Geen ziekenhuisafval op volkstuinencomplex 'Ninja is geen spierbalrollende geweldenaar' Rijn- en Veenstreek Obstakels moeten verkeer afremmen Fusie Nieuwe Cope en Ashram gaat door Gemeente Alphen bemiddelt in verkoop garage Tolstraat DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 oude wetering In de Kerkstraat en de Veer- straat in Oude Wetering worden verkeers- remmende maatregelen genomen. De obsta kels - in welke vorm in nog onduidelijk - wor den waarschijnlijk pas volgend jaar aange bracht. De gemeente wil de straten boven dien voorzien van een nieuwe asfaltlaag. De plannen werden gisteren bekendgemaakt tij dens een voorlichtingsavond in het gem- meentehuis. Bewoners hebben herhaaldelijk gevraagd om verkeersremmers. De gemeente Alkema de heeft er nu voor gekozen om de snelheid van het verkeer te verminderen door versmal lingen in het wegdek aan te brengen. Drem pels bleken geen geschikte oplossing te zijn. „Niet alle huizen zijn onderheid. Drempels zouden te veel trillingen veroorzaken", licht ambtenaar B. Dekker de plannen toe. De stra ten krijgen ook nieuwe straatkolken zodat de afwatering wordt verbeterd. De plannen werden door de bewoners niet direct goedgekeurd. Zij stelden voor om zelf met plannen te komen om de overlast te be perken. Directeur AJ.A. Peters van gemeente werken vond dat een goed idee. Het is de be doeling dat een werkgroep van de bewoners binnenkort met de gemeente de plannen be spreekt. Naar verwachting wordt nu pas in het voorjaar van 1994 begonnen met het werk, dat ongeveer een maand duurt. De overlast voor omwonenden wordt tijdens de werkzaamheden tot een minimum beperkt, aldus de gemeente. Het verkeer hoeft niet te worden omgeleid. foto ben de bruyn Alphenaar loopt schaafwonden op vjden run» Een 8-jarige jongen uit Alphen is gistermid dag rond kwart voor vijf licht gewond geraakt bij een ongeluk op de kruising van de Willem de Zwijgerlaaa met de Ambonstraat in zijn woonplaats. De jongen wilde met zijn fiets vanaf de Wil lem de Zwijgerlaan de Ambonstraat inrijden en gaf daarbij vol gens de politie geen voorrang aan een personenauto, die werd bestuurd door een 45-jarige vrouw uit Woubrugge. Een arts be handelde de schaafwonden die het slachtoffer had opgelopen. Zolderverdieping brandt uit alphen aan den run In de Brittenruststraat in Alphen is gister avond de zolderverdieping van een huis uitgebrand. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting in de wasmachine. Rond negen uur zagen overburen rook uit het huis komen. Zij waarschuwden de bewoners en de Alphense brandweer. Om tien uur werd het sein brand meester gegeven. De woning liep voorts flinke waterschade op. Het totale schadebedrag is nog niet bekend. 'Booteigenaar soms te laks' alkemade/leiderdorp kees van kuilenburg Dat bezitters van boten slordig met hun materiaal omspringen, wil een woordvoerder van het politiedistrict Rijn en Braassem niet beweren. Al wordt het de dieven soms wel erg gemakke lijk gemaakt. Op afgelegen plek jes kunnen zij zonder gestoord te worden hun gang gaan en een enkele duizenden guldens kostende buitenboordmotor stelen. Deze zomer is het al weer en kele keren raak geweest in Alke made, Leimuiden en ook ande re gemeenten. Niet alleen in slootjes of vaarten, maar ook in jachthavens. Dat er meer bui tenboordmotoren gestolen wor den dan andere jaren, kan poli tiewoordvoerder Veldhuizen niet zeggen. Volgens de politiewoordvoer der zijn de dieven vooral actief op afgelegen plaatsen in de di verse dorpen langs de plassen. „Bij een jachthaven heb je altijd nog een zekere vorm van socia le controle, maar als 'liefheb bers' in bijvoorbeeld De Does in Hoogmade een bootje met een aardig buitenboordmotortje zien, is het een koud kunstje om die er in de avonduren of 's nachts af te halen. Vooral als er geen goedgekeurd slot op zit" Om het dievengilde de wind uit de zeilen te nemen, raadt Veldhuizen de bezitters van bo ten met buitenboordmotoren aan om voorzorgsmaatregelen te nemen. „De motor eraf halen en elders opslaan. Lukt dat niet, dan maar een heel goed slot. Al biedt dat laatste zeker niet de garantie dat de daders de motor er niet afkrijgen." dade/rupwetering» Er is geen ziekenhuisafval gestort op het volkstuinen complex in Oud Ade. Wel zijn bij een grondonderzoek sporen van koper, zink en PAK's aangetroffen, evenals een sterke vervuiling door lood. De gemeente Alkemade laat daarom een aanvullend onderzoek uitvoeren. gestuit op sloopafval, zoals bak steen en beton en huishoudelijk afval. De lichte verontreiniging van de grond door nikkel, cadmium, naftaleen en EOX (extraheerba- re organohalogeen verbindin gen) zijn niet verontrustend. De gevonden concentraties koper, zink en PAK's en lood geven wel aanleiding tot een nader onder zoek, zegt het onderzoeksbu reau. Uit metingen van het grondwater hlijkt dat de veront reiniging zich niet verplaatst. Het grondwater bevatte geen verontreinigde stoffen, behalve een lichte vervuiling door chroom. Inmiddels hebben de volks- marieta kroft Ongeruste volkstuinders had den het vermoeden dat een sloot was gedempt met afval van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Ze leidden dat onder meer af uit het feit dat gewassen op die plek minder goed groei den. Naar aanleiding daarvan heeft de gemeente Alkemade een onderzoek laten uitvoeren door het bureau Geo-Logic. Uit dit elektro-magnetisch onder zoek blijkt dat er geen vaten of containers in de grond zitten. Er werden ook geen sporen van ziekenhuisafval aangetroffen. Wel is het onderzoeksbureau tuinders volop geoogst. Kunnen zij met een gerust hart hun ge teelde groente uit het volkstui nencomplex eten? Milieu-amb tenaar Van der Geest, voorzitter van de Volkstuindersvereniging Oud Ade/Rijpwetering H. van Egmond en G. Venhuis van Geo-Logic hebben daarop geen pasklaar antwoord. Van Eg- mond heeft de resultaten van het onderzoek deze week onder de 30 leden van de vereniging verspreid. Hij wacht nog even de reacties van de leden af voor dat hij zelf commentaar geeft. Venhuis vindt niet dat er aanlei ding is voor waarschuwingen. „Ik zou persoonlijk niet zoveel moeite hebben om uit die tuin tjes te eten. Maar dat is een ge voelskwestie. Maar om nu hard op te zeggen 'mensen ga door met eten', gaat te ver. Ie hebt nog te weinig harde gegevens om die uitspraak te kunnen doen." Eigenaar: "We gaan uit van het harmoniemodel' alphen aan den run janet van puk De gemeente Alphen is zelf ac tief aan het bemiddelen bij de verkoop van het pand van gara ge Van Bunningen aan de Tol straat. Er wordt onderhandeld met een kandidaat die volgens een woordvoerder van de ge meente past in de categorie 'maatschappelijke doeleinden'. De gemeente heeft er volgens hem goede hoop op dat de ver koop doorgaat. Als dat zo is, kan de bouw beginnen van een nieuw en groter pand van de Fordgarage aan de Kamerlingh. Onnesweg. De grond ligt al twee jaar braak, omdat Van Bunningen het pand aan de Tolstraat niet kwijt raakt. Dat komt omdat volgens het bestemmingsplan niet alle soorten bedrijven op die plek zijn toegestaan. Vol gens het nieuwste bestem mingsplan, dat de gemeente raad onlangs vaststelde, is ook een garage in de Tolstraat on mogelijk. Dat betekent volgens WD-raadslid G. van As, voor malig wethouder van ruimtelij ke ordening, dat de gemeente een schadeclaim aan haar broek kan krijgen. Van Bunningen kan nu eisen dat de gemeente het pand tegen marktprijs aankoopt of de lagere prijs die de verkoop oplevert aanvult. De meerder heid van de gemeenteraad ging toch akkoord met het nieuwe bestemmingsplan, dat vier soorten categorieën bestem mingen toelaat: maatschappe lijke doeleinden, woningen, am bacht en kantoren. Eigenaar R. van Bunningen van het garagebedrijf is echter nog niet van plan gerechtelijke stappen tegen de gemeente te nemen. Hij heeft er goede hoop op dat de onderhandelingen goed uitpakken. „Als we met een gerechtelijke procedure be ginnen, zijn we zo twee jaar be zig. En wij willen verder als be drijf. We gaan eerst nog uit van het harmoniemodel." Van Bunningen vindt dat er aan het einde van dit jaar dui delijkheid moet zijn. Als het ge bouw dan nog niet verkocht is, Van der Geest merkt op dat de onderzoeksresultaten zijn meegevallen omdat er geen zie kenhuisafval is gestort. .Als er een volkstuinder bij mij zou ko men mei de vraag of hij kan blijven eten uit zijn tuin. dan zou ik het antwoord in het mid den laten en zeggen: we doen niet voor niets een aanvullend onderzoek." Overigens heeft hij een verklaring voor het feit dat de groente op de plek van de gedempte sloot minder goed groeit dan op de andere plek ken: het regenwater zakt snel weg in de laag met puin. De planten krijgen daardoor zelf te weinig water. In het aanvullen de onderzoek wordt vooral ge keken naar de mate van de mo gelijke verspreiding van de ver ontreiniging. Verder wordt ge keken of de gewassen verontrei nigd zijn. ziet de garage af van bouw. „Zo komen w der. We investeren ook niet in ons huidige bedrijfs pand.'' Van Bunningen denkt dat de kans dat de verhuizing niet doorgaat groot is. „Jam mer", vindt hij dat. „Vooral ook voor de werkgelegenheid. We zouden op die nieuwe plek wel twee of drie mensen meer kun nen gebruiken. Bovendien zou dan in dit pand weer een bedrijf zitten, waar ook mensen kun nen werken." De gang van zaken noemt hij 'vreemd': „De gemeente rea geert niet echt ondernemers- vriendelijk." Hij kan vooral nog steeds niet begrijpen waarom de gemeente een stokje stak voor de verkoop van het pand aan een tapijthandel. „Een der gelijke zaak mag hier niet ko men omdat die te veel verkeer aantrekt. Een dansschool of een sportschool mag wel, maar daar komen vooral 's avonds volgens mij nog mt Christelijk onderwijs regio Alphen samen m aan den run De protestants-christelijke basisscholen in Alphen, Zwammerdam en Aarlander- veen gaan onder één bestuur vallen. Dat hebben de Ver enigingen voor Protestants- Christelijk Schoolonderwijs en de Stichting voor Christe lijk Buitengewoon Onderwijs besloten. De officiële oprichtingsda tum van de "Vereniging voor Christelijk Primair Onderwijs te Aarlanderveen, Alphen aan den Rijn en Zwammer dam' is l januari 1994. Al vanaf 1 augustus wordt ech ter door een interim-bestuur aan de nieuwe vereniging lei ding gegeven. Met de be- stuursfusie wordt getracht te voorkomen dat de kleine ba sisscholen moeten sluiten omdat ze te weinig leerlingen hebben. Hierdoor is het mo gelijk dat de scholen in Aar landerveen en Zwammer dam de deuren niet hoeven te sluiten omdat ze onder die norm zitten, maar hun zelf standheid kunnen behouden omdat de gemiddelde ophef fingsnorm wel wordt ge haald. alphen aan den run/nieuwkoop» De medezeggenschapsraden van het Ashram College in Al phen en de Nieuwe Cope in Nieuwkoop hebben zich deze week unaniem voor fusie uitge sproken. Daarmee lijkt niets een samenwerking per 1 augustus 1994 tussen de twee scholenge meenschappen meer in de weg te staan. Dat zegt conrector A. .Miede- ma van het Ashram College, de katholieke scholengemeen schap voor VBO, MAVO, HAVO en Atheneum in Alphen. De medezeggenschapsraden na men dat besluit op grond van een rapport dat is samengesteld door drie werkgroepen. Deze werkgroepen hebben zich be ziggehouden met de rechtsposi tie van het personeel, de manier van werken, de financiën en de gebouwen. „Nu de medezeg genschapsraden zich vóór fusie hebben uitgesproken, is het be sluit eigenlijk al genomen. De besturen van beide scholen moeten nu voor 1 oktober een aanvraag indienen bij het mi nisterie. Deze neemt voor 14 april een definitief besluit. Maar dat is slechts een formaliteit." Het was de Nieuwe Cope, een school voor MAVO en VBO, die dit voorjaar bij het Ashram Col lege aanklopte met de vraag om te fuseren. Deze school heeft nu nog net meer dan 240 leerlin gen, de opheffingsnorm. Fusie moet voorkomen dat de school de deuren moet sluiten omdat er te weinig leerlingen zijn. Het Ashram heeft om drie re denen ingestemd met de fusie. „Als we fuseren mogen wij van het ministerie uitbreiden met een gymnasium. Na de fusie wordt er dus ook Grieks gedo ceerd. Ten tweede hopen wij met de fusie meer leerlingen uit Nieuwkoop te kunnen aantrek ken. Zo wordt het voor leerlin gen met een HAVO-advies mo gelijk om de eerste drie jaar in Nieuwkoop te kunnen blijven. Daarna kunnen ze moeiteloos doorstromen naar het Ashram College. Ten derde is het zo dat zowel het Ashram als de Nieu we Cope een katholieke signa tuur hebben. Dan voel je toch wel een bepaalde verantwoor delijkheid voor die school." Openbare lessen Japanse krijgskunst in Alphen en Oegstgeest VRIJE TIJD Wandelen De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde afde ling Lisse heeft voor zaterdag een wandelroute in de buurt van Hoogmade uitgezet. De route loopt langs de weilanden in dit Groene Hart-gebied. Het vertrekpunt voor de wandeling is in Lisse op het parkeerterrein van de Mariakerk aan de Nas- saüstraat. Wie zin heeft om mee te lopen, moet daar om 13.30 uur aanwezig te zijn. Aquarium Laten testen of de samenstelling het water in een aquarium goed is. Dat kan op dinsdagavond 7 september in buurtcentrum Elckerlyc, waar de aquarium- en terrarium vereniging 'De natuur in huis' een bijeenkomst houdt. Belangstellenden kunnen water uit hun aquarium meenemen in een potje. Tevens worden er di a's vertoond van de Antwerpse dierentuin. Aanvang 20.00 uur. Elckerlyc is gevestigd aan de Havixhorst 254 in Alphen. Wielewaal Activeitencentrum De Wiele waal in Alphen aan den Rijn be gint het seizoen zoals gebruike lijk met een open dag vol mu ziek en spelletjes. Donderdag 9 september is iedereen welkom in de zaal aan de Kwartelstraat, die open is van 9.00 tot 16.30 uur. Er zijn optredens van een zangkoor en een orkest, er is een bingo, een rad van avon tuur en vele andere spelletjes. brenda filippo Een schim die als een panter zijn prooi besluipt. Opeens een kreet, een rondzwiepende stok en pats, de tegenstander ligt roerloos op de grond. Voor de doorsnee Nederlander lijkt de krijgskunst van de Japanse Nin- ja's onbegonnen werk. Niets is minder waar, bleek gisteravond in de Alphense 'Tafelronde'. In de eerste openbare les van 'The Iga Warrior of Erdightment' rol den zowel 9-jarige knaapjes als ongetrainde oudere jongeren over de grond om zo een denk beeldige aanvaller uit te schake len. Volgens oprichter G. Lekanne dit Deprez kunnen zowel jonge ren als ouderen zich 'al binnen zes maanden goed verdedigen'. De Oegstgeestenaar beoefent sinds zijn zesde jaar de Japanse Icrijgskunst. Hij bracht in totaal anderhalf jaar in Japan door waar hij zich in negen Ninja-ge- vechtsstijlen bekwaamde. Zes jaar geleden richtte hij in Oegst- geest de eerste 'Iga Warrior of Erdightment' op. Inmiddels zijn er ook zogeheten 'dojo's in Den Haag, Haarlem, Rotterdam en Amsterdam. Alphen sluit dit jaar voor het eerst aan in de rij. De lessen bevatten een mengel moes van de negen stijlen. Zo kunnen cursisten zich op den duur niet alleen met de blote handen, maar ook met de stok of het zwaard verdedigen. Ongeveer zestien jongeren kwamen gisteravond een kijkje nemen. Hoewel het daar niet bij bleef. Zij deden ook mee aan de uitputtende conditietraining, ondergingen de ontspannende Een uitputtende conditietraining, Iga Warrior of Enlightment'. meditatie en oefenden enkele verdedigingstechnieken. I lal- verwege de les konden zowel de 'oudgediehden' als de nieuwe lingen bijkomen tijdens een speciale demonstratie. In 'slow motion' lieten drie jongens en ontspannende meditatie en verdedigingstechnieken stonden op het programma van de openbare les van 'The foto ben de bruyn worden afgestraft, staat de sport volgens Lekanne dit Deprez 'ab soluut niet in het teken van ge weld'. „Een Ninja is zeker geen spierbalrollende geweldenaar. De geestelijke groei is net zo be langrijk als de lichamelijke een meisje zien hoe iemand zich alleen kan verdedigen te gen meer tegenstanders. Met ogenschijnlijk simpele grepen en bewegingen werd een aan valler snel gevloerd. „Maar als je op die manier over iemand hqen rolt. is zijn slokdarm wel verbrijzeld. Dan staat-ie echt niet meer op", verzekerde de 'kancho' (grootmeester) laco niek. Hoewel aanvallers op pijnlij ke, zelfs dodelijke wijze kunnen groei." onderwees de meester- Ninja zijn publiek. In de les van anderhalf uur werd maar liefst vier keer gemediteerd. Met ge sloten ogen zat iedereen op zijn knieën, de handen gevouwen voor de borst, diep in en uit te ademen. Volgens Lekanne dit Deprez omvat de Ninja-krijgskunst ei genlijk een soort levenswijze. „Zonder dat je iets wordt opge drongen, merk je dal het wel degelijk invloed heeft op je le ven. Ik hoor van veel mensen dat ze steeds gezonder gaan eten. Hier leer je weer te luiste ren naar je lichaam, probeer je het goede in jezelf naar boven te halen." Naast de meditatie en specta culaire verdedigingstechnieken maakten de belangstellenden ook kennis met alle ceremonie rond deze vechtsport. Zij wer den overgoten met allerlei Ja panse kreten (gelukkig met ver taling), oefenden zich in buigen en knielen. Verder was het streng verboden om dwars door de groep heen naar voren te lo pen. „l.oop altijd om de groep heen. Dan provoceer je mei en kun je gevaar zien aankomen Maar de traditionele regels spraken nieuwelinge J. Wind- horst juist erg aan. „Dit is een heel apart sfeertje. Hoewel je met jezelf bezig bent, is er een echt samenhorigheidsgevoel. Zondag 5 september vanaf kwart over tien "s morgens is er ook een openbare les in de gymzaal van 'Poelweyde' aan de Pieter de Ifoochlaan in Oegstgeest. Voor meer infor matie: 071 -171050 of 310437.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17