't Ken wezen en 't ken niet wezen Vermoedt ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 cove*1 uó Vc "Ü*nE*Mak. ïéimê: MË Feyenoorders kijken toe hoe Schouten wordt verzorgd. Op de voorgrond in donker trainingspak coach Wim van Hanegem met rechts naast zich Arnold Scholten, Ulrich van Gobbel, Harvey Esajas en Henk Fraser. Eigenlijk wil hij er geen woorden al jarenlang voetbal-video's maakt is 'het gezeur van de pers' meer dan zat. En houdt bij hoog en bij laag vol dat hij niets te melden heeft. Akkermann zeer stellig: „De zaak is afgedaan." Op de vraag hoe, waar, wanneer en door wie herhaalt hij zijn ant woord: de zaak is afgedaan. Maar als het tele foongesprek op zijn grote liefde AZ komt, ontdooit de Alkmaarder. Hij strooit kwistig met spelersnamen uit een ver verleden. Als de opbeller dat verleden een beetje blijkt te delen, breekt het ijs. Akkermann: „Nou voor uit. Kom maar naar Alkmaar. Vanmiddag om drie uur ben ik op KL. Maar we hebben het niet over Den Helder. En niet over Feye- noord." Een mooi stadion in de Alkmaarder Hout. Naast de hoofdtribune staan dikke auto's van vooral Duitse origine protserig te glimmen. Langs het trainingsveld scholen oudere AZ- supporters samen. Akkermann staat een stukje verderop. Haar in de war, grote trui, rode boerenland-wangen, een Westfries aan doend accent. Zijn stevige handdruk gaat vergezeld van een wat opgejaagde blik. Ak kermann gaat zitten op een bankje naast fret trainingsveld en informeert naar het AZ-ge- halte van zijn gast. Als die in Alkmaar ooit een promotiewedstrijd tegen de Graafschap blijkt te hebben bezocht, brandt Akkermann onmiddellijk los: „Bij de rust nog 1-3, maar uiteindelijk toch 5-3. Voor ons. Skitterend AlCMARIA fflCTRIX Herman Akkermann (43), geboren en geto gen in Alkmaar. Lang geleden keeper in de A- junioren van Alcmaria Victrix. Een mooie tijd, zegt hij. Met veel volk langs de lijn. De loop zat er nog goed in. ,,Als ons eerste elftal tegen dat van Schagen speelde, zaten er drie duizend mensen. Dat was echt topvoetbal bij de amateurs. Met weinig rottigheid. Het ging om de lol. Dat een ploeg soms met een nulle tje of zes op de ros kreeg, ach,- dat deed er niet zo veel toe. Je dronk de rottigheid na af loop in de kantine weg en ging weer vrolijk verder." Een defecte meniscus verdreef hem van het voetbalveld. Waarna hij zich met hart en ziel op de video stortte. Wedstrijden filmen. Bij AZ. Zijn KL. Want: „Het is altijd mijn cluppie geweest. Vroeger, toen ik nog bij Alc maria speelde, sjeesde ik zondags na m'n wedstrijd meteen naar de Hout. Snel het sta dion in en een plekkie zoeken. Je had toen niet die ellende met hekken en prikkeldraad en kon na de toss gewoon kiezen waar je wil de staan. Je wandelde gezellig het stadion rond." In 1981 haalden de Alkmaarders een onge kend huzarenstukje uit: het landskampioen schap. Met dank aan de Wastora-broers Klaas en wijlen Kees Molenaar, zegt Akker mann: „Die twee-waren, he-le-maal ab-so- luut gi-gan-tisch gek van AZ. Zonder die jon gens was het nooit wat geworden." Na het te rugtreden van de Molenaars verscheen Sony voor enkele seizoenen als sponsor in de Hout. Met voor Akkermann een prettige bij komstigheid, want: „Er werd effetjes een ca mera voor me geregeld. Ik maakte al wel eens opnamen voor AZ. Vooral van wedstrijden van het tweede elftal. En tja, toen ik betere spullen kreeg, ben ik steeds meer gaan doen. Vanaf pakweg 1984 heb ik eindeloos veel wedstrijden op video gezet. Van het tweede, van de landelijke jeugd, maar ook van het eerste. Gewoon een kwestie van de zaak op statief zetten en draaien maar." In het midden Als AZ-trainer Piet Schrijvers de video-man op het bankje langs het trainingsveld ont waart, is het gedaan met de rust. Of de heren maar willen vertrekken, want de selectie moet aan de bak, buldert de blonde oud-kee per. Akkermann stapt lachend op. „Ga je nou eindelijk eens vertellen wat er écht is ge beurd", plaagt een speler. Een ander: „Hè. Herman, verhoor door de politie?" De aange sprokene maakt grinnikend een wegwerpge baar en verkast naar een kuipstoeltje achter een van de doelen op het hoofdveld. Wijzend op een lange tribune: „Daar in het midden heb ik bij thuiswedstrijden m'n plek. Houd ik met de video alles en iedereen keurig in de gaten." De banden gaan in zijn archief. Of worden gebruikt door de club. „Schrijvers neemt er wel eens eentje mee. Om aan de spelers te la ten zien wat ze goed of fout hebben gedaan. Kijk, zo'n jonge jongen die iemand onderuit schopt en rood krijgt, heeft nog veel te leren. Als de trainer de band laat zien, zegt dat mqer dan duizend woorden. En misschien dat ze dan voortaan dat onbesuisde uit hun hoofd laten. Want het is een ramp hoor, die harde overtredingen. Zo'n Van Aerie van PSV did Regtop van Heerenveen laatst gewoon onderuit schopte... Hij had hem wel de WAO in kunnen trappen. Schorsen, die Van Aerle. Den Helder, donderdagavond 29 juli: Feyenoord oefent tegen e zette hij op band. Voor minstens zes wedstrijden. Trek een te genstander dan gewoon aan z'n shirtje om laag. Heb je tenminste geen kans op rottige blessures." Akkermann heeft een bloedhekel aan hard spel. Spelers die zich er aan bezondigen zijn niet altijd blij met zijn op videoband gezette bewijsmateriaal. Ze weten zich bespied en houden zich daarom nog wel eens in. Aan de andere kant: maken ze een werelddoelpunt, dan hopen ze hun prestatie via Akkermann bij Studio Sport of het Sportjournaal te krij gen. Vorig jaar. zegt de Alkmaarder, is dat een keer heel aardig gelukt: „Ik film ook regelma tig bij andere clubs. Omdat ze me vragen. Of gewoon omdat ik er zin in heb. Ik zat een keer bij een bekerwedstrijd van NEC dat on verwacht werd uitgeschakeld door een ama teurclub. Dankzij een wereldgoal van een Marokkaanse jongen. Echt een sensatie. De NOS was er niet dus die wilde graag mijn op namen hebben. Heb ik toch mooi mijn eigen beelden plus die Marokkaanse jongen op TV gekregen." Oefenwedstrijd Eind juli had Akkermann de TV opnieuw moeiteloos kunnen halen. Hij filmde in Den Helder de oefenwedstrijd die Feyenoord te gen een plaatselijke selectie speelde. Vlak voor het einde, bij een 0-2 voorsprong voor de Rotterdammers, ging er bij de landskam pioenen iets gruwelijk mis. De irritatie bif nogal wat Feyenoorders over het vinnige spel van de amateurs mondde uit in een onsma kelijke knokpartij. Waarbij Ronald Schouten van Den Helder een gebroken kaak opliep. Doormidden geslagen door een donkere spe ler van Feyenoord, luidde de beschuldiging in Den Helder. Maar welke donkere speler? Het namen noemen en beschuldigen nam een aanvang: Fraser, Refos, Van Gobbel,' Esa jas, Obiku, ze belandden stuk voor stuk voor korte of lange tijd in de beklaagdenbank. Feyenoord zegt na een intern onderzoek te weten wie het deed, maar wenst de identiteit van de dader vooralsnog niet te onthullen. Voorzitter Van den Herik meldde eerst open lijk orde op zaken te zullen stellen, maar be sloot later alsnog de deur gesloten te houden. In de dagen na de kaakslag kwamen Feye noord-manager Blankemeijer en Van den Herik naar Den Helder om de zaak met slachtoffer Schouten te schikken. Akker mann: „Ze waren er echt kapot van en schaamden zich dood. Ze vonden het een schande voor Feyenoord en wilden alles zo snel en correct mogelijk afhandelen. Dat is gebeurd. Schouten krijgt de kosten die hij vanwege die gebroken kaak maakt voor de volle honderd procent terugbetaald. Plus nog een extra vergoeding." Bijna twee weken na het incident meldde zich de Alkmaarse officier van justitie, Jo- sephus Jitta. Hij liet een onderzoek naar de affaire instellen en kondigde aan de dader te willen vervolgen. Waarbij Jitta de naam van verdediger Van Gobbel naar voren schoof. Tot een aanklacht is het echter nog steeds niet gekomen. Ook de later ten tonele ver schenen tuchtcommissie van de KNVB zit louter in de onderzoeksfase. Herman Akkermann was er die avond bij en zette het ontaarde oefenpotje op video. Twee vragen zijn hem de afgelopen weken tot in den treure gesteld: wie gaf de fatale kaak-klap en waar is de videoband gebleven? Voor de volledigheid: al snel werd in de me dia gesuggereerd dat Feyenoord die band van Akkermann zou hebben gekocht. Het geen de club steeds ten stelligste heeft ont kend. Voor de zoveelste keer geconfronteerd met de hem inmiddels overbekende vragen zucht de Alkmaarder maar weer eens diep. Dan: „Het is nu al weer een paar weken geleden. En ik vind het eerlijk gezegd wel welletjes, le dereen zeurt maar door. Ik ben postbesteller bij de PTT. Nou, wat ik er op m'n werk alle maal over heb moeten horen. En hier, bij AZ. In het begin had ik er echt slapeloze nachten van. Gelukkig ebt het nu een beetje weg. Kijk, ik ken Ronald Schouten vrij goed. Hij heeft nog bij AZ gespeeld. Vandaar. Als die jongen mij bezweert dat Feyenoord het allemaal keurig heeft afgehandeld is het voor mij ein de verhaal. Dat meneer Jitta er blijkbaar pu bliciteit in ziet en als alles allang achter de rug is nog eens aan komt kakken, doet voor mij niet terzake. Nogmaals: voor mij is het einde verhaal." Zwart gemaakt Even later ontspint zich een eindeloos vraag- en antwoordspel. Akkermann wil niets zeg gen. Maar diep in z'n hart ook weer wél. Want er zit hem nog het nodige dwars. Hij vindt dat hij door sommige media op een on smakelijke manier is zwart gemaakt. Alsof hij die klap heeft uitgedeeld. Boos vertelt hij over 'die Sierd de Vos van de NOS' die een came raploeg op hem afstuurde. „Die goser heeft me tijdens het post rondbrengen in een auto gevolgd. En daarna zijn ze, toen ik naar huis ging, achter me aan gereden. Ik zat nog geen seconde op de bank of de bel ging. Staat De Vos op de stoep. Hij begon zomaar een inter view. De camera liep al. Een stukje verderop stond de auto die me steeds had gevolgd. Plus zo'n wagen van de NOS, Ik vond het geen manier om iemand zo te overrompelen. Ze hadden me toch van tevoren even kunnen bellen?" Na wat heen en weer gepraat doet Akker mann stukje bij beetje verslag van wat er op donderdag 29 juli in Den Helder gebeurde. „Maar", zegt hij er meteen bij, „over de da der en die band kom je niets te weten". In de Helderse selectie speelden volgens hem en kele oud-profs van AZ. Plus een aantal voor malige jeugdspelers van de Alkmaarse ploeg. De wil om van Feyenoord te winnen was groot. Akkermann: „Het gaat bij oefenwed strijdjes in Den Helder altijd behoorlijk fana tiek toe. Ik kom er al jaren en het is meestal leuk en pittig voetbal. Verleden jaar nog is PSV er weggespeeld. Feyenoord dacht een beetje te kunnen tikken. Zo van pats-boem, weer een goaltje. F.en nulletje of zeven. acht. misschien. Nou. niks pats-boom. Ze bleven op 0-2 steken. En waren daardoor denk ik een beetje geïrriteerd. Daar komt nog bij dat Henk Fraser. die maandenlang zwaar gebles seerd was geweest en eindelijk weer mee speelde, in die wedstrijd een paar keer een behoorlijke doodschop kreeg. Ik vond dat eerlijk gezegd nogal lullig. Zoiets doe je niet Toen er aan het eind van de wedstrijd weer wat gebeurde, reageerde een deel van de Feyenoorders zich af. Toen ging het mis. Wat er mis ging? Ik heb het niet goed gezien. Het was aan het eind van een avondwedstrijd. Dus het werd al een beetje schemerig. Bo vendien stonden er op dat moment zes, ze ven of acht donkere Feyenoorders op het veld. Wijs dan maar eens even de dader aan. De toeschouwers waren het er onderling niet over eens wie het had gedaan. De spelers van Den Helder noemden ook verschillende na men. Dus zou ik het van een afstand dan wél gezien hebben? Kom nou toch." Op de vraag of zijn band uitkomst bood: „Daar zeg ik niets over. Maar echt duidelijk zie je het Mensen die je de band na afloop ei>en liet zien, zeggen dat het in elk geval niet Van Gob bel u>as. Akkermann: „Wie weet hebben ze gelijk, 't Ken wezen en 't ken niet wezen." Op de eerste vraag (wie deed het?) zeg je niet te kunnen antwoorden. Want je hebt het niet goed gezien. Tweede vraag: waar is die video band? Akkermann: „Ga ik niet op in." Verkocht aan Feyenoord? Akkermann: „Ga ik niet op in." Zijn er na afloop mensen van de Feyenoord- leiding bij je geweest? Akkermann: „Ja, ik heb ze wel gesproken. Over die band? Ga ik niet op in. Kijk. ik kom ook al 33 jaar bij Feyenoord. Ik ben in het jaar dat ze de Europa Cup wonnen met ze mee geweest naar de uitwedstrijden tegen Vorwiirts Berlin en Legia Warschau. Ik ken nogal wat mensen bij d^e club. Zoals ik ook mensen bij Ajax, PSV en andere clubs ken. Voor mij is het heel simpel: Feyenoord heeft de zaak netjes met Den I leider en Schouten geregeld. En dan ga ik die club verder niet duperen. Daarom heb ik ook niets aan de NOS verkocht. Daar zou voor mij trouwens alleen maar ellende van zijn gekomen. Want dan ben ik voor Feyenoord-supporters op eens de man die hun club verlinkt. En daar pas ik voor. Laat Jitta en de KNVB het verder maar uitzoeken. Die willen toch zonodig?" Jitta wil die band mogelijk zien. Akkermann: „Die man doet maar. Hij heeft al twee rechercheurs op me afgestuurd. Die hebben me uitgebreid verhoord. Kijk, als me neer Jitta het echt zo'n geweldig belangrijke zaak vindt, waarom is hij dan niet in de da gen na dat incident aan de slag gegaan? Dan had ik misschien nog iets voor hem kunnen doen. Nu was hij te laat." Dus die barui is verkocht, gewist of ligt in het Noordhollands Kanaal. Akkermann bulderend van hei lachen „Dat lijkt me alledrie niet strafbaar. Ik mag toch verkopen, wissen of weggooien wat ik wil? Dat kan niemand me verbieden. Weet je, er wordt zo ontzettend veel ophef over ge maakt. Als Jan Wouters een doodsklap uit deelt aan Paul Gascoigne is dat eventjes nieuws en daama ebt het weg. Als Frank Rijk aard de na maanden blessureleed terugge keerde Paul Nortan onderuit schopt vindt iedereen dat fout. Maar vervolgens hoor je er niets meer over. Ik heb hier bij A7. meege maakt dat onze speler Verkaik dank/ij een te genstander een gebroken kaak kreeg. Ontzet tend rot voor die jongen. Maar daar werd echt niet wekenlang over doorgezeurd. Maar zolang Feyenoord geen naam noemt en jij vaag blijft over die band gaat dat gezeur waarschijn lijk doof. Akkermann: „Nou. dat moet dan maar. Al denk ik dat het toch wegzakt. Want de men sen zijn het strontzat." Wat voor wedstrijden ga je de komende tijil filmen? Akkermann: „Ik ga gewoon door. Binnen kort komen voor de Coca-Cola competitie de jeugdploegen van PSV en Feyenoord naar Alkmaar Dal zijn altijd teuko wedstrijden waarin een hoop gebeurt." Verwarring in de kranten. Wie heeft het nou gedaan? En waar is de videoband die uitsluitsel zou kunnen geven?. Als het op deze vragen aankomt, houdt Hc.man Akkermann de kaken stijf opeen. Hij stond erbij, keek ernaar en filmde het. Herman Akkennann maakte op donderdag 29 juli in Den Helder video-opnamen van de knokpartij tussen spelers van een plaatselijke selectie en landskampioen Feyenoord. De 'Helderse affaire' was geboren. De jacht op de dader en de beelden van Akkermann werd geopend. Tot nog-loe zonder resultaat. De naam van de boosdoener blijft onbekend. En die videoband? Akkermann: „Geen idee..." b&eu, fgy Gdeo-opnamenII Van Gobbel ontkent 4 J Wl<wraxBH<.r.Pn W ft. flfi 1 ^Taagd mel heelden vaOH 3Ê justitie wüonderxoe 'Tta. iot vervolging de wijfie zou d tehtff, t een spelletje «few* lof 'e sZÜu" H»

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31