5. WEKELIJKS. Werkgevers prijzen MHP Binnenland Kokkelvangst blijft omstreden Teleurstelling bij De Vries over CAO's Spoedkliniek voor dieren blijkt succes mam Nieuwspoort gesloopt Lekker meegenomen: Gemengde Drop 95 Onverwerkt koloniaal verleden houdt Princen buiten Nederland m DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 Geldautomaat bezwijkt door urine texel» De geldautomaat van een bankfiliaal in het Texelse dorp De Koog is kapot geplast. Onbekenden urineerden over het toet senbord en bewerkten de knoppen met een mes. De software raakte hierdoor zo beschadigd dat de 'flappentapper' niet meer werkte. De schade wordt aanzienlijk genoemd, maar een precies bedrag is niet bekend. Volgens de politie is de automaat met de regelmaat van de klok doelwit van vandalen. Shell knapt 40.000 stations op rotterdam Shell gaat voor anderhalf miljard gulden al haar benzinestations in tachtig landen, met uitzondering van die in de VS, opknappen. De wijzigingen behelzen vooral de kleurstel ling, de prijzenborden en de pompen. Het logo - de welbekende schelp - blijft volgens een woordvoerder nagenoeg hetzelfde. Het geel in de schelp wordt warmer en het rood wat minder rood dan nu. In 2004 moeten alle achthonderd benzinestations in ons land zijn gemoderniseerd. Shell denkt in 1996 met de klus te kunnen starten. Nog geen harttransplantatie Kruger eindhoven De harttransplantatie die de 47-jarige Eindhovenaar Kruger zou ondergaan in een Belgisch ziekenhuis nadat de Aca demische ziekenhuizen in Rotterdam en Utrecht die hadden ge weigerd omdat zijn gezondheid te slecht is, gaat voorlopig niet door. Volgens hartchirurg Wellens van het Onze Lieve Vrouw ziekenhuis in het Belgische Aalst is het hart van Kruger op dit moment zo goed, dat hij niet in aanmerking komt voor een der gelijke ingreep. Splinterflesjes bijna allemaal terug den haag Heineken, Bavaria en Oranjeboom lijken erin te sla gen de ongeveer 24,5 miljoen bierflesjes terug te halen waar glasdeeltjes in kunnen zitten. Bavaria zoekt nog 1,2 miljoen ver dachte flesjes (van de 6 miljoen) in Engeland en Italië en Oranje boom heeft het overgrote deel van anderhalf miljoen splinter flesjes Dutch Post Hom Lager opgespoord. Heineken weet al een tijdje van tachtig procent van de 17 miljoen verdachte flesjes waar die zijn en zegt dat het terughalen 'in volle gang is'. Alle drie de brouwers hebben flesjesproducent Vereenigde Glasfa brieken aansprakelijk gesteld voor de schade. FNV en CNV tegen plannen van middelbaar en hoger personeel Het werkgelegenheidsplan 'Nu of nooit' van de vakcen trale voor Middelbaar en Hoger Personeel MHP is bijna juichend onthaald door de werkgeversorganisaties. De vakcentrales FNV en CNV zijn op zijn zachtst gezegd weinig enthousiast over het MHP-plan. houten anp In de discussienota pleit de MHP voor terugdringing van het overheidstekort, lagere las ten voor burgers en bedrijven, en meer ruimte voor een vrije markt. Het minimumloon kan verdwijnen, het ontslagrecht moet ruimer worden en de ar beidstijden moeten flexibeler Terpstra zullen de leden van de op bedrijfsniveau worden gere geld en moet met name de on dernemingsraad een belangrij kere plaats krijgen bij de onder handelingen over de arbeids voorwaarden. Voorzitter Terpstra van de In dustrie- en voedingsbond CNV noemt het plan verrassend en verstandig. Volgens worden. Verder moet veel meer aangesloten MHP-bonden de nota torpederen. „Wat mij be treft kunnen de twee eerste woorden van de titel van de no ta direct worden weggelaten", aldus Terpstra. De gezamenlijke werkgevers organisaties menen echter dat het plan een belangrijke bijdra ge kan leveren aan verdere overeenstemming over de Ne derlandse economie. Ze noe men de aanbevelingen duidelijk en consequent. Tot tevreden heid van de werkgevers ver werpt de MHP bij voorbeeld de 'vluchtweg' van kunstmatige banenplannen en arbeidsduur verkorting. Opmerkelijk is verder dat de 'Weinig actie voor gezonder werken De afspraken in CAO's over be-' perking van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid zijn nog steeds teleurstellend, vindt mi nister De Vries van sociale za ken. Hij vraagt de Stichting van de Arbeid, een overlegorgaan van werkgevers en werknemers, om meer concrete afspraken in de CAO's te stimuleren. De Vries vroeg dat ook al in januari, maar volgens een on derzoek van de Dienst Collec tieve Arbeidsvoorwaarden (DCA) is sindsdien weinig ge beurd. In eenderde van de CAO's die dit jaar zijn afgeslo ten, zijn nieuwe afspraken ge maakt over verbetering van ar beidsomstandigheden en terug dringen van ziekteverzuim. In veel gevallen gaat het om af spraken over registratie van 'ziekteverzuim. In bijna een kwart van de onderzochte 113 CAO's voor in totaal 3,2 miljoen werknemers werd geen enkele afspraak gemaakt. In 38 CAO's stonden afspra ken over zogenoemde arbeids voorwaardelijke stimulansen, bijvoorbeeld het toekennen van extra vrije dagen bij gering ziek teverzuim of inleveren van vrije dagen bij veel ziekteverzuim. Terugkeerplannen, het melden van vacatures voor arbeidson geschikten bij de GMD en het vaststellen van aantallen in dienst te nemen gedeeltelijk ar beidsongeschikten komen in elf tot dertien procent van de CAO's voor. lauwersoqgGeconcentreerd halen kokkelvissers de vangst binnen boord. Ongetwijfeld zullen ze in de drie maanden dat ze mogen vissen, menig fijnproever een plezier dóen met het versgevangen zeebanket. Natuurbeschermers moeten echter niets hebben van de werkmethode. Met een kor, een soort stofzuiger, worden de kokkels op de bodem van het Wad of de Öosterschelde losgespoten en vervolgens opgezogen. Geen nacht- en weekenddiensten meer voor Amsterdamse dierenartsen amsterdam thea van 9eek Brengen geld in het laatje. SHARP In de Verenigde Staten kennen ze het feno meen al zo'n vijftien jaar. Amsterdam heeft het sinds januari: de Spoedkliniek voor Die ren BV. Dierenartsen kunnen eindelijk on gestoord van hun nachtrust en weekeinde genieten. De rond de veertig dierenartsen in de hoofdstad spraken er al jaren over. Wat zou het een weldaad zijn om de nacht- en weekenddiensten niet langer bij toerbeurt te draaien, maar die te centraliseren. Het Amerikaanse voorbeeld stond hen wel aan. Maar praten is één, ertoe komen een twee de. Tót drie dierenartsen een paar jaar gele den de spreekwoordelijke koe bij de horens vatten en met concrete plannen op tafel kwamen. Inmiddels hebben twintig dieren artsen geld gestoken in de nieuwe kliniek en zijn daarvan aandeelhouder. Elk hoofd stedelijk huisdier dat plotseling buiten kan toortijden ziek wordt of dat een ongeluk overkomt, wordt door alle veertig dierenart sen naar de spoedkliniek doorverwezen. Op doordeweekse dagen is de kliniek van acht uur 's avonds tot negen uur de volgen de ochtend geopend. Tijdens de weekein den dag en nacht. De kliniek heeft vijf die renartsen en eenzelfde aantal assistenten in dienst. Drie dierenartsen vormen de direc tie. Bij toerbeurt zijn de drie directeuren voor de achterwacht bereikbaar om ook zelf in te springen tijdens piekuren. „Voor ons gaat die ongestoorde nachtrust dus nog niet op", lacht mede-directeur B. de Leeuw. Dat duidelijk in een behoefte wordt voor zien, is volgens hem inmiddels afdoende gebleken. „Sinds de opening zijn zo'n 5.500 spoedgevallen behandeld. De grootste druk ligt op het weekeinde. Dan krijgen we tus sen de 130 en 160 spoedgevallen te behan delen." Bijkomend voordeel is volgens De Leeuw dat in de kliniek grote kennis wordt verza meld in de spoedbehandeling van huisdie ren. De kliniek is vergelijkbaar met de eer ste hulpafdeling van een ziekenhuis. Naast drie behandelkamers zijn er een operatie kamer en een röntgenafdeling. Veel van de apparatuur kon tweedehands van zieken huizen worden gekocht. Overdag is altijd personeel aanwezig voor de verzorging van opgenomen dieren. Een dergelijke vorm van samenwerking is volgens De Leeuw uniek voor Nederland en ook in Europa. „Elders in Europa vind je ook dergelijke spoedklinieken, maar dat zijn allemaal particuliere initiatieven. In ons land wordt er in Utrecht en Den Haag wel over gepraat, maar concrete plannen zijn er nog niet. Je kunt zoiets ook alleen maar op zetten in een onderlinge samenwerking van dierenartsen in een regio of stad. Anders krijg je rare concurrentieverhoudingen." GPD Gemeenschappeli|lte Persdienst MHP concrete centrale afspra ken tussen werkgevers, werkne mers en het kabinet van de hand wijst. Zo weigert de vak centrale te zeggen welke loonei sen ze voor 1994 wil stellen. „Onze bandbreedte loopt van min 25 procent tot plus 25 pro cent", zo grapte MHP-bestuur- der Muller gisteren. De MHP wil de loonontwikkeling laten af hangen van de situatie in de be drijfstak of de bedrijven. MHP-voorzitter Van Dalen vindt het 'niet gek' dat werkge vers tevreden zijn over de nota. „Ondernemers kijken net als wij waar rendement valt te halen." den haag De slopershamer heeft gisteren een einde gemaakt aan een stukje parlementaire geschiedenis, het voormalige perscentrum Nieuwspoort ging tegen de vlakte. Het oude gebouw aan de statige Hofsingel in de Haagse residentie, waar de minister-presidenten sinds jaar en dag hun wekelijkse persconferenties hielden, is met de grond gelijk gemaakt om plaats te maken voor nieuwbouw. Het perscentrum zelf is overigens enige tijd geleden al verhuisd. Journalisten en politici ontmoeten elkaar nu in 'Het Hotel', een onderdeel van het nieuwe ge bouw van de Tweede Kamer. FOTO DIJKSTRA BV FRED STEENMAN VN tegen Vreemdelingenwet den haag gpd De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR heeft scherpe kritiek op de nieuwe Vreemdelingenwet. De VN-organisatie is bang dat vluchtelingen de dupe worden van de nieuwe wet en wil dat het kabinet de wet versoepelt. „We zijn erg ongerust over deze scherpere regelgeving", zegt woordvoerder Concolato. „Als een vluchteling zijn of haar zaak niet meer kan voorleggen volgens de normale procedure (en dus de uitspraak niet kan af wachten in het land waar hij asiel heeft aangevraagd, red.) rest als enige terugkeer naar huis. En dat betekent voor som migen doorgaans in het gun stigste geval marteling". De vangst komt vervolgens in een spoeltrommel terecht, waar de kok kels worden gescheiden van zand, kleine scholletjes en dergelijke. Na tuurbeschermers vinden dat het werken met de kor te veel schade toe brengt aan de bodem. FOTO ANP RAYMOND PUTTING Baby vermoord maastricht» anp Justitie in Maastricht is een on derzoek begonnen naar de dood van een nog geen jaar ou de Maastrichtse baby. Volgens artsen in het Academisch Zie kenhuis is het meisje niet op natuurlijke wijze overleden. Persofficier van justitie Kolkert wilde gisteren geen verdere me dedelingen doen en noemt het een 'hoogst gevoelige zaak'. 1 kilo tui Drop. Je krijgt er zin in bij Janiin. &s l'aapkamers Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Beverwijk Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle •SPECIALISTEN IN den haag Zolang Nederland zijn koloniale verleden niet heeft verwerkt is de Indonesische mensenrech tenactivist J. 'Poncke' Princen niet welkom. Dat is de conclusie van het debat dat gisteren in de Tweede Kamer werd gehouden over de weigering van minister Kooijmans (buitenlandse za ken) om Princen een visum te verlenen. Een meerderheid in de Kamer steunt Kooijmans in dat besluit. Princen deserteerde in 1948 uit het Nederlandse le ger en sloot zich aan bij de Indonesischevrijheidsstrijders. „Wie Princen een visum ver leent, zet hem op het morele ere-podium en dat is een dis kwalificatie van de oud-Indië- strijders", verwoordde het GPV- Kamerlid van Middelkoop het gevoel van een Kamermeerder- NACHTRUST# heid van CDA. WD, SGP en GPV. Kooijmans wil de discus sie over het onverwerkte kolo niale verleden niet uit de weg gaan, 'maar zij kan niet worden beslecht aan de hand van één enkel geval'. De bewindsman wil de gevoelens ontzien van oud-Indiëstrijders die destijds in Indonesië wèl hun burger plicht vervulden 'en het Ko ninkrijk ondanks alles zijn blij ven dienen'. Niet het feit dat Princen in 1948 deserteerde, is voor Kooij mans de reden geweest om het visum te weigeren, „Wel dat hij de wapens heeft opgenomen te gen zijn eigen mensen. Dat heeft diep gewortelde emoties opgeroepen", aldus Kooijmans. De vergrijpen van Princen zijn overigens verjaard. „Maar niet in moreel opzicht", vindt WD'er Weisglas. De WD wil respect betonen aan het demo cratische besluit van toen om met geweld de orde in Neder- lands-Indië te herstellen, aldus Weisglas. Het CDA wil graag recht doen aan de grote groep jonge Ne derlanders die destijds onvrij willig naar Indonesië werd ge stuurd. „De Nederlandse rege ring had en heeft ook nu nog een bijzondere verantwoorde lijkheid voor deze groep men sen", benadrukte van Houwe- lingen (CDA). De PvdA, GroenLinks en D66 vinden dat Princen wel een vi sum had moeten krijgen. „De kwestie van de visumverlening dreigt vermalen te worden door een oordeel over wat goed en kwaad was in de geschiedenis aldus Kohnstam (D66). Hij noemt het hypocriet dat Neder landse bewindslieden Princen wel aanmoedigen in zijn strijd voor de mensenrechten, maar hem geen visum geven. Dubbele pech rotterdam gpd Een 24-jarige Rotterdammer had gisteren dubbel pech. Het begon toen hij had 'ge pind' bij een geldautomaat. Op dat moment zette een man hem een mes op de keel. Toen het geld ver scheen, nam de overvaller dat weg. Het slachtoffer pikte dat niet. zette de achtervol ging in maar raakte de man kwijt. Toen hij terugliep naar zijn auto kreeg hij een twee de klap te verwerken. In de tussentijd had iemand zijn voertuig gestolen. Kind belt vaker over 'geheimen' utrecht anp De campagne 'Over sommige geheimen moet je praten' was al succesvol. De nog lopende vervolgcampagne 'Over je ge heim kun je nog steeds praten' blijkt opnieuw succesvol. De Bureaus Vertrouwensartsen spreken van een blijvend suc ces. In de eerste helft van dit jaar nam het aantal meldingen van vermoedelijke kindermis handeling vergeleken net als vo rig jaar opnieuw toe. Nu met achttien procent tot bijna ze venduizend.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3