Lipjes uit Zwitserland, plakkertjes uit Dalfsen Smaak Thaise taal kent geen woord voor honger Rijst met kouseband Le Provencal Vragen staat vrij DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 REDACTIE HENRIÊTTE VAN DER HOEVEf MENU VAN DE DAG voorl i chti ngsbu reau voor de voeding HELDERE VENKELSOEP METKNAPPERBOLLETJES (zie onderstaand recept) RUNDERVINK ANDIJVIE MET PAPRIKA AARDAPPELEN Fruit een klein stukje fijngesneden ui in 10 gram (dieet)margarine of boter. Bak een in reepjes gesneden kleine venkelknol mee. Voeg 2.5 dl bouillon toe en kook de soep een kwartiertje op een zacht vuur. Roer een eetlepel fijngeknipte bieslook door de soep, verdeel hem over twee borden en strooi er een eetlepel knapperbolletjes over. Per persoon: 220 kilojoules, 50 kilocalo rieën, 1 g eiwit, 4 g vet 3 g koolhydraten. HELDERE PAPRIKASOEP BROCCOLI MET CHAMPIGNONS (zie onderstaand recept) KRIELAARDAPPELEN Maak 400 gram broccoli schoon. Maak 150 gram champignons schoon en snijd ze in plakken. Kook de broccoli in weinig water met zout in 10 minuten gaar. Fruit een stukje fijngesneden ui in 10 gram (dieet- )margarine of boter in een pan met anti aanbaklaag. Bak de champignons mee. Voeg een mespuntje knoflookpoeder en een theelepel ketjap toe. Doe de broccoli in een schaal, verdeel de champignons er over en strooi er een eetlepel seroendeng (geroos terd, gemalen kokos-strooisel) over. Per persoon: 530 kilojoules, 130 kilocalo rieën, 10 g eiwit, 7 g vet 7 g koolhydraten. KALKOENTOURNEDOS MEXICAANSE GROENTEMIX OVEN PATATES FRITES GRAPEFRUIT MET SCHUIMKOP (zie onderstaand recept) Snijd een grapefruit doormidden en snijd het vruchtvlees er uit. Maak de helften schoon. Meng het vruchtvlees met een eet lepel rum en verdeel dit over de helften. Splits een ei met een eierscheider. Klop het eiwit met een zakje vanillesuiker stijf. Ver deel het eiwit over beide grapefruithelften, strooi er wat geschaafde amandelen over en zet ze onder de grill tot het eiwit gekleurd is. Per persoon: 330 kilojoules, 80 kilocalo- rieën, 3 g eiwitten, 2 g vet, 6 g koolhydra- LIEVELINGSRECEPT R. A. POORTMANS** HILLEGOM kreeg van zijn of haar moeder een heerlijk Zuid frans recept. Het is altijd weer een succes en daarom voor de lezers van de Smaak-pa- gina dit Hillegoms 'keukengeheim'. KIP ARCHIDUC Nodig: een kip (borst- Kip zouten, peperen stukken); vier grote en aanbraden. Kip uien; twee bakjes stukken na aanbra- champignons; tonne- den uit de pan ne tje room; roomboter; men. Uien en pakje Knorr witte champignons snij- saus; zout; peper wit- den. Deze in de te tafelwijn. roomboter (het bes te is om opnieuw roomboter te smelten) mooi bruin laten kleuren. Hierin de uien bakken tot ze iets bruin zijn (blond) en de champignons toe voegen. Braadvet afgieten en dan aan de uien en champignons room, witte wijn en de kip stukken toevoegen. Alles een half uurtje la ten sudderen. Aan het einde van dit half uur de peperkorrels toevoegen. Om de saus op de juiste dikte te krijgen een pakje Knorr witte saus aan het geheel toevoegen. Het beste is om deze saus eerst apart volgens de beschrijving klaar te maken. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Darniate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Gemiddeld ontbijt heeft 40.000 kilometer achter de rug Als een pakje hagelslag de fabriek van Venz in Vaassen verlaat, heeft het er al meer dan 17.000 kilometer op zitten. Het plastic plakkertje dat voortijdig strooien uit het strooigat voorkomt, wordt weliswaar gemaakt in het naburige Dalfsen, maar de cacao komt uit Ivoorkust, het bindmiddel koopt Venz in de Verenigde Staten en het aluminium lipje dat afgesloten wordt door het plakkertje is van Zwitserse origine. Hagelslag is niet het meest transportzuinige produkt, dat weten ze bij Venz ook. Voor de halvarine doet Gouda's Glorie in Lopik boodschappen over de hele wereld. ,,De plantaardige oliën en vetten halen wij bij de olieraffinaderijen in Rotterdam," al dus de woordvoerder, „en Joost mag weten waar de ruwe olie vandaan komt." Verder houdt Gouda's Glorie het dichter bij huis: afgezien van chemische bestanddelen uit Dene marken, worden de benodigde droge melkbestanddelen uit Eindhoven ge haald, komt het zout uit Hengelo, het voedingszuur uit Amsterdam en de vitamine A en D uit Arnhem. Tot slot: het water in de halvarine komt uit de kraan. Tellen we de 'onbekende' her komst van de ruwe olie niet mee, dan heeft een kuipje halvarine, voor dat het de reis naar Den Bosch on derneemt, er tweeduizend kilometer opzitten. In Duitsland behaalde een vrouw onlangs het diploma bedrijfskunde met een studie over de logistiek van een halve liter vruchtenyoghurt. Ze traceerde de transportkilometers die met de produktie gemoeid waren tot aan het moment dat de yoghurt bij de consument op tafel staat (enkele duizenden). Zij vroeg zich vervol gens af of het allemaal niet wat ef fectiever kon, milieuvriendelijker en goedkoper. „Nee," zegt de Neder landse voedingsmiddelenindustrie op die vraag. „In alles wat we doen letten we telkens heel goed op, om onnodig gereis te voorkomen." Maar transport is blijkbaar niet duur. Soberheid Het uitgangspunt voor de optelsom die een transportbeeld moet geven van het Nederlandse ontbijt, geno ten in Den Bosch, is soberheid: we eten een boterham met halvarine en kaas en een beschuitje met halvarine en hagelslag en drinken daarbij een kopje koffie met suiker en melk. Over het brood: de warme bakker kan zijn grondstoffen betrekken van de groothandel in bakkerijgrondstof fen in Waalwijk, slechts 20 kilometer verderop. De tarwe voor brood wordt verbouwd in Midden-Frank rijk en Zuid-Duitsland. Gist komt veelal uit Dordrecht en Delft, evenals het broodverbetermiddel, waarvoor Gist-Brocades de ingrediënten uit heel Europa haalt. Bedrijfsgeheim Het plakje kaas op de boterham is een relatief transportzuinig produkt. Uniekaas laat weten dat hun kaas gemaakt wordt in Ursem bij Alk maar, van melk uit Noordhollandse koeien. Uniekaas acht de kans groot dat het plakje kaas bij een Bosch' ontbijtje uit het distributiecentrum in Kaatsheuvel komt. De verpakking komt van Nederlandse leveranciers. Uniekaas geeft een grove schatting van de afgelegde afstanden en komt dan uit op 600 kilometer. De vraag waar de ingrediënten voor een willekeurig beschuitje van- Het bereisde Nederlandse ontbijt: 40.000 kilometer. daan komen, wil Bolletje in Almelo niet beantwoorden. Kilometeraan tallen zijn wel beschikbaar en de mededeling dat een van de ingredi ënten uit België komt en de rest uit Nederland. Een rol beschuit in een Bossche supermarkt heeft er naar schatting 1150 kilometer opzitten. Het kopje koffie kan zich net zoals de hagelslag beroepen op tiendui zenden kilometers transport. De bo nen komen uit Midden-Amerika (11.000 kilometer) en Afrika (7000 ki lometer). Koffieproducent Supra in Utrecht laat weten dat de wikkels voor de verpakking in Nederland ge maakt worden, al moet de binnenfo- lie wel weer honderden kilometers afleggen van 'ergens in Duitsland' naar Utrecht. Suikerbieten Het benodigde transport voor de melk en de suiker valt, ten opzichte van de koffie waar ze in belanden, mee. Koffiemelkproducent Friesche Vlag in Leeuwarden haalt de stabili sator voor de Select koffieroom uit Denemarken en het verdikkingsmid del uit Noord-Brabant, de melk komt uit het voorzieningsgebied in het Noorden. Inclusief het reisje naar de Bossche ontbijttafel komt dat neer op 1200 kilometer. Maar het meest transportzuinige produkt op de ontbijttafel is de suiker in de kof fie. CSM volstaat met de 90 kilome ter tussen Zeeuws-Vlaanderen, waar de akkers met suikerbieten liggen en de fabrieken in Breda. In totaal hebben de ingrediënten van het ontbijt bijna 40.000 kilome ter afgelegd, even veel 3ls de omtrek van de aarde. Kokos maakt gerechten minder scherp UIT VERRE KEUKENS Martha de J Martha de Jager bracht uit het Caribisch gebied, waar ze enkele jaren woonde, een schat aan exotische recepten mee. Recepten van gerechten die ze at bij de buren en kreeg van vrienden, traditionele gerechten die bij bepaalde gelegenheden worden klaargemaakt. Alle recepten zijn in principe bestemd voor 4 personen. Liefhebbers van vis, kip en el moeten in de Thaise keuken zijn. MARTIN VAN HUUSTEE Tot zo'n dertig jaar geleden proefde vrijwel nie mand buiten het land zelf ooit Thaise gerech ten. Pas sinds Amerikaanse Vietnamkrijgers er hun verlof doorbrachten en ook het toerisme op gang kwam, kreeg de keuken bekendheid. De Chinezen overheersten de landstreek die we nu Thailand noemen ruim tien eeuwen. Na de Chinezen kwamen volkeren uit Sumatra en Ja va in het land. Van hen leerden de Thais het ge bruik van scherpe specerijen. Pas rond 1400 ontwikkelden zich zelfstandige vorstendom men, waaruit het land Siam, dat nu Thailand heet.ohtstond. De invloed van de Chinese cultuur, waaron der de kookkunst, wordt in Thailand steeds kleiner. Veeleer is er sprake van beïnvloeding door India en Cambodja. De belangrijkste godsdienst is nog altijd het boeddhisme, maar de islam is ook in cultureel opzicht van groeien de betekenis. Dat heeft zijn invloed op de eet gewoonten. Hoofdvoedsel Rijst is, van ontbijt tot avondmaal, het hoofd voedsel. Voor voedsel en voor rijst gebruikt de Thai dan ook hetzelfde woord: kao. Vlees wordt veel minder gegeten dan bij ons, vis, kip en ei spelen een belangrijke rol. Doorgaans wordt er drie maal zoveel vis en eieren gegeten als vlees. Dat vlees is vooral van het varken afkomstig, maar ook van het schaap en de geit. De Thaise keuken kent bovendien vele groentesoorten en vruchten. Honger is een onbekend begrip in Thailand. Het woord bestaat er zelfs niet. In het tropische klimaat kunnen de meeste landbouwprodukten enkele malen per jaar worden geoogst. Het land kent vele met vis overladen rivieren en kustwa teren. Vrijwel alles, vooral ook de zo belangrijke kruiden en specerijen, zijn dan ook het hele jaar door in overvloed vers te koop. Thaise gerechten zijn allereerst licht en fris. De opvallendste geuren en smaken zijn limoen en vervolgens koriander, knoflook, kokos en scherpe pepertjes. De gerechten worden altijd maar kort verhit. Zo behouden ze hun natuur lijke smaak en voedingswaarde optimaal. Subtiele smaak Kokosmelk dient in veel gerechten als afron dende, verbindende factor waarmee de scherp te van de specerijen wordt verzacht en een sub tiel, voornaam smaakje ontstaat. Vooral in cur- ry-gerechten (verzamelnaam voor een groot aantal schotels op basis van vlees, groenten kruiden en saus uit de Indiase keuken) is ko kosmelk heel belangrijk. Curry's uit Thailand zijn vaak brandend scherp, maar smaken toch heel anders dan dergelijke gerechten uit India. In de keuken, en ook aan tafel, gebruikt de Thai veelvuldig een tamelijk scherp gekruide vissaus: nam pla. Het belang van deze saus is te vergelijken met die van sojasaus in de Chinese, Japanse en Indonesische keuken. Gefermen teerde, gezouten vis die veel weg heeft van de bij ons bekende ansjovis, vormt het belangrijk ste ingrediënt van nam pla. En er zit ook knof look, koriander, peper en zelfs suiker in. Verzorgd Het fraaie, verzorgde uiterlijk van de gerechten draagt in belangrijke mate bij aan het genoegen dat aan een Thaise maaltijd valt te beleven. Ge woonlijk komen alle gerechten gelijktijdig op tafel, en iedereen bedient zich naar eigen voor keur. Contrasten in kleur, structuur, bereidings techniek en gekruidheid stellen de eters op prijs. Tijdens de maaltijd wordt ijswater of thee ge dronken en tegenwoordig ook vaak bier. De ou de gewoonte om zittend op kussens rond een lage tafel te eten, is aan het verdwijnen. Zo ook de gewoonte om een zoet dessert te gebruiken. De Thai eet meestal fruit na. "O Nederland, geef me rijst met kouseband!" Jaren geleden gaven Surinamers met dit liedje te kennen hoezeer zij de dunne lang gerekte sperzieboon misten. Inmicjdels le veren de Nederlandse kassen kouseband van half juni tot en met oktober. Ze zijn wat korter dan de uit Suriname geïmporteerde peulen, die wel tachtig centimeter lang kun nen worden. De smaak van kouseband lijkt op die van sperziebonen, maar is pittiger. Dit gerecht wordt gegeten met drooggekookte rijst. To maat, komkommmer en gebakken banaan smaken er uitstekend bij. Nodig: 400 gram kouseband, 150 gram zout- vlees of pekelvlees, 40 gram boter, 1 ui, 2 teentjes knoflook, 1 tomaat, 1 bouillonblokje, zwarte peper, nootmuskaat, zout. Zoutvlees een paar uur in ruim water laten staan of een paar minuten koken om het gedeeltelijk te ontzouten. Het vlees in vefs water opnieuw aan de kook brengen en laat het in 2 tot 27auur gaar worden. Kouseband wassen en de uiteinden verwij deren. Snijd ze schuin af in stukjes van een paar centimeter. Smelt de boter, fruit de ge snipperde ui en de uitgeperste knoflook, vervolgens het in kleine blokjes gesneden zoutvlees of pekelvlees aanbraden. De kou seband even meebakken en de ontvelde en kleingesneden tomaat toevoegen. Strooi er peper en nootmuskaat over en doe het bouillonblokje met een paar eetlepels heet water erbij. In ongeveer 15 minuten gaar stoven. Nog even op hoger vuur het vocht laten verdampen. Op smaak brengen met peper en zout. GEBAKKEN BANAAN -1 of 2 rijpe bakbana nen, olie. Bakbananen schillen, halveren en in de lengte in plakken snijden van een halve centimeter dikte. Een paar eetlepels olie in de koekepan heet laten worden, de banaan aan beide zijden goudbruin bakken en even op keukenpapier laten uitlekken. Heeft u al eens rode uien geproefd? In de Surinaamse keuken worden ze veel ge bruikt; door het decoratief uiterlijk en de zachte smaak zijn ze ideaal voor salades. Snipper eens wat rode ui over de kom kommmer. Onlangs heb ik, net als enige ja ren geleden, weer eens een be zoek gebracht aan de Zuid franse badplaats Juan-les-Pins. En het is nog steeds een gemoedelijk oord, met de zelfde allure als Cannes en Nice. Opvallend zijn de leuke strand paviljoens waar het vooral tus sen de middag tijdens lunchtijd, goed toeven is. Dat de Middel- landse-Zeekust vroeger al een geliefd vakantiedoel was, blijkt vooral uit de statige gebouwen die langs de boulevards prijken. Het waren toen alleen de groten en rijken der aarde die zich in de 'speeltuin van Europade bij naam van de Franse Rivièra in zon en weelde baadden. Prachtige hotels als het Carlton in Cannes en het Negresco in Ni ce herinneren nog aan deze pe riode en doen gelukkig nog steeds goede zaken. Evenzo veel stijl en allure had ooit hotel Le Provencal in Juan- les-Pins. Ik zeg 'had' want dit hotel, gelegen aan de boulevard is al ruim vijftien jaar gesloten en verkeert inmiddels in verre gaande staat van verval. Uit een gesprek meteen van de plaatse lijke autoriteiten vernam ik dat dit hotel het doet een beetje denken aan hetAmstel, maar dan groter een begrip was in de badplaats. Iedere dag klokslag één uur's middags werd op spectaculaire wijze de lunch geserveerd op het iets la ger aan het strand gelegen hotel terras. Het was zelfs een beziens waardigheid waar passanten voor bleven staan, omdat het meer op een show leek waarin de obers in livrei compleet met witte handschoenen, het mid delpunt vormden. Vooral als ze allemaal tegelijk in een lange rij de grote witte trap afdaalden met zilveren, rijk gevulde scha len, die op één hand hoog boven hun hoofden balanceerden. Be gin jaren zeventig kwam Le Provencal in de handen van Arabieren die het plan hadden opgevat om onder het hotel een groot winkelcentrum te bouwen. En dat was helemaal tegen het zere been van de plaatselijke middenstand. Hun inkomsten kwamen met het plan in gevaar. Kortom de kwestie 'winkelcen trum leidde jarenlang tot hefti ge discussies. Uiteindelijk heeft de gemeenteraad negatief beslo ten, wat voor de Arabische eige naren aanleiding was om het hotel van de ene op de andere dag te sluiten. En zo geschiedde, want sinds 1976zijn de deuren definitief gesloten en is er nooit meer iets aan het gebouw ge daan. De eigenaren schijnt het niet te deren. „Onze kleinkinde ren worden er ooit nog eens rijk van hebben zij de plaatselijke autoriteiten laten weten. Het is te hopen dat het nageslacht dit soort instituten weer tot leven brengt. Momenteel is het een doorn in het oog en lijkt een op lossing nog ver weg. Hebt u vragen over eten, drin ken of zaken die daar nauw ver band mee houden, John Beeren en de andere medewerkers van de Smaakpagina, zullen alles in het werk stellen om een ant woord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Darniate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie SMAAK.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10