'Vooral ontmoetingsplaats' 'Ivo laat ons paaseieren rapen' Cultuur&Kunst Elf uur lang amusement op tiende Leidse Uitdag I 'Reprise' Parsifial een groot genot ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 chef annemlek ruycrok. 071 -356472. plv -chef jan rljsdam. 071 Russische dansers naar Nederland den haag/amsterdam Leden van de befaamde Russische ballet gezelschappen Bolshoi en Kirov komen naar Nederland. Ze ge ven twee voorstellingen in Den Haag (op 26 en 27 november in het Congresgebouw) en één in Amsterdam (op 24 november in de RAI). Er staan verschillende korte balletten op het program ma, zoals de Carmen Suite van Bizet. De dansers zijn onder an deren Lyudmila Semenyaka, GueliminasTaranda, Svetalana Tsoi en Nadezhada Pavlova. Over het beschilderen van textiel leiderdorp» Ingrid Litjens houdt in de Leiderdorpse bibliotheek een expositie over het beschilderen van textiel. De gebruikte ver ftechnieken worden op 22 en 29 september van twee tot vier uur gedemonstreerd. Tijdens de openingsuren is de expositie, die tot 8 oktober duurt, te bezichtigen. LEIDEN ANNEMlEK RUYCROK Elf uur lang gratis amusement. Dat biedt de tiende Leidse Uit dag die volgende week zaterdag vanaf half elf in de Pieterskerk wordt gehouden. Mogelijk is het de laatste keer dat de Uitdag gratis toegangelijk is, want vol gens de organisatie is het steeds moeilijker sponsors te vinden. Er is dan ook nog een tekort van rond de 4.000 gulden, op een begroting van 60.000 gulden. Ruim honderd (amateur)ver- enigingen laten op 11 septem ber zien wat ze het publiek te bieden hebben. Ook professio nele instellingen als Schouw burg en LAK-theater presente ren zich tijdens de Leidse Uit- dag. Nieuw is het jazzconcours dat 's middags wordt gehouden en waaraan verschillende forma ties meedoen. Nieuw is ook de WAK-wisseltrofee. die de Werk groep Amateuristische Kunstbe oefening heeft laten ontwerpen door de Leidse kunstenares Lu cie Leene. De trofee is bestemd voor de vereniging of standhou der die zich op de meest duide lijke en originele manier tijdens de Uitdag weet te presenteren. En omdat het het tweede lus trum van de Uitdag is, heeft de WAK eenmalig een prijsbedrag van 500 gulden aan de trofee verbonden. Behalve een doorlopend pro gramma (op vier podia) van alle deelnemende amateurvereni gingen, presenteren ook profes sionele kunstenaars zich tijdens deze Uitdag. Zo zijn er optre dens te verwachten van de Zuidafrikaanse musical Sikulu, van de muziektheaterproduktie Dietrich (die het LAK rond de feestdagen brengt), van de Gro ningse dansgroep Reflex, de clo se harmony-groep Bek en de uit Guinee afkomstige groep fatala. De organisatie verwacht tij dens de Uitdag, die samenvalt met de Open Monumentendag, rond de 20.000 bezoekers in de Pieterskerk te mogen ontvan gen. 'Invitatieseerste expositie Centrum Beeldende Kunst 'Invitaties' luidt de titel van de expositie waarmee het nieuwe Leidse Centrum Beeldende Kunst officieel zijn deuren opent. Negen beeldhouwers met een reeds geves tigde reputatie zijn uitgenodigd hun werk te presenteren, samen met dat van een jongere collega (niet noodzake lijk een beelhouwer) die ze zelf mochten uitkiezen. Vier Leidse veteranen en hun invitées zijn te zien in het pand aan de Hooglandse Kerkgracht, de overige tien in De Waag. De Waag is vanaf nu een dependance van het CBK. LEIDEN ONNO SCHILSTRA Naar deze eerste CBK-tentoon- stelling is door vele gëinteres- seerden met belangstelling uit gekeken. Voor sommigen zal het een geruststelling zijn, voor anderen een teleurstelling: naar het zich laat aanzien zullen er met de komst van de nieuwe di recteur Ella van Zanten geen ra dicale veranderingen optreden in het gemeentelijke expositie- beleid van hedendaagse kunst. Volgens Ella van Zanten ligt ten grondslag aan haar eerste expositie in Leiden, de gedachte dat het CBK een ontmoetings plaats dient te zijn: voor kunste naars, voor mensen die kunst willen bekijken, voor exposan ten en voor mensen die kunst willen huren. 'Invitaties', zo schrijft Van Zanten in de luxe vormgegeven catalogus, 'is de visuele vorm van het verlangen naar kennismaking.' Daartoe nodigt zij iedereen uit. De invitatie-duo's in het CBK zijn: Rob van' t Zelfde en Theo Schepens, Herby Nijenhuis en Rob Knijn, Fred van der Linde en Jan Paul Hulsenbeck, Mary Geradts en Leontine Sies. Dit deel van de expositie heeft een hoofdzakelijk lyrisch-abstract karakter. Het deel in de Waag is meer postmodern getint. Expo santen zijn: Peer Veneman en Wouter van Riessen, Thom Puc- key en Karin Arink, Fortuyn/O- 'Brien en Wineke van Muiswin kel. Sonja Oudendijk en Frans Walon van de Kermis, Harold Vlugt en Marcos Lora Read. De indeling van Leidenaars in het CBK en niet-Leidenaars in de Waag is volgens Nicole Roe pers, stafmedewerkster van het CBK, niet toevallig. Het weer spiegelt tot op zekere hoogte het toekomstige gebruik van de beide ruimten. 'Het CBK-ge- bouw zelf heeft vooral een re gionale functie en dus zullen daar vooral plaatselijke kunste naars getoond worden. Het ex perimentele profiel van De Waag, waar algemene tenden- zen in de kunst getoond wor- Onder grote belangstelling ontvangt wethouder Koek de expositiecatalogus uit handen van Centrum Beel dende Kunst-directeur Van Zanten bij de opening van de nieuwe instelling. foto»hielco kuipers den, willen we zoveel mogelijk handhaven,' aldus Roepers. Ella van Zanten komt niet naar Leiden met een kant en klaar expositieplan. Pas de ko mende maanden zal bijvoor beeld worden bekeken of men doorgaat met de 'thematische tentoonstellingsreeksen in de Waag. De tentoonstellingscy clus rond het thema 'De Muur' wordt vooralsnog gewoon afge maakt, met 'Invitaties' als inter mezzo. De directeur ziet het feit dat zij betrekkelijk blanco in de stad ten tonele verschijnt als een voordeel. Ze hoopt dat haar eerste expositie de aanzet vormt tot een stimulerend beleid, waarin onbekende kunstenaars evenzeer een kans krijgen als reeds gevestigde. Van Zanten: "We zullen heel erg ons best doen. we zijn in elk geval alle maal heel enthousiast. Met deze staf kunnen we bergen verzet ten.' CBK/De Waag: 'Invitaties', werk van 18 beeldend kunste naars. t/m 30 september, wo- za 12-17 uur, do-avond 19-21 'Leiden is wat beter geworden' LEIDEN LETTY STAM ledereen was uitgenodigd, zo vertelde directeur Ella van Zan ten gisteren bij de opening van het Centrum Beeldende Kunst in Leiden. En dat was te merken aan de Hooglandse Kerkgracht. Het was zo druk dat alle be langstellenden niet meer in de zaal pasten. Hun toespraken werden weliswaar overgebracht met een geluidsbox in de daar naast gelegen expositieruimte, maar die had een dusdanig be perkt volume dat de vele bezoe kers al snel roezemoesden met hun bekenden. Wilde je echt luisteren wat er werd gezegd dan moest het oor zo dicht mogelijk bij de box worden gedrukt. En omdat daar al een groepje mensen stond, ging het merendeel van de toe spraken voorbij aan de overige aanwezigen. Ze bekeken de ten toonstelling en elkaar. En als de blik stuitte op een bekende dan werd er hartelijk gezoend. Dat de vele bezoekers getuige waren van wat wethouder Koek een 'historische dag' noemde waar mee Leiden er een stukje beter op was geworden' ging aao het merendeel voorbij. Ze hóórden dan ook niet dat CBK-directeur Van Zanten ver telde dat er zoveel uitnodigin gen de deur uil waren gegaan omdat het centrum als 'schakel optimaal wil functioneren tus sen kunstenaars en publiek'. Wethouder Koek kreeg vervol gens het eerste exemplaar van de tentoonstelling waarmee de ze instelling zich presenteert aan Leiden en de regio. Van Zanten ontving als opstekertje namens de gemeente een bos bloemen. Willem Nijholt: „Ivo heeft me open gescheurd. Daar heb ik de tol meteen voor moeten betalen. Ik heb een stem van beton, maar bij Ivo ben ik hem kwijtgeraakt." f foto cpd Willem Nijholt als koning Claudius in 'Hamlet' Voor zijn rol in 'De verbroken code' kwam Willem Nijholt indertijd zeven kilo aan. De baard van koning Claudius siert nu zijn ge laat, een klein offer voor een groot stuk. Voor Hamlet, het meest gespeelde stuk ter wereld, loopt ook een oude rot als Nijholt nog warm. ..Op déze manier is Hamlet nog nooit gespeeld. Er is niets gedaan om het de mensen gemakkelijk te maken. Geen mo derne snufjes, geen tralala, geen hapklare brok voor een groot publiek. Shakespeare en zijn taal spelen de hoofdrol en wij zijn allemaal heel dienstbaar aan het stuk. De emoties en de intriges van vierhonderd jaar geleden zijn doorgetrokken naar nu. Deze Hamlet kun je op de hoek van de straat te gen het lijf lopen." Willem Nijholt is terug in de boezem van het gesubsidieerde toneel. Drieëndertig jaar geleden is hij daar (bij het Rotterdams To neel. Theater en de Nederlandse Comedie) begonnen. Nijholt had de pech dat hij goed kon zingen en dansen; zijn musicalperiode ('Wat een planeet', 'Foxtrot') maakte hem in dit hokjesland lange tijd verdacht bij de grote gezelschappen, die zich inmiddels al lemaal met kunst waren gaan bezighouden. En dan duikt de ooit voor 'schmier-ac- teur' on 'danseur' uitgescholden Nijholt plotseling op in Eindhoven, in het hol van de jonge honden, bij het Zuidelijk Toneel. De jonge Vlaamse regisseur Ivo Van Hove vroeg Nijholt (59 jaar inmiddels) voor de rol van Claudius in 'Hamlet' van Shakespeare. Aan het eind van dit jaar is Nijholt boven dien te zien bij Het Nationale Toneel in de monsterproduktie 'Kleine zielen I en II', een toneelbewerking van 'De boeken der kleine zielen' van Louis Couperus. Honden „Ik ben een poos wrokkig geweest over de houding van de grote gezelschappen. Dat is voorbij. Zo langzamerhand dringt het ook tot die kringen door dat er misschien toch wel iets interessants aan mij zit." Hoe is het om met jonge honden te werken die hun neus altijd wat hebben opgetrokken voor het door jou zo belangrijk geachte vak manschap? „De jonge mensen waar ik nu mee werk trekken hun neus helemaal niet op voor vakmanschap. Er is inderdaad een tijd ge weest dat het begrip vakmanschap werd ontkend, dat je op de Rietveld-academie geen echte eend mocht tekenen. Je identi teit stond voorop. Als je je centrum maar wist te plaatsen op het centrum van je rol, dan was je er. Maar ik zie nu mensen van de toneelschool komen die maar één ding willen en dat is: leren. Leren door de prak tijk. Hoe je voor de 120-ste keer een bepaal de emotie loskrijgt." Qua ervaring heeft Willem Nijholt de re gisseur van 'Hamlet', Ivo van Hove, in zijn zak. Maar Nijholt heeft diep respect voor de Vlaming. „Hij laat zijn acteurs zoeken, maar hij laat ze zoeken naar wat hij wil dat ze vinden. Het is een beetje paaseieren rapen. Ivo heeft ze verstopt en zijn acteurs mogen lo pen hoe ze willen, maar je moet wèl bij zijn paaseitje terecht komen. Ik deed in de vrije sector niet aan zoektochten, daar hadden we geen tijd voor. Dat deed ik thuis." „Ivo laat niet af, hij bijt zich in je vast. Hij heeft mij dingen laten doen waarvan ik niet had gedacht dat ik die op mijn leeftijd nog durfde te doen. Hij heeft me buiten mezelf laten treden, hij heeft me open gescheurd. Daar heb ik de tol meteen voor moeten be talen. Ik heb een stem van beton, maar bij Ivo ben ik hem kwijt geraakt." „Ivo legt de klemtonen altijd goed. Hij brengt glansmomenten aan waardoor be grippen komen bovendrijven waar andere regisseurs over heen zouden lezen. Met al het uiterlijke vertoon van zijn vaste ontwer per Jan Versweyveld weet Ivo Van Hove toch een voorstelling te maken die zindert van de subtekst." Na de Vlaamse première in juni (dat was ter gelegenheid van Antwerpen Culturele Hoofdstad) kreeg de voorstelling slechte kritieken. „Ivo Van Hove is te hard aange pakt. De première kwam te snel, we hadden in dat moeilijke en voor de spelers soms zelfs gevaarlijke decor nog een paar try outs extra moeten spelen. Wij hebben op de pre mière niet gegeven wat we hadden moeten geven en de pers gaf ons niet de benefit of the doubt." Vanavond is er een herkansing. Dan gaat 'Hamlet' van het Zuidelijk Toneel, met Bart Siegers in de titelrol en - naast Willem Nij holt - Viviane De Muynck, Henk van Ulsen, I.oes Wouterson en Antonie Kamerling in de bijrollen in Nederlandse première in de "Stadsschouwburg Eindhoven, daarna is er een tournee door het hele land (tot 14 no vember). Gehoord Parsifal van R Wagner, (reprise) produktie van De Nederlandse Opera. Re gie Klaus Michael Grüber; met Jan-Hen- dnk Rootenng, Ruthild Engert en Barry McCauley première op 2 september 1993 in het Muziektheater in Amsterdam Voorstellingen op 6. 9. 12. 15. 22. 25 en 29 september. De Nederlandse Opera heeft het seizoen geopend met Parsifal. Het betrof 'slechts' de reprise van de voorstelling uit 1990. Maar wat een voorstelling: ge not was ons welzalige lot en verslaving aan Wagners klank wereld is ons nu definitief ten deel gevallen. Na de ruim vijf uur durende uitvoering kregen dirigent Hartmut Haenchen en zijn Nederlands Philharmo- nisch Orkest een ovationeel ap plaus. Wagners Parsifal geldt als een van zijn meest problematische werken. Het was, volgens zijn weduwe Cosima, de laatste slag van de componist in het gezicht van zijn tegenstanders. En die waren er bij bosjes. Te beginnen met de eertijds gevreesde Weense muziekcriticus Eduard Hanslick die zich vrolijk maakte over het volstrekt ondoorzichti ge verhaal, het alsmaar voort schrijdende langzame tempo en de teutoonse dimensies van het uitvoeringsapparaat. Claude Debussy daarentegen begon zijn levenslange haat liefdeverhouding met Wagners muziek pas goed na door Parsi fal in Wagners eigen theater in het Zuidduitse Bayreuth over spoeld te zijn. Hitier daarente gen identificeerde zich in hoge mate met de hoofdfiguur (de reine dwaas Parsifal, die hij toch liever als de 'Verlosser' van het operaverhaal beschouwde) en menig andere pan-Germaans denkende, bloed-en-bodem achterna rennende heethoofd aan gene zijde van de oostelijke grens, heeft Parsifal vaak ge bruikt als muzikaal-filosofisch vaandel voor de eigen waan denkbeelden. Regisseur Grübers visualisatie berust op het uitgangspunt van de stilstand: gerend wordt er dus nooit. Als er al van enige beweging sprake is op het brede podium, dan is het van een zeldzaam soort stroperigheid. Kan ook niet anders met het door Wagner dwingend opge legde basistempo. De boomlan ge. gezette Duitse bas (van Ne derlandse afkomst) Jan-Hendrik Rootering als Gurnemanz stal door zijn zeer monumentale gang op het podium zowaar de show. De regisseur blijkt wat zijn uitgangspunt betreft dus nog roomser dan de spreekwoorde lijke paus.AVant waar bijvoor beeld in de tweede acte bloe menmeisjes verleidelijk beho ren te dansen om Parsifal (Barry McCauley) het hoofd pp hol te brengen (lukt dus niet), liggen de betreffende dames slechts te schurken op de grond. Grüber's stilstand-principe is niet altijd op zijn plaats: er ontstaan regel matig conflicten tussen de mu ziek uit de orkestbak, die duide lijk bewegingen suggereert, en die regelmatig optredende ver steningen op het podium. Dat de combinatie van traag heid en monumentaliteit niet tot een ongezonde teutoonse sfeer leidt, is toe te schrijven aan de surrealistische decors die zo in het Stedelijk Museum van dc hoofdstad terecht kun nen. Het orkest en het koor van De Nederlandse Opera waren op de première-avond zeker op hun best. De zangprestaties van de solisten zijn goed tot uit muntend. Een gelukkiger start van het seizoen '93-'94 kan De Nederlandse Opera zich niet wensen. Regisseur Grübers visualisatie van Parsifal berust op het uitgangspunt van de stilstand: gerend wordt er dus nooit. foto deen van meer TEEKENSADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk Isi Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Law span International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Vestigingen te: Korolusgulden 32-38, poiibuj 118, 2350 AC tel 071 -41 30 21, fox 071 -41 06 84 Leiden, Hoogse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 071 32 27 38, fox 071 -32 14 21

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15