Klachtentelefoon Schiphol roodgloeiend Ongelovig staren naar een klaterende waterval Over leven Schoonmaak vervuilde grond blijft probleem IN HETVELD 'Adembenemend schouwspel' in observatiehut bij Spookverlaat VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 chef willem spierdijk, 071-356439, plv -chef meindert van der kaaij, 071-356442 Biesbosch uitgebreid werkendam In de Brabantse polder De Noordwaard in de ge meente Werkendam worden beheersmaatregelen getroffen om de natuurwaarden te vergroten. Evenals de aangrenzende Bies bosch komt de Noordwaard straks buitendijks te liggen, waar door ook fjier een getijdengebied ontstaat met open water, slik ken, gorzen en wilgenvloedbossen. Afspraken daarover zijn vastgelegd in een convenant, dat staats secretaris Gabor en de Brabantse gedeputeerde De Geus hebben ondertekend. Met het aankopen van delen van het gebied en de inrichtings- en beheersmaatregelen is de komende tien jaar een bedrag gemoeid van 33 miljoen gulden. Grindwinning gaat natuur dienen elslooNatuurmonumenten begint in de Limburgse Grensmaas, op de grens van Nederland en België, een project waar de grindwinning ten dienste zal staan van de natuur. Droge en ondiepe ontgronding komt in de plaats van de gebruikelijke natte en diepe grindwinning in Limburg. In Midden-Limburg heeft de winning van grind voor de bouw dertig meter diepe ga ten in het rivierlandschap geslagen. Sommige gaten zijn nu ge schikt gemaakt voor recreatie, maar de natuurwaarde is volledig verloren gegaan. Met het nieuwe project wordt het grind over een veel groter op pervlak en veel minder diep afgegraven. De oevers houden hun natuurlijke aanzien en in de breder wordende rivier kan op ei landjes ooibos groeien van populier en wilg. Groot aantal bellers woonachtig in Leidse regio De klachtentelefoon van de Commissie Geluidhinder Schiphol staat steeds vaker roodgloeiend. Duizenden uit de wijde omgeving van de luchthaven uiten hun ergernis over het vlieglawaai. Gemeenten als Leiden en Oegst- geest hebben op de klachtenlijst een vaste plek veroverd, naast traditionele lawaaigebieden als Zwanenburg, Aals meer, Amstelveen en Amsterdam-Buitenveldert. Het re cord staat tot dusver op 832 klachten op één dag. schiphol/leiden richard mooyman Volgens secretaris B, Einders van de Commissie Geluidhinder Schiphol (CGS) is het gebied waaruit klachten over vliegla waai komen groter geworden. Dit nog afgezien van de recente extra overlast door werkzaam heden op Schiphol. In de eerste helft van dit jaar kwamen er bij de commissie 11.653 klachten binnen, bijna veertig procent meer dan in de eerste zes maanden van 1992. Om de toe vloed aan klachten te kunnen verwerken, zitten er nu op de drukste uren twee telefonistes klaar. Ook tijdens het weekein de is tegenwoordig overdag meestal wel iemand op het klachtenbureau aanwezig. Het luchtverkeer is de laatste jaren behoorlijk gegroeid, zegt Linders. Door de drukte wordt er vaker op twee banen tegelijk gestart of geland, wat extra ge luidhinder met zich meebrengt. Maar ook de toegenomen pu bliciteit speelt volgens Linders een rol bij de klachtenregen. ,,Meer mensen zijn zich bewust geworden van de hinder." De klachtentelefoon is vol gens hem een goede graadme ter voor de milieuhinder door Schiphol. „Mensen raken geïrri teerd en bellen op. Dat is een heel directe aanwijzing voor de overlast." Niet iedereen kiest daarvoor diplomatieke bewoor dingen. Regelmatig bellen er foeterende, tierende en schel dende mensen. „Het is gebeurd dat medewerkers na zo'n scheldpartij in tranen zijn uitge barsten", zegt Linders. Vanaf de zevende etage in een kantoorgebouw op Schip hol hebben de telefonistes een prachtig uitzicht op het vlieg veld. Verder kunnen ze op een beeldscherm zien hoe de wind staat en welke start- en lan dingsbanen worden gebruikt. De telefoon rinkelt om de ha verklap. „Ja, vervelend hè", zegt de telefoniste begrijpend tegen een man uit Aalsmeer die voor de zoveelste keer klaagt over vliegtuigen die bijna door zijn woonkamer gaan. De beller zal zijn klacht straks kunnen terugvinden in de sta tistieken die de CGS regelmatig publiceert. Maar evenzeer lijkt vast te staan dat de vliegtuigen dan geen meter hoger zullen vliegen. Toch heeft het volgens Linders zin om te klagen. De ge gevens kunnen worden gebruikt bij de beleidsvorming en het uitstippelen van de standaard vliegroutes, aldus Linders Het komt 'een enkele keer' voor dat een toestel een bocht afsnijdt, aldus Linders. Maar hij bestrijdt dat er slordig of opzet telijk verkeerd wordt gevlogen. „Vliegers zijn heel precieze mensen." Wel kan het volgens hem gebeuren dat de compu ters aan boord niet goed zijn ge programmeerd, waardoor een toestel afwijkt van de ^voor- keursroute. „In zo'n geval kan de luchtvaartinspectie een waarschuwingsbrief schrijven. Met enige jaloezie kijkt Lin ders naar Manchester en Zü- rich, waar het afwijken van vliegroutes meer gevolgen heeft. Op het vliegveld van Manches ter krijgen luchtvaartmaat schappijen een boete als ze zich niet aan de vliegregels houden, aldus Linders. En in Ziirich ko men de namen van de vlieg maatschappijen die zich slecht of juist heel goed aan de milieu voorschriften houden in een in tern blad te staan. Linders hoopt dat de Zwitser se methode ook op Schiphol wordt ingevoerd. „Dat systeem werkt goed. Het info-bulletin van Zürich is niet openbaar, maar dat is ook niet nodig. Vliegmaatschappijen zijn erg gevoelig voor dit soort vermel dingen. Ze hebben veel belang bij een goede naam. Die zetten ze niet voor niets zo groot op de staart." monica wesselinc Uitgestrekte graslanden, pitto reske slootjes en overal koeien. Het veenweidegebied van Ha- zerswoude ligt er op een zomer se dag prachtig bij. Noch in de typische Hollandse wolkenhe mel, noch in de plasjes en sloot jes laat zich een vogel zien. Toch is dit gebied voor tiendui zenden vogels voor korte of lan gere tijd de thuisbasis. Het Zuidhollandse veenwei degebied is het werkterrein van de vogelwerkgroep Hazerswou- de/Koudekerk en omstreken. De vogelaars beloeren de vogels nu veelal vanuit het struikge was. Hoe voorzichtig ze de ge vederde vrienden ook proberen te benaderen, niet zelden heb ben de dieren hen eerder in de gaten. Daarom, en omdat er door middel van excursies een leuke som geld bijeen was gehaald, heeft de werkgroep besloten na bij de plas Spookverlaat een ob servatiehut te bouweh. De bouwvergunning is aange vraagd en zodra de gemeente Rijnwoude toestemming geeft, gaan de leden van de werkgroep aan de slag. Vogelaar J. Kats- man, lid van de werkgroep, ver heugt zich nu al op de hut. „Weidevogels, steltlopers, roof vogels en de meest uiteenlo pende eendesoorten. Vanuit onze hut zullen we alles prima kunnen zien." Het is, zo blijkt uit de verha len van Katsman, bij Spookver laat een komen en gaan van vo gels. Het plasje gelegen tussen de weilanden tussen Hazers- woude-dorp en Hazerswoude- Rijndijk, wordt gebruikt als fou- rageer-, broed-, rust- en overwinterplaats. Gekrioel KStsman schetst het verloop van de seizoenen bij en op de plas. Dezer dagen komen de eerste stelüopers (groenpootrui- ters en zwarte ruiters) al weer terug uit Noord-Europa en Si berië. Ook de kemphaan, de wulp en de goudplevier zoekt weer bij de plas een stekje. Au gustus is ook de maand van de spreeeuwen. Katsman: „Jaar op jaar komen hier honderddui zenden spreeuwen slapen. Overdag zijn ze verspreid over de weilanden, maar in de avond concentreren zich enorme zwermen. De lucht trilt, de zwermen trekken strepen door de lucht en het lawaai is oorver dovend. Roofvogels doen zich te goed aan de zwakke exempla ren. Het is niet uniek, maar het schouwspel blijft ontzettend mooi." In de herfst keren langzaam maar zeker de wintergasten te rug van hun vakantie-adres in Noord-Europa en Siberië. Ook de buizerd, de torenvalk en de sperwer betrekken 'hun vaste tak'. De winter valt in en ver glijdt. De betrekkelijke rust van die wintermaanden wordt ruw doorbroken door de terugkeer van grutto's in het vroege voor jaar. Katsman merkt op dat de grutto's er steeds vroeger in het jaar zijn. „En dat is eigenlijk een slechte teken. Dat betekent dat er in Frankrijk onvoldoende rustplekken zijn voor de dieren. Ze worden gedwongen in een keer door te vliegen." De oplettend vogelaar kan in de late lente getuige zijn van een prachtig schouwspel. Zwa luwen maken bij de bouw van hun nest gebruik van leem en Vogelaar Katsman verheugt zich nu al op de observatiehut: „Honderdduizenden vogels doen Spookverlaat aan. Je kijkt je ogen uit." slib. „Je ziet de ranke beestjes in het voorjaar vlak boven de oe ver zweven. Ze happen razend snel slik op en vliegen daarmee naar hun nest. Een adembene mend schouwspel." Hoogzo- mer keert de rust weer. Het weidegebied oogt idyl lisch. Toch hebben de leden van de werkgroep grote zorgen. De nieuwe regels voor het uitrijden van mest, over een aantal maanden moet deze in het land worden geïnjecteerd, zal de yveidevogels enorme schade toebrengen. Weidevogels broe den in het weiland juist op een tijd dat de mest wordt uitgere- FOTO DICK HOGEWONING den. „De eieren worden geper foreerd." Samen met een aantal weidevogel-minnende veehou ders zoekt de werkgroep naar een oplossing. „Vooralsnog is de enige oplossing met veel meer vrijwilligers het veld in om de nesten te markeren en te be schermen." De schoonmaak van met zware metalen, bestrijdingsmiddelen en kunststoffen verontreinigde grond wil nog niet vlotten. „Kijk, zo goed als leeg", zegt G. Stolker, directeur van de grondreinigingsfabriek van Hei- demij in het Brabantse Moer dijk. De terreinen voor tijdelijke opslag van vervuilde grond la ten weinig vervuilde grond zien. „De overheid stelt wel geld be schikbaar voor grondreiniging en er is ook genoeg vervuilde grond. Maar de echte schoon maak blijft een probleem". De opslagplaatsen, vlakbij de reinigingsfabriek in Moerdijk, werden enkele jaren geleden aangelegd door het Service Centrum Grondreiniging (SCG), een door de overheid opgerich te en gecontroleerde instantie. In de nabijheid van de terreinen liggen naast Heidcmij nog twee andere grondzuiveraars. Met nog eens twee concurrenten op andere plaatsen in het land. die werken volgens hetzelfde procé dé, moet de verontreinigde grond van Nederland te zuive ren zijn. „Overheden komen echter niet toe aan zuivering", aldus Stolker. „Grond ligt nu opgesla gen op regionale of gemeente lijke terreinen. Daar krijgen ge meenten vaak nog geld voor te rug, als aandeelhouders in die stortplaatsenDe zeshonderd miljoen gulden die de overheid jaarlijks beschikbaar heeft voor bodemsanering, is te weinig, meent Stolker. „Zeker als |e weet dat maar twintig procent daarvan gebruikt wordt voor daadwerkelijke reiniging. De rest gaat op aan advies, voorbe reiding en vergeet natuurlijk die ambtenaren niet, die ook be taald moeten worden". Hij ver wacht dat het zeker nog tot het jaar 2050 duurt alvorens alle vervuilde grond is gereinigd. Volledige zuivering van ver ontreinigde grond is in principe mogelijk, maar financieel on haalbaar. Tegen een tarief tus sen de 145 en 205 gulden per ton kan de fabriek van Heidcmij in Moerdijk zorgen voor een re cycling tot 85 procent van het oorspronkelijke volume in schoon zand. Het overige deel blijft over aan puin en resten verontreinigd slib. Met de hui dige aanvoer wordt de capaci teit van twintig ton per uur ech ter niet gehaald. castricum richard mooyman Het is spitsuur irt de duinen bij Castricum, op deze eerste war me middag na een lange reeks druilerige dagen. Een eindeloze stoet fietsers trekt voorbij: fier trappende ouderen, gezinnen met slingerende kinderen en jakkerende wielrenners, uitge dost als ruimtevaarders. Het Noordhollands Duinre servaat strekt zich uit van Wijk aan Zee tot voorbij Bergen aan Zee. Met een lengte van ruim twintig kilometer is het eeavan de grootste duingebieden van Nederland. Niettemin zijn stille plekjes op deze mooie dag schaars. Zelfs in de verste uit hoeken vertonen zich fietsers, voetgangers of trimmers. Drie miljoen bezoekers ko men elk jaar naar het reservaat, zo hebben ijverige statistici be rekend. De middenin het ge bied gelegén camping Bakkum heeft 's zomers veel weg van een kleine provinciestad. Het pad naar het strand staat plaat selijk bekend als 'de Kalver- straat'. Zodra de zon door breekt, stromen honderden campinggasten zeewaarts. Bij het NS-station Castricum blijken tegen het middaguur al le huurfietsen al weg. Een fiet senwinkel in Bakkum heeft ge lukkig nog één tweewieler over. De banden zoemen tevreden over het fietspad door het don kere bos langs de Zeeweg. Uit nodigende zijpaden schuiven voorbij, een kinderlach weer klinkt. Verder heerst in het bos een zomerse stilte, de- vogels zwijgen. De wateren langs het pad zijn bijna zwart, vol gistende en rot tende bladeren van vergeten herfststormen. Een fazant kuiert doodgemoedereerd over de weg. Beledigd maakt de vogel plaats voor aanstormende fiet sers. De bomen zijn ondertus sen geweken voor een groenro- de zee van gras. Noordwaarts is er volop de illusie van een uit gestrekt, ongerept duinland schap. Het Noordhollands Duinre servaat mag er dan ook zijn als Zo, ik ben er weer. Voor het eerst van mijn leven ben ik maar liefst vier weken op va kantie geweest. In een ver land, waar het wél (heel) warm was. En mooie dingen dat ik heb gezien! Maar he laas, ik moet van de eindre dacteur van deze pagina schrijven over huis-, tuin- en keukennatuur. Niet dat ik daar moeite mee heb, want Nederland is en blijft een heel bijzonder natuurland. Want wat is het hier overweldigend en overdadig groen, vergele ken met zonnige buitenlan den. Ook in de tuin kon ik merken dat het zeer groeizaam weer is geweest de afgelopen weken. Mensenkinderen, ik ben bijna het hele weekend bezig ge weest om de zaak weer bin nen de perken te krijgen. Wat ik miste was de familie pim pelmees die al vroeg in net voorjaar door de oude appel boom struinde. Pa, moe en vijf stuks grut maar liefst. En dat hielden ze vol tot ik eind juli vertrok. Geloof maar dat die met zijn zevenen heel wat appeltjes voor me hebben ge red door wagonladingen rupsjes uit ae boom te pluk ken! Ik hoef absoluut niet bang te zijn voor pimpelmezenmoor- denaars, want de prachtige blauwe meesjes gaan aan het eind van de zomer altijd de boer op. Of met vakantie naar het platteland. Het zware werk van één of twee nesten groot brengen zit er op en dan mag je de zinnen wel eens verzetten. Buiten de stad is er nu zo verschrikkelijk veel te snoepen. Zaden, bessen en natuurlijk ook nog heel wat insekten. Een ideale kans om wat extra vet op te slaan voor de winter en de maag te laten wennen aan andere kost. In het voorjaar en de zomer wordt er een en al r.ups gege ten: eiwitrijk voedsel voor een nest vol schreeuwend pimpel- mezengeluk. Geduldige biolo gen hebben wel eens geteld dat er voor een nest met pak weg tien jonge pimpelmezen per dag zo'n duizend rupsjes net leven moeten laten. Kunt u nagaan hoe het met de fruitoogst ZOU aflopen als er geen pimpelmezen of andere rupsenetertjes waren. Maar in de wintermaanden zijn er niet veel insekten meer te vinden en moet de pimpelmees over schakelen op andere, plant aardige kost. En aan die ande re kost moet zo'n maag na tuurlijk wel even aan wennen. Pimpelmezen zijn trouwens vogels die van grote getallen houden. Een vrouwtje legt ge middeld zo'n tien tol twaalf eitjes van ieder anderhalf gram, in totaal dus 15 tot 20 gram ei! En dan te bedenken dat een pimpelmees zelf maar 10 of 11 gram weegt. Geen wonder dat meneer pimpel mees zijn verloofde tijdens de balts heel wat rupsjes moet aanbieden, voor ze met hem de verantwoordelijkheid voor een gezin wil delen. Nog een sterk staaltje: pim pelmezen behoren tot de wei nige vogels die verzot zijn op bijen. Ze zijn zo snel en zo acrobatisch dat ze de angel van een bij weten te ontwij ken. Ais ze er een te pakken hebben, peuteren ze eerst de angel uit de bij en wrijven het insekt vervolgens met het achterlijf overeen takje heen en weer om het gif uit het bij- eliif te verwijderen. Er zijn zelfs pimpelmezen gesigna leerd voor de ingang van bij enkorven. De werksters laten ze met rust. Maar als er een angelloze dar - een bijeman netje dus - voorbijkomt, schiet het spitse pimpelmeze- bekje razendsnel toe en ver dwijnt de herenbii snel en barmhartig naar ae eeuwige honingvelaen. Het duingebied bij Castricum. Schoppen staan klaar om bij brand snel te kunnen ingrijpen. natuurgebied. Langs de kust broeden nog steeds tientallen wulpen, ondanks dat er wel eens eentje door de vos wordt gepakt. Karakteristieke broed- vogels als roodborsttapuit en paapje komen in behoorlijke aantallen voor. Tussen het Noordzeekanaal en Schoorl zijn 735 verschillende soorten plan ten en varens gevonden, 150 soorten mossen en 244 soorten korstmossen, waaronder heel zeldzame. Een frisse bries strijkt langs de wangen, aan de grijze hemel verschijnen blauwe vegen. De vergezichten maken overmoe-' dig. Nog een paar stevige trap pen op de pedalen, Bergen kan toch niet ver meer zijn? Teunis bloemen markeren de route, feestelijke wegwijzers zonder ki lometeraanduiding. Duintop pen en vochtige hooilanden zoeven langs, zoete en zoute geuren wisselen elkaar af. Aan de steeds blauwere he mel ontstaan lelijke, witte kras sen: de sporen van vliegverkeer rondom Schiphol. Bijna binnen handbereik wiebelt een toren valk in de lucht, een eenzame wachter op zijn post. Plotseling trekt de roofvogel zijn vleugels in, zeilt laag over het helmgras en verdwijnt. Een paar duin doorns verder duikt de valk weer op. Een bizar schouwspel, zo tegen het decor van dam pende kooksfabrieken en staal- walserijen. Op weg naar Wijk aan Zee neemt het massieve silhouet van Hoogovens een dusdanige omvang aan, dat het ongepast lijkt om nog met een kijker naar vogels te speuren. Maar bij het infiltratiegebied Castricum van het waterleidingbedrijf PWN Noord-Holland wordt het voor natuurliefhebbers juist interes sant. Boven de rietkragen voelt de bruine kiekendief zich thuis. En in het najaar maakt op deze plek de visarend een tussenstop om malse vis te verschalken. Watervogels als fuut, kuifeend en bergeend brengen hier hun jongen groot. Fietsers stappen af om het kristalheldere water te bewonderen. Ongelovig staren ze naaf een klaterende waterval. Kunstmatig, maar daarom niet minder spectaculair. Honderdduizenden mensen drinken water uit het Noordhol lands Duinreservaat. Tegen woordig wordt voorgezuiverd IJsselmeerwater diep onder de grond gepompt en later terug gewonnen. Door deze zoge noemde diepinfiltratie kan de grondwaterspiegel weer stijgen, waarmee de flora en fauna van natte duinvalleien nieuwe kan sen krijgt. Nog zijn de pompstations, putten en buizen zeer aanwe zig. In de toekomst zullen zo veel mogelijk installaties buiten het duin worden gehuisvest. Het PWN heeft de infiltratieka nalen al een speelser uiterlijk gegeven, Glooiende oevers, ei landjes en ondieptes met riet moeras geven de waterwinka- nalen een natuurlijker aanzien. Langzaam maar zeker worden de sporen van ruim honderd jaar drinkwaterwinning uitge wist. Een dagkaart voor het Noordhollands Duinre servaat kost 1,80 gulden, kinderen tot en met vijf jaar zijn gratis. Het ge bied wordt beheerd door het waterleidingbedrijf PWN Noord-Holland. Er zijn diverse ingangen met parkeerplaatsen voor au to's, waaronder bij het bezoekerscen trum De Hoep langs de Zeeweg naar Castricum aan Zee. In De Hoep zijn tentoon stellingen te zien over waterwinning en natuur. Het duingebied is te voet bereikbaar vanaf het NS- station Castricum, waar ook fietsen kunnen wor den gehuurd (reserveren aanbevolen). Fietsers hebben vele tientallen ki lometers verharde paden ter beschikking. Het PWN heeft dertig verschillende wandelroutes uitgezet. Onlangs zijn de Wimme- nummer duinen (de voormalige duinen van Six tussen Egmond en Bergen) aan het Noord- hollands Duinreservaat toégevoegd. I

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17