Hazerswoude hoeft niet op station te rekenen Elk jaar achttien vrachtwagens vol kleding 'Schavuiten' weer actief in Alphen 'Claim Ten Berge Coating misplaatst en overdreven' Rijn- en Veenstreek Bouw medisch centrum op schema Vérmey chef gert visser. c Marrigje Uilenberg: „Het is onze christenplicht om die Russische kinderen te helpen." ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 rijnsaterwoude» kees van kuilenburg Marrigje Uilenberg is er zelf wat bescheiden over, maar jaarlijks zamelt de Rijnsaterwoudse on geveer achttien volle vrachtwa gens gebruikte kleding in. Be stemd voor landen van achter het voormalige ijzeren gordijn. Dat doet ze al ruim tien jaar. „Het is belangrijk dat wij ons in zetten voor die mensen die het slecht hebben. Dat is onze plicht. Tenslotte hebben wij het hier enorm rijk, als je dat met de situatie daar vergelijkt", al dus de 64-jarige inwoonster van 'Wouw'. Inmiddels is Marrigje Uilen berg - brugwachter van de brug over de Leidsevaart - begonnen met een nieuwe actie. Bestemd voor de zwerfkinderen in Mos kou en St. Petersburg. „In Mos kou staan er alleen al 50.000 ge registreerd en in St. Petersburg nog eens 10.000. Let wel: geregi streerd. Daarnaast lopen er nog vele duizenden rond", vertelt ze. „Met de winter voor de deur is het van belang dat er op korte termijn veel wordt ingezameld." Dat doet Uilenberg niet op persoonlijke titel. Zij werkt in Rijnsaterwoude en Leimuiden voor de landelijke organisatie 'Zending zonder grenzen' in Al- mere. Een christelijke organisa tie die echter hulp geeft aan ie dereen die het nodig heeft. „Of het nu christenen, rooms-ka- tholieken, moslims of niet-gelo- vigen zijn. Dat maakt niets uit. Als iemand in nood is dan moet er hulp worden geboden. Dat is de filosofie van 'Zending zonder grenzen'", aldus de Rijnsater woudse. Zij is een jaar of tien geleden betrokken geraakt bij de actie. „In die tijd hoofdzakelijk om de nood te lenigen in Polen. Ik kan me nog herinneren dat wij op een gegeven moment atleten in huis hadden die deelnamen aan de Twintig van Alphen. Die ke ken hun ogen uit toen ze die kleding in de schuur zagen han gen. Ze konden niet geloven dat wij dat hier niet meer gebruik ten. Ze zijn dan ook met volge laden zakken weer naar huis te ruggegaan. Met tranen in de ogen namen ze afscheid van ons." Marrigje Uilenberg heeft in middels een enorme 'klanten- FOTO BEN DE BRUYN kring' opgebouwd. Bijna dage lijks worden zakken vol goede kleding afgeleverd. Ook tijdens het gesprek over haar werk wordt zij drie keer weggeroe pen. „Het komt zelden voor dat er rotzooi bijzit of dat het niet gewassen is." Niet alleen wordt er kleding bezorgd van mensen uit Rijnsaterwoude of Leimui den maar ook van inwoners van Woubrugge, Hoogmade. Ter Aar en verdere omgeving. „Zo veel dat de vrachtauto elke tien 'dagen langs komt om de schuur en het berghok leeg te maken." Ook nu de vrachtauto nog maar nauwelijks is vertrokken ligt het berghok al weer vol. In de schuur zijn de kostuums en jas sen keurig opgehangen. Er zit zelfs een bontmantel bij. De kleding wordt vervolgens in Almere uitgesorteerd, ook weer gewassen, gestoomd en gereed gemaakt voor transport naar Oost-Europa. „'Zending zonder grenzen' heeft zo'n 750.000 donateurs. Van dat geld wordt het transport naar Roe menië, Polen, Albanië, Bulgarije of Rusland betaald. De kleding wordt in die landen ter beschik king gesteld aan de diverse ker ken. Die zorgen er vervolgens voor dat het op de juiste wijze w.ordt verdeeld. Overigens wordt het geld ook gebruikt voor andere projecten, zoals onderwijs, gezondheidszorg en dergelijke. Het is een heel breed gebied waar de organisatie zich opricht." De Rijnsaterwoudse is zelf nog nooit naar de landen waar zij zich voor inzet geweest. „Ik doe dit alleen maar om dat het mijn plicht als christen is. Bo vendien ben ik door mijn werk als brugwachter toch de gehele dag thuis. Dan heb ik tenminste ook nog wat nuttigs om han den." alphen aan den run» Eigenaar M. Yaish van de in maart uitgebrande discotheek Barbados is van plan het pand op te knappen en er weer een horecavoorziening en/of disco theek in te vestigen. Nadat de rechter maandag oordeelde dat de Onderlinge Waarborgmaatschappij Zwam- merdam Yaish een bedrag van bijna drie ton moet uitbetalen, begon de discotheekeigenaar meteen met het maken van plannen. Het is, aldus Yaish, de bedoeling dat het werk in het aan de Van Mandersloostraat alphen aan den run marieta kroft De geheimzinnige groepering 'De Alphense schavuiten' blijkt op meer fronten in Alphen ac tief te zijn. Nadat de onbekende groep eerder al verklaarde dat ze de sloten van de Idaphekken in het Zegerslootgebied had vernield, verzond ze gisteren 'persberichten' naar verschil lende kranten over de instelLing van een ouderenbus met lage instap, die tussen de bejaarden oorden en het centrum zou gaan rijden. Het bericht, voorzien van het logo van de gemeente Alphen aan den Rijn. suggereerde dat het plan van de gemeente af komstig was. Ook de afdeling voorlichting van de gemeente gevestigde pand over twee a drie weken begint. „Momenteel overleggen we met de binnen huisarchitect."" Of hij het bedrijf weer op dezelfde voet voortzet als voorheen, wil hij niet zeg gen. „We hebben verschillende plannnen, die we nog moeten doorspreken met de gemeen te", legt hij uit. Zeker is wel dat hij conflicten met zijn buren over geluidsoverlast in de toe komst wil vermijden. Er wordt daarom ook een akoestisch on derzoek verricht. „We houden goed rekening met de buren. Ik heb geen zin om opnieuw ener gie te steken in allerlei discus sies." kreeg het persbericht toege stuurd, met de bijlage: 'Hoe vond u deze schavuitenstreek? De Alphense Schavuiten voor jongen oud altijd paraat.' Om te voorkomen dat het be richt in kranten of huis-aan- huisbladen terecht zou komen, was de voorlichter gistermiddag druk bezig met het afbellen van alle redacties. In een brief aan de gemeente verklaarden de Alphense scha vuiten eerder al de hekken rond de Zegerplas te hebben vernield omdat ze boos zijn omdat het natuurgebied is afgesloten. De gemeente Alphen heeft daarop aangifte gedaan bij de politie. Over de identiteit van de groep tast de gemeente nog in het duister. Rijnsaterwoudse Marrigje Uilenberg zet zich in voor Russische zyverjkinderen Barbados WOrdt Opgeknapt Kansen niet groter ondanks verwachte bezoekersaantallen Archeon Het archeologische themapark Archeon in Alphen ver wacht niet dat de toevloed van bezoekers zal leiden tot de opening van een nieuw station in Hazerswoude-Rijn- dijk. Burgemeester M. Boelen van. Rijnwoude grijpt de opening van het park aan als nieuw argument om het Rijk en de NS te overtuigen van de noodzaak van een sta tion. rünwoude/alphen aan den run wilfred simons Vooralsnog lijkt Boelen weinig succes te hebben. Hij krijgt niet alleen geen steun van Archeon, ook het ministerie van verkeer en waterstaat en de NS blijven aarzelen. De capaciteit op de lijn tussen Leiden en Utrecht is op dit moment nog onvoldoen de en geld voor spoorverdubbe- ling hebben de NS niet. Het mi nisterie geeft de zaak geen prio- Boelen heeft daarom zijn hoop gevestigd pp Archeon. „Het wordt de komende jaren sowieso drukker op de lijn Lei- den-Alphen door de komst van bezoekers naar Archeon. Daar door gaan NS meer op de spoorlijn verdienen en dan kun nen ze meer treinstellen inzet ten. Rijnwoude kan daarvan mee profiteren." Archeon ver wacht op jaarbasis 750.000 be zoekers en wil ze aansporen om zo veel mogelijk met hel open baar vervoer te komen. Woordvoerster J. Geerlink denkt echter dat noch Rijnwou de. noch Archeon van eikaars nabijheid zullen profiteren. „De mensen uit de gemeente Rijn woude die met de trein reizen, doen dat waarschijnlijk in de ochtend- en avondspits. Onze bezoekers reizen vooral tijdens de daluren. Die treinreizigers hebben dus niets met elkaar te maken." NS-voorlichter C. van Impe- len voegt hier aan toe: „Wij re kenen niet met lijnen, maar met treinen. Het gaat ons niet om het rendabel houden van de lijn Alphen-Leiden, maar om het rendabel laten rijden van de treinen op dat traject. Als ze niet bezet worden, nemen we ze uit de dienstregeling. Aan treinen die overvol zijn, hangen we er een extra rijtuig aan. Wij zien geen verband tussen het station in Hazerswoude en het reizi- gersvervoer naar Archeon De NS hebben op zichzelf niets tegen een station in Rijn woude, zegt Van Impelen. „Wij vinden echter dat het spoor tus sen Zoeterwoude-oost en Al phen aan den Rijn eerst verdub beld moet worden. Anders rij den de treinen te dicht op el kaar en dat is gevaarlijk." Boelen meent echter dat er ruimte op het traject ontstaat door de spoorverdubbeling tus sen Woerden en Bodegraven en tussen Leiden en de goederen halte bij Leiden. Van impelen ontkent: „Er ontstaat ruimte voor de huidige dienstregeling. Extra stoptreinen kunnen we op het traject niet kwijt." Enkele jaren geleden heeft minister H. Maij-Weggen van verkeer en waterstaat een 'in spanningsverplichting' op zich genomen om ervoor te zorgen dat het openbaar vervoer langs rijksweg 11 wordt bevorderd. Sindsdien heeft Boelen echter weinig meer van de NS en het ministerie gehoord. Afgelopen zomer dreigde hij daarom met een proces om Maij te dwingen haar toezegging na te komen. Inmiddels spreekt Rijkswater staat met de NS namens het mi nisterie over de bouw van de halte. Boelen bewerkt nu ook de Ka merleden van de vaste kamer commissie voor verkeer en ver voer om bij de minister op de bouw van een halte aan te drin gen. Van Impelen vindt dit 'min of meer' de juiste weg: „De ge meente moet allereerst aan dringen op spoorverdubbeling. Dan valt er daarna met ons wel te onderhandelen over de bouw van een station. Maar een sta tion zonder spoorverdubbeling? Nee, dat zit er echt niet in." Auto van Tito trekpleister Oldtimerdag alphen aan den run» Een van de grote trekpleisters van de elfde Oldtimerdag in Al phen aan den Rijn is de auto van de vroegere president Tito van het voormalige Joegoslavië. Samen met zo'n 150 andere 'oude beestjes' zal de slee zater dag 11 september de Hooft- slraat opsieren. Het vehikel is in 1960 door de Amerikaanse regering geschon ken aan het staatshoofd, dat dol was op luxe auto's. De ontwer per, een Nederlander, liet zijn plannen door een Italiaanse fa brikant uitwerken. Die rustte de Chrysler Imperial State Limosi- ne uit met een koelkast, hoogte meter, scheerapparaat en zelfs met een extra spoiler op het dak, zodat het haar van de machthebber niet door de war g'Og- Na de dood van Tito heeft de 6,5 meter lange limosine jaren in een garage boven de Ameri kaanse ambassade in Belgrado gestaan. Tot een Nederlander het ding kocht. De huidige eige naar,' een man uit Alphen die nog een stuk of twintig oldti- oude wetering» De bouw van het medisch centrum in Oude Wetering vordert gestaag. De buitenkant van het gebouw is klaar, aan de afwerking aan de binnenkant wordt nu begonnen. De bouw ligt op schema zodat het er naar uitziet dat het pand begin volgend jaar in gebruik kan worden genomen. In het naast de voormalige LTS gelegen cen trum komen de dierenartsèn- praktijk van R. Visser en B. Haze laar, Apotheek Alkemade en tandarts Van Welsem. FOTO BEN DE BRUYN De elfde Oldtimerdag zal evenals de voorgaande tien ongetwijfeld veel publiek trekken. mers bezit, maakte zich er on geveer twee jaar geleden mees ter van. Bijna was een verzame laar uit de Verenigde Staten hem voor geweest, maar die vond de auto te duur. De Alphe- naar gebruikt de auto voorna melijk om pasgetrouwde paren in rond te rijden. Naast het mo numentale pronkstuk zal hij een groot deel van zijn wagen park tentoon stellen op de Old timerdag. Hoewel motorvoertuigen in de Hooftstraat toch de voor naamste attractie vormen, zijn er nog veel meer bezienswaar digheden en bezigheden. Kin deren kunnen zich uitleven in een ouderwetse kraam wadr ballen kunnen worden gegooid of uit hun bol gaan in een draai molen. Verder mogen ze een rit maken in een treintje en krijgen ARCHIEFFOTO BEN DE BRUYN ze gratis ijs. De Dakota Club is aanwezig met een heus vlieg tuig op schaal en de grootste delta vlieger van Europa zal ook op het festijn aanwezig zijn. Als grote eindklapper staat een ka raoke show op het programma. Wethouder W. de Jong van Al phen (milieu) noemt de claim van Ten Berge Coating BV 'mis plaatst en overdreven'. Eind juli werd bekend dat de firma een schadevergoeding van 6,5 mil joen gulden, exclusief rentever goeding, heeft ingediend. De goede naam van Ten BerT ge zou zijn geschaad nadat de gemeente in 1991 en 1992 pro beerde de fabriek te sluiten we gens stankoverlast in de bo- menbuurt. Doordat sluiting dreigde liepen klanten van Ten Berge weg. Zij waren bang dat het bedrijf zijn verplichtingen niet meer zou kunnen nako men. Begin juni noemde de Raad van State het sluitingsbe vel van de gemeente 'in strijd met het beginsel van openbaar bestuur. De beschikking was niet zorgvuldig voorbereid en genomen. De Jong stelt dat de uitspraak van de Raad van State helemaal niet zo eenduidig is als Ten Ber ge beweert. „Er zitten nogal wat kantjes aan die niet zo gunstig uitwerken voor het bedrijf." Bo vendien vindt hij het misplaatst dat Ten Berge Coating het nu doet voorkomen alsof het be drijf nooit stankoverlast heeft veroorzaakt: „Dat is pertinent niet waar." De Jong meent ook dat het di recteur W. ten Berge overdrijft: „Het bedrijf is geen dag dicht geweest." Óp dit moment hou den de juridische afdeling en de verzekeraar van de gemeente zich met de miljoenenclaim be zig. zaalbergstraat 13 alphen a/d rijn tel. 01720-72509

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12