Alphen verhoogt parkeertarieven Nieuw woonwijkje in Woubrugge De verzamelwoede van Gerrit Spijker Rijn- en Veenstreek Beroepsvisser gedupeerd na diefstal van 53 netten 'Geen koppelverkoop' VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 21 Handgemeen over keuring auto Gemeente wil 220.000 gulden extra binnenhalen n den run Een onenigheid over de uitvoering v apk-keuring in een garage aan de Bronsweg in Alphen v oorzaak dat twee mannen gisteravond met elkaar op de vuist gingen. De ruzie ging tussen de eigenaar van de auto, een 20-ja- rige Boskoper en een Alphense garagemedewerker. De onenig heid liep zo hoog op dat er over en weer klappen werden uitge deeld. Beiden hebben aangifte van mishandeling gedaan. Letsel na ruzie alphen aan den rijn Twee Alphenaars zijn rond middernacht met elkaar op de vuist gegaan in een horecagelegenheid aan de Juli- anastraat. Een 36-jarige man was enkele keren tegen een 38-jari- ge medebezoeker aangelopen. Die pikte dat niet en deelde enke le klappen uit. Het slachtoffer had letsel aan zijn lip en miste na de vechtpartij ook een kies. Boskopers naar Bruchköbel boskoop» Öngeveer 400 Boskopers zijn vandaag vertrokken naar de Duitse stad Bruchköbel. Tot en met zondag nemen zij deel aan de vieringen rond het tienjarig bestaan van het officiële vriendschapsverdrag tussen beide gemeenten. Tot dit gezel schap behoren onder andere het college van B en W, een verte genwoordiging van het Convent van Geestelijken en afgevaar digden van diverse verenigingen. Enkele leden van de wielerclub Avanti zullen per fiets de afstand van 500 kilometer naar de zus- tergemeente afleggen. Twee winkeliers bestolen leimuiden Bij een bloemenwinkel aan de Dorpsstraat in Leimui- den is gisternacht ingebroken. De dader is via het bovenlicht naar binnen geklommen en heeft een nietmachine, een snoei- schaar en 100 gulden uit de kassa meegenomen. In dezelfde straat en op dezelfde manier is ook bij een slagerij ingebroken. Hier werden twee kassa's leeggehaald, met elkaar leverde dat een bedrag van 400 gulden op. 'Ik word er moordzuchtig van roelofarendsveen wim koevoet Ook al zit hij in zak en as, de Roelofarendsveense beroepsvis ser J. van Veen is de radeloos heid voorbij. „Ik word er moordzuchtig van", reageert hij onomwonden op de diefstal van" al zijn 53 visnetten. „Dit is nog gemakkelijker dan een bejaarde beroven", geeft hij uiting aan zijn emoties. De gestolen visnetten waren geïnstalleerd in het Oegstgees- ter kanaal, ter hoogte van de Rijnsburgse Flora en in de Wij de Aa tussen Alkemade en de Braassemermeer. De waarde bedraagt 24.000 gulden. Van Veen kan naar dat geld fluiten want er is geen verzekerings maatschappij die met hem za ken wil doen voor zijn netten. Het is bepaald niet de eerste keer dat de nettendief hem het leven zuur maakt. Van Veen weet bijna wel zeker dat het tel kens dezelfde groep personen of persoon is geweest. De politie is daarvan iets minder overtuigd en 'vermoedt' dit slechts. Van Veen wijst erop dat de netten telkens worden gestolen als de 3 oktober-feesten in Lei den naderen. „Dat wil niet zeg gen dat de dief een Leidenaar is. Het is in elk geval wel iemand die met zijn vangst met mijn netten goede zaken wil doen in Leiden, waar op 3 oktober na tuurlijk flink veel paling wordt verkocht." De parkeertarieven in het centrum van Alphen aan den Rijn gaan omhoog. De nieuwe prijzen hebben betrekking op de parkeermeters, de automaten, op de verhuurde parkeerplaatsen rond de Aarhof en op de parkeerabon- nementen. De tarieven zijn het laatst verhoogd in 1987. Jaarlijks int de gemeente ruim 1,1 miljoen gulden aan parkeergelden. Met de verhoging hopen B en W op jaar basis 2,2 ton extra binnen te halen. alphen aan den run ven in Alphen. Hij is tot de con- wilfred Simons clusie gekomen dat parkerende automobilisten in die twee ste- PvdA-wethouder W. de Jong den veel meer betalen dan in (verkeer) heeft de parkeertarie- Alphen. „Wij zijn behoorlijk ven van Gouda en Leiden ver- achtergebleven." Voor het aan- geleken met de geldende tarie- passen van de bestaande par keermeters en voor plaatsen van nieuwe trekt het college dit jaar 30.000 gulden uit. De gemeenten in de vervoers regio Leiden-Alphen-Bollen- streek zijn van plan om hun parkeertarieven allemaal op on geveer hetzelfde niveau te bren gen. Alphen loopt met de maat regel op deze plannen vooruit. De tarieven stijgen het meest rondom het Aarplein-oost. Nu geldt daar doordeweeks nog een tarief van één gulden per dag; dat wordt een gulden per uur of vier gulden per dag. Tijdens de koopavond en op zaterdag be talen de bezoekers straks 1,25. Nu is dat nog één gulden. De zelfde prijzen gaan gelden op het parkeerterrein aan de Hof- zichtstraat en op de Para dijslaan. Kwart Op het Thorbeckeplein en het dak van de Aarhof gelden nu nog tarieven van 50 cent per uur of twee gulden per dag. Dat wordt 75 cent per uur of drie gulden per dag. Op zaterdag wordt het tarief verhoogd van één gulden naar 1,25. Ook de ir de invalidenpar keerplaatsen en de verhuur- plaatsen voor expeditiebedrij ven gaan omhoog. De tarieven in het gebied van de Hooftstraat, Hofzichtstraat, Brederodestraat, Julianastraat, Prins Hendrikstraat en Hoflaan blijven ongewijzigd (1,50 gulden per uur). Die van de Sint Joris- straat worden echter verhoogd van één gulden naar 1,50 gul den per uur. In deze straat ko men er ook meters bij. Rondom het Aarplein-west, tiet Tous- saintplein en het parkeerterrein aan de Julianastraat gaan de ta rieven met een kwartje omhoog Ook de wijze waarop de net ten worden gestolen, is telkens dezelfde. Ze worden netjes los gesneden. Van Veen treft alleen de palen nog aan. „Het gebeurt allemaal netjes door mensen die er verstand van hebben. En weet je, van al die netten die van mij zijn gestolen heb ik er nog nooit eentje teruggezien. Ook niet tijdens de verkoop van de domeinen van gestolen goe deren van een onopgehelderde herkomst." Van Veen vertelt dat zich dikwijls mensen bij hem mel den die menen te weten wie de dief is en waar hij kan worden gevonden. „Maar ze durven geen namen te noemen. Daar word ik zo moedeloos van. Waarom zou je zulke lui be schermen. Bang hoefje niet van ze te zijn want het zijn zulke lafaards die dit doen." Van Veen beweert dat hij zijn netten op geen enkele manier kan beveiligen. Hij kan er on mogelijk 24 uur per dag bij blij ven. Langere palen die dieper de grond in kunnen misschien?. „Leuk bedacht, maar het moet werkbaarblijven." „Wat mij nu te doen staat? Van de winter moet ik gewoon weer nieuwe netten maken. Ge lukkig heb ik er nog een stel zo dat ik nog wel verzekerd ben van wat vangst. Maar als ze die ook jatten dan wordt mij het werken voorlopig onmogelijk gemaakt." ter aar kees van kuilenburg Sommige gereedschappen zijn zelfs bij vakmensen onbekend. „Dat is begrijpelijk. De inventa ris van de timmermanswerk plaats beslaat een periode van drie generaties Spijker. Gerrit Spijker gooide niets weg, dus is het logisch dat er dingen bijzit ten waar nu vreemd tegenaan wordt gekeken. We hopen dat er mensen komen kijken die ons op het spoor kunnen zet ten." Yvonne Postma praat over de tentoonstelling die morgen be gint in het natuurhistorisch mu seum in Ter Aar. Een expositie die bezoekers laat kennismaken met de werkplaats van de Nieuwveense timmerman en de mens Spijker. „Een zeer aparte man, die met van alles en nog wat bezig was. Zijn schuur puil de uit", vertelt Els van der Geest. Samen met Yvonne Postma en Greetje Bresters heeft zij de expositie over het werk en leven van Gerrit Spijker ingericht. De tentoonstelling in het museum aan de Westkanaalweg is tot 9 janauri te zien. De timmermanswerkplaats is in 1873 opgezet door grootva der Jan Spijker. Maarten Spijker nam het bedrijf in 1908 over en Gerrit werd eigenaar in 1929. Dat het Teraarse museum aandacht aan de Nieuwvener Spijker besteedt, is het gevolg van een eerdere expositie. „Na de dood van Gerrit Spijker in 1990 heeft zijn weduwe hier en daar geïnformeerd of er belang stelling was voor de verzame ling schelpen en opgezette die ren en vlinders van haar man. Dat lukte niet zo best in Nieuw- veen. Uiteindelijk kwam zij bij ons terecht en wij vonden het een aardig idee om daar een tentoonstelling aan te wijden", legt Van der Geest uit. Verrassing „Na het overlijden van me vrouw Spijker in 1991 bleek dat zij er voor had gezorgd dat wij ook de rest van zijn verzame ling, maar ook de complete in- Els van der Geest, Greetje Bresters en Hans Koeleman leggen de laatste hand aan de timmermanswinkel bij het museum. Vanaf morgen is de ten toonstelling over Gerrit Spijker geopend. foto ben de bruyn ventaris van zijn timmermans werkplaats kregen. Een grote verrassing." Een gelukkige bijkomstigheid voor de medewerkers van de werkgroep is dat er op het mu seumterrein nog een voormali ge schuur van Rijkswaterstaat staat. Die is in gebruik geweest als opslagruimte, maar nu door de vrijwilligers ingericht als tim mermanswerkplaats. Nadrukkelijk zeggen Postma en Van der Geest dat het geen reconstructie is var manswerkplaats van Gerrit Spij ker. „Het is een doodgewone timmermanswerkplaats, die wij hebben ingericht met gereed schap en materiaal van Spijker. Veel mensen hebben de werk plaats gekend en wij wilden voorkómen dat zij ons aanspre ken met de opmerking dat het niet lijkt." Gerrit Spijker moet een druk baasje zijn geweest, zo blijkt uit de tentoonstelling in het muse um. De timmerman hield zich niet alleen bezig met klussen, maar was ook actief in het vere nigingsleven. Op 17-jarige leef tijd richtte hij een gumnastiek- en een mandolinevereniging op. Verder was hij betrokken bij de EHBO, de dierenbescher ming, de ijsclub, de begrafenis- vereniging en de muziekvereni ging Crescendo. Stille getuigen zijn de muziekinstrumenten, die Spijker voor de vereniging beheerde. Verzamelaar Daarnaast was hij ook laar van munten, postzegels en dorpsgezichten, zoals zijn visi tekaartje vermeldt. „Maar in de schuur hebben we ook suiker zakjes, boeken en andere zaken gevonden. Spijker bewaarde werkelijk alles en nog wat. Hij kon niets weggooien. Dank zij Els Troost, een kennis van de fa milie Spijker, hebben we wat achtergrondinformatie gekre gen die we konden gebruiken om iets van de mens Spijker te kunnen laten zien." tot 1,25 gulden. Nieuw in Al phen is de dagkaart. De bezitter ervan kan een hele dag overal in het centrum van Alphen parke ren voor tien gulden. Overigens is de gemeente nog steeds van plan om de verkeersboetes in Alphen te fiscaliseren. De zwart - parkeerders krijgen dan geen boete meer, maar een gemeen telijke belasting opgelegd. De gemeente mag net geld (76.000 op jaarbasis) houden, maar moet er wel een parkeerwachter van betalen. Deze maatregel moet per 1 januari ingaan. Verslaafde (32) schrijft naar tv-programma ha2erswoude/pen haag cerberus persbureau Met een door een vriend in Lei den gestolen auto reed een 32- jarige man uit Hazerswoude op 23 juni naar Den Haag. Daar wisselden de twee de autoradio en de boxen van de gestolen au to in voor drugs. Bij een benzi nestation op de Al2 tankten de mannen zonder te betalen. Mak voor Woerden hield de auto er mee op. De twee liepen naar het station in Woerden, waar zij een pistool zetten op het hoofd van een automobilist die net in zijn auto wilde stappen. Weg waren de wagen en het tweetal. Sinds 1983 heeft de aan drugsverslaafde man totaal vijf jaar in de cel gezeten, zo bleek gisteren voor de Haagse recht bank. Een in februari bij wijze van 'proef opgelegde alterna tieve straf mislukte totaal. Daarom moet meneer nu maar weer naar de gevangenis om over zichzelf na te denken", zei de aanklager mr. F. Slits. Hij eis te drie jaar cel en nog eens vijf maanden extra vanwege de mislukte dienstverlening. De of ficier van justitie hield bij de eis rekening met een diefstal bij een juwelier in de Haarlemmer straat te Leiden en een wonin ginbraak in Hazerswoude. Inmiddels heeft de man al het nodige nagedacht over zijn da den, zo beweerde hij tegenover de rechtbank. Op de vraag of hij ook over zijn slachtoffers had nagedacht, liet de Hazerswou- denaar weten dat hij een brief naar het RTL-4 programma 'Het Spijt me' heeft geschreven. Ik heb gevraagd of ze een bloeme tje aan die eigenaar van de auto willen geven." Advocaat W. Croes vond een straf van drie jaar te lang. Hij wees op het afkickplan van zijn cliënt dat inmiddels is begon nen. De raadsman stelde een straf van rond de 18 maanden Met het nieuwe wijkje is de woningnood in de vier kernen van Jacobswoude niet opge lost. De provincie staat nieuwbouw maar in geringe mate toe, omdat de gemeen te, net als Alkemade en Rijn- woude, in het Groene Hart ligt. En dat moet groen blij ven. Kea: „Wij moeten tot het jaar 2000 onze inwoners naar Alphen sturen. Dat mag dan nog groeien. Na die tijd moet Leiden van de provincie die groeifunctie overnemen." Kea slaat de discussie over de vraag, welke polder rondom Leiden aan woning bouw moet worden opgeof ferd, met zorg gade. ..Ik con stateer dat de politici in de Leidse regio geen beslissing nemen. Het duurt allemaal te lang. Dat betekent onzeker heid voor onze woningzoe kenden. Waar moeten ze straks naar toe als ook Alphen niet verder groeit en als de woningbouw in Leiden niet van de grond komt?" Onlangs stelde de commis saris van de koningin. S. Pa rijn, dat de grond die door de HSL van het Groene Hart wordt 'afgesneden', wellicht bebouwd kan worden. Kea heeft geen goed woord over voor deze suggestie. „Het rijk verbiedt ons om te bouwen, maar offert wel een deel van het Groene Hart op aan de HSL. Dat is inconsequent." Maar als het 'variant A' wordt, waarbij de HS1. Hoogmade van de rest van lacobswoude afsnijdt, zou Kea bij Hoogma de nog een flinke nieuwe wijk kunnen neerzetten. Kea werpt die suggestie van zich af. „Dat is koppelverkoop en daar doe ik niet aan mee. Ik wil niet de suggestie wekken dat de HSL er mag komen op voorwaarde dat wij huizen mogen bou wen." Kea wil dan liever een goede discussie. „Als het rijk die HSL *o graag wil. dan moet het het Groene-Hartbe- leid loslaten. Dan ontstaat er een hele nieuwe sinuiie. waarin alles open ligt. Daar aan willen wij wel meedoen." goedkope koopwoning kost per maand nog maar weinig meer dan een huurwoning." Ondanks deze prijzen ver wacht Kea toch dat de wonin gen gretig aftrek zullen vinden. „Jacobswoude heeft een wacht lijst van zo'n 600 mensen voor een sociale huurwoning. Velen van hen zijn urgent. De belang stelling voor koopwoningen re-, gistreren wc niet, maar ik ben ervan overtuigd dat die nog veie malen groter is." Hennepkwekerij in woning aan Liszthof alphen aan den run De Alphense politie heeft giste ren in de Liszthof een hennep kwekerij opgerold. De 22-jarige Alphense kwejeer kreeg op het bureau een proces-verbaal voor het overtreden van de opium wet. De hennepplanten zijn la ter in de morgen op de gemeen tewerkplaats versnipperd. De politie was al enige tijd op de hoogte van de activiteiten van de Alphenaar. Gisteren deed een team van zes politie mensen een inval in het pand. In de schuur werden 25 bakken met hennepplanten gevonden. In de tuin trof de politie nog eens vijf vierkante meter met plantjes. Volgens een woordvoerder van de politie was er sprake van een semi-professionele kweke rij. De planten werden gekweekt met behulp van zogenoemde assimilatielampen. Ook was de schuur voorzien van professio nele afzuigapparatuur. Ook die apparatuur werd in beslag gen- bomen. Hoe de politie op het spoor van de kwekerij is gekomen wil de de woordvoerder niet kwijt. Wel liet hij weten dat er binnen kort waarschijnlijk nog meer hennepkwekerijen worden op gerold. Wethouder Kea wil een ruim gebouwde buurt jacobswoude wilfred simons Naast de buurt Bateweg-Noord in Woubrugge komt een nieuw woonwijkje voor de eigen inwo ners. Hoeveel huizen de ge meente precies gaat bouwen, is niet bekend, maar meer dan zestig zullen het er in eerste in stantie waarschijnlijk niet zijn. Tot het jaar 2000 mag Ja cobswoude van de provincie ongeveer 240 huizen bouwen. De gemeente veegt ze niet alle maal bij elkaar in één wijk, maar zorgt ervoor dat alle ker nen er een evenredig deel van krijgén. Het plan voor de buurt da teert al uit 1990, maar door de gemeentelijke herindeling en 'andere dringende zaken' is het rapport volgens wethouder A. Kea (ruimtelijke ordening, grondbedrijf en volkshuisves ting) lang blijven liggen. Het Rotterdamse adviesbureau Kui per Compagnons kreeg in '90 de opdracht om een stede- bouwkundige visie te ontwikke len voor een stuk grond dat aansluit op de buurt Bateweg- Noord. Tot nu toe eisten de an dere bouwlocaties in de kernen echter de aandacht van de ambtenaren op. Daardoor kwa men zij niet toe aan het 'Plan Oudendijk', zoals de nieuw bouw genoemd wordt. „Maar het is niet in de onderste la te rechtgekomen," verzekert Kea. Wethouder Kea van Jacobswoude. „We hebben op termijn nieuwe terreinen nodig en daarom heb ben we het plan opgediept. Nog dit najaar brengen we het in de commissie ruimtelijke ordening en in de raad." Wanneer de eer ste spa de grond inkan, weet tfea nog niet. „We moeten een bestemmingsplan maken en dat kan, inclusief inspraak en be zwaarprocedures, even duren." Sportterrein Aan de westrand van Bateweg- foto ben de bruyn Noord liggen nu landbouw gronden en een sportterrein met drie voetbalvelden. In en kele varianten van het plan wor den deze velden (gedeeltelijk) bebouwd. Kea denkt dat het voorlopig echter niet nodig is om de velden te verplaatsen in de richting van de waterzuive ringsinstallatie. Wel erkent hij dat zo'n verschuiving aantrek kelijke voordelen kan opleveren. „Op een ruim terrein daarom heen mogen we geen huizen bouwen in verband met riool- luchtjes. Op deze manier ma ken we die grond toch produk- tief." Kea heeft een 'wat ruim' ge bouwde buurt voor ogen. Hij heeft de laatste tijd gezien wat er zoal in de regio is gebouwd en in veel gevallen staat het hem niet aan: de huizen staan te dicht op elkaar, zijn van bin nen vaak te krap en de wijk heeft te weinig groen. Het enige voordeel is dat je veel woningen kunt bouwen op een klein oppervlak, maar Kea wil geen benauwde woonwijk. Het gevolg is wel dat. als het aan hem ligt, het wijkje minder huizen zal tellen dan vergelijk- barenieuwbouwbuurten. Kea streeft naar een mix van huur- en koopwoningen. Waar schijnlijk gaat meer dan de helft in de verkoop. „Goedkope koopwoningen zijn'in deze re gio heel gewild", zegt hij. Daar komt bij dat de bouwkosten voor huurwoningen de laatste jaren erg zijn opgelopen. „Zelfs huurwoningen moeten tegen woordig meer dan 750 gulden per maand opbrengen. Dat be vordert de kooplust, want een

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15