Mats Wilander terug in de schijnwerpers Litmanen weer het goudhaantje van Ajax Krajicek en Schulz hittebestendig mm-' Sport Nieuwe sponsor voor AZC Hooymans stopt bij Rijnsburgse Boys De Kruyff bezorgt FC Utrecht winst DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 «V 071-356464. PIV -CHEF R08ONDERWATER. 071 35M63 Canadese Hughes wint proloog VLissiNCENDe Canadese wielrenster Clara Hughes heeft gisteren in Vlissingen de proloog van de Ronde van de Europese Ge meenschap voor vrouwen gewonnen. De 20-jarige Hughes reed in Vlissingen de 5000 meter in 7 minuten en 5,4 seconden, wat neerkomt op een gemiddelde van 41,966 kilometer per uur. De Russin Valentina Poljanova en de Canadese Anne Samplonius werden met een achterstand van één seconde respectievelijk tweede en derde. Monique Knol was als achtste op twaalf secon den de beste Nederlandse. Tweevoudig wereldkampioene Leon- tien van Moorsel eindigde als zeventiende met achttien secon den achterstand. De 96 deelneemsters stapten na de proloog op de boot voor de oversteek naar Engeland waar vandaag de eerste etappe, een rit over 104,5 kilometer met start en finish in Rochester, wordt ge reden. De ronde eindigt op 11 september in het Franse Cambrai. Nederland houdt schade beperkt Seoul Het Nederlands vrouwenteam heeft gisteren ook de tweede wedstrijd in het toernooi om de Seoul Cup verloren. Na de 18-34 tegen gastland Zuid-Korea viel de schadé tegen Rus land mee: 15-21. Bondscoach Bert Bouwer was dan ook niet on tevreden. „We hebben ons aardig gerehabiliteerd." Vooral de verdediging, in zes-nul opstelling, en doelvrouwe Anita Seur speelden een goede wedstrijd. Tegen de nummer twee van de wereld was de ruststand 7-10. Voor Nederland scoorden Gerrie van Jaarsveld (3), Petra van Vliet (3), Jolandade Kok (3), Nicoleta Boriceanu (2), Carla Kleintjens (2) en Manja van der Klaauw. De Kok speelde in Seoul haar honderdste interland. alphen aan den run LEIDEN ROB ONDERWATER Wim Hooymans speelt dit sei zoen niet meer voor Rijns burgse Boys. De 31-jarige in woner van Leidschendam haakt af wegens gebrek aan motivatie. Vorige week bracht Hooymans trainer Rob Kiebert van dit besluit op de hoogte. Hooymans beseft dat hij de technische staf geen dienst be wijst met de onverwachte be slissing. „Ik had eigenlijk in mei moeten zeggen dat ik er geen zin meer in had. Maar ik dacht dat ik tijdens de zomer stop voldoende motivatie zou opdoen voor het nieuwe sei zoen." Dat bleek een misvatting. Na drie trainingen stuurde Wim Hooymans een bedank brief. „Ik had er nog steeds geen zin in. En ik zag allemaal nieuwe gezichten om me heen. Voor mij waren dat alle maal redenen om ermee te kappen. Vooral omdat ik het razend druk heb met m'n werk. Voor elke training moet ik uit Groot Ammers komen (Hooymans werkt bij AKZO, red) en daarna moet ik nog eens naar huis in Leidschen dam. Attes bij elkaar werd het me allemaal een beetje te veel." Hooymans kwam vijf sei zoenen de gelederen bij Rijns burgse Boys versterken. Daar voor speelde de begenadigde middenvelder bij RKAW. De eerste twee seizoenen bracht Hooymans het Rijnsburgse publiek in vervoering met technische hoogstandjes. „De eerste drie jaren bij Rijnsburg zijn de mooiste uit m'n loop baan geweest." Hooymans blijft nog in de zaal actief bij Bax. „Maar het veld houd ik voor gezien. Ik ben geen man die in het tien de elftal gaat meehobbelen." 'Ik speel voor mijn plezier en niet meer dan dat' Hans Verkerk Keukens wordt de nieuwe sponsor van de Alphense Zwemclub Club AZC. Op 10 september wordt het contract onderte kend. Mats Wilander wil het ei genlijk liever niet hebben over zijn terugkeer aan het tennisfront. De Zweed wil niet uitgelachen worden als Björn Borg, zijn landge noot die eerder vergeefse pogingen deed om zich weer in de (sub) top te mengen. Wilander wil lie ver geruisloos binnenslui pen. Maar dan moet je niet in de US Open gaan spe len, een supervorm de monstreren en de tweede ronde halen. new york rob van der zanden 'Mats' begreep dat hij na zijn overwinning op Jaime Oncins (7-5, 7-6^ 7-6) een hoop had uit te leggen aan de internationale pers. Hij ging zitten, honderden journalisten hielden hun bloc note in de aanslag en het was alsof de vedette nooit was weg geweest. Maar dat was hij natuurlijk wel. Twee jaar lang. De 29-jari- ge speler uit Vaxjo stopte in de zomer van 1991 (vlak voor Wimbledon) met tennissen en liet zich opereren aan de knie. Hij won in totaal 33 toernooi en, waarvan zeven Grand Slams. Hij debuteerde in 1982 op Roland Garros en greep meteen de hoofdprijs. In totaal won hij drie keer Melbourne, drie keer Parijs en een keer New York. In 1988 had hij zijn abso lute topjaar met drie Grand Slam-titels. Alleen Wimbledon ontbrak nog op zijn erelijst, maar de eerste plaats op de we reldranglijst was zeker zo be langrijk voor de baseliner met de vechtersmentaliteit die de vacature Borg met verve had vervuld. Gisteren keek hij terug op de minder plezierige periode, die volgde na alle successen. „Ik kon na '88 nauwelijks iets ver- velenders verzinnen dan het spelen van een tenniswedstrijd. Ik wilde niet meer reizen en had geen enkel doel meer." Het verval trad langzaam in, vijf jaar geleden. Wilander raak te steeds meer verstrikt in zaken die niets met tennis te maken hadden. Hij had vaker een gi taar of een golfclub in zijn han den dan een racket. Hij nam een CD op, zag een relatie met een Italiaanse zangeres op de klippen lopen (in zijn jeugd had hij overigens verkering met de vrouw die later Stefan Edberg trouwde) en raakte steeds ver der van het tennispad. Toen zijn vader in 1990 overleed raakte hij ook geestelijk in de knel. De operatie aan de knie, een jaar later, leek het eindsta tion. Wilander ging een ander le ven leiden. Hij trouwde met de Zuidafrikaanse Sonia Muihol land. die hem inmiddels een kind heeft geschonken. Wilan der werd huisvader en kon er Mats Wilander „Ik haat het woord come-back." wel weer een hobby bijhebben. Tennis bijvoorbeeld. In Atlanta (waar Jacco Eltingh de titel greep) pakte hij begin dit jaar de draad weer op. „Nu heb ik er weer zin in. Ik speel voor mijn plezier en niet meer dan dat. Het woord come back haat ik. Een paar jaar er tussenuit zijn. betekent niet'dat je móet terugkomen op de eer ste plaats van de wereldrang lijst. Aan de andere kant: mij zul je niet horen zeggen dat dat on mogelijk is. Vergelijk me maar een beetje met Jimmy Connors, maar dan elf jaar jonger. Wilander woont inmiddels in Greenwich. Connecticut (hij was de buurman van Ivan Lendl) en heeft geen zin meer om ver te reizen en veel toer nooien te spelen. Hij heeft ge noeg gezien, genoeg gewonnen en genoeg geld verdiend (zo'n 15 miljoen gulden aan prijzen geld en een veelvoud aan spon sorinkomsten). „Ik wil geen gro te reizen meer maken. Alles moet makkelijk bereikbaar zijn. Ik hoef geen 35 weken per jaar te spelen, dat is veel te veel. Dat betekent dat ik nooit hoog kan stijgen op de wereldranglijst, want de ranking wordt gemaakt op basis van de beste 14 resul taten van een jaar. Met mijn huidige ranking (558, red.) kom ik ook niet meer rechtstreeks binnen op de grote toernooi en," aldus Wilander. die voor de US Open de voor Jimmy Con nors gereserveerde wild card in pikte. „Helaas is er net als in NEW YORK GPD De toeschouwers op Flushing Meadow kregen gisteren het ad vies om niet te lang in de zon te blijven vanwege het gevaar voor oververhitting. Tegelijkertijd de den sommige tennissers er alles aan om hun verblijf op de baan te rekken. Goran Ivanisevic en Mats Wilander hadden voor. hun overwinningen op respec tievelijk Daniel Nestor en Jaime Oncins tiebreaks van 20-18 en 18-16 nodig. Daarmee werd een record gebroken. Nog nooit werden in New York barrages van deze lengte gespeeld. Dan deden de Nederlanders het gistermiddag toch handiger. Zij gingen voor een ander re cord. Brenda Schultz, Nicole Muns-Jagerman en Richard Krajicek sloegen zich in betrek kelijk korte tijd naar de volgen de ronde. Met Krajicek hebben nu vier mannen (honderd pro cent) de eerste schifting van de US Open overleefd en dat is een noviteit voor het Nederlandse tennis. Dat er twee vrouwen in de derde ronde zitten is in de historie ook nog nooit vertoond. Het kon trouwens niet op met de records. Met Sergi Bruguera (tegen Javier Sanchez) en Ivan Lendl (opgave tegen Neil Bor- wick) verdwenen er na Stich, Agassi en Korda al vijf geplaats te spelers in de eerste ronde. Ook dat was nieuw. Krajicek was snel klaar tegen Rikl, een 22-jarige linkshander uit Tsjechie. Het werd 6-3, 6-3, 6-1 voor de Hagenaar, die naar zijn zin toch al veel te lang in de hitte (38 graden Celsius) moest staan. Elke game van Rikl was er een te veel, meende Krajicek. Krajicek maakte dankbaar ge bruik van de speciale sjaaltjes die de organisatie uitreikt aan de spelers. Deze 'bandana's' zijn voorzien van een soort gel dat kan worden bevroren. De sjaaltjes werken daarom uren lang verkoelend. Krajicek: „Je doet alles om af te koelen. Zo lang mogelijk blijven zitten tij dens de wissel. Niet te veel emoties tonen op de baan, want dat kost ook allerrtaal energie." Brenda Schultz en Nicole Muns-Jagerman zitten al bij de laatste 32. Voor die prestatie in casseerden ze reeds een bedrag van 40.000 gulden. Muns-Jager man won in twee sets van de 19-jarige Japanse Pavan Kyoko Nagatsuka: 6-4, 6-2. SchuJtz was veel te sterk voor de Duitse Silke Meier: 6-2, 6-3. Voor de vrou wen gaat het echte werk nu be ginnen. Muns Jagerman moet nu aan de bak tegen de als vier de geplaatste Conchita Marti nez. Schultz botst op de veelbe sproken Mary Pierce (dertiende geplaatst). Voor Claire Wegink is het ver haal over. De 26-jarige qualifier uit Tiel verloor van de Oosten rijkse Judith Wiesner, 6-0,6-2. voetbal geen tweede divisie voor tennissers. Dat zou voor mij een uitkomst zijn." Gelukkig „Ik hou ervan om te strijden, ik hou ervan om te winnen en ik haat het te verliezen. Maar na tuurlijk maakt winnen of verlie zen niet meer zoveel uit als vroeger. Ik heb een nieuw racket, een privé-baan om te trainen. Ik waardeer nu weer elk moment op de tennisbaan. Ja, ik ben gelukkig, gelukkig als een mens maar zijn kan." De wedstrijd in de eerste ron de op de US Open was een ge not om te zien. Wilander leek weer helemaal de oude. Het jui chen, de verbeten trekjes op zijn immer wat bleke gelaat, zijn ongeschoren kin - alsof hij noot was weggeweest. Zijn te genstander, Jaime Oncins. moest bekennen dat hij tegen een sterke Wilander had ge speeld, die in een zinderende tiebreak van de derde set (18- 16) de beslissing forceerde. „Volgens mij hoon hij straks weer in de top 20 thuis." meen de de Braziliaan, die zich na een foute call van een lijnrechter vreselijk opwond en gebaarde dat hij de man wilde vennoor den met een mes. In de tweede ronde speelt Wi lander tegen zijn landgenoot Mikael Pernfors. Twee Zweden die terug zijn van weggeweest. Twee tennissers die hun come back hebben gemaakt. Ook al haat Wilander dat woord. Thomas Enqvist valt flauw new york afp Thomas Enqvist, gisteren op Flushing Meadow de meestbe- sproken tennisser omdat hij de US Open van de kleurrijke An- dré Agassi afhielp, is na zijn slo pende partij in de rustruimte voor de spelers in elkaar gezakt. De flauwgevallen negentien jarige Zweed, die tegen Agassi drieënhalf uur op de baan stond, werd onmiddellijk naar toernooiarts Hanline gebracht vooronderzoek. Zijn tien jaar oudere landge noot Mats Wilander, binnenge komen op een wild card, werd later op de dag ook lichtelijk flauw. FC Utrecht heeft de eerste overwinning van het seizoen binnen. Het gebeurde in een duel met FC Groningen, zon der veel momenten van goed voetbal. Twee aardige acties van De Kruyff waren beslis send, 2-0. Utrecht, van de omstreden oefenmeester Fafié. mocht net iets meer aanspraak op de punten maken. Het deze competitie ook nog niet bijs ter imponerende Groningen beperkte zich voornamelijk tot defensief spel. Als wel va ker in zijn loopbaan is trainer Vonk kennelijk van plan bij de weggezakte subtopper van weleer eerst achterin or de op zaken te stellen. Zo slaagde Groningen er gedurende de erbarmelijke eerste helf in Utrecht s cen trale man Bijl van drie ver schillende directe tegenstan ders te voorzien. Waarom was niet duidelijk. In het spel van de ploegen was voor rust geen enkele lijn te ontdek ken. De bal werd heen en weer geknald. Dat was alles. „We kwamen voor een punt," gaf Vonk later toe. „We zijn de competitie be gonnen met leuk voetballen en twee nederlagen. Tegen Cambuur hebben we de tak- tiek bijgesteld. Dat leverde succes op. We wilden hier op dezelfde voet verder gaan Utrecht, dat naast Van der Net en Plugboer ook Van der Meer (wegens een liesbreuk zes weken buitenspel) moest missen, werd na de hervat ting voor Groningen echter net iets te agressief. Het was een gevolg van enkele om zettingen Met Van der Ark voor de niet bijster indruk wekkende routinier Smolarek koos Faflé voor een wat Op portunistische speelstijl. Zo waar. het hielp. „Voor de rust was er geen enkel vertrou wen," zei Faflé. „Daarna zag ik een Utrecht dat ging voor de winst. Ik hoop dat het een aanzet is voor betere tijden." Na een blunder van doel man Lodewijks brak De Kruyff. vorig seizoen nog uit geleend aan eerste-divisie- club De Graafschap, de wed strijd open. Bijl. na rust uit geweken naar de linkerzijde, had de aanval ingeleid. Van der Ark had het spektakel voortgezet. Na een pass van Kelders maakte De Kruyff op de valreep ook nog heel mooi 2-0. De roep om een nieuwe trainer (Van Veen) bleef daardoor in elk geval tijdens de wedstrijd uit. Het duel was inmiddels van grimmig tot hard gewor den. Het leidde tot gele kaar ten voor De Kruyff. Roest. De Jong (Utrecht) en Olde Rie- kerink (Groningen). De Gro ningse verdediger Wilson kreeg in de slotfase zelfs rood wegens grof spel tegen De long. Ook die kaart was op zijn plaats. FC Utrecht: Van Ede. V-erkiau De Kor. Van D>emen en Aipassa Roest. 6 en De Jong. De Kruytf (90 W -ands). SmoiareM46 Van der Art) en Keioers FC Groningen ioaew>i«' Boe»*eg. Veenhof. Owe R eke"nk en Wilson. Rn z>ger. Skx. Mu'/ingh en Gail. Diurovsk. <59 Wi|nh*rd) tn Hamming (34 Hoi Amsterdammers met schrik en punt vrij bij MW MAASTRICHT EDWIN STRUIS GPD-VERSLAGGEVER Sef Vergoossen doet nooit con- sessies aan de tegenstander. De trainer van MW gaat uit van de kracht van zijn eigen elftal en past zich nooit en te nimmer aan. Ook niet als de tegenstan der Ajax heet. Het respect dat ploegen als RKC, FC Utrecht, Sparta en Vitesse opbrak tegen de Amsterdammers was in een volgepakt De Geusselt ver te zoeken. Lange tijd leek deze op portunistische inslag goed voor twee punten, maar Jari Litma nen, weer hij, sleepte Ajax vlak voor tijd weg voor de poorten van de hel: 1-1. Het fris van de lever voetbal lende MW kreeg daarmee ei genlijk te weinig. Het team ver schilt in niets van de vorige jaargangen met dien verstande dat de naar PSV getransfereerde Erik Meijer werd ingeruild voor Richard Roelofsen. Verder bleef alles bij het oude in De Geus selt. Zo voetballend kan MW het iedere club moeilijk makén. Ajax weet er in ieder geval alles van. Vorig seizoen moest het al twee punten inleveren bij de Maastrichtenaren, gisteren werd dat aantal bijna verdub beld. De klap kwam, vier dagen voor de prestigestrijd tegen PSV, hard aan bij Louis van Gaal en de zijnen. De trainer die nor maal gesproken zijn zieleroerse- len goed kan verbergen, kon dit keer zijrf opluchting maar moei lijk de baas. Hij sputterde nog wat over gemiste kansen en 'we hadden het in de eerste helft af moeten maken', maar in werke lijkheid gaf hij nadat de thuis club na 56 minuten op voor sprong was gekomen geen stui ver meer voor de kansen van zijn team. Die werden in de eerste helft levend gehouden door Edwin van der Sar. De opvolger van Stanley Menzo redde twee keer op katachtige wijze toen Hans Visser en Richard Roelofsen voor hem opdoken. „Van der Sar heeft ons in de eerste helft overeind gehouden", gaf Van Gaal een schouderklopje aan zijn doelman. Daar bleef het bij wat complimentjes betrof. Lie ver had de oefenmeester wat oorvijgen uitgedeeld. De trainer uit Avenhorn wond zich danig op over de ernstige vorm van schotloosheid waar aan zijn team lijkt te lijden. Tot aan het strafschopgebied ziet het er redelijk uit, eenmaal in de buurt van de keeper gekomen, knakt er wat bij de Ajacieden. Een man kan daar vooral over meepraten. Roland de Boer wacht met smart op zijn eerste doelpunt. De vorig seizoen van FC Twente overgenomen spits heeft al vijf wedstrijden niet ge scoord en niets lijkt erop dat hij dat spoedig zal gaan doen. Af gelopen zondag hield Van Gaal hem nog de hand boven het hoofd en riep De Boer zelfs uit tot beste speler van de wed strijd, gisteren kon ook hij het niet meer aanzien. „Hij speelt niet slecht, maar hij moet wel scoren. Daar is een spits voor." Het kwam de spits op een wissel te staan. Tot groot genoe gen van de Amsterdamse aan hang die eindelijk Peter van Vossen aan het werk kon zien. De Zeeuw, die wonderbaarlijk snel hersteld is van een trom- bose-aanval, speelde dinsdag al mee in het tweede elftal en mocht gisteravond 25 minuten voor tijd Ronald de Boer uit z'n lijden verlossen. In de kruising Toen stond de 1-0 al op het sco rebord. Roger Reijners bediende elf minuten na rust Roberto Lankohr op maat die zich niet MW'er Reginald Thai probeert Ajacied Ronald de Boer van de bal te houden. bedacht en vanaf vijfentwintig meter snoeihard uithaalde. On houdbaar voor Van der Sar ver dween de bal in de kruising waarna De Geusselt bijkans ontplofte. MW leek de wed strijd in handen te hebben tot aan die fatale laatste minuut. „Dat is de klasse van Ajax", vond Vergoossen. „Ze hebben na die goal geen kans meer ge had. maar het kleinste moment van onachtzaamheid straffen ze meteen af." De gelijkmaker had een hoge 'deja-vu-waarde'. Het scenario was namelijk dezelfde als die te gen Vitesse. Frank Rijkaard draaide zich handig vrij. be diende op rechts Finidi George die vervolgens weer één van zijn bekende 'boogjes' losliet. 'Goudhaantje' Jari Litmanen was er ook nu weer als de kip pen bij om wederom met het hoofd de gelijkmaker in te kop pen. MW: Van Gnnsven; Beerens. De'ahaye. Thai en Benneker Libregts. Visser, Lanckohren Renners (88 DikstaaU; Schee persen Roelofsen Aja*: Van der Sar; Blind, Van den Brom. Frank de Boer en Silooy; Rijkaard. Litmanen en Pettersson (65 Oulida). George. Ronald de Boer (65. Van Vossen) en Overmars.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21