Herceg-Bosna werkt hard aan etnisch zuivere staat Buitenland Litouwen neemt opgelucht afscheid van de Russen Landrechten aborigines nog deze week geregeld Noorwegen verdeeld over toetreding EG Izetbegovic blijft tegen 'Minder indianen gedood bij bloedbad in Amazonegebied' Protest Franse boeren Venezolaans Congres stemt in met afzetten president WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 Azeri's stemmen EItsjibey weg bakoe Ruim 90 procent van de Azerbajdzjaanse kiezers heeft in een zondag gehouden referendum de in ballingschap vertoeven de president EItsjibey weggestemd. Dat maakten regeringsfunc tionarissen in de hoofdstad Bakoe gisteren bekend. De uitslag moet leiden tot nieuwe presidentsverkiezingen. Dode bij expeditie Nova Zembla nova zembla. Bij het ophalen van de Nederlands-Russische ex peditie, gisteren van het pooleiland Nova Zembla, is een Russi sche medewerker van het weerstation verongelukt. Bij het ver sjouwen van zware apparatuur kreeg hij vermoedelijk een hart aanval en stierf ter plekke. Door de berging van de overleden Rus werd de helikoptervlucht over Nova Zembla om het graf van Willem Barentsz te lokaliseren, niet uitgevoerd. Duizend VN-waarnemers naar Haïti new york» De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gis teren besloten duizend VN-waarnemers in Haïti te stationeren om het land te helpen bij de modernisering van politie en leger. De vredesmacht zal bestaan uit militairen uit Frankrijk, Canada en Caribische landen. Omdat er nog steeds gevoeligheden be staan over de Amerikaanse militaire bezetting van Haïti tussen 1915 en 1934 zullen geen Amerikaanse eenheden aan de VN-ac- tie deelnemen. Oneerbare voorstellen via computer Washington Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gis teren ouders gewaarschuwd zich ervan te verzekeren dat hun kinderen geen contacten met pedofielen opdoen via de compu ter! Wanneer ze kunnen bewijzen dat hun kinderen via een computerbulletinboard zijn benaderd met verboden, oneerbare voorstellen moeten ze contact opnemen met de autoriteiten, al dus de regeringsfunctionaris Flores. Vernielingen op joodse begraafplaats dilligen Vandalen hebben op een joodse begraafplaats in Dilli- gen, in de Duitse deelstaat Saarland, vijftien grafzerken omver getrokken en beschadigd. Er zijn geen anti-semitische leuzen aangetroffen. Volgens de politie duidt dat er op dat de vernielin gen eerder het werk is geweest van opgeschoten jongelui dan van rechts-extremisten. Frankrijk haalt Bavaria uit de handel parijs Wegens een defect aan de flessen waardoor er glasdeel tjes van de flessehals afsplinteren, heeft Frankrijk alle flessen Ba varia bier uit de handel laten halen. Het ministerie van econo mische zaken meldde gisteren dat het om 30.000 flessen gaat, een fractie van de 20 miljoen flessen Heineken en Bavaria die uit acht andere landen worden t Fundamentalisten terechtgesteld algiers Zeven moslim-fundamentalisten zijn gisteren in Alge rije terechtgesteld. Zij waren in mei ter dood veroordeeld omdat ze betrokken zouden zijn geweest bij een bomaanslag, vorig jaar augustus, op het vliegveld in de hoofdstad Algiers. De mannen zeggen door middel van martelingen tot de bekentenissen te zijn gedwongen. Schendingen humanitair recht geneve» Minister Kooijmans (buitenlandse zaken) vindt dat in breuken op het internationale humanitaire recht beter moeten kunnen worden opgespoord. De Nederlandse bewindsman zei dat gisteren in het Zwitserse Genève op een driedaagse bijeen komst over oorlogsslachtoffers. Kooijmans wil dat de onder zoekscommissie die in 1991 is ingesteld op grond van het Eerste Protocol bij de Geneefse Conventies over humanitair oorlogs recht nieuw leven wordt ingeblazen. De commissie moet de per manente instelling worden die feiten gaat verzamelen over schendingen van dat recht. De paracommando's van de Russische 108e luchtlandingsdivisie verlieten gisteren per trein Kaunas, op weg naar de Russische grens. Daarmee zijn de laatste buitenlandse troepen uit Litouwen vertrokken. foto epa Moslims en Kroaten sluiten wapenstilstand van 48 uur Oslo Leonard Doyledanks de dalende populariteit Tf> A the independent van haar Arbeiderspartij. Flaar A A9 belangrijkste tegenstander, de YW 1 Y\ 1 Cl QQÏ ¥V1 AC I 1 ¥Y1 C Met minder dan twee weken te conservatieve Kaci Kullman-Fi- B 1^1 /JiJ B, w m VI f I I I II VtvB III H tv paan vnnrrinf Hp Nnrpn naar Hp vc. vnPrt fivenPfins ramname .B» W m De leiders van de Servische en moslim-delegaties zijn het gisteren bij het vredesoverleg over Bosnië in het Zwitser se Genève onverwacht eens geworden over een aantal 'vertrouwenwekkende' maatregelen, zoals uitwisseling vanjaïjgsgevangenen. Maar de Bosnische president Izet= begovic weigert vooralsnog het plan voor de driedeling van zijn land te accepteren. SYDNEY» AP Twee eeuwen nadat Europese kolonisten de aborigines ontei genden zal een omstreden wet landrechten geven aan de oor spronkelijke bewoners van Australië. Het wetsvoorstel zal deze week gereed komen. Dat heeft de Australische premier Keating gisteren gezegd. Hij gaf echter geen details over de nieuwe wet. Eerdere wetsvoorstellen bevatten onder meer Financiële compensatie voor stukken land die destijds van de aborigines zijn afgeno men, maar ook bescherming van de grote mijnbouwbedrij- ven die op het land van de abo rigines actief zijn. De oorspronkelijke bevolking van Australië, veruit de armste bevolkingsgroep van het land, strijdt al jaren voor hun rechten. CARACAS »AFP-Rtr-ANP Het Venezolaanse Congres heeft afgelopen nacht met ab solute meerderheid gestemd voor de afzetting van president Carlos Andres Perez. De 70-ja- rige Perez werd op 21 mei uit zijn functie gezet omdat hij verdacht werd van het plegen van corruptie op grote schaal. Hij zou samen met twee voor malige ministers 30 miljoen gulden hebben verduisterd. Perez werd op 5 september 1988 voor de tweede keer in zijn carrière tot président gekozen. Hij bekleedde de functie ook tussen 1974 en 1979. Zijn eerste ambtstermijn kenmerkte zich door een sterke verhoging van de overheidsuitgaven, wat mo gelijk gemaakt werd door de verviervoudiging van de oliein komsten. Andres Perez belang rijkste wapenfeit uit die periode De zaak van de landrechten kwam vorig jaar in een stroom versnelling toen het Hoogge rechtshof stelde dat de aborigi nes, die al meer dan 40.000 jaar in Australië wonen, hét recht hebben grote stukken land op te eisen. De uitspraak, beter bekend als de zaak Mabo, maakte een einde aan het juridische princi pe terra nulliiis) dat Australië onbewoond was toen Europea nen het land twee eeuwen gele den koloniseerden. Doordat de Europeanen zichzelf de oudste rechten toebedachten, is er nooit met de oorspronkelijke bevolking onderhandeld. Sinds de uitspraak van het Hooggerechtshof hebben abori gines tientallen schadeclaims ingediend voor miljoenen vier kante kilometers land. was de nationalisatie van de olie-industrie ih 1976. Zijn tweede ambtsperiode was minder gelukkig. Kort na zijn aantreden in februari '89 voerde hij economische hervor mingen door, noodzakelijk ge worden door inzakkende olie prijzen en een torenhoge bui tenlandse schuld. Een maand later leidden de prijsverhogin gen tot rellen waarbij zeker 300 personen omkwamen. De onte vredenheid over zijn beleid leid de in 1992 onder meer tot twee mislukte staatsgrepen en deed de president in een politiek iso lement belanden. De historicus en de sociaal democratische senator Ramon Velazquez (76), die al interim president was, neemt het man daat van Perez voor enkele maanden waar. In december zijn er in Venezuela parle- ments- en presidentsverkiezin gen. oslo leonard doyle the independent Met minder dan twee weken te gaan voordat de Noren naar de stembus gaan, is de enige ze kerheid dat de volgende pre mier een vrouw zal zijn. In de algemene verkiezingen die op 13 september worden gehou den binden drie vrouwelijke kandidaten de strijd met el kaar aan. De Noorse kiezers maken zich niet druk om de ondervertegen woordiging van mannen in de race om het premierschap, maar zijn wel diep verdeeld over een eventueel EG-lidmaat- schap. De meeste Noren willen dat hun land buiten de EG blijft, maar vreemd genoeg steunt een meerderheid van de bevolking de aanvraag voor een EG-lid- maatschap die de Noorse rege ring heeft gedaan. De Noren maken een duide lijk onderscheid tussen de on derhandelingen voor het EG- lidmaatschap en de uiteindelijk beslissing over toetreding. Wan neer dé Noorse onderhandelin gen met Brussel in 1994 zijn af gerond, zal de Noorse bevolking via een referendum het laatste woord hebben. Algemeen wordt verwacht dat premier Gro Harlem Brundt- land de algemene verkiezingen zal winnen, ondanks onvrede over haar pro-EG-beleid en on- RIO DE JANEIRO Rtr-IPS Bij het bloedbad in het Amazo negebied twee weken geleden zijn geen 73 Yanomami-india- nen omgebracht maar 16. Dat heeft de Braziliaanse politie gis teren'bekendgemaakt. De poli tie baseert dat op satellietfoto's en een onderzoek van een an tropoloog. Volgens de politie zijn de moorden op de indianen ge pleegd aan de Venezolaanse kant van de grens en niet op Braziliaans grondgebied zoals eerder werd aangenomen. De Braziliaanse stichting ter be scherming van de belangen van de indianen (Funai) heeft goud- danks de dalende populariteit van haar Arbeiderspartij. Flaar belangrijkste tegenstander, de conservatieve Kaci Kullman-Fi- ve, voert eveneens campagne voor toetreding tot de EG. Anne Enger Lahnstein, kandidaat van de Centrumpartij is tegen een lidmaatschap van de EG. De Noren verwierpen eerder in 1972 het EG-lidmaatschap. En net als toen lijken ook nu de meeste Noren tegen toetreding te zijn. Het land, dat 600 jaar lang deel uitmaakte van Zwe den, is bang zijn soevereiniteit te verliezen, de controle over de oliegronden in de Noordzee kwijt te raken en vrezen een in vasie van Spaanse vissersboten. Toch lijkt het vooruitzicht om in de marge van Europa te ver toeven veel Noren af te schrik ken. Uit een maandag in het dagblad Verdens Gang gepubli ceerde opiniepeiling bleek dat 54 procent van de Noren vindt dat de regering er goed aan heeft gedaan de onderhandelin gen over het EG-lidmaatschap te openen. Vooraanstaande Noorse functionarissen zeggen dat de tweeslachtige opstelling van de Noren ten aanzien van de EG voortkomt uit het verlan gen om alle mogelijkheden open te houden totdat ze zeker weten of Finland en Zweden tot de EG zullen toetreden. vertaling: margreet heslinga zoekers verantwoordelijk ge steld voor de moordpartij. Politiefunctionarissen in de noordelijke deelstaat Roraima maken nog steeds jacht op de moordenaars, die illegaal ver bleven in het Yanomami-reser- vaat. De Venezolaanse regering wil samen met Brazilië een on derzoek instellen naar de moordpartij. Het land heeft daarvoor een speciale onder zoekscommissie in het leven geroepen. Voorzitter Charles Brewer waarschuwt echter voor snelle conclusies. „Het enige wat we met zekerheid weten is dat de moordenaars goudzoe kers waren", aldus Brewer. GENÈVE «GPD-AP-ANP In een urenlang gesprek onder vier ogen zijn Izetbegovic en Karadzic, de Bosnisch-Servische leider, het ook eens geworden over een directe 'hotline' tussen de Bosnische hoofdstad Saraje vo en Karadzic' hoofdkwartier in Pale, het staken van de vijan delijkheden en het herstel van de energie- en watervoorzie ning in de hoofdstad. Maar ondanks de weinig sub tiele druk van bemiddelaars Stoltenberg en Owen op Izetbe govic weigeren de moslims ge noegen te nemen met een mi- nistaat die slechts 30 procent van Bosnië omvat. De Bosni sche president eist nog steeds territoriale concessies door de Servische veroveraars. Het gaat hier om etnisch gezuiverde ste den in oost-Bosnië en een eigen kuststrook aan de Adriatische Zee. Karadzic wees deze eisen van VILNIUS» AP Litouwen heeft gisteren opge lucht afscheid genomen van de laatste Russische troepen op zijn grondgebied. De Litouwse president Algirdas Brazauskas verklaarde in het parlement dat er sinds 1940 door meerdere ge neraties Litouwers op het ver trek was gewacht. „Wij zien ein delijk de dag waarop het bui tenlandse leger onze grond ver laat", aldus een opgetogen pre sident. De laatste 2.400 paratroepen passeerden kort na acht uur per trein de grens. Litouwen werd daarmee de eerste Baltische na tie die zijn voormalige Sovjet troepen kwijt is. Nog geen jaar geleden waren er in Litouwen nog 34.000 man troepen gele gerd. Litouwen, Letland en Estland werden door Sovjet-troepen be zet nadat dictator Josef Stalin in 1939 een geheim akkoord met nazi-Duitsland had gesloten. De Litouwse nationalisten gingen nimmer akkoord met hun aan wezigheid en noemden ze be zetters. In januari 1991 werden Sovjet-troepen ingezet bij de de hand en dreigde zijn 'con cessies' ongedaan te maken, als de moslims blijven aandringen op nieuwe onderhandelingen. Owen liet gisteren onomwon den weten dat president Izetbe govic met zijn halsstarrigheid „een Servische tweedeling van het land riskeert". De 53 Spaanse VN-militairen die in de stad Mostar werden vastgehouden door moslims zijn gistermiddag vrijgelaten. De moslims hadden de blauw helmen gegijzeld om een Kroatische aanval te voorko men. De militairen werden vrij gelaten na bemiddeling van Cedric Thornberry, chef van de afdeling burgerzaken van de VN in voormalig Joegoslavië. Hij zorgde er ook voor dat de strij dende partijen in het gebied een wapenstilstand van 48 uur onderdrukking van onafhanke lijkheidsbewegingen in Litou wen en Letland. Moskou ging tegenstribbe lend akkoord met de terugtrek king nadat de Sovjetunie uiteen was gevallen. De terugtrekking werd evenweb op 18 augustus gestopt nadat Litouwen een enorme schadeclaim had inge diend. President leltsin hervatte de terugtrekking maandag nadat hij met Brazauskas overeen was gekomen de kwestie van de schadevergoeding aan de on derhandelingstafel op te lossen. In hei kader van de overeen komst zal Brazauskas in sep tember naar Moskou reizen om te onderhandelen over de scha declaim, uitkeringen voor ge pensioneerde Russische solda ten die in Litouwen zijn achter gebleven en verwante aangele genheden. Rusland heeft nog ongeveer 15.000 soldaten in Letland en 4.000 in Estland. Beide landen hebben de terugtrekking uit Li touwen toegejuicht en de hoop uitgesproken dat ook zij spoe dig tot overeenstemming met Moskou zullen komen. overeenkwamen zodat de VN een hulpkonvooi naar het bele gerde Mostar kunnen sturen. Thomberry's volgende taak is de evacuatie van gewonden uit het moslim-deel van Mostar en uit het bij Vitez gelegen Nova Bila, het enige ziekenhuis voor de 75.000 Kroaten in contraal Bosnië. Als de Kroatische ge wonden door de \?s' zijn geëva cueerd, zullen de Kroaten de gewonde moslims in Mostar la ten gaan. Een vijftig man tellende een heid van de Nederlandse genie vertrekt half oktober naar Kroa tië om te helpen bij het bloot leggen van massagraven. Doel ervan is het vergaren van be wijsmateriaal over schendingen van mensenrechten. bordeaux Uit protest tegen de import van Amerikaans graan, de landbouwpolitiek van de Europese Gemeen schap en het GATT-ak koord over een vrijere wereldhandel zijn Franse boeren gisteren in Bordeaux de straat opgegaan. De Franse regering wil dat de EG opnieuw gaat onder- CflCCjL handelen over het zo- T WMI geheten akkoord van Blair House, dat de weg moet vrijmaken voor een wereldhan delsovereenkomst. Pa rijs wil dat de looptijd van zes jaar wordt in gekort en tornt aan de daarin opgelegde be perkingen op de land- bouwexport. foto* caplina maurice wilbrink Het ruikt naar ongewassen mensen in het lokaal tje waar vrouwen en kinderen soep en brood krij gen. Het is een geur die in Bosnië steeds opnieuw je neus prikkelt, zodat je onmiddellijk weet: hier is een nieuwe tragedie aan de gang. Het is de geur van vluchtelingen die uit hun huizen zijn ver jaagd en in oude gebouwen zonder goed sanitair, dicht opeen gepropt hun dagen slijten. Mirjana is deze ochtend met haar twee kinderen met een groot vluchtelingentransport van 2900 Kroaten aangekomen. De groep is afkomstig uit Kakanj, in centraal-Bosnië. Ze zijn twee maanden geleden op de vlucht geslagen, toen de moslims hun huizen binnenvielen op zoek naar Kroatische Het HVO, het Kroatische leger in Bosnië, zorgde voor 32 vrachtwagens en bussen. Sommige voer tuigen hadden maar liefst 140 mensen aan boord. Mirjana: „We gingen rijden, maar ik wist niet waarheen. Op zaterdag passeerden we een Servi sche post. Ik was erg bang, want ik vertrou.w de Serviërs niet. Na drie dagen en drie nachten kwa men we hier aan in Caplina." Het gebouw waar Mirjana en de anderen terecht zijn gekomen, staat in Caplina, een kleine stad in het zuiden van het staatje Herceg-Bosna. Dit Her ceg-Bosna is de schepping van Kroatische natio nalisten die alvast zijn begonnen met de opdeling van Bosnië, voordat de onderhandelingen in Ge nève daarover een besluit opleveren. Het moet een etnisch puur staatje worden: met zoveel mo gelijk katholieke Kroaten. Met het oog hierop zijn de etnische zuiveringen in volle gang. De moslim-gemeenschappen in Caplina en omgeving zijn gedecimeerd. In Capli na zijn van de tweeduizend moslims nog hooguit vijftig over. De rest is verjaagd. Mirjana en haar kinderen zijn enkelen van de tienduizenden Kroaten uit Centraal-Bosnië die naar Herceg-Bosna worden gehaald. Deze trans porten zijn al de hele zomer aan de gang. Het be wind van Herceg-Bosna heeft er alles voor over voor enorme bedragen worden deals gesloten met de Serviërs om de transporten over hun grondgebied te laten plaatsvinden, zodat moslim terrein kan worden vermeden. De vluchtelingen worden zo vervoerd over een afstand van 820 ki lometer, terwijl de kortste weg van Vares naar Caplina hooguit 160 kilometer bedraagt. Priester Veselko Zuparic is door de autoriteiten van Herceg-Bosna aangewezen om de transpor ten vanuit Vares te organiseren. Hij kan niet wei geren, want hij ziet hoe zijn mensen bloot staan aan steeds meer gevaar. Zuparic: „De Kroaten in Centraal-Bosnië hebben geen kans meer. Wij worden verhandeld, verkocht naar Herceg-Bos- Hij rekent voor hoe de verhoudingen liggen. In Centraal-Bosnië, waar men tot zeer recent vredig samenleefde met de moslims, zaten 390.000 Kroaten. Ten westen daarvan, in het nieuwe Her ceg-Bosna, zijn dat er 150.000. Zuparic: „In zo n klein staatje hebben de nieuwe bewoners geen bestaansmogelijkheid. Er is geen industrie, er zijn maar een paar kleinere sleden." Zuparic denkt dat de gedeporteerde Kroaten tweederangs burgers zullen worden. „Ze hebben een andere mentaliteit dan de Kroaten die hier al lang wonen. Het zijn mensen die van het land leefden en van de kolenmijnen. Hier in Caplina daarentegen heeft men inkomsten uit het locris me en er komt geld binnen van de gastarbeiders die in West-Europa zitten." De priester is bitter. Zijn eigen mensen, zo vreest hij. zijn het slachtoffer van de cynische wijze waarop lokale machthebbers Bosnië aan het op delen zijn. het zijn weerloze pionnen in een af schuwclijk schaakspel dat nu in het eindspel is beland. „De toekomst is helemaal zwart. Ik heb al mijn hoop verloren

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7