'New Age-therapie vaak schadelijk' Kerk Samenleving Kerken verlegen om opslag hulpgoederen Herstel toren Dorpskerk dringend noodzakelijk VRIJDAG 3SEPTEMBER 1993 12 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. O BUITENLAND KORT Dominee Hans Stolp IKON) heeft spijt van zijn vorige boek China China heeft curiekardinaal Roger Etchegaray uitgeno digd voor een bezoek aan het land. Dit heeft het Vati- caan gisteren bekend ge maakt. De Franse kardinaal, hoofd van de pauselijke commissie lustitia et Pax (gerechtigheid en vrede), zal komend weekeinde een sportmanifestatie bijwonen en gesprekken met rege ringsvertegenwoordigers hebben. Mgr. Etchegaray is de hoogste vertegenwoordi ger van het Valicaan die China bezoekt nadat de corpmunisten er in 1949 de macht overnamen. Etchegaray, de 'crisisam bassadeurvan het Vati- caan, bracht in februari van dit jaar een bezoek aan Vietnam, waar de RK Kerk sinds de communistische machtsovername in 1975 Onder moeilijke omstandig heden leeft. Vorige maand Het China weten bereid te 2ijn tot verbetering van de betrekkingen met het Vati- eaan. Een betere relatie is volgens het ministerie van buitenlandse zaken moge lijk als het Vaticaan de di plomatieke betrekkingen met Taiwan verbreekt en zich onthoudt van in menging in de interne za ken van China. Het minis terie reageerde op berich ten dat China met het Vati caan overlegt over normali sering van de betrekkingen. Japanse keizer De Japanse keizer Akihito zal vandaag aan het begin van zijn bezoek aan Europa een ontmoeting hebben met paus Johannes Paulus II. Het is de eerste keer dat een lapanse keizer het hoofd van de Rooms-Ka- tholieke Kerk bezoekt. De woordvoerder van de paus zei gisteren dat het gaat om een privé-ontmoeting in het zomerverblijf van de paus. Akihito, voor het eerst sinds zijn kroning in 1990 op reis in Europa, bezoekt verder samen met keizerin Michiko Italië, België en Duitsland. Sekte De politie in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires heeft woensdag bij huiszoe kingen in zeven woningen 160 kinderen bevrijd en dertig volwassen leden ge arresteerd van de sekte •Kinderen van God'. Vol gens deze uit de Verenigde Staten afkomstige sekte was het heil te verkrijgen door het bedrijven van vrije lief de. waarbij de kinderen niet werden gespaard. De sekte leden zullen onder meer worden vervolgd wegens ontvoering, het schenden van de rechten van de kin deren en afpersing. Volgens de eerste verklaringen zijn de kinderen op een afschu welijke wijze seksueel mis bruikt, aldus rechter Carlos Villafuerte. Moskee De Zweedse politie heeft gisteren drie tieners opge pakt die ervan worden ver dacht vorige maand een moskee in het westen van het land in brand te hebben gestoken uit protest tegen het soepele immigratiebe leid. Aanklager Thomas Wennerstrand zei dat de verdachten lid waren van een racistische organisatie. Bij de brand raakte nie mand gewond. De schade was echter groot. Veel van wat zich aandient als New Age-hulpverlening is volgens ds. Hans Stolp 'ondeskundig en schadelijk'. „Dikwijls wordt de vrijheid en de eigen verantwoordelijk heid van de hulpzoekende aangetast", aldus de radiopas tor in zijn nieuwe boekje 'Bij nader inzien'. Daarin corri geert hij zijn vorige boek, 'Nu de engelen zijn terugge keerd'. baarn gpd Stolp schrijft het te betreuren dat hij zich in zijn vorige, ge ruchtmakende boek zo onver deeld positief heeft uitgelaten over geestesverschijningen. Hij is tot het inzicht gekomen dat niet alle verschijningen het pre dikaat engel verdienen. Hij wil dan ook niet dat er van 'Nu de engelen zijn teruggekeerd' een herdruk verschijnt. In 'Bij nader inzien' (uitgave van Ten Have, Baarn) legt Stolp verantwoording af van zijn 'wei nig kritische' benadering. Hij dacht, schrijft hij, zo de brug tussen het geloof en die ver schijningen gevonden te heb ben. Ook nu twijfelt Stolp nog niet aan geestesverschijningen, waarover anderen zo meewarig doen. Wel onderscheidt hij nu goede en kwade machten. In de categorie 'verkeerd' val len volgens Stolp verschijningen en stemmen die je dingen dwingend opleggen of je angst wekkende voorspellingen doen. „Wanneer ons verschijningen overkomen lijkt het mij van groot belang om te leren onder scheiden tussen die ervaringen die ons goed doen en diegene die ons geen goed doen", raadt Stolp de lezers aan. In het tweede deel van zijn boekje behandelt Stolp de New Age-hulpverlening. Na veel ge sprekken met mensen die zich tot deze vorm van hulpverle ning hadden gewend, is hij ook op dat punt zeer kritisch is ge worden. Volgens Stolp kunnen veel New Age-hulpverleners hun eigen hulp niet relativeren en kennen zij hun krachten niet. Op zich juicht Stolp, oud-zie kenhuispastor, het toe dat de New Age-therapeuten aandacht hebben voor heel de mens. „Dit houdt echter wel het gevaar in dat de noodzakelijke afstand soms niet bewaard wordt. Ie dereen die zich in opperste ver warring tot een ander wendt om hulp, heeft als vanzelf de nei ging om zich afhankelijk te ma ken van die ander." Stolp heeft de indruk dat veel New Age-hulpverleners te wei nig afweten van de menselijke brenda filippo De kerken van Zoeterwoude-Dorp zitten dringend verlegen om opslagruimte voor goederen die naar mensen in Oost-Europa gaan. Volgens voorzitter K. Baart van de 'Diakonale Werkgroep', waarin de rk-paro- chies St. Jan's Onthoofding en de Christus Dienaarkerk en de plaatselijke hervormde gemeente samenwerken, zijn de bestaande adressen inmiddels 'stampvol'. Dat is een probleem, aangezien de Zoeterwoudse ker ken op zaterdag 11 september opnieuw een grote inzamelingsactie houden. Vrijwilligers komen 's middags tussen twaalf en twee uur langs de deuren om za ken als kleding, schoenen, dekens, wasmid delen, geconserveerd voedsel en zeep op te halen. De Zoeterwoudse werkgroep zamelt deze goederen in voor de organisaties 'Mensen in Nood' en 'Dorkas'. De ervaring leert echter dat de werkgroep het hele jaar door goederen aangeboden krijgt, die ergens opgeslagen moeten wor den. Volgens Baart kunnen mensen zelf met beide organisaties regelen hoe vaak zij de spullen komen ophalen. De opbrengst van de komende actie gaat naar ziekenhuizen, bejaardenoorden en weeshuizen in Oost-Europa. Maar de giften kunnen ook belanden bij daklozen en vluchtelingen uit het voormalig Joegoslavië. Dit is de tweede keer dat de kerken een ge- zamelijke inzamelingsactie organiseren. Vorig jaar verzamelden vrijwilligers in twee uur tijd tien ton kleding en een ton aan an dere goederen, vertelt Baart. Hoewel de werkgroep sinds 1990 ook re gelmatig spullen aflevert bij bewoners van de Poolse dorpjes Zbarzewo en Niechlod, is de aandacht niet alleen gericht op Oost-Eu ropa. Volgens Baart willen de kerken 'in springen op noodkreten uit de hele wereld'. „Morgen kan dat Somalië zijn, of Mozambi que. Als we ergens een steentje kunnen bij dragen, zullen we dat zeker doen." voorschoten De toren van de Dorpskerk aan het Kerkplein in Voorschoten moet voor minstens zes ton worden gerenoveerd. Als niet snel wordt ingegrepen, ontstaan er ge vaarlijke situaties. Inmiddels is in het kerkge bouw al schade ontstaan door afbrokkelend gesteente uit de toren, waarvan het voeg werk in zeer slechte staat verkeert. De ge meente Voorschoten is eigenaar van de to ren, het kerkgebouw is van de hervormde ge meente. Voorschoten moet zelf opdraaien voor de kosten van herstel van de toren. Volgens wethouder F. ten Have (CDA/financiën) is het niet verantwoord om de aanvraag voor rijkssubsidie af te wachten, die Voorschoten heeft ingediend. „Het kan misschien wel tot 2013 duren voordat we daarvoor in aanmer king komen." Het college komt volgende maand met een voorstel aan de gemeente raad voor de voorfinanciering van de kostba re renovatie. foto wim dijkman psyche en ziel. „Het is geen uit zondering dat men zich vestigt als New Age-therapeut, of welke andere naam men daarvoor ook gebruikt, na drie cursussen te hebben gevolgd die ieder maar drie dagdelen duren." Controle is er niet of nauwelijks, weet Stolp. Stolp dringt bij de therapeu ten aan op zelfkénnis. Hij weet dat dit bij een aantal tegen do vemansoren is gezegd, omdat sommigen niet zozeer uitgaan van een opleiding, maar van het feit dat 'de eigenlijke leiding van wat er gebeurt tussen henzelf en de mensen aan wie zij hulp bieden in handen ligt van wat men dan de geestelijke wereld noemt'. Leerhuis Noordwijk begint winterseizoen noordwijk» Het Leerhuis Noordwijk begint op 7 oktober het winterseizoen 1993/1994 met een serie van tien bijeenkomsten. Als eerste inleider is uitgenodigd mr. R.A. Levisson, oud-voorzitter van de Liberale Joodse Gemeente in Den Haag. Hij spreek over het thema: 'Het jodendom: maxi mum aan openbaring en mini mum aan interpretatie?' Hoogleraar theologie prof. B. Hemelsoet van de Katholieke Hogeschool bespreekt vervol gens op 21 oktober het boek 'Galaten' en op 4 november staat het boek 'Prediker' cen traal in de inleiding van de emeritus-predikant en -hoogle raar prof. J. van Goudoever. He melsoet houdt op 18 november een verhandeling over de evan gelist Marcus. De geschiedenis van het Zio nisme wordt op 2 december be sproken door dr. B. Evers-Em- den. Mevr. H. van 't Hooft be steed twee weken later aan dacht aan de plaats van Noach in de Tenach. Levisson spreekt op 13 januari 1994 over 'Kaïn en Abel'. De serie wordt afgesloten met verhandelingen over 'Da vid', 'De gelijkenis van de on rechtvaardige pachters en het boek Daniël. Voor meer informatie of op gave kan contact worden opge nomen met C. Lindhout, Gooweg 13 in Noordwijk (tele foonnummer 01719-14016). 'Startdag' Meerburg zoeterwoude De rooms-katholieke Meer burg-parochie in Zoeterwoude- Rijndijk houdt morgen een 'Startdag' om het nieuwe sei zoen in te luiden. Op het par keerterrein achter de kerk wordt een activiteitenprogramma af gewerkt. Het programma wordt ge opend met een fietspuzzeltocht van ongeveer 30 kilometer. Deelnemers kunnen van 9.30 tot 11.00 uur bij de kerk aan de tocht beginnen. Om 13.00 uur wordt vervolgens een braderie geopend, met onder meer de monstraties van ambachten en (creatieve) technieken. Om 14.00 uur is er een kindervoor stelling met muzikale clowns in de kerk, terwijl op het plein om 14.30 en 15.30 uur volksdans- demonstraties en karaoke-voor- stellen worden afgewerkt. Een feestelijke mis met het jongerenkoor luidt om 19.00 uur het avondprogramma in, met aansluitend vanaf 20.00 uur een feestavond in een tent. De opbrengst van de Startdag gaat naar een Pools kindertehuis. HET WEER Weerbeeld levendiger Het monotone weertype, waarbij steeds maar opnieuw wolkenvelden van de Noordzee het kustgebied binnendreven, loopt vandaag ten einde dankzij een polair front uit he{ noorden. Donderdag was het weer zo'n lusteloze dag, waarbij het laaghangende wolkendek voor een sombere sfeer zorgde. De at mosfeer leek, zoals wel vaker in de voorbije weken, ingedommeld; eni ge actie in de vorm van wind en re gen ontbrak en de temperatuur van 17 graden bracht weinig verande ring in het te koele regime van de laatste tijd. Toch vordert de herfst gestaag, niet alleen hier ter plaatse, maar ook zuidelijker in Europa. Landen als Duitsland, Oostenrijk en Hongarije beleven ook een erg fris tijdperk, bovendien is het er natter dan bij ons. In de landen rond de Middel landse Zee is het weliswaar puik vakantieweer, maar het tropenweer gedurende juli en augustus met waarden boven 35 graden zien we nog maar in een beperkt gebied van Spanje terug. In de meeste Zuideuropese landen ligt het kwik op een meer aangenaam niveau van 25-30 graden. Richten we on ze blik naar het noorden, dan is de afkoeling opvallender. In Lapland wordt de 10-gradengrensal niet meer gehaald. Achter een koufront, dat vandaag van noord naar zuid over Neder land trok, zijn we in lucht terecht gekomen die linea recta uit het poolgebied afkomstig is. In deze streken, de zeegebieden rond Nova Zembla en Spitsbergen vriest het in dit jaargetijde nog maar licht. De luchtmassa, die langs Noorwegen en de Noordzee over relatief veel warmer zeewater strijkt, wordt flink aangewarmd en bereikt onze kust met een temperatuur van 13 a 15 graden. De polaire luchtsoort is herkenbaar aan de zuivere, heldere lucht, waartegen stapelwolken fel afsteken. Soms valt er een gure bui, tussendoor is er zon. Ondanks het frisse weer is het weerbeeld er minder grauw en levendiger op ge worden. Later in het weekeinde zwakt de noordelijke stroming af en vooral zondagnacht kan flink koud wor den in de heldere, tot rust geko men atmosfeer. Begin volgende week lijkt er ruimte te komen voor een warmer intermezzo als de wind naar zuid of zuidoost draait. Daar bij wordt ook de buienaanvoer van de Noordzee afgesneden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland. Schotland, wisselend bewolkt e gelijk een bui. Elders voor al 's middags flinke zonni ge perioden. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Maxima rond 16 gra den m Schotland en langs de Noordzeekust en onge veer 19 in Ierland, Enge- Midden-Frank- nige perioden Noord rijk: - In het noorden en noord oosten vandaag tijdelijk meer bewolking en in de Vogezen en Jura kans op een bui. Verder flinke en droog. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur 17 graden in het noorden en langs i het Centraal Massief. Portugal en Madeira: Portugal: Droog, vandaag nog enkele morgen zonnig. Langs de i wolkenvel- jn. Maximumtempera tuur van ongeveer 22 graden langs de westkust tot ruim 30 graden in het bin nenland. Madeira: Perioden met ?on, ook enkele wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur rond 26 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Zonnig, vooral in het zuiden ook enkele wolkenvelden. In het binnenland een kleine kans op een lokale onweers bui. In het binnenland maxima tussen 30 en 35 graden. Aan de stranden aan de Middellandse Zee middagtemperatu- ren rond 30, aan de Golf van Biskaje on geveer 22 graden. Canarische Eilanden: Droog en vrij zonnig, ook enkele wolken velden. Middagtemperatuur op de stran den ongeveer 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke zonnige perioden, aan zee ook enkele wolkenvelden. In het At lasgebergte en het Rifgebergte kans op een lokale bui, elders droog. Maximum temperatuur aan de westkust dalend naar ongeveer 26 graden. Tunesië: Droog en flinke zonnige perioden. Maxi mumtemperatuur aan zee rond 30 gra- Zuid-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden. In de loop van vandaag gaat de Mistral waai en. Maxima van 23 graden aan de Atlan tische kust en op het Centraal Massief tot 29 graden in de Languedoc en Provence. Mallorca enlbiza: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur rond 30 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Maxima van 21 graden in de Po-vlakte tot rond 27 graden elders. Corsica en Sardinië: vandaag toenemen de bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Morgen weer droog en vrij zonnig. Middagtemperatuur van 25 gra den op Corsica tot 30 op Sardinië, Griekenland en Kreta: Griekenland: Perioden met zon en vooral morgen later op de dag kans op een re- gen- of onweersbui. Maxima tussen 23 Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.55 Zon onder 20.18 Maan op 20.56 Maan onder 10.38 Waterstanden Katwijk Hoogwater05.54 18.14 Laag water 1.48 14.01 Weerrapporten 02 SEPTEMBER 20 ui Oen Helder Rotterdam Budapest Bordeaux Cyprus 17 12 0.7 28 20 0 29 21 0 24 12 0 20 13 0 Mallorca licht bew.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12