Inwoners geteisterd Mostar snakken naar vrede Litouwen klaar voor bezoek paus Feiten &Meningen Kiezer zal PvdA moeten dwingen tot vernieuwing VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 2 In Moslar woedt een alles vernietigende oorlog, die de bewoners niet hebben gewild. Kroaten vragen zich wanhopig af hoe het gaat met hun belegerde moslimvrienden aan de andere kant van het front Moslims en Kroaten willen maar één ding: vrede. Maar gewone mensen heb ben het hier niet voor het zeggen. Een bericht uit het wilde westen van Mostar. schillen binnen het gezin. Hij verwijt zijn moeder, een mos lim, dat ze partij trekt voor de moslims. De mensen die we te spreken krijgen, proberen 's avonds hun gedachten af te leiden. Bozeda, een Kroatische vrouw van een jaar of 45, zegt: „Ik luister niet meer naar het nieuws, het ver giftigt me. Ik ga kaarten met de buren of we praten, maar nooit over de politiek en de oorlog." Bozeda kan zich alleen maar een gemengde cultuur voorstel len, zoals zoveel van haar stad genoten. „Als je geniet van de verschillende keukens en ge wend bent aan de katholieke klokken en de gebeden van de moslims die weerklinken van de minaret, dan moest je in Mostar zijn. Maar wat moet ik in een puur Kroatische stad, geleid door fanaten die alles stuk ma ken?" Zonder meer de meest dramati sche lokatie van Mostar is de vierhonderd jaar oude brug, die het westelijk stadsdeel verbindt met het oostelijke. De Stari Most-brug was het symbool van de verbinding van culturen. Nu is de oude brug het symbool* voor het lijden van de moslims. De ingesloten moslims moeten de brug over om aan de oever van de Neretva water te halen. De moslims hebben nu overal dekens opgehangen om de wa terdragers uit het zicht te hou den van de HVO-sluipschutters. We lopen met de 60-jarige mos limvrouw Majda tussen de grauwe woonblokken in west- Mostar, langs autowrakken en rondslingerend afval. We zoe ken een plek waar we rustig en onopgemerkt kunnen praten, want het is voor haar erg ge vaarlijk als de HVO merkt dat zij, een moslim, met de pers praat. Op een betonnen trap in een beschaduwd hoekje doet ze haar relaas. „Met mijn huis gingen al mijn boeken in vlammen op. Ik had boeken van de grote Russische schrijvers, van schrijvers uit mijn land. Ik had een encyclo pedie en woordenboeken. Dat was mijn rijkdom. Alles is weg." Ze had het geluk dat vrienden op de westoever naar het bui tenland vetrokken en haar hun woning aanboden. Majda gaf hen al het geld dat ze nog bezat: duizend D-mark. Ruim een jaar later is ze praktisch aan de be delstaf geraakt. De moslims krij gen nauwelijks nog voedsel van de FIVO. Ze is haar baan kwijt geraakt, toen de Kroaten mos lims gingen ontslaan. Majda wordt in leven gehouden door buren die soms wat groenten geven uit eigen tuin, en door haar zoon die een beetje geld verdient. Maar haar grootste angst is dat zê door de HVO uit haar huis zal worden gejaagd, zoals haar neef bij voorbeeld. „Mijn neefis ook een moslim. De HVO heeft op een nacht de deur van zijn flat ingetrapt en hem meegeno men." De man werd onderge bracht in het gevangenkamp Rodoc en wordt nu gedwongen te werken in de Kroatische frontlinie. „Zijn vader heeft hem gezien, toen hij met mede-ge- varigenen te voet naar de linie moest om loopgraven aan te leggen. De Kroaten vervoeren hun gevangenen nu met geblin deerde ambulances, zodat het niet meer opvalt." Majda hoopt dat de mislukte vredesonderhandelingen in Ge- nève snel worden hervat. „Te veel onschuldige mensen zijn al gestorven en het leven van nog veel meer onschuldige mensen staat op het spel. Ze moeten het eens worden, anders wordt het hier in Mostar allemaal nog veel erger." Als we afscheid nemen, zegt ze: „Ik hoop dat mijn kind vrede zal krijgen en een toekomst. Mijn eigen leven.is niet belangrijk Zijn broek zwabbert om zijn lucifer-dunne benen, zijn gezicht is ingevallen, de ogen hol. De man praat in zich zelf, hij heeft zich helemaal afgesloten van wat er om hem heen gebeurt. Een omstander bevestigt: de uitge mergelde man heeft in een gevangenkamp gezeten. In Mostar komen alle fronten van de Bosnische oorlog samen. In het westen van de stad zitten de Kroaten, midden door de stad loopt het front, oostelijk daarvan zitten de moslims. Vanuit het westelijk deel kijkje tegen steile heuvels aan, die oprijzen boven de moslim-wijk. Bovenop die heuvels zitten de Serviërs. De moslims zijn afgesloten van de buitenwereld. Soms worden ze van twee kanten beschoten. „Het is een wijk van ter dood veroordeelden", zei een hulp verlener die er deze week enkele dagen verbleef. Er hangt een stank van rottend afval in de straten van dit volledig ver woeste stadsdeel dat ooit de pa rel van de Balkan werd ge noemd. De beroemde middeleeuwse oostelijke wijk werd vorig jaar zwaar beschoten door de Ser viërs, die nu toekijken hoe de strijd verder gaat tussen de Kroaten en moslims. De Kroaten hebben de vernietiging van de oude stad deze zomer vrijwel voltooid. In het Kroati sche deel van Mostar heeft de oorlog voor het oog minder die pe sporen getrokken. De oorlog in het westen van Mostar uit zich vooral in angst. De HVO, het Kroatische leger, is toen de gevechten met de mos lims in mei begonnen, met een keiharde campagne gestart om haar stadsdeel totaal onder con trole te krijgen. Moslim-man nen werden gearresteerd en in kampen gestopt, zuidelijk van de stad in plaatsjes als Rodoc, Dretelj en Gabela. Het weinige dat bekend is over deze kam pen, doet vermoeden dat de omstandigheden er verschrik kelijk zijn. Nog altijd verdwijnen er vrijwel dagelijks moslims. Ze worden 's nachts door het HVO-leger over de Tito-brug gejaagd naar het oosten van de stad. Iedere dag komen mensen bij het lokale Rode-Kruiskantoortje om nieu we vermissingen aan te geven. De overgebleven moslims ver bergen zich angstig in hun hui- In het westen van de stad leeft de bevolking veel meer mee met de geplaagde moslims dan de HVO-propaganda wil doen geloven. Eeuwenlang vredig sa menleven van Kroaten, moslims en Serviërs heeft talloze ge mengde huwelijken opgeleverd. Vele mensen in het Kroatische deel hebben familie en vrienden in het oostelijk stadsdeel wo nen. Ze beklimmen soms de trappen van hoge flats om te kijken hoe het belegerde ooste lijk deel erbij ligt. De terreur van de HVO heeft de bewoners van west-Mostar zo bang gemaakt, dat bijna ieder een het contact met vreemden mijdt. Gesprekken met moslims in dit stadsdeel zijn vrijwel on mogelijk. Zlatko, een 22-jarige (Kroatische) HVO-soldaat wil wel praten. Hij werd acht maanden geleden ingelijfd door een lokale militieleider, die hem zijn eigen helm en kogelvrij vest liet betalen. Zlatko's vader is een Kroaat, zijn moeder mos lim. Onder zijn vrienden zitten moslims, Serviërs en Kroaten. „Door de oorlog heb ik van mijn 25 vrienden nog maar vier over. De rest is gevlucht of zit in het oostelijke deel." Zlatko heeft het zeldzame geluk dat hij soms contact heeft met de oostelijke wijk. Hij praat af en toe met zijn moslim-vrienden aan de over kant, die daar soldaat zijn. „We praten over de radio. We vragen elkaar wie er dood is en wie ge wond. Het is daar een nog erge re troep dan hier." In Mostar hebben veel soldaten grote problemen met het feit dat ze op elkaar moeten schie ten, terwijl ze elkaar kennen. Het is hun oorlog niet, ze heb ben hem niet gewild. Het door lokale fanaten gepropageerde nationalisme is hen vreemd. Zlatko toont een pakje sigaret ten met het embleem van Her- ceg-Bosna op het zegel. Herceg- Bosna is het nieuwe Kroatische republiekje dat is gevormd, vooruitlopend op de driedeling van Bosnië. Zlatko is door zijn oorlogserva ringen een zenuwachtige jon gen geworden, depressief en moe. Thuis valt hij in slaap voordat zijn moeder eten voor hem heeft kunnen koken. Hoe wel hij gesprekken over politiek zoveel mogelijk uit de weg gaat, ontstaan er toch meningsver DEN HAAG CAREL GOSELING Een begroting met durf en visie, zo karakteriseerde vice-premier, minister van financiën en PvdA- leider Wim Kok vorige week de kabinetsbesluiten voor 1994. Gedurfde woorden voor wie kennis nam van de inhoud van het gebodene. Kon Kok zijn kwalificatie toen nog gebruiken voor een werkstuk van CDA en PvdA samen, dit weekeinde mag hij een papier van zijn ei gen partij beoordelen: het ver kiezingsprogramma 1994-1998. Hoeft de begroting alleen maar in de Kamer verdedigd te wor den, met het programma moet Kok maandenlang de boer op in een poging het gehavende aan gezicht van de sociaal-demo cratie nog enigzins te redden. Kok zal er een harde dobber aan hebben. De voortekenen zijn niet bijster bemoedigend. Het lijkt erop dat de PvdA vooral probeert terug te keren naar ou de idealen. In de kennelijke hoop verloren gegane aanhang ter herwinnen. Rust aan het front van de socia le zekerheid bijvoorbeeld. Niet tornen aan uitkeringen, mini mumloon, koppeling. Lagere lasten vooral voor lage en mid deninkomens. Mensen die dik verdienen kunnen best wat meer belasting en premie gaan betalen. Op werkgelegenheids- terrein lijkt de PvdA te kiezen vooroverheidsmaatregelen zoals banenpools, Jeugdwerkga rantieplan en zo meer, om de horden uitkeringstrekkers weer aan de gang te krijgen. Loon kostensubsidies voor werkge vers kunnen ook helpen bij het scheppen van meer werk 'aan de onderkant van het loonnge- bouw' zoals dat zo mooi heet. Met een behoorlijke economi sche groei van 1,75 procent per jaar en het slechts minimaal doen dalen van het financie ringstekort is er geld genoeg voor meer investeringen. En voor zaken als onderwijs, milieu* bejaardenzorg, crimina- liteits-bestrijding, asielzoekers en internationale hulp. Met het programma is het een beetje pappen en nathouden. Deels het voortzetten van de lij nen die onder het huidige kabi net zijn uitgezet, deels terug naar oude idealen. 'Een kwestie van beschaving' noemt de partij dit. Anderen, en niet de minsten in de PvdA, hebben er een andere kwalificatie voor: gebrek aan moed. Op zich is dat niet nieuw. Telkenmale als er in het kabinet een kloek besluit werd geno men, probeerde de PvdA daar later weer onderuit te kruipen. Het WAO-drama, de ingrepen in de bijstand en de koop krachtdiscussie van 1992 zijn treffende voorbeelden. Volgens Marcel van Dam durft de PvdA in feite niet te kiezen tussen continuïteit en vernieu wing. Dit leidt ertoe dat kramp achtig wordt vastgehouden aan het bestaande. Totdat de partij noodgedwongen door de pomp moet. Dit soort afgedwongen verande ringen zijn altijd nederlagen voor de partij, meent Van Dam. Volgens hem zit de partij in feite weer in een positie waar men dertig jaar geleden ook in ver keerde. Vastgelopen en verlaten door de jongeren. Nieuw Links (waar hij overigens zelf aan mee deed) heeft de par tij toen gered, meent Van Dam. Een dergelijke beweging is ook nu weer nodig. Mensen die risi co's durven nemen. Die zelfver zekerd durven kiezen voor een bepaalde richting. Ook al kost dat op korte termijn stemmen. Dat de PvdA niet meer durft staat vast. Men regeert onher kenbaar mee met het CDA. De meeste bewindslieden zijn kleurloos en degenen die de nek uitsteken worden op de vuilnis belt gegooid. Zie het geval Elske ter Veld en de kritiek op Aad Kosto. Buiten het Haagse rommelt het ook. Kritiek op de partijtop wordt openlijk geventileerd. In Amsterdam geeft de lokale elite er de brui aan, in Wijk bij Duur stede legt de hele afdeling het loodje. In deze setting zou een 'beweging van opstandige jonge mensen' (Van Dams woorden) wel eens kunnen helpen. Het zou echter een splitsing van de PvdA betekenen. Met als resul taat: een kleine PvdA 'oud' en een kleine PvdA 'nieuw', terwijl de rest van de leden vlucht naar GroenLinks, D66 en CDA. Vast staat dan ook, dat de rol van de PvdA in de landelijke po litiek is uitgespeeld. Als de men sen die het in de PvdA voor het zeggen hebben nu al niet in staat zijn te kiezen en durf te to nen, dan zullen zij zeker niet vrijwillig deze, nog veel verder gaande stap, zetten. Daar is dwang voor nodig. Door de kie zers. Een slap programma kan daarvoor een prima hefboom zijn. Zeker als het uitgedragen wordt door lieden die Van Dam eufemistisch als 'bedachtzaam' omschrijft. Bang voor aanslag De Litouwse autoriteiten zijn niet helemaal gerust op een goede afloop van het paus bezoek. De geheime dienst is bang dat er een aanslag wordt gepleegd door de Turks-nationalistische orga nisatie Grijze Wolven, zo meldde de Litouwse krant Respublika onlangs. Een woordvoerder van hetVati- caan bevestigde dat er veilig heidsproblemen kunnen zijn, maar dat de voorberei dingen dezelfde zijn als die voor de pausreis naar de Ver enigde Staten vorige maand. 61e reis paus Johannes Paulus II Baltische staten van 4 t/m 10 september gingen van de nieuwe situatie. Dat wreekt zich nu de Litou wers hun vrijheid hebben her wonnen, de maatschappij snel moderniseert en de ontkerke lijking toeneemt. De katholieke kerk speelt in de andere twee Baltische staten een minder voorname rol. On der de oorspronkelijke bewo ners overheerst de lutherse kerk, terwijl veel Russische in woners de Russisch-orthodoxe kerk aanhangen. Het grootste deel van de Letse katholieken woont in het zuidoosten van het land, waar de paus dins dag een bezoek brengt. Est land telt slechts zo'n 3500 ka tholieken. De paus blijft er dan ook maar één dag. Opmerkelijk aan het pausbe zoek is dat er in Litouwen geen ontmoeting op het pro gramma staat met de joodse gemeenschap. Voor de Twee de Wereldoorlog, toen Vilnius in Poolse handen was, was zo'n veertig procent van de stad joods. Vilnius, of Wilna zoals het toen heette, werd het 'Jeruzalem van Litouwen' ge noemd. De nazi-bezetting maakte, met hulp van een groot aantal Litouwers, een einde aan de aanwezigheid van de joden. Litouwen, de kerk incluis, heeft nog altijd moeite zijn aandeel in de holocaust te erkennen. 10 sept. 20.00 uur terugkeer naar Rome In Letland is ongeveer eenderde van de 1,7 miljoen inwoners rooms-katholiek en in Estland zijn er slechts 3500 katholieken. In beide landen neemt een oecumenische gebedsdienst een belangrijke plaats in het programma van de paus in. Siauliai Paus Johannes Paulus II ziet dit weekeinde een lang ge koesterde wens in vervulling gaan. De afgelopen jaren heeft hij herhaaldelijk laten weten een bezoek te willen brengen aan Litouwen. De Sovjet-autoriteiten, die het op dat moment nog voor het zeggen hadden in de Balti sche staten, gaven hem ech ter geen toestemming voor een bezoek. Nu Litouwen weer onafhankelijk is, is de paus wel welkom. Morgen be gint Johannes Paulus aan een zevendaagse rondreis door de Oostzeerepublieken. VILNIUS «HANS JACOBS Koortsachtig bereidt Litouwen zich voor op de komst van de paus. Kosten noch moeite worden gespaard voor het his torische bezoek, dat in Vilnius begint. Het kan niet anders of in de hele stad is de muurverf uitverkocht. Een penetrante verflucht hangt in de smalle straten. Schilders en vrijwilli gers maken overuren om de Litouwse hoofdstad een fris kleurtje te geven voor het pausbezoek. Kerken worden opgeknapt, monumenten haastig geres taureerd. Op hoogwerkers worden halsbrekende toeren uitgehaald. Steigers ontbre ken. De werklui staan in de ri chel en vertrouwen kennelijk op bescherming van God. De route die Johannes Paulus II door de stad aflegt, is goed te traceren. Stapels straatstenen markeren de weg, die nog snel voor de komst van de paus mobiel opnieuw wordt gepla veid. Litouwen heeft jaren uitgeke ken naar het bezoek van Jo hannes Paulus, die al direct na zijn verkiezing tot paus liet doorschemeren de toen nog onder de jurisdictie van de Sovjetunie vallende republiek te willen bezoeken. Moskou heeft dat altijd tegengehou den. Het Kremlin zat niet te wachten op versterking en morele ondersteuning van de dissidentenbeweging of de ka tholieke kerk. De paus maakte geen geheim van zijn sympa thie voor het vrijheidsstreven van de Litouwers en andere Baltische volken, hetgeen ze ker heeft bijgedragen aan zijn populariteit aan de Oostzee. Anders dan in Polen, waar de kerk ook onder het commu nistische regime een vooraan-' staande rol bleef spelen in de samenleving, werd de Litouw se katholieke kerk onder het Sovjet-bewind onderdrukt. Priesters en andere kerkleiders werden vervolgd of gevangenen gezet, kloosters onteigend, ker ken gesloten de kathedraal van Vilnius was tot 1989 een portrettengalerij en de con tacten met het Vaticaan be moeilijkt. Ook gelovigen werden in de officieel atheïstische staat hard aangepakt. Honderddui zenden werden naar Siberië verbannen. Dat verhinderde niet dat de ka tholieke kerk, die nauw is ver bonden met de nationale cul tuur en identiteit van Litouwen, op de achtergrond een rol bleef spelen. De nationale beweging Sajudis, die eind jaren tachtig De kathedraal van Vilnius (voorgrond), tot 1989 in gebruik als portrettengalerij, is voor het pausbezoek ge heel opgeknapt. het voortouw nam bij het her winnen van de onafhankelijk heid, kreeg volop steun van de kerk. De paus bezoekt maandag dan ook de 'Heuvel van de Krui sen' bij Siaulilai, symbool van de strijd van de Litouwse gelovi gen tegen het stalinistische regi- De kerk is overigens door zijn jarenlange isolement, waardoor bij voorbeeld invloeden van het Tweede Vaticaans concilie niet tot Litouwen doordrongen, aartsconservatief. De paus wordt zelfs liberaal gevonden. De kerk heeft dan ook nauwe lijks een antwoord op de uitda- Koortsachtig bereidt Litouwen zich voor op de komst van de paus. Straten krijgen een nieuw wegdek, ker ken een lik verf, zoals hier in Ausros Vartu de weg die leidt naar de kapel van de 'Poort van de zonsop gang', een katholiek heiligdom. De paus bidt daar morgenavond de rozenkrans. foto's hans jacobs

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2