'Zielzorgers krijgsmacht drastisch verminderen' Kerk Samenleving 'Verspreiden Nieuwe Testament geen jodenzending' J® DONDERDAG 2SEPTEMBER 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 UIT DE KERKBLADEN Schaamte (1) In zijn column in het blad 'De Kruisvaan' citeert de ge reformeerde predikant P.J. van Midden uit Lisse 'zo maar een kopje uit de krant': Nederland wil vijf Bosniërs behandelen. „Ie wrijft je ogen uit: maar liefst vijf. Het hadden er net zo goed min der kunnen zijn, maar het berichtje verklaart vrolijk dat na overleg tussen vijf be trokken ministeries vijf oor logsgewonden hierheen mo gen komen, zowel kinderen als volwassenen. Ze hadden kennelijk een royale bui." Van Midden maakt zich boos. „Ik word niet lekker ;van dat gesjoemel met oor logsgewonden. Al maanden lang liggen de ziekenhuizen achter dë verschuivende frontlinies tjokvol met ge wonden. Duizenden zijn er al gestorven omdat er niet ge noeg medisch materiaal ver handen was. Dat moet onder de nodige politieke druk in een ommezien over te bren gen zijn, met een snelheid a la die van Overtoom. Maar de hele wereld moet toe kijken hoe een kind met her senvliesontsteking voor de camera ligt te ijlen omdat er geen penicilline is. Dat kind wordt vervolgens naar Euro pa gevlogen omdat de medi cijnen hier wel aanwezig zijn. Daar kan ik niet bij." Schaamte (2) De predikant weigert te gelo ven dat het vliegtuig dat oor logsgewonden gaat halen, op de heenreis niet een aantal pallets broodnodig medisch materiaal kan invliegen. „Na tuurlijk ben ik blij voor al die operatiepatiëntjes, die naar Europa komen voor een me dische behandeling. En je schaamt je voor je eigen overheid die ruimte maakt voor maar liefst vijf patiën ten. Maar waar ik me hele maal voor schaam is, dat er een publicitair circus aan te pas moet komen om de we reld in beweging te krijgen. Zo ging het ook met Roeme nië en zo zal het met het vol gende rampgebied ook gaan. Ik weet hoe net werkt en dat het werkt. Ook ik kan wel janken als ik die kinderen in erbarmelijke omstandighe den zie liggen. Maar dat er pas zoiets is als ontferming als die beelden tussen onze zakken chips en glazen bier de huiskamer in rollen, daar voor schaam ik me diep." Heimwee In het Oegstgeester kerkblad Oke bekent G. Huiberts-Dek-" ker dat zij ervan houdt om op zondag in het land waar vakantie wordt gehouden, naar de eredienst te gaan. Dat was dit jaar in de co-ka- ihedraal van St. ]an in de hoofdstad van Malta geen onverdeeld genoegen. „Wei nig mensen, geen koor te be kennen, maar wel zes pries ters op het altaar die na een vierestemmige aanhef van het Kyrië dit herhaalden in het gregoriaans, slecht ge zongen en meegetrokken met het crrgel. Eerst dachten we dat voor die koorzang een bandje aanstond, maar na de dienst zagen we mensen ge kleed in rode koormantels achter het altaar vandaan ko men. Plechtig schreden ze, muziekmappen voor zich uitdragend, door een zijdeur weg. Er kwam een licht gevoel van heimwee over me toen ik aan onze kerkdiensten dacht, aan onze koren waar ieder komt zoals hij is en er met de kerkgangers samen de dienst beleefd wordt." 'Leger kan volstaan met 140 geestelijken Het aantal geestelijke verzorgers in de krijgsmacht zou gerelateerd moeten worden aan het werkelijke aantal dienende militairen. Uitgaande van één zielzorger op 750 militairen zou de krijgsmacht kunnen volstaan met 140 geestelijke verzorgers in plaats van de huidige 242. Dat schrijft drs. J.L. Swarte in zijn proefschrift 'Tussen schip en kaai; geestelijke verzorging in de krijgsmacht', waarop hij vandaag promoveert aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. ziens de voorkeur van de mili tairen een te zwaarwegende rol. Voor Swarte zou het belang dat (kerkgenootschappen zelf aan geestelijke verzorging hech ten, zwaarder zou moeten we gen. Dat belang meet hij af aan het aantal geestelijke verzorgers dat zij hebben in verhouding tot het aantal leden dat contributie betaalt. Als hij daarnaast de voorkeuren van de militairen voor de verschillende kerkge- ROTTERDAM ANP Eén zielzorger op 750 militairen vindt Swarte een redelijke ver houding. Elders -in Nederland hebben geestelijke verzorgers overal meer zielen onder hun hoede. Hij meent bovendien dat de verdeling over de ver schillende (kerkgenootschap pen zou moeten worden her zien. In de huidige verdeling van de minister speelt zijns in- nootschappen incalculeert, komt hij op 41 rooms-katholie- ke, 62 protestantse, 15 hu manistische en 6 joodse zielzor gers. In de huidige situatie heeft de RK Kerk recht op 44 procent van de geestelijke verzorgers (106 zielzorgers), de protes tantse kerken op 41 procent (99) en het Humanistisch Ver bond 15 procent (36). Neder land kent momenteel twee joodse geestelijke verzorgers. Hierbij tekent Swarte aan dat niet al deze plaatsen bezet wor den omdat de kerken daar de mensen niet voor hebben. In 1988 bracht de commissie Hirsch-Ballin advies uit over de criteria voor steunverlening van de overheid aan de kerkgenoot schappen en andere genoot schappen op geestelijke grond slag. De commissie adviseerde toen bij de verdeling van de geestelijke verzorging" uitslui tend te letten op de behoeften van de militairen en niet op de omvang van de (kerk) genoot schappen. In overleg met de kerken en het Humanistisch Verbond koos het ministerie voor een meng vorm, waarbij zowel de voor keuren van de militairen als de positie en omvang van de (kerk genootschappen in ons land worden gewogen. De verdeling van het aantal plaatsen per ge nootschap van Swarte wijkt vooral af van die van het minis terie omdat Swarte bij het bepa len van de omvang van de ge nootschappen alleen het aantal leden telt dat contributie af draagt aan zijn kerk of geestelij ke instelling. BEROEPINGSWERK DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Rotterdam (part-time): mevr. ds. J. van Woerden-Surink te Nieuwkoop (part-time), die dit beroep heeft aangenomen en tevens werk zaam blijft te Nieuwkoop. ZEVENDE-DAGS ADVENTISTEN Aangenomen: naar Heerlen: G. Tap, proponent te Enschede. CHR.GEREF. KERKEN Benoemd: als luchtmachtpredikant: M. Dijkstra te Haamstede, die deze benoeming heeft aangenomen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te "s-Gravenhage-Zuid: R. Kattenberg te Arnhem. Duitse vredesprijs voor voormalig president Haïti AKEN EPD-KNA HET WEER ROB GROENLAND katwuk» De grote kerkzaal van de Open Hof in Katwijk aan den Rijn ligt er verlaten en kaal bij. Op het orgel en de verlichting na is het complete interieur verwijderd, om een grote opknapbeurt van het gereformeerde Godshuis mogelijk te maken. Aan dit kerkgedeelte van het complex aan de Rijnstraat, dat dateert uit het eind van de vorige eeuw, was al geruime tijd niets meer gedaan. Bij de grote verbou wing en modernisering worden behalve pro fessionele krachten ook tal van vrijwilligers ingezet „Zonder de hulp van deze kerkleden zou de klus nooit binnen de gestelde termijn en tegen deze kosten kunnen worden ge klaard", aldus voorzitter J. Dijkstra van de commissie van beheer. De Open Hof-kerk krijgt onder meer een nieuwe plavuizen-vloer, waarvoor gisteren de betonlaag is gestort. De oude houten vloer was gedeeltelijk verrot. Verder wordt het meubilair grondig opgeknapt, komt er vloer verwarming en wordt het gebouw opnieuw geschilderd. Door een deel van de oude kerk banken te vervangen door stoelen, kan in de toekomst flexibeler met de ruimte worden omgesprongen. De oude preekstoel wordt om die reden ook vervangen door een verrijdbaar exemplaar. „De zaal kan daardoor multifunc tioneel worden gebruikt", vertelt Dijkstra. De grote opknapbeurt, die eind oktober klaar moet zijn, kost volgens de voorzitter van de beheerscommissie 'een goeie twee ton'. FOTO DICK HOGEWONING De in ballingschap levende pre sident Jean-Bertrand Aristide van Haïti heeft gisteravond de internationale vredesprijs van de stad Aken in ontvangst geno men. De 40-jarige zwarte bevrij dingstheoloog werd in 1990 tot president van Haïti gekozen, maar moest zeven maanden la ter na een militaire staatsgreep naar het buitenland vluchten. Met de prijs wordt Aristide geëerd voor zijn engagement voor de armsten in het land. De vroegere pater salesiaan, die in 1989 wegens zijn politieke acti viteiten uit de orde werd gezet, had in de hoofdstad Port-au- Prince een tehuis voor straat kinderen en armen opgezet. In 1988 overleefde hij een aanslag toen in een door hem geleide kerkdienst een bom ontplofte. Parlement van Wereldreligies werkt aan gedragscode CHICAGO RTR De tweede conferentie van het Parlement van de Wereldreli gies zal deze week in Chicago een gedragscode voor alle reli gies aannemen. Deze gedrags code veroordeelt agressie en haat in de naam van het geloof, misbruik van de natuur, wapen bevoorrading en discriminatie op grond van sekse. Twintig religieuze leiders hebben het document al onder tekend, onder wie de Dalai La ma, leider van de Tibetaanse boeddhisten en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede in 1989, en Wesley Ariarajah, plaatsvervangend secretaris-ge neraal van de Wereldraad van Kerken. Enkele delegaties hebben aangekondigd dat zij op bepaal de punten wijzigingen in het document wensen. Ze willen bijvoorbeeld oproepen tot soortgelijke jaarlijkse ontmoe tingen in verschillende plaat sen. De eerste conferentie van het Parlement van de Wereldre ligies vond honderd jaar gele den, eveneens in Chicago, plaats. OUDEWATER ANP De stichting 'Israël en de Bijbel' in Oude water ontkent dat het verspreiden van Nieuwe Testamenten onder joden gelijk staat aan jodenzending. Stiba, de stich ting Bestrijding Antisemitisme, had afge lopen maandag geprotesteerd tegen een 'dankdienst naar aanleiding van 40 jaar Bijbelverspreiding onder Joodse men sen'. Dat zou volgens Stiba een 'weerzin wekkende vorm van zending onder jo den' zijn. Volgens 'Israël en de Bijbel', de organi sator van de dankdienst komende zater dag in een gereformeerde kerk in Nij- kerk, hebben de dames G. de Kock-Frie- sema en J. Goedhart zich tijdens hun 40 jaar arbeid ingezet om 'Joodse mensen hun eigen boek (het tweetalige Nieuwe Testament) in hun eigen taal (He breeuws met op de tegenoverliggende pagina de landstaal) geheel vrijblijvend, zonder enige verdere verplichting, als een geschenk namens vele christenen aan te bieden'. „Op deze wijze wordt de individuele jood in de gelegenheid gesteld om één van hun meest oorspronkelijke docu menten zelf op waarde te beoordelen. Wij geloven dat het persoonlijk lezen van het Nieuwe Testament de enige weg is om oneigenlijke vooroordelen ertegen weg te nemen", aldus de stichting Israël en de Bijbel. Volgens Stiba is jodenzending, onder het mom van 'de grote liefde voor het joodse volk', een voortzetting van datge ne waarmee de kerk tijdens de kruis tochten en de inquisitie is begonnen en dat nazi-Duitsland onder Hitier probeer de af te maken. COLOFON leidsch dagblad Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv. DIRECTIE BM Essenberg.J. de Vnes. G.P. Arnold (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypcls, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon071 -356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam berichten 071-323508 Redactie 071-321921 Uitgesproken koel ADVERTENTIES ma -vrij van 08.30-17.00 uur: Telefoon071 -356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma-vnj van 8 30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij vooruitbet- (ind. BTW) per kwartaal 82.85 per kwartaal (post) 119.50 per |aar 321.65 per maand 28.75 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18 00-19 30 uur. zat 1000-12 00 uur Telefoon 071-143241 Menige meteoroloog en klimato- loog in Nederland is vanaf gisteren driftig gaan rekenen om te bepalen hoe de meteorologische zomer van 1993 is verlopen. Ons eigen De Bilt haalde een gemiddelde et- maaltemperatuur over de maanden juni, juli en augustus van 15,8 gra den Celsius. Deze waarde is bijna een halve graad lager dan de kli- maatwaarde bepaald over de perio de 1960-1990. Bij het bestuderen van de staafdiagrammen valt direct de zeer lage maximumtemperatuur op. In de hele juli- en augustus maand is deze in De Bilt niet boven de 25 graden Celsius uitgekomen! Over de hele zomer bezien werden alleen in juni enkele zomerse da gen geregistreerd. De maand au gustus maakte het hélemaal bont, met op het station Eelde een ge middelde etmaaltemperatuur van 14,2 graden Celsius, hetgeen de laagste augustuswaarde is sinds 1962. In contrast met deze cijfers in mineur staat het zomeretmaal- gemiddelde van 17,2 graden Celsi us in het zuiden van Limburg, het geen een halve graad te WARM is! Bij deze zomer gaan de herinnerin gen direct terug naar eind jaren ze ventig toen Nederland (na de hete en zeer droge zomer van 1976) zich ook tevreden moest stellen met langdurige inzinkingen waarin het kwik met moeite de 18 graden wist te halen. Het is nu duidelijk geworden dat aan de reeks warme zomers vanaf 1988 weer even een einde is gekomen. Ons actuele weer wordt nog steeds bepaald door dezelfde eindeloos saaie noord tot noordwestelijke stroming die vrijwel non-stop van de grote Noordzee van die typische schollenbewolking laat binnendrij ven. Geregeld zitten in deze panne- koekenwolkendeken buitjes inge- bet die een ragfijn gordijn van mot regen laten neerdalen over het Hol landse landschap. Ook vandaag en morgen kan dit plaatselijk het ge val Zijn, maar daar tussendoor is er ook af en toe wat zonneschijn te voelen en te aanschouwen. Vooral morgen en zaterdag is het -Uitgesproken koel met geen hogere maxima dan 15-16 graden en dat bij een opspelende noordwester 4- 6 Bft en enkele buien. Ook de zon dag lijkt zeer koel te gaan verlopen, maar daarna misschien een verbe tering. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland en langs de Noordzeekust wolkenvel den en mogelijk wat re gen. Elders vooral 's mid dags zonnig. In de nacht en ochtend grote kans op mist. Maxima rond 16 gra den in Schotland en onge veer 21 in Ierland, Enge land en Wales. België en Luxemburg: Wolkenvelden en bijna overal droog. In de nacht en ochtend grote kans op mist. In het binnenland 's middags nu en dan zon. Maxima ongeveer 17 gra- Noord- en Midden-Frank- Flinke zonnige perioden en droog. In de nacht en ochtend mogelijk mist. In de Vogezen en Jura meer bewolking en morgen kans op een bui. Middagtempe- ratuur ongeveer 22 graden, in het uiter ste noorden en langs de Kanaalkust maxima rond 18 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Overwegend zonnig, vandaag ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxi mumtemperatuur tussen 28 en 34 gra den, morgen iets minder warm. Madei ra: Perioden met zon, ook enkele wol kenvelden. Waarschijnlijk droog. Mid- dagtemperatuur rond 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Zonnig, vooral in het zuiden en oosten ook enkele wolkenvelden. In de loop van morgen verdwijnen de wolken velden. Droog. Maxima aan zee tussen 25 en 30 graden, in het binnenland 30 tot 35 graden. Canarische Eilanden.- Droog en overwegend zonnig. Middag- temperatuur op de stranden ongeveer 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko-. Flinke zonnige perioden, van daag ook wolkenvelden. Droog. Maxi mumtemperatuur aan de westkust onge veer 29 graden. Tunesië: Droog en over wegend zonnig. Vooral morgen ook en kele wolkenvelden. Maximumtempera tuur aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig.ln de loop van morgen gaat de Mistral waaien en komt er in het oosten iets meer bewol king. Maxima tussen 24 en 29 graden, morgen enige afkoeling. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig. Morgen meer wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur rond 30 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag droog én perioden met zon, in het zuiden de meeste zon. Mor gen meer bewolking en vooral in het noorden en midden een regen- of on weersbui. Maxima tussen 23 en 29 gra den, morgen iets koeler. Corsica en Sar dinië: vandaag droog en overwegend zonnig. Morgen vooral op Corsica bewol king en kans op een bui. Middagtempe ratuur van 24 op Corsica tot 30 op Sar- Griekenlanden Kreta: Griekenland: In het noorden perioden met zon en kans op een regen- of on weersbui. Meer naar het zuiden droog en overwegend zonnig. Maxima ongeveer 26 graden. Kreta: Droog en overwegend zonnig. Maxima ongeveer 26 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse westkust flinke perioden met zon en in het noordelijke binnen land kans op een regen- of onweersbui. Aan de Turkse zuidkust en op Cyprus droog en overwegend zonnig. Middag- temperatuur langs de westkust ongeveer 25 graden. Langs de zuidkust en op Cy prus maxima rond 28 graden. Duitsland: Wolkenvelden en plaatselijk regen, van daag vooral m het noorden, morgen ook elders in Duitsland regen. Maxima van 16 graden in het noorden tot 20 in Beieren. Zwitserland: Vandaag nog geregeld zon en alleen in het noorden kans op een bui. Morgen toenemende bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden, morgen iets koeler. ON H 18^* 2°7 >*7 33 \Jy 4 21% - oio ■•28 ,-rCi. bewolkt onweer T warmtefront regen sneeuw ~T~kou,,ont CÈ5 °Pklann6en hagel t 'agedrUk H hogedruk windnchting -j- 6 -1000- luchtdruk in zonnig 19 temperatuur hecto pascal Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.53 Zon onder 20.20 Maan op 20.36 Maanonder09.32 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.22 17.54 Laag water 1.15 13.26 Weerrapporten 01 SEPTEMBER 17 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam zwaar bew. nw5 18 10 03 De Bilt zwaar bew. nw3 18 11 0.2 zwaar bew. nnoZ 17 7 0.2 Eelde n3 18 7 0.4 Eindhoven wzw2 19 7 01 Den Helder half bew. nnw5 17 11 0.5 Rotterdam half bew. 18 11 0.1 Twente w2 18 0.8 half bew. n5 17 13 0 18 10 0.1 Aberdeen 20 11 0 z6 30 21 0 zzo2 27 16 0 Berlijn regenbui nnw5 17 12 0.7 Budapest regenbui nw4 10 2 Bordeaux 24 13 0 zwaar bew. nw2 17 10 0 Cyprus w8 35 2P 0 Dublin onbew. w7 21 12 0.2 Frankfurt half bew. 19 12 0 Genève no 8 22 10 0 Helsinki zwaar bew. 12 7 0 Innsbruck half bew. o3 15 9 0.5 Istanbul licht bew nno6 27 18 0 Klagenfurt half bew. 20 6 01 Kopenhagen hall bew. ono3 18 11 0 Las Palmas licht bew./ nno81 28 21 0 zwaar bew. ozol 34 21 0 Locarno w2 28 9 0 Londen" n3 24 12 0 Luxemburg half bew. ono3 19 9 0 Madrid licht bew. wzw2 0 Malaga zwaar bew. 19 0 Mallorca Iichtbew. wzw6 29 14 0 Malta w 7 29 20 0 Moskou 'licht bew. nnol 14 5 0 regenbui 14 11 6 Nice half bew. zzo2 24 17 0 Oslo zwaar bew wand 19 11 0 Pariis half bew. no 5 21 11 0 Praag nnw7 14 10 6 Rome 26 16 0 Split Stockholm wzw3 14 4 5 Warschau n6 16 11 2 Wenen half bew. nw5 17 11 14 ZOnch licht bew onoS 18 7 0 Bangkok zwaar bew./ zzw31 34 25 0 Buenos Aires Z 4/ 11 7 3 Casablanca w5 26 21 0 Johannesburg half bew./ wmdst 10 0 Los Angeles 121 23 18 0 New Orleans onbew J 34 24 0 New York zwaar bew. no 3/ 29 23 0 Tel Aviv onbew. nw7 32 25 0 Tokyo 121 30 25 0.1 Toronto nnw5/ 24 12 0 Tuns no 3/ 29 18 0 Vancouver onbew; now 21 20 13 0 HEINZ APNPOP/TE, GODtN VAN DE SCHOON- H£/P £NPE C/EFDEVERTU/V1NC/S &OD DER 300AKSAAR06N/r'ADES DE GOD VAN DE ONDERWERELD, ZEDS, VADER DER GODEN. ftv/tr/op/S, <*£&</- PES £N PWANE/PA S, D£ NEEFJES VAN DONALDDVETNtDOS. is A

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14