Geen geld voor aanpak Schoolstraat Bureaucratie drijft Voorschotenaren tot wanhoop 'Jelgersmakliniek moet blijven staan' voor huisvestingsproblemen Regio Wassenaar houdt vast aan sloop Maritima DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 chef gert visser. 071-3 oegstgeest Een aanrijding tussen twee vrachtwagens, gisteroch tend op de Abtspoelweg in Oegstgeest, had even later een twee de aanrijding tot gevolg. Terwijl de politie bezig was met de af handeling van de eerste aanrijding kwam uit de Kennedylaan een auto, bestuurd door een 20-jarige man uit Zoeterwoude- Rijndijk, met hoge snelheid de Abtspoelweg oprijden. De be stuurder had de auto's aan de kant van de weg te laat in de ga ten en knalde op een geparkeerde wagen, die vervolgens tegen de politieauto botste. Er raakte niemand gewond maar de wagen van de Zoeterwoudenaar werd totaal vernield, de geparkeerde auto liep aanzienlijke schade op en de politieauto werd licht be schadigd. Vier mille voor gehandicaptensport wassenaar Een kleine 4000 gulden hebben 109 kinderen 'bij el kaar gezwommen' tijdehs de avondvierdaagse in het Wasse- naarse Sterrenbad. Dat maakte burgemeester P. Schoute gister middag bekend. Het geld gaat naar het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten (NFSG). Vanaf vorige week maandag trokken de kinderen vier avonden achter elkaar baantjes en lieten zich per baantje sponsoren door familie en kennissen. Een deel van het geld gaat naar gehandicapte sporters in heel Nederland, een an der deel is voor invalide kinderen in Wassenaar die aan sport doen en speciale hulpmiddelen nodig hebben. oegstgeest liesbeth blutink De boodschap was gisteravond duidelijk: de Oegstgeestenaren voelen erg weinig voor een nieuwe Jelgersmakliniek en zien veel liever dat het monumenta le pand gerestaureerd wordt om te dienen als dependance voor het raadhuis. De voorgevel, de zijgevel en de zogenoemde lan taarn, de ronde bovenkoepel, moeten wat hen betreft blijven staan, zo luidde de boodschap tijdens de hoorzitting voor bur gers over de ambtelijke huisves ting. Over de mogelijkheid de Jel gersmakliniek te slopen en er een soortgelijk pand neer te zet ten, waren de Oegstgeestenaren .niet te spreken. Leefbaar Oegst- geest-voorzitter J. Hartvelt vreesde dat dat een 'Disneyach- tig gebouw' oplevert en D. Bou- ma dacht juist meer aan de Ef- teling. „Een ander karakter en een andere sfeer dan het ge bouw nu heeft, zal het niet heb ben", verzekerde H. Vissers (D66). „Het gaat over een ge bouw dat als gemeentelijk mo nument wordt beschouwd en dan is het duidelijk welke vari ant niet kèn", stelde Bouma echter. J. de Soeten, voorzitter van de Vereniging Oud Oegstgeest, had zich geërgerd aan een uitspraak van A. Kuntze (WD) tijdens de hoorzitting voor ambtenaren eergisteren. Kuntze had gezegd dat een nieuwe Jelgersmakli niek 'door de oogharen' gezien zou lijken op het huidige ge bouw. .Architectuur tussen de oogharen is verontrustend. Ar chitectuur moet met open ogen beschouwd kunnen worden, anders verwerp ik het vol strekt", zo oogste De Soeten bij val van de overvolle publieke tribune. Volgens De Soeten moet de gemeente ook nu de bouwvalli ge Jelgersmakliniek onderhou den. „Het gemeentebestuur wekt thans de indruk zich wei nig gelegen te laten liggen aan de instandhouding van de Jel gersmakliniek en dat wekt op nieuw verontrusting op", waar schuwde hij. Hartevelt wees de werkgroep van fractievoorzitters opnieuw op een aanbod van 'een bou wer', die de Jelgersmakliniek wil renoveren en tegen 'gangbare huurprijzen' aan de gemeente verhuren. „Dan zijn alle angsten over een financieel debacle niet aan de orde", stelde Hartevelt. „We willen eerst een voorstel voorleggen aan de gemeente raad voordat we als projectont wikkelaar gaan optredèn", rea geerde Kuntze. „De werkgroep heeft nog geen uitspraak ge daan over zelf doen, huren of leasen." Net als de ambtenaren pleit ten verschillende burgers voor één gemeentehuis. „Ik zie bij voorkeur één voordeur waar door ik naar binnen kan voor mijn formulieren", aldus Oegst- geestenaar Van den Broek. De opmerkingen die ambte naren en burgers in de twee hoorzittingen hebben gemaakt, worden meegewogen in de werkgroep van fractievoorzit ters, zo verzekerde Kuntze. De werkgroep wil in de gemeente raadsvergadering van 23 sep tember een voorstel voorleggen aan het college waarin één of beide varianten voorkomen. Voor april 1994 moet de ge meenteraad dan een definitief besluit nemen over de ambtelij ke huisvesting. Verbouwingen aan huizen stilgelegd Ze is niet boos op de gemeente Oegstgeest, maar gisteravond zat ze wel met spandoeken bij de hoorzitting over de ambtelijke huisvesting, deelde ze pamfletten uit en hield ze een fel betoog. Twintig jaar oud is Adinda Telkamp en sinds acht maanden heeft ze een dochter. Ze woont weer bij haar moeder, met haar dochter, broer en de vriend van haar moeder op een klein flatje aan de Gerberastraat. Ze is wanhopig op zoek naar eigen woon ruimte vanaf het moment dat ze ontdekte dat ze zwanger was, maar tot nu toe kreeg Adinda nul op het rekest Adinda erkent dat de gemeente Oegstgeest haar zoveel moge lijk probeert te helpen, nadat ze in leiden, Den Haag en bij ver schillende hulpinstanties vergeefs had aangeklopt. Ze heeft het maximale aantal urgentiepunten gekregen en ze staat bovenaan de lijst met woningzoekenden. In feite is het afwachten tot er een woning vrijkomt. „De gemeente treft geen blaam, maar er zou eens een hoorzitting over ons huisvestingsprobleem moeten komen", spreekt ze namens lotgenoten als zeer jonge moeders en vrouwen die gaan scheiden. „Dat soort gevallen moet worden gezien als een calamiteit. De aankondiging van de hoorzitting in het plaatselijke huis- aan-huis blad wekte haar woede. „Er stond 'huisvesting' en ik dacht dat het ook over mij ging. Ik zeg niet dat de ambtenaren geen probleem hebben, maar zo stelt de gemeente het eigen huisvestingsprobleem wel boven dat van de inwoners." Vooral het spaarpotje op de balie van het gemeentehuis is haar in het verkeerde keelgat geschoten. Het potje staat er als grap. een spaaractie voor een nieuw raadhuis. Adinda kan de grap niet waarderen. „Het doet pijn als je zo n spaarpotje ziet staan. Ik wil ook goede huisvesting, want de afgelopen anderhalf jaar heb ik alleen voor mijn dochter geleefd. Ik wil weer met mijn eigen leven beginnen, studeren, mijn vrienden kunnen ontvangen en mijn eigen spullen om me heen hebben." voorschoten miep de graaff Meerdere Voorschotenaren zijn de dupe geworden van het stringent toepassen van ambte lijke regeltjes. De gemeenteraad heeft een nieuwe uitbouwrege ling vastgesteld, maar die gaat pas eind dit jaar in. Vooruitlo pend daarop zijn acht tot negen inwoners van Voorschoten al vast met verbouwen begonnen. Ze werden echter teruggefloten door de gemeente. De bouwers moeten netjes op het begeerde papiertje wachten. Probleem is dat de nieuwe re geling er allang had moeten zijn, ware het niet dat er twee bezwaren tegen zijn ingediend. De bezwaren één 'princi pieel', de ander gericht tegen een uitbouw van de buurman zijn in de raadsvergadering van juni afgewezen. De afwikke ling is echter wel maanden ver traagd. Eind dit jaar wordt de handtekening van de provincie pas op het gemeentehuis van Voorschoten verwacht. En zo lang moeten de (ver)bouwers nog wachten. Degenen die al vast aan de gang gingen (na een mondelinge toezegging vanuit het gemeentehuis of gewoon in goed vertrouwen) zijn inmid dels teruggefloten. Het meest gedupeerd is de fa milie Michout aan de Wijngaar denlaan 81. Zij kocht het huis begin dit jaar juist omdat een uitbouw aan de achterkant mo gelijk was. Even verderop in de straat zijn dergelijke uitbouwen immers allang gerealiseerd. Zowel de makelaar als ver schillende ambtenaren ver klaarden dat de familie, in af wachting van de vergunning, al vast kon beginnen met breken De bewoners van dit huis aan de Wijngaardenlaan in Voorschoten moesten tijdelijk een andere woning zoeken omdat ze niet verder mogen gaan met de verbouwing. foto loek zuyderduin en slopen. Eind april werd 'de oude keuken verwijderd en een gat voor de fundering geslagen. Terwijl de aannemer druk bezig was, kwam er een telefoontje van de gemeente. Of men maar la minute wilde stoppen met de werkzaamheden. Het huis was intussen onbewoonbaar, dus zocht, de familie Michout in allerijl tijdelijke huisvesting. Tranen Dat lukte niet in Voorschoten: men moest naar Leidschendam uitwijken. Vanuit haar tijdelijke woning meldt mevrouw Mi chout dat de hele kwestie haar zeer aangrijpt. „Ik heb vorige week zelfs in tranen de burge meester opgebeld, of hij niets voor ons kon doen. Maar ook daar kreeg ik 'nee' te horen. Hij zei dat hij rekening moest hou den met zijn wethouders en met andere Voorschotenaren, die met hetzelfde probleem zit ten." „Wij waren druk bezig, de aannemer moest ineens zien dat hij ander werk had, je maakt enorm hoge kosten door die tij delijke verhuizing. Ik moet elke dag heen en weer rijden, want de kinderen zitten inmiddels in Voorschoten op school. En waarom allemaal: vanwege één of andere vorm van bureaucra tie. Men verwacht de nieuwe re geling eind oktober, maar we hebben niets op papier, dus ik moet het allqmaal nog zien. En dan nog! Als we het papiertje krijgen, is het misschien hartje winter en kan de aannemer nietsdoen." Een andere gedupeerde buurtgenoot hij wil anoniem blijven zegt er genadig te zijn afgekomen. „Voordat de ge meente er achter kwam dat ik al bezig was, was mijn huis alweer wind- en waterdicht. We kun nen nu niet verder, maar onze situatie is gelukkig nog leefbaar. Maar de bouwstop had geen twee weken eerder moeten ko men, want dan hadden we met een groot gat de pui gezeten, terwijl mijn vrouw op dat mo ment hoogzwanger was en je met nog een klein kind zit. Dat soort situaties kunnen toch niet?" Een woordvoerder van de ge meente Voorschoten zegt het allemaal ook spijtig te vinden, maar er kan volgens hem geen sprake van zijn dat mensen al vast maar beginnen. „Formeel kan dat toch niet, dan zouden we de wet passeren. We hebben die uitbouwTegeling zelfs heel concreet losgekoppeld van het nieuwe bestemmingpslan en versneld in procedure gebracht om de mensen maar zo snel mogelijk ten dienste te zijn." De gemeente erkent dat Adinda dringend toe is aan eigen woonruimte. „Maar er is weinig woonruimte voor iedereen, ook al klinkt dat als een flauw excuus", aldus een gemeentewoord voerster. „Het is de onmacht van de gemeente om mensen zo snel als sociaal wenselijk is aan woonruimte te helpen." Ondanks plaatsing op monumentenlijst De gemeente Wassenaar trekt zich er niets van aan dat Villa Maritima aan de Papeweg door de provincie tot monument is verklaard. De gemeente staat vierkant achter eigenaar P. Stokvis, die het pand wil slopen. Gisteravond stonden de bouw plannen van Stokvis voor de lo catie van Maritima dan ook ge woon op de agenda van de commissie voor ruimtelijke or dening. „Wij zijn van mening dat de procedure voor het aanvragen van een bouwvergunning, die al in gang is gezet voordat het pand op de monumentenlijst is geplaatst, gewoon afgehandeld moet worden", aldus een woordvoerder van de gemeente Wassenaar. Eigenaar Stokvis wil Villa Ma ritima slopen en op de vrijgeko men plek een appartementen gebouw met een parkeerkelder neerzetten. Ook wil Stokvis op de plek een nieuwe toegangs weg, een tennisbaan en acht parkeerplaatsen aanleggen. Vil la Maritima werd in 1912 ge bouwd in opdracht van de toen malige burgemeester Storm van 's Gravesande, die er woonde van 1913 tpt 1929. Daama is het pand nog enige tijd in gebruik geweest als internaat. Volgens het Wassenaarse col lege heeft het pand geen lokale historische waarde. Opknappen van de villa wordt de eigenaar bovendien veel te duur. De pro vincie oordeelde onlangs an ders. Het pand zou wel degelijk historische waarde hebben en moet daarom behouden blijven. In juni w°*d de villa op de pro vinciale monumentenlijst gezet. Die beslissing kwam voor zowel eigenaar als gemeente als een volslagen verrassing. Inmiddels hebben eigenaar Stokvis en de gemeente Wasse naar officieel bezwaar inge diend bij de provincie. De be zwaarschriften worden nog de ze maand behandeld. Als dit niets uithaalt, gaat Wassenaar tot het uiterste om de plaatsing op de monumentenlijst aan te vechten. „Tot aan de Raad van State. Het is een kwestie van lange'adem", aldus de woord voerder van Wassenaar. Veertig groeilampen gestolen uit kas leiderdorp* Uit de kassen van een tuindersbedrijf aan de Tuin straat in Leiderdorp zijn gisternacht 40 assimilatielampen. De daders zijn de kassen binnengedrongen en hebben de groeilam pen, die zo'n 400 gulden per stuk kosten, losgeknipt. Scheermesjesdief loopt tegen de lamp leiderdorp» Een 37-jarige Leiderdorper is gisteren in een super markt in winkelcentrum Winkelhof betrapt op diefstal van 49 pakjes scheermesjes. De man 'vergat' de mesjes bij de kassa af te rekenen. Op een bouwplaats aan de Jonkerwerf zijn vannacht twee mannen op heterdaad betrapt bij het stelen van een beton molen. De politie was gewaarschuwd door omwonenden. Een 26-jarige man uit Utrecht en een 25-jarige man uit Voorhout waren bezig een betonmolen op een aanhanger te zetten toen de politie arriveerde. Hardrijders betrapt in Stompwijk jstompwuk* De politie van Stompwijk/Leidschendam heeft giste ren weer een flink aantal automobilisten betrapt die te hard re den op het Oosteinde in Stompwijk. De maximumsnelheid op deze weg is 60 kilometer. De controle is uitgevoerd tussen 14.00 en 16.00 uur. Er werden 72 overtredingen geregistreerd waarvan de hoogste snelheid 96 kilometer was. Dieven bouwmateriaal aangehouden wassenaar De Wassenaarse politie heeft gisteravond twee Am sterdammers, van 33 en 41 jaar oud, aangehouden op verden kingvan diefstal van bouwmateriaal. De mannen waren gezien op een bouwterrein aan de Deijlerweg waar zij bezig waren twee balen isolatiemateriaal in een busje te laden. De politie kon het busje op de Oostdorperweg aanhouden en De Amsterdammers gaven toe het materiaal te hebben gestolen. Bromfietsster gewond na val voorschoten Een vrouw uit Voorschoten is gisteren licht ge wond geraakt bij een ongeval op het fietspad langs de Veurse- weg in haar woonplaats. Zij is met een dikke knie en een wond aan haar hand overgebracht naar ziekenhuis Antoniushove in Leidschendam. De vrouw schrok volgens de politie van twee wielrijders die op de kruising met de Roucooplaan stonden te wachten om over te steken. De bromfietster remde, slipte en kwam vervolgens ten val. Inbraak in plezierjacht oegstgeest Een plezierjacht in de Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest was gisteren doelwit van inbrekers. De kajuitdeur werd met grof geweld opengebroken en de ruimte overhoop ge haald. Wat er precies wordt vermist is nog niet bekend. In elk ge val was de radio-cassette-apparatuur verdwenen. Botsing na botsing Oegstgeestenaren bang voor Disneyland en Efteling Jonge moeder vraagt aandacht oegstgeest Voorschoten kan onderzoek niet betalen Een rigoureuze aanpak van de Voorschoteijse School straat is wegens geldgebrek voorlopig van de baan. Met die mededeling aan de middenstandscommissie hielp wethouder F. ten Have gisteravond de aanwezige winke liers uit de droom. „De gemeente schuift de verantwoor delijkheid voor de Schoolstraat al jaren weg", reageerde de voorzitter van de centrumwinkeliers, R. Kühn, fel. Kühn wees erop dat de aanpak van de Schoolstraat wordt aan gekondigd in het collegepro gramma dat ruim drie jaar gele den is vastgesteld. De winkeliers vinden een face-lift hard nodig om de straat aantrekkelijker te maken voor het publiek. Door onder meer leegstand en de komst van fili aalbedrijven holt de straat ach teruit. Ook moet volgens hen het tientallen jaren oude be stemmingsplan van het dorps centrum vyorden aangepast. Daardoor zouden zich bijvoor beeld ook cafe's en eethuisjes in de straat kunnen vestigen. Hieraan moet een onderzoek vooraf gaan, waarvoor de ge meente volgens de wethouder geen geld heeft. „Als je dat goed wilt aanpakken kost dat enige tonnen. Die kan ik niet uit mijn zak toveren", aldus Ten Have. Wat het college betreft moeten de winkeliers het doen met het al eerder genoemde bedrag van 20.000 gulden voor kleine aan passingen, zoals bijvoorbeeld het plaatsen van bloembakken. Volgens Ten Have moet ei genlijk eerst maar eens gekeken worden waardoor de proble men in de Schoolstraat nu pre cies worden veroorzaakt. Dat zouden de winkeliers samen met de Kamer van Koophandel kunnen doen. Volgens hem ligt de oorzaak veelal in zaken waaraan de gemeente toch niets kan doen, omdat de in strumenten ontbreken. „We kunnen als gemeente bijvoor beeld niet verplicht stellen dat er ergens een drogist in komt in plaats van een slager." Afsluiting Gisteravond bleek ook dat de vereniging van centrum winke liers pas wil praten over defini tieve afsluiting van een deel van de Schoolstraat voor autover keer, als de gemeente een aan tal voorzieningen treft. Zo moet er volgens hen iets worden ge daan aan het (brom)fietserspro- bleem in het afgesloten deel. Er staan op vrijdag en zaterdag paaltjes om het autoverkeer te gen te houden, maar de situatie blijft onveilig door bromfietsers en fietsers. „Die rijden er soms als malloten", zei een winkelier gisteravond. Ook zouden de verplaatsbare paaltjes, die bij de afsluiting worden gebruikt, niet deugen. Onlangs kon een ambulance er niet door, omdat de paaltjes niet omlaag gingen. „Als de gemeente zorgt voor aanpassingen in de Schoolstraat dan zouden we kunnen we le ven met dé afsluiting, al zijn we er geen voorstander van", zei voorzitter van de vereniging, R. Kühn. Wethouder F. ten Have gaat hierover binnenkort weer met de winkeliersvereniging praten. In het stuk Schoolstraat tus sen Treubstraat en Overslag straat geldt al twee jaar een proefafsluiting. B en W willen hiermee doorgaan. Het college baseert zich onder meer op een onderzoek onder bewoners en winkelend publiek, die over het algemeen tevreden zijn over de proef. Dinsdag 16 september buigt de gemeenteraad zich over de afsluiting. Tot teleurstelling van de winkeliers wordt de Schoolstraat voorlopig niet opgeknapt De gemeente heeft er geen geld voor. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15