Vrije tijd Schubkarper overheerst andere varianten Opladen accu van snoerloos apparaat Eeuw Peter Rabbit Schuurmachine Delta komt in lastige hoekjes Baduitloop Met de baby Fiorelli Mini-Chef DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN NIEUWE CD'S Wim Koevoet Ken Vos Paul Korenhof POP/POPULAIR Zijn vorige drie alom geprezen en hoogst autobiografische al bums worden geacht een zekere eenheid te vormen. Na dit drie luik was John Hiatt toe aan wat steviger werk. In de 'super- groep' Little Village, met Nick Lowe, Ry Cooder en Jim Kelt- ner, wordt die wens maar ge deeltelijk vervuld. Op zijn nieuwste plaat voert hij zijn voornemens wel volledig uit. De 41 -jarige zanger/slaggitarist laat zich bijstaan door muzikanten die nog maar de helft van zijn eigen leeftijd hebben bereikt. Toch is Hiatt zichzelf gebleven. Zijn rauwe maar toch warme stemgeluid past prima bij de wat hoekige, vooral door gitaren aangestuurde stukken op deze plaat. Van een verjongingskuur is geen sprake. Integendeel. De nieuwe generatie muzikanten krijgt er op de sprankelende ti telsong van dit album juist flink van langs van Hiatt. Perfectly good guitar handelt namelijk over de akelige gewoonte van vooral de succesvolle lichting gitaarbandjes uit Seattle om aan het einde van een optreden het splinternieuwe instrumenta rium aan diggels te slaan. There ought to be a law with no bail Smash a guitar and you go to jail laat Hiatt zich van zijn meest reactionaire kant horen. De kreet Perfectly good guitar kan niet van toepassing worden verklaard op het gitaarspel. Dat is namelijk niet meer dan gede gen en voor Hiatt's doen aan de potige kant. Bob Dylan The 30th anniver sary concert celebration Sony. Op 16 oktober 1992 werd in Madison Square Garden in New York gevierd dat Dylan dertig jaar platen maakt. Tal van we reldberoemde artiesten brach ten een of meer nummers uit het gigantische oeuvre van de zanger en aan het einde van de marathonzitting kwam hij zelf ook opdraven. Het meest spectaculair was de bijdrage van Sinead O' Connor. Het publiek floot de zangeres uit nog voordat ze naar de mi crofoon kon grijpen, omdat ze een paar weken eerder een fotó van de paus had verscheurd. De Ierse zangeres verliet de plan kieren huilend. Van dit irlcident is op deze laag geprijsde maar rijkelijk laat uit gebrachte dubbel-CD niets te merken. Van een eigenlijk nog veel pijnlijker incident is wel vijftien minuten meegenomen: het optreden van Dylan zelf. De man heeft geen stem meer over, wekt een zeer afwezige indruk en speelt uiterst slordig gitaar en mondharmonica. Toch is dit album zeer de moei te waard. John Mellencamp opent ijzersterk met Like a rol ling stone en Stevie Wonder weet van het tot op de draad versleten Blowin in the wind toch nog een intens werkje te maken. Het mooist van alles is F.ddie Vedder's (de zanger van Pearl Jam) vertolking van Mas ters of War. Dylan schreef het nummer in een aanval van woede over Vietnam en Vedder zingt het vele jaren later, met Joegoslavisch oorlogsgeweld op zijn netvliezen. WK JAZZ Brian Lynch At the Main Event Criss Cross. Tad Shull In the Land of Tenor Criss Cross- /Dureco. Het Nederlandse Criss Cross breidt gestaag zijn fonds uit met mainstream jazz van meest jon ge Amerikanen. Deze beide in New York opgenomen CD's zijn exemplarisch voor het label. Ze zijn zoals gebruikelijk voorzien van een eerlijk geluid zonder rare fratsen. De plaat van trom pettist Lynch is al weer zijn vier de, maar ditmaal is het iets bij zonders geworden door de aan wezigheid van de herontdekte organist Meivin Rhyne. Rhyne lijkt een swing-gevoel uit een ander tijdperk mee te brengen dat de muzikale prestaties van de jongeren lijkt op te peppen. Lynch is zelf een scherp intone- rende, soms originele instru mentalist die een voorliefde lijkt te hebben voor stevige, onom wonden hard bop. Tenorist Ralph Moore speelt op zijn ge bruikelijk hoge niveau en over de ritmesectie (gitarist Peter Bernstein en drummer Kenny Washington) ook niets dan goeds. Hetzelfde kan gezegd worden van de begeleiding op de CD van tenorsaxofonist Shull. Hier zorgen Mike LeDon- ne (piano), Dennis Irwin (bas) en wederom Washington voor een jaren-vijftigsfeer. Een in druk die versterkt wordt door het opvallende spel van de lei der. Shull bezit een bijzonder zwaar geluid en intoneert daar enboven met een vertraagde swing die aan Dexter Gordon doet denken, een combinatie die het vooral goed doet in de langzame nummers. Joey Calderazzo The Traveler Blue Note/EMI Music. joey calderazzo The Traveler is de derde CD van deze tamelijk jonge pianist (1965). Als zovelen van zijn ge neratie is hij sterk beïnvloed door Bill Evans, Herbie Han cock en Chick Corea, zodat het voor de jonge Amerikaan die op zijn tweeëntwintigste debuteer de bij Michael Brecker, niet makkelijk zal zijn om zijn eigen plaats te vinden. Alles heeft de pianist mee, een uitstekend toucher, een goed gevoel voor swing, hier twee uitstekende rit metandems (met onder meer Peter Erskine en John Patitucci) en een contract bij een groot platenlabel, maar hij ontbeert nog het nodige gevoel voor im provisatorische spanning en een duidelijk eigen identiteit. Geen slechte CD, maar ook geen opvallende. KV Twee CD's uit dezelfde stal met uitvoeringen die bijna letterlijk de luidsprekers uit spetteren, niet alleen dank zij de muziek of de uitvoering, maar ook door de schitterende opname. Zo hel der, breed, diep en gedetail leerd, en vooral met zoveel mu zikaal profiel zal men muziek niet altijd horen. De eerste CD bevat daarbij een repertoire dat bij veel mensen ingang zal vin den. Gershwins Rhapsody in Blue, hier in de Jazz Band Ver sion met dirigent James Levine zelf achter de vleugel, blijft een ijzeren tophit, en hetzelfde geldt voor An American in Paris. De suite uit Porgy and Bess (onder titel: Catfish Row) laat uit deze opera nu eens niet de populair ste melodieën horen, maar is daarom niet minder het beluis teren waard. De uitvoeringen blaken van vitaliteit en wie twee minuten luistert, zal deze cd moeilijk kunnen weerstaan. Bartók Cantata profana - De houten prinsJohn Aler (tenor), John Tomlinson (bariton), Chi cago Symphony Chorus, Chicago Symphony Orchestra o.l.v. Pierre Boulez DG. Voor hetzelfde label met het zelfde orkest, en ook met de zelfde superieure klank, nam Pierre Boulez twee werken van Bartók op. In dit geval zal de schare potentiële kopers kleiner zijn, maar de muziek verdient dat niet. Het ballet De houten prins kan zich namelijk uitste kend handhaven naast Bartóks bekendere Mandarijn en de Cantata profana voor tenor, ba riton, dubbelkoor en orkest ver dient eveneens grotere belang stelling. Hier volstaan twee mi nuten luisteren niet. Men zal de CD herhaaldelijk moeten draai en om de kracht van de muziek heleiqaal te beseffen, maar het loont de moeite! PK KLASSIEK Gershwin Rhapsody in Blue - Cuban Overture - Porgy and Bess, suite - An American in Paris Chicago Symphony Orchestra o.l.v. James Levine (piano) DG. VISSPORT Bram van Leeuwen DINGEN Henriëtte van der Hoeven DOE-HET-ZELF Snoerloze apparatuur (gereedschap, keu kenmachines, e.d.) is voorzien van een accu. Deze wordt door middel van een op een stopcontact aangesloten oplader gere geld 'bijgevuld'. Over hoe dit moet gebeuren blijkt een mis verstand te bestaan. De een zegt: eens in het half jaar leeg laten lopen en opnieuw opladen; de ander adviseert steeds bij te la den. Een deskundige, hierover geraadpleegd, stelt zich met de volgende vergelijking op aan de kant van degenen die het op stelsel matig bijladen houden, dus na elk gebruik, kort of lang, het gereedschap of apparaat weer aan de oplader koppelen. '(Os je uit een fles melk een kwart liter schenkt en je giet er dan weer een kwart liter bij, dan komt er echt weer een hele liter uit. Wie denkt dat de feitelijke inhoud nog maar driekwart is, zit ernaast. En zo zit het ook met de oplaadbare accu's!' Hieraan valt nog een handzame tip toe te voegen voor bezitters van snoerloos gereed schap met een uitneembare accu, die voor diverse apparaten kan worden gebruikt. Vooral als deze regelmatig in gebruik zijn, dan heb je groot gemak van een tweede exemplaar. De ene accu zit in de machine, de andere in de oplader. Zo kun je altijd zonder laad-oponthoud doorwerken. De moderne opladers voor uitneembare accu's zijn zo geconstrueerd dat ze zichzelf automatisch uitschakelen zodra de 'rusten de' accu geheel gevuld is. Overbelading is dus uitgesloten. Beatrice Potter schreef 100 jaar geleden haar Story of Peter Rabbit en het on deugende konijn in zijn blauwe jasje is nog altijd ongelofelijk populair. Hij wordt hartstochtelijk verzameld en is te vinden in boeken, op wenskaarten, op serviezen en op vele andere gebruiks- en siervoorwerpen. Ter gelegenheid van die 100ste verjaardag is er nu ook een serie lepeltjes gemaakt van Peter Rabbit en zijn vriendjes, ze kosten 14,95 per stuk. En nog iets voor de echte fans: In de herfst zal het Musée D'Orsay in Parijs een expositie aan Peter Rabbit en an dere Beatrice-Pottercreaties wijden. Meer informatie: Mikado Collectables tel. 05480 - 15733. Een kookeiland met alles erop en eraan brengt Fisher Price voor mini-chefs zo tussen de twee en zeven jaar. Met z'n drietjes kunnen ze aan de slag. En als ze het eens gemak kelijk willen doen brengt de magne tron uitkomst. Het kookeiland kost nog net geen 200 gulden. Meer informatie: tel. 020 - 6272562. Als er één vissoort in ons land is die zich in vele gedaanten aan de sport visser presenteert, dan is dat wel de karper. Niet alleen op het p^nt van het gewicht, maar ook qua uiterlijke verschijning vertoont de zoetwaterbig soms enorme verschillen. Zo zeer zelfs, dat er wel eens felle discussies ontstaan of men het wel over dezelfde soort vis heeft. Ook in hengelaarskringen bestaat af en toe verwarring over welke karper we het nu precies hebben. Die ondui delijkheid wordt nog vergroot doordat lokaal en regionaal soms bijzondere nafrien bestaan voor bepaalde varian ten. Daarom een poging de verschil len in de Nederlandse karperscène 'in beeld' te brengen. Om de diverse kar pervariëteiten van elkaar te kunnen onderscheiden is de beschubbing een belangrijk selectiecriterium. Een tweede verschil is de vorm van het visselichaam. Het schubbenpantser van de karper kan sterk verschillen. Is het lichaam helemaal glad of valt er maar een heel enkele grote schub te ontdekken, dan spreken we van een naakt- of leder karper. Het andere uiterste is een kar per die geheel bedekt is met gelijkma tig over het lichaam verdeelde kleine schubben, die keurig als dakpannen over elkaar liggen. In dat geval is er sprake van een edel- of schubkarper. Is het lichaam grotendeels glad, maar bevindt zich ongeveer in het midden tussen rug en buik en lopend van kop naar staart een min of meer gelijkmatige rij grote schubben, dan hebben we te doen met de zoge naamde rijenkarper. Ook komen er varianten voor waarbij de grote schubben een onregelmatig patroon vertonen. Meestéü zijn ze geconcen treerd in een rijtje aan de rugzijde van de vis, terwijl zich elders op het li- omvang heeft aangenomen. Niet al tijd even fraai, maar de 'specimen hunter' is meestal meer gefixeerd op de ver uitslaande wijzer van de weeg schaal dan op het fraaie voorkomen van de vangst. Helaas is de verscheidenheid onder de karpers de afgelopen decennia flink afgenomen door een nogal een zijdig kweekbeleid bij de Organisatie ter Verbetering van Binnenvisserij. Ja renlang werden vrijwel uitsluitend schubkarpers gekweekt omdat ze tij dens het transport van de kweekvij vers naar de wateren, waarin ze door hengelclubs werden uitgezet, minder kwetsbaar waren. De grote schubben van de spiegelkarpers beschadigden sneller dan de kleine regelmatig ge vormde huid van de schubkarper. Inmiddels is de OVB teruggekomen op die eenzijdige visproduktie en zijn ook weer spiegelkarpertjes in het pro-' duktieprogramma opgenomen. Maar in de meeste wateren is het effect van dat vroegere kweekbeleid duidelijk merkbaar. Leder-, rijen- en spiegel karpers worden er nog maar spaar zaam gevangen. Slechts in afgesloten karperputten waarin geen volschub- karpers zijn uitgebet blijven de 'spie gels' in flinke aantallen aanwezig. In grote openbare wateren waarin de afgelopen decennia veel OVB-kar- pers zijn uitgezet (of in aangrenzende wateren die daarmee in open verbin ding staan) overheerst doorgaans de schubkarper en is de vangst van een spiegel- of een boerenkarper een gro te verrassing. Kennelijk verdringen de schubkarpers de andere varianten, of planten de langzamerhand bijzonde re soorten zich minder goed voort dan hun volledig beschubde soortge noten afkomstig uit een van de OVB- kweekvijvers. Dit is de Exafill, een baduitloop met ge- integreerde afvoer en overloopgami- tuur. Moeilijke ter men voor een leek, maar het komt er op neer dat de Exafill het bad vult, be schermt tegen over stroming en het badwater weer af voert. Exafill wordt bediend met een schuifknop.Voor baden met geïnte greerde armleunin gen of verzonken overloop is er Exafill-plus. Meer informatie: Hansgrohe BV 023 - 319114. ken I 023^^^F 'Jong geleerd is oud gedaan', zegt een Nederlands spreek woord. Sportieve ouders kunnen dat al heel vroeg in praktijk brengen. In deze wagen kan de baby worden mee genomen bij het hardlopen, een strandwandelingof ander sportief uit stapje. De wagen (9.5 kilogram) be staat uit een alumi- niumframe voorzien van een wasbaar zitje en een veilig heidsgordel. De Ba byjogger heeft drie wielen (51 cm) die gemakkelijk lopen over elk type grond. Meer informatie: Outlet Sports, Weesp tel. 02940 - 14967. Fiorelli Standard Ci ty Equipment (waar je als modieuze vrouw niet buiten kan in de stad) is nu ook in Nederland te koop. Het zijn tassen met een ge heel eigen stijl: zwart met zilver kleurige details. De eenvoudige vormen onderscheiden zich door badges en slui tingen in zwaar gra fisch chroom. De nieuwste tassen hebben een planet- logo. Meer informatie: El- tine BV, tel. 01650 - 62233. chaam nog een of meer groepjes schubben hebben verza meld. We noe men deze kar pervarianten spiegelkar pers. De naakt-, leder-, rijen- en spiegelkar pers kunnen weer onderge bracht worden in één verza melnaam: het zijn allemaal kweekkarpers. Een wat ou derwetse naam die ook nog wel wordt gebruikt voor deze groep karpers, is edelkarper. De totaal be schubde kar per kan dat ook zijn, maar het is even zeer mogelijk dat we hier te maken hebben met een zogenaamde wilde of boerenkarper. Om te beoordelen of een schubkarper een kweekkarper of een wilde karper is, speelt de vorm een belangrijke rol. Heeft de vis ëen langgerekt slank lichaam dan is het meestal een wilde karper. Is zijn vorm torpedovormiger en vertoont de rug direct achter de kop een lichte knik, dat is het vrijwel zeker een kweekkar per. Ik zeg dat met enig voorbehoud, omdat er in ons water ook mengvor men voorkomen. Kweek- en wilde karpers die onderling hebben ge paaid of op een karper kwekerij zijn gekruist. Zo kennen we bijvoorbeeld de zogenaam de wildbloed- hybride die voor 25 pro cent afstamt van de boe renkarper en voor 75 pro cent van de kweekkarper. De OVB heeft deze karper in grote aantal len gekweekt en sportvis clubs hebben ze in de loop der jaren bij tienduizenden uitgezet. De kruising werd uitgevoerd om enerzijds de grote kracht van de boerenkarper en anderzijds de grote groeisnelheid van kweekkarper in één vis te verenigen. Want de kweekkarpers vormen in feite de afstammelingen van karpers die in vroeger dagen onder meer in kloostervijvers werden gehouden om steeds over voldoende vis te kunnen beschikken. Dat daarbij de voorkeur werd gegeven aan een snel in gewicht toenemende vis boven een vechtlusti ge ligt voor de hand. De vissen heb ben meestal een hoge rug, terwijl de buik soms zelfs een ballonvormige Bijna alle schuurwerk doet de doe-het-zel- ver tegenwoordig machinaal. Er zijn diverse soorten elektrische schuurapparaten, waar van de vlakschuurmachine wel de meest bekende (en gebruikte) is. Maar de recht hoekige of vierkante zool van dit gereed schap is een beperking: je komt er niet mee tot in binnenwerkse hoeken en al helemaal niet in nauwe openingen enz. Bosch helpt met de PDA Delta schuurma chine dit probleem uit de wereld. Zoals de naam al aangeeft is de schuurzool driehoe kig, een gelijkzijdige driehoek met licht wel vende kanten van 9 cm. De schuurvellen, net als de zool voorzien van gaten voor de stofafvoer (aansluiting op stofzuiger moge lijk), worden met het klithechtingssysteem aangebracht. De voorste punt zal in de praktijk het meest benut worden, maar door het schuurvel regelmatig een slag te draaien kan toch het volle oppervlak wor den benut. De uitgekiende vorm maakt het mogelijk praktisch èlk oppervlak tot in de uiterste hoekjes en spleetjes te bereiken. De punt van de zool steekt enkele centimeters voor de neus van de machine uit en de elegant- slanke vorm van het machinehuis maakt het werk er nog gemakkelijker op. Een bekend schuurprobleem doet zich voor bij het opknappén van houten jaloezieën. Als in zo n of een soortgelijk geval de punt van de zool toch nog niet diep genoeg kan komen, kan de standaard-schuurzool ver wisseld worden door het lamellen-hulpstuk, waardoor de punt zelfs acht centimeter voor de neus uitsteekt. Deze wisselhande ling is, zonder gereedschap, in enkele se conden uit te voeren. Behalve voor alle schuurwerk is de machine ook geschikt voor klusjes zoals het verwij deren van verf, lijmresten, roest, enz., voor precieus polijstwerk op metaal, enz. De flexibiliteit van de zool biedt tevens de mo gelijkheid gebogen oppervlakken perfect te bewerken. De Delta schuurmachine is te koop in twee uitvoeringen: met één snelheid, of met een elektronische regeling in zes standen. De adviesprijzen van beide types zijn respec tievelijk 200 en 240 gulden. Een groot aantal accessoires is afzonderlijk te koop: schuur vellen in diverse 'korrels', schuurvliezen, een polijstvilt en zelfs een reserve-klitvel, dat klevend op de zool kan worden aange bracht. De schuurmachine die overal komt FtTO CPD

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22