SER stemt unaniem loonmaatregel af Binnenland Driespan in Dronten Sociale diensten: Fraude blijft Brinkman bij de armen Apeldoorn wil Gabor niet als burgemeester Wallage overtuigd PvdA van plannen Ter Veld Justitie pakt olielozer Noordzee TIJDELIJKE TOILETTEN ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 CPD Gemeenschappelijke Pervlienst Justitie wil meer alternatief straffen den haag Minister Hirsch Ballin van justitie wil dat rechters meer alternatieve straffen opleggen. Nu gebeurt dat tienduizend keer per jaar, in 1996 moet dat zijn gestegen tot veertiendui zend. Met meer alternatieve straffen denkt de minister een deel van het cellenprobleem op te kunnen lossen. Alternatieve straf fen worden vooral opgelegd in plaats van een gevangenisstraf van twee tot drie maanden. Vrouwenlijk ontdekt in Friese sloot Lubbers 'uiterst verbaasd' over opstelling Kroonleden ACHTERGROND SJAAK SMAKMAN HAARLEM Een speciale commissie van de Sociaal-Economische Raad (SER) heeft zich gisteren unaniem uitgesproken te gen de loonmaatregel die het kabinet in een aparte wet wil treffen om de lonen volgend jaar te bevriezen. Vakbe weging en werkgevers hadden zich al fel uitgesproken te gen de loonmaatregel, maar gisteren wezen ook de onaf hankelijke Kroonleden de maatregel om principiële, juri dische en economische redenen af. den haag anp-gpdkabinet had de SER gevraagd het advies indien mogelijk voor Prinsjesdag te leveren. In politiek-Den Haag wordt het overigens onwaarschijnlijk geacht dat het kabinet inder daad met een looningreep komt. Het wordt veel eerder ge zien als stok achter de deur om zo laag mogelijke loonstijgingen Premier Lubbers zei gisteren „uiterst verbaasd" te zijn over het standpunt van de Kroonle den, maar wilde nog niet inhou delijk reageren. Dat de SER nu al een mening heeft over de loonmaatregel, noemde de pre mier wel „opvallend snel". Het in 1994 te bereiken. Daarnaast wordt er rekening mee gehou den dat het kabinet de ingreep laat vallen als het niet meer al gemeen verbindend verklaren van CAO's bespreekbaar wordt. De. Vries stuurde gisteren nog een aanvulling op zijn eerdere adviesaanvraag naar de SER, waarin hij onder meer de alge meen verbindend verklaring ter discussie stelt. De Vries had de SER ook ge waagd om bij afwijzing met al ternatieven voor een loonmaat regel te komen. Dat doet de SER niet omdat ze dat een zaak acht voor het komehde najaarsover leg tussen kabinet, vakbonden en werkgevers. Blauwhelmen uit Cambodja over voor proces Boete én complimenten voor VN-militairen na avontuurtje delijk eiste. Tegen de militair in de container eiste hij nog twee weken extra voorwaardelijk. Maar de VN-militairen kregen niet alleen straf. Rechtbankpre sident Verkade woeg hen ook de complimenten over te bren gen aan alle in Cambodja gele gerde mariniers. „Ik doe nu even of ik mijn toga heb uitge trokken", aldus Verkade. „Wens allen veel geluk in Cambodja en zeg hen dat we trots zijn op de manier waarop ze daar de blau we helm dragen". De drie VN-militairen zeiden zich pas achteraf te hebben ge realiseerd dat zij met het toela ten van een local de nodige vei ligheidsrisico's hadden geno men. Op het kamp liggen wa pens en munitie opgeslagen en volgens de officier van justitie is het saboteren en wegnemen daarvan beslist niet uit te slui- Met de complimenten van de rechter, maar ook met een eis van duizend gulden boete op zak en een voorwaardelijke cel straf, keerden drie Nederlandse VN-militairen gisteravond terug naar hun kampement in Cam bodja. De drie waren zich te buiten gegaan aan een avon tuurtje met een plaatselijke schone en moesten zich daar voor gisteren bij de militaire ka mer van de Arnhemse recht bank verantwoorden. Dinsdag waren ze speciaal voor de zit ting overgevlogen. Gedrieën hadden zij in juli een Cambodjaanse uitgenodigd en het kamp binnengesmok keld. Een van hen had zich ver volgens 'om voor de hand lig gende redenen' iets verderop in een lege container met haar af gezonderd. Met het toelaten van de wouw op het kampement had den ze zich in de ogen van offi cier van justitie Rijkers schuldig gemaakt aan het niet nakomen van hun dienstverplichtingen, waarvoor hij tegen de eerste twee mariniers duizend gulden boete en twee weken President Verkade begreep best wat de mariniers had be wogen - „je bent jong en je wilt t wat" -maar noemde hun han delen „ongelooflijk stom. Het is gelukkig goed afgelopen, omdat de vrouw niet op sabotage uit was". Verkade doet op 17 sep tember uitspraak. Seropositieve kelner krijgt smartegeld Een Utrechtse restaurant houdster moet een seroposi tieve kelner 5500 gulden scha devergoeding en tienduizend gulden smartegeld betalen omdat ze hem met onmiddel lijke ingang ontsloeg toen ze van zijn besmetting met het AIDS-virus hoorde. Als argumenten voor het ontslag voerde ze aan dat zijn collega's niet meer met de kel ner zouden willen werken en dat de gasten zouden wegblij ven. Maar het arbeidsbureau in Utrecht weigerde de ont slagvergunning omdat er geen sprake was van een verhoogd risico op besmetting. Nadat ze in kort geding was veroordeeld tot het betalen van achterstallig salaris aan de man, liet de werkgeefster hem weer toe, zij het op tijden dat het restaurant gesloten was. Hij mocht alleen door de ach terdeur naar binnen en hij moest in een afgesloten ruim te met rubber handschoenen aan bestek schoonmaken. De man raakte door deze en an dere pesterijen uiteindelijk overspannen. Bewijzen voor woonvormen nog onduidelijk utrecht-den haag gpd-anp De vereniging van directeuren van sociale diensten (Divosa) gelooft niet dat de fraudegevoe ligheid van de bijstandswet af neemt door het akkoord tussen staatssecretaris Wallage en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Volgens Divosa wordt het grootste probleem voor de uit voering - de controle op woon- en leefvormen - niet opgelost in het akkoord. Ook krijgen de so ciale diensten geen strumenten om mensen aan het werk te helpen. Bovendien mist Divosa een uitbreiding van de hoeveelheid laaggeschoold werk, zoals dat kan ontstaan door onder meer de banen pools. Het commentaar is overigens niet alleen negatief. Divosa vindt het wel een grote vooruit gang dat de gemeenten maat werk zullen kunnen leveren doordat het 'rigide systeem' van landelijke normen wordt ver vangen door een systeem van rijksnormen en gemeentelijke toeslagen. Nadat eerder al de kamerfrac ties van PvdA ('een hele verbe tering ten opzichte van de plan nen van Ter Veld en CDA ('dit komt dicht in de buurt van wat we willen') hun steun aan het akkóord betuigden, gaf gisteren ook het kabinet het groene licht. Het was een hamerstuk, zo ver telde Lubbers na afloop van het kabinetsberaad, vooral omdat de meest betrokken bewindslie den al lang op de hoogte waren van de grote lijnen. harlincen Twee jongens hebben gisteren in,een sloot tussen Harlingen en Zurich het naakte lijk gevonden van een ongeveer 30-jarige, onbekende vrouw. Haar handen en voeten waren vastgebonden, de handen op de mg. Vandaag wordt sectie ver richt om de juiste doodsoorzaak vast te stellen. Uiterlijk waren geen verwondingen te zien. Het recherche bijstandsteam en de technische recherche van de politie Friesland hebben de zaak in onderzoek. Onderzoek naar illegale Guyanezen den haag De Rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de gang van zaken rond de afgifte van een Nederlands paspoort aan een groep Guyanezen. De Guyanezen hebben waarschijnlijk op oneigenlijke gronden een Nederlands paspoort in handen ge kregen op de Nederlandse ambassade in Suriname, aldus de Vreemdelingenpolitie. Guyana - het voormalige Brits-Guyana - is een buurland van Suriname. „Waarschijnlijk is de ambassade op het verkeerde been gezet", aldus de politie. Hennepkwekerij in De Krim ontdekt gramsbergen In De Krim (gemeente Gramsbergen) is in een leegstaande boerderij een hennepkwekerij ontdekt. De vier oog sten uit de kwekerij zouden samen goed zijn voor een omzet van drie miljoen gulden per jaark, zo heeft de politie bekendge maakt. Een 42-jarige inwoner van Hardenberg en een 26-jarige man uit het Drentse Roden, die het vervallen pand huurden, zijn gearresteerd. De kwekerij is bij toeval ontdekt toen brandweer en politie uitrukten in verband met rookontwikkeling die ver moedelijk door een warm gelopen aggregaat was onstaan. Duizend bedden naar Albanië utrecht Staatssecretaris Simons van volksgezondheid draagt dinsdag duizend bedden plus een grote hoeveelheid medische hulpgoederen over aan Artsen zonder Grenzen. De zending is bestemd voor ziekenhuizen in Albanië. De goederen zijn afkom stig uit voorraden die in Nederland zijn opgebouwd met het oog op een mogelijke oorlog. Deze zogeheten MIBO-voorraden wor den nu bestemd voor organisaties zonder winstoogmerk. De ge zondheidszorg in Albanië staat er slecht voor. Behalve door een gebrek aan hulpmiddelen en apparatuur wordt het werk in de ziekenhuizen* er ook bemoeilijkt door onderbrekingen in de toe voer van water en elektriciteit. Zoonlief foetsie met moeders spaarpot Amsterdam Een elfjarige jongen uit Amsterdam heeft donder dag vergeefs geprobeerd twee biljetten van duizend gulden te wisselen bij een bankfiliaal op het Damrak. Het geld was, zo bleek achteraf, afkomstig uit zijn moeders spaarpot. De bankbe diende vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de politie. Aan vankelijk zetten de jongen en drie vriendjes een grote mond op, maar zij bonden in toen de agenten bij één van hen een geladen alarmpistool vonden. Als het wisselen zou zijn gelukt, had de elf jarige de kleinere coupures met zijn vriendjes willen delen. Het pistool, zo verklaarden zij tegenover de politie, was om „oorlogje te spelen". den haag gpd Staatssecretaris Gabor van landbouw is niet welkom als burge meester van Apeldoorn. Nog voordat de bewindsman serieus voor deze post in beeld is, hebben alle partijen in de grootste gemeente van Oost-Nederland al laten weten dat hij 'niet onze man is'. De huidige burgemeester Hubers vertrekt 1 november en de sollicita tietermijn sluit maandag. Traditioneel is de gemeente een CDA-bolwerk, en dus ligt het voor de hand dat het CDA opnieuw in de vacature voorziet. Uit vrees dat de partijtop Gabor een burgemeesterspost wil aanbieden als dank voor bewezen diensten, roepen alle Apeldoornse partijen al bij voorbaat dat ze hem niet willen. Ook het Apeldoornse CDA wil Gabor niet, omdat hij als bestuurder in Den Haag zwaar is te gengevallen. Fractievoorzitter Van de Kolk: „Gabor heeft voor ons niet het gewenste imago". Burgemeester Hubers wordt in Apeldoorn openlijk als 'linten knipper' afgeschilderd. Mede door zijn gebrek aan leiding heeft Apeldoorn een hectische tijd met veel hoogoplopende conflicten achter de rug. De Apeldoornse raad wil daarom nu een echte be stuurder. dronten De Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond bestaat 75 jaar en dat werd gisteren gevierd met een feestdag in de Noordoostpolder. Een vleugje nostalgie hoorde daar uiteraard bij. De boeren hadden daarvoor drie Belgische trekpaarden ingehuurd, die keurig voren trokken door de bonkige klei. FOTO ANP HERMAN PIETERSE Amsterdam Andijviestamppot stond er gisteren op het menu toen CDA-fractievoorzitter Brinkman een be zoek bracht aan het Amsterdamse eetproject Filah. Op uitnodiging van het comité 'Amsterdam tegen verar ming' kwam hij een kijkje nemen in Filah in de Staatsliedenbuurt, waar legalen en illegalen, daklozen en buurbewoners enkele dagen in de week voor een paar gulden een warme maaltijd kunnen nuttigen. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Eerste grote succes voor speciaal opsporingsteam AMSTERDAM ANP Justitie heeft woensdag in de Rotterdamse haven een schip achterhaald dat een grote hoe veelheid olie heeft geloosd op de Noordzee. De Amsterdamse officier van justitie voor Noord zeezaken stelt de kapitein ver antwoordelijk voor een olievlek van dertig kilometer bij negen honderd meter. Rijkswaterstaat eist nu van de rederij vergoe ding van de opruimkosten van bijna een kwart miljoen gulden. De olievlek ontstond in de nacht van 12 op 13 maart op twintig kilometer uit de kust van Scheveningen. Het was een van de grootste lozingen van de laatste jaren. De olie kon gro tendeels door het bestrijdings- vaartuig Smal Agt worden opge veegd, maar dat voorkwam niet dat een onbekend aantal vogels het leven liet. Onmiddellijk na de lozing werden de namen van 387 verdachte schepen verza meld. Verder onderzoek leidde naar één schip. Justitie besloot af te wachten tot dat vaartuig een Nederland se haven aandeed. Woensdag meerde het af in Rotterdam en werd gelijk aan de ketting ge- ECO-TOILET 02510-15393 legd. De officier van justitie heeft de rederij als boete een schikking van 50.000 gulden aangeboden. Donderdag kon het schip na betaling weer uit varen. De procedure voor het verhaal van de opruimkosten loopt nog. Het Justitieel Opsporingsteam Milieudelicten Noordzee (JOMN) fungeert als een recher che-bijstandsteam, waarin spe cialisten van onder meer Justi tie, Rijkswaterstaat en de kust wacht samenwerken. Het team onderzocht sinds de oprichting in 1989 de herkomst van alle grote olielozingen voor de Ne derlandse kust, maar slaagde er tot voor kort geen enkele keer in een vervuilend schip te achter halen. Deze geslaagde actie is het eerste grote succes voor het JOMN". Het akkoord zelf bevat weinig verrassingen na alles wat er de afgelopen maanden is gezegd en geschreven over de bijstand. Dat de regelgeving vereenvoudigd moest worden, stond buiten kijf. De tientallen categorieën met bijpassend uitkeringspercentage lokken fraude uit, die het maatschappelijk draagvlak voor de uitkeringen aantast. In een poging de uitkeringen te redden van de mensen die ze echt nodig hebben, koos Ter Veld uileindelijk voor een hardere aanpak van de jongeren. Die zijn immers kansrijker op de arbeidsmarkt en zijn dus in principe niet blijvend op de bijstand aangewezen. De bijstand voor de groep tot 21 jaar zou verdwijnen en de groep van 21 tot 27 jaar zou met een omkering van de bewijslast te maken krijgen. Iedere jongeren zou in beginsel vijftig procent van het minimumloon krijgen en zou dan bij de sociale dienst om een aanvulling kunnen vragen tot het oude niveau. Maar dan zouden ze wel moeten aantonen dat ze daar recht op hadden. Was dat laatste voor Ter Velds PvdA nog te slikken, zij het met moeite, het schrappen van de bijstand voor jongeren was dat nfet. Toch had Ter Veld een goed verhaal voor deze groep: iedereen kon zich immers aanmelden voor het Jeugdwerkgarantieplan en zou daarbij 32 uur per week kunnen werken tegen het minimumjeugdloon. Wie wil werken, hoeft dus niet zonder geld te zitten, aldus Ter Veld. Wie om een goede reden ook buiten de JWG-boot zou vallen, zou van de gemeente bijstand kunnen krijgen. Daarvoor kregen de gemeenten ook geld via een toeslagenfonds. Hoeveel krediet Wallage - bij zijn aantreden door Kok Het is blijkbaar nog steeds de toon die de muziek maakt, ook in de politiek. Als één ding opvalt aan het akkoord dat staatssecretaris Wallage van sociale za ken en gemeenten hebben gesloten over de bijstand, dan is het wel dat ze geen duimbreed afwijken van de plannen die Wallages voorgangster Elske ter Veld lut tele maanden geleden presenteerde. Toen was voor de PvdA het huis te klein en moest uiteindelijk Ter Veld zelfs het veld ruimen. Nu staat de PvdA over die zelfde plannen te juichen. al uitgeroepen tot kroonprins - bij de fractie heeft, blijkt vooral uit het feit dat 'zijn' zo luid bejubelde plan niet slechts een kopie is van dat van Ter Veld, maar op sommige punten zélfs nog verder gaat. Waar Ter Veld 'stopte' bij de leeftijd van 27 jaar, wordt de omkering van de bewijslast bij Wallage uitgebreid tot het hele cliëntenbestand (overigens een logische stap). Een ander punt is het 'trajectplan': in ruil voor een toeslag (tot maximaal het huidige bijstandsniveau) verplicht de cliënt zich tot bijvoorbeeld scholing om zijn kansen op werk te vergroten. Echt nieuw is dat overigens niet. In Den Haag wordt er al jaren mee gewerkt (waarbij dan ^en strafkorting volgt als de cÏÏent zich niet aan het contract houdt) en in de praktijk blijkt het aardig te werken. Een kwart van de langdurig werklozen komt daar mede door de scholings- en/of sollicitatieverplichting toch weer aan de bak. Toch blijft het voorlopig de vraag wat het plan uiteindelijk zal opleveren. Wallage denkt honderd miljoen binnen te halen via fraudebestrijding, en dan vooral de woonvormfraude: alleenstaanden moeten straks bewijzen dat ze echt alleen wonen, zodat een samenwonend stel dat recht heeft op honderd procent van het minimumloon niet twee alleenstaandenuitkeringen van zeventig procent van het minimumloon int. Allemaal prachtig, maar toen Ter Veld dat plan presenteerde kwam vanuit de sociale diensten direct de waag hoe een alleenstaande moet bewijzen dat hij echt alleen woont. Dat punt is nog steeds niet opgelost. De directeuren van sociale diensten wezen daar ook al direct op in hun reactie. Een tweede bezwaar tegen de nieuwe wetgeving is de onvermijdelijke grotere willekeur die ermee gepaard gaat. Natuurlijk, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal een modelverordening maken voor de toekenning van de toeslagen, maar niets verbiedt gemeenten om aanpassingen te maken. Toen Ter Veld haar plannen presenteerde, riep PvdA-fractievoorzitter Wöltgens al het schrikbeeld op van wat een bijstandsmoeder in een SGP-gemeente wellicht te wachten staat. Bovendien moet de operatie bijna vierhonderd miljoen gulden in het laatje brengen. Het leeuwcdeel daarvan zal moeten komen uit de ongeveer 2,5 miljard gulden die straks als toeslag wordt uitgekeerd. Gemeenten zullen dus prioriteiten moeten stellen bij die toeslagen. Wie daarvan het slachtoffer worden, moeten al die 504.000 bijstandsontvangers in die meer dan zeshonderd gemeenten voorlopig maar afwachten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3