Consument blijft Heineken trouw Bloemenzaken met een boodschap Het Gesprek van de Zomerdag Maitbier op retour Verlies biotechnologiebedrijf Mogen groter dan verwacht VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van Dag bombardeert met een zekere regelmaat een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroom taart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het num mer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. Leo van Duijn en de strijd voor zijn lotgenoten Pech achtervolgt Eddie Ver- hoosel. eigenaar van sigaren magazijn De Kooi aan de Kooil- aan. Die weekeindjes weg r\aar de caravan in de Drunense dui nen zaten er dit jaar niet in, bin nen een week werd er twee keer ingebroken in de winkel en dan was er ook nog eens een verve lend nichtje, die Eddie aan meldde als pechvogel van de week. „Ze zit me altijd te pes ten", zegt hij treurig. „Maar wacht maar, die pakken we wel terug." Toch moet de sigarenverkoper toegeven dat de sterren voor hem de laatste tijd niet gunstig staan. „Op een maandag en op een donderdag hebben ze het hier overhoop gehaald", aldus Eddie. „Dan kom je aanlopen en dan zie je het al, ruit ingesla gen. Gelaagd glas nog wel. Een puinhoop en bovendien een flink aantal schappen met siga retten leeggeroofd." Natuurlijk, Verhoosel is verze kerd. De ruit en de sigaretten worden vergoed. „Maar daar mee is de zaak niet afgelopen. Ik moet nu flink investeren van de verzekering. Rolluiken, tra lies voor de ramen, een nieuw alarm, nieuwe sloten!.. Dat moet je dus allemaal wel zelf betalen. Het gaat een hoop kos ten." De recente inbraken zijn niet de eerste. „Het is al vaker gebeurd. Ook de sigarettenautomaat is meermalen opengebroken. Het zal wel blijven gebeuren. Net als in Leiden Zuid-West waar om de haverklap wordt ingebroken. Je komt hier aan de Kooilaan net als daar makkelijk weg na zo'n kraak. Het is even anders dan in de binnenstad", stel Ver hoosel. En dan, alsof het niets is: „Ik heb zelfs al een keer een overval meegemaakt. Maar goed, daar denk ik nooit meer aan." Het aanbrengen van de rollui ken zal uiteindelijk geen pro bleem zijn, verwacht Verhoosel. „Ik heb ervaring met barricade Er staan veel kennissen („hallo Leo, hoe is het?) en er staan veel bloemenliefhebbers („wat wil je, mijn dochter heeft verkering met een leliekweker"). Leo van Duijn is tevreden met de be langstelling bij de opening van zijn bloemenzaak aan de Lange Voort in Oegstgeest: 'CF-Leo Bloemen'. Hij is net terug van de opening van een zaak in de Leidse Kopermolen en zo meteen moet hij naar de Rid derhof in Alphen waar nog een zaak wordt geopend. „En daarna nog een in Leids- chendam. In totaal vier zaken vandaag", zegt Van Duijn. „En in Apeldoorn heb ik er al twee. Eerlijk gezegd denk ik dat het daar voorlopig wel bij zal blij ven. Niet dat ik zelf elke dag met de dood bezig ben hoor, maar mijn moeder heeft al vaak genoeg aan een graf gestaan. Een broertje van mij overleed toen hij een halfjaar was, een andere broer toen-ie 24 was en een zus van mij toen ze 37 was." Daarom mag moederlief van 79 de zaken hoogstpersoonlijk openen. Omdat genoemde kin deren allemaal leden aan CF. Net als Leo. CF, oftewel Cystic Fibrosis, is een erfelijke ziekte van de slijm- en zweetklieren die de luchtwegen en het spijs verteringskanaal aantast. Oud- Rijnsburger Van Duijn wil het geld dat hij verdient met de bloemenzaken gebruiken voor het zogeheten 'CF-Leopark' dat in zijn huidige woonplaats Loe- nen moet verrijzen. Een vakan tiepark met tachtig tot honderd bungalows, voorkinderen met CF en voor hun ouders. „Nu kunnen de patiënten in Gran Canaria terecht. Maar slechts een keer in de vijf jaar en dan kost het ze nog 1500 gul den. Normaal gesproken wor den mensen met CF niet zou oud. Je hebt zo een longontste king, een kaakonsteking of een voorhoofdsholteontsteking. Je mag al blij zijn als je de volwas sen leeftijd bereikt." Hij peutert een homp knoflook uit zijn zak en neemt een hap. ren", zegt hij, ietwat cynisch. Het heeft te maken met zijn 'tweede' pechje. Hij kon zich de hele zomer niet meer terugtrek ken in zijn caravan in de duinen en bossen bij Drunen. Simpel weg omdat de caravan er niet meer staat. „Da's ook een verhaal", zegt Verhoosel. „In de loop der tij den is er zo'n vijftien keer inge broken in die caravan. En ik tel kens de boel maar versterken. Op het laatst had ik zelfs stalen luiken voor de ramen aange bracht." Het moet er uiteinde lijk uit hebben gezien als een pantserwagen. Een conventio nele dan want de caravan bleek uiteindelijk niet bestand tegen vlammen. „Ik werd opgebeld door de boswachter, de caravan is bij de laatste inbraak in de fik gestoken. Er is niets meer van over", zegt Verhoosel. Hij moest deze zomer de weekeinden noodgedwongen in Leiden blij ven. „Een nieuwe caravan komt er niet. Dat heeft toch geen Leo van Duijn: „Dit is een bloemenzaak met een boodschap." „Ik ruik niet zo lekker voor de vrouwtjes, maar het werkt wel", zegt hij met een knipoog. „Voor het afgelopen jaar had ik zes pe- nicillinekuren meegekregen van de longarts. Het slijm in de lon gen is zo taai dat het een goede voedingsbodem vormt voor de bacteriën. Maar de knoflook houdt ze een beetje onder de duim. Ik heb nog niet één peni- cillinekuur hoeven gebruiken. Dank zij de knoflook. Ik ben nu 54 en de oudste man van Ne derland met CF." „Dat is ook mede het belang van deze zaken hè. Dat mensen met CF die hier in de buurt wo nen, beseffen dat er nog meer mensen met die ziekte zijn. Dat er wat voor ze gedaan wordt. En dat ze horen dat je er toch ou der mee kunt worden dan 30,35 jaar." Draaiorgel De Buffel rolt voor de winkel en brengt een puike Johnny Jordaanpotpourri ten gehore. De perfecte combinatie! Johnny Jordaan en kleurige bloemen, ze horen bijelkaar. De bezoekers staan nog net niet te heupwiegen tussen de Marant- ha's en de rozen, maar ze gli- machen allemaal. En een enke ling neuriet zachtjes.' Van Duijn, een tikkeltje nerveus van alle drukte, spreekt de me nigte even toe. „Mensen dit is een bloemenzaak met een boodschap", zegt hij en hij legt uit wat de bedoeling is. En tot besluit heeft hij nog een verras- Eddie Verhoosel, eigenaar van sigarenmagazijn De Kooi aan de Kooil aan, slaat zich door de vele inbraken heen. foto hielco kuipers sing voor de aanwezigen. „Zeg het met bloemen en laat bloe men uw tolk zijn. Elke klant krijgt een gratis...ehhh...hoe he ten ze ook alweer Henk? „Ka- lanchoë"„Ja, Kalanchoë, ik moet er nog een beetje in ko men." AMSTERDAM Nederland drinkt minder al coholvrij bier. De belangstel ling ervoor, aldus Heinekën- voorzitter K. Vuursteen, lijkt terug te lopen. Hij vergeleek de opkomst en de neergang van het maitbier als een mo deverschijnsel. „Iedereen heeft het nu wel eens ge dronken." Toch is Nederland nog koploper. Vorig jaar maakte alcoholvrij bier negen pro cent uit van de produktie. Nu is dat zeven producent. El ders in Europa ligt dat rond de drie procent. Vuursteen verwacht dat de afzet gelei delijk stabiliseert. Criminaliteit regio Den Haag beter bestreden Het regiopolitiekorps Haaglanden wil 180 men sen zetten op de bestrijding van de top van 25 zware criminele organisaties in de regio. Twee procent van de korpssterkte (72 mensen) pakt de komende jaren de illegalenproblematiek aan. Dat blijkt uit het voorlopig strategisch be leidsplan 1994-1999. De bestrijding van de criminele organisaties richt zich vooral op de top. Medewerkers krij gen een opleiding om hierover kennis op te doen. Het korps wil jaarlijks vijf criminele orga nisaties in kaart brengen en er in ieder geval drie ernstig beschadigen. Er wordt bij de be strijding rekening gehouden met de mogelijk heid dat criminele organisaties gebruik maken van legale ondernemingen. De aanpak van de illegalenproblematiek spitst zich toe op profiteurs van de illegaliteit van vreemdelingen, zoals werkgevers en huis- vesters. De politie concentreert zich op vreem delingen die betrokken zijn bij criminele orga nisaties, verdacht worden van strafbare feiten of overlast veroorzaken. Zij moeten uit Neder land worden'verwijderd. Een snelle afhandeling staat voorop, ook bij misbruik van procedures. Waardering voor aanpak 'glassplinter-affaire' Het vertrouwen van bierdrin kers in Heineken is nauwelijks geschaad door de 'glassplinter- affaire'. Dat zegt voorzitter K. Vuursteen van de raad van be stuur van het concern. Vuur steen schat de directe schade veroorzaakt door het terughalen van ongeveer 17 miljoen ex portflesjes uit acht landen op 'enkele tientallen miljoenen guldens'. Heineken heeft direct nadat de terughaalactie vorige week begon een marktonderzoek in vijftien landen opgezet. Uit de eerste resultaten van dat onder zoek blijkt dat consumenten over het algemeen waardering hebben voor de aanpak van de affaire. Ook zeggen Heineken- drinkers dat ze ook in de toe komst het produkt van de Ne derlandse brouwer blijven ko pen. De terughaalactie blijkt grote bekendheid te genieten. Onge veer 88 procent van de onder vraagden in Hongkong, waar ook bier is teruggehaald, was er van op de hoogte. De overgrote meerderheid daar (86 procent) vond dat Heineken de zaak goed had aangepakt, terwijl 93 procent zei het bier te blijven kopen. In Engeland was de be kendheid minder met 70 pro cent, waarvan 91 procent waar dering had voor de aanpak, ter wijl 94 procent het bier zei te blijven kopen. In Nederland - niet getroffen door de affaire - lag de bekendheid op 94 pro cent, waarvan 89 procent de stappen van Heineken positief waardeerde. Vrijwel iedereen - 99 procent - zei het bier te blij ven kopen. Voor voorzitter Vuursteen van de raad van bestuur van het concern reden om te constate ren dat het merk Heineken nau welijks schade heeft opgelopen. Van de directe schade wilde hij gisteren bij de presentatie van de halfjaarcijfers slechts eeri zeer globale raming geven. „We kunnen de consequenties nu Heineken heeft de Vereenigde Glasfabrieken verantwoordelijk gesteld. Of de glasproducent de directe schade en de schade aan het merk daadwerkelijk moet betalen, is nog onduidelijk. Vol gens Vuursteen is dat een zaak van verzekeraars en juristen. Heineken en de glasfabrikant hebben bij de ontwikkeling van de fles nauw samengewerkt. Het aantal klachten van con sumenten is tot nu toe tot twee beperkt gebleven, allebei af komstig van de Canarische Ei landen. Een van de betrokkenen zou de klacht al hebben inge trokken. Bij de ander bleek bij onderzoek dat de maagklachten niet door glas waren veroor zaakt. niet overzien, de directe schade is niet onze eerste zorg, wel het vertrouwen in het merk. We we ten bijvoorbeeld nog niet of we het bier en de flesjes naar Ne derland moeten terughalen of in de betrokken landen kunnen vernietigen. De milièuregels zijn in ieder land anders." De terughaalactie werd on dernomen na de ingebruikna me van een nieuw type export- fles. Bij een op de honderd fles jes bleken bij sluiten of openen glassplinters vrij te komen. De hele partij omvatte 17 miljoen flesjes. Het grootste deel daar van bevond zich nog in maga zijnen. Ongeveer 3,3 miljoen waren al gedistribueerd. Inmid dels zijn er 2,5 miljoen getra ceerd, na een intensieve publi citeitscampagne. Voorzitter K. Vuursteen van de raad van bestuur van Heineken. foto Laatste gesprek van de zomerdag Dit is de laatste aflevering van Het Gesprek van de Zo merdag van dit jaar. Aan staande diosdag kunt u weer een pagina Het Ge sprek van de Dag verwach ten die zoals gewoonlijk drie keer per week verschijnt. De redactie van deze pagina houdt zich vanzelfsprekend aanbevolen voor uw tips en suggesties. U' kunt bellen naar 071-356440 of schrij ven naar Leidsch Dagblad, Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Lelden. AGENDA LEIDEN RUDOLF K De verliezen van het Leidse biotechno logiebedrijf Mogen zijn de eerste helft van dit jaar veel verder opgelopen dan verwacht. Dat is met name veroorzaakt door in Amerika lopende octrooipro cessen en het achterblijven van onder zoeksopdrachten van derden. Het verlies over het eerste half jaai steeg door die tegenvallers van 260.000 gulden in 1992 tot 1.5 miljoen gulden dit jaar. De omzet daalde van drie mil joen gulden tot 2,3 miljoen gulden. Vo rig jaar verwierf Mogen nog 2,2 miljoen gulden aan onderzoeksopdrachten, dat was dit jaar 1,7 miljoen. Begin dit jaar ging Mogen nog uit van groei van het contractonderzoek. De terugval wordt toegeschreven aan de recessie. Het bedrijf verwacht dan ook dat de resultaten over heel 1993 fors zullen achterblijven bij die van vo rig jaar toen een verlies van 922.668 gulden werd geleden. Directeur A. Breure sprak in het voorjaar nog de verwachting uit dat Mogen in 1994 of 1995 uit de aanloopverliezen zou ra ken. Die verwachting wankelt nu, maar is nog niet bijgesteld. Mogen is nog steeds van plan om dit jaar 400.000 nieuwe aandelen uit te ge ven, maar wacht volgens Breure op een geschikt moment. Het bedrijf dat nu nog genoteerd staat op de incourante markt, wil dan ook notering op de pa- rallelmarkt aanvragen. De extra verlie zen zijn nog geen aanleiding tot ingrij pen bij het bedrijf dat 70 werknemers telt. Breure: „We werken al in een heel strak keurslijf. Als we dan snijden in onderzoeksprogramma's stellen we onze toekomst in de waagschaal. En ik Mogen richt zich op genetische aan passing van landbouwgewassen. Het bedrijf kwam begin dit jaar in het nieuws door de ontwikkeling van een tomatenplant die resistent is tegen de schimmel fusarium. Een doorbraak waar Mogen grote commerciële ver wachtingen van heeft. Nu is Mogen volgens directeur Broere in de Verenig de Staten verstrikt in een duur proces. Het gaat daarbij om een 'interference- procedure' waaruit moet blijken welk bedrijf recht heeft op bepaalde octrooi en. Bij het proces zijn behalve Mogen nog drie andere ondernemingen be trokken. Voor Mogen gaat het om een al eerder verleend octrooi, voor de drie anderen om aanvragen. Breure zegt dat Mogen het liefst snel tot een schik king komt over het gebruik van het oc trooi, liever dan het jarenlang voeren van processen. Omdat octrooi-aanvra gen geheim zijn, wil Breure niet zeggen of de schimmel-resistente tomaat inzet van de procedure is. Ook de kosten van de procedure zijn nog niet vastgesteld. Alphen Musician's Paradise bij Jongerencen- n Madonna, aanvang 20 00 uur. Klaverjas- en sjoelavond brj Tamarco in het clubgebouw aan de Splinter- laan 89a, aanvang 20.00 uur. Competitieviswedstrijd voor de jeugd, org. HSV De Sportvisser, Leidsevaart, vistijd van 18.45 tot 20.15 uur. ZATERDAG 4 SEPTEMBER Leiden Opening van het seizoen bij Jonge rencentrum 't Stathuys, Breestraat 19, optreden van Rikkert Meihof, de popgroep June en theatergezelschap Galais, aanvang 21.00 uur Uiderdorp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14