Arafat beseft dat half ei beter is dan lege dop Akkoord verrast het Israëlische leger Feiten &Meningen Uit lot Palestijnen lering trekken voor moslims Bosnië ^gAöEHÜURrjE 2eKAVlEft, op tv: Fiscaal voordeeltje bij jaarkaart DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 2 Yasser Arafat. ze zich aan het voorbereiden om op te kunnen gaan in een interimregering voor wat ze hoopt dat uiteindelijk een onaf hankelijke Palestijnse staat wordt. Wat heeft hem en de Israëli's er dan toe gebracht dit ge denkwaardige akkoord te slui ten? In de eerste plaats was het de wens van allen om tot een overeenkomst te komen. En als het akkoord standhoudt, dan is dat omdat zij dat willen, omdat zij door een dergelijke overeen komst hun eigen belangen zien gediend. De Israëli's erkennen dat de we- FOTO ANP reld is veranderd. De val van de Berlijnse Muur, de ineenstor ting van de Sovjetunie, de Golf oorlog en de daarmee gepaard gaande druk om tot een over eenkomst te komen over de echte onopgeloste kwestie in het Midden-Oosten, het droeg er allemaal toe bij dat Israël tot het besef kwam, dat er nooit meer een betere gelegenheid zou komen om een akkoord te sluiten. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Een week duurt lang in de politiek. En in het Midden- Oosten duren zes dagen zelfs nog langer. Zes dagen om de wereld te scheppen. Zes dagen in juni 1967 om de ge zamenlijke Arabische legers van Syrië, Egypte en Jorda nië te verslaan, en de Palestijnen van de Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook onder Israëlische controle te brengen. En zes dagen voor Yasser Arafat, de voorzitter van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) om vanuit een politieke schijndood volop in het leven terug te keren. LONDEN CHARLES RICHARDS THE INDEPENDENT Vorige week kreeg zijn leider schap aanvallen te verduren, en werd hij belasterd vanwege de manier waarop hij het vredes proces en de financiën van de PLO behandelde. Nu wordt hij erkend als de opsteller van een ontwerpovereenkomst volgens welke de muren van Jericho wellicht opnieuw worden opge bouwd in het zwart, groen, rood en wit van defalestijnse vlag. Arafat zal zich misschien nooit in de villa installeren die voor hem in Jericho in gereedheid wordt gebracht. Maar het prin cipe-akkoord over Palestijns zelfbestuur in Gaza en Jericho logenstraft een van de oude ge meenplaatsen over de PLO- voorzitter: dat hij liever de PLO bijeen hield, de hardliners rus tig hield om iets wat op Pales tijnse eenheid lijkt te behouden, dan dat hij vocht voor de bevrij ding van Palestina zelf. En hij heeft te laat, dat is waar een van de andere mis kleunen van het Palestijnse lei derschap in de loop van de ge schiedenis van zich afgewor pen. De eerste zionistische lei ders gingen gretig akkoord met ieder aanbod van land of rech ten, hoe eenzijdig of onbevredi gend ook, wetende dat ze erop konden bouwen. De Palestijnen verwierpen onmiddellijk ieder aanbod dat hen onthield waar ze met enige reden recht op meenden te hebben. Als gevolg van het feit dat hun eigen politieke leiderschap niet bereid was compromissen te sluiten en vanwege de Israëli sche militaire overmacht, verlo ren zij voortdurend: van het verdelingsplan van de VN in 1947, tot het verdere verlies van grondgebied en de vluchtelin- gencrisis in 1948/49, tot de tweede vluchtelingengolf in 1967, en de uitwijzing uit Liba non in 1982. De Palestijnen hadden ook te lijden onder de Arabische lei ders, vooral in de confrontatie met Jordanië in 1970. En de af gelopen twintig jaar zagen zij de kleine stukjes land die zij op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook bezetten, steeds meer bedolven raken onder het beton van de joodse nederzet tingen. Toch heeft Arafat altijd beweerd dat hij een vierkante meter grondgebied-zou accepteren om daarop de Palestijnse vlag te plaatsen. En nu is hij akkoord gegaan met het idee dat een half ei beter is dan een lege dop. Een opstapje binnen een heel klein stukje van de historische staat Palestina is te verkiezen boven de puurheid van Pales tijnse verlangens in steriel bal lingschap. Het is een compro mis. een ongelukkig compro mis, maar het beste dat hij re delijkerwijze had kunnen hopen te bereiken. Hij heeft zeker flink moeten slikken om tot dit akkoord te komen. Jarenlang beschouwde hij de Palestijnen in de vluchte lingenkampen in Libanon en, in mindere mate, Jordanië als zijn belangrijkste aanhang. Na het uitbreken van de Palestijnse in tifada in december 1987 een gebeurtenis die hem evenzeer verraste als iedereen trachtte hij degenen binnen de door Is raël bezette gebieden te winnen als de authentieke helden van de Palestijnse nationale bewe ging. En ook de Israëli's beschouw den de Palestijnen in de bezette gebieden als de authentieke lei ders van de Palestijnen. Jaren lang weigerden zij met de PLO te onderhandelen, niet omdat zij die als een terroristische or ganisatie beschouwden, maar omdat zij sprak namens Pales tijnen die waren gevlucht uit gebieden die nu deel uitmaak ten van Israël, en die de wens koesterden naar huis terug te keren. Die houding veranderde omdat Yitzhak Rabin erkende dat hij direct moest praten met de leiders van de PLO die het beleid uitstippelden. Aldus zijn de poppenspelers van de PLO bevorderd tot de belangrijkste acteurs op het toneel. De PLO-leider heeft hieraan meegewerkt door zijn geheime besprekingen met de Israëli's in Oslo te beginnen zonder zijn onderhandelingsdelegatie in Washington daarvan op de hoogte te brengen. Het was Arafat als vanouds: geheimzin nig, onbetrouwbaar, en on danks alle bezweringen dat de PLO een democratische organi satie was, autocratisch. De PLO of op zijn minst Arafats Fatah-beweging heeft zichzelf getransformeerd van een revolutionaire organisatie die een gewapende strijd voer de, tot een organisatie die di plomatiek optreden en onder handelingen omhelst. En nu is JERUZALEM GPD De verrassende toenadering tussen Israël en de PLO alsmede de snelheid waarmee het vredesproces zich verder lijkt te ont wikkelen, stelt ook het Israëlische leger voor nieuwe opgaven. Tijdens de minis terraad van afgelopen maandag, waarop het ontwerpakkoord werd goedgekeurd, hoorde chef-staf generaal Ehud Barak een lange reeks opsommen van militaire problemen zich zouden kunnen voor doen rond de terugtrekking uit de Gaza strook en het gebied van Jericho. Daags ema lichtte zijn adjudant, generaal Am- non Shahak, de commissie voor buiten landse zaken en defensie van de Knesset in. Beide hooggeplaatste bevelhebbers gaven de indruk dat het Israëlische leger enigzins overvallen is door het onver wachte akkoord. Hoewel voorstellen voor een terugtrek king uit de Gaza strook al eerder onder werp van politieke discussie waren, blijkt het leger evenals de meeste Israëli sche beleidsmakers volledig buiten het geheime onderhandelingsproces ge houden te zijn. Tenminste één militaire bron zei dat delen van het ontwerpak koord, zoals dat officieel door enkele Is raëlische kranten is gepubliceerd, de in druk wekken geformuleerd te zijn zon der de nodige militaire expertise. „Op het eerste gezicht, lijkt mij, dat de militaire problemen die uit het akkkoord voortvloeien uiterst moeilijken ingewik keld zijn, en zelfs nog kunnen verergeren als geen afdoende oplossingen worden gevonden", aldus generaal Shahak. De bewaking van de grenzen met Egypte en Jordanië zag hij niet zozeer als een pro bleem. Over de bescherming van de joodse nederzettingen, die voor een inte rimperiode van vijf jaar zullen blijven bestaan, zei hij dat het leger in staat is oplossingen te ontwikkelen. Moeilijker achtte Shahak het toezicht op de hoofdwegen binnen de 'autonomie' de term waarmee de te creëren zelf bestuursenclaves hier worden aange duid. Hoofdwegen waarvan ook de jood se kolonisten en in het algemeen het Is raëlische verkeer van en naar de neder zettingen gebruik moeten maken. Het meest ingewikkelde probleem noemde Shahak echter de preventieve strijd te gen de terreur en de achtervolging van eventueel voortvluchtige terroristen in de Gaza strook en Jericho na de over dracht van die gebieden. Hoewel hij niet nader op dit punt inging, was duidelijk dat legerkringen er reke ning mee houden dat de fundamentalis tische Hamas en Jihad-bewegingen met terdaad tegenstand zullen blijven bieden aan het vredesproces en hun activiteiten misschien zelfs nog zullen opvoeren. Ook valt aan de links-radicale Palestijnse organisaties te denken. Shahak maakte duidelijk dat elke coördi- natie met de op te richten 'sterke Pales tijnse politiemacht' ondenkbaar is. De capaciteit van die voorgenomen politie macht is in de ogen van de meeste Israë li's een van de meest kritieke zo niet een van de meest hachelijke punten van het autonomieplan. Gedacht wordt zowel aan de opleiding van Palestijns politie personeel in Jordanië en Egypte, als aan het inzetten van eenheden van het Pa lestijnse bevrijdingsleger die in Jordanië zijn gelegerd. Shahaks angst op dit punt werd gisteren in een radio-interview echter afgewim peld door generaal b.d. Uri Or. Deze voorzitter van de Knessetcommissie voor buitenlandse zaken en defensie ziet wel degelijk mogelijkheden tot samenwer king. „Bij terreur zal ook een Palestijns regime rust willen bewerkstelligen. De vraag is welke technische middelen wij dan, in samenwerking, kunnen vinden om dat doel te bereiken", aldus Or. Voor zover bekend werd in de commis sievergadering in de Knesset niet het probleem van mogelijke tegenstand van de zijde van joodse kolonisten tegen het autonomieakkoord aangeroerd. Volgens een eerste opiniepeiling zou twee pro cent van de naar schatting 120.000 kolo nisten zich gewapenderhand willen ver zetten. Rechtse oppositiepartijen hebben bovendien tot burgerlijke ongehoor zaamheid opgeroepen. Vooralsnog lijkt het leger echter geen speciale maatrege len tegen de kolonisten nodig te achten. Overigens zal het Israëlische leger, nog voor elke terugtrekJdng, al volgende week te maken krijgen met de terugkeer van de eerste 190 Harnas en Jihad-bart- nelingen uit Zuid-Libanon. „Wij zullen ons dus nu snel in de generale staf over antwoorden moeten beraden", verklaar de generaal Shahak in de Knesset. Premier Rabin stelde dinsdag verder een verhoging van de defensiebegroting in het vooruitzicht, omdat de overplaatsing van bases en andere miHtaire installaties uit de Gazastrook en Jericho veel geld zullen gaan kosten. Ook de militaire in lichtingendienst denkt eerder aan verho ging van zijn activiteit dan aan het af bouwen ervan. LEIDEN HANS JACOBS In de westerse wereld is met in stemming en soms zelfs gejuich gereageerd op de jongste ont wikkelingen in het Midden- Oosten. Eindelijk is er sprake van toenadering tussen Israël en de vertegenwoordiging van de Palestijnen, toenadering tus sen de Israëlische premier Ra bin en PLO-leider Arafat. Een historische doorbraak. Landen zoals de Verenigde Sta ten en Frankrijk, die nu applau disseren, maken tegelijkertijd een kapitale en historische ver gissing door de Bosnische rege ring onder druk te zetten om haar handtekening te zetten on der een volstrekt verwerpelijk vredesakkoord. Zonder het be sef dat daarmee de basis wordt gelegd voorjaren van strijd en ellende, waarbij vergeleken dat gene wat zich de afgelopen 45 jaar rond Israël heeft afge speeld, slechts kinderspel zal blijken te zijn. Moeders ongeacht of ze nu moslim, Kroaat of Serviër zijn zullen in hun ballingsoord hun kinderen elke avond vertel len over het dorp of stadje waaruit ze zijn verdreven. Net zoals Palestijnse moeders dat sinds hun vertrek uit Haifa, Ak- ko en Ramla al 45 jaar doen. De kinderen in de vluchtelingen kampen van Bosnië en Kroatië zullen de haat met de paplepel ingegoten krijgen. Net zoals de Palestijnse vluchtelingenkam pen in Libanon en Jordanië slechts haat en ellende hebben voortgebracht. Die kinderen zullen eerst stenpn opnemen en daarna échte wa pens om hun ouders te wreken, om het geboorteland te herove ren. Net zoals de Palestijnse jeugd al jaren strijdt tegen de Is raëlische bezetter. Het is een il lusie om te denken dat die strijd er niet komt. Dat, onverschillig of het nu gaat om een Kroaat, Serviër of moslim uit Bosnië maar met name de laatste, als meest getroffen partij er sprake kan zijn van vrede, zo lang de etnische zuiveringen worden gehonoreerd. De geschiedenis van het Pales tijnse volk moet een les zijn voor Bosnië. Een les die leert hoe het niet moet. Een les die leert dat een oorlog niet kan worden beëindigd door de op het slagveld bereikte feiten te staven. Het alternatief voor de zogenaamde vredesconferentie in Genève wordt oorlog ge noemd. Maar de uitkomst van het knevèlen van de Bosnische moslims want dat is wat er in feite gebeurt is de rust van het kerkhof, en daarna, op nieuw strijd. Verbeten en tot de grenzen tijdens een nieuwe conferentie opnieuw worden getrokken. President Izetbego- vic heeft dat goed begrepen en hij heeft gelijk dat hij niet te kent. Het is beter om het pro bleem in één keer goed op te lossen. WIM STEVENHAGEN FM Kt IE VWÉ)EN we WE£P6/\J(qES7E±C>) r I/. tr/9 MPCÖl BELASTING BELICHT De belastingbetaler die van zijn huis naar zijn werk reist, maakt kosten. Deze kosten zijn aftrek baar. Hiervoor is het zogenaam de reiskostenforfait uitgevon den. Wie meer dan tien kilome ter reist, mag een door de wet aangegeven bedrag van zijn in komen aftrekken. Dit aftrekbare bedrag wordt hoger naarmate men verder van het werk af woont, met als maximum 1.750,- per jaar als het woon- -werkverkeer (enkele reis) twin tig kilometer of meer is. Omdat de overheid probeert de Nederlandse bevolking zoveel mogelijk in de trein te krijgen, "kan diegene die met het open baar vervoer reist meer reiskos ten aftrekken. Dit is het zoge naamde verhoogde forfait. Dit verhoogde forfait kan men toe passen als men dertig kilometer of meer met het openbaar ver voer reist en kan maximaal op lopen tot 4.020,- per jaar, voor als men zeventig kilometer of meer met het openbaar vervoer reist. Wie van het verhoogde forfait gebruik wil maken moet wel be wijzen dat hij met het openbaar vervoer gereisd heeft. Hiervoor heeft men een openbaar-ver- voerverklaring nodig. Deze ver klaring wordt afgegeven door de vervoerondernemingen (bij voorbeeld de NS). De verklaring moet onder meer zijn gedagte kend en moet naam, adres en Sofinummer van de belasting betaler vermeldei). Een kopie van de verklaring moet bij het aangiftebiljet worden meege zonden. Probleem is echter dat de open baar-vervoerverklaringalleen wordt afgegeven als men reist met een OV-jaarkaart, een NS-jaarkaart of een jaartraject- kaart. Wie bijvoorbeeld met een maandkaart reist, krijgt geen open baar-vervoerverklaring. Dit betekent dat men ook het ver hoogde forfait kan vergeten, la8n9tftebil;o, want zonder vervoerverklaring staat de belastinginspecteur de verhoogde aftrek niet toe. Zelfs niet als men alle kaartjes van de reizen van dat jaar kan overleg gen. Ook bij de rechter hoeft men zonderopenbaar-vervoerver klaring niet aan te komen. Dit blijkt onder meer uit een uit spraak van het gerechtshof in Den Haag. In deze zaak reisde een man elke dag per openbaar vervoer naar zijn werk. Op zich mocht de man het verhoogde forfait toepassen, ware het niet dat de man niet met een jaar kaart reisde, maar met maand- trajectkaarten in combinatie met een NS-kortingskaart. Om die reden kreeg de goede man geen openbaar-vervoer- verklaring en stond de inspec teur het verhoogde forfait niet toe. De belastingrechter was het met de belastinginspecteur eens; wie geen verklaring kan tonen, mag ook niet het ver hoogde forfait toepassen. Opmerkelijk aan deze rechts zaak is, dat zelfs de inspecteur toegaf dat de man het gehele jaar met het openbaar vervoer had gereisd. Enkel en alleen omdat hij geen vervoerverkla ring kon tonen, mocht hij het verhoogde forfait niet toepas sen, een wel heel zure appel. Resumerend: wie van het ver hoogde forfait gebruik wil ma ken, moet er dus op letten dat de afstand woon-werk dertig ki lometer of meer is. Reist men met de trein, dan kan men de afstand van station tot station aflezen op een bij de NS ver krijgbare kaart. Wie benieuwd is naar de lengte van het traject per bus, kan als vuistregel ge bruiken dat een zone vijf kilo meter is. Daarnaast moet men de al ge noemde openbaar-vervoerver klaring kunnen tonen. Deze krijgt men alleen als men over een jaarkaart beschikt en zon der de verklaring kan men het belastingvoordeeltje wel verge ten. De wetgever stelt zich for meel op. Dus zelfs in het geval dat de belastinginspecteur het hele jaar naast u in de trein heeft gezeten, vraag wel degelijk om een verklaring bij de ver voerder. Anders is er geen par don en krijgt men geen aftrek. :jWiddè!Linds7BllL Jcr izalem

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2