'Nederland geen immigratieland' Binnenland Unie vreest reorganisatie nieuwe DAF 'Jullie doen hetzelfde als de moffen' Per draagvleugelboot over de grens Meer concurrentie in het openbaar vervoer Huis straks duizenden guldens goedkoper Meer dan tweeduizend vogels dood door stress WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 3 GPD Ce—ee-v:K ir>; «c Zuidafrikaanse handelsmissie te blank den haag Omdat er in Zuid-Afrika zo weinig zwarte onderne mers zijn, is de Zuidafrikaanse handelsmissie die komende week Nederland bezoekt voornamelijk samengesteld uit blanken. Dat antwoordt minister Andriessen van economische zaken op ka mervragen van GroenLinks. Die partij vindt het merkwaardig dat in de delegatie maar twee zwarte ondernemers zitten. Volgens Andriessen hebben de Afrikaners wel degelijk geprobeerd een evenwichtiger samenstelling te krijgen met meer zwarten. Twee doden bij schietpartij Amsterdam Bij een schietpartij ineen etagewoning in de Van Musschenbroekstraat in Amsterdam-Oost zijn gistermorgen twee doden gevallen. De slachtoffers zijn een echtpaar uit Hong Kong. De man was 34 jaar en de vrouw 31 jaar oud. Ze verbleven legaal in Nederland. De schietpartij gebeurde tussen zes en ze ven uur. Omwonenden hebben daarna twee mannen gezien die snel in een auto stapten en vol gas wegreden. De politie heeft nog geen idee over het motief. Voorzover bekend is niets uit de woning verdwenen. Zes arrestaties in grote cocaïnezaak den haag Naaar aanleiding van de vondst eergisteren van twee honderd kilo cocaïne in de Amsterdamse haven heeft de politie zes verdachten (27 tot 48 jaar) aangehouden in Den Haag en Zoetermeer. De drugs waren bestemd voor een bedrijf in de re gio Den Haag. De politie onderzoekt nog in welke mate de zes betrokken zijn geweest bij de cocaïnehandel. Daarom worden geen nadere mededelingen gedaan. De partij in Amsterdam, goed voor een straatwaarde van vijftig miljoen gulden, zat in een dubbel dak van een container. Die was geladen met meubelen en verscheept vanuit Colombia. Een speurhond vond de cocaïne tijdens een routinecontrole. Autodieven stalen alleen op bestelling almelo Tegen zes mensen uit het voormalige Joegoslavië zijn gisteren in Almelo celstraffen van twee, drie en zes jaar geëist omdat ze voor zeventien miljoen gulden aan auto's hebben ge stolen. Het 'werkgebied' van de bende lag in de regio's Twente, Groningen en Rotterdam. In de periode van januari 1992 tot mei 1993 stalen de mannen steeds op bestelling rond de vijfhonderd auto's. Vervolgens reden ze daarmee naar Sabac, een plaats op circa tachtig kilometer van de Servische hoofdstad Belgrado. Daar werden in een eigen drukkerij de papieren van de gestolen auto's vervalst, die vervolgens werden doorverkocht. Zestig voer tuigen kon de politie achterhalen. In verband met de politieke situatie in het voormalige Joegoslavië heeft de politie nog niet alle kopstukken van de autobende kunnen aanhouden. Uit spraak 7 september. Eis vijf jaar voor overvallen op Chinezen zwolle» Voor het plegen van overvallen op Chinese restaurants in Hilversum en Deurne heeft officier van justitie mr. H.A. Hoog land gisteren voor de rechtbank in Zwolle vijf jaar cel geëist te gen een 30-jarige Chinees. Hij wordt ervan verdacht samen met anderen bedragen van 9.000 en 30.000 gulden, waardepapieren, een Mercedes en sieraden te hebben gestolen. De overvallers bedreigden de slachtoffers met vuurwapens en beplakten ogen, monden, handen en voeten met tape. In Deurne zou ook ge schoten zijn. Niemand raakte gewond. Tijdens eerdere zaken te gen medeverdachten werden straffen uitgedeeld van drie tot vijftien jaar. Getuige steekpartij in tram twijfelt niet amsterdam De 56-jarige weduwe van de man die op 23 novem ber 1991 in tram 9 werd doodgestoken, twijfelt niet. De dader is een 30-jarige verdachte, die gisteren in hoger beroep terecht stond voor het hof in Amsterdam. De rechtbank sprak hem vorig jaar vrij wegens gebrek aan bewijs. Procureur-generaal mr. P. Brilman eiste nu net als het Openbaar Ministerie vorig jaar bij de rechtbank opnieuw acht jaar celstraf. Volgens Brilman is ver dachte door voldoende getuigen herkend. Eén van de getuigen was overigens te bang om zijn verklaring ter zitting te herhalen. Het hof doet uitspraak op 14 september. Ritten per bus, tram of metro moeten voortaan worden uitge voerd door het bedrijf, dat dit het goedkoopst kan. Hierdoor worden de ondernemingen in het openbaar vervoer gestimu leerd efficiënter en klantvrien delijker te werken. De concur rentie in het openbaar vervoer zal ertoe leiden dat de reiziger, en niet de overheidssubsidie, op de eerste plaats komt. Dat staat in het advies 'Ont vlechting en Verzakelijking van het Openbaar Vervoer' van de commissie Brokx Openbaar Vervoer. Commissievoorzitter en burgemeester van Tilburg G. Brokx overhandigde het rapport gisteren aan minister Maij van verkeer en waterstaat. „Het moet niet zo worden als in Engeland", zei Brokx bij de presentatie. „Daar rijden bus sen van verschillende onderne mingen elkaar van de weg af voor de tien passagiers die bij de halte staan te wachten." Maar, vindt Gerrit Brokx, een gezonde concurrentie kan het openbaar vervoer in Nederland alleen maar beter en goedkoper maken. De commissie Brokx wil af van het automatisme dat de overheid bestaande onderne mingen in het stads- en streek vervoer subsidieert. Ook parti culiere bedrijven moeten het vervoer kunnen verzorgen. Vooruitlopend op het advies van de commissie Brokx heeft Maij deze maand twaalf lijnen of series van lijnen aangewezen die door particuliere vervoer ders zouden kunnen worden overgenomen. De commissie concludeert verder in het rapport dat naast de strippenkaart ook' andere Bestuurder Van Os van de Unie BLHP voorziet een nieuwe reor ganisatie bij DAF Trucks in Eindhoven. Hij verwacht dat het bedrijf in oktober een verdere vermindering van het aantal ar beidsplaatsen zal aankondigen. Volgens Van Os heeft de in greep vooral betrekking op de staf en het kantoorpersoneel. De vakbondsbestuurder zei dat gisteren, nadat DAF had ge meld dat het bedrijf in de nieu we opzet weer wat winst maakt: 1,8 miljoen gulden in de perio de van 2 maart tot 21 juni. De omzet in deze periode bedroeg 367 miljoen gulden. Politie R'dam arresteert 88 drugverdachten rotterdam gpd De strijd tegen de drugoverlast in Rotterdam is gisteravond en vannacht in alle hevigheid her vat. Naast invallen in drugpan den en enkele koffieshops, 'veegde' de politie de G. J. de Jonghweg schoon van met na me drughandelaren. Op die plek alleen al werden 39 perso nen aangehouden. Tijdens de hele actie werden 88 mensen ingerekend, van wie er tien nog vastzitten. Bij de actie werden driehonderd gram verdovende middelen en een vuurwapen aangetroffen. Honderd politie mensen en een helicopter wer den ingezet. CDA en WD steunen aanpassing Vreemdelingenwet Volgens de plannen van minis ter Hirsch Ballin en staatssecre taris Kosto van justitie krijgen vluchtelingen sneller zekerheid Een kamermeerderheid van CDA en WD steunt de voor stellen van het kabinet om de toegang van vreemdelin gen tot Nederland moeilijker te maken. „Wij zijn geen immigratieland eh willen dat ook niet zijn", aldus Kraj- enbrink (CDA). Met steun van de oppositiepartijen D66 en GroenLinks keert coalitiepartner PvdA zich tegen die plannen. Die gaan volgens de PvdA veel te ver. of ze zich in Nederland mogen vestigen. Als de overheid geen verblijfsvergunning afgeeft en de rechter daarin toestemt, kunnen ze niet meer in hoger beroep gaan. De PvdA eist met steun van D66 en GroenLinks dat asiel zoekers het recht behouden om naar de Raad van State te gaan als ze geen verblijfsvergunning krijgen. Het kabinet wil daar juist van af, omdat een proce dure bij dit hoogste rechtscolle ge erg lang duurt en omdat het aantal buitenlanders dat naar Nederland komt, toeneemt. PvdA-woordvoerder Van Traa: „We gaan toch ook niet hoger beroep in strafzaken of in belastingzaken afschaffen om dat de aantallen ons misschien boven het hoofd groeien?". Een onaanvaardbare aantasting van de rechtsgelijkheid, noemde Wolffensperger (D66) het kabi netsplan. Voor ruzie over een kippenhok kun je bij drie in stanties in beroep, maar als je het land wordt uitgesodemie- terd, ben je na één keer uitge procedeerd, zei hij. Sipkes van GroenLinks werd „een beetje misselijk" van de manier waar op de regering de voorstellen verdedigt. CDA en WD steunen het ka binet juist, omdat ze willen dat Nederland de gaatjes in de zeef den haag ant> De beveiligingsdienst van de Tweede Kamer heeft 'zigeu nerkoning' Koko Petaio gis teravond van de publieke tribune verwijderd. Terwijl Wiebenga (VVD) zijn steun uitsprak voor de verscherp ing van de Vreemdelingen wet stond Petaio op en schreeuwde „racist". Ka mervoorzitter Deetman schorste de vergadering en Petaio werd van de tribune verwijderd. Terwijl hij de zaal werd uitgeleid riep Pe taio dat de „de rechtsstaat wordt aangetast". „Jullie spelen met de zigeuners net zoals de moffen dat vroeger deden." Vluchtelingen uit Liberia hielden gisteren korte tijd de hal van het ministerie van justitie bezet. Zij willen dat er een einde komt aan het op straat zetten van uitgeprocedeerde asielzoekers. Daarover willen de actievoer ders een gesprek met staatssecretaris Kosto. Dat gesprek is morgen. van de toelating nauwer maakt en alleen vluchtelingen op neemt die aantoonbaar levens gevaar lopen in hun eigen land en rechtstreeks in Nederland zijn aangekomen, dus zonder tussenstop in een ander land. Morgen verdedigen Hirsch Ballin en Kosto hun wetsvoor stel. Subsidie voor buitenlanders die willen terugkeren naar hun vaderland, wordt overigens dit jaar niet meer gegeven. Het pot je van 8,8 miljoen gulden dat daarvoor was. is helemaal leeg. Dat schrijft minister De Vries van sociale zaken aan de Twee de Kamer. Dat de subsidiepot nu al leeg is. wijt De Vries aan tweehon derd subsidie-aanvragen die nog uit 1992 stammen. Ook toen was het geld halverwege het jaar al op. De minister ver wacht volgend jaar geen proble men meer, omdat dan remi granten met een Nederlandse nationaliteit niet meer in aan merking komen voor een bij- FOTO ANP ED OUDENAARDEN drage. Het kabinet besloot daar toe vorige week al, om fraude tegen te gaan. Dit treft vooral in Nederland verblijvende Surina- mers, Arubanen en Antillianen. De subsidieregeling geldt straks alleen nog voor Turken, Marokkanen, Tunesiërs, Kaap- verdianen en inwoners uit het voormalige Joegoslavië die wil len terugkeren naar hun vader land. Ze moeten minimaal twee jaar legaal in Nederland zijn ge weest om voor subsidie in aan merking te komen. Voorstel commissie Brokx: kaartsystemen moeten worden ingevoerd. Naarmate een lijn meer of minder wordt gebruikt, moeten de prijzen variëren. De infrastructuur blijft voor reke ning van de overheid. Het nieu we beleid moet, zo adviseert Brokx, binnen vier jaar stapsge wijs worden ingevoerd. De minister blijft het open baar vervoer subsidiëren maar gaat er van uit dat door de toe nemende concurrentie de ren tabiliteit groeit zodat op den duur op zijn minst de helft van de kosten wordt gedekt. Op dit moment verdienen de bedrijven in het stads- en streekvervoer minder dan veertig procent van de kosten terug. Vijf jaar cel voor helpen bij ontsnappingen rotterdam anp De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren twee Rotterdamse gevangenisbewaarders (31 en 27) veroordeeld tot vijf jaar cel straf. De rechtbank acht bewe zen dat de mannen eerder dit jaar gedetineerden hebben ge holpen te ontsnappen uit de Ex tra Beveiligde Inrichting (EBI) van het huis van bewaring De Schie in Rotterdam. Officier van justitie mr. G. Munnichs had te gen de Rotterdammers zeven jaar cel geëist. Op 19 februari vluchtte een Italiaan uit De Schie. Op 30 maart ontsnapten een Colom biaan en een Amerikaan. Bij beide ontsnappingen waren be trokkenen in het bezit van een schietwapen, waarmee ze be waarders naar de uitgang dwongen om de deur te ope Dee kee het numegen Deze draagvleugelboot gaat vanaf 15 september vanuit Nijmegen een regelmatige verbinding onderhouden met de Duitse gemeenten Emmerich e zijn vergelijkbaar met de rijtijden per trein over land. Het schip, de Flying Dutchman, heeft ruimte voor 120 passagiers en kan zeventig kilometer per uur varer keer door de jongste. Beide mannen zijn volgens de recht bank flink betaald. NS ook naar beurs De NS kunnen wat minister Maij betreft in de toekomst net als de Koninklijke PTT naar de beurs. Ze zinspeelde daarop gis teren tijdens de presentatie van het rapport van de commissie- Brokx over de toekomst van het openbaar vervoer. Maij vindt dat de aandelen NS over een jaar of acht, negen via de beurs verhandeld kunnen worden. Ministerie geeft makelaars geen ontheffing kartelverbod den haag gpd Als het aan staatssecretaris Van Rooy van economische zaken ligt. wordt het kopen van een huis binnenkort duizenden gul dens goedkoper. Van Rooy is niet van plan voor de Nederlandse Vereniging van Ma kelaars (NVM) een uitzondering te maken op het algemene kartelverbod dat op 1 juli is ingegaan. De NVM wil, net als 45 andere bedrijven en organisaties, een ontheffing voor het kartelverbod. Gisteren werd het oordeel van Van Rooy bekend gemaakt over de eerste twaalf aanvragen: alle verzoeken werden afgewezen. Het is de staatssecreta ris ernst met het kartelverbod, ook al moet het verdere verloop van de (mogelijk lang durige) procedure nog worden afgewacht. Vast staat echter dat resoluut een einde wordt gemaakt aan de positie van Neder land als 'kartelparadijs'. Europese regels, met als uitgangspunt vrije concurrentie, staan niet toe dat potentiële concurrenten afspraken maken over prijzen. Om in de pas te blijven lopen met 'Europa' moest Nederland zijn wetgeving wel aanpassen, want het prijskartel is hier een wijdver breid verschijnsel. Het makelaarskartel houdt in dat elk lid van de NVM minimaal 1,85 procent van de koopsom in rekening moet brengen bij koop of verkoop van een huis. Daarmee houden we de kwaliteit van de dienstverle ning op peil en bovendien is het voor de klant overzichtelijk, zo redeneert de NVM. Economische Zaken bestrijdt dat. De consument is er niet mee gediend, omdat de minimumtarieven efficiënt werken niet bevorderen. „Het prijsniveau is afgestemd op de minst efficiënte deelnemermeent het ministerie. „De keuzemogelijkheden voor de consument worden hierdoor on derdrukt." De Vereniging Eigen Huis is het hart grondig eens met de staatssecretaris. Toe komstige kopers van huizen kunnen dui zenden guldens goedkoper uit zijn, ver wacht adjunct-directeur Van Loon van Ei gen Huis. De prijs van een 'minimumpak ket' aan bemiddeling door een rrtakelijk kan volgens hem dalen naar 1 a 1,25 pro cent. Voor een huis van 200.000 gulden scheelt dat 1.700 gulden. Van Rooy wil ook de uitgevers van cre dit-cards geen ontheffing geven van het kartelverbod. Deze bedrijven verbieden de aangesloten winkeliers om de kosten van betalingen met een credit card door te be rekenen aan de klanten die elektronisch betalen. Winkeliers moeten die kosten (on geveer 4 procent van de koopsom) afwen telen op al hun klanten, dus ook op men sen die contant betalen. De uitgevers van credit-cards vrezen dat het betaalmiddel sterk aan populariteit zal inboeten als de klant direct merkt dat op die manier beta len een stuk duurder is dan contante beta ling. Treiteraar van Jehova 's krijgt dwangverpleging alkmaar gpd Wegens poging tot doodslag, bedreiging en vernieling is een 29-jarige man gisteren door de Alkmaarse rechtbank veroor deeld tot dwangverpleging en TBS. De Alkmaarder stak op 26 maart in Heiloo een mes in de rug van een Jehova-getuige. De man was tussen augustus 1992 en maart dit jaar een ware plaag voor Jehova's Getuigen. Volgens het openbaar ministe rie vernielde de man 's nachts zeker vijftig auto's van Jehova's Getuigen. Overdag kregen Jehova's op agressieve wijze te horen dat ze niet lang meer te leven hadden. De man zou zich als 'anti-christ' bedreigd voelen 'door anonie me machthebbers'. Gedupeerde handelaar eist schadevergoeding middelburg» Van een partij van 2.243 vogels uit China, die begin juni in be slag werd genomen, zijn er we gens stress, slechte verzorging en ondeugdelijke onderkomens nog maar een kleine tweehon derd in leven. Advocaat mr. Wouters wil daarom van het ministerie van justitie een scha devergoeding voor de eigenaar, vogelhandelaar G. van der Fees ten uit het Limburgse Weert. Die heeft ze ingevoerd. De vo gels waren enkele tonnen waard. De vogels zijn volgens Wou ters ten onrechte in beslag ge nomen. Ze komen in Europa niet voor, worden niet met uit sterven bedreigd en zijn noch volgens internationaal recht noch door de Vogelwet 1936 be schermd. Het gaat onder meer om goudvinken, blauwborsten, roodkeellijsters, wilgengorsen en roodmussen. Van der Feesten in Weert is een van de grotere vogelimpor teurs in ons land. Hij is volgens zijn advocaat het slachtoffer van een hetze van officier van justi tie mr. Droesen in Roermond, die de inbeslagname beval om dat de vogels zouden zijn be schermd. Op 7 juni zijn de in beslag ge nomen vogels ondergebracht in volières van een vogelasielhou- der in het Brabantse /undert. De kooien waren te klein en stonden tegenover een kooi met roofvogels, waardoor stress op trad. Bovendien was het voer niet goed, aldus de advocaat.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3