Geriaters tekort in ziekenhuizen Binnenland Vijfvoudige verjaardag 'De pil verkopen bij drogist onverantwoord' 44 Drie maanden celstraf geëist tegen 'oude' vriend van 'te jong' meisje KNMI: Zomer 1993 koel nat en somber EG-bijdrage aan Flevoland kan tienduizenden banen opleveren Leidse specialist: 'Dit kan elke deskundige logopedist' WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Pcsbu'cau CPD Gemeenschapp* Nederlander eet nog te veel vet den haag De gemiddelde Nederlander eet tegenwoordig wat minder vet dan vijf jaar geleden, maar nog steeds te veel. Dat blijkt uit de tweede Nederlandse Voedselconsumptiepeiling, waarvan de resultaten gisteren bekend werden. In 1992 consu meerde de gemiddelde Nederlander 13 gram minder vet per dag dan in 1987/1988. De consumptie van fniit en groente daalde te gelijkertijd met respectievelijk 11 gram en 15 gram per dag. Aanhoudingen moordzaak Overschie Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisteren drie mannen aangehouden op verdenking van moord op een 26-jarige Rotter dammer op 4 augustus. Het slachtoffer was een van de hoofdfi guren in de zogenoemde 'Overschiese familievete'. De vete be gon toen een van de betrokkenen ontdekte dat zijn vriendin een verhouding had met iemand van de andere familie. Daarna volgde enkele aanslagen, waarbij in april vorig jaar een dode viel. Raad voor Dierenzaken aangesteld den haag Staatssecretaris Gabor (landbouw, natuurbeheer en visserij) heeft gisteren de Raad voor Dierenaangelegenheden in gesteld. In de raad zitten vertegenwoordigers van het landbouw bedrijfsleven, de dierenbescherming, de consumentenorganisa ties en de wetenschap. De gezondheid en het welzijn van dieren, biotechnologische toepassingen bij dieren en de ethische aspec ten daarvan vormen de hoofdmoot van het overleg dat de raad moet voeren. Directielid jongensinternaat blijft aan cadier en keer» Het directielid van opvangcentrum het Keerpunt in het Limburgse Cadier en Keer tegen wie een strafrechtelijk onderzoek is ingesteld naar aanleiding van de dood van twee pupillen, blijft in functie. Het bestuur van het centrum ziet geen aanleiding om maatregelen te nemen tegen de man. Justitie on derzoekt of hij schuld heeft aan de dood van de jongens. De twee waren op 6 augustus uit het Keerpunt weggelopen. Drie weken later werden hun stoffelijke resten bij een onderzoek in de nabijgelegen grotten gevonden. Echtpaar uit Hong Kong vermoord Amsterdam De twee doden die de Amsterdamse politie gister morgen aantrof in een woning in Amsterdam-Oost blijken een 34-jarige man uit Hong Kong en zijn 31-jarige echtgenote te zijn. Het echtpaar werd doodgeschoten. De schietpartij moet 's mor gens tussen zes en zeven uur hebben plaatsgevonden. Een mo tiefvoor het misdrijf ontbreekt nog. De Rutgers Stichting voelt niets voor de suggestie van PvdA-ka- merlid Netelenbos om de anti conceptiepil via de drogist te gaan verkopen. Netelenbos zei maandag op een drogisterijvak- bveurs in Utrecht dat dit na der tig jaar ervaring met de pil wel kan. Voorwaarde is wel dat de bijsluiter duidelijk aangeeft waarop vrouwen moeten letten. De Rutgers Stichting noemt dit idee ongewenst, vooral voor jonge meisjes die voor het eerst de pil gaan gebruiken. De erva ring leert dat jongeren dan veel vragen hebben over de werking en het gebruik. In een eerste consult bij de arts die nu nog een recept voor de pil moet uit schrijven komerf ook altijd het voorkomen van geslachts ziekten en AIDS ter sprake, evenals andere vragen over seksualiteit, aldus de Rutgers Stichting. De apothekersorganisatie KNMP noemt het onverant woord de pil zonder recept door de drogist te laten verkopen. Ze wijst erop dat de werking van de anticonceptiepil bij gelijktijdig gebruik van andere .geneesmid delen, antibiotica bijvoorbeeld, onbetrouwbaar kan worden. Daarover kan een cliënte via de apotheek worden ingelicht. Volgens de Haagse Gemeen telijke Gezondheidsdienst zou de verkoop van de pil bij de drogist het onveilig vrijen kun nen stimuleren omdat dan van een condoom wordt afgezien. Wanneer de pil bij de drogist in de schappen komt, zou volgens de GGD dan ook de versprei ding van het AIDS-virus en van andere seksueel overdraagbare ziekten groter kunnen worden. T nederhorst den berg De vijfling van Joyce en Matthieu van Hooren uit Nederhorst den Berg is gisteren 1 jaar geworden. Thuis op de bank zitten de jarige jobjes te stralen aan de zijde van oudere broer Etienne. foto anp herman pieterse Deskundigheid vaak niet voldoende erkend Er is een groot tekort aan klinisch geriaters in Nederland. Zij zijn gespecialiseerd in ziekten van de oudere mens. Het aantal geriatrische patiënten in ziekenhuizen neemt toe, maar speciale afdelingen voor hen komen slechts moeizaam van de grond. Bovendien vinden de Neder landse Vereniging voor Geriatrie (NVG) en de Raad voor het Ouderenbeleid dat de deskundigheid van geriaters nog niet voldoende wordt erkend. ARNHEM-DEN HAAG GPD Volgens de NVG zijn geriaters hard nodig in ziekenhuizen. Kli nisch geriater E. Bruijns, NVG- lid en werkzaam in het Rijnstate ziekenhuis in Arnhem: ,,Het komt voor dat een specialist bij een hoogbejaarde dementie vaststelt, terwijl na onderzoek door de geriater blijkt dat de pa tiënt slechts last heeft van een spraakstoornis. Als de geriater in zo'n geval niet wordt inge schakeld, kan de patiënt een verkeerde behandeling krijgen". Klinisch geriater M. Jellesma, secretaris van de NVG, kan moeilijk schatten of verkeerde diagnoses vaak voorkomen. „Calamiteiten komen niet altijd aan het licht. Als oudere men sen in een ziekenhuis overlij den, wordt dat geaccepteerd. Ik wil niet beweren dat wij in alle gevallen de dood hadden kun nen voorkomen, maar geriaters kunnen wel bijdragen tot een menswaardiger bestaan van de ze patiënten." In Nederland zijn maar onge veer 15 ziekenhuizen die een geriatrische afdeling hebben. In totaal werken hier 40 klinisch geriaters. De moeizame tot standkoming van geriatrische afdelingen heeft vooral te ma ken met geldgebrek. Andere zie kenhuisafdelingen moeten plaats afstaan voor 'geriatrische bedden' en daar voelen ze meestal weinig voor. Volgens de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zijn er in Neder land zo'n 200.000 geriatrische alkmaar-purmerend gpd patiënten. Naar schatting zal dit aantal in het jaar 2000 oplopen tot 375.000. Tegen die tijd zijn er volgens de Raad voor het Ou derenbeleid zeker 200 geriaters nodig. Volgens secretaris Deibei van de raad worden geriaters nog niet voldoende erkend, omdat het een nieuw specialisme is dat pas sinds 1982 officieel is gere gistreerd. Deibei denkt dat „wat vreemd" tegen geriaters wordt aangekeken omdat zij niet lou ter een medische benadering van de patiënt hebben. „De ge riater onderzoekt ook of er psy chische problemen zijn en in formeert naar de sociale om standigheden van de patiënt." Geriater Jellesma: „Zelfs als de neuroloog dementie consta teert, kan er in de nazorg iets misgaan. Hij kan verzuimen fa milieleden te vertellen hoe ze met dementen moeten om gaan. Er wordt dan bijvoorbeeld gemopperd als de patiënt voor de derde keer hetzelfde vraagt. Dat is zeer frustrerend voor zo'n man of vrouw. De geriater heeft ook oog voor de omgeving van de patiënt. Dat is minstens zo belangrijk". Dat noemde Bueno regelrechte flauwekul. ,,U bent 22 jaar ouder. Er zit een generatie tussen u beiden. Natuurlijk hebt u haar ingepalmd. Dat is volstrekt logisch." Een geldboete of een voor waardelijke gevangenisstraf noemde Bueno in deze zaak een lachertje. „Wie zo lang een min derjarig meisje aan het ouderlijk gezag onttrekt, verdient dubbel en dwars gevangenisstraf', aldus de officier. Volgens advocate Boerwinkel hadden de ou ders van het meisjes er in eerste instantie mee in gestemd dat hun dochter met haar baas ging sa menwonen. Pas na contact met een hulpverlener zouden ze daar anders over zijn gaan denken. De advocate: „Het meisje was gaan zwerven als mijn cliënt haar buiten de deur had gezet. Ze wilde ab soluut niet terug naar haar ouders". De rechtbank doet 14 september uitspraak. Kan de 40-jarige man uit Purmerend na de win tersport in alle rust trouwen met zijn 18-jarige vriendin? Of moet hij voor zijn huwelijk eerst nog naar de gevangenis? De Alkmaarse waarnemend hoofdofficier van justitie Mr. E. Bueno is voor stander van de laatste variant. Bueno vindt dat de man drie maanden moet 'brommen', omdat hij zijn minderjarige vriendin tussen mei 1990 en april 1992 aan het ouderlijk gezag heeft onttrok ken. Het meisje was 15 jaar toen ze tegen de wil van haar ouders met haar 22 jaar oudere baas ging sa menwonen. Volgens de Purmerender veranderde de werkrelatie al gauw in een liefdesrelatie. „Ze is vrijwillig bij me komen wonen. Ik heb geen enke le invloed op haar beslissing uitgeoefend." Een EG-bijdrage uit de Europe se structuurfondsen aan Flevoland kan in de komende vijf jaar 15.000 tot 40.000 extra banen opleveren. Dat stelt de provincie in het gisteren gepre senteerde ontwerp-rapport 'Flevoland, naar een gemeen schappelijke regio'. In feite is dat rapport een regionaal ont wikkelingsplan. Het rapport is opgesteld door de provincie Flevoland en het Regionaal Bureau Arbeidsvoor zieningen en dient als basis voor de officiële aanvraag bij de Europese Gemeenschap voor subsidiëring van projecten. Als alle aanvragen worden ingewil ligd, krijgt Nederland van de EG zes miljard gulden waarvan 10 procent ruim 650 miljoen voor Flevoland. Voorwaarde is wèl dat de projecten moeten bijdragen aan het inlopen van de economische achterstand van de provincie. De Neder landse overheden rijk. pro vincie en gemeenten moeten dan een even hoge bijdrage als de EG leveren voor investerin gen. Daarbij wordt onder meer gedacht aan de aanleg van een spoorlijn. De afgelopen weken hebben ruim honderd instellingen in Flevoland voorstellen ingediend voor zo'n 350 projecten. Niet al le projecten hebben een strikt economisch karakter. Naast aandacht voor economie, toe risme en landbouw en het ver beteren van de infrastructuur, willen de samenstellers van het rapport ook betere scholings- mogelijkhedcn, verbetering van het milieu en meer woningen. De provincie denkt ongeveer een miljard gulden nodig te hebben voor ae ontsluiting van Flevoland. Bovenaan de lijst staat de aanleg van de Han/c- spoorlijn en het doortrekken van de autosnelwegen A27 en A50. De provincie en de zes Flevolandse gemeenten stellen zich samen garant voor 635 mil joen gulden. Van het rijk hoopt men 1.3 miljard los te krijgen. Daarover volgt de komende maand overleg. Een definticve subsidie-aan vraag voor projecten gaat in ok tober naar de EG, die vervol gens beslist over de hoogte van de bijdrage. Honderden reacties voor 'wonderdokter' die vrouwen stem terug gaf Vooral voor kampeerders was het deze zomer een hard gelag. foto united photos de boer Olaf kraak De zomer van 1993 was som ber, koel en nat. Dit blijkt uit de cijfers die het Koninklijk Nederlands Meteorologisch In stituut (KNMI) in De Bilt heeft gepubliceerd over de maanden juni, juli en augustus. De ge middelde temperatuur be droeg deze zomer 15,7 graden Celsius, terwijl het langjarig gemiddelde op 16,2 graden ligt. In De Bilt werden 38 war me dagen met temperaturen van 20 graden of hoger geteld. Gemiddeld tellen de Neder landse zomers 51 van deze da gen. In augustus van dit jaar werd in De Bilt zelfs niet één zomerse dag (maximaal 25 graden) genoteerd. De warm ste dag was 9 juni, toen mid den op de dag een tempera tuur van 29 graden werd ge meten. De laagste temperatuur werd bereikt in de nacht van 28 op 29 augustus: 4,4 graden. De gemiddelde neerslag over de zomermaanden bedroeg 230 millimeter, tegen 211 millimeter normaal. Dat de zo mer van 1993 somber was, blijkt wel uit het aantal uren zonneschijn: 515 tegen een langjarig gemiddelde van 565. juni was dit jaar de zonnigste maand. Uit medische notities blijkt dat jaarlijks 200.000 mensen wel eens problemen met hun stem hebben. Ze zijn hees of hun stem verdwijnt zelfs geheel of gedeeltelijk. Dr. H.A. Drost (62), logopedist van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, haalt daar z'n schouders over op. Toch vindt hij de cijfers niet onwaar schijnlijk. „Dit is een praat maatschappij: discussiebijeen komsten en vergaderen, verga deren, vergaderen. Niet zo gek dus dat veel mensen problemen krijgen met hun stem." De Leidse logopedist werd in een klap 'nieuws', nadat hij van twee vrouwen uit Vriezenveen en Glanerbrug 'de gelukkigste mensen van de wereld' maakte door hen in een behandeling van enkele minuten hun stem terug te geven. Die waren ze respectievelijk acht en twaalf jaar kwijt geweest, de stemmen waren van de ene op de andere dag weg, als gevolg van span ningen en stress. Direct na het bekend worden van de 'wonderbaarlijke' gene zingen, regende het bij Drost te lefoontjes van mensen met chronische stemklachten. „Je kunt vooraf nooit zeggen of een behandeling slaagt. Bij zo'n 15 procent komt de stem niet te rug. Maar bij die Twentse vrou wen wist ik na onderzoek vrij snel dat het zou gaan lukken", zegt hij nu. Volgens Drost geen huzarenstuk. „De Britse leger arts Oliver beschreef al in 1870 uitvoerig hoe je mensqn die door psychische spanningen hun stem kwijtraakten, kon ge nezen met een speciaje hand greep rond het strottehoofd." Met zijn rechterhand maakt hij 'Wonderdokter* Drost legt uit hoe de stembanden in het strottehoofd werken. foto hielco kuipers een knijpbeweging. Dezelfde waarmee Drost de Twentse vrouwen hielp. Drost, die vorig jaar als eerste Nederlandse logopedist promo veerde, namelijk op een onder zoek naar psychogene stern- stoornissen (veroorzaakt door emoties als angst, verdriet of agressie), levert soms ongezou ten kritiek op zijn collega's. „In de logopedie wordt nog te vaak uitgegaan van theorieën die nergens op gestoeld zijn of doodgewoon onwaar. Zo be staat het idee dat je alle polie pen op stembanden kunt weg- oefenen. Flauwekul!" Ook de huidige acht HBO-op- leidingen logopedie in Gronin gen, Utrecht, Nijmegen, Am sterdam, Rotterdam, Heerlen, Zwolle en Leiden kunnen reke nen op een veeg uit de pan. „Wat betreft stemstoornissen vind ik de opleidingen ver bene den peil", zegt hij kortweg. „Er zitten gaten in de basiskennis over met name het stellen van diagnoses. Het is of men zich teveel conformeert aan de adem- en ontspanningstechnie ken. Maar daarmee kun je lang niet alle klachten oplossen." En dat denkt Drost dus terug te zien bij veel vakbroeders, de goede niet te na gesproken. „Ik krijg veel doorverwijzingen van logopedisten en zie zo hoe slecht mensen soms geholpen zijn." Hij blijft voorzichtig bij het noemen van aantallen, maar durft te stellen dat toch zeker enkele honderden men sen rondlopen met stemstoor nissen, van wie de meesten ten onrechte denken dat er niets meef aan te doen valt. Drost: „Het is geen unicum dat psychische problemen lei den totstemverlies. Emoties ontregelen het lichaam. De een krijgt het aan z'n maag, de an der kan plotseling z'n stem kwijt zijn. De stem staat namelijk vrij sterk onder invloed van het brein, dus ook van emoties. Is iemand vrolijk, dan klinkt z'n stem lichter. Is iemand depres sief, dan wordt die lager. Dat in trigeert me ook zo bijzonder Extreme emoties kunnen tot spontaan stemverlies leiden. Psychiaters noemen dat conver sie: het omzetten van geestelijke klachten naar lichamelijke symptomen. Drost legt aan de hand van een kunststof strotte hoofd uit hoe de drie meest voorkomende klachten het bes te kunnen worden aangepakt. „Het kan zijn dat de stemban den, verscholen in het strotte hoofd, open staan. Ze raken el kaar niet en maken dus geen trillingen. Dan komt er geen ge woon stemgeluid. In dat geval knijp je de banden naar elkaar toe." Zijn rechterhand omklemt het strottehoofd en kneedt. „Te gelijkertijd laat je de patiënt vanuit een reflex zijn keel schra pen of hoesten. Dat brengt de stembanden uiteindelijk weer aan het werk." Een andere mogelijkheid is dat de stembanden teveel ge spannen staan om te kunnen trillen. „Dan moet je het strotte hoofd op een bepaalde manier vastpakken en flink schudden." En een derde variant is dat mensen het strottehoofd per manent te veel omhoogtrekken, zoals bij fluisteren ook gebeurt. „Dan moet je het eens goed naar beneden drukken", legt hij uit. „Welke vorm strottehoofd een patiënt heeft, is vast te stel len door goed te luisteren. Dat is het hele eieren eten". Hij kijkt erbij alsof elke leek de behande ling nu zou kunnen uitvoeren. Dan nuanceert hij: „Voor elke logopedist die z'n vak verstaat dus".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5