L Auto met wielen van lichtmetaal heeft iets 0UDSH00RN BV Mitsubishi Pajero met opklapkap Weg en wiel Autogebruik stijgt licht PE MITSUBISHI-DEALER VAN DE REGIO-LEIDEN Klemsysteem houdt fietsen vast Hoekig is 'uit' en rond is 'in'. Dit is de nieuwste Antera-velg met drie spaken en een afgesloten hart. Leverbaar voor diverse modellen in de maten 7,5 x 16, 8,5 x 17 en 9,5 x 17 inch. Bij deze velg is het ven tiel verplaatst van de velgrand naar het hart van de velg, achter de centrale afwerkkap. Voordeel: geen vuil meer in en om de ventielen en geen vastgeroeste dopjes. Als extra leverbaar zijn vier zendertjes (voor op de ventielen) gekoppeld aan een ontvanger in de auto die aangeeft hoe het met de bandenspanning staat. Voor meer informatie: importeur ABH, tel. 023 - 248280. DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 DEN HAAG Het autogebruik om aan socia le 'verplichtingen' te voldoen, zoals visite, recreatie, cursus sen en winkelen, stijgt. Het za kelijk verkeer per auto neemt af, terwijl het woon-werkver keer iets toeneemt. Over het geheel genomen is het autoge bruik vorig jaar licht gestegen. Deze cijfers zijn afkomstig uit 'Kerncijfers Mobiliteit 1993' een uitgave verzorgd door de Stichting Weg in Den Haag. Het gemiddelde jaarkilometra- ge voor personenauto's is ver geleken met 1991 met 1,4 pro cent gestegen tot 16.340 kilo meter. De Nederlander rijdt per dag gemiddeld ruim 18 ki lometer in een auto, rijdt 8,5 km mee als passagier, doet 5,6 km met het openbaar vervoer en op de vertrouwde fiets, waarvan er ongeveer 15 mil joen zijn, trapt eenieder 3,2 ki lometer per dag weg. De rijksinkomsten aan ver keersbelastingen zijn vorig jaar met 18% gestegen tot het enorme bedrag van 17 miljard gulden. De grootste posten daarvan zijn 9,7 miljard aan brandstofaccijns, 4,7 miljard aan motorrijtuigenbelasting en de bijzondere verbruiksbe lasting (BVB) van 4 miljard. Hoekige spaken zijn uit de mo de. Rond is 'in'. Dat staat 'gelik- ter' bij de steeds aerodyna- mischer automodellen. Het ho- ningraatwiel behoort volgens Engelsma onder klassieker ge lijnde auto's, zoals Mercedez- Benz en Jaguar. Automobilisten geven steeds vaker de voorkeur aan gespoten boven gepolijste wielen. De meest gangbare kleuren zijn zil vergrijs, antraciet en zwart. In de toekomst komen er flitsende kleuren, zoals rood, op de markt, verwacht Engelsma. De prijzen variëren van 300 tot bijna 1.500 per wiel. Inclu sief banden ben je snel 2.500 tot 3.000 kwijt. Goedkopere wielen uit Zuid-Amerika, Tai wan en India raadt Engelsma af. Ze kosten ongeveer een kwart minder maar de praktijk leert dat ze vaak al binnen een half jaar oxyderen. ,,Je moet ze dan laten spuiten en dat kost per wiel ook snel honderd gulden. Tel uit je winst". Regelmatig onderhoud plegen is erg belangrijk. Op de voor wielen zit vaak stofaanslag van de schijfremmen. Het zwarte goedje is met een sopje lastig te verwijderen. Agressieve schoon maakmiddelen zijn uit den bo ze, want die kunnen de be schermende laklaag aantasten Engelsma adviseert een 'redelijk milieuvriendelijk' middeltje van het merk Sonax. Het kost een gulden of dertig en gaat bij nor maal gebruik wel een jaar mee. Verder kan het beslist geen kwaad om een wielslotset 90) te kopen, want lichtmetalen wielen zijn erg gewild. Al heel wat eigenaren hebben hun auto zonder wielen aangetroffen op blokken. Een naafdeksel met slot is niet afdoende, want dit is vaak van plastic. Een slotset bestaat uit wielbou- ten of -moeren die alleen te ver wijderen zijn met een speciale sleutel. Volgens Engelsma over wegen sommige verzekerings maatschappijen zo'n slot ver plicht te stellen. „Het is niet af doende, maar het schrikt dieven wel af omdat ze meer moeite hebben de wielen te verwijde ren". i Voor de een zijn het sieraden onder de auto. Anderen beschouwen het als overbodige j luxe. Feit is dat lichtmetalen wielen als warme broodjes over de toonbank gaan. De echte freaks doen er brede banden om, bouwen de spatborden uit en monteren specia le schokbrekers voor het verlagen van het chassis. De lichtmetalen wielen zijn af komstig uit de autoracewereld. Aluminium is nogal wat lichter dan staal en minder gewicht be tekent meer snelheid. Een kunststof wiel is nog toekomst muziek. „In de racerij rijden ze nog op magnesiumwielen", weet Engelsma. Voor het gebruik in het dagelijks verkeer speelt niet de snelheid maar het uiterlijk de belangrijk ste rol. Voor de echte liefheb bers kunnen de wielen niet breed en groot genoeg zijn. Bekende merken zijn Remotec, OZ, Compomotive, Rial en Tek- no. De Italiaanse fabrikant van het laatste merk geeft até enige twee jaar garantie. Een half jaar is over het algemeen normaal. Bijna alle wielen zijn uit één stuk gegoten. De meeste uitvoe ringen zijn varianten op het ho ningraat-, spaak- of cup-model. Het aanbod in lichtmetalen wielen is enorm. Hoofd-inkoop Oepke Engelsma van groothan del AFK Bandentechniek in Leeuwarden schat dat er wel duizenden verschillende uitvoe ringen zijn. Toch is de keus soms beperkt. Bijna ieder auto merk heeft namelijk een ver schillend aantal wielboutgaten (vier, vijf of zes), een andere 'steek' (cirkel van de boutga ten), een afwijkende 'offset' (diepte van de velg) of een an der naafgat. AFK heeft voor de autobranche een boekwerk uitgebracht met afbeeldingen en specificaties van alle verkrijgbare uitvoerin gen. VW Golf-rijders kunnen kiezen uit tientallen modellen terwijl bij voorbeeld de keus voor Subaru Justy-eigenaars be perkt blijft tot nog geen vijf. Ook Suzuki- en Citroen-bezitters ko men er ietwat bekaaid af. ALLE MERKEN OCCASIONS, KREDIET-BEMIDDELING, VERZEKERINGEN BOVAG GARANTIEBEWIJS - NATIONALE AUTOPAS VRIJDAG KOOPAVOND AUTOMOBIELBEDRIJF SHOWROOM-VERKOOP-WERKPLAATS-MAGAZIJN-ADMINISTRATIE: TELEFOON 071-4101411 TELEFAX 071-416571 TOUWBAAN 5 (HOEK RIETSCHANS) LEIDERDORP of coupé, be- trucks of GT3 ze passen stuk voor stuk in déze adver tentieruimte. Bel onze advertentie- afdeling. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Amersfoort (A 1) Den Bosch richting Eindhoven (A 2) Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. Den Haag richting Amsterdam (A 4) Ter hoogte van Roelofarendsveen, overdag. Hoogeveen richting Groningen (A 28) Tussen Assen-Noord en aansluiting Vries/Tynaarlo. Aken richting Geleen (A 76) Ter hoogte van knooppunt Bocholtz. Het begint nu toch al gemeen door te dringen dat erop straat behoorlijke stallingsmo gelijkheden voor de fiets moe ten zijn, wil het fietsen aantrek kelijker blijven. Het dilemma is bekend. De simpele wielbeugel biedt geen enkele veiligheid en er zijn te weinig paaltjes en brugleuningen om de fiets met apart slot aan vast te koppelen. Diverse fabrikanten presenteren de laatste tijd nieuwe systemen om fietsen in te klemmen. Par rot Nederland bijvoorbeeld spreekt van fietsmodules. 'voor diefstalbestendigen ordelijk fietsparkeren aan de muur, in de garage of in de stalling'. Het type Safe-Parrot bestaat uit een reeks aan de muur bevestigde haken, waaraan een slot beves tigd is. Het stuur van de fiets schuift in de haak. De fietser hoeft bij dit systeem zijn eigen slot niet mee te nemen. Parrot kan ook een haak zonder slot leveren waaraan de fietser zijn fiets met eigen middelen de expertise van derden zoals de Fietsersbond ENFB. Mogelijk zijn de eerste fietsartikelen met dit keurmerk over een half jaar te verwachten. Helmen In de Tour de France zijn lang niet alle renners overtuigd van het nut van de fietshelm. Het blootshoofds afdalen met ne gentig kilometer per uur langs diepe ravijnen zonder vangrails is nog steeds doodgewoon. Mis schien dat de renners niet aan het nut twijfelen, maar dragen is een andere zaak. Bergop bij grote hitte is een helm lastig, omdat er nauwelijks rijwjnd is voor de ventilatie. Dan maar geen helm voor de gevaarlijke afdaling. Intussen is er genoeg keus op de markt van fietshelmen. De nieuwste aanwinst is een helm met luchtkamers die altijd strak op het hoofd zit. Of dat niet tot overmatig transpireren leidt is een andere vraag. Het gaat om de 'Razor' voor racefietsers en de 'Avalanche' voor ATB-ers. Prijs 285 gulden. Vooruitlopend op de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn Dracht Opel in 1935 een nieuw model uit ■onder de naam Olympia. Een kleinere afgeleide daarvan, de Kadett, maakte zijn opwachting in het Olympisch jaar. Van die allereerste Kadett werden tot aan de oorlog ruim 100.000 exemplaren ge bouwd. Toen werd de produktie om politieke rede nen stopgezet nadat de Opel-directie had gewei gerd munitie te produceren. De eerste na-oorlogse Kadett rolde niet in Duits land, maar in Moskou van de band onder de naam Moskvitsch. De Russen hadden de complete inrich ting van de Kadett-fabriek meegesleept naar huis. De eerste nieuw ontwikkelde na-oorlogse Kadett de zogeheten A-Kadett kwam pas in 1962 op de markt. Drie jaar later al verscheen de B-Kadett die uiteindelijk tot 1973 gemaakt is. Op basis van dat B-type bracht Opel in 1967 deze Olympia uit een model tussen de Kadett en de Rekord in. De Olympia was er als twee- en als vierdeurs en had de bekende schuin aflopende achterkant be kleed met kunstleer, archieffoto cm Nederland BOEKEN De historie van de US-motortruck Je ziet ze wel eens op televisie in die typisch Amerikaanse films: van die enorme imposante trucks met ^ïun machtige, met zwaar verchroomde toevoegin gen behangen neus, enkele tientallen meters lang. alsmaar voortdenderend over de 'inter state highways'. Truck-liefhebber Niels Jansen heeft een boek samengesteld, waarin hij de fascinerende his torie van de Amerikaanse zware truck en het Amerikaanse weg transport in beeld brengt. Amerika is een land van super latieven, ook op het gebied van vrachtwagens. Reden er in 1904 nog maar 700 'motortrucks' rond, in 1940 waren dat er al 4,6 miljoen en nu staan er meer dan 30 miljoen geregistreerd. Voor de Tweede Wereldoorlog werden Amerikaanse trucks ge roemd om hun krachtige moto ren, soepele vering en ruime ca bines en stonden ze ook bij ons bovenaan de verkooplijsten. De US-trucks hebben hun be trouwbaarheid en levensduur behouden, maar wat betreft doelmatigheid en comfort raak ten de Amerikaanse produkten steeds verder achterop. Door af wijkende wettelijke bepalingen, verschillen in transportbehoef ten en het ontbreken van een servicenet is de Amerikaanse truck nu bijna geheel verdwe nen van de Europese markt. Het verhaal van de US-mo tortruck is voorzien van ruim 300 foto's, waarvan een groot deel door de auteur zelf is ge maakt. Uitgeverij Elmar brengt het boek op de markt voor 65. Het Parrot-systeem heeft haken zonder slot en klemmen met slot. foto parrot Nederland kan vastzetten. De systemen zijn onbeperkt uit te breiden tot een complete fietsenstalling. Geplaatst bij bedrijven, zwem baden of winkelcentra geeft het mogelijkheden om als fietser een vaste parkeerplaats te hu ren. Zelf aanschaffen van het Parrot-systeem kan ook. Losse haken zijn verkrijgbaar vanaf 25 gulden en een stuurklem met cilinderslot kost 155 gulden. De klemmen en haken dienen nog wel stevig aan een muur beves tigd te worden. Meer informatie via tel. 04120-40086. Keurmerk De ANWB werkt aan een keur merk voor fietsen en fietsonder delen. Er zijn al keurmerken van deze organisatie voor auto- en kampeerartikelen. De gang van zaken is dat fabrikanten de ANWB betalen voor het uittes ten van artikelen die voor het ANWB-kwaliteitsstempel in aanmerking komen. De ANWB maakt daarbij gebruik van de in eigen huis aanwezige kennis en Zijn vormgeving is weliswaar robuust, maar op een beschaaf de in plaats van een opdringeri ge manier. De nieuwe Pajero wordt geleverd met een 2.5 liter turbodieselmotor in combinatie met een vijfversnellingsbak 69.795) 'of een V6-benzine- motor met een viertrapsauto- maat 84.195). Beide wagens schakelen met één hendel een voudig over van twee- op vier- wielaandrijving. Het stuur is in de hoogte verstelbaar en kent een toerental-afhankelijke stuurbekrachtiging. De stevige stoelen zijn meervoudig verstel baar en zijn in deze terreinwa gen voorzien van oliedemping. -De achterbank biedt voldoende plaats aan twee personen en de bank is geheel of gedeeltelijk neerklapbaar. Het canvas dak van de nieuwe Soft Top laat zich makkelijker (de)monteren dan bij het oude model met het drukknopsys teem, waarbij je de kap moest oprollen. De huidige kap be staat uit een bovenkap met ach terruit en twee zijflappen. De zijflappen zijn er in één bewe ging af te ritsen en het dak is door middel van twee klipjes te rug te klappen. De markt voor terreinwagens in Nederland is niet zo groot. Mitsubishi verwacht jaarlijks zo'n vijftig tot honderd exem plaren van de Pajero Soft Top te verkopen. Mitsubishi heeft al jaren de ter reinwagen Pajero in de gelede ren en inmiddels zijn er een miljoen van geproduceerd. Om de verkoop op peil te kunnen houden, heeft de Japanse fabri kant de Pajero-lijn nu uitge breid met een nieuw model met canvas kap, de Soft Top. De vraag naar wagens met een open kap neemt namelijk toe. De Pajero is luxe uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9