EG geeft Israël en Palestijnen steun Oostduitse dissident doet gooi naar presidentschap Scheren en wassen zijn geen huwelijksplichten Protesten leger Nicaragua tegen vervanging legerchef Buitenland Keizer staat weer op de hoek 'Verhevigde strijd brengt hulp aan Bosnië in gevaar' VS handhaven sancties tegen Nigeria Australië erkent aanspraken aborigines Britse regering gaat meer gevangenissen privatiseren VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 Trouw in zowel voor- ais tegenspoed, in ziekte en bij gezond heid, oké. Maar liefde, eerbied en zo af en toe een was- en scheerbeurt, neen, die horen niet bij de beloftes van een hu welijk. Zo oordeelde deze week een rechtbank in de Californi- sche stad Santa Ana. Brenda Johnston had haar echtgenoot Donald aangeklaagd wegens fraude omdat hij na hun huwelijk in een slecht ge schoren slons veranderde. De rechter gaf Brenda gelijk en ver leende haar het volledige eigendom over het niet echt goedko pe huisje dat beiden hadden opgebouwd. Dat nam Donald weer niet en hij ging in beroep. Welnu, het Hof van Beroep oordeelde dat slechte gewoontes geen reden voor de annulering van een huwelijk wegens fraude zijn. Het Hof streek echter over haar hart en verleende Brenda een scheiding, maar wel onder de voorwaarde dat de bezittingen eerlijk verdeeld worden. Zuigelingensterfte Kosovo stijgt wenen in de overwegend door etnische Albanezen bewoonde Servische provincie Kosovo sterft een op de drie baby's kort na de geboorte. Volgens de Oostenrijkse afdeling van de Internatio nale Vereniging voor de Mensenrechten is de zuigelingensterfte in Kosovo de eerste zes maanden van dit jaar verdubbeld ten opzichte van vorig jaar. Bijna 63 procent van de overlijdensge- vallen is terug te voeren op longontsteking of bronchitis. Palast der Republiek wordt gesloopt bonn» Het Palast der Republik in Berlijn, het parlementsgebouw van de voormalige DDR, wordt volgend jaar gesloopt. De sloop van de door asbest vervuilde voormalige zetel van de Oostduitse Volkskammer zal drie tot vier jaar duren. De kosten worden ge raamd op 200 miljoen gulden. Demjanjuk blijft in hechtenis Jeruzalem» Het Hooggerechtshof in Israël heeft gisterenbesloten dat de vermeende oorlogsmisdadiger John Demjanjuk voorlopig in hechtenis blijft en niet wordt uitgewezen. Eerst zal nog een zitting plaatsvinden, waar overlevenden van de nazi-concentra tiekampen en nazi-jagers worden gehoord. Een datum voor die zitting is nog niet bekend. Bonn wil weer verbod neo-nazipartij bonn» De Duitse regering heeft gisteren het hoogste rechtscolle ge in het land gevraagd de neo-nazistische Vrije Duitse Arbei derspartij (FAP) te verbieden. De partij ondermijnt volgens Bonn de democratie en zet aan tot rassenhaat. De Duitse regering heeft tot i>u toe vijf neo-nazistische partijen en diverse aanver wante organisaties verboden. Mariaverschijning commercieel uitgebuit manila» De Filipijnse bisschop Antonio Tobias heeft in een her derlijk schrijven gewaarschuwd tegen de uitwassen rond een 16- jarige jongen die zegt dat de maagd Maria aan hem is versche nen. Het uitbuiten van de duizenden gelovigen die een bezoek brengen aan Agoo, 230 kilometer ten noorden van Manila, „kan slechts worden afgekeurd", aldus Tobias. Naar schatting zullen enkele honderdduizenden gelovigen volgende week Agoo be zoeken. De weg naar de Berg der Verschijning is omzoomd met stalletjes waar Filipijnse koek en zopie alsmede religieuze souve nirs worden verkocht. President Chamorro wil af van Ortega MANAGUA »UPI-AI Legerkringen in de Nicara guaanse hoofdstad Managua hebben gisteren verontwaar digd gereageerd op de aankon diging van president Violeta Chamorro de opperbevelheb ber van het leger, generaal Humberto Ortega, volgend jaar te zullen vervangen. „We hadden geen enkel idee dat de president deze aankon diging vandaag zou doen", zei generaal joaguin Cuadra, chef staf van het leger op een haastig gearrangeerde persconferentie. Cuadra zei dat alleen de Militai re Raad, een orgaan waarin 30 fopmilitairen zitting hebben, een nieuwe legerchef kan be- De in Managua verschijnende krant La Prensa meldde gisteren dat Ortega en zijn broer, de voormalige president Daniel Ortega, kort na de toespraak van de president met haar in een schreeuwpartij verwikkeld Deutsche Presse Ager Ook Syrië meldt kans op doorbraak in besprekingen De Europese Gemeenschap heeft Israël en de Palestijnen gisteren economische, politieke en morele steun toege zegd bij de poging hun historische rivaliteit bij te leggen en de Palestijnen beperkt zelfbestuur te geven in de Ga- za-strook en Jericho. De EG is bereid diep in de buidel te tasten voor steun aan de Palestijnen, en wil de handel met Israël drastisch opvoeren. tunis-brussel-jeruzalemmiljard gulden) gereed te heb- GPD-Rtr-DPA-AFP ben voor de economische ont wikkeling van de Gaza-strook van en de westelijke Jordaanoe- Die boodschap hebben voorzit ter Jacques Delors van de Eu ropese Commissie en commis saris Hans van den Broek (bui tenlandse politieke betrekkin gen) meegegeven aan de bezoe kende Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken). Het dage lijks bestuur van de EG buigt zich volgende week over de vraag hoe groot de financiële steun concreet zal worden. De Wereldbank in Washing ton heeft gisteren bekendge maakt 4,3 miljard dollar (negen Volgens Peres zijn Israël en Jordanië het tijdens geheime onderhandelingen eens gewor den over een vredesakkoord „waarin zelfs de visa worden ge regeld voor de muggen die de Jordaan over willen". Deze zeer gedetailleerde 'agenda voor vre de' is door Israël aanvaard en wacht slechts op Jordaanse in stemming, aldus Peres. „Onze pen ligt klaar". Ook Syrië hoopt aan het ein- raakten. Chamorro verklaarde in een toespraak dat de opper bevelhebber voortaan niet lan ger dan vijf jaar in zijn functie zal worden gehandhaafd. Bij eerdere gelegenheden heeft Or tega diverse keren laten weten in functie te willen blijven tot 1997 als ook Chamorro's ambtsperiode eindigt. De Verenige Staten, die regel matig hebben aangedrongen op de vervanging van Ortega, rea geerden instemmend op Cha- morro's speech. „Dit is een fer me stap op weg naar herstel van de burgerlijke controle over de militairen en de veiligheids diensten", verklaarde minister Christopher (buitenlandse za ken). Generaal Humberto Ortega (45) was een linkse 'sandinisti- sche' guerrillastrijder tot zijn broer Daniel Ortega in 1979 president werd. Sindsdien staat Humberto Ortega aan het hoofd van het Nicaraguaanse 'San- dinistische Volksleger'. Koblenz Het omstreden ruiterstandbeeld van de Duitse keizer Wilhelm I staat weer op zijn sokkel in Ko blenz. Met een speciale kraan werd het 14,5 meter hoge en 53 ton zware beeld gisteren op de plek gezet waar het altijd had gestaan: Deutsches Eek, waar Rijn en Moezel samenvloeien. De replica heeft 3 miljoen mark gekost. Het originele beeld werd aan het eind van de Tweede Wereldoorlog door Amerikaanse militai ren opgeblazen. De Duitse geschiedschrijving geeft nog steeds geen eenduidig beeld van Wilhelm I (1797- 1888). Volgens tegenstanders was hij een reactionair en een imperialist, anderen zeggen dat hij juist een be scheiden, plichtsgetrouwe 'Landesvater' was. foto reuter michael urban ^ij 53U de van de volgende week een principe-akkoord te hebben be reikt met Israël. Het Syrische optimisme geeft kans op nog een doorbraak in het vredes overleg tussen Israël en de Ara bieren in Washington. Uit Syri sche bronnen in de Amerikaan se hoofdstad werd vernomen dat Syrië al gedurende de pen deldiplomatie van de Ameri kaanse minister Christopher (buitenlandse zaken), vorige maand, had aangegeven dat het bereid is verder te gaan dan de beëindiging van de oorlogstoe stand wanneer Israël zien van de Golan-hoogte terugtrekt. De Israëlische delegatieleider in Washington Itamar Rabino- vich zei donderdag dat „voor uitgang is geboekt op punten die in eerdere gespreksrondes onoverbrugbaar leken en deze week plotseling overbrugbaar zijn gewordenDe Syrisch-Is- raëlische vredesonderhandelin- t bij het partijkantoor gen liepen eind vorig jaar vast. Leden van het centraal comi té van Al-Fatah,'de grootste groepering binnen de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie (PLO) zijn gisteravond laat in Tunis bijeengekomen om zich over het akkoord tussen de PLO en Israël te buigen. Naar verwach ting zal een meederheid van Al Fatah PLO-leider Yasir Arafat steunen in zijn streven vrede met Israël te sluiten. Volgende week moet de 100 leden tellen de Centrale Raad van de PLO het akkoord nog goedkeuren. De PLO streeft ernaar dat haar Arabische partners een vredesakkoord met Israël on dertekenen op hetzelfde mo ment dat de PLO dat doet met haar overeenkomst met Israël. De PLO lijkt met dit nieuwe uit gangspunt te zijn gezwicht voor een aanzwellende golf van Ara bische kritiek op haar akkoord met Israël. Stoltenberg in brief aan Veiligheidsraad: WASHINGTON Rtr-i Internationaal bemiddelaar Stoltenberg heeft in een brief aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gewaar schuwd voor verheviging van de oorlog in Bosnië nu het vre desoverleg is vastgelopen. De nieuwe gevechten kunnen vol gens hem zelfs de humanitaire hulpverlening in gevaar bren gen. „Als het conflict komende win ter nog bestaat, zal het moeilijk zijn, zo niet onmogelijk, om de voortgang van de humanitaire hulp in Bosnië te garanderen. De gevolgen voor de burgerbe volking zullen rampzalig zijn", aldus Stoltenberg. „De kans is groot dat de VN-vredesmacht en de groepen die humanitaire hulp verlenen hun activiteiten niet kunnen voortzetten." Stoltenberg kwam in zijn brief niet met nieuwe vredesvoorstel- Minister Kooijmans (bui tenlandse zaken) heeft er al le begrip voor dat de Bosni sche president Izetbegovic niet akkoord is gegaan met het ontwerp-vredesplan van onderhandelaars Owen en Stoltenberg. „De wijzigings voorstellen van Izetbegovic hadden het ontwerp-vre desplan niet tot een goede regeling gemaakt, maar de leefbaarheid van de mos lims in ieder geval iets ver groot en verstevigd", aldus Kooijmans gisteren in de Tweede Kamer. len. De huidige plannen, waar bij Bosnië in drie staten wordt opgedeeld, blijven uitgangspunt voor verdere onderhandelingen tussen de drie partijen. De Verenigde Staten hebben de „koppige en onbuigzame" Serviërs en Kroaten in Bosnië opgeroepen meer concessies te doen aan de moslims. De Ame rikaanse president Clinton waarschuwde hen gisteren dat de NAVO nog altijd kan beslui ten tot militair ingrijpen. Nadat het vredesoverleg afge lopen woensdag vastliep, heb ben vrijwel alle Bosnische par tijen duidelijk gemaakt dat zij op een later tijdstip verder wil len praten over de opdeling van Bosnië. De meeste westerse lan den steunen hervatting van de onderhandelingen, maar riepen de Serviërs en Kroaten op de moslims tegemoet te komen. Waarnemers van de VN-vre desmacht in Bosnië vrezen dat het mislukte overleg zal leiden tot het oplaaien van de oorlog. Vooral in het midden en het zuiden van de voormalige Joe goslavische republiek zou er groot gevaar zijn voor nieuwe gevechten tussen Kroaten en moslims. WASHINGTON/LAGOS De Verenigde Staten handhaven voorlopig hun sancties tegen Nigeria totdat de onlangs door de militairen benoemde inte rim-regering de macht over draagt aan democratisch geko zen politici. Dat deelde het Wit te Huis gisteren mee. Canada, dat twee weken gele den de militaire hulp aan Nige ria stopzette, sprak zijn steun uit voor Moshood Abiola, de vermoedelijke winnaar van de op 12 juni gehouden presi dentsverkiezingen. De voorma lige militaire president, Ibrahim Babangida, verklaarde de ver kiezingen echter ongeldig. De overkoepelende Nigeri- aanse vakbondsfederatie NLC brak gisteren de algemene sta king, uit protest tegen de instal latie van een niet-gekozen bur gerbewind, na zes dagen plotse ling af. Volgens de NLC is de nieuwe president. Ernest Sho- nekan, aan hun eisen tegemoet gekomen. Shonekan zegde poli tieke hervormingen toe en in trekking van de aangekondigde verhoging van de benzineprijs. De arbeiders in de olie-indu strie staken echter door. Zij ei sen dat de ongeldig verklaarde verkiezingen van 12 juni wor den erkend en dat Abiola tot president wordt uitgeroepen. Sydney aptDe aborigines, die 2. procent van de 17,5 mil joen inwoners van Australië uitmaken, kunnen zich bij de overheid melden met hun aanspraken op grond die momenteel door de overheid wordt beheerd. De meeste grond die ze opeisen, ligt in het afgelegen binnenland en veel ervan is in ge bruik door veehouders en mijnbouwbedrijven. De aborigines krijgen niet het vetorecht over ontginningen van de grond. In plaats daarvan krijgen ze volgens een nog vast te stellen formule schadevergoedingen. De Australische premier Keating heeft gisteren een plan onthuld voor de toekenning van land aan de oorspronkelijke bewoners van het conti nent, de aborigines. Een nationaal tribunaal zal zich buigen over grondaanspraken van de in heemse bevolking. In het plan worden alle be staande eigendoms- en gebruiksaanspraken, ook die van Europese Australiërs, beschermd, terwijl de inheemse aanspraak bij wet wordt erkend. berlijn steve crawshaw the independent De zoektocht naar een geschikte opvolger voor bondspresident Richard von Weizsacker, wiens tweede ambtstermijn volgend jaar mei afloopt, drukt een steeds zwaarder stempel op het poli tieke leven in Bonn. Omdat bondskanselier Kohl heeft gezegd dat hij een kandidaat uit het voormalige Oost-Duitsland zou verwelkomen, circuleert binnen de partijgelederen de naam van Kurt Masur. De dirigent van het Gewand- hausorkest in Leipzig en de New York Philhar monic zou geen slechte keuze zijn. Kohl denkt eveneens aan Steffen Heitmann, de minister van justitie van de deelstaat Saksen. De CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU, vindt de tijd rijp voor een president uit de eigen gelederen. De liberale coalitiepartner FDP heeft haar zinnen gezet op de oorspronkelijk uit het Oostduitse Halle afkomstige gewezen minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Gen- scher en de oppositionele sociaaldemocratische SPD wil dat de functie van president gaat naar hun kopstuk Johannes Rau, nu nog minister president van Noordrijn-Westfalen. Er zijn ech ter meer kandidaten, onder wie Jens Reich. „De bondskanselier komt uit het westen. De twaalf rechters van het constitutionele hof komen allemaal uit het westen. Van de vijftien ministers in de regering komt het overgrote deel uit het westen, unze bazen en werkgevers komen uit het westen. Het is een kwestie van symboliek: we voelen ons overheerst door West - Duitsland. Jens Reich, een vooraanstaande Oostduitse dissi dent tijdens de roerige, opstandige herfst van 1989, trok zich kort na de Duitse hereniging in 1990 terug uit de politiek. Nu heeft de rustige, be brilde intellectueel zich laten overhalen om zich weer op het politieke strijdtoneel te begeven, als kandidaat voor het presidentschap na het terug treden van Richard von Weizsacker. Enerzijds bekritiseert Reich zijn mede-Oostduit sers wegens hun 'neurotische fixatie' op het wes ten als de bron van alle kwaad, anderzijds heeft Reich scherpe kritiek op de zelfingenomenheid in West-Duitsland, waar de bevolking zich nauwe lijks heeft hoeven aanpassen, terwijl het leven van de Oostduitsers grondig overhoop is gehaald. Hij spreekt over West-Duitsland als een 'gesloten, welvarende gemeenschap' en zegt dat hij makke lijker met Tsjechische en Poolse collega's kan praten dan met Duitse collega's uit het westen. „De Tsjechen en Polen zitten in hetzelfde schuit je als de Oostduitsers; we hebben dezelfde pro blemen." Reich gebruikt het voorbeeld van zijn eigen fami lie om uit te leggen waarom de verbittering in het oosten zo groot is. „Mijn vader, die 85 is, krijgt 1.500 DM per maand, nadat hij jarenlang als chefarts in een ziekenhuis heeft gewerkt. Zijn voormalige collega's, die erin zijn geslaagd een baan in het westen te bemachtigen, krijgen 5.000 DM en hebben bovendien nog een aanzienlijke hoeveelheid spaarcenten op de bank. De mensen in het oosten voelen zich bedrogen." Het presidentschap is niet een puur politieke functie. De uitvoerende macht is niet in handen van de president, maar van kanselier Kohl die volgend jaar ook moet worden herkozen.*Maar presidentiële uitspraken over moreel-politieke kwesties zo veroordeelde Weizsacker het ge weld tegen buitenlanders in scherpe bewoordin gen leggen gewicht in de schaal. De president, die wordt gekozen door de leden van de federale en regionale parlementen, wordt beschouwd als de belichaming van het nationale geweten. Reich erkent dat zijn kandidatuur, dat door een aantal vooraanstaande intellectuelen wordt ge steund. volgend jaar mei slechts een kleine kans van slagen heeft. „Ik beschouw mijn kandidatuur dan ook als symbolisch, provocerend." Hij zegt dat hij zijn doel al heeft bereikt als hij erin slaagt zijn boodschap over te brengen. Hij beklaagt zich over het huidige gebrek aan politie ke visie. Dit gebrek van zowel links als rechts zou de gezondheid van de Duitse maatschappij ern stig kunnen schaden, aldus Reich. „Tegenwoor dig kun je nergens zoveel bijval mee scoren als met het vervloeken van politici. En dat is een ge vaarlijkeontwikkeling.'' londen» ceesv CORRESPONDENT De Britse regering wil zeven be staande gevangenissen privati seren. Dat heeft minister Howard (binnenlandse zaken) gisteren bekend gemaakt. Zijn beleidsvoornemen leidde tot een storm van protest vanuit het gevangeniswezen. Howard denkt dat het be drijfsleven de gevangenissen ef ficiënter kan besturen. De vak bond van cipiers, de POA, be schuldigde de minister echter van een ordinaire bezuinigings operatie. NPA-voorzitter Bartcll zei dat particuliere bedrijven zouden gaan werken met „slechter opgeleid gevangenis personeel". Acties van cipiers zijn volgens de vakbondsman nu „onvermij delijk". Ook uit juridische hoek kwam kritiek op de plannen. „De enige maatstaf voor de effi ciëntie van gevangenissen is het recidive-percentage", zei een woordvoerster van een belan gengroep. Sinds zij in 1979 aan de macht kwamen, hebben de Britse Conservatieven de begro ting voor het gevangeniswezen met 1.6 miljard pond (bijna 5 miljard gulden) verhoogd. Mis daadcijfers en aantallen gevan genen groeiden echter nog ex plosiever. Het Verenigd Koninkrijk heeft thans 95 gevangenen per 100.000 inwoners, een percen tage dat binnen Europa alleen in Hongarije hoger is. Het aan tal gevangen groeit nog altijd met 500 per maand. Met dat groeicijfer zitten de 130 gevan genissen in het land over vier maanden aan hun plafond.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7