Steunen maar niet juichen Krachtmeting naar onderhandelingen De man achter het succes van Oslo Feiten &Meningen ttfffttttffffttttfttti So •ttfIWttfftt W.J.-oever 1.200.000 Israël - 750.000 Gaza-strook - 700.000 fffj Libanon - 350.000 tff Syrië - 300.000 Door Israël bezette gebieden UW M bezet '67+73, Werkende mens zou niet langer moeten boeten voor inzet WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 Akkoord Midden-Oosten zet wereld op zijn kop Wie nog maar 48 uur geleden de gedachte zou hebben geopperd dat de Israëlische premier Yitzhak Rabin bin nenkort aan één en dezelfde tafel plaatsneemt met PLO- leider Yasser Arafat, zou zowel in Israëlische als Palestijn se kring voor fantast en dromer zijn uitgemaakt. leiden» hans jacobsren vijanden, hebben elkaar ge vonden in een voorstel dat, wanneer het ooit daadwerkelijk wordt uitgevoerd, de kiem in zich draagt voor een definitieve oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. Wat dat betreft mag, nu Israël voor het eerst toegeeft en erkent rechtstreeks met de PLO te onderhandelen, gerust van een historische door braak worden gesproken. Maar daarom is het ook een schok kende en, voor veel betrokke nen, bedreigende ontwikkeling. Generaties Israëli's en Palestij- nen zijn groot gebracht met een duidelijk omlijnd vijandbeeld. Voor de Palestijnen waren de joden de onrechtmatige bezet ters van Arabisch land en on derdrukkers van hun volk. Dje moesten uit Palestina worden verdreven. Elk middel was daar toe geëigend. In Israëlische ogen waren de Palestijnen terroristen in ie der geval de aanhangers van de PLO en van radicalere organisa ties als het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina en de fundamentalisten van Harnas. Alleen een politiek van een ijze ren vuist zou de Palestijnen op afstand kunnen houden. Rechts-extremisten zouden de Arabieren het liefst het land inclusief de Westelijke Jordaan- oever uitgooien. Wie met zulke ideeën en gevoe lens is grootgebracht, reageert net zo geschokt en verward als de geharde stalinistische kaders in de jaren dertig, toen de Sov jetunie opeens een pact sloot met nazi-Duitsland. Van de ene Yasser Arafat. foto reuter dag op de andere werd de erfvij- Dat de Egyptische president Sa- dat in 1977 opeens in Jeruzalem verscheen, viel nog te begrijpen. Misschien dat zelfs president Assad van Syrië ooit een langs zou kunnen komen. Maar Arafat? Ondenkbaar! Maar niet onmogelijk, zo blijkt uit de ont wikkelingen van de laatste da gen. Het Israëlische leger heeft hem zelfs al bescherming aan geboden. Israël staat op het punt de PLO te erkennen. De Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie op zijn beurt accepteert Is raël, heft zichzelf op en vormt een voorlopige regering. De we reld staat op zijn kop. Rabin en Arafat, de twee gezwo- Yitzhak Rabin foto ap and een bondgenoot. Een we reldbeeld stortte in. Blijkens de reacties ondergaan opposanten van Rabin en Arafat nu hetzelf de. De vergelijking houdt hiermee ook meteen op. De toenadering tussen Israël en de Palestijnen heeft niets, maar dan ook niets, gemeen met het duivelspact uit 1939. De vergelijking dient slechts om de weerstand te ver duidelijken die wordt opgeroe- pen door de aangekondigde plannen: beperkt zelfbestuur voor de Gazastrook en voor Jeri cho als 'representant' van de Westelijke Jordaanoever. Want doorbraak of niet, het ver zet tegen de voorstellen zal enorm zijn. Verzet aan Israëli sche kant van degenen die met het vijandbeeld voor ogen vre zen voor hel fysieke bestaan van Israël en zijn bevolking als de Palestijnen hun zaakjes zelf mogen regelen. Verzet van de genen die vinden dat heel het bijbelse 'Eretz Israël'voor de jo den is voorbeschikt. Verzet van degenen die de laatste 25 jaar een bestaan hebben opge bouwd in de zogenoemde be zette gebieden. Maar er zijn ook talrijke Pales tijnen die wat te verliezen heb ben bij een toenadering. Overal waar het recht uit de loop van een geweer komt, wordt de komst van orde gevreesd. In het schemerduister van de in- tifadah, de Palestijnse opstand, zijn organisaties als Harnas groot geworden. Als Arafat de contouren van een Palestijnse staat zichtbaar kan maken, dan komt de machtsbasis van die beweging in gevaar. Dat is overigens niet de enige reden voor verzet. Veel Palestij nen vinden de handreiking van Rabin niet ver genoeg gaan. Tenslotte is in 1978 bij het vre desakkoord van Camp David al afgesproken dat de Palestijnen autonomie zouden krijgen op de héle Westelijke Jordaan oever, en niet alleen in het nie tige Jericho. Tegen die achtergrond van haat, achterdocht, wantrouwen en bovenal verzet is het verstan dig om gejuich achterwege te laten. De rechtse Likud, die de dappere stappen van wijlen Menachem Begin kennelijk is vergeten, dreigt in Israël al met een soort burgeroorlog. Radica le elementen in de Palestijnse beweging roepen om het hoofd van Arafat en zeggen het ak koord met messteken om zeep te zullen helpen. Bovendien is er tussen beide partijen, Israël en PLO, vooral veel niét geregeld. De komende maanden, wanneer de plannen moeten worden ingevuld, moet blijken of er werkelijk van een doorbraak sprake is. Niettemin verdient het initiatief een kans en alle mogelijke steun van het Westen. De strijd heeft al lang genoeg geduurd. Palestijnen in de regio Jordaan-oever: EaËBl 5i.Üfa 2 Gaza-strook: bezet sinds '67 bezet '67-'82 4 Golanhoogte: ksBrH geannex. '81 5 Veiligh.zone: bezet sinds '82 H 6 Oost- SE9 Jeruzalem: IK^nl bezet in '67, geannex.'80 Reeks van oorlogen en vredesinitiatieven verbindt Israël en PLO parijs/den haag afp/dpa/anp De geschiedens van Israël is sinds zijn geboorte getekend door vijf oorlogen en een lange reeks mislukte vredesinitiatie ven. Israël wist slechts in 1979 een vredesakkoord te sluiten met zijn voormalige vijand Egypte. Hier volgen de belang rijkste data van de afgelopen decennia: 1948: Proclamatie van de staat Israël op basis van een in 1947 door de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties aangenomen delingsplan van Palestina in een joods en een Palestijns gedeelte. 1948: Op 15 mei vallen Arabi sche buurlanden Israël aan. De oorlog eindigt na enkele wapen stilstandsverdragen in juli 1949. Honderduizenden Palestijnen slaan op de vlucht. 1956: Tweede oorlog in het Midden-Oosten, de zogenoem de Suez-crisis. Israël valt in sa menwerking met Frankrijk en Groot-Brittannië Egypte aan. Het bezet de Sinai. Onder druk van de VS trekt het zich in 1957 terug. 1964: 28 mei Oprichting in Oost-Jeruzalem van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. 1967: juni Zesdaagse oor log. Israël verovert de Syrische hoogvlakte van Golan, de Wes telijke Jordaanoever en Oost-Je- ruzalem, plus de Egyptische Si- naï. Geleidelijk begin van het nederzettingenbeleid. 1967: november De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties komt met Resolutie 242, die een Israëlische terugtrekking uit bezet gebied vraagt in ruil voor erkenning, vrede en veiligge grenzen. 1968: De PLO bevestigt in haar Handvest dat de gewapende strijd de enige weg is om Pales tina te bevrijden. Israël en an dere landen worden vanaf dat moment met aanslagen gecon fronteerd. 1969: februari Yasser Arafat wordt leider van de PLO. 1973-1974: oktober DeYom Kippur-oorlog leidt tot een olie boycot van de westerse landen door de Arabische OPEC-staten; resolutie 338 van de V-raad (die resolutie 242 herbevestigt), en pendeldiplomatie van de Ame rikaanse minister Henry Kissin ger die tot wapenstilstandak koorden met Syrië en Egypte •leidt en een vruchteloze vredes conferentie in Genève. 1974: PLO-leider Arafat spreekt de Algemene Vergade ring toe, die met grote meerder heid het recht van het Palestijn se volk op zelfbeschikking van de Palestijnen erkent. 1976: Veto van de VS op een VN-resolutie waarin de politieke rechten van de Palestijnen voor het eerst worden erkend. 1977-1978: President Anwar el-Sadat start een vredesinitia- tief en bezoekt Israël. In sep tember 1978 sluiten Israël en Egypte na intensieve bemidde ling van de VS in Camp David twee raamverdragen voor een vredesregeling in het Midden- Oosten en een vredesakkoord. 1978: Inval van Israël in Zuid- Libanon. Na terugtreking houdt het een zogenoemde „veilig heidszone" in het zuiden bezet. Legering van de VN-macht Uni- fil. 1979: maart Het vredesak koord wordt ondertekend. 1980: De EG-lidstaten erken nen in het akkoord van Venetië het recht van dé Palestijnen op zelfbeschikking en eisen dat de PLO deelneemt aan de vredes onderhandelingen. 1982-1983: De vijfde oorlog in het Midden-Oosten: Israël valt Libanon binnen. De PLO wordt uit het belegerde Beiroet geëva cueerd, waar de PLO sinds 1971 zetelt en verplaatst haar hoofd kwartier naar Tunis. Shimon Peres terug in de schijnwerpers den haag wouter de jong Shimon Peres, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, staat weer in de schijn werpers van de wereldopinie. De man die vorig jaar het leiderschap van zijn partij aan zijn rivaal Yitzhak Rabin moest afstaan, is de spil geweest bij het tot standkomen van het akkoord met de Palestijnen over be perkt zelfbestuur in de Gazastrook en de stad Jericho op de Westelijke Jordaanoever. Aan het akkoord waren maanden van ge heim overleg tussen tussen Israëli's en Pa lestijnen voorafgegaan in Tunis en Oslo. Noorwegen, de Verenigde Staten en Egypte traden daarbij als bemiddelaars op. De on derhandelingen werden onder de grootste geheimhouding gevoerd. Zelfs een deel van het Israëlisch kabinet was er niet van op de hoogte. Peres vertelde andere kabinetsleden giste ren pas de details. Ook de leider van de Is raëlische delegatie bij de vredesconferentie over het Midden-Oosten, Elyakim Rubin stein, wist niets van het ophanden zijnde 'akkoord.'Rubinstein zou verbijsterd zijn ge weest over datgene wat achter zijn rug om was afgesproken en zou zelfs zijn ontslag- hebben aangeboden. Het officiële vredes overleg tussen Israël, zijn Arabische buur landen en de Palestijnen dat al twee jaar duurt, zat tot nu muurvast. Peres kwam maandagavond in het parle ment zwaar onder vuur van de oppositie te liggen toen hij het akkoord verdedigde. ,,Dit is het resultaat van systematisch bedrog. Het begon met de verkiezingen toen de premier (Rabin) beloofde dat Israël zich niet van de Golan terugtrekt, niet zou on derhandelen met de PLO, geen stappen zou zetten met een territoriale achtergrond en zeker niet zou werken aan de vestiging van een Palestijnse staat", verklaarde de leider van de oppositionele Likud, Benyamin Netanyahu. Voor de rechtse oppositie in Israël zet het akkoord met de Palestijnen de deur open naar directe onderhandelingen met de PLO, het afstaan van grondgebied aan de Pales tijnen en uiteindelijk de stichting van een Palestijnse staat in de bezette gebieden. Netanyahu kondigde aan dat alles zal wor den gedaan om uitvoering van het akkoord te voorkomen. Peres riep zijn woedende toehoorders in het parlement toe: „De wereld is totaal ver anderd. Alleen hebben jullie ddfnog niet in de gaten". Hij zei dat Israël in vrede met de Palestijnen wil leven. Na 100 jaar terreur wordt nu 100 jaar van vrede en vriendschap ingeluid. Elk volk met zijn eigen vlag, elk volk met zijn eigen gebedsbpek, waarbij alle mensen samenwerken op weg naar een be tere toekomst voor de hele regio, hield hij de parlementsleden voor. Voor Peres is het akkoord met de Palestij nen een persoonlijk succes. Vorig jaar moest hij als lijsttrekker van Arbeid het veld ruimen voor Rabin en werd hij de nummer twee binnen de partij. Na de verkiezingen kreeg hij de post van minister van buiten landse zaken, maar Rabin trok de verant woordelijkheid voorde vredesbesprekingen naar zich toe. Voor Peres was schijnbaar slechts een onopvallende rol weggelegd. Achter de schermen onderhandelde Peres echter met de Palestijnen over het akkoord. Voor de man wiens kabinet in 1990 viel na een botsing met coalitiepartij Likud over het openen van besprekingen met de Pales tijnen. moet het bereiken van een door braak in het slepende Israëlisch-Palestijnse conflict een hoogtepunt in zijn carrière zijn. Peres die in Israël wordt gezien als een ide alist en een 'duif, die bereid is land op te geven in ruil voor vrede, heeft met het slui ten van de overeenkomst weer getoond een bekwaam politicus te zijn. Peres is echter realist genoeg te beseffen dat het akkoord over beperkte autonomie slechts een tus senstation is. „Er ligt nog veel werk voor ons. Wij zijn vastbesloten en serieus in onze inspanningen om vrede te brengen in het gehele Midden-Oosten voor de Palestij nen, voor de Israëliërs, en ieder ander die woont in deze regio." 1982: De Arabische Liga er kent in hét Handvest van Fez indirect het bestaansrecht van Israël. 1987: december Begin van de intifadah, de Palestijnse op stand in de bezette gebieden, als reactie op de bezetting en Is raëlische nederzettingenpoli tiek. 1988: Moord op Abu Jihad, de leider van de militaire tak van Fatah en naaste medewerker van Arafat, in Tunis door een Is raëlisch commando. 1988: 15 november De Pa lestijnse Nationale Raad roept een Onafhankelijke Palestijnse Staat uit, de PLO erkent indirect het bestaansrecht van Israël en Arafat zweert elke vorm van ter rorisme af. 1989: Arafat verklaart in Parijs het Palestijnse Nationale Hand vest voor „caduque" (achter haald, in onbruik). 1991: Israël is tijdens de Golf oorlog doelwit van haakse ra ketten; Na grote diplomatieke inspanningen van de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken James Baker wordt op 30 oktober in Madrid een vredesconferentie over het Mid den-Oosten geopend. Arabieren en Israëli's zitten voor het eer<t tegenover elkaar aan één tafel. De conferentie wordt gevolgd door tien rondes vOi overleg jn Washington. 1993: Opheffir' van de fsraëli- sche wet van net inge zetenen van 1/ de bezette gebieden vei contact te hebben met de ró foto ap ajit kumar rotterdam pim fortuyn medewerker Juichende kranteberichten. Het kabinet-Lubbers-Kok is ongekend snel en probleem loos uit de begrotingsperikelen gekomen voor 1994. Onge kend snel. De vrouwen en mannen van dat kabinet zijn al met die begroting voor 1994 sedert april van dit jaar in de weer. Het is maar wat je snel noemt. Erger is, dat we in dit land weer eens met de verkeerde problemen bezig zijn. Als van ouds ging het over de verde ling van ons nationale inko men. Veel minder ging het over hoe we dat nationale in komen met de inschakeling vhn zoveel mogelijk mensen kunnen verdienen en als het even kan, kunnen vergroten. Centraal in de politieke be sluitvorming stond de verde ling van de inkomensachter uitgang. Cynischer kan het niet. Dat door bezuinigingen, die noodzakelijk zijn door het jarenlang potverteren, de laag ste inkomens zouden worden getroffen, stond van tevoren vast. Het zijn met name die in komens die profiteren van die merkwaardige inkomensher- verdelingscarrousel die ons land rijk is. We pompen veel rond in dit land, met name subsidies. Het geld voor die subsidies wordt weggehaald bij de werkenden en de bedrijven. Daama be slist de politiek erover wie wat krijgt. Mensen met meer dan een modaal inkomen krijgen over het algemeen weinig tot niets uit deze algemene pot. Mensen met een laag inko men van alles en nog wat. Dat maakt werken in dit land, al thans vanuit het inkomen ge zien, niet direct tot een vreug de. Grote groepen mensen heb ben dat inmiddels ingezien en laten dat werken over aan een kleine groep gemotiveerden en betrekkelijk goed opgelei den. Voor 1994 dreigde er in deze situatie enige wijziging te komen. Werbnden zouden er iets minder o achteruitgaan dan de lagerinkomens. En dat is zoals tweet in dit land een schandedie met name voor de Part van de Arbeid niet aanvaaibaar is. Het kabinetoog aan het werk en vond de plossing door al lerhande latenverzwaringen te bedenkeivoor de mensen en de bedrven die met elkaar het nationte inkomen moe ten verdiecn. Het is de me ning van d kabinet dat die mensen etbedrijven voor de ze noeste (beid dienen te worden getraft. En alsof dat nog niet gioeg is, moeten zij ook nog beten voor het genot van hun ato door de zoveel ste forse jcijnsverhoging op het autoiden. Deze opgeleg de boeteöening van de wer kende mflsen zorgt ervoor dat zij ein inkomen ongeveer evenvee>p achteruitgaan als de lagerinkomens. Percentu eel wel tverstaan. In guldens leveren.j natuurlijk veel meer in. Je vraagje in gemoede af hoe lang diiog door kart gaan. Hoe la< nog zullen werken den enedrijven blijven ac cepter! dat zij door de poli tiek wden behandeld als een soort cminelen die moeten boete/oor hun inzet? Hoe lang rg zal men blijven ac cepten dat de band tussen presten en verdienen steeds losseifordt? Zo langzamer hand kt een grens bereikt. Het itfn het grootste belang dat d/erdieners in staat wor den fiteld om dat nationale inko?n bij elkaar te sprokke len. Jn almaar verder belas ten iiet paard achter de wa gen Bnnen. Ons nationale inkoen krimpt daardoor en Iokterkeloosheid en nieuwe vergingen van belastingen en jïmies uit. Deze vicieuze cirfcis alleen te doorbreken, inch we voor een aantal ja- rerf inkomensplaatjes even vetten en belonen naar in- zeVie niet werkt, zal het met mier moeten doen, zo een- voig is dat. joodse kolonisten in de stad Jericho op de Westelijke Jordaanoever in gebed. Het akkoord tussen Israël en de PLO heeft tot grote onrust geleid in de joodse nederzettingen in de bezette gebieden. toto afp yoavlemmer

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2