ZATE R DAG S B IJVOEGSE L Van Palestina naar Ruretanië c Kolonisten vrezen Arabische oorlog als Israël Gaza 'wegdoet' m ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 den echter het meeste schokt, is niet zozeer het beleid waarbinnen het Israëlische plan kon worden geaccepteerd, als wel dat hij zijn conditie zo heeft laten verzwakken voordat hij het accepteerde. Door zijn kameraden beschuldigd van cor ruptie en verraad, door de Arabieren rond de Perzische Golf economisch geknakt wegens zijn steun aan Saddam Hussein, lijkt Arafat op iemand die failliet is gegaan en die zijn huis te koop aanbiedt aan de bank. Het is be grijpelijk dat de rechtse Israëli's zich afvragen waarom ze iemand die failliet is zouden ver trouwen, terwijl de Palestijnen zich afvragen hoe Arafat zijn huis kan verkopen. „U hebt het mis", waarschuwde de Egypti sche schrijver Mohammed Heikel mij toen ik hem deze week dit idee voorlegde. ..Arafat heeft het huis al verkocht twee keer." Dus wat gaat er nu gebeuren, nadat de Is raëli's en Arafat elkaar formeel de liefde heb ben verklaard en de Syriërs en lordaniërs in wantrouwen en verwarring hebben achterge laten? Koning Hussein heeft in besloten kring al zijn opluchting laten blijken dat Jordanië niet langer kan worden opgeofferd voor een Palestijns thuisland. President Assad van Sy rië is er niet zo blij mee. Wat ais de tijdelijke Palestijnse overeenkomst doorgaat voordat Israël aanstalten maakt zich uit de Golan te rug te trekken? Pas dan op voor meer door Syrië aangemoedigde aanvallen van de Hez bollah op de Israëlische bezettingstroepen in het zuiden van Libanon. Tegenwicht De burgers van Jericho staan achter Arafat, omdat Harnas nooit hun steun heeft gekre gen en omdat de joodse kolonisten hun land nauwelijks hebben begeerd. Het is Gaza dat Arafat waarschijnlijk de kop zal kosten. Want ondanks de propaganda van de PLO. worden de straten en de moskeeën en het zakenleven bijna helemaal door Harnas gecontroleerd Gewapende islamitische revolutie geen nationalistische vrede regeert in de hooi den van de militanten. Zij werden oorspron kelijk door Israël aangemoedigd als tegen wicht voor de PLO en vervolgens ontmense lijkt door de jaren van barbaarse Israëlische bezetting. Hoe zou het mogelijk zijn dat Arafat Gaza overneemt zonder dat zijn eigen guerrillastrijders van Fatah en Harnas slaags raken? Met de islamitische opstand die in Egypte zelf al gaande is, kan Mubarak nooit een ge wapende islamitische rebellie aan zijn grens toestaan. Egypte zou zijn eigen troepen naar Gaza sturen. En we zouden geen Palestijnse staat in wording krijgen, maar een Egyptisch protectoraat in Gaza en een Ruritaanse stad die belachelijk genoeg Palestina wordt ge noemd en die is gebouwd rond het huis in Jericho dat Arafat voor zichzelf heeft be stemd. Het is waar. 'de oude man' zou nog een paar trucs achter de hand kunnen hebben Maar Arafat moet het opnemen tegen de meest pro-Israëlische Amerikaanse regering van deze generatie en zijn persoonlijk aan zien onder de Palestijnen is lager dan hij ooit is geweest tijdens zijn leiderschap. Hoe kan hij de herinnering vermijden aan wat er is ge beurd met de laatste Arabische leider die vre de sloot met Israël, een stukje land terugnam Sinaï en er toen achter kwam dat de Is raëli's de rest de Westelijke Jordaanoever niet wilden teruggeven aan de Palestijnen De Egyptisch president Anwar Sadat werd nauwelijks 12 jaar geleden vermoord. Wacht de toekomstige Michael Gollins van de PLO met toestemming van de Israëli's en Bill Clinton hetzelfde lot? VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET taande naast president Hosni Mu- a 'V barak van Egypte, afgelopen dins- dagavond in Alexandrië, maakte Yasser Arafat de indruk van een echt zielige figuur. Zijn eens forse lichaam was ver schrompeld tot proporties van bijna-honger- dood. Zijn alomtegenwoordige boze, trotse blik waarmee hij zijn gehoor altijd aankeek, was vervangen door een voortdurende, bijna meesmuilende glimlach. „Op veel pagina's van dit plan staan de vingerafdrukken van Egypte", zei hij over het voorstel dat hem en zijn in opspraak ge brachte PLO twee kleine Palestina's geeft te midden van de ellende van Israëlische bezet ting. Door het woord 'vingerafdrukken' klonk het plan als een misdaad en veel Palestij nen denken dat het dat ook is maar Arafat was zich dat niet bewust. Hij probeerde aar dig te zijn voor Mubarak. Was dit dezelfde man, vroeg ik me af, die in 1983 in een appartement in de noord-Li- banese stad Tripoli had gezeten vermoeid maar trots, te zwaar, maar geheel en al de lei der van zijn volk terwijl de bombarde menten van het Syrische leger, ook een van zijn vijanden in het Midden-Oosten, rond het gebouw insloegen? Hij had zijn hoofddoek afgedaan en zag er merkwaardig-kwetsbaar uit met zijn kale knikker die glom in het zon licht. „Geen foto's, alstublieft", had hij ge mompeld, maar ik wilde hem alleen vragen wat er zou gebeuren wanneer hij niet op een dag het gehele mandaat over Palestina zou krijgen. „Wij zullen leven op ieder hoekje van ons land, zelfs als dat slechts een vierkante meter daarvan is", zei hij. Hij had het idee van het land dat nu Israël was al opgegeven. „En wat als u de Westelijke Jordaanoever krijgt, maar niet Gaza?", vroeg ik hem. „Of Gaza maar niet de Westoever? En wat als uw collega's deze formule weigeren te accepteren?" Het fraaie en gevaarlijke voorstel om Gaza en Jericho maar niet de rest van de Weste lijke Jordaanoever aangeboden te krijgen, was nooit bij me opgekomen, en ook niet bij hem, denk ik. Verenigd Uit mijn aantekeningen van die ontmoeting, bijna tien jaar geleden blijkt dat hij als volgt heeft geantwoord: „Ik zal me vestigen op ie der willekeurig'hoekje van mijn land. Maar we blijven verenigd en krijgen onze staat. De Palestijnen zijn een verenigd volk. Tegen woordig hebben we democratie tussen de ge weren en we blijven democratisch en we blij ven verenigd." Dus herinnerde ik hem aan wat met Mi chael Collins was overkomen, de IRA-leider die in 1920 voor Ierse onafhankelijkheid van Groot-Brittannië vocht, maar gedwongen was slechts 26 van de 32 districten te accep teren. Wist Arafat dat de Ierse guerrillastrij ders die voor onafhankelijkheid bleven vech ten zich vanwege die overeenkomst af scheidden en dat Collins op een donker weggetje in County Cork werd neergesabeld door dezelfde Ieren met wie hij voor onaf hankelijkheid had gestreden? Collins was een oneindig veel oprechter man dan Arafat, maar de PLO-leider luisterde stil. Zijn gezicht werd kil toen ik beschreef hoe het zich terugtrekkende Britse leger in Dublin aan Collins' mannen de wapens ver schafte om hun voormalige kameraden mee te doden. „Wat als de Israëli's u de wapens zouden verschaffen om uw collega's te doden die een overeenkomst afwijzen?vroeg ik Arafat. „Nooit", riep hij uit, „nooit". Wel, we zullen zien. Zoals een van Arafats critici van het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina in het kantoor van een smerig vluchtelingenkamp in de Libane se hoofdstad Bayrut het vorig weekend uit drukte: „De Israëli's doen met Arafat precies hetzelfde als wat ze met de Libanezen deden. Toen ze wegtrokken uit het Choufgebergte ontketenden de Israëli's een oorlog tussen christenen en druzen. Toen ze Sidon verlie ten, wakkerden se een burgeroorlog aan tus sen sunnieten en christenen. Nu vertrekken ze uit Gaza, waar Harnas de militante isla mitische verzetsbeweging de touwtjes in handen heeft en laten ze het aan Arafat over hen te bestrijden. Vervolgens zullen de Israë li's zeggen: 'Kijk hoe de Palestijnen elkaar be vechten? Hoe kunnen we hen de rest van de Westelijke Jordaanoever teruggeven als ze zich op deze manier gedragen?' En dat is dan het excuus om te garanderen dat de tijdelijke regeling permanent wordt. De Palestijnen zullen nooit de rest van de Westelijke Jor daanoever terugkrijgen en ze krijgen nooit iets van Jeruzalem terug." Natuurlijk, wanneer de eerste Palestijnse vlag boven Jericho en Gaza. wappert, zullen veel Palestijnen die Arafat wantrouwen blij zijn dat een stukje van hun land is teruggegeven. Maar, gelet op zijn opmerkingen al die jaren geleden, de voorbereidingen voor een com promis over de Westelijke Jordaanoever zijn er altijd geweest. Wat Arafats critici en vijan- Erkenning van de PLO is voor Israël niet langer taboe. Yasser Arafat laat makelaars kijken naar een geschikte woning in Jericho, een slaperig stadje op de Westelijke Jordaanoever. Syrië en Jordanië zijn ontstemd over de toenadering tussen Jeruzalem en Arafat, maar melden tegelijkertijd dat de pennen klaar liggen voor een eigen akkoord met de joodse staat. Het vredesproces in het Midden-Oosten, dat zich jarenlang in slakketempo voortsleepte, is opeens in een stroomversnelling geraakt die iedereen deze week heeft verrast. Niemand weet nog waar de stroom toe leidt. Het kan vrede zijn, maar even zogoed meer strijd, een burgeroorlog in Israël en felle gevech ten in de Gazastrook. Israëlische kolonisten en extremisten hebben fel verzet aangekondigd tegen de plannen, evenals vele Palestijnse groeperingen. SARAH HELM In de coffeeshop Melk en Honing, in de joodse 'Rivièra' van Gaza, herinnert Elitan Ben-David, de eigenaar van het Palm Beach Hotel, zich met genoegen de slag om Yammit, tien kilometer verderop. Hij was erbij toen in 1982 joodse kolonis ten, die zich vastklampten aan de daken, door Israëlische soldaten uit hun huizen wer den gesleurd. Yammit was een joodse neder zetting in de Sinaïwoestijn die in moest wor den ontruimd als uitvloeisel van het in 1978 gesloten vredesakkoord met Egypte. De Si naï, in 1967 door Israël veroverd, moest wor den teruggegeven. „We zullen hier nog harder vechten dan we in Yammit hebben gedaan", zegt hij. „De Ga zastrook is het hart van het land Israël Yammit was dat niet. Ik zal vechten wanneer ze me hiervandaan komen halen." De ongeveer 5.000 joodse kolonisten in de door Israël bezette Gazastrook hebben zich allemaal wel eens op enig moment afge vraagd of het, mocht het tot een vredesak koord met de Palestijnen komen, op een dag met hun nederzettingen dezelfde kant op zou gaan als met Yammit. De afgelopen da gen stonden ze voor het eerst oog in oog met een dergelijke mogelijkheid. Volgens het vre desakkoord met de PLO moet de Gazastrook binnen enkele maanden worden overgedra gen aan een Palestijns zelfbestuur. Hoewel hij heeft beloofd dat de joden voorlopig in Gaza kunnen blijven, en de vei ligheid van de nederzettingen wordt gega randeerd, hebben de meeste kolonisteVi al hun vertrouwen in premier Yitzhak Rabin verloren. In 1976 opende hij persoonlijk de oudste van de joodse gemeenschappen van Gaza, in Nezer Hazani. De bewoners van deze kleine nederzetting van landbouwers kijken bezorgd naar het prikkeldraad, de schrikdraadomheining en het handjevol soldaten dat hen moet bewa ken. Zij geloven dat een 'Arabische oorlog' zal uitbreken onder de 800.000 Palestijnen van wie de meesten vluchtelingen zijn zo gauw het Israëlische leger zich terugtrekt. Daarmee worden Rabins kansen om vrede te bewerkstelligen de grond in geboord. Er komt een bloedbad tussen de Palestijnse fac ties, die wedijveren om de macht, zeggen de kolonisten. En zij voorspelleh dat hun enclaven onder een 'Arabische belegering' worden geplaatst. De vraag is of een dergelijk vooruitzicht hen voldoende bang maakt om nu hun koffers te paldcen voordat de joodse soldaten hen moeten wegsleuren, zoals de kolonisten in Yammit is overkomen. „Natuurlijk komen we in gevaar. Khan Younis is slechts twee kilometer hier van daan", aldus Stuart Tucker, een landbouwer in Nezer Hazani en een van de eerste kolo nisten van de Gaza. „We blijven niet om zelf moord te plegen. Wij willen niet sterven. De Arabieren kunnen vanuit Khan Younis mor tieren op ons afvuren", voegt hij eraan toe, verwijzend naar het grootste Palestijnse vluchtelingenkamp in de Gazastrook, vlak aan de kust. De kolonisten hebben reden om zich ver ongelijkt te voelen. Ariel Sharon, de voorma lige minister van defensie van Likud, heeft in het begin van de jaren zeventig, toen hij le gercommandant was in dit gebied, door we gen aan te leggen en gebieden te ontruimen voor het eerst de voorwaarden geschapen voor joods kofonisme in de Gazastrook. Kolo nisten werden na het vredesakkoord van 1978 van harte aangemoedigd zich hier te vestigen om de nieuwe 'frontlinie' met Egyp te af te palen. De joodse religieuze aanspra ken op de Gazastrook zijn altijd onduidelijker geweest dan in gebieden van de Westelijke Jordaanoever, en de mensen die hier kwa men, hoewel overtuigd van het idee van een 'groot Israël', waren eerder pioniers dan reli gieuze fanaten. Tot 1982 reisden de kolonisten vanuit Gaza dwars door de Sinaï naar Yammit, om hun boodschappen te doen. „Op een dag gingen we erheen en vonden we alleen nog maar een hoop rommel", aldus Ros Schncid, een 46-jarige moeder van zes kinderen. De kolonisten van de Gaza voelen zich niet alleen door de regering in de steek gelaten, maar ook door het volk van Israël. ..Zij willen ons gewoon kwijt", zegt Datya Hershowitz. De kolonisten denken dat ze de beste kansen hebben als ze de Israëli's ervan kunnen over tuigen dat ze er niets bij zullen winnen wan neer ze Gaza 'wegdoen'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27