'De pil hoort niet bij de drogist te liggen' 'Provincie moét banen schrappen' Het Gesprek van de Zomerdag Ijsklomp Monique zal niet ontdooien Leiden wil bijzondere bijstand slijten Meer muskusrattenvangers De charmeur. Prijs voor Leidse hoogleraar 21.395,- Onderzoek naar sneltram Haaglanden en Rijnmond in 1997 weg uit provincie TWEEDAAGS FIETSSPEKT AKEl OPRUIMING OVERJARIGE FIETSEN OP VRIJDAG 3 EN ZATERDAG 4 SEPTEMBER VERDIEN HONDERDEN GULDENS Bakker Bloemhofstraat 41 - 43 DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 Als er meer medicijnen via de drogist worden verkocht, scheelt dat onze samenleving enorm veel geld. Dat zeiden de verzamelde drogisten en lieden uit de farmaceutische industrie tijdens een forumdiscussie bij de opening van de drogisterij vakbeurs Drophar '93. Ze gaven ook een voorbeeld. Als iemand paracetamol bij de dro gist koopt, kost dat vijf gulden. Als dat middel via de huisarts op recept wordt gehaald bij de apotheek, kost dat de samenle ving zeventig gulden. De apotheker in het forum was fel tegen, want de drogist zou niet voldoende zijn opgeleid om deskundige begeleiding te ge ven. De vertegenwoordiger van de consumentenbond sloot zich daarbij aan. Het PvdA-kamerlid T. Netelenbos vond dat de anti conceptiepil in elk geval voort aan wel bij de drogist kon wor den gehaald. De meeste vrou wen hadden er tegenwoordig toch verstand van? En zeiden deskundigen niet dat pilcontro- les - die volgens de politicus twintig procent van het aantal consulten uitmaakten - overbo- digwaren? Er zaten helaas geen artsen in het forum. Hoog tijd dus voor hün mening. De Leidse huisarts B. Crul, bestuurslid van de Dis tricts Huisartsen Vereniging (DHV) in deze regio, heeft zo zijn bedenkingen over de ver koop van medicijnen door de drogist. „Zoiets hangt af van de kwaliteit van zo iemand. Ik weet van een onderzoek dat een tijd je geleden is liitgevoerd. Ie mand liep een aantal drogiste rijen af met het verhaal: 'Ik heb drie weken oorpijn. Heeft u daar wat tegen?' Wat bleek? De drogisten pakten bijna allemaal een flesje met het een of ander. Als ze het goed hadden willen doen, hadden ze die persoon moeten doorsturen naar de dokter." „Kostenbesparing? Het grote gevaar is dat je als huisarts wordt gedwongen tot het voor schrijven van een zwaarder me dicijn. Een medicijn dat iemand bij de drogist kan kopen wordt niet via het ziekenfonds ver goed. Dus kan het heel goed dat een patiënt dan vraagt om een ander medicijn, een medicijn dat wel wordt vergoed. Dat kan een op zich duurder medicijn zijn. Bijvoorbeeld Brufen in plaats van paracetamol. En ook mogelijk een medicijn met meer bij werkingen. Dat is ook de mening van huis arts H. Jansen uit Noordwijk, collega-bestuurslid van de DHV. Hij ziet bovendien nog een an der bezwaar in de verkoop van medifcijnen door de drogist. „Bij zwaardere medicijnen tenmin ste, want het hangt er natuurlijk wel van af wat voor 'n middelen worden verkocht. Drogisten verkopen nu bijvoorbeeld al as pirine, paracetamol, oogdrup pels en neusdruppels. Dat zijn op zich nog niet zulke zware medicijnen. Maar als ze ook pil len tegen hoge bloeddruk en astma zouden gaan verkopen- ...Je bent als arts dan een deel van je controle kwijt. Je wilt toch weten hoe het met ie mands astma gaat. Of weten hoe het met de bloeddruk staat. Loopt iemand naar een drogist dan weet je dat niet meer. Het gaat verder natuurlijk ook om de oorzaak van de klachten. Als een gezwel in de düdce darm de oorzaak is van diarree helpt een pil niet. Dat zijn toch gevaarlijke dingen. Dan moet onmiddellijk worden ingegrepen door een En de anti-conceptiepil bij de drogist? Jansen: „Je hebt ver schillende pillen met verschil lende hoeveelheden hormonen. Eerst moet je zoeken welke het best is voor iemand. Bovendien, als iemand net begonnen is met een bepaalde pil kan dat klach ten opleveren. En om die nou met een drogist te bespreken..." Vindt Crul ook. „Bovendien is dat percentage van twintig pro cent consulten voor pilcontrole pure kul. We hebben een stan daardboekje met daarin proto collen hoe te handelen bij puntje, puntje, puntje. Daarbij zit ook een protocol met betrek king tot pilgebruik. Want ie mand elk halfjaar laten terug komen voor controle is echt on zin. Elke keer inwendig onder zoek is niet nodig. Maar als mensen klachten hebben moe ten ze toch kunnen terugkomen bij een arts. De pil hoort niet bij de drogist te liggen." Kortom, de beide huisartsen zien niet zo veel in de stand punten van vertegenwoordigers uit de drogistenbranche.Al kan ik me hun mening wel voorstellen", zegt Jansen. „Dro gisten hebben handel in huis. Die willen ze verkopen, want het zijn toch winkeliers. Wij worden er niet wijzer van als we iemand een bepaalde pil voor schrijven, wij worden betaald voor een advies. Een drogist heeft er wel baat bij als hij iets verkoopt. Datzelfde geldt na tuurlijk voor de farmaceutische industrie." HERMAN JOUSTRA» staan, door het water dat zich in het weefsel bevindt. Zoiets is desastreus voor het weefsel." Zou Monique dat hebben gewe ten? Zou dokter Martinot daar bij stil hebben gestaan? Dat maakt niet zo veel uit, zegt Koerten. Het belangrijkst is dat de dokter de juiste apparatuur tot zijn beschikking heeft ge had. En dat betwijfelt de Leidse wetenschapper nu juist. „Het bevriezen van de buitenste laag van de huid, dat gaat nog wel. Die bestaat uit afstervende cel len en dode cellen. Dat deel be vat heel weinig water. Maar het probleem zit 'm in de rest van het lichaam..." Als het om heel kleine en dunne plakjes weefsel gaat, is het vol gens Koerten nog wel te doen. In de elektronenmicroscopie heeft men daartoe twee moge lijkheden. „De stukjes weefsel worden met hoge snelheid in vloeibare en onderkoelde pro paan geschoten. Of met grote snelheid tegen een onderkoelde metalen spiegel geklapt. Dan treedt er geen vriesschade op in. Maar nogmaals, dat geldt alleen voor heel kleine stukjes." Kortom, niet voor een heel menselijk lichaam. „In wezen zou het weefsel zo snel moeten worden bevroren, dat ijskristal len geen kans krijgen. Maar dan spreken we over enorm lage temperaturen, duizenden gra den per seconde. Ik zou zeggen dat het experiment alleen een kans van slagen heeft, wanneer de arts er in is geslaagd zijn vrouw in een miljoenste secon de compleet te bevriezen, wan neer er een therapie tegen kan ker wordt gevonden, en wan neer een methode is ontwikkeld om mensen weer tot leven te wekken." De kans dat een prins haar wak ker kust lijkt ons nog groter. Medicijnen bij de drogist? „Je bent dan een deel van de controle kwijt", zegt huisarts B. Crul. FOTO'ARCHIEF In een zeer koude kelder van i eeuwenoud Frans kasteeltje ligt Monique Leroy te wachten. s dood, en ze wacht al ne gen jaar op het moment dat ie mand haar weer tot leven wekt. In een crypte waarin een con stante temperatuur heerst van 55 graden Celsius onder nul. Monique is dus één grote ijs klomp. Zo had ze het afgesproken met haar echtgenoot Raymond Mar ot, de gepensioneerde dorps- s van Neuil-sur-Layon. Hij had Monique, die aan kanker leed, het voorstel gedaan haar vriezen na haar dood. Mo gelijk zou zij zo ooit nog kun- i worden genezen. Met de al ar voortschrijdende weten- schappelijkeontwikkelingen s dit geen gek idee, dacht Martinot in 1984. Dat vond Mo nique ook en zij ging akkoord. is nu 1993 en ze is nog steeds niet ontdooid, laat staan weer tot leven geroepen. Dokter Martinot stelt de crypte binnen kort zelfs open voor publiek. Een keer per maand, om de kosten van het invriezen enigszins te kunnen dekken. En om geld bijeen te krijgen voor zijn eigen invriezen als hij komt z overlijden. Ja, ook hij! Want de beide tortelduifjes hopen el kaar in de toekomst weer te ontmoeten. Volgens dr. H. Koerten kunnen lat naar alle waarschijnlijk heid wel vergeten. Hij is ver bonden aan de vakgroep celbio logie van de faculteit der ge neeskunde in Leiden. Koerten houdt zich met name bezig met de elektronenmicroscopie waarbij geregeld gebruik wordt gemaakt van bevroren weefsels. „In het algemeen is het bevrie- van weefsel uitermate moeilijk", zegt Koerten. Weefsel sn behoorlijke isolator. Het bevriezen van buiten naar bin- verloopt vrij langzaam. Er kunnen zo ijskristallen ont- DEN HAAG E Gedeputeerde G. Brouwer (financiën): „We moeten dus fundamenteel gaan discussiëren groting op lange termijn sluitend kunnen maken." ling van de maatregelen. In fonds. Zuid-Holland pleit overi- 1995 treedt namelijk een nieuw gens voor een andere verdeling college aan. van de gelden uit dit fonds over Oorzaak van de toekomstige de verschillende provincies. De tekorten zijn onder meer lagere provincie ontvangt per inwoner uitkeringen uit het provincie- 56 gulden uit dit fonds, ten op- de be- ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN zichte van uitschieter Zeeland 201 gulden. Inmiddels loopt er in opdracht van de gezamenlij ke provincies en het rijk een on derzoek naar de verdeling van het fonds. DEN HAAG De provincie huurt volgend jaar zeven extra muskusrattenbe- strijders in Ze zijn nodig omdat de populatie muskusratten in Zuid-Holland momenteel zo hard groeit dat er geen greep meer op is te krijgen. Totaal zul len in 1994 71,2 formatieplaat sen beschikbaar zijn voor de be strijding van de dieren. Ook wordt muskusrattenbestrijding vanaf volgend jaar een zelfstan dige tak van dienst. De provin cie hoopt dat op die manier de bestrijding van muskusratten efficiënter te maken. In de 'be dreigde' gebieden Alblasser- waard, Vijheerenlanden en de Hoeksche Waard zet de provin cie nog eens voor een half jaar zes extra rattenvangers in. De Rover 114 Si heeft een goed fysiek. Groen getint glas. Bumpers en buitenspiegels in de kleur van de carrosserie. Doet aan zelfverdediging via centrale deurvergrendeling. Beweegt zich soepel dankzij single-point injectiesys teem en Hydragas-veersysteem. Kortom, een charmeur. Die niet veel vraagt: 24.495,- Er is al een Rover 100 vanaf LEIDEN: Auto-Home B.V., Sint Jacobsgracht 10-18, Tel. 071-12 15 60 De provincie Zuid-Holland moet vanaf 1995 fors schrappen in het aantal banen. Volgens ge deputeerde G. Brouwer (finan ciën) kan de provincie voor 1994 de begroting nog sluitend krijgen door voor een keer de post onvoorzien aan te spreken maar is dat voor de jaren daar op niet verantwoord. Een bezui nigingsoperatie zou volgens Brouwer naar schatting vijftig tot honderd banen kosten. „We krijgen te maken met een tekort van vijf miljoen in 1995, oplopend tot achtenhalf miljoen in de jaren erna", aldus Brouwer. „We moeten dus fun damenteel gaan discussiëren over hoe we de begroting op lange termijn sluitend kunnen maken. We willen liever niet in de programmakosten snijden. De eerste keus zal daarom zijn de formatieplaatsen onder de loep nemen." De gedeputeerde verwacht dat tijdens de behandeling van de voorjaarsnota volgpnd jaar beslissingen zullen worden ge nomen over bezuinigingsopera ties, ombuigingen en zo no dig extra belastingopbreng sten. Overigens stellen Gedepu teerde Staten zich zo zeggen ze in de begroting voor volgend jaar terughoudend op wat betreft een gedetailleerde invul- LEIDEN ERNA STRAATSMA Leidenaars zijn relatief goed op de hoogte van de mogelijkhe den van de bijzondere bijstand. Dat blijkt uit een onderzoek van de FNV, district Zuid-Hol land. In de tien gemeenten die de vakbond onder de loep heeft genomen is de gemiddel de bekendheid met deze uitke ring gemiddeld 35 procent. Wethouder sociale zaken H. de la Mar en hoofd sociale za ken A. Vermeulen zijn tevreden over de Leidse cijfers, die gun stig afsteken tegen die van de overige negen onderzochte ge meenten, waaronder Gouda, Dellt en Rotterdam. Gisteren ontvingen ze uit handen van districtsbestuurder van de FNV L Feeters de resultaten-van het onderzoek, vervat in het rap port 'Gemeente wees eerlijk'. De bijzondere bijstand is bij 64 procent van de ondervraagden bekend. De la Mar wil proberen de bekendheid verder te vergroten via een videoband en informa tie op de kabeltelevisie. „Het klinkt misschien wat raar, maar we streven ernaar meer geld kwijt te raken." De bekendheid met de woonkostentoeslag, een onder deel van de bijzondere bij stand, is in alle onderzochte gemeenten heel gering. In Lei den weet 68 procent van de on dervraagden niet van het be staan van deze regeling af. De woonkostentoeslag is er voor inwoners die bijvoorbeeld door plotselinge werkloosheid niet in staat de huur van hun wo ning zelf te betalen. De FNV is niet tevreden over de bekendheid van de bijzon dere bijstand. Ondanks recla mecampagnes van gemeenten is de bekendheid de laatste ja ren niet erg toegenomen. Ge meenten zijn sinds een paar jaar zelf verantwoordelijk voor het verstrekken van bijzondere bijstand aan inwoners die voor hen noodzakelijke voorzienin gen niet zelf kunnen bekosti gen. Vroeger was het rijk hier voor verantwoordelijk. Peeters pleitte; voor de invoe ring van speciale computerpro gramma's die zowel cliënten als medewerkers van de sociale dienst kunnen gebruiken. Op die manier is snel duidelijk of iemand wel of niet in aanmer king komt voor een bijstands uitkering. Rotterdam is een van de gemeenten die met dergelij ke programmatuur experimen teert. „Het is jammer dat de plannen voor automatisering in Leiden nog niet van de grond zijn gekomen," aldus Peeters. De la Mar zei dat Leiden wel voorstander is van een geauto matiseerd systeem, maar niet de kennis in huis heeft om het in te voeren. AJs Rotterdam goede resultaten behaalt wil De la Mar het systeem ook invoe ren. De wethouder studeert verder op andere mogelijkhe den om de bekendheid van de bijzondere bijstand nog te ver groten. Leiden heeft een jaarlijks budget voor bijzondere bij stand van 4,5 miljoen gulden. DEN HAAG De provincies 'nieuwe stijl' Haaglanden en Rijnmond wor den, als tegenslagen uitblijven, per 1 januari 1997 operatief. Volgens de Zuidhollandse gede puteerde Brouwer (financiën) oegint in het najaar een grote operatie om de inrichting van de nieuwe provincies vorm te geven. Begin volgend jaar wor den definitieve voorstellen over onder meer de boedelscheiding aan Provinciale Staten voorge- legd. De twee stadsgebieden en de provincie Zuid-Holland staan volgens Brouwer voor een gi gantische klus. „Het inrichten van een nieuw bestuur is een grote, zware operatie", aldus Brouwer. „Burgemeester Peper van Rotterdam doelde er al op. Voor Rijnmond geldt dat zo'n 30.000 mensen een plaats moet worden gegeven. Het tekenen van de nieuwe grenzen op de kaart kun je wel in een middag doen. Maar om het bestuurlijk vorm te geven, daar zit ontzet tend veel werk in." Het stadgewest Haaglanden (Den Flaag en omgeving) op teert door de ontwikkelingen in Rijnmond waar al jaren over provincievorming wordt ge praat voor een versneld af scheidingsproces. Zuid-Holland heeft inmiddels te kennen gege ven daaraan volle medewerking te verlenen zodat Haaglanden gelijktijdig met Rijnmond aan de slag kan als provincie. „De rest van de provincie blijft in dezelfde vorm bestaan al kijken we naar Randstadsamenwer- king met de provincies Utrecht en Noord-Holland", aldus Brouwer. „We hechten geen ge loof aan bijvoorbeeld een pro vincie Duin- en Bollenstreek." LEIDEN» De Leidse hoogleraar dr. D.D. Breimer krijgt maandag in Tokyo de Host-Madsen Medal voor Farmaceutische Weten schappen uitgereikt. De Fédéra- tion Internationale Pharmaceu- tique kent Breimer deze onder scheiding toe voor zijn belang wekkende bijdrage aar) de far maceutische wetenschappen. De gouden medaille wordt eens in de twee jaar uitgereikt, dit maal op het World Congress of Pharmaceutical Sciences dat DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft voor komend jaar bijna een miljoen gulden uitgetrok ken voor studies naar sneltram- lijnen tussen Zoetermeer en Leiden, Katwijk/Noordtvijk en tussen Leiden/Den Haag en het traject Zoetermeer/Rotterdam. Op die manier wil de provincie meewerken aan het 'uitvoe- ringsgereed maken' van deze projecten. Het rijk zou de uit eindelijke aanleg moeten finan cieren, meldt de provinciale be grotingvoor 1994. van vijf tot tien september in Tokyo wordt gehouden. De 49-jarige Breimer is hoog leraar in de farmacologie aan de Leidse universiteit. Daarnaast is hij wetenschappelijk directeui van de Onderzoeksschool Lei den/Amsterdam Center for Drug Researsch. De Host-Mad- sen medaille is overigens niet de eerste onderscheiding die hij in zijn loopbaan ontvangt.Brei mer kreeg eerder onder andere al eredoctoraten aan de univer siteiten van Boedapest, Gent en Uppsala. dingen tussen Leiden en Zoe termeer en Leiden en Katwijk- /Noordwijk zijn belangrijke wensen in het structuurplan Leidse regio, dat vorig jaar werd gepresenteerd. De provincie Zuid-Holland bepleitte overi gens al in 1990 in de nota Hoog waardig regionaal vervoer voor een nieuwe sneltramverbinding van Leiden Zoetermeer naar Rotterdam. Voor voorzieningen voor het openbaar vervoer 'en carpoolen langs provinciale wegen stelt de provincie nog eens twee mil joen gulden per jaar beschik- De plannen voor tramverbin- baar. RACE-ATB-TRACKING-TOUR-KINDERFIETSEN ook keuze uit 80 inruilfietsen 2406 BR Alphen aan den Rijn fietsen - wielersport tel.:01720-73295

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16