Uittocht bedrijven Leiderdorp dreigt Leiderdorp kan goedkoop zappen 'Kinderen zijn nog eerlijk, net als dieren' Regio Mini-containers raken zoek in Zoeterwoude Oegstgeest haalt zestig vluchtelingen binnen Voor de bakkers is de markt een hard gelag Ook deze bestelbus huur je bij VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 5. plv -chef janet van d Snelheidscontroles in Leiderdorp leiderdorp» Op drie plaatsen in Leiderdorp is gisteren een snel heidscontrole gehouden. Op de Achthovenerweg reden acht van de 147 automobilisten te hard, op de Van der Valk Boumanweg en de Persant Snoepweg kregen van de respectievelijk 249 en 557 passanten er 46 een proces-verbaal. De hoogst gemeten snelheid was 95 kilometer. Bromfietser kneust arm en been leiderdorp» Een 19-jarige bromfietser uit Leiderdorp is gister middag gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. De au to, bestuurd door een 64-jarige Leiderdorper, kwam van een be drijfsterrein aan de Zijldijk. Toen hij het fietspad overstak, reed hij de bromfietser aan. Deze liep bij de botsing een gekneusde arm en been op. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den vervoerd. Uitzet uit kelderbox gestolen leiderdorp» Uit een kelderbox aan de Wilddreef in Leiderdorp zijn gisteren 15 dozen met huishoudelijke artikelen gestolen. De dader heeft de deur van de berging opengebroken en de dozen, die een deel van de uitzet van de bewoner bevatte, meegeno men. Vandalen 'bezoeken' bedrijfspand zoeterwoude-runpukDiverse ruiten van een leegstaand bedrijfs pand aan de Produktieweg in Zoeterwoude-Rijndijk zijn gister nacht ingegooid. In het gebouw werd tevens schade aangericht in het toiletblok. Er werden toiletpotten en fonteintjes vernield. Autokrakers slaan toe in Oegstgeest Bij de politie van Oegstgeest zijn gisteren in de loop van de dag zes meldingen diefstallen uit au In de meeste gevallen betrof het audio-apparatuur. Uit een bestelauto zijn twee boormachines meegenomen. De auto's stonden aan de Martinus Nijhofflaan, Simon Vestdijklaan, Kleyn Proffijt- laan, Erasmuslaan en de An ton van Duinkerkenlaan. Ondernemers klagen over gebrek aan industrieterrein Bende na inbraak gemeentekantoor Inbrekers hebben woensdag nacht een grote ravage aange richt in het kantoortje van de af deling groen van de gemeente Voorschoten aan de Prins Bern- hardlaan. Medewerkers ontdek ten gisterochtend bij aankómst dat kasten waren opengebroken en spullen omvergegooid. Ook stonden er lege bierflesjes. Uit een kast was een een bedrag van een paar honderd gulden verdwenen, dat was opgehaald voor een jubilerende collega. De inbrekers moeten volgens de politie over het buitenhek zijn geklommen. Ze kwamen bin nen door een raam te verwijde ren en een deur uit te breken. Binnen drie jaar moet er zeker 3,5 hectare bedrijfsterrein bij komen in Leiderdorp. Als dit niet gebeurt ontvluchten na Felicitas nog meer bedrijven de gemeente. Bijna de helft van de zeventig Leiderdorpse firma's in de indus triële, installatie- en bouwsector kampt met ruimtege brekvoor noodzakelijke uitbreidingen. drijven bij die hun heil eventu eel buiten Leiderdorp willen zoeken omdat ze binnen de ge meente geen alternatief zien. Eerder dit jaar besloot de direc tie van het produktpromotie- bedrijf Felicitas van Leiderdorp naar Alphen te verhuizen toen in de gemeente onvoldoende alternatieven voorhanden ble ken. Volgens de Kamer en de LOV is uitbreiding van bedrijfsterrein dan ook hard nodig. In totaal zou zo'n zeven tot tien hectare extra grond beschikbaar moe ten komen, zo menen de onder nemers. De helft daarvan moet zelfs binnen drie jaar worden gerealiseerd. De belangenverenigingen hebben nog meer noten op hun zang. Als de uitbreidende be drijven ook werkelijk verhuizen naar een nieuw industrieterrein, Dit blijkt uit een peiling die de Kamer van Koophandel en de Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV) hebben ge houden onder de plaatselijke bedrijven. De resultaten staan in een rapport dat inmiddels is uitgereikt aan interim-burge meester J. de Bruin en wethou der C. Huigen. Het water staat de Leider dorpse ondernemers tot aan de lippen. Van de zeventig aange schreven firma's reageerde 66 procent, waarvan 43 procent aangaf problemen te hebben met de krappe bedrijfsruimte. En 29 bedrijven (circa 32 pro cent) geven aan zelfs verhuis plannen te hebben. Volgens woordvoerder C. Broeksma van de Kamer van Koophandel zitten daar ook be- moet de achtergelaten grond zo veel mogelijk worden gereser veerd voor startende bedrijven of naburige firma's die in de toekomst misschien willen uit breiden, zo vinden ze. Het rapport met de wensen lijst is deze week overhandigd aan burgemeester J. de Bruin en wethouder C. Huigen (econo mische zaken/WD). Hen is dringend gevraagd binnen drie weken met een reactie te ko- Het is niet de eerste keer dat Leiderdorpse ondernemingen en gemeente praten over het gebrek aan bedrijfsterrein. Ook in het verleden zijn de nodige noodkreten geslaakt over de be perkte ruimte. „Naar aanleiding daarvan vroegen B en W ons de wensen en klachten wat speci fieker te duiden. Dat hebben we met dit rapport gedaan in de hoop dat er snel iets gebeurt", aldus Broeksma. Het college wil in dit stadium nog geen uitsprwaken doen over het rapport. „De wethou der heeft nog geen tijd gehad om het in te zien", zo meldt een voorlichter op het Leiderdorpse gemeentehuis. De gemeente Leiderdorp wil haar kabelap- paratuur voor een half miljoen gulden aan passen. Met nieuwe versterkers kunnen alle vijftien nieuwe televisiezenders worden doorgegeven die het regionale kabelnet vanaf 1 oktober in de aanbieding heeft. Abonnees betalen hiervoor maandelijks iets meer dan twee gulden extra. Hiermee blij ven de Leiderdorpse kabeltarieven een van de laagsten in de regio. De gemeente Leiderdorp heeft een on derzoek gedaan naar de technische staat van de groeps- en eindversterkers die ze ge bruikt om de televisiesignalen door te ge ven. Met de huidige apparatuur zijn moei teloos de nu aangeboden programma's te behappen. Er komen pas problemen als het aantal frequenties wordt uitgebreid. Voor elke zender meer moeten in de toekomst dure aanpassingen worden gepleegd. Daarom wil het college de zaken meteen goed aanpakken en de versterkers vervan gen door zwaardere apparatuur. De vervan ging vergt een investering van maximaal 5,1 ton. Voor dit bedrag kan worden geput uit de reserves die de Centrale Antenne Inrich ting (CAI) in de loop van de jaren heeft op gebouwd. Het spaarpotje is na deze investering wel leeg. Om over een aantal jaren opnieuw te kunnen investeren in nieuwe apparatuur („De ontwikkelingen gaan snel") wil de ge meente een nieuw reservepotje kweken. Dat gebeurt door de abonnementstarieven te verhogen met 2,17 gulden per maand tot 8,08 gulden. Toch gaat een aantal kabelabonnees maandelijks minder betalen voor de aan sluiting. Het gaat hier om duizenden men sen die de installatie in hun woning inder tijd niet hebben gekocht, maar gehuurd. Zij betaalden jarenlang een bedrag van ruim zes gulden per maand installatiehuur. Deze verplichting vervalt per 1 januari 1994. „Ze hebben de investering inmiddels wel terug betaald", aldus wethouder C. Huigen (fi nanciën). Met ingang van volgend jaar be staan de kosten voor iedere Leiderdorper dus alleen nog uit het signaalabonnement, Buma-tarieven en BTW: 8,08 gulden. Leiderdorpse televisiekijkers kunnen waarschijnlijk vanaf 1 januari 1994 profite ren van het ruimere zenderaanbod. De pro gramma's zijn weliswaar al vanaf 1 oktober aanstaande beschikbaar, maar het vergt een aantal maanden om de technische aanpas singen rónd te maken. Het nieuwe aanbod bestaat uit alle pro gramma's die nu al worden doorgegeven, plus: Public Channel, TV+, France 2, Euro- news, Filmnet 2, Holland Advertising (een commerciële kabelkrant), het zogeheten matrixbeeld waarop in kleine hokjes alle zenders worden getoond, Discovery Chan nel, Eurostep, Cartoon Network, Chirldren Network, TVE International, RAI Uno, het Arabische MBC, en de Turkse zender TRT International. RTL 5 komt in ieder geval op de kabel, en waarschijnlijk al vanaf 1 oktober. „Daarvoor hadden we al ruimte gereserveerd", aldus Huigen. z eterwoude brenda filippo In de gemeente Zoeterwoude raken elke maand gemiddeld zo'n vier mini-containers zoek. Dat bleek gisteravond tijdens de raadscommissie grondgebied. Sinds november 1991 zamelt de gemeente afval gescheiden in. Negentig containers zijn inmid dels spoorloos verdwenen. Aan gezien deze verdwijningen flink op de voorraad hebben inge hakt, wil de gemeente tweehon derd nieuwe afvalbakken aan schaffen. Kosten: ruim 27.500 gulden. Hoewel de aanwezige com missieleden instemden met het voorstel om het benodigde geld beschikbaar te stellen, waren zij zeer ontevreden over de gang van zaken. „Die containers heb ben een levensduur van twaalf jaar. Als het zo doorgaat, kun nen we nieuwe bakken blijven aanschaffen", voorzag R. de Lange van Progressief Zoeter woude. Haar voorstel om de ge bruiker te laten betalen als hij zijn groene of grijze bak kwijt raakt, bleek echter niet haal baar. De gemeenteraad heeft immers in het verleden besloten de bakken gratis ter beschikking te stellen. J.J.M. van der Salm (CDA) zag een mogelijke oplossing in een strengere naleving van het tijds bestek waarbinnen de contai ners op de straat mogen staan. „Op woensdag worden de con tainers geleegd, maar ze staan vaak donderdag ook nog od straat. Ja, en dan raken ze wel eerder zoek", meende Van der Salm. Maar om nu speciaal ie mand op pad te sturen om dat te controleren, leek wethouder A. Ringersma wat vergezocht. WD'er H. van der Kooi vroeg zich af hoe zo veel mini-contai ners zoek kunnen raken. „Zulke bakken steek je niet even gauw in je broekzak. Als ze weg wor den gehaald, moet dat toch op vallen?" Blijkbaar niet, want de gemeente kan heel moeilijk achterhalen waar de bakken blijven, aldus Ringersma. „Ze worden gestolen, verdwijnen in de sloot, staan vol met bloemen in de achtertuin of ze verdwij nen in de vuilniswagen door een foutje van de ophaal dienst", aldus de wethouder. Vooral het laatste is bij de intro ductie van het nieuwe ophaal- systeem veel voorgekomen. De gemeente heeft daarvoor bij de Leidse Reinigingsdienst een re kening van ruim 4000 gulden ingediend. Ten slotte overtuigde Ringers ma de aanwezigen ervan dat dit een van de bijverschijnselen is van de invoering van een nieuw systeem. „Sommige mensen kunnen zulke bakken op wielen nog wel voor andere zaken ge bruiken", stelde Ringersma. Maar hij verwacht dat dit 'be drijfsrisico' in de toekomst zal afnemen. „Op 1 januari 1994 moet elke gemeente afval ge scheiden inzamelen. Tegen die tijd zijn de bakkenverzamelaars wel verzadigd." Oegstgeest slaagt er waarschijn lijk binnen een half jaar in om zestig asielzoekers en mensen met een vluchtelingenstatus on derdak te bieden. Dat betekent dat de gemeente voldoet aan de wens van het ministerie om per duizend inwoners drie asielzoe kers onderdak te bieden. Na de gemeenteraadsverkiezingen had het college van B en W zich ook voorgenomen binnen vier jaar 55 tot 60 asielzoekers bin nen te halen. „Ik denk wel dat we dat halen", voorspelt wet houder Ton Kohlbeck (PvdA- welzijn) met enige triomf. Nog vijf of zes woningen erbij en Kohlbeck kan de zelfgestelde eis vervullen. Vier woningen heeft hij al in het vooruitzicht. In ruil voor de financiële bijdra ge van de gemeente voor de bouw van 70 sociale huurwo ningen in de Morsebelpolder, stelt woningbouwvereniging Buitenlust vier woningen be schikbaar. Daarnaast heeft Oegstgeest de particuiiere be leggers verzocht een woning af te staan. Beheerder kinderboerderij Voorschoten viert dubbel jubileum Gitaren gestolen oegstgeest Zes gitaren zijn gisteren gesto len uit het pand van de Stich ting Curium aan de Endegecs- terstraatweg in Oegstgeest. De inbrekers kwamen binnen door een ruitje boven de ingangsdeur in te slaan. De muziekinstru menten hebben een totale waarde van 5000 gulden. VRUETUD Klaverjassen .Drumfanfare Tamarco houdt vandaag, vrijdag 3 september, en zondag 5 september een kla verjas- en sjoelavond. De aan vang is 20.00 uur in het clubge bouw aan de Splinterlaan 89a. Deelname kost drie gulden. Drukte op eerste 'grote' minimarkt in Zoeterwoude-Dorp voorschoten peter te lintel hekkert Met een bezem in de hand loopt Voorschotenaar Arie van Elswijk over het tegelpad voor de varkensstal. Hij lojkt uit over het grasveld voor hem, waar geiten, kippen, pauwen, hoen ders en natuurlijk herten rond scharrelen. Enkele bomen, wat heuveltjes en een vijvertje sieren het parkje, dat omringd is door een twee meter hoog hekwerk. Achter hem wroeten zeker tien jonge biggen in een grote bak modder, terwijl moe der varken haar behoefte doet. Al vijfentwintig jaar werkt de 54-jarige Van Elswijk bij de ge meente, waar hij zorgt voor het onderhoud van verschillende wijken. Daarnaast is hij ook al vijftien jaar actief als beheerder van het hertenkamp bij Station Voorschoten. Voor zijn werkge ver reden genoeg om een feestje te geven. In het cultureel cen trum in Voorschoten viert Van Elswijk vandaag zijn jubileum, tijdens een receptie van 17.00 tot 18.00 uur. „Misschien had ik eigenlijk wel boer moeten worden", ver zucht Arie. „Tegenwoordig gaan een heleboel mensen terug naar de natuur, op bezoek bij een boerderij of zo. Dat moet ook wel, als je toch ziet hoe weinig natuur kinderen in de grote ste den zien." Maar niet alleen in de natuur voelt de Voorschotenaar zich thuis. Hij vindt het ook heel prettig als hij andere mensen kan helpen. Zo is hij samen met zijn vrouw regelmatig in de weer voor het Rode Kruis. „Dan gaan we bijvoorbeeld met oude mensen een avondje kaarten of nemen we hier verblijvende vluchtelingen een dagje mee naar Diergaarde Blijdorp. Zo vul je je leven in", merkt hij nuchter op. Ook is Arie meegeweest op een vakantieweek voor gehan dicapten in Valkenburg. „Heer- Arie van Elswijk aan het werk op de kinderboerderij in Voorschoten. Kinderen mogen helpen, maar brood ge ven is er niet bij. De kans is dan groot dat ze door de geiten onder de voet worden gelopen. FOTO HIELCO KUIPERS lijk is dat hé, achter zo'n rolstoel lopen. Die mensen hebben dan zoveel plezier. Alleen als je dan een week lang met zo'n jongen van een jaar of zevenentwintig op stap geweest bent, dan staat bij het afscheid het huilen je na der dan het lachen", aldus Arie. „Zulke mensen hebben altijd pijn, maar ze blijven lachen. Als ik dan zie dat sommige mensen ruzie maken om een duppie...'' Het hertenkamp bestaat al vanaf 1958. Ongeveer twintig jaar na de oprichting werd een oud-collega van Arie beheerder van het kamp. Hij kwam er na een jaar achter, dat hij wel wat hulp kon gebruiken. Daar was aanvankelijk weinig animo voor, maar Arie zag het wel zit ten en zo komt het dat sinds dien beide mannen de boel on derhouden. Eerlijk „Het leukst vind ik de kinderen die hier komen. Ze fietsen vaak voorbij het hek en als ze me dan zien staan roepen ze: Hé boer Arie, of gewoon Arie." Zijn ogen beginnen te glinsteren als hij er aan denkt. „In hun ogen ben ik heel wat, want ik verzorg die beesten. Kinderen zijn nog eer lijk, net als dieren." „Ik maak ook vaak geintjes met ze. Zo waren er laatst vier meisjes die een ganzeëi gevon den hadden. In hun kleine han den is dat natuurlijk een enorm ei. Ik maakte ze wijs, dat ik in Wassenaar ooit een gorilla op twee nog veel grotere eieren had zien zitten. De drie groot sten keken me met grote ogen aan, maar de kleinste zei tegen haar vriendinnen: Volgens mij is hij gek, apen leggen helemaal geen eieren. Geweldig!" Kinderen mogen eigenlijk al les op de kinderboerderij. Zo mogen alle konijnen uit hun hokken, zodat de kinderen ze kunnen vasthouden of aaien. Ook kunnen ze 's middags de dieren voeren. Maar ze krijgen geen brood om aan de beesten te geven. Die reageren volgens de beheerder namelijk zo en thousiast, dat het gemakkelijk kan gebeuren dat een kind wordt bedolven onder de gei ten. „Ze steken ook hun vinger tjes wel eens in de mond van een geit als ze die eten geven, dan moet ik er even een pleis tertje op doen." Een man vraagt vanachter de ingang of hij met zijn zoontje even naar binnen mag. On danks dat het kampje nog nie; voor publiek geopend is laat Arie hem erin. „Ach", zegt hij, ik neem het niet zo nauw met die openingstijden." Auto- en Motorverhuur MultiRerrt (xmi-Zy /utrrn <00- Het parkeerplaatsje is veran derd in een knus en druk dorps pleintje. In het midden staan bezoekers van de markt gemoe delijk met elkaar te praten. „Het is toch hartstikke leuk", roept een vrouw enthousiast. De markt in Zoeterwoude- Dorp werd gisteren voor het eerst in uitgebreide vorm ge houden. Er stonden acht kra men. Het hadden er tien moe ten zijn, net als op de markt in Zoeterwoude-Rijndijk, maar een standhouder was op vakan tie en komt volgende week en een handelaar in dierenbeno digdheden liet het op het laatste moment definitief afweten. Niet iedereen is gelukkig met de nieuwe opzet. Sommige plaatselijke winkeliers vrezen concurrentie. Trouwe klanten leven met hen mee. Deze me vrouw niet. Ze vindt het jammer dat de markt lang door bepaal de winkeliers is tegengehouden. Nu de markt er dan is, mogen er voor haar best meer kramen bij. „In Voorschoten heb je zo'n leuk marktje. Daar staat ook een kraam met schoenen. Dat zou voor hier ook leuk zijn." Een andere bezoekster van de markt vindt het ook een gezellige boel. Toch mist ze iets. „De kraam met dierenbenodigdheden. Ik dacht eigenlijk dat die er zou komen." En een kraam met 'van die aparte dingetjes', zoals op de Albert Cuyp in Amster dam. „Dat zou leuk zijn." Een kennisje brengt haar terug in de werkelijkheid. „Ja, de Albert Cuyp! Amsterdam kun je toch niet met Zoeterwoude vergelij ken! Die markt is wel tien keer zo groot", weet ze. Op de eerste grote mini-markt in Zoeterwoude-Dorp stonden gisteren geen tien, maar acht kramen. FOTO HIELCO KUIPERS Voor de niet-Zoeterwoude- naar is het even zoeken naar het nieuwe marktje in het dorps centrum. Vanaf de Bouwdijk straat is weliswaar een viskraam te zien, maar daar lijkt alles mee gezegd. Op het parkeerterreintje achter de viskraam blijken ech ter nog zeven kramen te staan. Op deze eerste marktdag is het een drukte van belang. Vooral bij de brood- en koekkraam staan de mensen rijendik. Groenteboer J. Hulsbos, die be halve een kraam ook een winkel heeft in het dorp, moet nog zien of de markt een succes wordt. „Vandaag is het druk, omdat er veel publiciteit aan is gegeven. Je moet nog maar afwachten of het zo blijft." Hulsbos kwam zonder problemen in aanmer king voor een van de tien be schikbare plaatsen. Er waren wel 57 mensen die een kraam wilden, weet hij. Hulsbos kreeg voorrang omdat hij al negen jaar met een kraam aan 't Wa tertje had gestaan. Een echte marktkoopman voelt hij zich niet. „Ik doe het alleen maar om de concurrentie weg te hou den." Voor sommige andere winke liers is het zuur, vindt hij. Zo moesten de bakkers in het dorp toezien hoe iemand van buiten af met een broodkraam op de markt staat. „Voor de bakkers en voor de bloemenzaak is het een hard gelag, deze markt", al dus Hulsbos. Een bezoekster van de markt kijkt met een afkeurende blik in het rond. „Ik denk er het mijne van", zegt ze. „Het is toch ner gens voor nodig, die markt. Het gaat ten koste van de winkeliers. Er zijn hier al twee bakkers, waarom dan die broodkraam?" De vrouw is niet van plan om ooit op het marktje haar bood schappen te halen. Al is ze niet tegen elke kraam. „Kramen met sieraden of dierenbenodighe- den, die kunnen wel. Daarvan ondervinden de winkeliers geen schade. Maar verder, nee, ik blijf bij mijn eigen bakker en kaasboer."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13