Jordanië verwacht akkoord met Israël Buitenland Wandeling voltooid Times ontketent nieuwe krantenoorlog Marcos op weg naar Filipijnen Antwerpse prostituées op de bres voor behoud werkterrein Jeltsin ontheft rivaal Roetskoj uit functie Britse artsen voeren eerste prenatale hartoperatie uit Nieuwe kiezers, nieuwe kansen politici Italië DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 Algemeen NedeH> che Pres* Agentur The independent tanger De 26-jarige Britse Ffyona Campbell nam gisteren in het Marokkaanse Tanger een verkwikkende duik in de Middellandse Zee. De afgelopen 29 maanden heeft ze 16.000 kilometer gelopen. De Britse begon tweeëneenhalf jaar geleden in het Zuidafrikaanse Kaapstad. De beroepswandelaarster is inmiddels een nieuwe uitdaging aan het voor bereiden; een voettocht door Europa, foto reuter desmond boylan Grote toename aantal Britse armen londen Het aantal arme mensen in Groot-Brittannië is in de ja ren '80 enorm toegenomen. Een kwart van de bevolking leeft nu beneden de armoedegrens. Volgens een deskundige van de Uni versiteit van Bath leefde in 1979 minder dan één op de tien Brit ten onder de armoedegrens. In 1991 was dat aantal toegenomen tot bijna een op de vier. Explosie vuurwerkfabriek: 27 doden hong kong Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chi nese provincie Fujian zijn 27 mensen omgekomen. Dat de Hong Kong-Chinese krant Wen Wei Po gisteren. Vorige maand vielen er 15 doden en honderden gewonden bij een explosie in een fa briek in Shenzhen. Havel blijkt multimiljonair praag» Vaclav Havel is multimiljonair. Samen met zijn broer Ivan is de Tsjechische president Vaclav Havel eigenaar van twee restaurants, de winkelgalerij Lucerna in Praag, een flatgebouw, een villa waarin de Argentijnse ambassade is gevestigd, diverse bouwterreinen en een collectie zeldzame kunst. De voormalige dissident die president werd en de bevolking charmeerde door een eenvoudige flat te verkiezen boven het presidentiële paleis heeft dat gisteren onthuld. Het grootste deel van de bezittingen is vergaard door Havels grootvader, een bekende projectontwik kelaar. Hoeveel royalties Havel krijgt voor zijn toneelstukken is niet bekend gemaakt. Zoon De'Klerk trouwt blanke vrouw Johannesburg» De zoon van de Zuidafrikaanse president De Klerk, Willem, treedt op 9 oktober in het huwelijk met de blanke Hermien Mostert, met wie hij sinds februari is verloofd.. Willem zorgde twee jaar geleden in Zuid-Affika voor hevige beroering door een amoureuze verhouding aan te knopen met een zwarte mede-studente. Die relatie liep echter op de klippen. VS akkoord met terugkeer Demjanjuk Washington Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gis teren de weg vrijgemaakt voor de terugkeer naar de VS van de van oorlogmisdaden beschuldigde John Demjanjuk. Minister Reno (justitie) verklaarde dat zij het Hooggerechtshof niet zal verzoeken de uitspraak aan te vechten van een lager hof die de terugkeer van Demjanjuk goedkeurde. Gevraagd of Demjanjuk bij zijn terugkeer zal worden gearresteerd, antwoordde zedat dat soort kwesties zullen worden behandeld wanneer ze aan de orde zijn. DDR-politici geven stembusfraude toe berlijn De voormalige Oostberlijnse burgemeester Erhard Krack en dertien andere voormalige DDR-politici hebjpen giste ren toegegeven de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen van mei '89 te hebben vervalst. Krack zei voor de rechtbank dat de uitslagen werden vervalst omdat de lokale afdeling van de re gerende communistische SED de best mogelijke uitslag eiste. 'Niet spugen, peuteren en wijdbeens zitten' „Blijf proletariër, maar spuug niet in het openbaar, laat geen boeren en winden, hurk niet wanneer je op een bus of iemand wacht, peu ter niet in mond, neus of oren, schurk en krab jezelf niet, doe je schoenen niet uit, wrijf niet in je ogen, rek je niet uit, gaap niet zonder je mond te bedekken en, voor de vrouwelijke kame raden, ga niet wijdbeens zit ten." Dit zijn een paar aan bevelingen die Chinezen voortaan mee krijgen als zij naar het buitenland gaan. Peking acht ook het politie ke beeld van de Chinees in het buitenland belangrijk. „Blijf trouw aan het moe derland, ontwikkel je pa triottische geest, ijver vast beraden voor behoud van de soevereiniteit en wel vaart van de natie en res pect voor het ras. Wees in het buitenland een voor beeld van het internationale proletariaat, hoed je voor het binnensluipen van cor rupt kapitalistisch denken, bezoek geen ongure of por nografische gelegenheden, kijk niet in smerige boeken of tijdschriften en naar vi deobanden." „Wijs niet naar mensen, wees niet luidruchtig en lach niet hardop. Schreeuw of roep niet naar mensen op afstand, loop losjes en met lichte tred en ga, ook in noodgevallen, nooit rennen. Respecteer de plaatselijke religieuze gebruiken, ver mijd politieke debatten en wimpel moeilijke vragen be leefd af door te zeggen 'daar heb ik niet al te veel ver stand van". Syrië ontkent geheime besprekingen Jordanië heeft gisteren verklaard dichtbij het onderteke nen van een principe-overeenkomst met Israël te zijn. Deze ontwikkeling betekent de tweede doorbraak in het overleg over vrede in het Midden-Oosten in enkele dagen tijds. kingen met Syrië leidt, zei te be seffen dat ontkenningen niet meer worden geloofd nu be kend is geworden dat Israël en de PLO vier maanden in het ge heim hebben onderhandeld in Noorwegen. Het waren die-geheime on derhandelingen van Israël en de PLO die een akkoord oplever den over de mogelijkheid tot beperkt zelfbestuur voor de Pa- lestijnen in de Gaza-strook en Jericho, op de Westelijke Jor- daanoever. De afgelopen dagen ontmoetten Israëlische en Pa lestijnse onderhandelaars elkaar opnieuw in de Noorse hoofd stad. Israëlische zowel als Palestijn se woordvoerders hielden giste ren vol dat een beginselverkla ring over wederzijdse erkenning al volgende week ondertekend kan worden. De gesprekken De Jordaanse minister Abu Nouwar (informatie) zei te ver wachten dat de twee landen in Washington, waar gisteren de elfde ronde in het vredesoverleg van start is gegaan, „binnen en kele dagen" een definitieve overeenkomst zullen kunnen sluiten. Abu Nouwar verduidelijkte dat de Jordaanse en Israëlische onderhandelingsteams nog aan het werk zijn. De minister bena drukte dat het niet om een vre desverdrag tussen Jordanië en Israel gaat. Israël en Syrië ontkennen dat zij niet alleen in Washington maar ook, in het geheim, on derhandelen in Spanje. De Is raëli Rabinovich, die in de Ame- rikaamse hoofdstad de bespre- werden gisteravond echter on derbroken. Een welingelichte zegsman zei dat de delegaties hun overleg elders zouden voortzetten, omdat zij nog niet klaar zijn. Besloten was Oslo te verlaten, omdat daar niet langer in het geheim kon worden on derhandeld. In Israël wordt er rekening mee gehouden dat de Knesset volgende week donderdag het dan bereikte akkoord zal be spreken. Premier Rabin rekent erop dat hij hel vertrouwen van de Knesset zal krijgen. PLO-leider Arafat heeft giste ren eerdere berichten, dat de PLO zich zal ontbinden, tegen gesproken. In een interview voor Radio Monte-Carlo zei Arafaï „De PLO is geen organis me, maar een organisatie die tot het Palestijnse volk behoort. Zij zal zich niet ontbinden." Arafat zei dit als reactie op een uit spraak van een naaste adviseur Bassam Abu Sharif dinsdag in Tunis. londen apte vijzelen. In Londen worden 12 landelijke och tendkranten uitgegeven. In de strijd om meer le zers zijn zij gedwongen tot felle concurrentie, ook met een uitgebreide reeks regionale dagbladen. The Independent, de belangrijkste concurrent van de Times, schrijft in een scherp hoofdartikel niet te zullen meedoen aan de prijzenoorlog. Vol gens het commentaar zou een verlaging van de prijs van 45 pence onverantwoord zijn, omdat de krant daar maar net mee uitkomt. De Times of London heeft vandaag een nieuwe krantenoorlog ontketend door de prijs per exem plaar te verlagen van 45 naar 30 pence (1,25 tot 0,83 gulden). De prijsverlaging gaat maandag in. Het tabloid The Sun, deel uitmakend van de zelfde krantengroep van mediamagnaat Rubert Murdoch, verlaagde in juli al de prijs van 25 tot 20 pence in een geslaagde poging om zijn aandeel op de overvolle Britse dagbladmarkt weer wat op Honolulu De kist met het gebalsemde li chaam van de vier jaar geleden overleden Fili- pijnse ex-president Ferdinand Marcos is gis teren uit het tijdelijke graf gehaald in diens ballingsoord Hawaii. Marcos, die begin 1986 werd afgezet en uitweek naar Hawaii, zal worden herbegraven in zijn Filipijnse geboor teplaats Batac. Na Marcos' dood op 28 sep tember 1989 hield zijn opvolgster Corazon Aquino een begrafenis op de Filipijnen tegen. Maar het huidige staatshoofd, Fidel Ramos, stemde er uiteindelijk mee in dat het stoffelijk overschot van Marcos ter aarde wordt besteld in diens geboortestreek. De nabestaanden en aanhangers van de verdreven dictator hadden graag een staatsbegrafenis in de hoofdstad Manila gezien. Maar daar was ook Ramos niet voor te vinden, foto reuter blake sell antwerpen peter de vries correspondent De prostituées in Antwerpen hebben gisteren geprotesteerd tegen de gedwongen verhuizing naar een nieuw ingestelde gedoogzone. De pu blieke vrouwen stelden hun bordelen ter be zichtiging open, deelden koekjes en pamfletten uit en verzamelden handtekeningen voor een petitie aan burgemeester Cools. Het stadsbe stuur had de vrouwen aangezegd dat ze voor 1 september hun werkterrein moeten verleggen om plaats te maken voor sociale woningbouw. Het gaat, zegt de 78-jarige Joris in plat Antwerps, natuurlijk allemaal om het grote geld. „Die mei den staan hier al jarenlang in de vitrine de kost te verdienen. Dat kun je afkeuren, maar dat is altijd zo geweest en het hoort er bij." Hij wijst op de bouwactiviteit aan de overkant van de straat, waar een complex woningen verrijst: „Daar gaat het om. Da s geld meneer, groot geld. Daarom wil de gemeente die vrouwen hier weg hebben." De Sint-Paulusplaats, het hart van de Antwerp se rosse buurt, ademt deze middag de gemoede lijke atmosfeer van een dorpsplein met drukbe zochte braderie. Slechts bij een enkele 'vitrine' brandt de rode TL-buis en is het gordijn gesloten, als bewijs dat er her en der ook nog wordt ge werkt. Maar bij andere 'kotten' staat een muziek- groepje of een mime-speler achter het raam, en is de normale dienstverlening vervangen door gratis verstrekking van koffie, thee en vruchtensap. De straat, gewoonlijk het domein van auto's met loerende mannen, wordt beheerst door ca meraploegen en kinderen met ballonnen. Op de stoep zamelen de prostituées handtekeningen in van het publiek voor hun petitie 'Wij willen blij ven'. Na een nieuwsgierige blik binnen achter het gordijn, op de twijfelaar, het bidet, schemerlamp en gescheurd behang, tekenen de meeste voorbij gangers snel. De 'open deur-dag' is uniek in geschiedenis van het Schipperskwartier, sinds de middeleeu wen in Antwerpen het centrum van de betaalde liefde. Voor-het eerst treden de vrouwen geza menlijk op. „We gaan pas weg als ze met het wa terkanon komen", is het dappere antwoord van een van hen. De actie is in elk geval het enige en laatste middel dat de 150 prostituées hier rest om te voorkomen dat de gemeente hen definitief ver drijft en de huizen tussen Stadhuis en Scheldeka- de sloopt. In zijn werkkamer in het stadhuis, op een steenworp afstand van de wijk, verweert Ber nard Zajtman zich fel tegen alle kritiek: „De buurt weet precies waar ze aan toe is. Het beleid is na melijk vrij eenvoudig. De gemeente heeft al jaren geleden bepaald dat het Schipperskwartier voor woningbouw wordt bestemd. Dat gaat stapsge wijs, en binnenkort is er weer een blok aan de beurt", zo meent de hoogste adviseur van burge meester Cools. Het begin van de afbraak is volgens het stads bestuur nog slechts een kwestie van dagen. De vrouwen, merendeels wat oudere Belgische 'ma dammen', moeten maar uitwijken naar de noor delijker gelegen gedoogzone. Zajtman: „Waar praten we eigenlijk over? Dertig gevallen, en de verste verplaatsing is 30Ö meter." Maar daar zullen ze volgens Payoke, de vak bond van de prostituées, wel de moordende con currentie ondervinden van jonge Filipijnse en Afrikaanse meisjes. „Deze vrouwen willen niet als legkippen worden behandeld in het tempo van huphuphup één klant per twintig minuten", zegt Leen Barkelant van Payoke. „En dat is het tempo waarin daar moet worden gewerkt, omdat de hu ren er veel hoger zijn." Barkelant is nijdig over de PORTRET: JEAN-BEDEL BOKASSA Ex-keizer denkt aan come-back De autoriteiten van de Cen- traalafrikaanse Republiek heb ben ter gelegenheid van de twaalfde verjaardag van het bewind van president Koling- ba, de voormalige dictator 'kei zer' Jean-Bedel Bokassa vrijge laten. De aanvankelijk ter dood veroordeelde Bokassa (72) zat sinds 1986 gevangen in de militaire gevangenis in de hoofdstad Bangui op beschul diging van samenzwering, moord en corruptie. In een Vraaggesprek met de Franse krant Le Figaro zei Bokassa vandaag dat hij een politieke come-back niet uitsluit. Bokassa verscheen in 1962 voor het eerst op het politieke toneel toen de Fransen in de Centraal- afrikaanse Republiek (CAR) een nationaal leger in het leven rie pen en hem als stafchef aanstel den. Nog in datzelfde jaar leid de hij met succes een coup, waarbij David Dacko, de eerste president van de voormalige Franse kolonie, werd afgezet. Bokassa riep zichzelf uit tot pre sident. een titel die hij tot 1976 aanhield. In dat jaar kroonde hij zichzelf, naar voorbeeld van zijn idool Napoleon, tot keizer. Binnen een jaar na zijn aantre den slaagde Bokassa erin de ge hele bevolking tegen zich op te zetten. Maar ook internationaal had hij zich in een mum van tijd het imago van een bloed dorstig alleenheerser verwor ven. Opponenten verdwenen achter de tralies of werden ge- executeerd. Ondanks Bokassa's alombeken- de wreedheid bleef Frankrijk hem steunen, vooral omdat de Afrikaanse republiek één van Jean-Bedel Bokassa. archieffoto Frankrijks belangrijkste ura niumleveranciers was. Pas toen Bokassa in 1979 opdracht gaf jeugdige demonstranten op te paldcen, te martelen en te ver moorden hij zou een aantal kinderen zelf hebben opgepeu zeld was ook voor Frankrijk de maat vol. Parijs schortte de financiële hulp op, waarna Bo kassa naar Libië vertrok in de hoop steun te vinden bij Gaddafi. Tijdens zijn afwezigheid werd ex-president Dacko naar de hoofdstad gehaald om Bokassa via een door Frankrijk gesteun de coup af te zetten. Dacko werd op zijn beurt weer verdre ven door Kolingba, die bij de vorige week gehouden verkie zingen op verlies staat. Bokassa nam de wijk naar Frankrijk, waar hij niet welkom was. Sinds 1980 leefde hij in ballingschap in Ivoorkust. In 1986 keerde de ex-dictator on der dwang naar zijn 'keizerrijk' terug om er alsnog terecht te staan voor zijn gruweldaden. DEN HAAG Rtr-ANP De Russische president Jeltsin heeft gisteren zijn rivaal gene raal Aleksandr Roetskoj tijdelijk ontheven van diens functie als vice-president. Roetskoj rea geerde verontwaardigd en noemde de beslissing onwette lijk. Ook Jeltsins andere rivaal, de conservatieve parlements voorzitter Roeslan Chasboela- tov, noemde de actie illegaal. Hij zei dat het parlement het decreet waarin de maatregelen zijn vervat, ongedaan zal ma ken. Met de rel lijkt een nieuwe ronde begonnen in de machts strijd tussen Jeltsin en zijn con servatieve tegenstanders. Be schuldigingen over corruptie aan het adres van Roetskoj zijn volgens Jeltsin aanleiding voor zijn besluit. Naast de vice-presi dent onthief hij tevens zijn me destander vice-premier Vladi mir Sjoemejko van diens func tie, eveneens wegens beschuldi gingen over corruptie. Jeltsin heeft formeel gespro ken geen recht om Roetskoj buiten functie te stellen. Vol .gens de Russische Grondwet uit de tijd van de toenmalige Sov jetleider Brezjnjev, die nog steeds van kracht is, kan de vice-president alleen van zijn functie worden ontheven na een besluit van het Congres van Volksafgevaardigden (het uitge breide parlement) en na advies van het Hooggerechtshof. londen cees v kind te nauw was, een aandoe ning die binnen enkele dagen na de geboorte tot de dood zou hebben geleid. De moeder, een Italiaanse, werd vervolgens naar Londen overgevlogen. Onder leiding van gynaeco loog Darrell Maxwell werd een catheter door de buik van de moeder en de borstkas van de foetus ingebracht, waarna via het buisje een minuscule ballon in de aorta werd gelaten. Eerder werden in Londen al prenatale longoperaties met succes uitgevoerd. correspondent Britse artsen hebben twee jaar geleden een succesvolle hart operatie uitgevoerd op een on geboren baby. Professor Mi chael Tynan maakte dat giste ren bekend op een medisch congres in het Franse Nice. Hij zei dat de operatie twee jaar ge heim was gehouden, omdat de betrokken artsen eerst zeker wilden weten dat de patiënt deze had overleefd. Bij een echografie was gecon stateerd dat de aorta van het suggestie van de gemeente dat de bond heeft in gestemd met het principe van de sloop en alleen maar heeft aangedrongen op een paar maanden uitstel. „Dat is allemaal niet waar. Wij verwijten de gemeente dat ze hypocriet is. en de vrouwen niet helpt aan vervangende werkruimte." Zajt man weet waarom. „Het blijft een illegaal beroep. Dan kan de gemeente niet gaan helpen bij het vinden van andere werkruimte. Dat ligt heel erg delicaat." „Wij vinden de vermenging van sociale wo ningbouw en prostitutie niet goed. Het leidt tot een hoop overlast voor de buurt, wanneer man nen in auto's tientallen keren achter elkaar rond jes rijden door de straten. Het regent klachten van meisjes van 15 jaar, die lastig worden geval len door cliënten die kennelijk wat van ze ver wachten". aldus Zajtman. Een motoragent die op de höek van de straat een oogje in het zeil houdt, is het daar niet mee eens. „Dat is allemaal larie en apekool. Overlast? Hier gebeurt hoegenaamd niets aan zware crimi nele feiten. Hier vindt u alle geuren en kleuren. Dit is één van de levendigste en menselijkste ros se buurten die u zult vinden." digers afvaardigen naar het par lement. Een voorwaarde voor uitverkie zing is dat de kandidaat zijn re sidentie heeft in het kiesdistrict, en dat lijkt voor Craxi, die al vele jaren lange perioden door brengt in het Tunesische Ham- mamet, geen enkel probleem. De Italiaanse politiek heeft het nieuwe electoraat overigens al volop ontdekt. Terwijl Craxi Afrika zou moeten gaan verte- genwoordigen, heeft Alessandra Mussolini, kleindochter van II Duce, haar zinnen gezet op de Verenigde Staten. De 'pin-up' van de extreemrechtse Movi- menlo Sociale, reisde onlangs door Amerika om de aandacht te trekken van haar landgeno ten. Het enige probleem voor haar is de benodigde residentie, die de Amerikaanse autoriteiten maar mondjesmaat verstrek ken. Haar achternaam lijkt vooralsnog niet genoeg. correspondent De Italiaanse ex-premier Betti- no Craxi, die met zeventien dagvaardingen symbool is ge worden van het corrupte poli tieke systeem, heeft weer een politieke toekomst. De redden de engel heet Afrika, waar hij zich, dankzij de nieuwe kieswet, kandidaat kan stellen voor de eerstvolgende parlementsver kiezingen. De vroegere leider van de Ita liaanse socialisten, die vanwege zijn autoritaire inslag steevast de 'Italiaanse Bokassa' (naar de voormalige keizer van de Cen- traalafrikaanse Republiek) werd genoemd, zou kunnen worden gekozen door de Italianen die in Afrika wonen. Die hebben, net als hun landgenoten elders in de wereld, stemrecht gekregen. De 'buitenlandse Italianen' mo gen in totaal 30 vertegenwoor-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7