand op zijn vakantieverblijf gebracht. Premier Rabin heeft gisteren laten doorschemeren dat hij de wederzijdse erkenning geregeld wil zien alvorens de beginselverklaring en het akkoord over de Palestijnse bestuursautonomie in Washington ondertekend kunnen worden. „Geen verkoop zonder een prijs af te spreken", zei hij. Daarentegen verklaarde Peres in Parijs dat er niet noodzakelijkerwijs een koppeling tussen die twee fasen hoeft te bestaan. Blijft ook de vraag wie in Washington namens de Palestijnen de documenten zal ondertekenen. Haydar Abd al-Shafi. de Palestijnse delegatieleider, bl jjft zich gepikeerd tonen en schuift die taak af op de PLO in Tunis. Maar Israël zal daarmee waarschijnlijk niet instemmen, en zeker niet zolang er geen erkenningsverklaring is. Overigens was ook Faysal al-Husayni, die in In Israël heerst onzekerheid en verwarring over het onderhandelingsproces met de PLO. Enerzijds blijven Israëlische en Pa lestijnse woordvoerders volhouden dat een wederzijdse erkenning nog slechts een kwestie van uren, hoogstens van en kele dagen is. Anderzijds wordt geconsta teerd dat de stroomversnelling van de af gelopen week iets trager is geworden. Mogelijk omdat de tegenstand binnen de PLO of in de Arabische wereld groter is dan werd verwacht zodat ondertekening van de beginselverklaring in Washington zelfs nog enkele weken op zich kan laten wachten. Jeruzalem is gebleven, in een gesprek met de Israëlische televisie van mening dat een PLO-vertegenwoordiger de juiste persoon zou zijn. Het wachten is nu eerst op de beslissingen in Tunis, waar Arafat kennelijk meer moeite heeft dan verwacht om zijn achterban, en vooral de militaire vleugels van de PLO. te overreden. Ook het uitblijven van openlijke steun uit een groot deel van de Arabische landen vertraagt het proces. Wellicht zal ook nog een vergelijk met Jordanië moeten worden gevonden, dat zich gepasseerd voelt en dat in Washington, althans formeel, één onderhandelingsdelegatie met de Palestijnen vormt Het Israëlische ochtendblad Ha Aretz meldde gisteren dat ook de Amerikaanse minister Christopher heeft gevraagd nog even te wachten met een wederzijdse erkenning totdat het Amerikaanse Congres de hervatting van de eigen dialoog met de PLO zou hebben goedgekeurd. Het is onduidelijk in hoeverre nog tussen Israël en dc PLO over bepaalde bewoordingen moet worden onderhandeld. Immers achter elk woord kan een nieuw principieel probleem blijken te bestaan. Israël heeft een officiële erkenning geëist, afzwering van de gewapende strijd en een effectief optreden tegen mogelijke terreur die zich tegen de vrede keert, alsmede wijziging van het Palestijnse Handvest. Het is de bedoeling dat Arafat daarover een officiële verklaring aflegt, wellicht zelfs voor de Israëlische televisie, die al eigen ploegen naar Tunis heeft gestuurd. Daarna zal premier Rabin op zijn beurt een verklaring afleggen waarin de PLO wordt erkend. In kringen van de Israëlische onderhandelaars hoopt men dat die historische doorbraak een feit zal zijn voor het joodse nieuwjaar, dal op 15 september ingaat Thomas Sutherland, de Ameri kaan die zes jaar door de ver zetsbeweging Hezbollah in Li banon gevangen werd gehou den. heeft gisteren zijn vroegere gijzelnemers ontmoet. Dat heeft de Hezbollah in een verklaring meegedeeld. Sutherland arri veerde vorige maand in Liba non om een film te maken. Hezbollah wordt ervan ver dacht in de jaren 80 een aantal westerlingen te hebben gegij zeld. De 62-jarige Sutherland, een voormalig docent aan de Amerikaanse Universiteit van Bayrut, zei de 'hartelijke en war me ontvangst voor hem en zijn vrouw' te waarderen. De Hez bollah heeft elke betrokkenheid bij de gijzelingen altijd ontkend. Sutherland werd na een ge vangenschap van 2..r> dagen in november 1991 vrijgelaten, een maand voordat Terry Waite vrijkwam. Waite, die als onder handelaar naar Baynit kwam en vervolgens zelf werd gegijzeld, heeft het langst vastgezeten. Met de vrijlating van twee Duit se gijzelaars in 1992 kwam een einde aan een decennium van gijzelingen. In totaal zijn acht westerlingen tijdens hun gevan genschap gedood of gestorven. MILAAN RtT corruptie dat sinds februari 1992 over Italië rolt. Volgens Ansa is diens aanhouding bevo len door rechters in het naburi ge Brcscia. Waar Curto. vice- president van dc rechtbank van Milaan, van is beschuldigd, is niet bekendgemaakt. Er wordt al weken onderzoek naar hem gedaan wegens beschuldigin gen van corruptie. Een hoge Italiaanse rechter in Milaan. Diego Curto, is gisteren gearresteerd in verband met het grootste corruptieschandaal dat Italië ooit trof. Dit heeft het na tionale persbureau Ansa ge meld. Curto is de eerste hoge rechter die is aangehouden in het reusachtige onderzoek naar

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5