'Als je schoen knelt, hak je geen teen af' 'Artsen moeten vaker computer gebruiken' competitie Wetenschap is gebaseerd op Randstad Relatiebureaus gaan nauwer samenwerken De Damesbeurs. Geen ontkomen aan. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 Conservatoren Nationaal Natuurhistorisch Museum ongerust Vervolg voorpagina De directie van het Nationaal Natuurhistorisch Museum heeft de ongerustheid onder de conservatoren nog niet kunnen wegnemen. Het personeel vreest nog steeds dat het nieuw te bouwen pand bij het Pesthuis veel te klein zal zijn om de complete collectie te kunnen herbergen. Verwacht wordt dat veertig pro cent van de verzameling zal moeten achterblijven in het huidige hoofdgebouw aan de Raamsteeg. Verschil Volgens de directie is dat per centage schromelijk overdre ven. Het gepraat over getallen heeft echter op dit moment vol gens C. Smeenk, woordvoerder van de conservatoren, weinig zin. Volgens hem zouden over de exacte getallen, oftewel de benodigde ruimte voor het on derbrengen van de gehele col lectie, in dit stadium geen mis verstanden meer mogen be staan. Bovendien maken de ver schillende rekenmogelijkheden waarover bouwcoördinator Tamboer het heeft hooguit en kele procenten verschil uit. „Waar praten we over? Veertig procent wordt dan misschien vijfendertig procent. Waar het ons om gaat, is dat we niet wil len dat een deel van onze col lectie onbeheerd achterblijft. En we willen niet voor elke wisse wasje op de fiets naar de Raam steeg." Waarnemend-directeur G. Klinkhamer zegt echter dat het ruimteprobleem 'best te mana gen' is. „Er wordt bekeken wel ke scheiding kan worden aange bracht in de collectie. Waar veel aan wordt gewerkt, moet wor den overgebracht. Waar weinig aan wordt gewerkt, kan achter blijven." Maatschoen Tamboer gaat nog een stapje verder. „Ieder museum is een maatschoen. Die gaat op een gegeven moment knellen en dan moet je maatregelen ne men. Anders gezegd: wat je niet gebruikt, moet je durven weg gooien. Het museum groeit veel harder dan was voorzien." Smeenk reageert daar boos op. „Dat is onjuist. Bovendien, alsof veertig procent van de col lectie niet wordt gebruikt en kan worden weggegooid. Ik zou zelf zeggen: als je schoenen be ginnen te knellen, koop je gro tere en hak je geen stuk van je tenen af. Bovendien moet Tam boer zich bij zijn leest houden. Met deze opmerking begeeft hij zich op een terrein waar hij geen verstand van heeft." Olifanten eten dozen met fruit leeg in Hillegoni HILLEGOM Olifanten van het Berlijnse cir cus Aramannt zijn maandag te zien in het centrum van Hille- gom. Bij de Oude Pomp zullen de dikhuiden een paar dozen groente en fruit leegeten. onder de vTolijke tonen van een life- orkest uit Warschau. Circus Ara mannt staat maandag en dins dag op het Sportpark Zanderij aan de Van den Endelaan. De voorstellingen zijn maandag om 19.30 uur en dinsdag om 16.00 uur. De beesten zijn beide da gen te bezichtigen tussen 10.00 en 15.00 uur. Invallen wegens belastingschuld DEN HAAG ANP De politie van Den Haag heeft gisteren bij twintig horecagele genheden invallen gedaan, in samenwerking met de deur waarder en de douane. Van een man uit Wateringen werden 34 gokkasten in beslag genomen omdat hij een belastingschuld van circa één miljoen gulden heeft, aldus de politie. De man zette de gokkasten in de diverse etablissementen neer zonder er belasting over te betalen. Op dit nog kale stuk grond naast het Pesthuis, verrijst straks een nieuw Nationaal Natuurhistorisch Museum. Het is nu al duidelijk dat daar niet de gehele collectie zal kunnen worden ondergebracht. foto archief Haagse ambtenaar verdacht van verduistering Howard Berger benoemd tot hoogleraar in neonatologie DEN HAAG «ANP De dienst ruimtelijke en econo mische ontwikkeling van de ge meente Den Haag heeft aangif te gedaan van verduistering door een van de ambtenaren. De man uit Zoetermeer is op non-actief gesteld. Volgens de politie heeft de ambtenaar bij de afsluiting van een contract 2550 gulden in zijn zak gestoken. De dienst beheert door de gemeente aangekochte bedrijfsruimten. Op het mo ment dat er met een klant een huurcontract is, moet die een waarborgsom, een huurtermijn en contractkosten betalen. On derzocht wordt of de man meerdere malen bij het afslui ten van contracten geld achter over heeft gedrukt. LEIDEN ANNET VAN AARSEN Artsen moeten meer gebruik maken van computers, onder andere bij het stellen van diagnoses. Daarvoor pleitte de Leid- se prof. dr. Howard Berger gistermiddag bij zijn benoeming tot hoogleraar in de neonatologie, een richting die zich be- zigfToudt met te vroeg geboren kinderen. De computer zou volgens hem onder andere moeten worden gebruikt om de grote stromen medische gegevens te ver werken en op een rijtje te zetten zodat artsen meer tijd overhouden voor con tact met de patiënten en het nadenken over wat te doen tegen hun kwalen. „Ik merk dat computers bij veel men sen nog steeds een grote weerstand op wekken. Het is interessant dat wij het le ven van een patiënt niet aan onze com puter durven toevertrouwen, terwijl wij dit met ons eigen leven tijdens een vlieg reis wel doen", aldus Berger. „Maar het zou ontzettend veel tijdwinst opleveren als we er in de geneeskunde meer ge bruik van maken." Volgens hem kan een computer goed worden gebruikt om een stroom van me dische gegevens te interpreteren. Gege vens worden sneller verwerkt zodat ook hier meer tijd overblijft voor nadenken. „Ook de hoeveelheid tijd die het kost om essentiële taken te verrichten, zoals hel sturen van brieven naar huisartsen en het voorbereiden van jaarverslagen zal sterk venninderen waardoor er meer tijd overblijft voor contact met de patiënten. Jammer dat deze aspecten van het ge bruik van personal computers ondanks alle mogelijkheden geen systematische aandacht in ons ziekenhuis krijgt. Om dr. Weed te citeren: een arts zonder computer is als een astronoom zonder telescoop." Berger brak gistermiddag ook een lans voor een manier van lesgeven, waarbij dezelfde theorie in verschillende vakge bieden terugkomt. Volgens hem zou de ze vorm van geïntegreerd lesgeven een enorme tijdwinst opleveren. „Kennis die studenten bijvoorbeeld al tijdens de col leges geriatrie hebben gehad, is vaak kennis die terugkomt in bijvoorbeeld mijn lessen. Het is zinvol om te kijken of er modellen zijn die studenten op ver schillende vakgebieden kunnen hante ren. Een geïntegreerde vorm van onder wijs, daar moeten we naar gaan kijken", aldus Berger. Als voorbeeld noemt hij het op dezelf de manier onderzoeken van volwasse nen en baby's. „De studenten leren dat ze bij volwassenen een onderzoek bij het hoofd moeten beginnen en op die ma nier naar beneden moeten werken. Als ze hier komen, is het precies andersom. Om de kleintjes niet te veel te 'storen' wordt vaak bij de tenen met het onder zoek begonnen om dan vervolgens naar boven te werken. We moeten de studen ten in dit geval dus vertellen dat ze alles wat ze geleerd hebben, ineens precies in omgekeerde volgorde moeten doen", al dus Berger. „Studenten, en tegenwoordig ook as sistenten met hun verplichte 48-urige werkweek, hebben weinig tijd om vol doende ervaring op te doen en zo een goed vakman te worden. Om nu efficiënt met de toegemeten tijd te kunnen om gaan, kan het helpen als opleiders één zelfde klinisch onderzoekssysteem zou den invoeren onafhankelijk van de leef tijd van de patiënt", aldus de hoogleraar. DEN HAAG ANP Vijf bureaus voor relatiebemid deling, waaronder lnter-Medi- um uit Voorhout, hebben het Verbond van Samenwerkende Kwaliteitsbureaus (VSKB) opge richt. Na de opheffing van de Raad van Toezicht, ruim 20 jaar geleden ingesteld door de over heid, maakten de vijf bureaus zich zorgen over de wildgroei in deze branche aangezien cliën ten geen enkele bescherming meer genieten. Het VSKB heeft ten behoeve van de onafhankelijke toetsing van de dienstverlening de Ka mer voor Kwaliteitscontrole in het leven geroepen en een ge schillencommissie geïnstal leerd. Deze toetst de werkzaam heden van een bureau voor toe treding tot de VSKB en blijft dit vervolgens eenmaal per jaar doen. Na het wegvallen van de Raad van Toezicht zijn er volgens de VSKB veel nieuwe bureaus bi| gekomen, ledereen met een te lefoon en een aansprekende ad vertentie kan zich op het delica te vlak van deze dienstverlening gaan bewegen. De vijf oprichters zijn: Nipa te Bennebroek; Nieuw Perspectief te Oudega; Inter-Medium te Voorhout; stichting karakter te Eist; en Adviesbureau voor Part nerkeuze mr Annelies Penning te Nieuwerkerk aan den Msscl. Swetterhageloop over 2. 6.8. 12.2 en 17.6 km. Inschrijven in de kantine van Swetterhage vanaf 13 00 uur start 14.00 uur ZONDAG 5 SEPTEMBER Poppen- en berenbeurs in Het Haag se he Schouw, er is ook een poppen dokter aanwezig, van 10 30 tot 16 30 uur Archeologisch spreekuur in de Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg 28,van 13 00 tot 16 00 uur Klaverjas- en sjoelavond bij Tamarco in het clubgebouw aan de Splinter laan 89a. aanvang 20 00 uur Leiderdorp Klaverjas- en sjoelavond bij Tamarco in het clubgebouw aan de Splinter- laan 89a. aanvang 20 00 uur Noordwijk Competitieviswedstrijd, org HSV De Sportvisser. Ringvaart, vistijd van 07 00 tot 11 00 uur Tafeltennis Badgastentoerndoi, sport zaal T 0 V Nieuwe Zeeweg 73, aan vang 10 00 uur Oegstgeest Herfstwandelmg rond kasteel Oud Poelgeest olv IVN-natuurgidsen, ver zamelen bij het hek van het land goed. aanvang 14 00 uur Voorschoten Vlietloopover 2. 5. 10en 21 km. in schrijven en omkleden in sporthal De Vliet horst, start op de Voorstraat om 12 00 uur Warmond Wandeling door Warmond start vanaf het Pleintie bi| de Pompom 14 00 Wassenaar Grootouderdag in attractiepark Duin rell met vanaf 13 00 uur div muziek verenigingen en demonstraties van volksdansen. Aikido, stijldansen en Jeu de Boules, parkgeopend van 10 00 tot 17 00 uur MAANDAG 6 SEPTEMBER Dia-avond van de Kon Mi| voor Turn bouw en Plantkunde in de Paulus kerk, Ruishornlaan, de heer W Ran bier geeft uitleg over de Heemtuin in Leiderdorp, aanvang 20.00 uur Noordwijk Oefenavond Kon Ned Reddingsmij. informatie in het matenalengf bouw aan de Bosweg, van 19.00 tot 22 00 Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein van 12 00 tot 17.00 uur Rector Leidse universiteit is blij met nieuwe trend AGENDA ZATERDAG 4 SEPTEMBER Leiden Opening van het seizoen bij Jonge rencentrum "t Stathuys. Breestraat 19. optreden van Rikkert Meihof, de popgroep June en theatergezelschap Galais, aanvang 21.00 uur Leiderdorp Feest (voor leden en met-leden) t g v het 10-jarig bestaan van speel-o- theek De Grabbelton, in de Muzen- hof, van 12.30 tot 16 00 uur Dans- en swingavond in de Muzen- hof. Cor Gordijnsingel, optreden van de "Hellcats' en een drive-in-show. aanvang 20.00 uur. Lisse Wandeling in de omgeving van Hoog- made.org Kon Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, verzamelen op het parkeerterrein aan de Nassaustraat om 13.30 uur. Country-dansavond met de Barn Stompers, org North-Hill Country Dancers, in de Gewoonste Zaak aan de Schoolstraat, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Internationaal Jazzfestival, Hotel- Oranje. aanvang 20.30 uur Warmond Bingo-avond Kommunikatie War mond in het Meerpunt, aanvang 20 00 uur Zoeterwoude Rector magnificus Leertouwer: „Persoonlijk vind ik, dat je studenten er goed van moet doordringen dat ze de propedeuse echt in een jaar moeten halen." archieffoto loek zuyüerduin 'Ik denk, dus ik ben hier', is de slogan die de Leidse universiteit nieuwe studenten via aanplak biljetten wil gaan voorhouden. De zich profilerende universi teiten die aan student en maat schappij hun sterkste kanten willen lafen zien, deinzen niet terug voor arrogantie. Na jaren van zeer verholen concurrentie en openbare uniformiteit tre den de universiteiten tegen el kaar in het strijdperk. Aan de vooravond van de offi ciële opening van een nieuw academisch jaar, dinsdag, wor den de messen alvast geslepen. De aanzet kwam niet uit het als arrogant bekend staande Lei den, maar uit Amsterdam. Voorzitter Gevers van het colle ge van bestuur van de hoofd stad-universiteit meldde begin dit jaar en plein public dat er ei genlijk maar één echte universi teit is en dat is een grote, 'brede' universiteit. Met een alfa-, een beta- en een gamma-faculteit, plus minstens nog medicijnen en theologie. De tweedeling was meteen duidelijk: alleen Am sterdam, Groningen, Utrecht en Leiden voldoen echt aan dat beeld; niet de Technische Uni versiteiten, en niet Tilburg, Maastricht of Rotterdam. En ze ker niet een bedrijfskunde-uni- versiteit als Nijenrode. Voor dr. L. Leertouwer, rector van de Leidse universiteit, was de opmerking van Gevers een verademing. „Wetenschap, en dus de universiteit, is gebaseerd op competitie, concurrentie, en daar heeft Gevers een goed ge voel voor. Onder zijn leiding krijgt zijn universiteit weer iets van dat hoofdstedelijke, grand- seigneur-imago van vroeger te rug." En Gevers krijgt daarin steun, gelooft Leertouwer, van de stu denten die in een discussie met minister Ritzen verklaarden dat universiteiten zouden moeten selecteren. Leertouwer: „Zo'n uitspraak is voor een universi teitsbestuurder een kostbaar ge geven. Een klimaatverandering die je, zelfs als je het er niet mee eens bent. niet kunt negeren." Meer dan vroeger willen de studenten waar voor hun geld. Ze moeten hard studeren, bou wen een forse studieschuld op en hebben allang niet meer het comfortabele vooruitzicht van een goedbetaalde baan. Een jongere die dan toch kiest voor zo'n universitaire studie, wil ook weer iets van de glorie bele ven van de universiteit. Wil ook echt merken dat hij niet aan het HBO studeert, maar aan een academische instelling. Leertouwer: „De veranderde houding van de studenten is niet alleen positief. Er zit ook een element van angst in, van paniek. Iedereen houdt hen voor dat de moderne universi teit een massa-instituut is en dat je er niets meer leert. Als dat zo is, is 't die grote investering in geld en tijd misschien niet waard." Leertouwer is niettemin nog voorzichtig over het onderwerp selectie: „Wij hebben het bin dend advies steeds afgewezen en ik voorzie hierover nog een forse discussie in het liberale Leidse klimaat. Persoonlijk vind ik. dat je studenten er goed van moet doordringen dat ze de propedeuse echt in een jaar moeten halen. Maar daarna hebben ze het recht hun studie af te maken zonder hinder van een soort bezemwagen van mensen die maar doorklunge len." Wel vindt Leertouwer dat je studenten niet moet afwijzen, maar verwijzen. Wie het aan de universiteit niet redt, kan mis schien wel een degelijke hbo- studie volgen. „Het moet geen kille bureaucratische maatregel zijn, waarbij iedereen die min der dan x-aantal punten haalt wordt weggestuurd. Integen deel: het is een vorm van zorg, vooral voor die studenten die dreigen de beste jaren van hun leven te verpesten met een stu die die niet bij hen past." Hoe moeilijk het ook is om de draai - van tegen- naar voorstander van zo'n bindend advies te ma ken, noblesse oblige, 'kwaliteits universiteiten' kunnen er toch niet omheen. Toegangspas: volwassenen 9,50,65+-«s 7,50 ('s middogs 2,50) kinderen t/m 17 jaar 5,- Openingstijdeic ma/zo: 12.30 -17.00 19.00 22.30 uur zo12 00 -17.00 uw INLICHTINGEN EN GROEPSRESERVERINGEN: 070-3540622 ELKE 100STE BEZOEKER WACHT EEN VERRASSING!

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13