Ritzen snijdt in beurs Rotterdam speurt elke maand naar witte fraude Binnenland Politie vindt 800 kilo hasj Frederica en Nanyuki Kok wil geen wettelijk recht op deeltijdwerk Kabinet kiest voor werkervaringsplaatsen PvdA blijft tegen Vreemdelingenwet 'Financiering Wijkertunnel kost Staat altijd extra geld' het ultieme wonen IERLAND ROLF BEt^ stoutenbeek z/'iuoancentrum VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 3 Universiteit biedt bedrijven onderdak utrecht Burgemeester Opstelten van Utrecht opent deze maand in het universiteitscentrum De Uithof een gebouw dat onderdak biedt aan medisch georiënteerde, kennisintensieve bedrijven en instellingen. Het is bestemd voor ondernemingen die „uit universitaire bedrijvigheid zijn geboren". Ze kunnen er blijven tot ze na een aanloopfase in staat zijn zich zelfstandig verder te ontwikkelen. Eén van de zeventien huurders is U-Gene research BV, dat zich bezighoudt met het ontwikkelen van nieu we geneesmiddelen en dat vanuit de universiteit is ontstaan. Akkoord claims gifwij k Maassluis maassluis De gemeente Maassluis heeft gisteren ming bereikt over de schadeclaims van 129 bewoners van de gif- wijk Steendijkpolder die hun huis met groot verlies verkochten toen in 1983 bekend werd dat onder hun woningen vervuild ha- venslib lag. Advocaten van de gemeenten en bewoners gaan nu onderhandelen over de hoogte van elke claim. De bewoners krij gen in principe het geld terug dat ze moesten 'inleveren' bij de verkoop. De ruim tweehonderd huidige bewoners die ook een claim indienden, komen niet voor schadevergoeding in aanmer king. De gemeente stelt namelijk dat de waardevermindering na de komende sanering van de vervuiling verleden tijd is. Eis twaalf jaar voor doden zus utrecht Tegen een 29-jarige Turk is gisteren twaalf jaar cel ge- eist omdat hij zijn zus heeft neergeschoten. De zus was in Tur kije getrouwd, maar had een ongelukkig huwelijksleven. Zij kwam naar Nederland om zich bij haar familie te voegen. Hier leerde zij een andere Turkse man kennen, bij wie zij in Rotter dam introk. Samenwonen is naar Turkse begrippen een grote schande, zodat werd besloten dat de minnaars zouden trouwen. Een ruzie tussen het tweetal stak daar een stokje voor. De vrouw vluchtte aangeslagen naar een vriendin in Utrecht, waar zij een poging tot zelfmoord deed. Zij werd naar het AZU gebracht, waar zij de volgende dag werd ontslagen. Daar schoot haar broer haar op het parkeerterrein neer. Advocaat Snijder vroeg de rechtbank er rekening mee te houden dat de schutter afkomstig is van het Turkse platteland, waar andere normen gelden dan in Nederland. Man vermoord in Rijswijk rijswijk» Een 25-jarige Schiedammer is gisternacht doodgescho ten in zijn auto in Rijswijk. In de omgeving van de blauwe Audi van het slachtoffer is een aantal patroonhulzen gevonden. De politie heeft nog geen aanwijzingen over de dader of het motief voor de moord. amsterdam anp Het kabinet voelt er niets voor het recht op deeltijdarbeid wet telijk vast te leggen. In een in terview met het Rooie Vrouwen Magazine zegt minister Kok van financiën dat hij „een beetje is vastgelopen in de discussie over het recht op deeltijdwerk. De discussie is nu te gesimplifi ceerd. Ik denk dat je meer moet kijken hoe je bijvoorbeeld in CAO's tot verdere uitbreiding van het deeltijdwerk komt". Kok zegt dat het kabinet een „positieve houding" inneemt tegenover het akkoord over deeltijdwerk dat in de Stichting van de Arbeid tussen werkge vers en werknemers is afgeslo ten. Die kwamen overeen dat in CAO's moet worden bepaald dat een verzoek om deeltijd werk in principe wordt gehono reerd als het bedrijfsbelang zich er niet tegen verzet. Volgens de PvdA-leider is de tijd van de uniforme arbeids tijdverkorting voorbij. „Het gaat den haag gpd Het kabinet wil de komende drie jaar twintigduizend nieuwe werkervaringsplaatsen schep pen en daarover dit najaar af spraken maken met werkgevers en vakbonden. Werkervarings plaatsen zijn bedoeld voor werklozen die te weinig arbeid servaring hebben. Werkgevers kunnen voor elke plaats subsi die aanvragen. Het kabinet wil daarnaast ook nog eens twintig duizend meer jongeren via het leerlingstelsel werkervaring la ten opdoen. Ook daarvoor komt subsidie, zo heeft minister De Vries van sociale zaken de Ka mer laten weten. De voornemens maken deel uit van het werkgelegenheids- lochem gpd Bij een aanhouding van een in woner van Lochem is een grote partij hasj gevonden. De politie trof in de schuur van de 35-jari- ge man achthonderd kilo hasj aan met een waarde van onge veer twee miljoen gulden. De Lochemer was kort tevoren van vakantie in Marokko terugge keerd en had de hele partij op de imperial van zijn bestelauto meegenomen. De politie deed een inval bij de man in verband met een andere drugzaak. Studiefinanciering wordt meer inkomensafhankelijk De basisbeurs van studenten van wie de ouders meer verdienen dan 43.000 gulden bruto per jaar gaat omlaag. Nu krijgt een student op kamers 563 gulden per maand basisbeurs en studenten die thuis wonen 228 gulden. De korting loopt de komende jareiji geleidelijk op tot maxi maal 120 gulden per maand naarmate het inkomen van de ouders hoger is. «gpd De studiebeurs bestaat i teel uit de basisbeurs, een aan vullende beurs en een studiele ning. De eerste twee zijn giften. De basisbeurs krijgt iedere stu dent ongeacht het inkomen van de ouders, de aanvullende beurs is daarvan wèl afhanke lijk. Studenten die aan de giften niet genoeg hebben, kunnen bij de Informatiseringsbank een rentedragende lening sluiten. Het is al langer de bedoeling van Ritzen de studiebeurzen weer meer afhankelijk te maken van het inkomen van de ouders. Hij wil daartoe de basisbeurs verlagen en zo mogelijk de aan vullende beurzen wat ruimer maken. Voor dat eerste zal Rit zen op Prinsjesdag plannen be kendmaken. De komende vier jaar gaat de basisbeurs voor stu denten van wie ouders meer dan modaal (43.000 gulden bru to) verdienen elk jaar met maxi maal dertig gulden per maand (bij een ouderlijk inkomen van 68.000 gulden bruto of meer) omlaag totdat in totaal maxi maal 120 gulden op de basis beurs is gekort. Ritzen grijpt ook op een an dere manier in in het onderwijs. Hij wil niet meer toestaan dat een student in het middelbaar beroepsonderwijs (MBO) na het behalen van het diploma, over stapt naar het hoger beroepson derwijs (HBO). Ook degene met een HBO-diploma mag niet meer naar het wetenschappelijk onderwijs gaan. De bewindsman meent dat het streven om zoveel mogelijk mensen zo hoog mogelijk on derwijs te laten volgen, nu wel geslaagd is. Het proces heeft echter geleid tot een afnemende kwaliteit van het geboden on derwijs. Daar wil de bewinds man iets aan doen. Universitei ten moeten in zijn ogen weer kleine, selectieve instituten wor den die zich vooral richten op de zuivere wetenschap. Het overstappen van het ene 'Part-time werken per CAO regelen' maatwerk." dij denkt daarbij aan het uitbreiden van bedrijfstijd en aan langere openstelling van de winkels. „Ik vind dat collega Andriessen van economische zaken op dit punt nu maar eens een dogma naast zich neer moet leggen. De win kelsluiting is nog steeds van gis teren in plaats van morgen." Voorzitter Van der Burg van de Rooie Vrouwen vindt het uit sluiten van een wettelijk recht op deeltijdarbeid „een stap te ver". Zij zei in een reactie op de uitspraken van Kok dat de over heid voorwaarden moet stellen die er toe leiden dat de afspraak van werkgevers en werknemers ook werkelijk wordt gereali seerd. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door in een wet te be palen dat in alle CAO's afspra ken moeten worden vastgelegd over het recht op deeltijdwerk. Overigens vindt Van der Burg dat in CAO's veel helderder moet worden vastgelegd welke regels gelden als een werkne mer in deeltijd wil gaan werken. plan dat De Vries op Prinsjes dag presenteert. Vorig jaar nog plaatste De Vries de nodige vraagtekens bij banenplannen, omdat daardoor de werkloos heid niet structureel lager wordt. Verder wil het kabinet ontslag gemakkelijker maken. De toe stemming vooraf bij ontslag van de directeur van het arbeidsbu reau kan wat De VrieS betreft worden afgeschaft. Ook het al gemeen verbindend verklaren van CAO's staat ter discussie. Als werkgevers niet meer wette lijk zijn gehouden aan een CAO, kunnen zij de onderste loon schalen verlagen. Het kabinet hoopt dat daardoor meer werk voor ongeschoolde werklozen ontstaat. Rotterdam Giraffenmoeder Frederica buigt zich over haar zondag in de Rotterdamse dierentuin Blijdorp ge boren zoon Nanyuki. Nanyuki is het vierde veulen van Frederica en haar uit Duisburg afkomstige 'echtgenoot' Como. FOTO ANP ED c schooltype naar het andere voordat een diploma is gehaald, wil Ritzen nog wel toestaan. Zo moeten leerlingen die voor hun capaciteiten eigenlijk 'te laag' onderwijs volgen, kunnen door stromen. De operatie staat in het teken van het aanpakken van zogenoemde 'ondoelmatige leerwegen'. Ritzen denkt met deze operatie ten minste 225 miljoen te kunnen bezuinigen. De minister komt ook met plannen voor studenten boven 27 jaar. Gaat het om allochtone studenten, dan krijgen die een reductie op het te betalen colle gegeld. Voor vrouwen boven 27 jaar die willen gaan studeren, komt er een aparte voorziening via het arbeidsbureau. Werkne mers ouder dan 27 jaar die een universitaire opleiding willen gaan volgen, worden toegelaten als de werkgever een deel van de studie gaat betalen. UNITED PHOTOS DE BOER CERARD v Via koppeling sociale dienst-ziekenfonds rotterdam gpd Vier van de honderd klanten van de sociale dienst in Rotter dam verzwijgen inkomsten uit legaal werk. Dat blijkt uit een steekproef waarbij de bestan den van de sociale dienst en die van het ziekenfonds met elkaar zijn vergeleken. De sociale dienst gaat nu elke maand de gegevens van alle cliënten toet sen aan het ziekenfondsbestand om zogeheten 'witte fraude' snel op te sporen. De sociale dienst wil met de bestandsvergelijkingen de frau de en misbruik van uitkeringen harder aanpakken. De dienst doet dit al enkele jaren door ge gevens van bijstandsgerechtig den met die van de belasting dienst te vergelijken. „Het na deel van deze werkwijze is dat we de fraude pas ruim een jaar later kunnen opsporen", zegt woordvoerder Van der Pijl. „Door onze informatie naast die van de zorgverzekeraar te leg gen, kunnen we binnen twee maanden na het ontstaan van de fraude al vaststellen of cliën ten zich hieraan schuldig heb ben gemaakt en direct maatre gelen nemen." Voor de steekproef vergeleken het Zilveren Kruis ziekenfonds en de sociale dienst de gegevens van alle 62.000 cliënten van de dienst. Uit een controle van driehonderd 'verdachten' bleek ruim eenderde naast de ver plichte verzekering vanwege de bijstandsuitkering ook verplicht verzekerd te zijn door een dienstverband. De inkomsten daarvan werden echter niet op gegeven bij de sociale dienst. Doorgerekend naar het totale cliëntenbestand blijkt uit de steekproef dat zo'n vier procent zich aan witte fraude schuldig heeft gemaakt. Dit percentage is veel lager dan eerdere gegevens over witte fraude. De sociale dienst veronderstelt dat de ver gelijking met andere bestanden, zoals die van de belastingdienst, al hun werk hebben g den haag gpd Minister Hirsch Ballin van justi tie wil onderzoeken of afgewe zen asielzoekers op termijn toch in hoger beroep kunnen (blij ven) gaan. Die toezegging van de minister gisteren is echter voor PvdA-kamerlid Van Traa niet voldoende om toch zijn fiat te geven aan de Vreemdelingen wet. Daarin staat dat vreemde lingen bij een afwijzing één keer een oordeel van de rechter kun nen vragen, maar niet verder kunnen procederen. Dat uitslui ten van hoger beroep is het be langrijkste bezwaar van de PvdA tegen de nieuwe wet. Ook Hirsch Ballin gaf gisteren toe dat deze beperking van de beroepsmogelijkheden juridisch gezien „niet moeders mooiste is". Hij toonde zich daarom be reid om te onderzoeken of een beperkte vorm van hoger be roep alsnog mogelijk moet wor den gemaakt. Maar dan niet nu meteen, maar later, in breder verband. Bovendien, aldus Hirsch Bal lin, moeten asielprocedures er niet weer door worden ver lengd. Het is immers op prakti sche gronden bitter noodzake lijk dat ze worden verkort. Ook de WD wil wel meedenken over verbeteringen, maar ziet die niet zo gauw. en hecht er net als de minister aan dat procedures kort blijven. CDA-kamerlid Krajenbrink noemde de eis van de PvdA om op korte termijn een hogere be roepsmogelijkheid in het wets voorstel op te nemen „onrealis tisch en onfatsoenlijk". Hirsch Ballin zei dat gezien de toene mende immigratiestromen naar rijke landen, nog wordt gedacht aan verdergaande wijzigingen in de Vreemdelingenwet, zoals het benoemen van landen die door Nederland veilig zijn ver klaard. Asielverzoeken uit der gelijke landen zouden dan zon der nader onderzoek ongegrond kunnen worden verklaard. Ook Duitsland werkt sinds kort met een dergelijk systeem. De Staat is hoe dan ook duurder uit met de Wijkertunnel dan eerder is berekend. Dat blijkt volgens een ingewijde op het Binnenhof uit een nog vertrouwelijke notitie van de staf van de commissie Rijksuitgaven van de Tweede Kamer. Mi nister Maij van verkeer en waterstaat heeft eerder verklaard dat de financiële risico's niet precies te berekenen zijn. De kosten van de tunnel bedragen zes honderd miljoen gulden, waarvan twee derde via private financiering wordt be taald. De private financierder, een inter nationaal bankconsortium onder leiding van de ING-bank, krijgt een bedrag van het Rijk voor elke auto die de tunnel pas seert. Uit de nieuwe berekeningen blijkt dat het risico voor de Staat groter is dan waar het ministerie vanuit ging. Als meer auto's van de tunnel gebruikmaken dan waarvan in het contract uit is uitgegaan, dan kost dat de Staat maximaal 28 mil joen gulden extra. Maar als er minder auto's door de tunnel gaan kost dat maximaal 36 miljoen extra. Voor de zomer was er een politieke rel omdat Maij de Kamer niet volledig zou hebben geïnformeerd over het Wijker- tunnelcontract met de ING-bank. Dat verwijt bleek voornamelijk op een mis verstand te berusten, maar in een debat bleek de Tweede Kamer nog niet gerust gesteld over de financiële risico's. DE FAUTEUIL Stoutcnbeek is synoniem aan 'het ultieme wonen'. D uitgebreide exclusieve collectie is het neusje van de zalm. \an chique klassiek tot gewaagd modern. De uitstraling zal u aangenaam treffen. Onze service, informatie en kwaliteit zijn spraakmakend voor de gehele meubelbranche. I bent van harte welkom in Beverwijk of leiderdorp. Toename van asielverzoeken 'buitensporig' Het aantal asielzoekers blijft enorm toenemen. Volgens de laatste prognoses van het mi nisterie van justitie zullen dit jaar 38.000 tot 40.000 men sen een asielverzoek indie nen. Dat is bijna een verdub beling ten opzichte van vorig jaar. toen ruim twintigdui zend asielverzoeken werden ingediend. Staatssecretaris Kosto van justitie repte giste ren in de Tweede Kamer van een buitensporige toename, die hem grote zorgen baart. De nieuwste prognoses be tekenen voor het kabinet ook een extra tegenvaller van naar schatting zestig miljoen voor dit jaar. en ruwweg 240 miljoen gulden volgend jaar. Hiermee is in de begrotingen nog geen rekening gehou den. Het kabinet heeft bij de be sprekingen over de lopende begroting en die voor vol gend jaar weliswaar zeshon derd miljoen gulden extra uitgetrokken voor asielzoe kers, maar is daarbij uitge gaan van dertigduizend asielzoekers in 1994. Die prognose blijkt dus nu al weer achterhaald. Welzijnsminister D'Anco- na had het kabinet daar in juli al voor gewaarschuwd, maar dat wilde toen niet luis teren. D'Ancona ging toen al uit van 36.000 asielzoekers. Kosto gaat nu dus al uit van 38.000 tot 40.000. De staatssecretaris wees er gisteren in de Tweede Kamer op dat bijvoorbeeld de afge lopen maand 4.069 asielver zoeken zijn ingediend, meer dan drie keer zoveel als over augustus van het afgelopen jaar. Tot 1 september van dit jaar zijn 20.256 asielverzoe ken ingediend, meer dan twee keer zoveel als over de zelfde periode van 1992. De ervaring leert dat in de laatste maanden van een jaar het aantal asielaanvragen toeneemt Het ministerie van justitie, dat beslist over toelating, dreigt inmiddels overbelast te worden. De dienst Vreem delingenzaken is nog steeds afgestamd op de behande ling van twintigduizend ver zoeken per jaar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3