DOSR bijt spits af bij titelkandidaat VVSB 'Ik wil vooral spirit brengen' Bax lonkt naar eredivisie 1 SWUMII OF UIT? Sport ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 21 SPORT OP TV DOSR is nog niet verlost van alle derbies. De nieuwko mer in de derde klasse begint de competitie morgen in Noordwijkerhout tegen WSB, een uitgesproken titelkan didaat. „Dat zijn we al jaren", aldus Paul van der Zwaan, de oefenmeester van WSB. „Maar we hebben het nog nooit waargemaakt. NOORDWUKERHOUT MARK BAKKER DOSR pakte vorig jaar wel de ti tel, zodat de Veners dit jaar ver stoken blijven van de vele der- bies in de vierde klasse. „Voor het publiek is dat inderdaad jammer", zegt DOSR-trainer Rob Suttorp. „Persoonlijk mis ik de wedstrijden tegen Alkmania, MMO en ROAC niet. Een derby is immers een wedstrijd op zich, met als nadeel dat sommige ploegen boven hun krachten uitstijgen. Hierdoor hebben wij vorig jaar onnodig veel punten verspeeld." Volgens de oefenmeester is de Veense equipe 'minder dan vorig jaar'. „Toen hadden wij meer kwaliteit", verdedigt Sut torp zijn stelling. Met name het vertrek van middenvelder John van der Meer naar ARC is een groot verlies voor de Veners. Suttorp: „John was onze spel maker. Zonder zijn inbreng zal DOSR minder speels gaan voet ballen. Het wordt wat sober der." Van der Zwaan, de collega van Suttorp, is bevreesd voor een fysiek en agressief spelend DOSR. De 36-jarige trainer weet als geen ander dat zijn ploeg veel moeite met krachtvoetbal heeft. „Dat is het grote manco van WSB. Tegen fysiek sterke ploegen moeten wij het spel he lemaal zelf maken. Daar heb ben wij nog moeite mee. DOSR heb ik één keer zien spelen. Het is een fanatiek ploegje, dat vanuit een gesloten verdediging speelt. Voor morgen is het be langrijk, dat wij ons eigen spel letje blijven spelen. Wij moeten de wedstrijd dicteren." Suttorp bestrijdt dat zijn for matie zich in Noordwijkerhout in het eigen strafschopgebied gaat ingraven. „Onze kracht blijft de aanval en daarvan blij ven wij ook in de derde klasse uitgaan. Zeker tegen een ploeg als WSB moeten wij niet gaan verdedigen. Hun zwakte is na melijk de laatste linie, daar moeten wij ze morgen aanpak ken. Onze aanvalsdriften zullen alleen wat minder onstuimig dan vorig jaar zijn. We moeten immers onze eigen mogelijkhe den in de derde klasse nog gaan aftasten." De voorbereiding van de Ve ners is dit jaar in het water ge vallen. Pas sinds een week kan trainer Suttorp over een accep tabel aantal selectiespelers be schikken. Maar nog steeds mist de Lissenaar een kwintet kam pioenen. „Walter Koek heeft een ingeklapte long en is nog zeker drie weken uitgeschakeld, Dick van der Meer is nog her stellende van een beenbreuk en Ed Hoogenboom heeft last van beide knieën." Naast het trio geblesseerden en de vertrokken John vap der Meer moet de ge plaagde trainer het tot decem ber zonder Don van der Meer doen, die zijn zinnen op de ma rathon van New York heeft ge zet. De Noordwijkerhouters mis sen in de ouverture slechts één speler. Robér Marijnen is van wege een blessure niet aanwe zig. „Maar mijn selectie is in de breedte sterk genoeg om tegen slagen op te vangen", aldus de van zelfvertrouwen blakende Van der Zwaan. „We hebben een hele goede ploeg. Ons pro bleem blijft de Noordwijker- houtse mentaliteit. Wat dat in houdt? Dat je niet voldoende je best doet om al je kwaliteiten optimaal te benutten. Maar ik heb het idee, dat ik de boel nu aardig op de rails heb staan. We hebben ontzettend scherp ge traind, zodat de spelersgroep de kans niet kreeg om te verslap BLAUW ZWART Rob Suttorp: „Een derby is een wedstrijd op zich, met als nadeel dat sommige ploegen boven hun krachten uitstijgen." foto archief pen. Het mag toch niet zo zijn dat mijn spelers straks 32 jaar zijn en denken: 'goh wat had den we een paar geleden toch een aardig ploegie. Maar we zijn nooit op de strontkar door het dorp geweest'. Ze moeten over tuigd worden van hun eigen mogelijkheden, dat hoop ik te bereiken." Blauw Zwart Blauw Zwart gaat, net als bij voorbeeld WSB, voor de titel. Dit seizoen zwaait Boudewijn de Geer de scepter in Wasse naar. De 38-jarige full-time trai ner belandde als voetballer via FC Den Haag, Haarlem, Molde, Lillestrom (beide Noorwegen), Hercules Alicante (Spanje), De Graafschap en de Brisbane Lions in Australië bij het Haagse HBS, waar hij begon met het trainen van de jongste jeugd. Na achtereenvolgens als hoofd trainer bij ASC, Delfia, RCH en ADO werkzaam te zijn geweest, kwam de Hagenaar deze zomer bij Blauw Zwart terecht. „Zelf was ik een gemakkelijk scoren de spits", aldus De Geer. „Maar zo'n speler mis ik bij Blauw Zwart. Van iedereen binnen de vereniging hoor ik dan ook dat doelpunten maken het grootste probleem van Blauw Zwart is. Maar het mogen van mij ook meerdere spelers zijn die sco ren. Dat maakt je als team al leen maar veelzijdiger." SVLV SVLV maakt morgen in Oude water tegen UNIO zijn debuut in de derde klasse. Nog niet eer der was de Voorschotense ver eniging op dat niveau actief. Trainer Fokke van der Reijd zag zijn ploeg een wisselende voor bereiding doormaken. „Wij zijn met onze neus op de feiten ge drukt", aldus Van der Reijd. „Tegen sterkere tegenstanders als Lugdunum en SJC kregen wij in totaal negen goals om de oren. Dat is te veel. Maar ik heb geduld met mijn ploeg, ze moe ten nog wennen aan de hogere handelingssnelheid en de snel lere schakeling in de derde klas- De Voorschotenaren hebben vijf nieuwe gezichten in de se lectie opgenomen. Van hen heeft alleen Comé Klaassen, die halverwege vorig seizoen al was gekomen, een basisplaats ver overd. René Bierhuizen (RVC) werd tegen Lugdunum 'in el kaar geschopt', Carlo van Veen (Voorschoten) is eveneens nog Carla van Scherpenzeel aan de slag bij Ter Leede Carla van Scherpenzeel mist nog wat 'spirit' bij de vrouwen van Ter Leede. MEDEWERKER Carla van Scherpenzeel was van jongs af bezeten van voetbal. Als jongste van een ge zin met drie meisjes koesterde zij, tot grote vreugde van haar vader, een voorliefde voor de 'mannelijke' sport. Carla van Scherpenzeel begon haar carri ère in het vrouwenvoetbal al op 13-jarige leeftijd. Ze begon bij Blue White Girls, de vrouwenafdeling van het Amsterdamse Blauw Wit. Naast haar hobby volgde Van Scherpenzeel haar ambities tot sportlerares aan het CIOS. Op het veld maakte de Am- stel veense intussen furore. Nog voor het laatse jaar werd Van Scherpenzeel bena derd door een Nederlandse coach om in Amerika te gaan voetballen. Een jaar later, met tennis als hoofdvak en twee trainersdi ploma's op zak koos ze er uiteindelijk toch voor om in Amerika hogere idealen na te streven. In Amerika kreeg ze een scholarship aan een prive'college (NIAI). Van Scherpenzeel: „De clubs in Amerika komen voort vanuit de scholen. Dat geldt trouwens voor bijna alle sporten." De spelers mogen alleen voor hun school uitkomen. Het is dan ook het e'e'n of het ander. De keus bestaat uit het fel begeerde scholarship aan één van de ve le college s of de professionele teams. In de VS heeft het vrouwenvoetbal een even lange geschiedenis als het mannen- voetbal. Het vrouwenvoetbal heeft geen honderd jaar in te halen zoals in Europa. De competities worden vanuit de openbare- en privé' scholen gespeeld en daarnaast wordt er nog een professionele competitie ge speeld. De openbare schoolcompetitie is het best ontwikkeld en heeft daarom ook het hoogst niveau, de Division One. Van Scherpenzeel kwam uit in de hoogste klasse van het vrouwenvoetbal in het prive 'college circuit. Tussen de bedrijven door speelde Van Scherpenzeel voor net Neder lands elftal. Kortom, een druk bestaan. „We vlogen tijdens de competitie in Amerika de gehele westkust af naar centrale punten geblesseerd, John van de Zijl (UDWS) is 'nog niet op niveau' en Hans Douw (Voorschoten) 'moet nog wat kilo's kwijtraken'. Van der Reijd heeft echter alle vertrouwen in SVLV. De groen- rode formatie moet volgens Van Reijd rond de vijfde plaats kun nen eindigen. „Maar het zal met vallen en opstaan gaan", waarschuwt hij. „Pas na de win terstop mag je van ons een con stantere prestatiecurve ver wachten. Dan moet SVLV gaan voetballen naar zijn eigen mo gelijkheden. En die zijn ruim voldoende voor een veilige stek in de middenmoot." waar er in drie dagen zes zeven wedstrij den werden gespeeld". Sinds lange tijd is zij tevens een actief lid van de Midwest Soccer Academy en ver zorgt daar als Program Director de beglei- ding van de speelsters. Van Scherpenzeel keert dan ook elke zomer terug om deze taak zo goed mogelijk uit te voeren. Gedu rende die tijd trainde ze ook verschillende teams. Via Wartburgia kwam Van Scherp enzeel terecht bij Ter Leede. De keuze voor de Sassenheimse club was logisch. Ter Leede speelt immers op het hoogste niveau. De verschillen tussen Nederland en de VS zijn vrij duidelijk, volgens Van Scherpen zeel. „De vrouwen hebben hier niet alles voor het voetbal over. Ik wil bij Ter Leede vooral mijn ervaring overbrengen en de spi rit er bij de meisjes inbrengen." Volgens Van Scherpenzeel was de inzet van de Ame rikaanse voetbalsters af en toe een beetje te groot. Van Scherpenzeel: „Als iemand een bal 50 meter hoog over het veld heen trapte, stonden de meisjes wauw te roepen." Wilson geschorst ZEIST ANP De tuchtcommissie van de KNVB heeft Ulrich Wilson van FC Groningen voorlopig ge schorst voor beker- en competi tieduels. De verdediger kreeg woensdagavond in de wedstrijd van zijn club bij FC Utrecht elf minuten voor tijd een rode kaart. Doelman Roland Jansen van Willem II werd vrijgespro ken van hetgeen hem ten laste was gelegd in de wedstrijd te gen Sparta op 22 augustus. Jan sen kreeg toen van arbiter Van Vliet rood in de 51e minuut na een botsing met oud-ARC-spe- ler Dennis Krijgsman. Zaalvoetbalcompetitie van start N DAAN VAN OOSTEN Het thema voor de zaalvoetbalteams uit de Leidse regio is voor het komende seizoen 'handhaven'. Vier van de vijf op landelijk ni veau uitkomende zaalvoetbalploegen verwach ten dit jaar weinig spectaculaire successen. Mc Donald's (eerste divisie) en De Sleutels, RGC en Boerenburg (tweede divisie) stellen zich tevre den met een pas op de plaats. Alleen Bax wil dit jaar opnieuw een serieuze poging wagen de ere-divisie, via een kampioenschap, te berei ken. Het Voorhoutse Bax lijkt de teleurstelling van vorig seizoen te boven, toen het kansloos moest toezien hoe Ceverbo het kampioenschap voor zich opeiste en FV Snoekie bovendien de twee de plaats inpikte. Verlost van de Zwijndrechtse kwelgeest en versterkt met Mario Faber (ex-Ce- verbo) en Gerry Jansen (UVS) denken de Voor- houters beslag te kunnen leggen op de eerste plaats. Deze opdracht moet Bax dan wel volbrengen zonder Jeffrey Forée (Ford-Genk) en coach Harry van Dam, maar met Patrick Scheurwater en Hennie Koet. Het duo ging niet in op aan biedingen van het inmiddels opgeheven Martin Centrum. Van Dam wordt op de bank voorlopig vervangen door Wim Bax. Kampioen McDonald's stelt zich als debutant in de eerste divisie bescheiden op. De Leide- naars hopen na dit seizoen ook nog eerstedivi- sionist te zijn en hebben zich daarom versterkt met Rob Kley (SEV) en Hans van Benten (Stompwijk'92). De tien-koppige selectie is te vens vanuit het tweede aangevuld met Sjaak de Boer. De Sleutels richt zich op een waardige plaats in de middenmoot van de tweede divisie. De Vlietbewoners zien een goede competitiestart als een belangrijke eerste stap naar lijfsbehoud en namen Patrick Heymans en Martin Tegelaar over van Martin Centrum om dit doel te reali seren. RGC en Boerenburg treden dit jaar ongewij zigd aan. Net als vorig jaar gaan de Warmon- ders uit van een krappe basis, wat aanvoerder en animator Ton Brakhoven de nodige twijfels bezorgt. De Noordwijkers verwachten net als vorig seizoen de strijd te moeten aangaan met het degradatiespook. Wat betekent deuce? Waarom 'new balls please' na negen games? Wat stelt de Australische opstelling in het dubbelspel voor. Waarom speelt John McEnroe met een veel zachtere bespanning dan gewoonlijk?, Wat voor schoeisel is gewenst op kunstgras? Op deze en nog veel meer andere vragen, geeft Peter Klein antwoord. Klein (48) is voormalig districtstrainer en coach van de nationale jeugdselecties. Bij Unicum werkte hij ondermeer met Jan Siemerink en Jacco Eltingh. Ook voor uw (brandende) vragen op het gebied van tennis, materiaal, techniek, regels, etc. staat hij open. Voor de beginners als ook voor de gevorderde. U kunt bellen met de sportredactie (071-356460) van het Leidsch Dagblad of schrijven naar Postbus 54,2300 AB Leiden (t.n.v rubriek,tennis-wetenswaardigheden) 1. Wie is de man met de hard ste service ter wereld (Vraag: P. Verdegaal te Hille- gom) Genoeg spelers zijn in staat een knalharde service af te vuren. Het gaat bij de opslag echter ook om de effectiviteit. Bij een groot aantal evenementen wordt tegenwoordig de snelheid van de service gemeten, echter nog lang niet overal. Van die ra darmetingen zijn recordlijsten opgesteld, die jaarlijks worden gepubliceerd. Op de rankings van de ATP-tour van 1992 neemt een Nederlander de eer ste plaats in. Tijdens het toer nooi van Indian Wells in de Ver enigde Staten sloeg Richard Krajicek een opslag met een ge meten snelheid van 132 mijl per uur, wat gelijk is aan 212 km/uur. Tweede is Goran Ivani sevic, die op Wimbledon tot 210 km/uur reikte. Bij de vrouwen zit eveneens een landgenoot op de troon bij de superserveerders. Brenda Schultz haalde een top van 186 km/uur en dat is bijna zo hard als de beste opslag bij de Neder landse B-spelers. Omdat niet alleen de snelheid van een service de opbrengst bepaalt, maar ook de plaats en eventueel het effect, dat nog aan de bal wordt gegeven, wordt ock een ranglijst met de meeste aces in een jaar bijge houden. Ivanisevic is hier de absolute heerser. De 21-jarige Kroaat produceerde in 1992 liefst 957 aces. waarvan bijna 200 op Wimbledon. Twaalf keer in dat jaar sloeg hij tijdens een partij meer dan 20 aces. On danks die opmerkelijke getallen was winnen verre van eenvou dig. Het recordaantal aces in een partij staat ook op naam van Ivanisevic, namelijk 37. Hij sloeg ze in de eindstrijd van Wimbledon tegen Andre Agassi. Toch was dat aantal niet genoeg voor de titel. 2. Wat is een gemiddeld goede bespanning en wat is beten een zachte of een harde be spanning? (Vraag: mw. M.v.d. Kroef te Lei den) Het aantal kilogrammen span kracht, dat een bespanning in een racket kan hebben heeft te maken met de grootte van het blad, zowel als de stijfheid van het racket. Daarnaast kan ook de snaar, afhankelijk van mate riaal en dikte, een maximum aantal kilogrammen verdragen. De getallen, die voor snaren gel den, staan op de verpakking aangegeven. Anders ligt het bij de rackets, waarvan vaak niet bekend is, welke maximale spankracht het frame kan ver dragen. In het algemeen knapt eerst de snaar en vervolgens breekt pas het racket, als het aantal klio's op de snaar te groot wordt. Ten slotte heeft een breuk alles te maken met het juiste bespanschema en/of slijtage van de bespanning (in keping), dan wel van de gaten, die in het frame voor de snaar zijn aangebracht. Omdat de samenstelling van het materiaal van snaar en racket steeds anders is, is hei moeilijk om aan te geven wat de gemiddelde goede bespanning voor een speler is. De prijs van het een en ander is waarschijn lijk een doorslaggevende factor is. Een midsize-racket (90 squa re inch) is gemiddeld bespan nen met 26 tot 27 kilo. De bete re wedstrijdspelers zullen echter een kilootje meer prefereren. Topspinspecialisten gaan echter ja 1 gauw tot 32 kilo. 3. Is een slicebackhand snel aan te leren? (Vragen naar aanleiding van de IN of UIT van zaterdag 28 au gustus) De vraag of een bepaalde slag, in dit geval een slicebackhana, snel valt aan te leren, is afhan kelijk van het type speler, het balgevoel en andere eigen kwa liteiten. de mate van geoefend heid en de tijd. die eraan be steed kan worden. De vraag be handeld m de IN of UIT van 28 augustus kwam van mevrouw Van der Kroef. die zelf aangeeft graag harde en snelle slagen te spelen. Een slicebackhand past in die zin dus niet in het slagen- pakket. De slice haalt juist de vaart uit het spel. Als zo'n slag toch een onderdeel van het spel is. dat node wordt ambt, IS M volgen van een clinic over dit specifieke onderwerp absoluut de snelste methode van aanle-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21