Kruidenier met bijbelse boodschap Kerk Samenleving ZATERDAG 4SEPTEMBER 1993 HET WEER UIT DE KERKBLADEN Kerkklokken 1 De Leiderdorpse predikant Tj. Doesburg verkondigde onlangs in het blad 'Ontmoe ting 1993' als zijn standpunt dat kerkklokken - 'die lawaai- producenten, irritante over blijfsels van een dominant christendom' - op zondag morgen maar het zwijgen moet worden worden opge legd. Zeker in een tijd dat nog maar een kleine minder heid zich 'onder het Woord' begeeft, past de kerken de nodige bescheidenheid, meent hij. Doesburg wordt deze week in hetzelfde blad van repliek gediend door het gemeente lid S.J. de Groot, bij lezers van deze krant ook wel be kend als de voormalige re dacteur Geestelijk Leven, Hem gaat 'een dergelijke aanpassing aan de tanende positie van het christendom in onze cultuur' vooralsnog te ver. „Het is heel goed denkbaar dat niet-kerkelijken en niet-kerksen de oude tra ditie van het luiden nog altijd op prijs stellen. Bescheiden heid is een evangelische deugd. Maar je moet als kerk wel herkenbaar blijven, en daarin spelen bepaalde tradi ties, ook uiterlijke, nu een maal mee." Kerkklokken (2) De Groot noemt het tamelijk goedkoop om de zondagklok op de afvalberg van het over tollige kabaal te gooien. „Trouwens, de kloktraditie is wel iets anders dan dominee Doesburg in zijn kritische distantie suggereert. De klok was niet alleen een tijdsaan- duider voor mensen op het land; ze had wel degelijk ook een religieuze functie, en niet alleen in kloosters en retrai tehuizen. Het is de geschie denis ridiculiseren als het luiden tijdens het Onze Va der wordt voorgesteld als een oproep voor de thuisblijvers om de koffie alvast klaar te maken." Nog altijd geeft de klok enige stem aan de plaats waar mensen in geloof en verlangen naar bemoediging samenkomen, meent De Groot. „Daarvoor is het aan tal kerkgangers nooit bepa lend geweest. Ook waar 'twee of drie' om die reden bijeen kwamen, 'maakte de klok de uitnodiging hoorbaar. In de geschiedenis was het bij lan ge na niet de meerderheid van het volk die ter kerke ging" Kerkklokken (3) De opvatting van dominee Doesburg dat met het in standhouden van het klokke- gelui ook de gebedsoproep van moslims niet kan wor den tegengehouden, snijdt volgens De Groot geen hout. ,,Ik geloof ook niet dat mos lims zullen juichen als wij onze klokken uitschakelen om daannee te bereiken dat wij op onze beurt ver schoond blijven van hun ge- bedsoproepen. Immers, het omgekeerde (in overwegend islamitische landen) is voor alsnog ondenkbaar en bo vendien wil de moskee zich dagelijks laten horen." Beide tradities hebben re den van bestaan, meent de briefschrijver. „Mits ze maar met verstand en begrip wor den gehanteerd. En als plaatsgenoten concrete ge luidsklachten, waarvan de re delijkheid moeilijk kan wor den betwist, bij kerk of mos kee deponeren, dan moet ook de kerk bereid zijn tot overleg en schikking. Wat iets anders is dan zichzelf monddood maken." Valkenburgse predikant dr. C. Vermeulen met emeritaat Als zoon van een kruide nier had dr. C. Vermeulen op zijn negentiende al heel wat boodschappen rond gebracht. De stap die hij op die leeftijd zefte naar een loopbaan als evangelist en predikant, noemt hij in fei te dan ook niet zo groot. Aanvankelijk als officier van het Leger des Heils en later als dominee binnen de Nederlandse Hervorm de Kerk bezorgde Vermeu len de bijbelse boodschap. De Valkenburgse predikant (62) maakt deze week ge bruik van de vut-regeling. De plaatselijke gemeente neemt morgen officieel af scheid van haar voorgan ger. VALKENBURG DICK VAN DER PLAS De keuze voor het Leger des Heils werd destijds vooral van huisuit bepaald. Zijn ouders waren in hun woonplaats Den Helder 'bij het leger' en Vermeulen werd in deze traditie grootgebracht. „Toen ik het ver langen kreeg het evangelie te gaan rondbrengen, was de op leiding aan de kweekschool van het Leger des Heils in Amstel veen het meest voor de hand liggend", vertelt hij. Vermeulen werkte jarenlang als officier voor het leger, zelfs een korte periode in Leiden, en eindigde in 1965 zijn loopbaan als redac teur van 4e Strijdkreet. In de tussentijd had hij staats examen gymnasium gedaan, waarmee het verlangen om theologie te gaan studeren kon worden verwezenlijkt. Vermeu len brak met het Leger des Heils. „Daaraan lagen enkele persoonlijke motieven ten grondslag. Ik wil niets kwaads over het leger zeggen, maar op den duur ging de militaire structuur me tegen staan. In zo'n structuur kon ik niet meer functioneren." Ook zijn behoef te om verder te studeren, kon binnen deze organisatie niet De vertrekkende predikant C. Vermeulen met zijn echtgenote: „Je kunt een hele tijd op zondag uitslapen. maar er komt toch een dag waarop je dat een lege bezigheid vindt." worden bevredigd. De studie theologie begon Vermeulen met een vastomlijnd doel voor ogen: hij wilde predi kant worden. „Voor mij bete kende dat hetzelfde doen wat ik al deed, maar dan op een ander niveau." Een keuze voor een kerkgenootschap moest hij toen nog wel maken, want Vermeu len 'was niets'. „Ik was zelfs niet gedoopt." Dat het uiteindelijk de Nederlandse Hervormde Kerk werd, lag voor hem min of meer voor de hand. „Ik dacht: in een kerkgenootschap waarin veel ruimte is, is vast ook wel een plekje voor mij." Kaarsen T£en hij in 1970 als predikant aan de slag kon, koos hij bewust voor een kleine gemeente: het Zeeuwse Grijpskerke. „We wil den, na een 'stadse' periode in Amsterdam en Amstelveen, on ze kindereij in een dorp groot brengen. En verder wilde ik ook de tijd hebben om te studeren voor mijn doctoraal." Door zijn loopbaan binnen het Leger des Heils en zijn theologische studie aan de universiteit van Amster dam, was Vermeulen aanvanke lijk als predikant erg 'maat schappij-gericht'. Maar dat ging er in wisselwerking met de dorpsgemeente wel af. „In het begin bracht ik de koster tot wanhoop doordat ik per se kaarsen in de kerk wilde", zo kijkt hij terug. „De mensen stonden ook niet te dringen om elke week vanaf .de kansel een verhaal over de situatie in Zuid- Afrika of sociale achterstanden te horen." Gaandeweg vond Vermeulen een eigen vorm. Hij FOTO DICK HOGEWONING ontdekte het confessionele ele ment, werd lid van de Confes sionele Vereniging en bekleedt nu alweer geruime periode een functie in het hoofdbestuur van deze organisatie. De kleine hervormde ge meente in Grijpskerke ('350 zie len') verruilde hij na vijf jaar met enige aarzeling voor Zeven huizen, waar het aandeel van de hervormden tien keer zo groot was. „Veel te groot, bleek ach teraf, waardoor er een enorme werkdruk was." Van zijn voor nemen om verder te studeren kwam in deze gemeente niets. Vermeulen koos in 1979 dan ook bewust voor het veel kleine re Valkenburg ('1250 zielen'), waar hij wel volop de mogelijk heden kreeg om zich verder te ontplooien. De predikant pro moveerde in 1986 op de uitver- kiezingsleer van Karl Barth. ,,Ik houd ervan om de moeilijkste dingen te doen", zegt hij over dat onderwerp. Betrokkenheid Bracht Grijpskerke hem van de linkerzijde wat meer naar het midden naar de kerk, Zevenhui zen duwde hem nog wat meer naar 'rechts', waarna Valken burg de zaak weer min of meer in evenwicht bracht. „Het is een hele levendige gemeente, niet stijf of vervelend", omschrijft hij. „Men geeft hier niet om ui terlijke dingen, zoals het dragen van een zwart pak." De betrok kenheid van de jeugd, vooral die van de basisschool, noemt hij heel goed. „Meer moeite hebben we met het vasthouden van de tieners, in de leeftijd van 13-18 jaar. Voor deze groep die nen zich op allerlei gebieden zoveel alternatieven aan dat de kerk er vaak bij inschiet. Maar gelukkig komt een deel van de ze groep na verloop van tijd weer terug." Somber over de toekomst van de kerk is Vermeulen niet. „Door veel nadruk te leggen op het accent van de solidaire ge meenschap van gelovigen, zal het best goed gaan. Dat is één van de belangrijkse dingen waardoor de kerk zal overleven. Je kunt een hele tijd op zondag uitslapen, maar er komt toch een dag waarop je dat een lege bezigheid vindt." Na zijn vervroegd uittreden blijft Vermeulen als pastor nog een dag per week verbonden aan het bejaardenoord Duin rand in Katwijk. Verder hoopt hij meer tijd te krijgen om te studeren en te schrijven. On langs verscheen van zijn hand al het boekje 'Woorden die We gen' en de predikant werkt mo menteel aan een uitgave over relaties. Ook een boekje over de psalmen staat op zijn wensen- lijstje. En tenslotte zal ook de her vormde gemeente van Valken burg, waar hij blijft wonen, ze ker nog een beroep op hem kunnen doen. „Emeritaat bete kent voor mij niet: ze zoeken het verder maar uit." Tijd van oorlog, tijd van vrede Het werk van de rooms-katholieke vredesbewe ging Pax Christi staat centraal in 'Tijd van oorlog, tijd van vrede'. Het is in feite een eerbetoon aan bisschop H. Ernst van Breda, die in de periode 1976 tot 1993 voorzitter van deze organisatie was. De bijdragen van verschillende auteurs zijn toe gespitst op de onderwerpen die Ernst persoonlijk na aan het hart liggen. Dat geldt dan met name voor de verhouding tussen het katholicisme en het jodendom, de spiritualiteit, de relatie vredes beweging-politiek en de rol van de kerken in Joe goslavië. De bundel begint en eindigt met een uit gebreid interview met de bisschop. Tijd van oorlog, tijd van vrede over het werk van de vre desbeweging Koos van der Bruggen (red.). - Kampen Kok, 1993. - 251 p. ISBN 90-242-8961-0. Prijs 39,50 gul- Fantastisch geloven Fantasievol bezig zijn met het evangelie, zoals Je zus Christus deed wanneer Hij gelijkenissen ver telde. Wegen zoeken om mensen te bereiken en voor hen verstaanbaar zijn. In die geest schrijft dr. Pieter Boomsma, predikant in Apeldoorn en voor zitter van de generale synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, zijn columns in het Centraal Weekblad. Zijn inspiratie put hij niet al leen uit gesprekken over het geloof, maar ook uit actuele zaken. Een selectie van die columns is nu gebundeld in het boek 'Fantastisch Geloven'. Fantastisch Geloven columns Pieter Boomsma. - Kam pen Kok, 1993. - 132 p. ISBN 90-242-6770-6. Prijs 22,50 Dopen,... en dan? Om jonge ouders toe te rusten bij de taak van ge loofsopvoeding, schreef dominee G.C. Officer het boekje 'Dopen,... en dan?'. Hij behandelt onder- BOEKBESPREKING werpen als de inhoud van de doopbeloften, de kerkgang, bidden met kinderen en het gebruik van de kinderbijbel. Het is vooral een werkboekje geworden, dat in kringen behandeld kan worden. Zo bevat het vragen en opdrachten ('Schrijf in een paar trefwoorden of korte zinnen uw beeld op van God' en 'Wat zou u van uw godsbeeld aan kinde ren willen overdragen?'). De theologische veron derstellingen van Officer noemt hij zelf niet zalig makend. „Dit boekje is geschreven juist om het gesprek, met al de verschillende inbrengen en meningen, op gang te brengen." Dopen,... en dan? Greg Officer. - KampenKok, 1993. - 72 p. ISBN 90- 242-6709-9. Prijs18,90 gulden. Ook verschenen bij Kok; 'Waar het leven bloeit' van Maria de Groot en Christianne Me'roz. Deze bundel bevat artikelen waarin bijbelse verhalen en gedichten worden ge lezen met bijzondere aandacht voor de rol van vrouwen. 100 p. ISBN 90-242-6769-2. Prijs 22,50 gulden. 'Het gevoel van eenzaamheid' van Laura Reedijk. De schrijfster probeert mensen te helpen hun eenzaamheid uit te houden en er op een andere manier mee om te gaan. 102 p. ISBN 90-242- 8951-3. Prijs14,90 gulden. 'Als alles tegenzit' van Gien Karssen. Hoe gaan vrouwen uit de bijbel om met problemen en te genslagen? 75 p. ISBN 90-242-6707-2. Prijs 16,90 gulden. 'Weg van de man uit Nazareth' van Paula Co- pray. De theologie laat zien hoe binnen de eerste christengemeente de tendens ontstaat om de rol van de vrouw af te zwakken. Een vrouwengroep levert na elke afzonderlijke episode commentaar. 120 p. ISBN 90-242-6341-7. Prijs23,90 gulden. DICK VAN DER PLAS COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B M. Essenberg, J de Vnes. G.P Arnold (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans k van der" •JTOOR raat 82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353. Fax 02521 -19610 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam.benchten 071 -323508 Redactie 071-321921 Eindelijk nazomer Een uitdiepende depressie boven Finland en een standvastig hoog tussen Schotland en IJsland brach ten gisteren nieuw leven in de noordelijke circulatie, waarmee al zo'n dag of tien veel te koude lucht naar West-en Middeneuropa wordt getransporteerd. De aantrekkende, kille noorden wind drukte de middagtempera- tuur tot het bedenkelijke peil van 14 graden. Zonnige momenten wa ren schaars en donkere wolken vanaf de Noordzee lieten af en toe een gure bui los. Vandaag mag op weinig beterschap gerekend worden, al neigen de op klaringen wat breder te worden. Meer dan 15 graden wordt het niet. Ook zondag is het bepaald nog aan de frisse kant, maar de buien zijn dan minder talrijk en de wind neemt wat in kracht af. Op de oceaan begint de circulatie zich nu te wijzigen en op den duur moet dat een gunstige uitwerking op ons weer gaan krijgen. Het ge hele patroon van hoge-en lagedruk gebieden verschuift langzaam naar het oosten. Het Engels-IJslandse hoog zien we op de weerkaart van komende dinsdag terug op de lijn Noorwegen-ltalie De as van de ho- gedrukzone ligt dan ten oosten van Nederland met het gevolg, dat de wind in een ruk de zuidhoek op zoekt Tegelijkertijd zuigt een de pressie nabij Ierland warmere lucht uit de subtropen naar West-Euro pa. Vanaf dinsdag mag op tempe raturen in de orde van 20 graden of iets hoger worden gerekend. Eindelijk dus toch iets dat op een nazomertje begint te lijken, maar omtrent de stabiliteit van deze opleving heerst onzekerheid. Dit heeft te maken met het onvoorspelbare ge drag van de orkaan Emily, die nu nog ver op de oceaan ronddobbert. Deze tropische wervel, die afgelo pen dinsdag de Amerikaanse oost kust op een haar na miste, wordt vroeg of laat door de westelijke straalstroom in de kraag gevat en vervolgens omgebouwd tot een nr- male Atlantische depressie. Dit proces kan nieuwe impulsen geven aan de dynamiek in de at mosfeer. Vaak zien je zo'n ex-tropi- sche storm uiteindelijk in West-Eu- ropese wateren belanden. Een nieuwe doorbraak naar onbesten dig weer in onze contreien is dan niet uit te sluiten. De kou zijn we volgende week in elk geval eventjes kwijt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden afgewisseld door perioden met zon. Zondag in Ierland meer bewolking en later kans op regen Maxima van 15 gra den in Schotland tot 18 a 19 graden in Ierland en Engeland. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en voornamelijk zaterdag nog kans op een bui. Maxima ongeveer 15 graden. Noord- en Midden-Frank- In het noorden en noord oosten zaterdag meer be wolking en in de oostelijke departementen een enkele bui Verder flinke zonnige perioden en droog. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Middag- temperatuur van 17 graden in het noor den en langs de Kanaalkust tot 22 gra den in de zuidelijke departementen. Portugal en Madeira: Portugal Flinke perioden met zon, maar zondag in het noorden ook wolkenvelden en vrijwel overal droog Maxima van 20 graden bij Porto tot 27 in de Algarve. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtempera- tuur rond 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Overwegend zonnig Zondag in het noordwesten wolkenvelden en lartgs de noordkust mogelijk wat regen. In het binnenland maxima tussen 30 en 35 graden. Aan de stranden langs de Mid dellandse Zee middagtemperaturen van 27 tot 32 en aan de Golf van Biskaie on geveer 20 graden. Canarische Eilanden. Droog en vrij zonnig, ook enkele wolken velden. Middagtemperatuur op de stran den ongeveer 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke perioden met zon, aan zee ook enkele wolkenvelden. In het At lasgebergte en het Rifgebergte kans op een lokale bui, elders droog. Maximum temperatuur aan de westkust ongeveer 26 graden. Tunesië Droog en flinke zonnige perioden Maximumtempera tuur aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden. Zater dag waait nog de Mistral Maxima van 22 graden aan de Atlantische kust en op het Centraal Massief tot 27 graden in de Languedoc en Provence. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur rond 29 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië- Zatërdag enkele regen- en on weersbuien. Zondag minder buien en meer zon, Maxima van 21 graden in de Po-vlakte tot rond 27 graden in het zui den. Corsica en Sardinië: Zaterdag nog een enkele regen- of onweersbui. Zon dag meer zon en vrijwel droog. Maxima ongeveer 27 graden Griekenland en Kreta: Griekenland: In het noorden meer be wolking en een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Elders perioden met zon en vrijwel overal droog Maxima tussen 24 en 29 graden Kreta: Droog en overwegend zonnig. Maxima onge veer 26 graden Turkije en Cyprus: Droog en overwegend zonnig, aan de Turkse westkust ook enkele wolken, Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 25 graden. Langs de zuidkust en op Cyprus maxima rond 28 graden. Duitsland: Zaterdag wisselend bewolkt en enkele buien. Langs de Alpenrand bewolkt en regen en sneeuwgrens dalend naar on geveer 1600 meter. Zondag in het oos ten en zuidoosten nog enkele buien, maar elders bij af en toe zon op de meeste plaatsen droog. Koel. Zwitserland: Zaterdag bewolkt en vooral in het oosten nog regen. Sneeuwgrens dalend tot on geveer 1600 meter In het westen en zuiden opklaringen. Zondag alleen in het oosten nog enkele wolkenvelden, el ders perioden met zon en maxima van 16 graden in het oosten tot 23 in Tes- L lagedjuk ê£s °Pkl H hoged Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06 55 Zon onder 20.18 Maan op 20 56 Maan onder 10.38 Waterstanden Katwijk Hoog water 05 .54 18.14 Laag water 1.46 14.01 Weerrapporten 03 SEPTEMBER 20 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Barcelona Budapest Bordeaux Cyprus Dublin zwaar bew. nnw6 haltbew wnw3 regenbui now 7 licht bew. zo 2 licht bew. zw 3 Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Las Paimas Luremburg Madrid Mallorca regenbui zzw2 17 10 3 Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv Tokyo HEINZ

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10