Minder misdrijven dan ooit opgehelderd in 1992 PvdA: Herstel koppeling lonen en uitkeringen PvdA weer iets populairder Pak snel de telefoon en verdien ff 15,-. Binnenland Schaapjes tellen op weg naar Parijs Bromtoon hoortoestellen eenvoudig te bestrijden Water huizen bijna klaar Primafoon DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Pitbulls in beslag genomen en gedood kerkrade» De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft vorige week in een wo ning in noord-Limburg vier pitbulls in beslag genomen. Geen van de dieren, een teef en drie pups, was geregistreerd. Dit is overigens wel wettelijk verplicht. Zij zijn inmiddels afgemaakt. Verbod op auto's in Amsterdamse wijk Amsterdam Automobilisten zullen in de nieuwe woonwijk die in Amsterdam gaat verrijzen, hun voertuig aan de rand van de wijk moeten parkeren. De nieuwe wijk gaat behoren tot het stadsdeel Westerpark en is verboden voor auto's. Autoloze wijken zijn er elders in Nederland (nog) niet. Accijns op frisdrank blijft bestaan den haag Het kabinet houdt vast aan de accijns op frisdranken. Een door de Tweede Kamer eind vorig jaar aangenomen motie- Van der Vaart (PvdA) om de accijns te schrappen wordt niet uit gevoerd. Lr is geen geld voor. De accijns levert nu jaarlijks 450 miljoen gulden op. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft dit de Kamer laten weten. Geldboete voor invoer nep-medicijnen arnhem» De rechtbank in Arnhem heeft een 50-jarige apotheker uit Velp een boete opgelegd van tfenduizend gulden voor het in voeren van het niet-geregistreerde geneesmiddel metoprolol- tartraat. Ook is hij schuldig bevonden aan het doorverkopen van dit middel aan andere apothekers. Metoprololtartraat wordt ge bruikt bij hart- en vaatziekten. Groningse bestuurder opvolger Ginjaar Groningen» De Groningse gedeputeerde voor economische za ken, J. Remkes (42), volgt op 23 september N. Ginjaar-Maas op als lid van de Tweede Kamer voor de WD. Ze was van 1982 tot 1989 staatssecretaris voor onderwijs en heeft een topfunctie bij het ministerie van onderwijs aanvaard. reuver» Met honderd schapen naar Parijs. De herders Sjaar met de actie aandacht vragen voor de slechte toestand van van Beek, Edmond Staal en Jan Holla vertrokken gistermor- het milieu. Een groot aantal schapen is inmiddels door gen vanuit Venlo in een poging om de 650 kilometer tot de sponsors financieel 'geadopteerd'. De opbrengst is uiter- Franse hoofdstad in 32 dagen te overbruggen. Ze willen aard voor het milieu. Op de foto begeleiden Van Beek, Staal en Holla de schaapskudde in het Brachterwald bij Reuver (L). FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Toerist is in Zeeland straks duurder uit middelburg anp De openluchtrecreatie in de provincie Zeeland gaat de toe risten meer geld kosten. Het gaat onder meer om belasting op waterrecreatie op de binnen wateren. sluis- en bruggeld voor de passerende pleziervaart, een heffing op tweede woningen, toegangsgeld voor recreëren op de grootste dammen en par- keergeld bij stranden. Het Ne derlands Economisch Instituut (NEI) doet deze voorstellen in een op verzoek van de provincie Zeeland opgesteld rapport. Dit rapport is gisteren in Middel burg gepresenteerd. Het instituut becijferde dat de recreatievoorzieningen in de re gio per jaar ongeveer vier mil joen gulden tekort komen. Op korte terrpjjn zouden de tekor ten kunnen verdubbelen. Vol gens het NEI loopt het toerisme in Zeeland door deze ontwikke ling gevaar. De invoering van de maatregelen, waarbij ook ge dacht wordt aan een verhoging van onroerend goed- en toeris tenbelasting en de provinciale opslag van de motorrijtuigenbe lasting. zal op zijn vroegst in 1995 zijn beslag krijgen. den haag gpd De koppeling tussen lonen en uitkeringen moet worden hersteld en van verlaging of afschaffing van het minimumloon kan geen sprake zijn. Wel moet een volgend kabinet proberen meer men sen aan het werk te helpen door de arbeidskosten voor vooral de lagerbetaalde functies te verlagen. Dat stelt de PvdA in het nog vertrouwelijke ver kiezingsprogramma 'Een kwestie van bescha ving', dat zaterdagmiddag officieel wordt bekend gemaakt. Het hoofdthema is meer werkgelegen heid, maar de PvdA wil daarbij zoveel mogelijk de uitkeringen ontzien: op de WW mag niet verder worden gekort en ook de uitkeringen bij ziekte en arbeidsongeschiktheid mogen niet verder om laag. Staat de hoogte van de uitkeringen niet ter dis cussie, dat is wel het geval bij de uitvoering ervan. De dominante rol van vakbonden en werkgevers organisaties daarin moet worden teruggedron gen, aldus goedingelichte PvdA-bronnen. De bijstand moet volgens de PvdA verder op in dividuele omstandigheden worden toegesneden. Allerlei aparte landelijke regelingen kunnen ver dwijnen. Het kabinet heeft hiertoe onlangs de eerste stappen gezet met' het voorstel de bij standsuitkering te verlagen en gemeenten de mo gelijkheid te geven een toeslag te verstrekken. Om meer banen te scheppen, wil de PvdA voor al dat er daadwerkelijk meer banen komen op minimumloon-niveau. Nu liggen de laagste CAO- schalen gemiddeld twintig procent boven het mi nimumloon, waardoor in de praktijk nauwelijks iemand voor het minimumloon werkt. Als de bonden vasthouden aan de huidige CAO-loon- schalen, overweegt de PvdA de CAO's niet meer algemeen verbindend te verklaren. Dat betekent dat CAO-afspraken tussen werkgevers en bonden niet meer automatisch gelden voor bedrijven waarvan de werkgevers geen lid zijn van een van de werkgeversorganisaties. De PvdA wil de komende kabinetsperiode zo'n negen miljard gulden bezuinigen. Dat geld wordt merendeels via lastenverlichting aan de burger teruggegeven. Extra uitgaven reserveert de partij voor milieu, veiligheid en werk, aldus de PvdA- bronnen. Bij de uitgaven voor ontwikkelingshulp houdt de PvdA vast aan de norm van twee procent van het bruto nationaal produkt. Dat is beduidend meer dan het CDA voorstelt in zijn ontwerp-ver- kiezingsprogramma. en haag» gpd De Partij van de Arbeid stijgt in de gunst van de kiezer. Als nu verkiezingen zouden worden gehouden, zou de partij 17,7 procent van de stemmen krij gen. Dat is goed voor 28 kamer zetels. Dit blijkt uit een peiling van het bureau Interview. Het onderzoek werd begin deze week afgesloten. Een maand ge leden scoorde de' PvdA nog maar 15,3 procent, half juni slechts 14,4 procent. Met een score van 28 kamer zetels zou de PvdA de derde partij van het land worden na CDA (50 kamerzetels) en WD (29 parlementariërs). In een vo- Stille tocht Middelburg Duizenden demonstreren tegen racisme middelburg» anp Zo'n 1.500 tot 2.000 mensen hebben gisteravond in Middel burg met een. stille tocht gede monstreerd tegen het toene mende racisme. Aanleiding was de bekladding met racistische leuzen en hakenkruizen van grafstenen op de joodse be graafplaats in Middelburg an derhalve week geleden. De Middelburgse politie wilde aanvankelijk geen ruchtbaar heid geven aan de grafschennis om zo de daders het 'succes' van aandacht in de media te onthouden, maar veranderde later van mening. De gemeente reinigingsdienst maakte de 25 zerken de ochtend na de nach telijke bekladding meteen schoon. Uit later gevonden pamfletten bleek dat het Nazi Front Zee land voor de grafschennis ver antwoordelijk is. rige peiling van Interview, en een recente van NIPO, kwam de PvdA op een vierde plaats uit. Opvallend is het inzakken van D66 in de peilingen. De Demo craten zouden bij verkiezingen nu nog maar 17,5 procent van de stemmen krijgen: 27 kamer zetels. Halverwege juni was D66 nog goed voor 21,7 procent van de stemmen oftewel 33 zetels. De peiling geeft aan dat de PvdA weliswaar nog veel men sen in de Kamer zou verliezen (nu heeft de partij 49 vertegen woordigers in de Tweede Ka mer), maar lang niet zo veel als eerder voorspeld. Ook het ver lies voor het CDA (nu 54 kamer zetels) is minder dan eerder on derzoek aangaf. De WD zit nog steeds in de lift evenals D66 (respectievelijk 22 en 12 zetels in de Kamer). GroenLinks doet het steeds slechter. Bij verkiezingen nu zou de partij negen mensen in de Kamer krijgen (nu zes). Eind juli scoorde de partij nog twaalf zetels in de peilingen. De kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF zouden elk 3 mensen in de Kamer krijgen. Dat betekent een forse winst voor GPV (1) en RPF (2). De CD zou groeien van een naar vier kamerzetels. Ook deze partij zakt echter in de polls. Een maand terug was de aanhang nog goed voor zeven kamerzetels. Honderd banen weg Reclassering kijkt meer naar resultaat den haag anp De reclassering wil meer resul taatgericht gaan werken. Dat kan betekenen dat de reclasse ring sommige groepen mensen die met justitie in aanraking zijn gekomen niet meer helpt. Dat is één van de gevolgen van een grootscheepse reorganisatie van de reclassering in Nederland. De bestaande stichtingen en de Nederlandse Federatie van Re- classeringsinstellingen (NFR) gaan op in één grote nieuwe or ganisatie. De blauwdruk voor de reorga nisatie 'De reclassering in bre der perspectief werd gistermid dag aan staatssecretaris Kosto (justitie) aangeboden. Door de verandering vervallen honderd banen. De reclassering heeft nu negenhonderd formatieplaat sen. De NFR verwacht dat de inkrimping zonder gedwongen ontslagen kan. „Omdat de reclassering straks met minder mensen moet wer ken, móet er in de toekomst kri tisch gekeken worden naar de klanten", zegt een woordvoer der van de NFR. „Je moet kijken of de hulp effect heeft. Is dat niet zo, dan komen die klanten in andere circuits terecht. Be paalde groepen kunnen daar door in de kou blijven staan", aldus een woordvoerder van de NFR. De reclassering zal zich in de toekomst richten op jongeren tussen de 17 en 25 jaar oud, en gedetineerden die hun gevan genschap bijna hebben uitgeze ten. Daarnaast zal extra aan dacht worden gegeven aan al lochtonen, verslaafden en dak en thuislozen. Aantal doden bij vuurgevecht veertig procent hoger Het aantal opgehelderde misdrijven was vorig jaar lager dan ooit. Maar negentien procent van alle bij de politie bekende delicten werd opgelost. Dit blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag van het openbaar ministerie (OM). Door de cijfers lijkt het volgens het OM of de in spanningen van de politie afnemen, of minder resultaat hebben. misdrijven zo veel mogelijk za ken te laten bekennen. Nu wor den doorgaans alleen die zaken nog meegenomen, waarvan de verwachting is dat ze zeker tot een veroordeling zullen leiden. In zijn jaarverslag spreekt het OM zijn bezorgdheid uit over de stijging van het aantal mis drijven waarbij geweld wordt gebruikt: van 49.600 in 1990 den haag» gpd-anp Als verzachtende omstandig heid wordt aangevoerd dat ver dachten minder bereid blijken andere misdrijven te bekennen dan die waarvoor ze worden verhoord. Ook is de werkwijze van de politie veranderd. Voor heen werd meestal geprobeerd verdachten van een groot aantal naar 58.900 in 1992. Het aantal doden bij schietpartijen steeg met 40 procent naar 104. Dat cijfer ligt overigens nog laag als het wordt vergeleken met het buitenland, aldus het jaarver- slag. Ook het aantal minderjarigen (12-17 jaar) dat wordt verdacht van een misdrijf baart het OM zorgen. Vanaf 1984 daalde dat aantal parallel aan de omvang van die bevolkingsgroep. Maar vanaf 1990 steeg het aantal ge hoorde verdachten in deze cate gorie van 37.100 naar 41.700 in 1992. De opbrengst van boetes is vorig jaar behoorlijk gestegen. Werd in 1991 nog 306 miljoen gulden geïnd, vorig jaar ging het om 373 miljoen gulden. Een en ander is vooral te danken aan de eind 1991 verhoogde tarie ven. Het OM is verder van plan de komende jaren meer aandacht te besteden aan delicten met een direct slachtoffer. Alleen op die manier blijft 'de burger' ge loven in de handhaving van het strafrecht, vindt het OM. De komende jaren zal ook veel aandacht blijven bestaan voor de bestrijding van fraude, milieucriminaliteit en zware cri minaliteit. Wel is dan veel extra geld nodig, zo blijkt uit het jaar verslag. Via eenvoudige technische aanpassing doetinchem gpd Slechthorenden hoeven niet on gerust te zijn over de storing die nieuwe draadloze telefoons op hun hoortoestellen veroorza ken. Deze telefoons geven in sommige gevallen weliswaar een irritante bromtoon, maar die is met enkele kleine techni sche aanpassingen fors te redu ceren. Dat zegt directeur N. Bruyns van het bedrijf Horen Nederland BV in Doetinchem. De bromtoon op de hoortoe stellen is volgens Bruyns alleen te horen als iemand binnen een afstand van vijf meter van een draadloze telefoon komt. Fabri kanten zijn al ver gevorderd met het vinden van een oplossing, zegt hij. Nieuwe hoortoestellen worden afgeschermd en be staande zijn zo te behandelen, dat de bromtoon alleen nog binnen een afstand van vijf tot tien centimeter van de telefoon is te horen. Volgens Bruyns, directeur van zestien filialen in Gelderland en Overijssel, hebben de berichten over de storende werking van de nieuwe mobiele telefoons onrust veroorzaakt onder de slechthorenden. „Mensen bel den ons in paniek op. Ik heb daarna fabrikanten gebeld en mij is duidelijk dat de zaak sterk overtrokken is. Het eind van het verhaal is straks dat niemand er last van heeft". De Nederlandse Vereniging van Audiciens Bedrijven (NVAB) heeft gisteren bekendgemaakt dat ze de kritiek van de vereni gingvan slechthorenden onder schrijft. Hoewel de-storing zich slechts in incidentele gevallen voordoet, wil de vereniging dat de overheid met een oplossing komt voor het probleem. Daar naast maakt de NVAB zich sterk om samen met fabrikanten en importeurs de nadelige gevol gen zoveel mogelijk te beper ken. roermond» De laatste woningen van het recreatieproject Marina Oolderhuus- ke bij Roermond, zijn bijna klaar. De wo ningen, die 350 tot 400 duizend gulden kosten, drijven in een zij-ven van de Maas. Stijgt het waterpeil, dan gaan de huizen mee omhoog. Het re creatieproject van 50 miljoen gulden werd I gisteren gepresen teerd in het kader van de vakbeurs voor de y totale bouwsector BouwMecc. Ma/ïna Oolderhuuske wordt op 11 september ge opend. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Primafoon heeft tijdelijk een fantastische actie: wie nu een tele foon koopt vanaf f 98,- krijgt f 15,- terug voor z'n oude telefoon. Het maakt niet uit of dat een PTT Telecom-telefoon is of niet. Hij mag zelfs stuk zijn. De actie geldt niet voor een telefoontoestel dat u hebt gehuurd bij PTT Telecom. Voor iedere nieuwe telefoon kunt u één oud toestel inruilen. Pak dus snel dc telefoon en verdien f 15,-. Primafoon inruildagen van 2 t/m 11 september1993.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5